21 De Herderlijke Brief van het Belgisch Episcopaat Bank ioor Ossl-Vlaandarm Donderdag Oogst 1930 De opbrengst der Belastingen in Juli De film van het Eucharistisch Congres te Carthago CONGO IEedstrijd der schoone fferlananswoning Koninklijk bezoek te Brugge Zakkenrollers te Brussel "'~iT7"VVTc De reis Londen-New-1 ork De St'Emericusfeesten te Budapest De Nationaliteit van de Gehuwde Vrouw In Rusland De Staking in Noord-Frankrijk Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. XXXVI JAARGANG NUMMER 191 DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST. Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13,ie Brussel Rue de Ric Kelim, ParijsBank BuildingKingsway20 Londres W- C. 2. H- Yonna Zonop4,52Zonaf6,55 N. M. 24 E. K. 30 PAUSELIJKE GOEDKEURING Aan het Vati'kam was de Her derlijke Brief van het- Belgisch Episcopaat,, den 27 Juni 1.1., ter gelegenheid van het Eeuwfeest van Belgie's Onafhankelijkheid, afge kondigd overgemaakt. Zijne Eminencie Kardinaal Van Roey, aartsbisschop van Meohelen komt nu het volgende antwoord te ontvangen Staatssekretariaat van Zijn Heiligheid Uit het Vatikaan, 12 Aug. 1930 Eminentie, Zijn Heiligheid heeft door be middeling van Zijn Excellentie Monseigneur den Apostolischen Nuntius,..een afschrift ontvangen van den Herderlijken Brief (lien het Belgisch Episcopaatwaarvan Uwe Eminentie het hoofd is, ge zonden heeft aan de Katholieken van dit Koninkrijk' bij gelegen heid van het eerste Eeuwfeest van diens onafhankelijkheid, Zijn Heiligheid de Paus heeft zich gewaardigd Zijn hooge vol doening nopens de gepastheid van dit schrijven uit te drukken en heeft mij opdracht gegeven aan Uw Eminentie en door hare bemidde ling, aan. al de leden vafl het Bel gisch Episcopaat zijn gehdewen- schen erover aan te bieden, want Zijn Heiligheid is van oordeel dat de Belgische Bisschoppen, door deze daad- van herderlijken iever, den Godsdienst en hel Vaderland goed gediend hebben, Dep. Apostolischen Zegen aan Uw. Eminentie en aan al de Hoof den der Bisdommen van dit edel land overmakend, neem ik met ge noegen deze gelegenheid te baat om aan Uw Eminentie nogmaals de verzekering te geven van den diepen eerbied waarmee ik, Hem. de handen kussend, de eer heb mij te noemen van Uw Eminentie de zeer nederige en zeer gehoorzame dienaar E. Kard, PACE ELI. -V Voor de maand Juli bediagen de to tale ontvangsten der belastingen 700,331,113 fr. tegen 909.669.726 fr. voor de maand Juli 1929. Voor dezelfde maand is de opbrengst van douanen en accijnzen gestegen met 5,439,99(0 fr. De rechtstreeks ohe belastingen brachten 101.950,128 fr. minder op en de registratie 112.327,474 fr. minder. De totale opbrengsten van het jaar beloopen i*)t 5,156,573,760 fr. tegen 5,644,704,627 fr. gedurende hetzelfde tijdperk van 1929, wat' eene vermin dering van 488,130.867 IV. beteekent. Do ontvangsten voor de zeven eerste m»anden van 1930 hebben in verhou ding lot de zeven eerste maanden van 1929 volgende wijzigingen ondergaan: douanen en accijnzen, 115.954,141 fr. meer; registratie, 577.597,788 fr. min der rechstreeksehe belastingen, 26.387,220 fr. minder. Bij gelegenheid van den Duitschen KaMvoljeliendag die dit jaar van 3 tot 7 September te Munster in Westfalen gehouden wordt, zal doör de Lee-Film- maatschappij uit Munchen in liet Em el ka-theater een filim, vertoond wor den over het Eucharistisch Congj-es te Carthago, die door deze firma ver vaardigd is onder den titel «Een dagboek van het Eucharis tisch Congres van Carthago 1936». Dit dagboek is een nieuwe vorm van cultureele film die opgenomen is door Dr. H. Ruiters. Het is een buitenge woon belankrijke film in vijf dèelen, die ons den tocht naar Carthago te zien proeft, enkele typische oonamen van het land van Tunis in beeld brengt