Ia 't zicht van 't Payottenland, 22 Z.E.H. Kan. ROELANDTS Bank nar SosNVlaanderen De Brusselsclie Ommegang In de Vatikaansche Stad Officieele Meedeeling Vrijdag Oogst 1950 COMGO Leening der Verwoeste Gewesten De St'Emericusfeesten te Budapest Landelijk Eucharistisch Congres te Mechelen BS OVERLIJDEN VAN DEN Oud-PëSloor-deken van Aalst Landbouwbelangen Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. XXXVI JAARGANG NUMMER 192 DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuftel-De Gendt. gubliciicit buiten het Arrond. AALST, Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13,te Brussel Rue de Richelieu, ParijsBank Building/Kingsvxty, 20 FOLKLORE 8e vervolg. We zijn te Waerbeke, daar op de boogte... geheel en ganscb ligt bet Payottenland voor ons opeD, en onu plooid... de Brabantscbe grens is nabij. De boogie van den Oudenburg te Geeraerdsbergen steekt zijn krui daarop in 't zuid-westen, 23 kilome- tors zijn we van Aalst verwijdord en slechts drie kilometers en half van van Galmaarden, of in 't franscb Gammeragcs, bet aanpalende Bra bantscbe dorp. Waarbeke of Ware beke in de volkstaal, ook nog vroe ger Warsbeke en Waerdebeke, en ook alhier genoemd Werbeek. Zoo zou men den naam van deze geringo gemeente van bet voormalige Land van Aalst afleiden van zekoren Wero. Doch geschiedschrijvers betveeren dat Waerbeke voortkomt van het oude war, wer, in den zin van ver- wuring, verdediging. Men vindt dat woord terug in Waarschoot, Waardamme, Waar loos in Belgie en in Holland Zeeland: Waarde, in Gelderen; Waardenburg- in Zuid Holland Waarde. Maar ziet eens boe vruchtbaar die lichte kleiaarde bier is, Bemerkt eens boe de heuvelen de eentonigheid der kouters afwisselen en bet uitzicht ver aangenamen, boe beekjes den bodem bevochtigen eu alle stomming gun stig maken. Vroeger waren de wogen bijna onbegaanbaar, 'I is thans veel verbe terd, maar 't laat nog veel te wen- schen over. Men heeft millioonen besteed aan prachtwerken en men verwaarloost het broodnoodige bij zonderlijk in onze kleine dorpen. Op vele boerendorpjes schieten onder houden buurtwegen te kort en onze goede vlaamscbe boeren zouden toch gemakkelijkere steenwegen on greint- wegen mogen benuttigen om de ver voering van landbouwprodukton, van vette, bouwstoffen, enz, met min moeite te kunnen ondornemeD. Het gemeentjo telt slechts 258 hectaren oppervlakte en bezit op zijn bodem een 353 inwoners, 't Is ecu van die bijootjos, voor wat het braaf volk betreft. O duurbre huiselijke haard waar liefdevrede en deugd te samen woont. O zeg, waar vindt men meerder reine vreugd Zeg, werkman, als gij komt te huis, vermoeid, des avonds laat, en vrouw en kmdren wederziet hoe dan uw harte slaat O gij, die dezen kring ontvlucht, cn zoekt naar meerder vreugd, kom zeg ons, gij die 't weten moet, waar vondt ge meer gencugt Iedereen is 't hier eens mot vriend Fous Van de Maele, om de waarheid van zijn dichtleken te bevestigen. Go kunt niet gelooven hoe christen en'deftig bet Waarbeoksche volk is '1 Dees zij niet geschreven om te stoetfen, maar om de echte waarheid nopens deze bevolking in 't licht te stellen. 