23 Zegelwetten Bink ïoer Oost-Vlaendsren Zaterdag Oogst f 9o0 Gezelle als Vlaming Landelijk Eucharistisch Congres van Mechelen De zaak Joris De Leeuw De koudste Augustus sedert vijftig jaar XXXVI JAARGANG NUMMER 193 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. publiciteit buiten het Arrond. AALST. Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, ie Brussel Rue dc RichelieuParijs-E Bank Building/King sway, 20 Lo ndres W- C. 2. H- Sidoniua Zonop4,55Zonaf6,51 N. M. 24 E. K. 30 Wie Gezelle als Vlaming beschouwt, -beslatigt in hem dit driedubbel karak- ;ter dat hem tot driedubbele eer ver-- intrekt en waardoor deze aen zijn '.vlaamsche volk driedubbel nut en roem verschaft. Vooreerst Gezelle is een volbloedig Vlamingdia zijn vlaamsche volk met zijn taal en< voorouderlijke gewoonten kent en bemint meer dan iemand, en die aan de vlaamsche dichtkunst een wereldberoemdheid hssft verzekerd Hij kende zijn Vlaanderen tot in de diepste verholenheden van kunst en natuurschoonheden. Met zijn taalkun dige en geschiedkundige opvorschin- gen had hij geheel Vlaanderena verle den beleefd en zich bloedeigon ge maakt. Hij beminde zijn Vlaanderen, niet uit eenig politiek belang of uit baat, maar met een zuivers, onbaat* zuchtige offervaardige liefde, waarma de hij zrch, niet enkel in woorden, maar door daden van zelfverlooche ning, gansch ten dienste stelde van zijn vlaamsche volk. Ten tweede,hij was een vredelievend Vlamingafkaerig van alle geweld en politieke kuiperijen en knoeierijen. Zooals Hugo Verriest, was Gezelle overtuigd dat de vlaamsche belangen moesten zegevieren, niet met knup~ pels en geschruwel, maar door de vreedzame ontwikkeling der vlaam^ scha kunst en letterkunde. Aan die jonge geweldigaarda die, gelijk zoOvolen hedendaags, 't flamingantis me beoefenen als een sport voor hun geest van hoogmoed en onafhankelijk heid en door Gezelle Ruitenbrekers genaamd worden, gaf Meester Gazelle dezen heilzamen raad In plaats van al dat geweld, leert Viaamsoh; leert en beoefent de Vlaamsche taal en kunst zco zult gij werkdadig medewerken tot dan heropbloei van oen schoon groot en machtig Vlaanderen. Eindelijk, Gezelle was geen Hollan dermaar een West-Vlaming. Zulks blijkt vooreerst uit de talrijke werken van den zoetgevooisden dichter, allen geschreven in diezelfde vloeiende, springlovende taal, d io hij afgeluisterd had bij de levende bron, het fransch- Onkundige volk van het landelijk Vinanderen. Ook zijn tijdgenoote vrienden, priesters en leeken die met hern innig omgingen en spraken over vlaamsche taalbelangen, getuigen dat Gezelle afkeerig was van wat hij noem de Hollandsehe spraakdwang en sehoolrneesterlijk gedoe. Daarom, hij die in zijn schotschrift De Ruitenbrekers uitvalt tegen u die verhollandschte Vlamingen die nog Hollandscher zijn dan de Hollan ders zeiven n, zooals hij met Johan Winkler getuigt, heeft het gemunt zoowel op het Holla,ndseh als op het Fransch, wanneer hij de Vlamingen aanmaant tot het beoefenen en bewa ren van eigen taal en zeden. Ook dien zin moeten de volgende verzen van Gezelle begrepen worden Weg, weg, de tale, die niemand en spreekt, hoe edel dan ook zj moog heeten Nog uitdrukkelijker veroordeelt hij alle uitheemsche taal en zeden De Vlaming slaat zijn eigen taal en zeden af; hij 'n mag niet De Vlaming icil van ander taal en zeden zijn; hij 'n kan niet De Vlaming 'n heeftop 't einde van 't spel, noch dit noch dat niet 1 Die gedachten komen goed overeen met wat hij gewoon was te zeggen de vogel schuifelt zooals hij gebekt is. Eindelijk, gelijk onze IJzersoldaten zich wanhopig vastklampten aan hst laatste strookje van