50 De Gsntsche Bloemenfeeëris Bank vsor Bost-Ylaandiren Woensdag Juli 1930 Frontersincidenten ie Antwerpen Wereldtentoonstelling te Antwerpen CONGO De Aardbeving in Italië Prins Takamatsn in België Landbouwbelangen Wijzigingen aan de Zegelwetten XXJOft JAARGANG NUMMER 173 K.rkstraal, 9 »n 21, Aalst. T.la/oa* 114. DAGBLAD 20 C«U.m«n Uüg.T.r J. Van NuH.l-Da CUadt. H. S.raphlnus |Zonop4,22Zonaf7,32 E. K. 1 V. M. 9 Publiciteit biiiten het Arrond. AALST, Agentscha Havas. Adolf Maxlaan 13,(e Brussel Rue dc Richelieu, ParijsBank Building Kingsway20 Londrcs It'. C. 2. Nog do ergerlijks beelden De Provincieraadsleden van het dlstrikt Gent hebben volgend schrij ven gericht aan de heeren burgemee ster en schepenen Ondergeteekenden, provincie raadsleden van het distrikt Gent. meenen het als een plicht te moeten aanzien hun protest te voegen bij dit welke reeds vanwege verscheidene organismen UEd, werd toegezonden over do uitstalling van schunnige beeldwerken in de hovingen der Gontscbe bloemenfeeërie. Zij zijn overtuigd dat deze afbeeldingen, in dien wellicht oenige onder hen kunst waarde hebben, daar echter op hunne plaats niet zijn. .Hot is inderdaad begrijpelijk dat menig huisvader die een abonnement heeft genomen, juist met het inzicht gedurende het vacancietijdperk aan zijn kinderen toe te laten de tentoon stelling in het park te bezoeken, zich volgens geweten weerhouden voelt aan dit inzicht gevolg te geven. De wet verbitdt inderdaad, en dit met de rechtmatigste reden, alle uitstallingen van pornografi3Chen aard, bijzonder lijk met het oog op de varzodelijking onzer jeugd. Waarom dus deze schaamtelooze naaktheden gedoogd in onzen bloemenfeeërie, alwaar onze jeugd zich bijzonderlijk begeeft Wij durven vorkopen, achtbare heeren, dat Ued, de noodige maatregelen zult golieven te nemen, opdat deze afstoo- telijke afbeeldingen ton spoedigste zouden verdwijnen. En waar zijn ze nu '7 waarna hij terug naar zijn hoi keerde. Op dit oogenblik zagen wij een ouder ling weg leiden, overvloedig ui.t het hoofd bloedend. Benevens deze persoon hebben no Maandag bezochten de vreemde prin sen de stad Brugge. Hunne Keizerlijke Hoogheden en hun gevolg werden op het stadhuis ontvangen door MM'. Rye landt, schepen, en A. I. Delva, sekreta- ris. Daarna gingen zij een bezoek bren een drietal andere lieden klacht neerge-Jgen aan de merkwaardigheden der stad. BORMS EW ZIJNE HANDLANGERS IN IY1ALPERTUIS BELEGERD VIJANDIGE BETOOG ING TEGEN KONING ALBERT Op het oogenblik dat de koninklijke auto's voorbij reden, vonden eenige heethoofden der frontpartij het gepast te fluiten en te jouwen, maar hun ge tier werd overdonderd door het geroep van «Leve den Koning» uit de monden van duizenden nieuwsgierigen, die de haag op den doortocht vormden. Kort te voren was Borms het lokaal Malpcrtuis binnen gekomen. Toen nu de stoet auto's voorbij was keerde hot volk zich naar het lokaal der heethoofden en begon een gejouw in re gel, een dat dreigde als ©en onweder en waartusschen de kreten van landverra ders en dergelijke verrachting te ken nend gevende woorden meer uitklonken. Dc fronters hadden lvun spelletje op gemaakt, want zij hadden op voorhand naar de politie getelefoneerd om te zeg gen dat zij vreesden dat hun lokaal zou bestormd worden en dat zij veel, zeer veel politie vroegen. De van dienst