29 Moderns meisjes modern Apostolaat, Bank veer Oost-Vlaanderfin Woensdag Oclob.1950 Ministerraad De Kerkvervolging in Rusland Het rijwielverkecr in het land De Werkloosheid in Duitschland De Mijnramp in het Saargebied J/7olkbreuk boven Smyrna De Vlaamsche Hoogeschool Landbouwbelangen Kerkstraat, 9 an 21, Aalsl. XXXVI JAARGANG NUMMER 250 Telefoou 114. DAGBLAD - 20 UilgeT»r J. Van Nuflal-Da Gendt. H. Narcissus Zonop6,33Zonaf4,32 E. K. 29 V. M. 6 PubUciUir^en het Arroni. AALST, Agentschap Havo», Adolf Maxlaan 13,ie Brussel - Rue do Jïic EN Tedere ware liatholiek is bekommerd om de ontkersteningdie o. m. in het arbeidsmidden zoozeer heeft ingegre pen. Veel spreekt men er nu over, en zoo herinner ik mij een samenspraak, die ik een paar jaar geleden had met een ijvcrigen pastoor, op wiens volk rijke parochie juist een missie ein digde En de arbeiders, Mijnheer Pas toor, goed opgekomen voor de missie Bah, bah, 't kon beter,,, Ja, 't is ook niet gemakkelijk voor hen Bah neen, maar vooral wat an ders I Ziel ge vriend, dat is nu een maal zoo, in onze grootsteden is daar niets aan te doen, hel plezier trekt het aan cinema, dans en de rest, en het grootste deel is verloren, daar is niets aan te doen, Terugwinnen, Mijnheer Pastoorl Terugwinnen gauw gezegd 't fabriek houdt hen geheel den dag en wat xoilt g'er tegen doen, zoolang het daar niet verandert En begin nu daar eens aan Ja, om zoo iets aan te pakken, is er durf uoodig, voorzeker En tovens eon geheel aangepaste organisatie, die, in liet arbeidsmidden zelf, work- zaani_kan optreden. Goddank, de dur'vers werden gevonden en de or ganisatie staat er. Met kalmen over leg en heerlijken moed werd het werk aangevat, maar te weinig is dat werk nog gekend. Zoo gingen tusschen al de feestvorgadoringen, stoeten, con gressen, werken en dies meer, de studieweken der Kristene Arbeiders, jeugd schier ongemerkt voorbij. Zij waren er echter niet minder belangrijk om, en daarom boud ik er aan, als buitenstaander, even do aan dacht op dat werk te trekken. Want bet is voorwaar een teelten van in tens katholiek leven bij onze arbei dersjeugd en eon belofte van heerlijk apostolaat, dat eenerzijds 500 jon gens en anderzijds 800 meisjes uit den arbeidersstand zich verscheidene dagen werkverlet en loonverlies ge- troostton. om door zware lessen cn oefeningen het vraagstuk van bet veroveren van hél Vlaamsche ar beidsmidden praktisch in te studee- ren. Heerlijke dagen waren bet, vol hooge geestdrift en tevens vol kalm •11 vastberaden werk. Pieeds op het Eucharistisch Congres van Mechelen op Vrijdag 29 Oogst, hadden de meisjes, de kajotsters, ge toond boe degelijk, eensgezind en volhardend ze kunnen werken. Er was namelijk een onderzoek gevraagd over bet Eucharistisch leven bij bet arbeidende meisje; en niettegenstaan de den korten tijd waarover zij be. schikten, kregen zij bet klaar het onderzoek uit te breiden over 25,000 arbeidsmeisjes, op zulke verbazend nauwkeurige wijze dat niemand voorzeker bet beter badde kunnen doen, en tevens zoo tactvol dat bui tenstaanders niet eens vermoedden dat bet onderzook bad plaats gehad. Te vens toonden heerlijke voorbeeldjes boe de kajotstor3 zelf bet Eucharis tisch leven opvatten stadsmeisjes die om 5 u. bun zolderkamertje verla ten, om vóór bun werk iederen dag ter II. Tafel te naderen, al moeten zjj dan ook onderweg hun boterhammen opeten meisjes die op eon Zondog vanaf 0 u, aan de kerkdeur bun blad Lente-levenvorkoopen, maar eerst toch willen communiceer»», en aldus tot 10 u. nuchter