Vlaanderens vrijen bodem, zco ook houdt Gezelle zich wanhopjg vast aan zijn West-Vlaamsch, de gesproken en levende taal van zijn geliefdkoosd volk, door zooveel vlaam sche pedanten verlaten en verraden, en slaakt deze trillenden liefdekreet, waarmede hij die taal liefkoost ovenals een moeder haar troetelkind Mijn Vlaanderen heeft zijn eigen taal God gaf elk land de zijne en laat ze rijk zjn, laat ze kaal, z' is Vlaamsch en z' is de mijne G. Gezelle was dus. zooals wij zeg den een zuivere, echte, onbaatzuchtige Vlaming, die het steeds wel meende met zijn taal en zijn volk een vrede lievend Vlaming, die de Vlaamsohe be langen diende door de liefde walke hij verwekte voor Vlaanderens rijke taal, schoone kunst on grootsch verleden een West-Vlaming, dia Vlaanderens rijke taalschat verdedigde tegen de ingrijping van het Hollandsch snobis me. In zijn strijd tegen het Hcllansch gaat hij hand in hand met de Fries Johan Winkler, die in zijn opstel een samenspraaktusschen Vlamingen Fries over Nederlandsch en Hollandsch klaar en duidelijk do gedachten en gevoelens weergeeft, welke die beide taalliefhebbers onderling deelden, Uit die voorgestelde samenspraak ziften wij de volgende beschouwingen, die toonen wat Gezelle en Johan Winkler meenden over West Vlaamsch, Hol landsch en Nederlandsch. Vooreerst men verwart Hollander» met «Noord Nederlander», gelijk men in Belgie een «Brabander» zou verwar ren met een «Zuid Nederlander of Ne derlandsch sprekend Belg." Dat wil zeggen dat het «Hollandsch*, zooals men het ons hier wil opdringen, de taal niet is van Noord Nederland,maar enkel de taal der provincie "Holland dus eene gouw»of gewestspraak gelijk ons West Vlaamsch met dat verschil nochtans dat ons West Vlaamsch zui ver en ongeschonden werd bewaard mot zijn rijkdom van oude vormen en woorden en wendingen, terwijl dat het eigenlijk Hollandsch stijf en stroef ge~ worden is in zijn pedantiseh gedoe, en daarbij ellendig verarmd en ver franscht. Trouwens de groote «chic» van den Fransoh-onkundigen Hollan der is van te kunnen een Fransoh woord woord gebruiken, waar er nog- tans een zuiver Nederlandsch woord bestaat- Zoo b- v* een plaatskaartje '\veg en weer» is toch wel zuiverder Vlaamsch en Nederlandsch dan het Hollandsch «refoz/r». En 't is ook Ne derlandsch «met haar op» wanneer da Hollandera adverteeren dat ze een magnifieke etalage hebben en hun clientele inviteeren». Lees onze nieuwsbladen, zegt Winkler, hoe half fransch schrijven. Bij velen is minstens oen vierde deel dar zalf- standiga naamwoorden en werk- woorden, en een achtste dor bijvoeg- lijke naamwoorden en bijwoorden fransch. Het West Vlaamsch is de taal van Maerlant, in al haar zuiver- Iieid en rijkdom van woorden en vor- u men, de taal die zelfs door Hollan- u ders wordt geroemd als de sohoon- ste en welluidenste aller Nederland scho gouwspraken. De West Vlaam- sphe spreektaal is niet (wat er het Vlaamsche Volk ook over m9ene) de gemeene ncch vuillo straattaal, noch de in een stijf keurslijf gadwon gene schoolmeesters boeketaal, maar maar de hertetaai van den recht« zinnig gelcovenden Vlaamschen bu geren landman. Ook zijn de Vlamln- gen betere Nederlanders dan da Hol landers zelf. Verder klagend over de Friezen en Vlamingen dia naar Hollandsch streven, zegt hij :«Zij doen alle moeite om hun tong tot de Hol" landsche uitspraak, die de Hollanders de geijkt Nederlandsehe uitspraak noemen, te dwingen zij sloven zich uit om de rijkdom van oudeen wel- gepaste zuiver nederlandsehe woor- den, die ze tot hun beschikking heb- ben, te verloochenen of die voor Waalsche valscho munt te verwisse- len. Een zaak