4 Ondankbare Kinderen. Bank isor üost-Vlaandersn Donderdag Sept. 1950 Be Ommegang van Brussel Eerste Internationaal Congres der Katholieke Pers te Brussel De Oceaanvlucht van Costes cn Bdlonte Woelige Betoogingen te Budapest De verlenging van de Antwerpsche Tentoonstelling Gedenkteeken Baron Jacques de Dixmude De Noordpoolexpeditie Andrée Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. XXXVI JAARGANG NUMMER 203 DAGBLAD - 20 CMtieimn Uitgever J. Van Nuffel-De Genilt. H. Rosalia ÏZonop5,12Zonal6,27 V. M. 8 L. K. 15 Publiciteit buiten het Arrond. AALST, Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13,ie Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bant Building/ICingsway, 20 Londres WC. 2. bbi - 1 Het geeft gewoonlijk geen goede uitslagen kinderen te dwingen, 't is te zeggen te veel te dwingen, We zouden daartegen moeten zeggen «kinderen atrichten». Deze balen dan Z'jer dikwijls de schade in( wanneer de band wat losser komt. Eene moeder echter haalt het voor beeld aan van kindoren die thuis steeds met alle hartelijkheid en goed heid bejagend werden cn later toch schromelijke ondankbaarheid betoon den. De feiten, welke die moedor aan haalde, zijn treffend, maar we kunnen ze niet modedooten zonder toelating, Do brave vrouw beweert, dat do ouders gewoonlijk te good zijn, te veel toegevend tegenover do kinde~ ren. Ze heeft gelijk te over Er bestaan véél meer ouders die te zwak staan tegenover de kinderen, dan ouders die hun kinderen dres» seeren. Het eene noch het andere deugt, maar zwakheid is eene groote fout in do opvoedkunde. We denkeu nu stel lig dat de vrouw in kwestio niet te streng of niet to zwak was en toch werd ze met ondank beloond. Eilaas ja, zoo gaat het meermaals in de we reld,.. Hoe wij ook ons best doen en tobben, on zwoogen, en in tranen zaaien, we oogsten wij daarom niet in blijdschap en vele ouders moeten kwade en uiterst droeve uren beleven door hun kinderen. Wanneer vader of mosder echter zelf niet in fout zijn, dan staan ze, te midden hunner be proevingen want groote beproe vingen zijn het weirein tegenover God. Het is, vanwege do ouders, niet zoo gemakkelijk, de juiste lijn te volgen en den gulden middenweg to bewandelen. 'k Herinner mij zeer wel uit vroe ger jaren, dat ik een lastig kindje bezig zag tegenover zijne moeder, en bij me zelve zeide; «Dat zou bij mij toch niet waar zijn Ik moet, tot eigen schaamte bekennen, dat onge^ voer hetzelfde, wat ik daar zag, in later tijd, in mijn eigen gezin, toch waar is geweest, Moedorliefde is zoo sterk, dat zij alles van beur zelve geven en alles dragen kan. Zij is dikwijls tevens zoo zwak, dat zij vanwege het kind, niets eischen kan. Zulks wordt scherp geteekend in een oud liedje. Hetis eigenlijk eon sprookje en komt hierop neer Een jongaiing deed zijn moeder veel smart aan, vooral door omgang m t een slecht soort vrou wmensch.E n deze feeks, die den jongen man beele- maal overheersebte, zei hem; «Ga, en loop balen bet hart uwer moeder!» Men vergete niet dat het een sprookje is.Nu ging die jonge ling, baalde bet hart, en liep er mee naar die helleveeg. Hij struikelde echter en viel op de straatsteenen. En... toen ging dat hart te spre ken aan Mijn jongen, hebt g» u zeer gedaan Meestal vergeet de moeder haar zelve, baar eigen leed, beur eigen behoeften... als beur kind bet maar goed heeft. Vervolgt. .WEGWIJZER VAN DEN 3n UITGANG Zondag a.s. zal de Ommegang van O.L. Vrouw van don Zavel voor de der de maal uitgaan. Ziellier de wegwijzer: Jubelpark, verkrek te 2 uur langs de Wetstraat, Hertogstraat', Paleizenplaats Koninklijke pl., Regencie- en Boden- broeeksfraten, Groote Zavel, Jozef Stc- Venspl., Kapcllemarkt, Hoogstr., Zuid laan, Maurice Lemonnier- en