Onze Reizigers terug naar huis 26 BaRk \m Oest-Vliaadiren Zalerdag Juli 1950 Vrije Hoogere Technische School Kardinaal lerdier te Lourdes Het 13e Eeuwfeest van Sint-Arnandus te Gent De Aardbeving in Italië Het Drama van het Phenix-Parh SOU» JAAROAKQ NUMMER 170 l{«rkatraat, 9 «n Si, Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST, 'Agentscha Havat, Adolf Maxlaan 13,fe Brussel Rue de Richelieu, ParijsBank Building/Kingsway, 20 Londres W- C. 2. H. Anna Zonop4,17Zonaf7,37 E. K. 1 V. M. I Voortaan is liet mogelijk in de stad Aalst aan Hoogere Teohnische Studiën te doen en den titel van Technisch Ingenieur of Nijverheidsingenieur te veroveren, officieel erkend" Dit is van zeer groots beteekonis voor 'tLand van Aalst en voor gansch het Vlaamscho Land. Nu bezitten wij eindelijk wat in Wallonië reeds sedert jareu bestond. Vijf dergelijke scholen zijn daar voor 't oogenblik in volle actie. Is het dan niet redelijk dat wij in Vlaanderen ook zulke scholen bezitten Nu zullen onze knapste Volksjon gens «n Middenstanders ook tot de hoogste Technische posten kunnen opklimmen. Vijl groote wegen staan voor hen open na den vormtijd het Technisch Bureel, de Handel, de Fa bricatie in 't algemeen, de Construc tie in 't bijzonder en 't Vakonderwijs. Wij willen hier een Hoogere Tech nische School welke, ton minste, wed ijveren kan met alle gelijkaardige scholen van elders. Weest er van verzekerd, dat onze kweekelingen zullen uitgerust zijn met een Flinke algemcene ontwikkeling met eene Grondige en Volledige Technische Op leiding en met een Fijnverzorgde Op voeding, Het reeds geleverd werk is borg voor de toekomst Lang hebben wij gewerkt en ge streden, Beste Ouders,om dit heerlijk stuk te veroveren voor uw» zonen. Wij zijner in gelukt. God dank. Laat ons nu inspannen om dat werk, met Gods hulpe, zóo ver en zóó goed te brengen, dat onzo kwoekolingen 't al len kante zullen gevraagd, geprezen on... beroemd worden 1 Beheer, Bestuur en Personeel zul, len hunne rol vervuilen. Da ouders moeten hunne zonen sturen die aanleg hebben tot dio bediening en wel in dachtig zijn, dat enkel begaafde jon gelingen zulks tot een goed einde kunnen brengen en deNijveraars zul len ons oven flink terzij staan gelijk huu naamgenootan het doen in Wal lonie en in den vreomdo 1 Een puik iniernaat is toegevoegd aan de H, T. S. Alles wat veroischt is tol een voortreffelijk Internaat is er voorhanden Kamers, Eetzalen,Hof, Speelzalen, Kapel, goede bewaking, goede keuken, enz. Een Brochuur, vermeldend» de beteekeais.de vorming, de voorwaar den en de beknopte programma's, is te verkrijgen bij d»n Heer Bestuurder der Vrije Hoogere Technische School Vakschoolstraat, Aalst. Kardinaal Vcrdier, aartsbisschop van Parijs, is Woensdag avond ten vijf ure te Lourdes aangekomen waar hem een geestdriftig onthaal te beurt viel. De stad was versierd «met vlaggen, bloemen guirlanden en triomfbogen. Bij zijne aankomst in de. statie, welke prachtig versierd was met de Fransehe en Pauselijke kleuren, waren ongeveer vijftien duizend personen aanwezig. De doorluchtige prelaat werd in het ont vangstsalon verwelkomd door Mgr Ger- lier, bisschop van Tarbes en Lourdes, en door M. Mouroux, onderprefekt. De Kardinaal was omringd door M. Mathïeu, prefckl der Hoogc Pyreneeën; M. Achille Fould, volksvertegenwoordi ger van Argelès; generaal Villemon, plaatskommandant van Tarbes, door verschillende generaals, burgemeesters en bisschoppen, namelijk deze van New castle, Marrokko, Carthago,, enz. M.. Cazagne, burgemeester van Lour des stuurde in korte woorden het wel kom toe aan den Kardinaal-Legaat, waarna het volk hem eene geestdriftige ovatie toebracht. Vervolgens schonk de Kardinaal zijn zegen e-n stapte dan in oen rijtuig bespannen met vier paarden. Bij