bleven, enz. Zulké edelmoedige meisjes waren het, meer dan 800 in getal, die na bet Congres van Meclielon, vlaggen voorop en zingend bet prachtige ge sticht der E, Z. Ursulinnen van O.L. Vrouw Waver binnentrokken om ge- durende 3 dagen samen de verwe zenlijkingen van bet verloopen jaar te bespreken en de richtlijnen vast t« stellen voor het komend werkjaar, 't Was stikheet om te studeeren, maar men werkte er niet minder ernstig om noch minder opgewekt. Van het begin af namen talrijke meisjes aan de bespreking deel over bet reeds uitgewerkt programma. Ieder maal opnieuw valt bet op bij de gelegenheid boe onbeschroomd en gemakkelijk, meestal in zuiver Nederlandsch, die flinke meisjes uit den arbeidersstand zich uitdrukken, en iedermaal komt met een gevoel van bewondering, een diepe dank' baarheid in mij op voor bet opbou wend werk, bet kultureel Vlaamscb werk der V. K. A. J. Daar spreekt de echte adel van ons ras, daar voelen wij de heerlijke toekomst groeiën uit den schoot zelf van ons ecbtVlaamscb volk. Ook alle vreemdelingen viel dit op, evenzeer als do kunstvolle uitdrukking die onze volksmeisjes legden in da mooie rei-dansen, dien ze tijdens de ontspanning uitvoerden. In alles óón hart, één ziel, zusterlijke samenwerking, zoodat op zeker oogenblikdo S00 samen, band aan band, langs al de kronkelpaadjes van den rnooien tuin, een eenigen reidans uitvoerden. Of de zusters die zoo heerlijk de meisjes onthaalden, leuio hadden. Zulke flinkagevormde, vroolijke, eensgezinde volksmeisjes zijn wel do echte leidsters die we noodig hebben in dat arbeidsmidden nu vooral dat ze het groote vraagstuk aanpakken «Hoe het arbeidsmidden verpveren Een ontzaglijk werk om de moedig sten te ontmoedigen zou meu donken. Begin daar eens aan la zooals die E. II. Pastoor het zegde. En... zij beginnen er aan, zij, die met twee voeten er in staan in het arbeiders- midden, en dus van binnen in de verovering kuuuen aanvatten. Nooit zal men de zielen dor massa redden door uitsluitelijk te werken buiten bet midden waarin de massa bijna geheel den tijd leeft. Hot midden zelf moet veranderen, maar dat kau alleen door hen dio er in staan. Kwestie nu, wie wil medebolpen, en wie tevens bekwaam is ctit te doen Die waren opgeroepen voor deze studieweek de echte* moedige volksmeisjes dus leidsters en bestuursleden der paro chiale kajotersgroepen die nu samen kwamen overleggen hoe ze in innige samenwerking ook op fabriek en ate lier de leiding op zich zouden nemen Ze waron er de fijne handwerksters dor groote modeateliers en de meis jes der groote hureelen, zoowel als de meisjes van spinnerijen en weverijen de buitenmeisjes die ver van huis on gezond werk moeten zoeken_ zoowel als de zenuwachtige jonge arbeidsters uit de volksbuurten onzer grootsteden. Allen één hart en één wil uit liefde lot Christus en tot hun zusters, hun arbeidsmidden veroveren, verzede- delijken, verchristelijken, Vervolgt BUITENLANDSGHE POLITIEK Maandagnamiddag werd een verga dering gehouden van dien kabinetsraad onder voorzitterschap van eersten, mi nister Jas.par. Minister Hymans bracht zijn kolle ga's op de hoogte van den builenland- schen politiesben toestand. DE RUSSISCHE DUMPING De Raad heeft vervolg cos de toepas singsmaatregelen onderzocht van het koninklijk bealuit betreffende de Rus sische dumping. Naar wij vernamen, gelden die -maat regelen niet voor de granen uit Rusland in transito verzonden iorf aan boord van onder weg zijnde sclvep^en. DE EKONOiMHSCHE TOESTAND Verder gaf minister Baels