Anspach- lanen, Beursplaats, Beurs- en Boterstr. Groote Markt, Heuvel-, Kard. Mercier- Kolonien en Wetstraten, terug naar bet Jubelpark. - De tweede dag van het congres werd ingezet door een vergadering der afdee- lingen. In de eerste afdeeling werd een verslag voorgelezen door E, H. Leon M er kien (Parijs). Deze spreker, eegt dat de katholieke bladen verbeterd worden. De technische volmaking van de bladen moet verzorgd worden, opdat de concur rentie der neutrale of vijandige bladen zou kunnen bestreden worden. Hot blad moet aan het publiek aan gepast worden. Er zijn vurige katholie ken en lauwe. De opstellers moeten hiervan rekening houden en nagaan kot welke kategoirie van menschen, zij zich [richten. Daarna werd het woord gegeven aan M. Stocky, directeur der Kolnischo Volkszeilung. Spreker dient de volgende conclusies in 1) De verspreiding der katholieke dagbladen is geen private zaak van onze uitgevers, doch een der voornaamste ta ken van de leiders der katholieke Kerk. 2) De eerste voorwaarde van het suc ces is de getrouwe navolging van de katholieke princiepen. Uitgevers en op stellers van onze blad-en moeten per soonlijkheden zijn die het katholieke ideaal in het openbare leven willen doen triomf eèren. 3) De katholieke pers moet d-e tech nische moderne volmakingen toepassen. 4) Daar de taak der pers thans moei lijk is zouden verschillende kleine bla den kunnen samengesmolten worden teneinde de koste van uitgave te ver minderen, wanneer dit door de omstan digheden mogelijk is. 5) Naast de groote katholieke politie ke bladen, moeten populaire, mod erne bladen bestaan die aan de-eischen van de katholieken, van den burger, van on ze vrouwen cn jongelingen beantwoor den. Do Grieksche afgevaardigde vraagt dat hot eenige katholieke blad in Grie kenland dat dan nog een maandelijksch blad is, gesteund worde. De Portugeesche afgevaardigde de Fonseca legt de toestanden uit op pers- gebied in Portugal. Nog andere afgevaardigden nemen het woord. M. Hoeben (Nederland) stelt voor een petitie naar den Paus te zendei teneinde een kiosk op te richten in de stad van bot. Vat.ik.aan, waar de katho lieke bladen zouden verkocht werden. DE TENTOONSTELLING DER PERS De tentoonstelling der pers heeft gis. teren veel succes gehad. De bezoekers waren talrijk. In deze tentoonstelling zijn ook documenten tentoongesteld be treffende de gebeurtenissen van 1830 en o.a. do eerste nummers der oudste Bel gische bladen. Ook -hot nummer van 1 April 1782 van de GazeUe de Liège». Men vindt er een nummer van een blad uitgegeven te Alta in Canada, hetwelk opgesteld wordt door de missionnarissen van het» Heilig Hart voor de Roodhuiden. Van groot belang is ook de stand van den strijd tegen het co-mmunisme, met interes sante documenten, foto's enz., over het schrikbewind der Tscheka, de folterin gen op de gevangenen, enz. DE SLOTVERGADERING Te drie uur heeft de algemeene ver gadering plaats, onder voorzitterschap van Kardinaal Van Roey. Zijn aanwezig: Mlgr Micara, Mgr Heylen, bisschop van Namen, Mgr Gaboir (Ru men ie)Mgr Monteri, afgevaardigde van den aarts- aart-sbisschop van Madrid, benevens, al de andere persoonlijkheden wier namen we reeds gisteren meldden. M. Del forge brengt hulde aan Kardi naal Van Roey en aan de bisschoppen van Belgie. E. P. Walsch S.J. spreekt over de godsdienstvervolging in Rusland.' Spre ker stelt vooir een plechtig protest te stemmen tegen die vervolging. REDE VAN KARDINAAL VAN ROEY Spreker drukt zijn vreugde uit. over de werkzaamheden van lvet congres. De aangenomen wensohen zijn van het grootste belang. Het feit dat», zoo jour nalisten uit de gansche wereld hier zijn bijeengekomen in een geest van broe derlijkheid en liefde is een gebeurtenis van