I Oe Grooie Historische Processie van Doornijk Bank nor Oost-YlaandersR Woensdag Sept. 1930 Eerste Internationaal Congres der Katholieke Pers te Brussel De Oceaanvlucht Costes- Bellonte begonnen Hulde aan onze Missionarissen Wereldtentoonstelling De Lastigste Klaitfen De Staking in i\dor d- Frankrijk Aan de Ouders XXXVI JAARGANG NUMMER 202 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon'111 DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nude!-De Geruit. Publiciteit buiten het Arrond. AALST, Agentschap Eavas, Adolf Maxlaan 13 te Brussel Rue Je Richelieu, Parijs- De Jaarlijksche optooht van de Groote Historische Processie De Groote Historische Processie van Doornijk zal haar achthonderd zeven en dertigsten jaarlijksohen optocht doen, op Zondag den 7den September aanstaande. Hier volgen eenige belangwek kende bijTondeiheden aangaande dien prachtigen godsdienstigen stoet, zeker den oudsten van Belgie. Ten jare 1090 woedde er in Doornijk en omliggende dorpen een verschrikkelijke pest. Een inwendig en onzichtbaar vuur verslond de leden der slacht offers en veroorzaakte hun de gru welijkste folteringen; hun vleesch bedierf en werd zwart. Soms trok ken de zenuwen zich samen en wer den ze verwrongenhet vleesch van handen en voeten viel aan stukken. Door het ongeluk zijns volks ge troffen, gebood de Bisschop Rad bod voor het volgende feest dei Heilig Kruis Verheffing, een a/1- gemeene processie te doen, waarvan het gansühe volk deel zou nemen, de reliquieen van de Heiligen en de reliquie van het ware Kruis begelei dende. Zeker was die vrome stoet treurig op het oogenblik dat de ramp over al dood en schrik verspreidde. Tref fend was die optocht van al de ran gen der maatschappij, 'door de smalle en kronkelende wegen, zon der straatsteenen, met arme hou ten woningen bezooind, de muren der stad overschrijdende en van daar zich rond de stad begevende om hun klagende smeekingen voort te zetten. De ramp hield op. Sedert dien besloot Radbod dat van toen af ieder jaar een plechti ge processie, in het begin van Sep tember, aan die gebeurtenis zou herinneren. Die processie had in de middeleeuwen een buitengewonen bijval. Volgens Heriman, abt. kro niekschrijver van Sint Martinus uit de Xlle eeuw, kwamen vreemde lingen van beide geslachten, van allen ouderdom en van allen stand met honderd duizend naar Door nijk toegestroomd. Die processie was altijd een grootsche uiting van gelooftoch had zij eerder het voor komen van een heilige vreugde dan van een strenge boetpleging. De Broederschappen, de Ambachten, de Gezworenen, namen er deel in, alsook de Magistraat van Doornijk in praalgewaad. Die stoet heeft zich door de eeu wen heen voortgezet en sedert eeni ge jaren heeft men eraan gehouden hem zijn vorigen luister terug te schenken. Heden trekt hij door de straten der stad op den naast bij onze Lieve Vrouw Geboorte vallen den Zondag. Het onderwerp ervan is de verheerlijking van Onze Lie ve Vrouw der Krankenen het bevat voor elke van de negen bin nen de muren gelegen parochies, de vereering van haar Heiligen Pa troon wiens geschiedenis men doet herlevendq vereering van haar met fierheid gedragen schatten en de vereering der Broederschappen van Onze Lieve Vrouw onder de na men in elke parochie in eere. Die godsdienstige stoet werd na den wapenstilstand ganseh heropge richt. Er komien alleen gekoste meerde groepen in voor, historische en zinnebeeldige omtrent honderd m getal, die een gdieel vormen van ongeveer 2,500 deelnemers. Te dier gelegenheid trekken cloor de straten der Stad de Kostbare re- heldiouders, de eerbiedwaardige re- liquieenkasten, waaronder de ver maarde reliquieenkast van den Hei ligen Eleuthérius. De liturgische gewaden door de geestelijke gedra gen en genomen uit den scüiat van de Kathedraal en van iedere der ou de