zijnde officier had hen geantwoord dat niets gebeuren zou, zoo zij zich stil hielden en niet uitdaagden Men ziet hoe de heethoofden dien wij zen raad volgden Niet zoo spoedig had de politie het eerste getier der fronters gehoord of zij had do poort van Malpcrtuis dicht gel trokken. Nadat dc menigte oenigen tijd hare .verontwaardiging had gelucht begon zij zich te verspreiden en verwijderde zich do politie oordeelend dat het inci dent voor goed gesloten was. Nu ging het pas voor goed beginnen. Een oogenblik zou het een tragische uit zicht krijgen om op eene overbespotte- lijke wijze te eindigen, op eene manier die de fronters allerbelache'ijkst maakt. Nog stonden voor liet fronters lokaal een paar honderd nieuwsgierigen druk de gemaakte herrie besprekend, toen die menigte als door een panischen schrik bevangen werd en uiteenvluchtte in alle richtingen. Het was een beeld van eene uiteen gedreven menschén imassa in oogenblikken van onlusten. Hel varen do fronters die buiten stormden, jonge heethoofden met zware knuppels gewapend en er op los slaan de. Een hunner, een opgeschoten slun gel met lange haren, een fluweelen vest en een bestiaal gezicht drong tot voor bij dc hovingen aan het lokaal Wagner. Zich toen alleen gevoelend, staakte bij zijn jacht, uit sclyuk wellicht. Maar willende toch kraneeren, riep hij met cenen vloek legd bij de policie wegens bekomen sla gen door het janhangel met stokken toe gebracht. Onder hen bevond zich ook M. Lod. Van Coppenolle, die een der rekels zij nen stok ontnam. Deze greep echter op zijne beurt den wandelstcfc met ivoren kruk, van klager *en verdween ermede in het lokaal. De stok heeft eene waarde vaji 50$ frank. Het volk de gekwetsten ziende, werd woedend en drong terug naar voren. De fronters een man in hun lokaal met geweld willende binnensleuren, sprongen twee agenten toe. Een der heethoofden zette aan een der agenten een voetje, zoodat deze viel, wat voor de fronters een teeken werd om hem te lijf te gaan. Beide agenten trokken hun sabel stormden er op los, en de moedige ke reltjes vluchten de trappen op. De tie rende massa was onderwijl naderbij ge drongen en had het terras voor Malper- tuis weggevaagd Een steen vloog dwars door de ruit boven de dicht geslagen lokaal deur. Het bepaalde zich verder van wege de volksmassa buiten tot oorverdovend gejouw. Nu echter kwam het potsierlijke van hot opstootje. Niemand kon nog uit het lokaal of zijne eenzelvigheid werd op genomen. Rond half drie 's.nachts sloop de on gekroonde operettenkening van Vlaan deren langs de achterzijde van het lo kaal uit eene kelderval, omlvcLOg geduwd door zijn soldaten. Gelijk Borms zijn. bevuilde broek-<if- kuischte, werd zijne eenzelvigheid door de politic opgenomen, wat hem niet erg in den smaak viel. Een paar agenten vergezelden hem tot hij buiten gevaar was, w.aarna onze held naar huis vluchtte. Zijn handlangers waren toch veront rust over het lot van hun gevluchten voorman en kwamen herhaaldelijk aan de agenten vragen of zij niet wisten waar hij zich bevond. Om te loonen verder hoe kinderachtig die stoorniswekkers te werk gingen, kunnen wij vermelden dat enkele hun ner trawanten poogden eenzelvigheids- kaart c-i van kameraden door de vensters van Malpcrtuis te werpen om er de broeder van te voorzien, die er geen bij ziel. droegen. Zij