gewicht. Het was de Paus zelf die gevraagd heeft dat dit jaar een interna tionaal congres in Belgie zou bijeen ko men; die vraag deed hij tijdens een au diëntie die Z. II. mij in October van ver leden jaar toestond. Ik heb geantwoord dat die wensali zou vervuld worden, en thans is het voor mij een plicht u allen te danken, die uit alle oorden dor wereld naar 'hier zijt gekomen. Spreker Onder lijnt een der wensohen, namelijk die waar gezegd wordt dat de stoffelijke voorwaarden der journalisten dienen verbeterd te worden. Spreker drukt op de verantwoorde lijkheid van den journal ist» en vraagt dat de pers onder de menschen de lief dadigheid predakt en aldus vrede in ile wereld sticht. Want de vrede is nog zoo stevig niet. Men zou soms zeggen dat de oorlog smeult. Ik bid dat Christusi u moigo zegenen, u, uwe familie en uwe vaderlanden. (Toe.j.) Na nog een paar woorden van tien voorzitter, wordt1 het congres gesloten. IN AFWACHTING TE NEW-YORK Het nieuws van het vertrek van Cos tes. en Rellonte werd te New-York met de grootste vreugde begroet. Dr James Kimball, bestuurder van het Amerikaansch Weerkundig Instituut, maakte persoonlijk de kaarten van de weerg.es t, elteni s boven den Atlantis eken Oceaan op pn liet zo door alle Ameri ka ansche Ylootzenders naar 't vliegtuig overseinen. - Tienduizenden nieuwsgierigen stroo men naar het vliegveld van New-Yoirk, waar den vliegers een geestdriftig .ont haal wordt voorbereid. i Br Kimball seinde dat het aangekon digde onweder naar de Azoren afdreef en dus geen gevaar meer .opleverde voor de vliegers. Volgens een bulletijn uit TUSSCHEN WERKLOOZEN EN POM- CIE. PLUNDERINGEN EN VECHT PARTIJEN. TWEE DOODEN EN EEN HONDERDTAL GEKWETSTEN De Hongaarsche hoofdstad Budapest is Maandag Jvet tooneel gew-eesi van woelige befcoogingen en bloedige onlus ten. Er lveerschte sedert lang gisting onder de werkloozen die door opruiers en visschers. ui troebel water opgehitst werden tot de revolutie en gewelddaden. Voor Maandag w»as er eene monsterbe- tooging aangekondigd, welke echter door de policic verbaden werd. Niettemin waren duizenden werkloo zen bij groepen in de stad verspreid. Do policie had strenge ordemaatregelen ge nomen. De openbare gebouwen waren bezet door de troepen; do gendarmerie was geconsigneerd en automitraljeuzen stonden gereed, om op het eerste nood sein de stad in te rijden. Kort voor den middag stroomden de betoogers samen in de Andrassylaan waar ze met meer dan 10,000 mail op dikten, roepende «Wij eischen werk cn brood, weg met de burgerij De policie en de ruiterij trachtten de betoogers uil een te drijven, doch dezer getal groeide steeds aan, zoodat de openbare macht overrompeld werd. De manifestanten, die van allerlei werp.tui- gen voorzien waren, slingerden deze naar de policie en ook naar de autos cn trams. Verscheidene reizigers werden gekwetst. Alsdan werd door do policie i' nafiiMmrniiiiirrrli i i vi als een maoie en milde nazom'er aan kondigen vermits de meteorologen, g& leerde menschen dio we moeten geloven, een gunstig najaar voorspellen. Be groote bijval der Anltwerpscha Ten-toonstelling veropenbaart zich wer-» kei ijk als de machtigste propaganda ten. voordeeie van onze h-aven en van bieel het land. Dutzen.de vreemde bezoekers zijn toe gestroomd uit alle landen van Europa. Het record getal der bezoeken werd op 20 Juli bereikt door meer dan 200.000 bezoekers. Men kan zich voorstellen welke ruchtbaarheid zoo rets ten gunste van Belgie daarstelt. een stormloop tegen de betoogers uit- Halifax afkomstig ,s het weder p-raehUg gevoerd Dmp sl<mm uito doch Amonkaansehe ku&t.. Gansch ^ew-jnompeIden dan de zijstraten, deeel- bc,,eidt den vheSers esne eeest-,ko zij zich aan plunderingen overlever- den. In