die ze. vooral wat hun uitspraak en tongval aangaat, toch nooit volkomen ton uitvoer brengen kunnen, en die daarenboven volko men onnoodig is En verder nog, sprekend over Hollandsoh dat men ten onrechte verwart met Nederlandsch zegt Johan Winkler en Gezelle met hem Dat zoogenoemd beschaafd Neder- landsch is anders ni8t dan de Hol landsehe gouwspraak of dialect, dat goed is voor de Hollandsehe gouw, maar volstrekt geen recht of reden van bestaan heeft in Friesland of Vlaanderen. Wilt gij nu weten, boste lezer, wat Nederlandsch is. lees de werken van talrijke groote Noord-Nederlandsche schrijvers en redena.ars zooals, Van der Palm, Schrant, Broera. De Vries, Das Arno- rie van der Hoeven, Linnebanck, en bovenal Dr Schaepman, en gij zult be- rijpen hoe H. Verriest, met zijn West-Vlaamsch netjes opgepoetst, overal in Noord-Nederland zoo geest driftig werd onthaald «omdat hij zoo mooi kon praten. Die talrijke üittroksels van Joan Winkler, waarmede G. Gezelle instem de, wezen dus voldoende om te bewij zen G. G zelle geen Hollander maar zuiver West-Vlaming was. Ook aijn gedichtje Vis Unita fortior over de macht van 't samenwerken, zou volgons Caesar Gazelle (Biekorf) de gezamenlijke poging beteekenen van Vlaming en Fries tegen de gemeene vijand, het geijkte Hollandsch der schoolvossen. WOENSDAG 27 OOGST Plechtige opening van het Congres. Om 20 uur in deMetropoütauekerk, Pontifi caal Lol' door Zijne Eminentie. Sermoon door den Z. E. Pater Rutten, Predikheer, De gezangen worden uitgevoerd door het St Romboutkoor. DONDERDAG 28 OOGST Kinderdag Te 9u30 Pontificale H-oogmissen, waaronder toespraak. Te 11 u, algemeene vergadering in 't Klein Seminarie. Zullen er het woord voeren Z. Eminentie de Kardinaal Aartsbisschop, Z. E. H. Kan.Mahiou. Sekretaris van het Bisdom Brugge; den heer Vandervclden, hoofdonderwyzer te St Huy- brechts Lillo. Te 14 u. Processie van den Euch. Kruistocht waarna op de Groote Markt Pontificaal Lof door Z. Em. don Cardinaal Aartsbisschop. Te 17 u. Priestervergaderingen in het Klein Seminarie, VRIJDAG 29 OOGST Dag der Vrouwen en Meisjes Te 9u30 Pontificale Hoogmis in de Metropo- Iitanekerk. Toespraak door E. Pater Odoricus,. Minderbroeder. Te 11 u. Sectievergaderingen: Te 15 u. algemeene vergadering in het Klein Seminarie: Zullen er hot woord voeren: Z.D.H. MgrKerkhofs, Bisschop van Luik; Z.E. H.Kan. De Baets, Groot Vicaris te Gent; Eerw. lieer Engelen; Jufvr. Maria Baers. Te 17 u. in de Metropolitanekerk, Pontificaal Lof door Z. Em. den Cardinaal. De gezanuen worden uitgovoerd door hetSt Romboutskoor ZATERDAG 30 OOGST Mannen en Jongelingendag Te 10 u. in St Pieterskerk, gelezen Mis, waaronder toespraak door Z.H. Mgr Lamiroy, Hulpbisschop van Brugge. Te 11 u. openingszitting in- hot Klein Semi narie. Te 15 u. Sectievergaderingen. Te 17u30 algemeene vergadering in het- Klein Seminarie. Zullen er het woord voeren: Z.D.II. Mgr Coppieters, Bissoiiop van Gent; Z. E. H. Kan. Cruysberghs; de lieer De Schryver, Adv. ce Gent. Te 20 u. in St Pieterskerk Heilig Uur, onder leiding van E. P. Lammertyn, Redemptorist. Te21u. Beiaardconcert. ZONDAG 31 OOGST Mannen en Jongelingendag Te 7 u. in al de kerken der stad H. Commu niemissen door hunne Hoogwaardigheden do Bisschoppen. Te 9 u: Sectievergaderingen. Te 11 u. op de Groote Markt, Pontificale Hoogmis, door Z. Em, den Card. Aartsbisschop. Toewijdiugdcr stad Mechelen aau 't H. Hart. Te 13 u. Beiaardconcert. Te 14u30 groulo Euchtrrisflscho bstooging, gevolgd door hot Te Dcum en den zegen met het Allerheiligste op do Wilsonluan. Brief EISCHT DE P I C PRODUKTEN BEHOEDT U VOOR DE VELE NAMAAKSELS I