kerken van Doornijk geven een Bank Building/Kingsway, 20 Londrcs ff'. C. 2. H. Remadus Zonopö, 1 lZonai6,29 V. M. 8 L. K. 15 Maandag-morgen werd dus de eerste diepen indruk van rijkdom en|zitting van het internationaal congres kunst: oud broderien en goudwerk, der Katholieke pers gahouden. Eerat gouden en zilveren brocaat weme lende kleuren, luisterrijk of be scheiden, dat alles fonkelt onder ge zang en geschal van thebaansche trompetten en vormen een der meest belangwekkende schouwspe len van dien aard die men in Belgie kan zien. Dit jaar, dank zij 'de «Amis du Hainaut» die al de volkskundige merkwaardigheden van de Provin cie terug hebben samengesteld, wer den er prachtige groepen bijge voegd, namelijk de groep «Damoi- seaux» uit 1772, de ruiters zinne beeld van stad, vaderland en Gods dienst; men zal er de groep zien van Doomijks stadsraad, die in Ju- li te Atredht, vervolgens te Bergen en te Brussel optrad en wiens schoonheid men zonder voorbehoud bewonderde. N. B. Er zullen uit alle ridh- tigen speciale treinen naar Door nijk loopen. De stad zal beschikken over rui me standplaatsen voor automobie len en omnibussen. De Fransche vliegers Gestes en Bel lonte zijn Maandag voormiddag om 10 u. 50 op het vliegplein te Le Bour- get met hun vliegtuig de «Pont-d'Inter- rogaliion» .opgestegen, om te bracihten de vluchit Parijs-New-York over den Atlantischen Oceaan te volbrengen. üostes en Bellonte waren om 4 u. 50 op het vliegveld aangekomen, oroaar op dit oogenblik was het weder niet al te gunstig en men besoot te wachten. Het vliegtuig lieett een lading van 5200 lilers essence, 'het bezit een ra diotoestel van een golflengte van 800 meter, en een motor van 720 tot 750 P.K. Zijn actiesitraal bedraagt 9000 ki lometer. Costes en Bellonte h-oopten den af stand Parijs-New-York in 35 uren af te leggen. DE POINT ^INTERROGATION Met den «P.oint d'Interrogation» heb ben Gostes en Bellonte hot weroldrekord voor afstand in rechte lijn, en de we- reldrekorten v.oor afstand en duur.tijd met en zonder landing in gesloten cir kel neergehaald. Met dit zelfde vliegituig beproefde Costes een eersten keer over den Atlan tische Oceaan te vliegen, nu een jaar geleden maar hij moest aan de Asorcn opgeven. Geheel den nacht heersclite op Lo Bourget eene drukke bedrijvigheid. HET VERTREK Wanneer de toebereidselen voleind waren namen Gostes en Beltewite plaats aan boord van hun vliegtuig. Beneden de kleine ladder die naar de kabien van het vliegtuig voert stonden Mevr. Cosl^je en BelLonte, die met moei te hare tranen bedwingen konden. Na de laatste procfname met zijn motor gedaan te hebben gazeerde Gos tes. Eenige vla-mimen ontsnapten aan de buizen van den motor en men hoorde een laatsten keer de rustige stem van den gr ooien loods zeggen Er op los Met toenemende snelheid vertrok het zware roode vliegtuig en na 40 secon den steeg het gemakkelijk de hoogte in, te midden van het geestdriftig toege- juioh der menigvuldige toeschouwers. Vijf vliegtuigen vormden eene eere- wacihit voor den «Point dTmterrogaiion». Ten half twaalf keerde het eerste dier vliegtuigen weder. De Loods Godos verklaarde dat op 8 kilometers van Le Bourget de «Point dTnlcrrogation» op 200 meters hoogte vloog en dat alles wel ging aan boord. LAATSTE BERICHTEN De Minister van Ltichtvaart deelt mede dat de .