't Schijnt dat de geuzen-beeldstor- mers in do 16e eeuw hier ferm boer den. De kerk werd heel en gansch verwoest.. Deze Godstempel stond bekend als een der oudste vanVlaan- deren. Deze moest opgericht zijn ge weest in oen van ons zeer verwijderd tijdstip en in oenen vorm dien men ciders niet terugvond zij was acht hoekig. Dit doet veronderstellen dat ze vroeger niet diende als kerk, maar misschien wel als tempel eener hei- denscho afgoderij- In de 15e eeuw- onderging zij vermeerdering en her stelling, gelijk te zien is op eene toe- kening welke wij ter pastorij moch ten bowondoren. St Amandns, baat- patroon, een der allereerste golools- predikers in Vlaanderen, schijnt op die oudheid ook te wijzen. Tot in 't jaar 1716 bediende de border van Waarbeke ook do parochie van Nieu- wenhovo. Dit zijn nog twee zuster» parochies en de beide volkeren stem men goed overeen., en hier mag men nogmaals herbalen wat uit de werk- mans-diebterspen vloeide Al zwierf hij sedert jaren lang de wijde weigeld rond, zijn dorpken en zijn moeders' beeld vergat hij toch geen stond. Marc. De 3een 4, Tochten Den 7 September zeil de Brusselsohe Ommegang zijn derden tocht doen lan^s den volgenden wegwijzer JubCl- park (Zegeboog)* Wetstraat, Hertog straat, Paleizenplaats, Koningstraat, Regencie- en Bodonbrosokstraten, Gr. Zavel, Jozef Stevenstraat, Kapellestr., Hoogstraat* Zuidlaan, Maurits Le- monnierlaan, Fontain asplaats Ans- pachlaan, Beurs- en Boterstraten, Groote Markt, Heuvelstraat, Kardi naal Mercierstraat, Kolonienstraat, Wetstraat (Jubelpark)- Dan 28 Soptemb ir, vierde tocht, met wegwijzer Jubslpark(Ze;$eboog), Wet straat, Kunstenlei, Surlet de Chokior- plaats, IJzeren Kruisstraat, Treuren? berg, Sta Gudulaplaats, d'Arenberg-, Schildknaap- en Bisschopstraten, Aris- pachiaan, Beursplaats, August Ortsstr. Antoine Dansaertstr., en Leon Lepa- gestr., Vlaamsche steenweg, Sinte Ka- telijnestr., Zwarte Lieve Vrouwstr, en Laekenstr., Antwerpsche steenweg, Jules de Troozplaats. MariatChritina- straat en Bookstaelplaats. IN DEN BESTEN GEZONDHEIDS TOESTAND Uit de Vatikaansche Stad werd Dins dag avond officieel medegedeeld dat Z. H. de Paus in den besten gezond heidstoestand verkeert. Er werd no; bijgevoegd «De Heilige Vader ver leent dagelijks talrijke jgelhooren 1 en treft zelfs voorbereidingen om alge- meenc gehooren te houden Londres W- C. 2. ■lil mill'liMiw li H- Philibsrtus Zonop4,53Zonaf6,53 N. M. 24 E.K. 30 AANKOMST VAN DE ELISABETHVILLE Stipt op het- vastgestelde uur is de Belgische stoomboot Elisabethville van de^ Compagnie Maritime Beige, on der bevel van kapitein Potié in de ha ven van Antwerpen toegekomen. De terugkeerenden werden door een ^alrijke menigte opgewacht. De «Elisabethville» voerde den vlag- gentooi, ter eere van generaal J. Bee-r- naert, vice-gouverneur, die ziclï onder dc terugkeerenden bevond. Er ware-n aan boord 50 passagiers van eerste klas, 118 van tweede en een van derde klas. Aan boord was ook de eerw. pater R. Lemaire, der Congregatie van,Scheut schillende goederen, waaronder 400 ton De lading besfhat uit 2200 ton ver- palmpitten, 542 Uon copal, 274 ton ka toen, 714 ten koper, 98 ton hout, 3 ton ivoor, 123 ton palmolie en 22 ton cacao. 