PICPICPIG— PIC—PiC 2023 van Z. Hm, Kardinaal Van Roey. Z. Em. Kardinaal Van Roey, Aartsbisschop van Mechelen, heeft volgeuü schrijven uit gevaardigd, ter geivgeuheid van het Euclu- ristisch Congres van Mechelen Mechelen, 12 Augustus 1930. Aan de Geestelijken en de Geloovigen van ons Bisdom, Zeer Beminde Broeders, W|j staan op den vooravond van het groo t Eucharistisch Kongres van Mechelen, De bijval dia voorzien wordt, overtreft van nu af de hoogste vorwachtingoo, Donderdag 28 Augustus zullen vijf en veertig duizend kinderen aan het Heilig Sacramoul het offer hunner frissche godsvrucht komen brengen Vrijdag worden or twintig duizend vrouwen moisjoa verwacht en Zondag zullen meer dun iiouderd duizend mannen do earev waoht van de Goddelijke Hostie vormen. Alien die da rois naar Mechelen zullen doen. zuilen een openbare daad stallen van geloof en godsdienst, waar wij kon op voor* hand voordank zeggen eu over geluk won- schen. En oih ,ook aan hen, die op het Kongres niet aanwezig kunnen zjjn,gelegen heid te geven in den geost erbij aan te slui ten, nemen wij de volgende schikkingen 1. Donderdag morgen, zal er in al do parochiekerken eene algomeoue Communio plaats hobhon voorde kinderen die uietuaar Mechelen koraeu en namiddag een plechtig Lof, 2. Zaterdag avond, vau 7 ure 30 tot 8 ure zal de feestkiok in al de toreus luiden. 3. Zondag zal er in elke parochie een lgemeene Communie ingericht worden, waartoe de volwassenen die thuis blyveu zullen uitgonoodigd worden. Zondag ook, laten wy de uitstelling van hetH. Saoramant toe, in de parochiekerken, gedurende twee uren 's namiddags, eu, lu de kloosterkapel len godurende gansch den dag. 4. Van don 28 tot.den 31 Augustus zullen de priesters in de Mis het gebed der Mis van Christus Koning, tanquam pro re gravi lezen. De algemeene Inzichten van liet Congres, welke wy bijzonder in uwe gebeden uaube- velen, zijn de volgonde 1. Het heiligen van den Zondag door een regelrnutiger en godvruchtige!' deelnemen aan de lloilige Mis. 2. Het hers'ellon der heiligschennissen die tegen het Heilig Sacrament over geheel de wereld, en bijzonder in Ruslaud, bedreven worden. 3. Het verbeteren der zedelijkheid door een dieper Eucharistisch levou bij de geloo- vigen. 4. Het vruchtbaar maken der katholieke actie door het gebruik der veelvuldige eu vurige Communie. Wij zegenen u vau harte, Zeer Beminde Broeders, en bieden u de betuiging aan onzer innige vorkleofdheid in J. C. J. E. Kard. VAN ROEY, Aartsbisschop van Mechelen Voor het Krijgshof te Brussel VRIJSPRAAK Donderdag morgend ia de soldaat Joris De Leeuw in hooger beroep voor het Krijgshof te Brussel verschenen. Zooals men weet werd De Leeuw door den Krijgsraad te Luik veroordeeld tot drie straffen van 15 dagen, 1 maand en 3 maanden militaire gevangenis, uit hoofde van drie gevallen waarin hij geweigerd had aan Fransche bevelen te gehoorzamen, Het Krijgshof was voorgezeten door M. Van de Kelder, bijgestaan door de leden van het Hof: Nuyten, generaal* majoor, Michem, kolonel, Censier en Brasseur, majoors. Het openbaar ministerie was verte genwoordigd door M.Gialen, substituut van den auditeur generaal; griffier M. Roatenaere- De ondervraging M. de Voorzitter ging onmiddellijk over tot de ondervraging van den sol daat Joris De Leeuw. Betichte legde juist dezelfde verkla ringen af dan deze welke hij voor den Krijgsraad te Luik had afgelegd, na melijk dat hij geweigerd had aan Fransche bevelen te gehoorzamen, omdat hij zich zulks ten plicht rekende als Vlaming. Het rekwisitorium. De auditeur generaal, zetelend als openbaar ministerie, sprak een zeer zacht rekwisitorium uit dat veeleer