werden daarin dooi de politie verhinderd. De groote dag der fronters eindigde dus met de vlucht van hurnen operet- tenkoning. Gejouw van bet volk cn een steen ii eene ruit hadden daartoe volstaan. Waar is het bloed der matelaren Men voreere Borms met het ridder orde van den haas waar vooral alles want de kantnijver keid betreft hen aanbelangde. Inden na middag bezochten zij Zeebrugge. Heden, Dinsdag, brengen zij een be zoek aan de slagvelden van Vlaanderen, namelijk aan Yper en Dixmude, en zul len 's avonds te Brussel aankomen. Woensdag wordt, in het Koninklijk Kas teel van Laeken, een diner te hunner eer gegeven. Donderdag zullen de Japansche prin sen de Tentoonstelling van Antwerpen bezoeken, en een ontbijt bijwonen hen door de Amities Belgo-Japonaises aangeboden. Den 1 Augustus zullen zij een bezoek aan de Tentoonstelling van Luik brengen, cn zich vervolgens naar Spa en de Ardennen begeven, om vervol gens naar Brussel terug te keeren, waar zij, waarschijnlijk, Zondag a.s., in het Verjaringspark, den optocht van den grooten Geschiedkundigen Stoet zullen bijwonen. Den 4 Augustus zullen zij uit Belgie naar Nederland afreizen. HET AANTAL' BEZOEKERS IVERTREK VAN DE cTHYSVILLE» Maandagnamiddag is de Belgische stoomboot «Thysvillq» van de Compa gnie Maritime Beige, te 2 uur liit de haven van Antwerpen naar Congo ver trokken, onder het bevel van kapitein Heiremans. Aan boord 71 passagiers van ie en 92 in tweede klas. Ook scheepten 3 passagiers vóór Lis sabon in, Onder de passagiers, de volgende Zendelingen de Eerw. Zusters J. Simon en J. Peters, der Zusters van Liefde en Eerw. Pater Nuyens der Paters Re demptoristen. De lading bestaat uit 4000 ton ver schillende goederen, waaronder twee uiteengenomen schuiten van 100 ton voor dc «Huileries du Congo Beige»; 16 auto's van verschillende merken en een ponton van 14 ton voor de «Mahucongo» welk als deklast medegevoerd wordt. HET GETAL SLACHTOFFERS* Het is nog onmogelijk een juiste op gave van liot getal slacatoflers te ge ven, daar eiken dag de iijsi, der dooden wordt aangelengd. Volgens de laatste berichten acht men bet niet onmogelijk, dat het aantal slachtoffers van de aardbeving tot 3.000 zal stijgen. Talrijke gewonden zijn in de zieken, huizen overleden. Het reddingswerk wordt met alle kracht voortgezet. Aan het herstel- van de spoorwegen wordt ijverig gewerkt, evenals aan dat van dc telefoon- en te legraaflijnen. De minister van openbare Werken heeft hoofdstaties te Rocehetta en San Antonio gevestigd, van waaruit het red dingswerk wordt geleid. De militaire overheden hebben voor het geteisterde gebied h.jzondere maat regelen afgekondigd. Het Italiaansche Roode Kruis heeft al zijn hulpmiddelen gemobiliseerd. De Japansche prins Takamatsu, broe der van den Keizer van Japan, en de prinses zijn Zondag namiddag, uit Pa rijs te Oostende aangekomen.. Zij wer den in de statie verwelkomd door den gezant van Japan on Mevr. Nagai. In den vooravond deden de prins en dc prinses eene lange wandeling langs het strand. TIJDELIJKE WEIDEN Reeds dikwijls trokken wij de. aan dacht der landbouwers op het belang der weiden. Op dc eerste plaats hadden wij daarbij de blijvende weiden op het oog. Tijdelijke weiden weiden welke slec-his voor 3-4 jaren aangelegd zijn Verleden Zondag mag zeker gerust geboekt worden als eene