waar St. Augustinus. leefde en waar Christendom en Islam naast elkander wonen. Deze film is 2600 in. lang en bezit groote historische en cultureele waarde, omdat het tot. nog toe aan geen enkele filmoperateur geluklie om zoo diep door te dringen in het intieme leven der Mohammedanen. De Leo-filmmaafjschappij heeft hot auteursrecht van deze rolprent en het ligt in de bedoeling om deze film ook aan het buitenland te verhuren. Deize wedstrijd, ter gelegenheid van Belgie's Eeuwfeest,' wordt iets eenigs. Reeds werden 7.512 voor.lic-litings- en inscilirfjvingsbrieven aangevraagd en dagelijks komen /tientallen aanvragen tot deelname binnen. De tijd echter staat niet stil en op ln September wordt de lijst der deel- memers onverbiddelijk (gesloten. Alle. aanvragen moeten dus voor dien. datum binnen zijn bij liet Provinciaal Bestuur, 8e Afdeeling, Gent. De Regelingscommissie is gelukkig tc kunnen mededeelen dat niet enkel een medalie, maar tevens kostbare kunstwerkjes, gravuren, en chromo's zullen besteld aan alle prijswinne-rs. Ze gelooft ook hierop de bi/oudere aan dacht te mogen vestigen, daar deze laatste vooral en terecht gegeerd zijn des te meer daar ze een she entje bijbrengen tot versiering van den «te Luis;». Daarbij komen. Twee prijzen ten bedrage van 1.000 fr. ieder Vier prijzen ten bedrage van 500 fr. ieder; Acht. prijzen ten bedrage van 250 fr. ieder. De wedstrijd is kosteloos en grijpt plaats in de maand September. De belooning-en zullen worden uitgereikt' op een plechtige feestzitting, later vasl te &l ellen. Alle verdere mederleelingen kunnen verkregen op het Provinciaal Sekreta- riaat of vindt men op aanplak- en in omzendbrieven, VERTREK VAN DE ANVERSVILDE» De Congobool. «Anversvilie» van de «Comp. Mar. Beige», is Dinsdagvoor- mkldag om 9 uur uit de haven van Antwerpen naar de ïtolonie vertrokken. Het schip onderneemt, zijn 87e reis, onder liet: bevel van kapitein Mathieu. Aan boord bevinden zich 80 passa giers van eerste en 59 van tweede klas. Er scheepten 7 reizigers in, niet be stemming voor Lissabon en 2 voor Te- neriffc. Onder de passagiers ditmaal talrijke missionarissen. De lading bestaat uit 3500 ton ver schillende goederen, waaronder 250 ton spoorwegriggeJs, twee autocamions, acht uiteengenomen wagons voor de «Socole» 60 kon ijzeren balken voor de «H.C.B.» en als deklading een uiteen- genomen platbodemschuit van 14 ton voor de «Maiiuc.ongo» en eèn motor boot van 5 ton voor de «H.C.B.» Hebt U geld te beleggen in AKTIES of OBLIGATIES raadpleegt de Deze gelaat zieh met het uitvoeren van BEURSORDERS op al de binnen- en buitenlandsehe geldmarkten aan de V00RDEELIGSTE VOORWAARDEN 1652 Bij gelegenheid van de eeuwfeesten, zal de koninklijke familie Zondag 24 Augustus een offieieel.be/oek brengen aan de stad Brugge. Koning Albert, Koningin Elisabeth en de Prinsen zullen ierguzeld zijn van de ministers Jaspar, Bar's en Heyman. Ze zullen per extra-trein tier aanko men te 13 u. 30. De st#ef zal zich onmiddellijk bege ven haar het Provinciaal Goeverne- ment langs de NoordzaudsL, Geld- muntstr., Adriaan Wil1aept£frt., Schouw burgplein, Vlamingstraat, Groote Markt Te 14 u. zullen in hjjt Provinciaal hotel aan de vorsten en prinsen en le den van het eeuwfeestkomiteit, de se natoren, volksvertegenwoordigers, Pro vinciale raadsleden; de militaire en geest'elij-ke overheden, de burgemeesters der provincie en een afvaardiging der oorlogsverminkten, voorgesteld worden- vervolgens bezoek aan liet stadhuis waar het Guldenboek zal geteekend worden. Te 15 u. 15 bezoek aan het. Nieuiw- Museum langs de Hoogs.tr., Langes.tr., Prediklveorenst., Braambergstr., Rozen- hoedkaai, Dijver. Te 16 u. 30 zullen de Hooge bezoekers het Museum verlaten en zich naar de spoorhallc begeven langs den Dijver, de Wollesftr., de Groote Markt, de Steenstr. en de Zuid-Zandsitr. De koninklijke trein zal te 17 u. ver trokken. EEN POOL AANGEHOUDEN Sedert geruimen tijd maken de speuragenlen van de brigade van de Kolenmarkt te Brussel jacht op de zak kenrollers, die op de Brusseiseihe mark ten, vooral op het Kaatsspelplein, talrij ke diefstallen plegen. Twee speurageuten met name S'erckx en De Bruyn, kregen als Laak het plein te zuiveren. Dins/bio-/*.