de Hanysbraten wérd er dan ver woed gevochten. De policie moest den blanken sabel trekken. De pantserautos en de automitraljeuzen werden uitge stuurd om de. opgehitste betoogers tot kalmte te herleiden. Aan het Landbouwmuseum is het tot driftige ontvangst voor. Öp hot Curtiss Wr iglut-v liegv el d worden honderden zoeklichten opgesteld. liet officieel lontvangstcomitefti bevat al de burgerlijke leger- en vlaoLoverhe den en de Franco-Amcrikaansclie Ver een igingen. De ecMgenc,oten van Costes on Bel- eon bloedige vechipai.yj gefom6n m lonte hebben sedert het vertrek de Iele- gebouw was bewaakt door oen honderd. foon schier niefi verlaten.. BOVEN KAAP CANSO (NIEUW SCOTLAND) Parijs, 2 Sept. Volgens, een pers- telegram van Canadeeschie oorsprong is het vliegtuig van Costes gezien Kaap Canso (Nieuw Scotland) te 9"uw 35 (plaatselijk uur). ALLES WEL AAN BOORD De Frans.che Ocoaanvliogors Costes en Bellonte staan sinds gisteren avond 8,15 uur (Anierik. tijd) in voortdurende verbinding met hef radio-station Louis- burg in Nieuw-Schotland. De vliegers hebben Maandag middag cm twee onweersbuien heen gevlogen en hebben daarop direct koers naar New-York gezet. Van New-Foundland wordt het nade ren van dichte mistbanken geméld. Ov-crigens zijn de weersomstandighe den gunstig. Het Vraagteeken is omstreeks zes uur Oost-Amerikaans.chen zomertijd (ell uur W.-E. f.ijd) over liet eiland St. Pré- ter gevlogen. Een draadlooize van het vliegtuig meldt Alles wel aan boord; vliegen naar New-York via Gon,co, Nieuw-Schot land. BOVEN HALIFAX New-York, 2 Sept. Volgens de Ca- nadeesc.be «Radio Telegr. Press» der stad Cliebuoto-Head, heeft m«en. boven de haven Hallfax een vliegtuig waargeno men. dat beantwoordt aan de karakteris tieken van Heli vloog te 10,25 uur (plaatselijke tijd) boven deze plaats. STORM Curtin-Field, 2 Sept. Een storm is losgebroken, gepaard met hevige re gens. Men hoopt dat. de storm plaatselijk zal zijn en dat hij Costes zal toelaten zijn weg naar New-York voort te zetten, waar men 'hem binnen ongeveer twee uren verwacht. Curtin-Field, 2 Sept. Ongeveer een uur voor de vermoedelijke aankomst van Costes is een geestdriftige menigte op het vliegplein saamgestraamd. De lucht is ten zeerste verduisterd en de wind waait. Volgons de laatste berichten werd Costes boven de Maine gezien. BOVEN BOSTON Curtin-Field, 2 Sept. Het comité it van ontivangs.t is aangekomen en wacht de vliegers op, terwijl het weer meer en meer dreigend wordt. Al de vliegtuigen die wilden opstijgen worden terug in de hangars gebracht. Men seint dat hot vliegtuig boven Boston waargenomen werd.. tal agenten. Eene menigte van verschei dene li-onderden betoogers bestormde de policie en trachtte het museum bin nen te dringen, 'li Is alsdan dat de ge- gewapende macht van de vuurwapens on en gebruik maakte. Er werd in den hoop geschoten. Een doode en verscheideno gekwetsten vielen ten gronde, terwijl de overige betoogers de vlucht namen. Inmiddels vielen er andere bloedige toom eel en voor in de Do h any straat. Het municipaal raadslid, M. Klar, kwam er per auto aangereden en wilde de betoo gers toespreken. Doch, deze grepen hem vast en sloegen hem zoo deerlijk af, dat hij naar het gasthuis moest ov.erge bracht worden, terwijl zijn auto in brand gestoken werd. De betoogers zelf gingen met revolvers te werk» en een werkman werd door een manifestant dood geschoten. Een honderdtal ge kwetsten werden in de gasthuizen ver zorgd. Gansch den dag heerschfce in de stad de geweldigste beroering. Polieie. gen darmen en troepen werd op patnoelies uitgestuurd; de pantserautos en de au tomitraljeuzen reden bedreigend door de straten, en tegen den avond luwde het. oproergeweld en bleef de openbare