de aankomst aan de grot begon nen al de klokken feestelijk te luiden. Hier stapte de Kardinaal-Legaat uit en schreed dan de basiliek binnen onder een verguld baldakijn. Donderdag herdacht de stad Gent met vollen luister het dertiende Eeuwfeest van den patroon van Vlaanderen, den Heiligen Amandus. Om 9 Vz ure werd in de Kathedraal van St. Baafs, een pontifikale mis op- edragen door Z. Em. Kardinaal Van Roey, Aartsbisschop van Mechelen, .voor de gelegenheid speciaal naar Gent afge reisd. De hoofdkerk zat bomvol geloovigen. Buiten de kerkelijke overheden, waaron der Mgr. Coppieters, Mgr. Van Rechem, Mgr De Bock en Vikaris-Generaal De Baets, waren ook afgevaardigden uit al le kloosterorden der Vlaanderen aanwe- Ook talrijke burgerlijke overheden, waaronder senators, volksvertegen woordigers, magistraten en leden van t gemeentebestuur, waren aanwezig. Gedurende de pontifikale mis werd door de gekende «Sc hola Cantorum» de roole mis «Da Viltoria» uitgevoerd. Z. Em. Kardinaal Van Roev gaf op het einde der mis den zegen aan de geloovi- n. OP HET STADHUIS Benevens de plechtigheid in de Ka thedraal, had op het Stadhuis om. li ure eene publieke vergadering plaats op touw gezet dour de maatschappij van" Geschiedenis en Oudheidkunde onder voorzitterschap \*an Z. E. H. kanunnik Van den Gheyn. Hier waren ook talrij ke geestelijke en burgerlijke overheden aanwezig. Door den E. P. de Moreau, S.J., werd eene voordracht gehouden over het Apostolaat van den heilige in de ScTiel de- en heistreken. De E. Pater die. in breed uitwijdde over de verhevene taak van den H. Amandus genoot een grooten bijval. Ook door den heer professor Henri Pirenne, oud-rector der Gentsche Uni versiteit, werd eene. voordracht gehou den, waarin spreker handelde over Vlaanderen en bijzonderlijk de stad Gent, ten tijde van den H. Amandus. PLECHTIGHEID IN DE *SINT NIKLAASKERK 's Namiddags ten 3 Vz ure, had in de St. Niklaaskerk een luisterrijke auditie plaats van gewijde muziek. Onder de talrijke aanwezigen bemerkten wij bui ten Kardinaal Van Roey, Mgr. Coppie ters, Mgr. De Bock en de Hoogere gees telijkheid, talrijke toondichters en mu ziekleeraars. Het orgel werd bespeeld door twee meesters van het vak MM. Van den Abeele, orgelist der St.. Niklaas kerk en de groote orgelist van de Sint- Baafskerk. Onder leiding van den Z. E. H. Van Laere, werden door de «Scho la Cantorum» heerlijke Liturgische zan gen uitgevoerd die de menigte niet de grootste aandacht aanhoorden en in begeestering brachten voor het schoone muziek en zang die zij te liooren kregen. Na afloop der auditie werden de uit voerders door den Prins der Kerk ge luk gewensoht. EEN GEWELDIGE RAMP. MEER DAN 1700 DGODEN REDDINGSWERKEN EN HULPVERLEENING. Mussolini heeft, terstond na ont vangst van het bericht der ramp, per soonlijk de noodige instructies gegeven voor de door de aardbeving geteisterde gebieden. Nog in den loop van den nacht zijn reddingsbrigades naar deze gebieden vertrokken, om de gewonden in de hui zen van Potenza onder te brengen. De president van het ilaliaansche Roodo Kruis, senator Cremoncsi, en.de onderstaats-secretaris van iicl ministe rie voor Openbare werken hebben zich terstond naar de plaats der ramp bege ven. In de eerste morgenuren zijn uit de garnizoensplaatsen militaire detache menten met reddingsmateriaal vertrok ken. In het Bedevaardersgasibuis tc Na pels werd een bijzondere zaal ingericht, om de gekwetsten uit de provinciën da delijk te verzorgen. Dc fascistische militie vorderde alle beschikbare autowagens op die onmid dellijk naar de geteisterde streken ver trokken, om de gewonden naar Napels te brengen. De grootste hulp zal don- de auto moeten geleverd worden, want het spoorwegnet is totaal ontredderd. Ver schillende groote