-utapa he-uyi'1' o. spenragenlen zich op Oude Markt. Zij verrasten een kerel van uitheemsrif type, die behendig tussoben de menigte drong. Weldra werd hij verrast op het oogenblik, dat hij liet 'landtaschje van mevr. Gilman, Gérardstraat Ie Etterbeek roofde. De kerel werd aangebonden en naar het politiebureel overgebracht. Hij werd herkend als de Pool Strengel Ziegmund, zonder vast woonverblijf. Hij was in ih.eit bezit van een belang rijke geldsomme die vermoedelijk van diefstal afkomstig is. DE GEZONDHEID VAN PLUIM EN HAARVEE 2023 De reis Londen-New-Yerk gaan en koeren in vier dagen, zal weldra moge lijk zijn voor de gefortuneerde En- gelschman, zoo verklaart de Engelsche minister van luchtwezen. En zulks zal geschieden, voegt de minister er bij, wanneer een voldoen de proef zal vastgesteld zijn door de reuzenluohf'sehepen R. 100 en R. 101. met het inzicht een regelmatige dienst in te rkjhl'en tuss.chen Card ington-Mon treal en New-York. Die dienst zal geheel het jaar be houden blijven maar de wegwijzer kan veranderen volgens de jaa'rgetijden en de atmospherische voorwaarden. Op den Oceaan zouden er vlottende aerodmms zijn, ingericht op afstanden van 300 zeemijlen, de eene van de an dere tusschen New-York en de Azuren en de Azores en Plymouth. Een vlottende aerodroom werd reeds beproefd in ondiep water en werd met suks.es bekroond. Nieuwo proefnemingen zullen nu gedaan worden in diep water. Op die vlottende, acrodrooms zullen de reuzenluchtschepen essence kunnen opdoen en desnoods alle herstellingen ondergaan. De drie. bijzonderste wegen die de reuzenlucihtschepen zullen volgen zijn: de weg van het Noorden via de kaap Fareweil, het meest zuidelijk punt van Groenland; de rechtstreeksche weg via Nieuwland; de weg naar hel Zuiden via de Azoren. Een ander lijn die op dezen oogen blik bestudeerd wordt, is deze langs de Farbe, IJsland Groenland, en via de zeeengte van Hudson naar Vancouver. Een expeditie in Greenwich, bestu deert, die. bijzonderlijk onder, atrnios-. pherische voorwaardcu. ACHT KARDINALEN. Behalfe de Pausolijke Legaat bij do Sint Emericusfeesteu, Z. Em. Kardinaal Sincero, die reeds te Budapest aangekomen is, zullen nog zeven andere Kardinalen de plechtighe den met huune hooge tegenwoordigheid op luisteren. Het zgn Kardinaal Illond, aarts bisschop van Polen Kard. Piffl. aartsbissch. van WeeneD, Kard. Fuuihaber, aartab. van Murchen Kardln. Lavitrano, aartsbisschop van Palermo Kard. La Fontaine, patriark Venetië Kard. Bourne, aartab. van West minster Kard, Kakowski, aartsbisschop van Pozen. Z. Em. Kord. Van Rooy, Primaat van Belg ie, had ook gaarne de feestelijkheden bijgewoond, doch heeft zich laten voront# schuldigen, daar hij in Belgie weerhouden is. Z. Em. Kardinaal Verdier, aartsbisschop van Parijs, is insgelijks ia de onmogelijkheid naar Budapest te gaan, PRELATEN. Onder de Prelaten die huuue toezegging gaven noemen wjj Mgr Heylen, bisschop van Naman, die reeds op weg is Mgr Bau- drillart. Rector van hei «Institut Catholiquei te Parijs Mgr Hauck, aartsbisschop van Bamborg Mgr Ernesto Filippi,aartsbisschop van Montreal Mgr Sczeptioky, bisschop van Lemberg Mgr Luigi Foggon, aartsbisschop van Triest Mgr Rossa. aartsbisschop van Perugia dom Klotz, aartsabt vau de Oosteu- rgksche Benodiktgnen dom Walzer, aarts abt van