5 T.H. 1923 Woensdag voormiddag had, te Brus sel, de 87e trekking plaats der Leening t.h. 1923 van dc Federatie der Coö peratieven voor Oorlogsschade. Deze trekking werd bijgewoond door M.M. Coryn, afgevaardigde van den Be heerraad van het Amortissementsfonds der Openbare Schuld; Matton, alge meen bestuurder van dit Fonds; De Rudder, afgevaardigde van het Reken hof, en Glibert, bestuurder bij het Be heer der Schatkist en van de Openbar? Schuld. De. nummers, der uit te betalen ti tels werden getrokken door de Oorlogs- blinden R. Haezebnouc-k, van Asse- brouck-bij-Brugge, en R. Roose, van Gh-jstel. De premies werden gewonnen "als volgt Reeks 308266 n. 3 en reeks 334983 5 100.000 fr.; Reeksen 97511 n. 2, 150307 n. 1 cn 84937 n. 5 50,000 fr. Volgende nummers winnen elk 10.000 fr, 1732 n. 2 1951 n. I 13761 n. 2 23135 n. 5 122417 n. 1 135513 n. 1 153224 1 16031J n. 5 161130 n. 5 185804 5 203297 n. 1 216051 n. 5 237578 1 274211 n. 4 390567 n. 4. Do andere nummers, der uitgelotto reeksen zijn uitbetaalbaar met 550 fr. DE BEGROÈTINGSVSBGADERING De eigenlijke feestviering te Buda pest word Maandag avond ingezet met eene be,groelings vergadering in de feesthal. Deze is gelegen op een uit hoek van de stad en is van reusachtige afmetingen; zij kan niet min dan 30.000 personen beva-Üen. Teen de vergade ring geopend werd, waren omtrent al de -zitplaatsen bezet. Ten 8 Va ure decd."^L JBm. Kardinaal Sincero, dc Pauselijke^Legaat, zijne iniirede, vergezeld yan den Vorst-Pri- maat van Hongarie, Z. Em. Kardinaal Séridi. Beide Kerkprins.cn werden ont haald op een dreunend gejubel. Op het podium hadden talrijke Bisschoppen plaats genomen toegestroomd uit alle doelen der wereld. Z. Em. Kardinaal Séredi sprak in het Latijn en in het Hongaarsch de wel komrede uit, waarin thij vooral de vreemdelingen dank zegde voor hunne belangstelling in de Eeuwfeesten ter eere van den Patroon van Hongarie. Daarna .nam de Pauselijke Legaat het woord in het Franseh. Z. Em. legde den nadruk op het doel van het Kon gres: den wereldvrede te bevorderen door de. beginsels van Christus toe te passen welke gehuiaigd worden door de Kerk, die al de volken en al de ras sen wil omvatten in Gods liefde vrede. Z. Em. drukfie den wensch uit, die ook deze is van den H. Vader, dat al de deelnemers aan het Kongres uit sluitelijk ;het nagestreefde doel zouden voor oogen houden en er hunne werk zaamheden naar richten. Na de hoop uitgedrukt te hebben dat het Kongres de heerlijkste vruchten zal opleveren, schonk Kardinaal Sincere plechtig den Pauselijken Zegen. De heer burgemeester van Budapest kwam vervolgens aan het woord. In welgepaste termen stuurde hij een hartelijke welkom aan al de aanwezi gen en drukte den wensch uit dat ze van hun verblijf in «te hoofdstad van Hongarie de beste herinneringen zul len meedragen. De vertegenwoordigers van de verschillende landen brachten dan den groet over van hun volk. Ach tereenvolgens namen aldus het woord, de vertegenwoordigers van Oostenrijk, Belgie, Zwitserland, Bulgar.e. Ne derland, Duitschlauö, Engeland, Tehe- ko-Slowakie en de Vareenig de-Staten. Ook de Vatikaansche Stad heeft een vertegenwoordiger gezonden. Al de sprekers werden luidruchtig toegejuicht F.ene machtige ovatie viel -ten deel aan Em. Kardinaal I-iffl, Aartsbisschop van Weenen, en aan Z. Em. Kardinaal Bourne, Aartsbisschop van Westmins ter. Wanneer Z. D. H. Mgr Diepen, Bis schop van 's Hertogenbosch, zich naar het spreekgestoelte begaf, rees Z. Em. Kardinaal Sincero van zijn zetel op om den grijzen Nederlandschen Kerkvoogd te onarmen. Al de aanwezigen stenden op en juichten geestdriftig toe. Het was bij 10 Vt ure toen die eer ste vergadering afliep. DE EUCHARISTISCHE DAG ONTROERENDE PLECHTIGHEDEN De Eucharistische dag tijdens dc St. Emericusfees'ten is een grootsche hul de geworden aan den Verborgen God der