als eene ontlasting geldt in plaats van eene beschuldiging. Soldaat Da Leeuw heeft met opi rechtheid alles verhaald. Hij wil in het Vlaamsch bevolen worden en aan de Fransche bevolen gehoorzaamt hij niet. Doch in het leger bestaat da tucht waaraan niemand zich kan onttrekken De laatste milicicwat voorziet voor de milicianen van. 1 930 Vlaamsche beve len. Die wet bestond echter nog niet, toen het geval van De Leeuw zich voordeed. Niemand mag tegen een wet opkomen en wat De Leeuw gedaan heeft, met goede bedoelingen, zonder twijfel, is verkeerd. De Leeuw heeft inbreuk gepleegd op de wet, dus meet hij gestraft worden. De Verdediging. Mr Borglnon treedt op als verdedi ger van De Leeuw. Hij legt nadruk op de zitting in het Parlement, den dag der veroordeeling, en tijdens dewelke deze verocrdeellng werd aangeklaagd in naam der groote meerderheid van de Vlaamsohe bevolking. Zelfs werd er door den auditeur-generaal zelf beroep aangeteekend tegen dit vonnis. Da verdediger betoogt verder dat zijn klient gedreven was door eon innerlij ken aandrang van hetrecht3bewustzijn en dat het hier niet gnat om een ge-» wone dienstweigering. Heeren gezwoornen, gij zult mijn klient vrijspreken om de algemeene bevrediging te brengen onder het Vlaamsche volk. Vrijspraak geveld. Na een beraadslaging van wat meer dan 45 minuten, treedt het Hof binnen. De voorzitter zet de aanwezigen, krachtig en hoffelijk tegelijk, aan zich streng van elke betooging te Onthou den, zoowel onder als na de lezing van het vonnis.«Hier is discipline vereischt verklaart de voorzitter, en ik doe een eenvoudig" beroep op uw Vlaamsch gevoel voor tucht en orde* Ik reken op stilte en kalmte.» Dan leest de heer Van de Kelder met vaste stem het vonnis. Het luidt dat wegens laattijdige beteekening het beroep van Joris Da Leeuw niet ont vankelijk was, dat het beroep van den algemcenen krijgsauditeur wel ontvan kelijk wordt verklaard, en akte wordt genomen van de tijdens het onderzoek door Joris De Leeuw afgelegde ver klaring dat hij bereid is als dienst plichtige zijn land trouw te diensn wanneer men hem de bevelen wil op leggen in zijn eigen landstaal, het Nederlandsch. Aangezien gebleken is dat inderdaad de soldaat De Leeuw trouw zijn dienstplicht vervult jegens Belgie, sedert hem de bevelen in zijn eigen taal worden gegeven, is 't krijgs hof overtuigd dat in de houding van Joris De Leeuw elk misdadig inzicht ontbreekt en de feiten welka de betioh- ting uitmaken dus als niet bewezen dienen te worden beschouwd. Wegens de beweegredenen van den beklaagde wordt het te Luik gevelde vonnis als niet gerechtvaardigd beschouwd, dit vonnis wordt vernietigd, en de be klaagde Joris Da Leeuw vrijgesproken. Na vastberaden lezing van deze ver standige uitspraak welke het Krijgshof en zijn voorzitter, heer Van de Kelder, eer aandoet, richt de voorzitter aioh nog even tot Joris De Leeuwi Joris De Leeuw, het Krijgshof rekent er op dat ge verder in het BeJ> giach leger trouw uw gewaten^pB'oht [als sold^ak-aiult vervullen. De maand Augustus heeft al niet veel beter weder gebracht dan Juli- Nog oen week en de oogstmaand, op dewelke zooveel hoop was gebouwd door de buitenlieden en de vakantie gangers, behoort tot het verloden. De zonnige dagen welke zij ons tot dusver bracht, kunnen op de vingers van een hand geteld worden. Ook uit Engeland beraikt ons da tij ding, dat Augustus menige verwachting heeft te leur gesteld. Deze maand is do koudste Augustus aldaar sedert vijf tig jaar a&ngeteekend. Nu gaat de verwachting naar Sep«* tember. Aanvulling van betgeen in ons blad van 39 Juli 11, daarover raeds verschoon. Do weeldetaks