tam II Kintierverlamming. Bank voor Oost-VlaaBderes Kristus Koning Donderdag Sept. 1950 Besmettingsgevaar bij De Geboorte van Prins Boudewijn ïn de Vatikaansche Stad De Belgische bedevaarders te Lourdes De hoogteproef van Prof. Piccard Weer Aardschokken in Italië Het FIe Mindtrhedencon- gres te Genève Landbouwbelangen De Eeuwfeesten te Bot-sbeke XXXVI JAARGANG NUNMHER 209 Karkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoou 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuilel-Da Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. In 't open venster met blijden luister van licht en glorie stond de Victorie Den groolen Meester den Albeheerscher met bloemenkransen in lichten glanzen Te prijken als Koning in menige iconing Hij wees gebenedijd tot in der eeuwigheidm Als blijvende herinnering aan hetLanr delijk Eucharistisch Congres te Mechelèn. 31 Oogst, 't jaar '30 KOBE STROOP. AALST} Agentschap Haras, Adolf Maxlaan 13,te Brussel Rue de Richelieu, ParijsBank Building/Kings-way, 20LondresJW^C^2^ H. Hyacinthui Zonop5,22Zonaf6,13 L. K. 15 N. M. 22 Nu er toch boo dikwijls gesproken wordt ran kinderverlamming, is het misschien van belang voor onze ie* zers verschillige wenken te geven welke gevolgd kunnen worden bij de bestrijding van de kinderverlamming. Op grond van bijzondere onderzoe kingen kan worden aangenomen, dat de kiemen van deze ziekte zich be vinden in het keel- en neusslijm, in braaksel en in ontlasting van don lijder. Wie in aanraking komt met deze stoffen, kan besmet worden,docb niet alle besmettelijke personen ver lootten ziekteverschijnselen. Vandaar dat de besmetting niet alleen door zieken kan worden verspreid, doch ook door personen, die met de zie ken in aanraking zijn geweest, al hoewel ze zelf niet ziek worden. Men mag op goede gronden aan nemen, dat wanneer in een gemeente ecnig geval van kinderverlamming wordt waargenomen, de verspreiding van de ziektekiem reeds hoeft plaats gehad onder do bevolking, waardoor ten slotte een algemeene onvatbaar, beid ontstaat. Hierdoor is het to be grijpen, dat de ziekte hoofdzakelijk onder de jongere kindoren wordt waargenomen, aangezien do oudere kinderen en de volwassenen bij het voorkomen van de ziekte in vroegere tijden reeds besmot werden en daar. door onvatbaarheid verkregen. De besmetting kan geschieden door inademing van de lucht uit de naaste omgeving van den zieke. Men moot vermijden om indien de zieke hoest, niest of spreekt, vlak voor hem te staan of te gaan staan, aangezien mon anders veol kans loopt de in do lucht vorspreide eo besmette drippei- tjos in te ademen. liet houden van een zakdoek voor don mond van den lij der kan het gevaat opheffen. Kinde ren worden in goen geval tot do ziekenkamer toegelaten met het oog op bet groote besmettingsgevaar dat ben dreigt. Behalve door inademing kan men zicli besmetten door aanraking van stoffen ot voorwerpen van den zivke afkomstig. Degene die den lijder ver pleegt moet in de ziekenkamer een wasebbare jas of groot schort aan trekken, welke kleedingstuk in hot ziekenvertrek wordt achtergelaten, indien men dit verlaat. Wanneer de verplegende met den zieke ot met be smette sloffen of voorwerpen in aan raking is geweest, moeten de handen ontsmet worden. Dit laatste is oven eens noodzakeljjk voor liet verlaten van liet ziekenvertrek. De ontsmet, ting der handen geschiedt door deza met water en zeep te wasschen. Ter ontsmetting van besmette voor werpen worden deze gedurende ten minste twee uren in verdund kresol zeepwater ondergedompeld on eerst daarna gewasscben. Het eet- en drinkgerei, dat gedurende de ziekte niet door anderen mag gebruikt wor den, moet in de ziekenkamer blijven nn aldaar met