alt-aren. Een stralende zonneschijn DE DEELNEMING DER BOERiEN ORGANISATIE Onze katholieke boerenstand heeft altijd uitgemunt door zijn diepe gods vrucht tot het Allerheiligste Sacra ment. Het was dan ook te voorzien dat onze landbouwers talrijk aan het Eu charistisch Congres zoud-en deelnemen. Het Doorluchtig Episcopaat heeft verecnigingen. Het heeft den Belgi- vooral beroep gedaan op de katholieke sciven Boerenbond gelast met het in richten der Vlaamsche afdeel ingen voor boeren, voor boerinnen en voor landelijke jeugd. Hier volgen de gegevens betrekke lijk de vergaderingen dezer afdeelin- g"en. Vrijdag, 29 Augustus Sectieverga dering voor de boerinnengilden, te 11 uur in de feestzaal van het Klein Se minarie. Sectievergadering voor de leden der afdeelingen voor jonge meisjes, te 11 uur op de koer van het St. Rombouts College. Zaterdag, 30 Augustus Sectiever gadering voor leiders en leden van de boerenjeugxlvereenigingen te 3 uur in het' Klein Seminarie. Zondag, 31 Augustus Sectieverga dering der leden van de hoerengilden te 9 uur, in den Cinema «Salie de Paris» Bruul. Sectievergadering voor leiders en leden van boerenjeugdvereenigingen te 9 u. in de Overdekte Markt, nabij de Botermarkt. Het staat van nu af vast dat op al die vergaderingen de opkomst talrijk zijn zal; Vrijdags en Zondags worden zelfs eenige duizenden menschen ver wacht. HET VADERLANDSCH FEEST FRANS. Dag beste vriend; gij zijt zoo mooi uitgedoscht; gaat ge mis schien ook naar de stad JAN. Voorzeker Frans, 't is im mers vandaag dat de Vaderlandsche feesten gevierd worden, en ge verstaat wel, als oud-strijder, ben ik daar vol strekt noodzakelijk; ten andere ik be min mijn vaderland, en zou er voorze ker nog mijn leven voor ten beste ge ven, indien het. lafhartig wierd aange vallen zooals in 1914. FRANS. Dat is gesproken zie... Dat doet me deugt Jan, zulke woerden uit uwen mond te hooren, nu dat; er zooveel aardige mannen rond loepen cn van ons geliefd Belgie niets goeds meer. kunnen zeggen... JAN. Ja. toe Frans, noem ze maar met hunnen naam; wat zijn 't- echte landverraders, noch min noch meer Maar tot die categorie behoor ik niet vriend, ik ben een echte Belg, rechtzinnige vaderlander en ware via- ming, maar mijn vaderland, Belgie staat boven alles. FRANS. Goed Jan, bravo ik be wonder U, en waardeer U thans votd meer dan vroeger; en nu, waarde vriend, vooruit, want heü wordt sxille- kens aan tijd, hoor JAN. Inderdaad Frans; laat 'ons haastig doorslappen en ondertesschen ons landbouwpraatje houden. A propos, het is reeds half Augustus, en wat peinst ge er over, zou het nog hulde de stad in een feestelijk licht ',J,zlJn' 18 er no« kans om ie 8»- - J ihikken c toen de Kardinaal-Legaat Sincero dc open lucht, op de. Generalwiese te Buda oen plechtige H. Mis opdroeg.. Het was een ontroerende plechtig heid, waarbij tienduizenden mensohen aanwe-zig waren. Niettegenstaande de geweldige drukte heersohte er een voorbeeldige orde. Ten half twaalf werd de feestzaal, welke zoo goed al ge heel gevuld was, een internationaal Eucharistische hulde gebracht. Behal ve de Pauselijke Legaat waren zes Kar dinalen cn zeer vele Bisschoppen te genwoordig. Graaf Albert Apponyi zat voor. Er waren veertien sprekers, on der wie alle Kardinalen en dc Bisschop pen Mgr Diepen cn Mgr. Heylen, die de H. Eucharistie van vorsch-illci.d standpunt besplraken. fDc vergadering bood een