Bueron. WERELDLIJKE OVERHEDEN. Onder de wereldlgke overheden noemen wij graaf Tilcezkiewicz en vorst Johanu Rad«* ziwill, uit Polen Vorst Alois von Löwen- stein, uit Duitschland; generaal de Castelnau en de guwe/.en minister presideut Francois Marsal uit Frankrijk M. Victor J. Dowlung Voorzitter van het Hooggerecht te NewYork, M. Mirbach, burgemeester van Geneve. TRIOMFANTELIJKE ONTVANGST De Kardinaal Legaal werd bj zijne reis aar Budapest, vanaf de grens tot aan de hoofdstad, op grootsche wijze gehuldigd. In de verschillende staties op den doortocht werd Z. Em. in hartelijke bewoordingen toegesproken en luide toegejuicht. De Kar dinaal antwoordde op de verschillende toe spraken in het Latgw en in het Hongaarsch eu verklaarde dat Z, H. de Paus hem als Logaat gestuurd had om Zgne liefde voor Hongarije te toon en, Tusscheu Italië en Hon- KiWiffir. aKrCefift-finaffi'lrff. Ml F vergroeid zijn door gemeenschappelijke ge schiedkundige overleveriugen.door eenzelfde geloof en door dezelfde idealen. To Budapest werd de Kardinaal Legaat namens de regeering ontvangen door minis ter Joseph Vasa. HET ST-EMERICUSSTANDBEELD De onthulling Dc wijbisschop van Aken, Mgr Strater, prooei van den Dom, is Zondag te Budapest aangekomen met eene rslikwio van Sint Emericus. Aan de grens te Gyor, en iu de hoofdstad, waar hij plechtig ontvangen werd zegende hij de menigte mot de rdtikwie. Zondag werd op hot Horthy Miklosplein. te Budapest, hot standbeeld van Siut Emericus onthuld, Nadat aartshertogin Isabella, die bet beeld geschonken heeft, eene rede had uitgesproken, liet men het doek wegvallen. Burgemeestor Eugeuius Supoez nam het standbeeld in ontvangst. Hot stelt den heiligo voor tusscheu zes jougdige figuren, 3 meisjes 1 padvinder. 1 student en ven lid van de Nationale Sportvercenig-ing. Z. Em. Kurdin, Siiredi, Vorst Primaat vau Hongarie wijdde het standbeeld in en droeg eone H. Mis op in open lucht. Do plechtigheid werd besloten met de Pausbyinue. SCHRIJVEN VAN DEN VORST-PRIMAAT De Vorst Primaat van Hougarit, heeft ter gelegenheid van do feesten, volgend schrij ven uitgevaardigd Wij hebhen de kulliolieken dor geheele wereld uitgenoodigd, vooreerst omdat het op grond van de katholioko solidariteit den ka tholieken Van een lund niet om hot even kau zijn, wat in andere landen met hun broeders in het geloof gebeurt, boe bet daar gesteld met hot werk, met de vreugde eu loeJ van hun geloofsgenooten vervolgens omdat prins Emericus negen hond<-rd jaar geleden do kroon der gerechtigheid verwierf om do heldhaftige beoefening van die deugd, welke in ieder tijdperk, door alle geslachten heen en iu leder land moet bloeien de deugd van zelfverloochening tegenover hegeerlgkheid des vlee8ches. Wannoer wg ronduit spreken zullen wij zonder onderscheid van nationalitoit moeten bekennen dat geen enkele deugd noodzake lijker is» vooral op onze dagen, nu allerwege een onzedelijkheid hoogtij viert, zoo hemel tergend, dut God, zoo Hij enkel rechtvaardig en niet eindeloos barmhartig tegenover ons wilde zijn. de slagen van Zijn Gramschap op ons zou doen neoikomen. Wannoer wij daarom met een bedroefd hart moeten vaststellen dat zelfs de vreeae- lijkste rampen de volken niet meor tot na denken kunnen brengen, dun mog? da roep van St Emericus' deugd uit do elfde eeuw in onzo onzedelijke twintigste eeuw door dringen en eene grootere zelf verloochening en groenere reinheid in het persoonlijk leven en in liet gezinsleven scheppen en doen bloeion, zoo wij althans willen dat volk en aatschappij va» den ondergang behoed worden. Het is mijn innigste hartewenscb, dat eenieder begrijp® «u ter hurte neme, dat het kibilee van Sint Emericus voor de geheele katholieke werold solidariteit en zedelijk, vernieuwing botleken*;! moot.n imii im >giïi¥i fir rwtp Het Staatsblad van 18-19 Augustus kondigt de wet af, in Maart-April i.L door de Kamers gestemd, tel goedkeu ring van de OvereeiiKomsi welke tus- sdhen Belgie en Frankrijk gesloten is« betreffende de nationaliteit van de ge huwde vrouw. Deze overeenkomst, den 12 Septem ber 1928 te Parijs geteeVer.d, luldl als volgt De Firansche vrouw verkrijgt door lraar in Belgie aangegaan huwelijk niet een Belg. den staat- van Belg, tenzij jsij, binnen zes maanden na eten dag van het huwelijk en in de bij de Belgisch® wet voorziene vonmen', verklaart dat zij hare Fransche nationaliteit wil be houden. lit dat gevai wordt zij geacht de Fransche nationaliteit niet te heb ben verloren. Wordt het huwelijk in Frankrijk aangegaan, dan behoudt do F ran sul ve vrouw, die een Belg huwt, haar nationaliteit, tenzij zij, yoor het- huwelijk in de bij Fraiische w7ct voor ziene vormen, uitdrukkelijk verklaart dat zij de nationaliteit van haar man wil verwerven. De Belgische vrouw die in Belgie een Franseftrman huwt, verkrijgt den staal van Fransche, tenzij zij binnen zes maanden na den dag van bet huwelijk, in dc gevallen en in de vemen die bij do Belgische wet zijn voorzien, ver klaart) dat zij haar nationaliteit wil be houden. Wordit het huwelijk in Frank rijk aangegaan, dan behoudt de Belgi sche vrouw die een Franschman huwt haar nationaliteit), tenzij zij, voor het huwelijk en in de bij de Fransche wet voorziene vormen, uitdrukkelijk ver klaart dat zij de nationaliteit van haar man wil verwerven. Mocht de aanstaande ecJhtgcnoote,' op de.n dag van haar huwelijk, de Fran sche nationaliteit ten opzichte van de Belgische wet bezitten, dan wordt zij, met- het oog op de toepassing van de artikelen 1 en 2 van deze Overeenkomst Leit bezat van dat «van heide landen waar het huwelijk aangegnan wordt. Te Novoross.isch terwijl een hoot met graan geladen werd ter bestemming voor Italic, hebben verscheidene duizen- de vrouwen die naar dc kaai waren ge stroomd, het laden van het schip willen beletten, verklarende dat zij zelf van honger omkwamen. De politie dreef de vrouwen uiteen en 40 werden aangehouden. De minister van Arbeid heeft een afvaardiging ontvangen van de gokon- federeerde vakvereenigingen van de textielnijverheid te Rijsol en omgeving Zij was vergezeld door den h. Salengro meier en volksvertegenwoordiger van Rijsel. De afvaardiging zette uiteen, waarom de vakvereenigirtg een eisch lot loons- verhooging hoeft gesteld. De loonsvcr- hooging is onafhankelijk van de toe passing der wet op de sociale verzeke ring, waar dc arbeiders integendeel zeer prijs op stellen. De afvaardiging vroeg dati de minister zich haar tolk zou maken bij de werkgevers-afvaar diging, die 's naimiddags moet worden ontvangen,- ten einde een oplossing in der minne te bekomen. Be h. P. Laval heeft vervolgens een afvaardiging ontvangen van de vrijo vakvereenigingen van de Rijselsclie textielnijverheid, die aangesloten zijn bij de kristelijke organisaties. De«ze heeft fn denzelfden geest gesproken en iheeft den minister een nol» over handigd, waarin op de argumenten van de werkgevers wordt geantwoord, DINSDAG NOG MEER WERKHERVATTING Dinsdag zijn te Rijsel nc-g veel sha kers aan den arbeid gegaan. In het ge heel boekte men in de mei aalnijverheid weer 800 arbeiders, die het "^erk op huri beurt (hebben hervat', en in de textiel-^ nijverheid 1,700. Te Roubaix-Tourcoing zijn thans' ongeveer 700 arbeiders aan het werk. Het stakwigssyndikaat verklaart dat alle tot duiver openbaar gemaakte cij-^ fers over de werkhervatting overdreven zijn eu dat de werklieden, die aan den arbeid zijn, Belgisch personeel is, dat; voldoening heeft gekregen en de vori- ige week niet over de, grepe is kunnen, jgaan,

De Volksstem | 1930 | | pagina 1