van 6 t. h. op fonografen en en gramofoons moet niet meer toegepast wor den bij don verkoop aan don verbruiker.Sedert 16 Juli 1930 wordt do weeldetaks geheven door den fabrikant of bij den invoer. De weelde taks wordt ook aan de bron toegepast op dn toebehoorton, wisselstukken, platen, enz. Radiogramofoons en andere dergelijke appa raten, behelzende een gramofoon, gecombineerd met een radio-elektrisch toestel, worden insge lijks bij den fabrikant of bij den invoer belast met do weeldetaks van 6 t. h. Radiotoestellen die met een fonograaf ge combineerd zijn vallen onder dezelfde weelde taks. Alle handelaars, 't zij groot of kleinhande laars in do artikelen hier opgenoemd, mogen dus al deze toestellen met hunne toebehoor ten aan den verbruiker vorkoopen zonder weelde taks aau te rekeneu. Doch om in regel te zijn moeten deze handelaars op 16 Juli een inven taris opmaken vau aide artikelen die van de weeldetaks vrij komen en die ze in magazijn hebben.Deze inventaris moot volgende gegeveus bevatten 11 Datum van den inventaris. 2) Naam en adres van don handelaar. 3) Soort eu koopprijs van de voorwerpen. 4) Totaal der te belasten som. De taks zal gekweten worden door het aan vragen van den vollon zegel op den inventaris. BIJ VOORBEELD op een inventaris van een totaal van 8JOO l'rauk zal 480 frank volle zegel geplakt worden. Deze inventaris wordt bewaard door den handelaar die verplicht is dit stuk aau de con- trool to laten zien bij elke aanvraag. Indien er handelaars zijn dio door dezo in ventaris meer dan 500 fr. te betalen hebben» dan worden de betrokkenen gemachtigd de som te betalen door maandelijksche stortingen van een viordo, waarvan enkel de laatste de saldostorting lager dan 500 fr. mag zijn. Zo handelen op de volgende manier: 1) Een dubbel van den inventaris zenden naar den heer Kontroleur van het gewest. liet ander exemplaar bewaart do handelaar zelf. Op dit dubbel dat aan den Kontroleur gozondon wordt plaats dn handelaar do bovenste halve, de andere helft op hot exemplaar dat hij behoudt. VOORBEELDEN 1)Een handelaar moot door het opmaken van den inventaris 16.'0 franks zegels toepasson. (Inventaris 27,000 frank aan 6 t. h.) Hij stuurt naar den lieer Kontroleur het dubbel van den inventaris met 500 fr. zogels op (bovenste helft). Een maand later (16—8—19301 op het beta- liugsbericlit dat bij stuurt naar den heor Kon troleur 500 fr. (bovenste halve zegel). Een maand later (16—9—1930) op het beta lingsbericht dorde afkorting, zij 500 frauk (T>ovenste halve zegel). En den 16—10—1930 een laatste betalings~ bericht met 120 zegels voer saldo. Na zending van do betalingsberichten wor- don telkenmale de benedengedeelten van do zogels op het dubbel van den inventaris geplakt welke bij den handelaar berust, 2) Een bandelaar moot door opgemaakte inventaris 4320 fr. zogels betalen. (Inventaris 72,000 fr. aan 6 t. h. ie 4320 fr.) Het dubbel van den inventaris welke aan den lieer Toeziener dient gezonden te worden, zal 114 der verschuldigde som begrijpen zij 1080 fr. Verders zal hij handelen zooals hierboven ge-' zegd werd, met telkens op 16 Oogst, 16 Sep tember cn 16 Oktober een betalingsbericht te zenden aan den hoor Toeziener van zijn gewest, voorzien van 1080 fr. zegels. li.j gebrek aan inventaris wordt een geld boete van 50 fr. toegepast, onverminderd de boeten voorzien door de wot op de wceldotaks. Hebt U geld te beleggen in AKTIES o/ OBLIGATIES raadpleegt da Deze gelaat ziehrmet het uitvoeren van^BEURSORDERS op al ctrj binnen-%h buitenlandsehe geldmarkten aan de V00RDEELIGSTE VOORWAARDEN 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1