indrukwekkend beeld. De Kardinaal-Legaat gaf den zegen. Op den middag heorschte te Budapest een geweldige hitte, zoodat voor Woensdag enkele wijzigingen in het program werden aangebracht. Wl O T H P I C DOODT NIET, MAAR BEHOEDT TEjQEN SCHADE DER MOTTEN 2023 I lukken om spurrie te zaaien FRANS. Als. ge over lichten grond beschikt Jan die nog al vochOig is, kunt ge voorzeker nog schoone op brengsten bekomen; maar 't is li-oog tijd hoor! Stel dus niet uit. JAN. Neep. Fran3, morgen, zon der fout, wordt or gezaaid. Het weder is nu goed, en de grond is vochtig niet waar Dus... FRANS. Voorzeker Jan', 't Is goed, maar beschikt go over de noodigc meststoffen JAN. Ik denk van Ja; ik heb nog superfosfaat en sylviniet on ook am moniak. FRANS Welnu, vriend, liet zijn juist die vette die ge noodig hebt. Ge bruik per hectare ongeveer 300 kgr. superfosfaat en 300 kgr. sylviniet ploeg deze goed onder, en strooi dan op de sneden, voor het zaaien, 200 kgr. zwavelzuur ammoniak. JAN. - Goed begrepen Frans, wel bedankt; het zal zoö gebeuren... Kijk eens, vriend, het ziet er feestelijk uit, hein! al die vlaggen, al die versierin gen, Laa,t ons haastig voortstappen... PIXI, Dezen morgen bereikte ons bet nieuws dat de Z. E. H. Kanunnik Roe landts, oud-pastoor-deken van Aalst in den nacht van Woensdag op Don derdag te Belcele wasx overleden. De Z. E. H. Kanunnik Roclandts was geboren te St Niklaas den 10 Januari 1850 en had dus den schoonen ouderdom van bijna 81 jaren bereikt. In 1877, werd hij aangesteld als onderpastoor van onze St Martens- kerk en verbleef hier ter stede tot in 1886 en in 1903 kwam hij in Aalst terug als pastoor deken tot in 1924. Vóór zijne benoeming als pastoor deken, had Z. H. Monseigneur den Bisschop, den Z. E. H. Roelandts ge durende verscheidene jaren de ar- beidsvolle taak, opgelegd van alge-*- meen bestuurder der E. E. Zusters van Liefde, waaraan hij de besten zijner krach-ten besteedde. In 1924 was onze geliefde Heer Deken wiens gezondheid sedert eeni- gen tijd liet te wenschen, verplicht zijn eervol ontslag aan te bieden. Met betreurd hart verliet hij zijne geliefde St Martenskerk en zijne be minde parochianen, om intrek 1e ne men in het bisschoppelijk gesticht te Belcele (Wacs). Daair werd de eer- bi edwaardige grijsaard fel beproefd. De ziekte spaarde hem niet en 'toch weten wij dat ondanks al zijn lijden, ijne oud- parochianen hem. steeds nauw aan het hart lagen. Tijdens de plechtigheden van hot Euclharistisch Congres in 'Juni 1928 leefde hij met ziel en hart te midden zijner oud parochianen, en het speet hem toc-h zoo zeer, vertrouwde hij aan iemand, bij den ferïomf van Christus- Koning in de Aalstersohe stede niet kunnen tegenwoordig te zijn. De Goede God heeft nu zijn trou wen dienaar tot zich geroepen om hem te boloonen voor al het goede dat hij hier op aarde heeft gestich-t, want heel zijne loopbaan kan men in deze woorden samenvatten zich voor an deren opofferen. De Volksstem biedt aan de fa milie van den achtbaren overledene haire oprechte cliris.tane deelneming aan en vraagt aan hare lezers den Z. r. II. Kanunnik Roelandts in hunne gebeden niet te vergeter!. Hebt U geld te beleggen in AKT1ES o/ OBLIGATIES raadpleegt de Deze gelast zieh met bet uitvoeren van BEURSORDERS op al de binnen- tn buitenlandsebe geldmarkten aan de VOQRDEELIGSTE VOORWAARDEN 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1