gebouwen werden ont ruimd als yeiligheidsmaatre^l, DE OMVANG DER RAMP Uit Napels worden nadere bijzon derheden gemeld over de uitwerking der aardbeving in de verschillende dorpen en provincie. De omgeving van Bari heeft zeer veel te lijden gehati. Te Melfi is een geheele wijk totaal vernield. Alle woonhuizen zijn er ingestort en het aantal dooden en gewonden moet zeer h-oog zijn. Te Venesa en Cal itri" stortten even eens vele huizen in. Militie en brand weer uit Bari hebben zoov-ee.l mogelijk hulp verleend. Te Rionero werden tal van kinderen door het instorten van het plaatselijk weeshuis gewond. Vanonder de puin- lvoopen werd een vrouw te. voorschijn gebracht, die tevergeefs getracht had, drie kinderen met haar lichaam te be schutten, doch- ook zelf eindelijk den dood vond. In de provincie Potenza hebben de aardschokken zic-h te 3,50 en 6,33 uur herhaald, zonder gelukkig menscheiile- vens te eischen. Deze schokken werden het krach Ligst waargenomen in de om geving van den reeds lang uitgedoofden krater Vulturo. Het bericht van de aardbevingsramp verspreidde zich in den loop van den morgen over geheel Italic. Alle telefoonlijnen waren overbelast, daar een zeer groot getal personen ui het geheele land trachtten telefonisch inlichtingen over den toestand van ver wanten en nabestaanden. :'n te winnen. Eerst tegen den morgen week de paniek stemming eenigszins. Langzaam keerde de bevolking, die des nachts half ge kleed hals over kop uit huis was ge vlucht, naar de woningen terug om die in vele gevallen vernield of ernstig be schadigd tc vinden. Vele woningen moesten daarna evenwel ontruimd wor den wegens gevaar van instorting. Op de pleinen en in dc parken, waar de angstige bevolking samenschoolde, vertoeven thans nog de velen die dakloos zijn. Te Salerno werd de prachtige oude kathedraal van St. Mat the us, die da teert uit het jaar 1080, ernstig bescha digd. Dc Paus heeft 'een belangrijk bedrag beschikbaar gesteld voor de slachlof- fers. ONDER DE PUINHOOPEN BEDOLVEN Men seint nog uit Rome Er liggen nog steeds mensehen, le vend, gekwetst of dood, onder de puinen hunner woningen bedolven, in dc rots achtige streek van dc ramp. Het gebrek aan water en het gevaar voor brand maakt den toestand nog vreeselijker. Dit is namelijk lvct geval in dc Poten- za-provincie, in de nabijheid van Basi lica, waar dc schokken zich het sterkst deden voelen. Volgens de berekeningen van het «Of ficieel Meteorologisch Instituut» was liet centrum van de aardbeving rond den uitgedoofden vuurberg Volturo gelegen. Dit werd bevestigd door het feit dat de. veertienduizend inwoners der stad Melfi, die in de nabijheid van den ge- doofden vuurberg ligt, veel geleden heb ben. EEN TRAGISCH BILAN Het verslag van het onderstaatss.e- cretariaat van Openbare Werken deelde Donderdagmorgen volgende inlichtingen mede over do groote aardbevingsramp: Provincie Avellino 1392 dooden 072 gewonden; 30 beschadigde ge- meenten. Provincie Foggia 129 dooden; 1557 gewonden; 13 beschadigde gemeenten. Provincie Benevento 24 dooden; 87 gewonden; 2i beschadigde gemeenten. Provincie Potenza 131 dooden; 535 gewonden; 19 beschadigde gemeenten. Provincie Napels 8 rlooden; i3 ge wonden; 2 beschadigde, gemeenten. Provincie Salerno 2 dooden; geen gewonden; huizen werden beschadigd. Provincie Campo-Basso geen doo den en geen gewonden; in drie lokalitei ten werden huizen besc-hdadigd Tot hiertoe zijn dus samen 1778 dooden en 4264 gewonden. De meest geteisterde plaatsen zijn Ariano, Apuilonia, Monteealvo, Disaco- na, Lacedonia, Villanova, Baplista en Acadia. Ten spoedigste zal een ministerraad worden bijeen geroepen om de noodige maatregelen te treilen. Mussolini heeft alle private en open bare inschrijving verboden. DE DEELNEMING VAN