een beate 2 p. c. soda oplossing worden gereinigd. Personen die met zieken in aanra king zijn geweest en dus kiemdragers kunnen zijn, vermijden gedurende eenige weken zooveel mogelijk met jonge kinderen in aanraking te ko men. Vooral hen zoenen levert groot gevaar op. Ten tijde van een epide mie gebruike men hoofdzakelijk ge kookte spijzen en dranken en men vermijde zooveel mogelijk het te za- men komen van jonge kinderen uit verschillende gezinnen. S GEZOND-HEIDSBÏÏLLETÏJN De toestand van Han-e Koninklijke H-o-ogkeid Mevrouw dc Hertogin van Brabant en die van. den jongen Prins zijn alleszins, bevredigend. Dr. SPIES Dir.. LEBOBUF. GESCHENK DER GRENADIERS Kolonel Brassirae Reeft in .het kasteel van Stuyvenberg een prachtigen gouden Wier afgegeven, geteekend met d<e let ter «B», geschenk van,het le regiment grenadiers aan prins. Boudewijn. EEN HALVE DAG VERLOF Ter gelegenheid der geboorte van prins Boudewijn, 'htebben de ambtenaars on bedienden der ministerieele depar tementen Dinsdag namiddag vertef ge kregen. ZONDAGDIENST De troepen hadden Dinsdag Zondag- dienst, steeds ter gelegenheid der, ge boorte van het Prinsje. GEEN GEZONDHEIDSBULLETIJNEN MEER Gezien de toestand van prinses; AsArid en van hot prinsje niet het minste te wenschen laat, zullen tot nader bevel geen gezondheids bul letijnep meer afge kondigd worden. GELUKWENSCHEN VAN KAMER EN SENAAT AAN DEN KONING. De bureolen der Kamer en van den Senaat, aangeleid door hun voorzitters MAT'. Tibbaut en Magnette, hebben zaoh Dinsdag namiddag ten 3 uirs naar het paleis van Brussel begeven om den Ko> nmg, de Koningin en de Hertog van Brabamd geluk te wenschen met de ge botorie van prins Boudewijn. Bij deze gelegenheid werden- de volgende 'rede voeringen uitgesproken REDE, VAN M. TIBBAUT Sire, Mevrouw, Monseigneur, Heli Bureel der Kamer van volksver tegenwoordigers is gelukkig te mogen deelnemen aan het geluk dat de geboor te van een prins meebrengt in de Ko ninklijke Familie. Deze gebeurtenis be antwoordt den vurigen wensöh van bet land en schijnt de bekroning te zijai der- indrukwekkende eeuwfeesten van onze onafhankelijkheid. Gij geeft nieuwe be loften van voortzetting aan ee.n dynastie die innig vertoonden is aami zijn bestaan en die een der bestendige fattens zijner, grootheid is geweest. Indien in dees jubeljaar, de nationale béteogingen zoo geestdriftig izijn geweest, dan is- het om dat ze ingegeven werden niet alleen door een gevoelen van vaderêandseho fierheid voor de onmetelijke taak ver wezenlijkt in den loop een-er eeuw, maar ook uit erkentelijkheid jegens de groo te vorsten die onze lotsbestemming voorgezeten hebben, ze mérkend met hun genie en him omverge!jkbare toe wijding. Wij sturen onze eeirtoiedige geluk wens ahem aan HII. KK. HH. den -Hertog en de Hertogin van Braband in wie het Vandaag vertrekken Cianos en Edda Bel gis oh volk gansoh zijn vertrouwen Mussolini naar Brindisi, waar zij zich deze genegenheid, waarvan onze woor den slechts een flauwe weerschijn zijn, hebben Uwe Majesteiten kunnen waar nemen m hun triomfantelijke bezoeken in al' de plnovincies van Belgie. En de getuigenissen ervan aouden ongetwijfeld nog schitterender geweest zijn indien de gebeurtenis, welke, wij vieren, geschied was bij den aanvang der Eeuwfeesten. Maajr daar komt hij als. een prachtige bekroning, en Hij die verwacht werd, heeft nauwelijks geboren reeds den naam genomen hem daocr den volksmond geestdriftig en verteederd gegeven Eeuwfeestprims. De Hertog van Braband en. de lieftal lige Prinses Astrkl hebben in de mid dens een eerbiedige toegenegenheid ver worven, welke ruog zal verhoogd worden dooi' de. geboorte welke ons de eer waard is aan Uwe Majesteiten onze