macht meester van den toestand. Het is thans zoo goed als zeker dat de Antwerpsche Tentooaisitelling, wier sluiting op 15 October was in overwe ging genomen zal open blijven tot op den, llen November, verjaring van den wapenstilstand en dat .op dien dag een groot volksfeest dor Onafhankelijkheid zal plaats hebben. Deze verlenging is de welsprekende aanwijziging der prachtig* resultaten die bereikt worden. Men heeft grootsehe plannen verwezenlijkt. Men heeft mil- lioonen besteed. Het Uitvoerend Comité heeft voor geene opoffering terug gedeinsd. De schitterendste en kost baarste feesten hebben elkander -opge volgd in de omlijning onzer World's Fair. Maar het publiek wist deize groote krachtinspanning te w'aardeeren en heeft ze schitterend aangemoedigd en gesteund. Gesteund in de mate dat de ontvang sten die men in de raming der Tentoon stelling öp 71 miiljioen, naar heel den duur der feesten, li-ad geschat, thans reeds 20 milliocn overtreffen. En de Tentoonstelling blijft nog 2 maanden open, twee maanden cl ia zicji Zondag aanstaande wordt te Dixmude' op plechtige wijze, hef» Gedenkteeken ingehuldigd, opgericht bij Nationale In schrijving aan Luite-nant-Generaai ba ron Jacques de Dixm-ude. Ten 10 ur»e zal in de kathedraal, eene plechtige Mis gecelebreerd worden door Mgr Dugardijn, Hoofd-Aalmoeze- nier van het Belgisch Leger, voor do rustl der ziel van den Nationalcn Held Ten 12 ure, wordt op de Groot o Plaats, een monster-koncert (1200 mu zikanten) gegeven. Ten 12 ure zullen de overheden ten stad-huize ontvangen worden. Ten 14 u-re, aankomst van Prins Leopold op d-e Gr.oote Plaats, en aan vang van de inhuldigingsplechtigheid. Redevoeringen zullen gehouden worden door luitenant-generaal baron de Ceu- ninck, voorzitter van het Uitvoerend Komiteit; graaf de Broqueville, minister van Landsverdediging en M. Dekeyser, burgemeester van Dixmude. Een groorto stoet zal voor het gedenkteeken voorbij trekken. Er aan zullen deelnemen het mu ziekkorps vanjiet 4e linie; afvaardigin gen van de regimenten die deel uitma ken van de 3e L. A., waarover generaal Jacques hef bevel voerde; eene afvaar diging der «Fusiliers Miarins», van Ad miraal Ronarch; Oudstrijders en Inva- lieden, de acholën van Dixmude en tal van maatschappijen. Eene algemeene verlichting en een prachtig vuurwerk zullen de feestelijkheden sluiten. De geraamten van de leden der nood lottige Noordpoolexpeditie Andrée, zijn. overgebracht aan boo-rd van bet Noorsch schip «Rratvaag». Dr Ilonn heelt te Skjevoey verklaard dat hij Andrée bad kunnen vereenzelvigen dank aan een notaboekje en nog andere aanduidingen. Men denkt dat Andrée en zijne gezel len zeer ver in Noordelijke richting ge varen zijn, vooraleer op 'het ijs te gaan, en slechts na twee maand het Witte Ei land. hebben bereikt, namelijk in de maand September. Uit zekere feiten, heeft men kunnen uitmaken dat de Noordpoolreizigcrs niet van honger, doc'h veeleer door uitput ting aan hun einde gekomen zijn. HET DAGBOEIv VAN DEN ONTDEKKINGSRFJZIGER Dinsdag werden de lijken, der leden van den Pooltocht André te Tromsoe ontscheept. Ilei dagboek van And-rée beaat maar eenige bladzijden, en is het vervolg van een ander dagboek dat niet terug gevon den werd. Het geschrift is schier on leesbaar. Een ander dagboek, dat leesbeaar is, somt de punten op die -opvolgentlijk be- re:! i werden tijdens de reis per slede, die twee maanden duurde, en duidt aan. dat de r.eis per ballon maar enkele da gen geduurd heeft. Hebt U geld te beleggen in AKTIES of OBLIGATIES raadpleegt de Deze gelaat zieh met het uitvoeren van BEURSORDERS op al de binnen- m buitenlandsehe geldmarkten aan de VOtVRDEEUGSTE VOORWAARDEN 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1