BELGIB De h. Hymans, minister van Buiten- landsche Zaken, lveeft den Gezant van Beigie bij het Quirinaal gelast aan de rialiaansehe regeering de the!neming der Belgische regeering tc betuigen bij gelegenheid der aardbeving te Napels, OP ZEE. Het uur om vaarwel te zeggen aan den Afrikaanschen bodem zal weldra, slaan. Op den middag vertrekken de booten. Wij hebben gisteren gezien dat het de «Timgad» is die aangelegd heeft. Het is dus, de «Timgad» die ons naar Marseille zal voeren. Vertrekken is somtijds heel aange naam, bijzonderlijk voor de terugreis na vermoeiende tochten en lange af wezigheid. Een paard loopt lichter in den terugrit dan bij den heenloop...- Maar zoo was het niet met ons. Het was met loome schreden dat we onze toebereidselen gingen maken voor de afreis. Wij hadden de spleen omdat wij Afrika gingen verlaten, dit land van licht en zonne, dit land van woeste nijen en vruchtbare landerijen, dit land van natuurpracht en rijke puinen waar in de geest nog zweeft dergenen, wier heldendaden bewondering en begeeste ring in onze jonge harten verwekten, ten tijde onzer studiejaren... Schoone liedjes duren niet lang, zegt het spreekwoord, en aan alles komt een einde. We moeten opkramen. We smij ten onze valiezen op den bus en gaan te voet naar den ascenseur om beneden te dalen. We willen die zig-zags niet meer doen, zooals bij onze landing. De ^Timgad» ligt gereed aan de kaai, een prachtboot van de Compagnie Gé nérale Transatlantique. Er is veel volk. Een menigte Fransehen die de eeuw feesten van Algiers bijgewoond hebben of die naar 't Congres van Carthago geweest zijn, z.ooals wij, {.rekken terug. Wij hebben moeite om onze bagages te verdedigen tegen vuile werklustige Ara ben, die op een' rapken veel keeren drij frank willen verdienen, met uw valiezen 20 stappen ver, tot in uw cabien te dragen. En ondcrtusschen komt er geen ein de aau lvet gebabbel en gesnater en gc- giggel van de fransehen, die op een fransehe uitbundige manier, van hun verwanten of vrienden afscheid nemen. Al dat geroezemoes enerveert ons, en het is met verlichting dat we dc bel liooren die het signaal van vertrek geeft. De zee is een gladde spiegel, zoo kalm. Men wordt haast niet gewaar dat men op zee is, ware het niet de slag van de machines, die een licht schudden aac heel den zeereus mededeelt. Is de golfkust van Marseille schoon, deze van Algiers is meer schilderachtig, Van op den achtersteven van het schip ziet men het Witte Algiers, als uit een menigte lusthoven, zich langs heen den wijden en hoogen bergrug verheffen. Heel de stad ligt voor u want ze is cirkel vormig langs de kusten en >n de hoogte gebouwd. Het schijnt of ze bewaakt wordt van den e.enen kant door de Mos quée de la pêcherie, die fier zijn mina ret als uit do waters opduikt, en al den anderen kant door «Notre Dame d'Afri- que», wier statige toren en koepel de hoogte van Ste Eugenie en heel Algiers beheerscht. Als de stad reeds lang een groote witte vlek geworden is, ziet men nog de twee wachters, die nu meer en meer naar elkander schijnen te nadeden. En zie onze fantasie gaat over dc watoren... en door de tijden... en we zien dit schijnbeeld waarheid worden. Zooals de tempels van het oude Rome dienden om de grootsche basilieken op te bouwen, Wij vernemen dat thans ook Leon Van de Wou wor, die lot levenslangen dwangarbeid werd veroordeeld voor den moord op den Antwerpschen reeder Steinman, met wiens vrouw hij schul dige betrekkingen onderhield, in vrij heid is gesteld. De straf van Van de Wouwer was ge bracht geworden op 20 jaar. Toch heeft hij acht jaar en eene maand moeten doen vooraleer van de «wet Lcjeune.» te kunnen genieten, welke, toelaat den ver oordeelde in vrijheid te stellen wanneer hij een derde zijner straf heeft