een uit eenzetting over den toestand van den landbouw, waarna minister Heym&n verslag uitbracht over den lioest.and van de nijverheid. DE BELGISCHE ARBEIDERS INI FRANKRIJK BceJoten is een voorschot van 3 J/j millioen utt t.e keeren aan de mutuali teiten. Alen weet dat do Belgische arbeiders in Frankrijk krachtens; een speciale overeenkomst gehouden zijn zich aan te sluiten bij een Fransche en een Bcl- ische mutualiteit. Deze laatste is. be last met de uilkeeringen aan de arbei ders. Voornoemd voareclüot, dat op de bij dragen der mutualisten zal terugge- GEESTELIJKEN ALS BEDELAARS AAN DE DEUREN DER KERKEN G ODLOOCHEN AARS-ORGIEEN, Wanneer men op het oogenblik langs urugen oer iiiuiuciinwn ue8v i ,i an i ij jJde scroote wegen van Gharkow, Kieff en wonnen worden, moet dienen om de mutualiteiten, in de imogelijkheid te stellen onverwijld de vereischle uit- kecringen te doen. - DE BEGROOTING Anderdeels keurde de Raad ook de finitief de Rijksbegitaoting voor 1931 goed.. DE GENTSCHE HOOGESCHOOE Tenslotte vernamen wij o'ck dat mi nister Vauthier, die een onderhoud had met rektor Vcrmeylen, een uiteenzet ting gaf over de gebeurtenissen bij de opening van de Gentacho universiteit. Door den minister was een onder zoek gelast, dat mog niet geëindigd is, maar waaruit reeds blijken zou dat de incidenten te wijten zijn aan elemen ten die niet beliooren tot de Gentsehe Hoogeschool zelf. Inzake de ontworden maatregelen lot bescherming van de nationale zin nebeelden tegen beledigingen; epi smaad is, nog geenszins eenig< besluit gemomen. Gevraagd is, gedurende 7 tot 8 jaar, een jaarlijksch krediet van minimum 10.000,000 frank voor liet aanleggen en hot verbeteren van- fietspaden. Do noodzakelijkheid eens voor, goed deze kwestie flink aan te vatten wordt met den dag grooter. Er zijn thans in Belgic 1,817,587 rijwielen in gebruik, dit is 103.652 meer dan in 1928. Het beleekenl .1 rijwiel op 4.43 in.wion.ors 1 Wanneer mon nu -in aanmerking neemt dat het getal -motorrijtuigen in 1929 geslegen is tot 190,352, is het goed te begrijpen dat, bij gebrek aan behoorlijke fietspaden, de wielrijders liet verkeer, vooral op de groote banen, erg lastig maken, des te meer daar het toeval wil dal de provinciën waar het meest wielrijders zijn, n.l. Ant werpen, Brabant, Henegouwen, Oost en West-Vlaanderen, juist niet het bes.t bedeeld zijn wat de Rijkswegen betreft Daar waar de rijweg slechts een breedte heeft van 5 m. en de rijwiel- panen onvoldoende breed, of niet be hoorlijk aangelegd zijn, is de toestand beslist gevaarlijk. andere Ukranische steden reist, aldus de «Maasbode», ontmoet men tientallen geestelijken van de Rusisiscik-Qrthodio.- kerk in gescheurde kleederen, uit geput van honger, overnachtend met hun familie onder- den bloolen hemel en de v-oorbijgangers, om een, aalmioes vragend. Verschillende geestelijken bevinden ziofi in zulke behoeftige omstandighe den, dat zij in de vuilnisbakken naar, elensoversehol en broodkorsten zoeken om niet van honger om te komen. De politie heeft opdracht gekregen om alle bedelaars aan te houden; in do afgetoopen weken bevonden zich onder de wegens bedelarij aangehoudenen, niet minder dan 143 priesters. Het Ukranische dagblad «Dilo» be vat enkele berichten uit Moskou en Le ningrad, waarin gemeld wordt, dat de Russische priesters, terwijl de honger uit hun longen spreekt, aan de deuren hunner gestoten kerken staan en met uitgestrekte hand aan de voorbijgan gers om een aalmoes vragen «Ghristenmemscih ter liefde Gods, een aalmoes