«He de France-» ten vijftien ure, (Greenwichtijd), een beriqht van Gostes opving, waarbij deze mededeelde dat het vliegtuig zich nabij kaap Lopj bevond. (Z. Westen van Ierland).,' werd te 9 uur de Tentoonstelling ge opend der Katholieke dagbladen. De aan wezigen werden verwelkomd door M. Delcourt, inrichter dezer tentoonstel ling, voorzitter van het werk van St. Paulus van het aartsbisdom; Mfeohelen. De eerste zitting, die plaats heeft zoo- als al de andere, in hot St Lodewijksgc- sicht wordt geopend door M. Delforge. Op het ver,hoog- hebben plaats geno men Mgr Kloa (Polen), Mgr Idelfonto Montero (Spanje), Mgr Origer (Luxem burg), Fr. Veuil-Lot, (Frankrijk), Mgr Varoubos, archimandrite van Grieken land, graaf della Torre (Osservatore Romano), Mgr Puced (Rome), M. Sto- ehy (directeur der Kolnisehe Volkszei- tung)Mgr. Lefontenelle (Frankrijk), Chabinsky, zaakgelastigde van Polen Dorchy, voorzitter der katholieke jour nalisten; Secc.0 lila (Urugay) Belaunde (Peru) Nadat een Poolsch-e priester de Va der Ons heeft gelezen in het latijn, be gint de voorzitter zijn openingsrede met den kreet Leve Cihristus-Koning. Hij betoogt daarna dat de katholieke jour nalisten de trouwe onderdanen van den Paus zijn en zijn vingerwijzingen wil len volgen. Spreker brengt hulde aan Kardinaal Van Roey en de andere Bel gische bisschoppen. M.. Delforge zegt verder dat het con gres een protestmotie zal bespreken te gen de sctaandigre vervolgingen in Rus land. Niet minder dan zeven on twintig landen hebben afgevaardigden gezonden. Spreker hoopt dat de besprekingen van het congres vruchtbaar mogen zijn Je sus Christus is gestorven op ihet kruis missionarissen van het II. Hart Asscihe, van Association Catholique Jeunesse Beige Fémininne, van heil H. Hart te Elsene, van het St. Paulus College te Godnine en der Sac-ré Cceur de Charleroi openen den voorgeschreven stoet, Mgr Zech, Mgr Leys, Mgr Caluwaert en Mgr GuveHer aan het hoofd. DE ONTVANGST TEN STADHUIZE De sioet wordt geleid in de groote Raadszaal, de oude zaal van 1715 in stijl Louis- XIV, beroemd waar het Bar- recltraktaak werd get-eekend. Vooraan zien wij den heer burge meester Frans Van Cauwelaert, schepen Lebon. en Melis, Mevr. Van Hoorenbeke, Mlej. Gheys, MM. De Hasque, Leclef, enz Mgr Zech en na hem M. Van Cauwe laert spreken den lof uit der missiona rissen die heden worden gehuldigd. TE DEUM Langs de Groote Markt, Kaasrui, Melkmarkt, St. Pieterssbraat, Groen plaats, Rioolstraat, Handschoenmarkt, bereikt de stoet de hoofdkerk. Reeds is de ruimen tempel volzet en is het hoogkoor ,te klein, zoodat- ook de zijkanten gebruikt worden om de missionarissen te plaatsen. Heb Te Deum wordt aangeheven door Mgr Guv-elier en gedongen door het koor der E. P. Sciheu- tisten. In den dienst bemerken wij heer ba ron Holvoet, gouverneur, burgemeester Vin Cauwelaert, generaal Hellebaut, M. Charles, vertegenwoordiger van den h. minister Jaspar, heer Carton, -oud^md- nisler van koloniën, Mgr Leys, Mgr Ca rry, M!gr Lamv, de oversten der verscihil- lige mi.ssiekLoos1.ers, volksvertegenwoor digers de Kerkhove d'Exaerde, Marck, schepen Lebon, enz. -enz. NAMIDDAGBETOOGING DE HELDENMARSCH Een stoet, indrukwekkend veel méér nog door al de Christenliefde en den heldenmoed der «opstappende zendelin gen dan door de flappende vaandels en «ut sint unum». opdat allen een zoudenjbaniei-en uit alle bisdommen des lands, zijn. Spreker eindigt zijn rede met eenjzette zich omstreeks 2 u. 30 in bewe- vri end el i j ken welkomgroet aan al de ging om, door de straten der stad, triomfantelijk zich naar het) feestpaleis aanwezigen. Besloten wordt een telegram van ver kleefdheid te zonden naar Z. H. den Paus. DE TENTOONSTELLING De tentoiostelling der katholieke bla den is wonderwel ingericht. Zij bevat stands van bladen uit alle landen der wereld waar kathlieken wonen. De Pioolsc.be afdeeling munt tusschen al de andere uit. Men ziet er ook zetma- ehienen en alles wat tot de uitgave van oen dagblad behoort. In oen woord de tentoonstelling is een bozoek overwaard. 