vreuigde en onze hoop uit té drukken. Wij vormen vurige wenschen v-oor den voorspoed van het Koninklijk Huis, dat zich zoo bewonderenswaardig vereenzelvigd heeft met ihet Land, dat. hem de zorg heeft toevertrouwd zijn lot^bestemtoing voor te zitten. ANTWOORD DES KONINGS Z. M. de Koning antwioartkie in deaer voege He eren. Vo 1 kweoteg e awo col igers en Senaltoret, Dezo geboorte veroorzaakt ons bg- zrotftdere vreugde, omdat zij wree familie een nieuwen waarborg van duurzaam heid brengt. Ook zijn wij diep getroffen door de deelneming die ions de leden van xaiae Kamers heöuigen en die oen nieuw be wijs is vam de banden die het volk mot de dynastie nauw met elkander veiree- nigen. Wij hebben kunnen vaststellen hoe levendig deze gevoelens, waren geduren de de 'Onvergetelijke feesten van 's lands honderdjarige «onafhankelijkheid. Mijn zoon, van hairie verkleefd aan 's lands hoogere en bestendige belan gen, zal er de hand aan. houden dat de jxnigo prins in de verheven betcekeuia van de waarde van den arbeid opge voed wonde, bewust van de h echtste overleveringen van de Belgische ge meenschap en van de -heuglijke voor beelden van mijne twee doorluchtige voorgangers. Deze redevoering werd in de beide landstalen gehouden. DE DOCHTER VAN MUSSOLINI BIJ DEN PAUS Edda Mussiolini heeft gistermorgen in gezels«hap van haar echtgenoot, een bezoek gebracht aan den Paus, zulks in verband met hun aanstaand vertrek naar Slianghai, waar graaf Giamios bin nenkort in functie zal treden. Zooals bekend, is graaf Cianos he rnoem d tot consul-geanemal van Italië te Sangibai. Tot nu toe was hij werk zaam als secretaris aan de Italiaansche ambassade bij het Vatioaan. Ret bezoek aan den Paus duurde on geveer tien minuten. De Paus informeerde in het bijzon der naar de gezondheid van Mussolini, hij wenschke den bezoekers- een goede reis en smeekte den zegen af voor de beide families. De Paus verleende Cianos de onder scheiding van Sint Sylvester met de plaquette, welke onderscheiding hij per soonlijk Cianos op de borst speldde. beeft gesteld. Het is aller verlangen dat prins Boudewijn moge opgroeien vol gens hun votorbeeld en beantwoorden aan de nationale hoop welke gebonden is aan onze dynasüie. Moge de Goddelij ke Voorzienigheid dion wenseh bekrach tigen en verwezenlijken. REDE VAN M. MAGNETTE Sire, Mevrouw, He.t Bureel van den Senaat is over tuigd de rechtzinnige tolk to zijn van de Vergadering, met Uwe Majesteiten, voor elke officieele meedeeling welke haar zïou kunnen gedaan worden, de blij de uitdrukking te' brengen vam zijn zeer hartelijke en eerbiedige gelukwenschen. Op gevaar af in herhaling te vallen en zelfs deze herhaling ontroert er verheugt m.ij moet ik deze gemeen schap van gevoelen vaststellen welke maakt, dat gansch hot land gelukkig is, tezelfdertijd als Uw Majesteiten en als HH. KK. HH. den Hertog en de Hertogin van Braband, om eene gebeurtenis wel ke hunne familie vergroot, en welke een nieuwe verzekering geeft van voortzet ting een er dynastie, waarvoor het land zullen inschepen .op de. stoomboot van de Lloyd Triesitinö. Zij zullen 10 Octo ber te Shanghai aankomen. VIERING VAN HET EEUWFEEST Meer dan 6000 Belgen op bedevaart te Lourdes^ hebben Maandag aldaar bet eeuwfeest der Onafhankelijkheid ge vierd. Mgr. Kerkhofs, bisschop van Luik, celebreerde de ponfifikale rnis in de ba siliek van den Rozenkrans en hield een gelegenlroidssiermoon over die eeuw feestviering en over lvet feest van den dag O. L. Vrouw-gabaar te. De plechtig heid word bijgewoond door Mgr Gerlier, bisschop van Tarbes en Lourdes, die. er aan gehouden .heeft in een aanspraak den geest van geloof en traditie van Belgie f'o verheerlijken. 