als 't u blieft 1»; In dé stad Kieff heeft dé bond van godloochenaars een groote dnti-groid- diénstigo optocht ingericht, waarin de communisten vanen, vlaggen en doe ken met godslasterlijke opschriften meedroegen. Na afloop werd In dé Vroegere Sic Wladimir kathedraal een feestpartij ingericht, die met een gemaskerd bal besloten werd. In het priesterkoor der' kathedraal was een theater opgeslagen, waarop een tooneelstuli werd opgevoerd, dat een walgelijke bespotting van dan godsdienst was. Goede lekluur is ons volk zoo noodig Aantrekkelijk en goedkoop. Beide hoedanigheden bezitten de boeken verkocht in de Boekhandel J. Van Nufel-De GendtKerkstraat 21, Aalst. INGRIJPENDE MAATREGELEN TE VERWACHTEN Het aantal werkloozen in Duitsch land is in de eerste helft van October met 112,.000 gestegen tot 3,116,000. Deze sterke vermeerdering is gedeel telijk een gevolg van het feil, dat thans in de statistiek van de arbeids beurzen meer rekening wordt gehouden met de door de gomeeaiten ondersteun den, doch aan den anderen kani is in de eerste helft van October ook de ar- ibeiidsigelegenlwïid vetrmnnderd. Voor alle dis.lrict.eoa. vak een ver meerdering van de -werkloosheid vast te stellen, behalve voor Po mm enen. Het aantal ondersteunden, zpiotwel in de verzekering legen de werkloosheid als in de crisisonders.teuning is in de eerste helft van October met? 14,000 toegenomen tot bijna 2 millioen. Naar de democratische persdienst verneemt, is. de Pruisische regéering van plan, krachtige maatregelen te ne men, om de bestaande werkloosheid te bestrijden. O. a. zou het verplichte aan tal schooljaren werden uitgebreid, de arbeidsduur zou verkort worden, bui teniandsclve arbeiders in Pruisen zou den ontslagen worden, ten sKotte zou een groot aantal wenkloozen wederom in dienst gewonnen kunnen worden vo-or ill e t vejnrijchtcn van ontginningswerk. Men meldt dat de definitieve maat regelen binnen kort nader bekend zul len sjorden gemaakt* ONDERBREKING DER REDDING SWER KiEN Dc reddingswerken moesten Zondtag namiddag wegens de groote hitte stop gezet wtorden. Nog tien mijnwerkers zouden in de mijn opgesloten zijn; maar men vreest hen niet levend mieer terug te vinden. De familieleden der slachtoffers kwamen in liet djotoaenh-uis de tentoon gestelde lijken herkennen. De lijk- ïplieehtigheden wenden op Woensdag vastgesteld. De regeeringscommissio van het Saargobied kwam Zondag in bijzondere zitting bijeen om de nagedachtenis der slachtoffers to huldigen. Zij heeft be sloten aan de geteisterde families e som van 200,000 fr. te overhandigen. Dr Cui'tius, minister van buitenland- sohe zaken; de heer Stegerwald, minis ter van arbeid; de president vn^i de Pruisissche provincie van den Rijn en de bisschop van Trier hebben telegram men van dcelnemjng aan de regeeiings- commissie gezonden. ZESTIG DOODEN TAL VAN HUIZEN INGESTORT Stamboel, 27 Oct. Gisternacht heeft boven Smyrna een wolkbreuk ge woed, die gnoole schade heeft aange richt. Het geheeie straatverkeer moest Slop worden gezet.. TaJ van huizen zijn door het (watergeweld ïngcslolri, sol daten en rijks-veidwacMers zijn ontbo den voor bet verrichten van irecldings- cn ruimmgswerfc. VOLSLAGEN ÖNTRHDDtERJINGj Smyrna, 27 Oct. Er zijn niet min der dan 500 huizen te Smyrna ingestort De Lijken van zestig menschen, die hierbij om het leven kwamen zijn reeds geborgen. Alle wegen in de omgeving zijn vernield. De spoorwegen naar Aidin en Kass.aba zijn op vele plaatsen ver zakt. Veertien bruggen zijn geheel ver woest. Het zal zeker