's Namiddags werden vcrsclveideno vergaderingen gehouden, waarin de middelen werden onderzocht om de ka tholieke pers op de hoogte te houden van hare .taak. Daar de meeningen tamelijk uiteen loopend war-on, werd er besloten eene commissie samen te stellen, die uit de verschillend vooruitgezette gedachten een voorstel zal samen stellen, voor de zitting van vandaag, Dinsdag. Na de reusachtige wapenschouwr van hot machtig H. llartleger in do Aarts bisschoppelijke stede zijn Maandag in de groote Vlaamsche wereldstad Ant werpen duizenden missiavnienden sa mengestroomd om. dank en hulde te beloonen aan hen die in hot taartje van Afrika het Kruis van Christus geplant hebben. NAAR HET STADHUIS Te 9,30 uur vergaderden de Congo missionarissen in .het.Volkshuis O. L. Vrouw in de Hoogstraat. Reeds te 9 u. zien wij eenige onzer edele zendelingen die de ontvangst zullen bijwonen. Wij hebben er het genoegen tal van kennis sen weder te zien. Het zijn al werkers die in Congo geweest zijn en voor het oogenblik in ons land vertoeven, gereod om bij de eerste gelegenheid hom be schavingsarbeid in het missieland te hernomen. Mgr Zech, doken van O. L. Vrouw en voorzitter van liet uitvoerend comiteit, bijgestaan dioor den E. II. Van Loey, onderpastoor zeggen hun welkom. Te 9 3/4 uur vertrékt de lang© stoet naar het Stadhuis, een spandoek het Kruis in t'op met het wroord Credo daaronder: lvulde aan de 1342 Belgische missionarissen, wordt voorop gedragen de vlaggen van O. L. Vrouw College Antwerpent .Notre Dame cle Tourna i, dex der wereldtentoonstelling te richten. Volk, volk en nog eens volk betoonde langsheen den weg zijn hartelijke sym pathie. ïn dc feestzaal kwam prins Leopold, zijne taulde bieden aan de missionaris sen. Eerste minister Jaspar en M. Car ton, oud-minister van koloniën kwamen er het woora voeren. VOOR KOLONIËN, ZEEVAART EN VLAAMSCHE KUNST ANTWERPEN. De groeiende bijval der Antwerpsehe Wereldtentoonstelling Het is voldoende zich naar de omstreken der Antwerpsehe stations te begeven, niet alleen 's Zondags, maar ook in de week, om zich te kunnen overtuigen van den reuzen- bijval der Antwerpsehe Wereldtentoonstel ling. Een dichte menigte wordt door alle treinen aangevoerd. Niet alleen uit het binnenland kernen de bezoekers, maar ook uit Frankrijk, Holland, Groot Britannié, Duitschland en andere vreemde landen. Het aantal toeristen op bezoek in de Scheldestad neemt stseas toe. De dienst van onderkomen voor vreemdelingen heefthetongelooflij k druk maar blijkt toch voor zijn taak opgewassen. De Antwerpsehe hotels hebben kamers tegen redelijke prijzen,ook hebben talrijke reizigers logies gevonden in burgershuizen. Antwerpen is dus het centrum van een grooten toeloop van toeristen en het belang der stad op gebied van scheepvaart en handel wordt gedurendn deze prachtige feesten ten volle in het licht gesteld. Een zeer verheugend verschijnsel. Het mooie weer is teruggekomen en eene dichte volksmassa heeft deze laatste dagen de Tentoonstelling bezocht.Nooit heeft men aan winketten zulke ontvangsten gehad en nooit ook hebben de trams zulke goede zaken gedaan. Die bijval is van groote beteekenis hij getuigt van den geestdrift der bevolking voor de Tentoonstelling. Deze vereenigt de aantrekkelijkheden aan haar Luna Park en M Oud Belgie», met het belang harer talrijke paviljoenen waarin schatten van allen aard vergaderd zijn, en waar de bezoeker hoogst belangrijke studies en opmerkingen kan doen op het gebied van menige wetenschap. Onnoo- dig, degenen die de Tentoonstelling nog niet gezien hebben,aan te wakkeren om niet langer te wachten. Overigens worden nieuwe attraaties aange kondigd. Gedurende de Italiaansche week komt de volledige troep der Milaneesche Scala; de Braziliaansche week zal de belang rijke voortbrengsels van dit groote land, dat de Belgen niet genoeg kennen in het licht stellen. Zoo biedt iedere vermakelijkheid tevens voor den bezoeker eane gelegenheid iets leerzaams te aanschouwen. En in Oud Belgie is men ook niet onbedrijvig, men ontvangt er het bezoek van hooggeplaatste