vol bracht. En zulks ondanks de vinnijjo campagne van een Brusselsch blad, welk vruchteloos op eene herziening van het proces aandrong en thans ook niet nalaat bij het nieuws zijner, vrij. stelling te voegen dat de man totaal onschuldig is aan di<3 misdaad. Lucic Martrovc, de echtgenoote van het slachtoffer, werd als medeplichtige verwezen.tot 10 jaar,-gevangenis,, doch zoo ook 'zullen hier door de voorspraalf van O. L. Vrouw van Afrika, de Moskoen en Minarets tot tempels Gods verandetd worden, het kruis zal dq Croissant vervangen. O. L. Vrouw zal zich door do Araben doen beminnen. We hebben voor 26 uren Zee. We gaan dan maar eerst eon goed middag maal nemen en daarna liggen we -in groote ligzetels op den achtersteven in> de heerlijke zonne, de Afrikaansche zonne nog. We moeten er goed gebruik van maken want morgen zal ze enn onze hoofden niet meer schijnen. Op den boot zagen we onzen ouden makker terug en de twee ïransohc ab- bé's, die met ons de reis naar Biskra emaakt hadden. Het was een g^Juk elkander terug te ontmoeten en elkanders reisgevaarte.ii te aanhooren. Binst wij daar zoo hartelijk aan 't keuvelen waren, wordt ik opeens bij dén arm genomen, wijl men mij in 't oor fluistert dat onze gezel M. C. nog geen cabien heeft. Onze kaarten voor den boot sprakerf op den «Gouverneur Général Jonnaert», en de nummers der cabiejion kwamen niet overeen met die van den «Timgad». Zoo was tot .hiertoe onze. viicnd C. nog zonder rustkwartier voor den nacht. We begaven ons seffens naar de ka pitein, die met de meeste minzaamheid aanstonds een ander cabien voor onzen vriend aanduidde. De vriend C. was dien nacht van het overige van den troop gescheiden. En wij hadden leute als we dachten aan de nachserenade die M. C. niet. zou laten aan zijn slaapgeburen tc geven. Rond 4 uur namiddag kwam een vliegtuig uit tegenovergestelde richting op onzen hoot af. Het vloog geen 50 me ter hoog. De franschen juichten geest driftig den vlieger toe. Het vliegtuig maakte een toer rond ons schip. liet w'as het postvliegtuig. Het venster van de earlinge ging open en een passagier wuifde ons vriendelijk toe. Dit deed don geestdrift dor franschen ten top stijgen en alle zakdoeken zwaaiden in de lucht en luidruchtig juichtte men de vliegers toe. We moeten die rasfierheid cler fran schen bewonderen. En ze mogen fier zijn, de franschen, op al wat ze in Noord-Afrika gewrocht hebben en op de modernste verbindingen die zij tus- s.chen hun colonic te we.eg gebracht heb^ ben. Deii Woensdag morgend waren wój allen in den grooten salon om het IL Misoffer op te dragen of bij tc wonen. Gelukkiglijk hadden onze fransehe ab- bé's een valise-autel mèe, want de «Timgad» bezat er geene. Hij had zijn autel porlatif moeten afstaan aan de «Chanzg» die de Zondag overvaart doet. Het is altijd indrukwekkend de H. Mis te doen of bij tc wonen op zee. Men ia nog zoo godvruchtig, nog zoo inge togen. Omdat de mensch- zich van zijn kleinheid en nietigheid meer bewust is, vergeleken bij de machtige elementen, die hem nu gedwee dragen, maar die in een oogenblik van furie hem met zijn zeereus en heel zijne bemanning, als een weerloos lanneken kunnen verslin den... Met den 2 uur varen we in de heerlij ke baai van Marseille. Hier doen wo nog een klein wandeling in de stad om straks den trein te nemen naar ons laatste oponthoud, Avignon. (Vervolgt.)J hare straf werd op 9 jaar gebracht, zoo dat zij na drie jaar opsluiting in vrij heid werd gesteld. Zij verblijft sinds.» dien in het buitenland. Hebt U geld te beleggen in AKTIES o/ OBLIGATIES raadpleegt de Dtze gelast ziah met het uitvoeren van BEURSORDERS op al de binnen- th buitenlandsehe geldmarkten aan de VOORDEEUGSTE VOORWAARDEN 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1