twee weken duren voor het tramverkeer hervat zal kun nen worden. In de ziekenhuizen kamt men plaats ie kort voor de vele gewon den. Het draadverkeer is geheel ont wricht, i^otodat men zic.h geen flauwe voorstelling kan maken van die schade, die in het binnenland aangericht is. De schade te Smyrna wordt op ,150 mil lioen frank geraamd. Het slechte weec duurt yoprE* Onder den titel Spelbedervers schrijft liet socialistisch dagblad «Da Volksgazet» De fronlers, die tegen de vervlaami- sching van d*e Genjtsche hoogesohaol gestemd hebben in de Kamer, meenden' heer en meester te spelen in die univer siteit. Zouden er graag een pro-Hol- landsche cn anti-Belgische universiteit van maken. Omdat rekt-or Vcrmeylen ingegrepen? heeft, wordt hij in «De Scheide» ge scholden voor zoon van den. gulden oli fant. Vermeylen heeft graal gelijk zicli niet te leenen tot het verderfelijk spel van eenige snotneuzen van de front- partij, die meenen dat zij heer. em mecs-« ter zijn in Vlaanderen. Deze woorden zijn een striemende veroordeeling van praktijken, die inder daad een schande zijn voor het Vlaamscli kultureel loven zooals het iii de Vlaamsche hoogoschiool mjcet tot uiting komen. Onder den invloed van prof.Ver meylen zullen do Vlaamsche studenten stellig inzien, dal er beter werk te ver richten valt dan den goeden naam van do Vlaamsche hoogesahool te laten iri, opspraak brengen. Bezigheden in november T. Ter loorzake van liet 'slecht wecteïj zijn de veldwerken ver achteruit. Dien tengevolge zulien tal van landbouwers verplicht zijn nog tarwe te zaaien in den loop dezer miaiand; doch er dient in dat geval wel bemost om loiomen.de op- brengsfce te komen. Aan tarwe na klaver, zal men petq hectare geven 400 kgr, superfosfaat, 200 kgr« chloorpotasch en 75 tot .100 kgr. am- moaiiaksulfaa.t. Aan tarwe na aardappelen zal men 400 kgr. superfosfaat toedienen, als ook 100 kgr. chloorpotasch en 150 kgr* amrmoniaksuifiaat. 2. Het oogenblik is ook aangebroken om de weiden doelmatig te bemesten, wel te verstaan als. zo reeds yerlalon zijn door, de dieren. Wil men veel gras bekomen, dan is 700 tot 800 kgr. staalstakken te gehrui- het volstrekt noodzakelijk per hectare ken, alsook 400 Ipt 500 kgr. sylviniet. Men zal niet nalaten deze iinlcststof- fen met de ijzeren eg onder te werken. Drie ii vier weken later, als het we der eenigszins gunstig is, zal rnen nog 100 tot 150 kgr. arrmomiaiksiulfaat aan wendon. 3. In den tuin zal men aanvangen met don snoei der fruitboomen. Men jzal de ledige bedden omspit!en, en koornsalade, spinazie, enz. beschutten tegen do koutte, door ze te bedekken met slroo of rijshout. Verder zal men de kooien bewaren in groeven of kelders. 4. Het is nu ook het beste tijdstip ont fruitboomen te planten. Men zal daarom den grond diep omspitten, en terzelfden tijd den stalmest onderwerken. Daaren boven zal men per are nog gebruiken: 5 kgr. superfosfaat, 3 kgr. chloorpo tasch en I tot 2 kgr. ammomiaksulfaat. Eenigen lijd na de planting, als do boom genoegzaam gezakt is, zal men eiken fruitboom van een sterken steun- stok voorzien. 5. De begietingen ana kamerplanten? dienen verminderd, en men zal slechts met waler besproeien dat den warmte graad van de kamer bezit. Geef aan da planten ook zooveel Jicht mogelijk. Hebt U geld te beleggen in AKTIBS of OBLIGATIES raadpleegt de Déze gelast zioh met het uitvoeren van BEURSORDERS op al de, binnen- en buitenlandsehe geldmarkten aan da VOORDEELIGSTE VOORWAARDEN 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1