personen, namelijk Prises Clementine en Prins Napoleon, die op de Groote Markt een reeks balletton en ten slotte de Kempische dansen, door de St Sebastiaan Gilde van Cappellen uitgevoerd bijwoonden. Zijt ge liefhebber van folklore, van moder nism en vooruitgang, bezoek do Tentoonstel ling, indien gij in een aantrekkelijk midden, een schitterende synthese der Belgische bedrijvigheid op alle gebied aanschouwen wilt Welke zijn de moeilijkste klanten' Dit was eene vraag welke op de dagor de stond van eene vergadering van be-« dienden in Engeland. Men viel desaangaande ten slotte 't accoord op de volgende categorie» De moeilijkste kalanfj moet wel dege-rf lijk taet jonge meisje zijn dat in gezel schap van hare moeder uit winkeleni gaat. Zij weet op voorhand wat zij wil, juisdi als de moeder. Ongelukkiglijk ko men beider smaak en goesting zeidén overeen. Aan de verkoopsters nu om bei- Je partijen te verzoenen en iets aan te bevelen dat hen voldoet.. Een andere lastige kalant is de koop ster welk eene vriendin medebrengt. Als men het ten slotte eens schijnt geraakt aangaande een zeker voorwerp wordt de vergezellende vriendin nog eens ge raadpleegd. Op de vraag of het voor werp haar aanstaat volgt onvermijde lijk het antwoord, niet ik maar gij moet koopen. Zulks brengt de koopster aan het twijfelen en ganscli «het. proces is te herdoen. NOG 15,000 STAKERS TE TOURCOïNG Dc staking te Roubaix-Tourcoing is Maandag in haar vijfde week getreden. Te Tourcoing deden zich 1000 werk hervattingen voor, waarvan 700 tegen do oude voorwaarden. Er blijven nog 15,000 stakers. Te Roubaix waren er slectafs een tOO-tal werkhervattingen en telt men daarentegen 600 nieuwe stakers. Heli Rijselsch parket besloot vervol gingen in te spannen tegen de fcommu- nisten van de unitaire syndikaten die, in een aanplakbrief tot rech'streek- scho aktie» aanzetten. In 't kort hernemen bijna ui de scholen daarom ware het mij aangenaam wildet gij volgenden tekst in uw blad laten verschijnen. SCHOLENIn het kort zullen de vakantiedagen ten einde zijn, links en rechts worden er U scholen aanbevolen. Middensianders opent uwe cogen en zendt uwe Kinderen uitsluitend naaf Katholieke scholen, kiest voor uwe kin deren eene Bewaar- Voorbereidende» Middelbare, Hoogere- of Vakschool waar alleenlijken uitsluitend de Katho lieke princiepen zegevieren en hoogge houden worden. Gedenkt de encykliek van zijne Heiligheid Paus Pius XI over de opvoeding der kinderen en vergeet niet wat hij daarin onder meer schreef De school onzijdig genoemd en waaruit de godsdienst is gesloien is strijdig met de eerste grondbeginselen van onze op« voeding. Soortgelijke school is daarbij, praktischer wijze onmogelijk want in feite wordt zij ongodsdienstig. Het feit dat men er een godsdienstig onderricht ^eeft (soms zeer onbeduidend) volstaat niet opdat eene school zou kunnen be schouwt worden als .overeenstemmend met do rechten der kerk en van de chris- tene familie en waardig om door de ka- holieke kinderen bezocht te worden. Opdat zulks mogelijk zou wezen is het noodig dat gansch het onderwijs, gansch de inrichting der school, personae!, leerprogramma en boeken van allen aard beheerscht worden door een echt chris- tclijken geest, onder het bestuur en de moederlijke waakzaamheid van de kork, derwijze dat het godsdienstwezen, dc grondslag en de bekroning van gansch het onderwijs, in alle graden. Maakt van uwe kinderen uwe waardi ge opvolgers, de steunpilaren onzer ch.istene samenleving Dus geene neutrale scholen, doch uitsluitend katho lieke Een Katholieke Huisvader Hebt U geld te beleggen in AKT1ES o/ OBLIGATIES raadpleegt da Deze gelaat zieh met het uitvoeren van BEURSORDERS op al de binnen- en buitenlandsehe geldmarkten aafï de VOORDEELIGSTE VOORWAARDEN 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1