der drukste da gen. van de Wereldtentoonstelling. De ontvangst liep weder in de groote cij fers. Zij bedroeg niet minder dan 313.380 fr. Een deftig cijfer dus dat wij gerus.t bij de andere reuzencijfers mogen rang schikken. Het stond nu wel niet zoo hoog als dit van verleden Zondag te voren, toen bedroegen de ontvangsten 360,000 fr. ongeveer. Maar men mag hierbij niet uit het oog verliezen dat er nu verleden Zon dag heel wat te doen was hier in de stad zelf, zoodat er velen zullen verko zen hebben van in de stad te blijven. Niettegenstaande boekt men toch nog een degelijke ontvangst. In dc tentoonstelling zal men nu ook wol ondervonden hebben, dat als het weer wat medewilt, er nog goede zaken te maken zijn, zelfs spijts den slechten tijd. Tijdens hun bezoek aan de Tentoon stelling van Antwerpen hebben H.H. M.M. de Koning en de Koningin lang stil gehouden in den stand der fabrieken De Beukelaer. Dit paviljoen in modern stijl opgericht, gansch doorschijnend van licht, is het werk van den bouw meester Styners, Het is wonderbaar als originaliteit. Hunne Koninklijke Hoogheden, met hun gevolg, do h. Van Cauwelaert, bur? gemeoster der s.tad Antwerpen en het besturend komiteit der Tentoonstelling, de HII. Martougin, voorzitter van het uitvoerend Komiteit, Graaf Van der Burght, algemeen commissaris, Gustave Van den Broeck, voorzitter van den Be heerraad, Caspers, algemeen secretaris, enz. werden ontvangen door Mevrouw Wwe Edouard Dé Beukelaere, voorzit ster van den Beheerraad, en door de H.H. Edouard De Beukelaere, zoon, Louis Van Ossel, Felix Van Ossel, René Goris, Paul Gusten, Charles Ecman, be heerders cn de H.H. Thuer. en Marius Thoelen, sekretarissen. liet paviljoen dat met den grootsten smaak is ingericht, werd in al zij bijzonderheden door onze vorsten be zocht, die aldus, getuigden van groote belangstelling voor al wat de Belgische nijverheid betreft. De stichting der fa brieken De Beukelaer dagteekent im mers van 1869. Mét een kapitaal van 40 millioen, omvatten zij in het centrum der stad eene oppervlakte van 20.000 m2 Wal uit da nieuwe wetten tan pas komt «oor onze aannemers AANNEMINGSKONTRAKTEN. De artikelen die de zegelrechten bij aanne* mingskontrakten regelen, luiden nu samen*, gevat ale volgt M Da taxe van 2 ten honderd op de werk- aannemingskontrakten is verlaagd tot 1 t. h. Het uitreiken eenor faktuur is verplich-' tend op het oogenblik der levering, wanneer de prijs in hoofdsom en bijkosten 150 frJ overschrijdt, door den aannemer aan den eigenaar van het werk, wanneer eerstge noemde In Belgie het beroep van aannemer van werken uitoefent. (Art. 65 wetboek). Door de wet van 2 Juli 1930 wordt bij dezen tekst gevoegd H Voor de toepassing van dit artikel, wordt de levering gehouden te geschieden naarmate de betaling van de werken en uiterlijk op den dag dat de aannemer dezelve heeft voltooid. Daarover nu wat praktischen uitleg Bij vele aannemers bestond er onzekerheid over den datum waarop de aannemer van een werk verplicht was eene faktuur af te leveren en dus de taxe te plakken. Nu met den nieuwen tekst kan er geen twijfel meer bestaan. In 't vervolg zal eens faktuur met taks 1 ten honderd moeten afge leverd worden bij iedere afbetaling en indien het volle bedrag maar betaald wordt bij het einde of voltooiing der werken dan dient er op dit oogenblik eene faktuur opgemaakt te worden voorzien van den taks berekend op het geheel der werken. VOORBEELD 1) Een aannemer wordt betaald naarmate de vordering van het werk. Er moet bij elke afbetaling eene rakening afgeleverd wordeti met taks 1 ten honderd en verdeelde zegel. 