's Namiddags is de eucharistische processie, de schoonste van het jaar. uitgegaan en er waren meer dan 60.000 bedevaarders met vooraan de Belgische n de lors.che bedevaarders. Het. II. Sa- zulke levendige cn wettige erkentelijk-jkrament werd gedragen door. ZJ). II. don held gevoelt. Deze erkentelijkheid. epjBissehop, van Luik, Uit. Augsburg, waar professor Piccard is aangekomen, is bericht ontvangen, dat zeer waarschijnlijk de opstijging tut 16,000 m. met de luchtballon FN11S op'te. Aveliinó en te Cantella weer aard SLECHTS GERINGE SCHADE AANGERICHT R/ome, 9 Sépt. Gisteren hoeft man Dinsdag of Woensdag zal kunnen ge beuren. De recordhoogte, die tet nu toe per ballon werd bereikt en wel in Amerika, bedraagt 12-,000 m. De bestuurder van den Aincrikaansclven ballon kwam hier bij om het leven, daar de /.umrstefvoor- zieraing niet functioneerde. De ballon, dien prof. Piccard voor zijn proefne mingen bij een Duitse,b fabriek heeft besteld, heeft een doorsnede van 30 na. en is de gnoe,Is te bal ion ter wereld. Om te kunnen opstijgen zal de ballon mot s4eeht& 8200 cbm. waterstofgas Uno-eten worden gevuld. Het gas kan zich in dit geval in sterke, maxe uitbreiden, zonder dat de draagkracht vermindert. Indien de ballon strak gcspaaiaien is, wat vermoedelijk op oen hoogte van 14 tot 15.000 m. .het geval zal zijn, zal de ballon gedurende meerder uren op een stabiele hoogte kunnen blijven. Daar na begint hij door gasvorlies geleidelijk te dalen. Natuurlijk is ook een ventiel aanwezig, waardoor vroegere daling 'mogelijk is. De duur van- de stijging van den balten. is op 5 uur gesehat. Prof. Piecard zal «otp zijn tocht» wor den vergezeld door zijn assistent, Kip- fan, In eene voor eenige dagen gehouden zitting vam ihet Europeesche minderhe- dencongres eiSichjten de twee Belgische gedelegeerden, de bekende Vlaamsche nationalist Ward Hermans en de Waal Ruska, toelating tot dik congres. "Voor de zitting hadden zij meegedeeld dat zij het voornemen ihadden, in het congres voor te stellen, Belgie te vör- deelen in earn Waalsclv en Vlaamsch deel en te eischen aansluiting van het Vlaamsch deel bij Nederland, het Waal- sche deel bij Frankrijk en Eupen-Mal- medy, bij Duitschiamd. Aangezien mach de Waalse he, noch de Viaamsobe groep zich langs den statu- air vas/tgaateidera weg van het congres hadden opgegeven, konden hun gedele geerden ditmaal niet worden toegelaten. DE LANDBOUWCRISIS Ter bestrijding der. landbouwcrisis ra-den wij onder andere aaa den meer intensieven verbouw van veldgewassen welke 't meest winstgevend zijn de uit breiding der groententeelten en der fruitteelt', gepaard met de verwerking der groenten en fruiten in conservefa- brieken: de steeds tloenemende uitbrei ding van den veestapel; steeds meer weiden aan te leggen en gewassen te verbouwen welke algeheel op de hoeve zullen vervoederd worden, uiteluitelijk verbeterde zaaizaden e-n pootaardappe- len te gebruiken, nog oordeelkundiger en overvloediger te-bemest era. Weiden wij Öhans alleenlijk nopens dit laatste punt eenigstzins uit. De uitbreiding van den veestapel heeft als natuurlijk gevolg, dat de voortbrengst stalmest veriw>ogd wordt, stalmest welke steeds de basis van elke oordeelkundige bemesting zal blijven. De oord eel kundige bemesting vergt, dat geen enkel vruchtbaarmakend be standdeel verwaarloosd worde, zoodat zwavelzure amnnotniak, fosforzuur, po- tas oh en kalk steeds in behoorlijke ver houding. al naarwolgens de vereischfien van hel. geteelde gewas en van den grond zullen toegepast worden. Wij steunen er op, dat het nfog steeds de potasch en de kalk zijn welke het meest verwaar loosd worden. Hoe lager de prijzen der veldgewas sen, hoe overvloediger er dient bemest te \Morden, immers, hoe lager de prijzen, hoe hoogere opbrengsten dienen nage streefd te w-orden. aangezien alleenlijk de winning van hoogc opbrengsten winstgevend is. Dus oordeelkundig bemesten blijve de grondslag, gepaard mok een intensief gebruik van zwavelzuren amimtoniak, slak en superfosfaat, sylviniet-kainiet, chloorpotasch en zwavelzure polasch en kalk. De toepassing der liulpmestskoffen blijft laanend, zoo lang de meerdere geldelijke opbrengst der oogsten de da.no uitgaven overtreffen. 