2) Er worden geen afbetalingen gedaan, het is te zeggen de aannemer ontvangt het volle bedrag bij voltooiing van het werk. Hier zal de taxe 1 ten honderd toegepast worden op het volle bedrag der rekening. BEMERKING: Bij afbetaling mag ook een kwijtschrifl afgeleverd worden met verdeeld zegel, op voorwaarde dat de onderste zegel aangebracht worde op het ultgangsfaktuurboek. In het geval waar er verscheidene betalin gen gebeurd zijn en bijgevolg verschilliga gedeelteijke fakturen zijn afgeleverd geweest, dan wordt de laatste faktuur definitieve, faktuur genoemd. Die definitieve faktuur af te leveren bij' da voltooiing der werken en het uitgangsfaktuur- boek moet de taks vermelden die opvolgentlijk toegepast werden bij do afbetalingen, alsook, den datum van de gedeeltelijke faktuur of. kwijtschriften daarmede in verband. Het bedrag der reeds toegepaste taksen wordt afgetrokken van de totale taks eisch- baar op de geheelheid der werken. en vervolgens, terug in bouw voor de ge- meer dan **00 werklieden Ml Hifi ImHInnilnn F\ 11. wone veldgewassen gebracht worden treft men hier weinig aan. In Holland wordt dat stelsel met den besten uit slag vee! toegepast.Onze Vlaamsche boe. ren warm ter navolging aanbevolen. Holland is een der landen waar be trekkelijk de meeste hoeveelheden fos faat- en vooral potasch mesistoffen ge bruikt. worden. De weiden vergen veel fosforzuur en potasch- voor hun zeiven, én voor do klaverplan ten welke daar in voorkomen, cn de vrije stikstof der lucht zullen vestigen. Zulks verklaart waarbij het komt dat de zode eencr wel ónder- houdene weide zeer rijk is aan voedstof- fen die eene natuurlijke reserve daar- stellen welke de gewass.en die na om ploeging zullen verbouwd worden ten goede komen. Passen wij diensvolgens op tijdelijke weiden dezelfde bemestingen toe als op blijvende weiden, eerst en vooral bij den aanleg derzelfde, en later regelmatig elk jaar, zoo lang zij zullen bestaan. Jaarlijks worde bijgevolg m'instens. 1000 kgr. slak. 15 kgr sylviniet-kainiet, en van 200 tot 600 kgr. zwavelzuren am moniak deze laatste hoeveelheid in drie malen per hectare toegepast, zoo als in meerder vroegere artikels reeds besproken werd. Wij hoeven er voor te zorgen, vooral fosforzuur en potasch in ruime, maat toe te passen, meer dan wal voor het gras zelf zal van noode wezen, ten einde de vorming der voor opgestelde reserve te bekomen en voor de stikstof vestiging, anders wordt het beoogde doel nimmer bereikt. Eens de tijdelijke weide terug in bouw herschapen, worden op de gewone veld gewassen de ruime bemestingen toege past welke deze laatste vereischen, an ders wordt lvet voorop gestelde doel nogmaals gemist door te vroegmaals gemist door le vroegtijdige uitputting den grond. Intensieyer, en 100 bedienden. De vermaardheid van hunne biscuits, chocoladen en caramels heeft niet alleen de gunst van het Bel gisch publiek veroverd, maar heeft uit vluchten gevonden buiten onze grenzen, in alle landen van de wereld Hun voort- brGngingsvermogen bereikt heden het kolossaal cijfer van 12.000 kgr. in 24 uren. Bij de aankomst, als ook bij het ver trek onzer vorsten vormden een twintig tal werkmeisjes, in 't wit gekleed de haag, langs den trap die naar het Pa viljoen leidt. Vooraleer het Paviljoen te verlaten ontving^© Koningin uit de handen van Mevrouw De Beukelaer een prachtigen tuil van orchideen en eene praclvtdoos gevuld met pralines. De vorsten teekenden het gnuden-boek der fabrieken De Beukelaer, die dit jaar de 60e verjaring van hunne stichting vier- den- 22611 Hebt U geld èe beleggen in AKTIES o/ OBLIGATIES raadpleegt de Deze gelast zioh met het uitvoeren van BEURSORDERS op aide binnen- en buitenlandscha geldmarkten aan de VOORDEELIGSTE VOORWAARDEN 1652 VOORBEELD: Aanneming van 80,000 fr. in vier afbetalin gen van 20,000 fr. 1) Kwijtingop 1 Augustus 1930. In ultgangs faktuurboek in te schrijven op dezen datum met taks 1 ten honderd. 2) Kwijtschrift op 1 Ootober 1930. In uit- gangsfaktuurboek in te schrijven op dezen datum met taks 1 ten honderd. 3) Kwijtschrift op 1 November 1930. In uit- gangsfaktuurboek in te schrijven op dezen datum met taks 1 ten honderd. 4) Einde der werken op 30 December 1930. Nu moet de aannemer eene definitieve fak tuur opmaken. In het uitgangefaktuurboek wordt dit als volgt ingeschreven alsook op de definitieve faktuur: Aanneming van een huis voor rekening van Mr80,000 fr. tak3 1 ten honderd 800 fr. Kwijtschrift van 1 Augustus 1930. Fr. 20,000 met taks 1 ten honderd fr 200. Kwijtschrift van 1 October 1930. Fr. 20,000) met taks 1 ten honderd fr200. Kwijtachrift van 1 Novemb. 1930. Fr. 20,009 met taks 1 ten honderd fr. 200. Totaal. Afbetalingen 60,000 fr. Reeds toegepaste taks 600 fr. Blijft te betalen 20,000 fr. nog verschuldigd-' 200 fr. BemerkingenDe taks van 1 ten honderdi in plaats van 2 t$n hondord is reeds in voege van 1 Januari 1980. De taks 2 per duizend voor onderaannemers is behouden. EERELOONEN. Deze taks moet door do bouwmeesters niet meer betaald worden. Deze zullen nu bij uit betaling van hun eereloon enkel nog .het ewoon kwijtschriftzegelrecht te betalen: hebben. KWIJTSCHRIFTZEGEL. De kwijtschriften tot en met 30 fr. zijn voortaan vrij van zegel (vroeger tot 10 fr. Het tarief is dus Tot 30 fr. niets. Van 30,01 fr. tot 100 fr. 0,10 fr. (volle zegeI)J Van 100,01 #r. tot 500 fr. 0,20 fr. (volle zegel)* Van 500,01 fr. tot 1000 fr. 0,40 fr. (volle zeg.) Enz. 0,20 fr. per 500 fr. Maximumrecht 10 fr. WEELDETAKS. Bedragen van min dan 25 fr. zijn vrij van weeldetaks 6 ten honderd (vroeger 10 fr.) Van af 25 fr. is de taks verschuldigd op voor werpen of werken beiast met de weeldetaks. ZEGELRECHTOP HANDELSEFFECTEN. Het zegelrecht op ordebriefjes, wisselbriei ven of betaalbrieven oporder, de wisselbrie ven den 2n, 3n of 4n getrokken, de. hertrek kingen en alle andere verhandelbare- of han-J delseffecten, wordt gesteld op &Q centiemen per 100 fr. of breuk van 1000 fr. Tct nu toe was het recht als volgt: Tot 500 fr. 0,10 fr. per 100 fr. Boven de 500 fr. 0,50 fr. per 500 fr. In't vervolg is het 0,50 fr. per 1090 fr. off breuk van 1000 fr. met minimum v*n 0,50 fr. Wissel Wissel Wissel Wissel Wissel Wissel Wissel VOORBEELDEN.; van van van van van van van loo 5oo 76o looo 1200 16co 25oo fr. enz. ens, o,5o o.öo o,5o o,5o 1,00 l,oo 1,50 fr. fr, fr. fr. fr. fr* fr.

De Volksstem | 1930 | | pagina 1