1 INTENSIEVE^' I schokken gevoeld. Begrijpelijkerwijze ontstond er onder de onlangs zoo zwaaid getroffen bewolking een paniek. Er werd slechts onbet.eekende schade aangericht TEN BUREELE DEZER, KERK STRAAT, 21 vindt men atterhande SCHOOLGERIEF, ook schoone keus van kerkboeken, paternosters, schapulieren, beeldekens, enz. enz. De Eeuwfeesten hebben in Borsbekd plaats gehad. De plechtigheid en de- luis ter^waarmede de borstoakenaatrs de? feest vierden heeft alle verwachtingen overschreden. Reeds van Zaterdag avond af was om' zoo te zeggen de feest begonnen door do sierlijke verlichtingen van de vrijheids boom van 1830, het» gedenk teek en der^ gesneuvelde helden van 14-18, cn de monsterverlickting der oude Antionius- kerk, ^ie haar spitse on sierlijke toren zoo duidelijk als bij klare dagen voor- de moest' verwijderde toeschouwers «m de duisternis afteeken.de. De plechtigheid werd ook' door de drie klokken in drie poozen ingeluid1.- Dfocwr deze samenloop van opluisterende omstandigheden kon men tot laat in den avond bewoners van de versie uiteinden? van Borsbeke de dorpplaats zien op eR neer afwandelen. 's Zondags morgend werden .onze oogen gedurende de H. Mis getroffen? dooi 't' roerend schouwspel van de mooi ste an weelderigste versiering, en onze oorèn werden gevleid door het gevoel volle orgelspel van vaderlandscho lieden ren. Na 't plechtig «Te Deum» w-ard nond de gedenkzuil onzer helden— door de schoolkinderen vaderlaraclsche liederen gezongen. De Heer Buirgemeeslier sprak de gelegenheidstoespraak ait doorliep de geiheugenswaardige aogenblikken der; gemeente van af 1830, sprak de hulde on»er helden uit, herinnerde den brie? der H.H. Bisschoppen en eindigde met eene lofspraak over ons Vorstenhuis. In den namiddag onder een machtigen' volkstoeloop niettegenstaande liel drei gend weder nam den stoet zijn aanvang, rond half vier ure op de wijk «H-eyc». De vreemden spraken hun bewondering uit over de zoo lange, de zoo talrijke erf de. zoo verzorgde stoet. Niebmin dan 42 gnoepen met een 20- tal praalwagens waren opgekomen een derde der bevolking der gemeente nam er in plaats, getooid in d-e mees.t kleuri ge kjo-s turnen. Bijzonder opvallend was de groep vtnn" de Molendijk die met een regiment uit 1830 de eerste prijs behaalde. Daarna kwam liet «Einde» met een episode uit den oorlog 11-18, die veel bijval genoot. Alle lof verdiende ook de groep meisjes! met créraoline getooid door onze ieverigo lioostetnz usters.. Na den stoet die niet min dam 3 uren duurde hoorde men de meeste lofspraak erover uiten, Het meer.endee! achtte hem de mooiste der streek. Bij 't vallen van den avond werden al de vreemdelingen door de bontkleurige verlichting der Dorpsplaats getroffen. Een wonder en nooit gezien schouwspel' was het volgende. dat benevens den QCth.tefii kerktoren drie schaduwen ervan o de mistigo lucht afgeteekend waren, n de grootste afmetingen, zoodat me*v meende vier torens te onderscheiden. Hebt U geld te beleggen in AKT1ES of OBLIGATIES raadpleegt da Deze gelast zieh met het uitvoeren van BEURSORDERS op al de binnen- en buitenlandsehe geldmarkten aan de VOORDEELiGSTE VOORWAARDEN 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1