3 Oproep aan de Aalstersche bevolking Bank tooi Oest-Vlaanderen Woensdag Nov, 1930 DE TAALKWESTIE Rond het Parlement Heropening van Kamer en Senaat De Godsdienstvervolging in Rusland Onderzoek omtrent het vergaan van de R. 101 Het Stormweder boven Belgie BE VOLKSSTEM XXXVI JAARGANG NUMMER 255 Kerkstraat. 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De-Gendt. H. Zaoharius |Zonopfi,44Zonai4,24 V. M. 6 L. K. 13 'Publiciteit buiten het Arrond, AALST, Agentschap Eavas, Adolf Maxlaan 13,ie Brussel Rue de Richelieu, ParijsBank BuildingICingsway20 Londrcs WC. 2. De voerlaal in het Lager Onderwijs, De voortreffelijke oplossing door de Senaatskommissie Den 11 November aanst. wordt de •parlementaire zittijd heropend, en 't is wel verstaan geweest dat de Se naat onmiddellijk zou aanvangen met de bespreking van de zoo brandende kwestie van de voertaal in bet lager onderwijs. Men weet dat de regeering daaro ver een ontwerp heelt ingediend, dat in den beginne door liberalen en katholieken aanvaard werd als basis van bespreking, en op hetwelk de regeering zicli dan ook verbonden had. Doch tijdens hot parlementair ver lof heeft men veel tijd tot nadenken gehad, on heeft men bevonden dat het regeeringscnlwerp niemand be vredigde. De liberalen zijn de eerste geweest om hunne daarop aangegane verbin tenis in te trekken en om een nieuwe lormuul voor te stellen. Er was dus geen reden meer voor de katholieke partij, noch voor de regeering, om op liet eerste punt te blijven staan.En zoo ontstonden da nieuwe palabers in de rogeeringsmiddens en in d® poli tieke groepen, Allerlei stolsels wer den voorop gezet, doch ten slotte worden do besprokingen gekanali seerd in de Senaatskommissie van wetenschappen en kunsten, welko nu, daags voor Allerheiligen eeno nieuwe formuul hoeft gevonden, op dewelke de eensgezindheid zou moeten bereikt wordon indien iedereen zijn gezond verstand alleen wil laten spreken. Het algemeen princiep. liet algemeen princiep van bet nieuw voorstel huldigt de taal der streek als voertaal. Het is voor het onderwijs de toepassing van het «In Vlaanderen Vlaamsch naar alle recht en reden. Tot hiertoe heeft men den indruk gekregen dat alle poli,* tieko middens er op uit waren eeno wetgeving voor de «minderheid» te maken. Nu is men eindelijk weer gekeerd tot eene wetgeving voor het volk, voor de algeheelheid, en heeft men dan ook gansch dQ aandacht ge schonken aan de hoofdzaak, Daarom luidt hot algemeen princiep de taal van het volk der streek is de voer taal van hot onderwijs. De minderheid. Dat betoekent niet dat de Senaat' kommissie de minderheid verwaar loost. Immers, de nieuwe formuul wil den bestaanden toestand handhaven on de minderheidsklasaen behouden, op voorwaarde dat er veertig kin deren voor zijn. Doch, waar er nieuwe minderheids klassen moeten ingericht worden, daar blijft de gemeente alle vrijheid behouden. De gemeente moet oor- deolen of het wenschelijk of noodig is minderheidsklassen in te richten. In dien de gemeente beslist zulke klas sen op te richten, dan moet daar de tweede taal, 't zij de taal der streek, door 15 uren les per week zoo gron dig aangeleerd wordon, dat do leer lingen na hun lager onderwijs in staat zijn het vakonderwijs of het middelbaar onderwijs in de taal der streek te volgen, zoodat de minder heden na bet lager onderwijs verdwij nen. De minderheidsklassen worden dus overgangsklassen. En dit strookt volledig met hot standpunt dat wy in dit opzicht vooruitgezet hebben Dit standpunt wordt dus door de Senaatkommissie bijgetreden, en wij durven hopen dat het dan ook einde lijk zal zegevieren. Donderdag moet de rechterzijde der Kamer er over beraadslagen. Goede lektuur is ons volk zoo noodig Aantrekkelijk en goedkoop. Beide hoedanigheden bezitten de boeken verkocht in de Boekhandel J. Van Nufel-De Gendt, Kerkstraat 21, ENKELE BEGROOTINGEN Bijna alle boeken vermindering Enkele begrootingen werden reeds uitgedeeld; alleen de begrooting van nijverheid en arbeid bjoekt een aanzien lijke vertuooging- Verkeerswezen Op de begrooting van Verkeerswezen dalen de kredieten voor. Zeewezen- met 2.738.485 fr.; die voor Luchtvaart met 16,118,900 fr. De uitgaven bedragen in het geheel nog 254,379.330 fr. tegen 269.715,170 fr. dus 15,335,840 fr, min der dan verleden jaar. Daarentegen boekt men als ont vangsten ook. een ver mindering met 4,960,000 fr. In het geheel bereiken de ontvangs ten 117,459,070 fr. Posterijen, Telegrafie en Telefonie Deze begrooting omvat enkel die van Posterijen. Telegrafie en Telefonie vormen iim!- mers een zelfstandig regie. De uitgaven van Posterijen stijgen van 463.515,051 fr. io,p 500,157,920 l'r., dus met 36,642,869 frank. De ontvangsten e cl tul er worden op .477.652,002 frank geschat, dus 90.876,951 fr. meer dan verleden jaar. Nijverheid en Arbeid. Aanzienlijke stijging van de uitgaven voor gezinsto-elagen, ouderdtoanspen- sioenen en mijnwerkerspensioenen. Vermindering van het krediet volar het technisch onderwijs. De gewone uitgaven voor Arbeid, Nij verheid en Maatschappelijke Voorziorg stijgen van 580 millioen 5,238 fr. op 787 millioen 271.116 fr., de buitenge wone van 112 miljoen 56,810 fr. lop 127 millioen 56.810»fr. op 127 millioen 978,682 fr., dus in liet gdh(eel met 223 .m.iilioen 187,750 frank. Het. krediet -voior "het inrichten van Vlaamsche leergangen bedraagt thans 3,400 fr., dus 2,400 fr. meer dan ver leden jaar. 'Een post van 20 millioen valt weg voor de uitvoering van de wet van 30 December 1924 iap (liet mijnwerkerspen sioen, een andere van 15 millioen. 175 duizend fr. voor die van 20.Juli 1927: in plaats hiervan ikomt er een nieuw krodiet van i|16 Vu millioen voor toe passing van de wet van 1 Augustus 1930 op het mij-nwerkerspensioen. I-let hoofdstuk vcwor het technisdh onderwijs daalt van 76 millioen 806.000 fr. op 68,857.400 franik dus met bij de 8 millioen. Een nieuw krediet voorziet 18 mil joen als toelage aan de Nationale kas voor gezinstoelagen. De toelagen aan de imiutualiteitskassen stijgen van 5 op 7 millioen, mamr die voor het Ver minktenfonds dalen van 24 io,p 20 mil lioen. Het hoofdstuk voor de ouderdoms pensioenen stijgt van 379 miljoen 145 duizend fr. op 495 mi LI ro en 195 duizend frank op 495 millioen 195 duizend dus met 116 miljoen 50.000 frank. Een buitengewoon krediet voor Ihet Verminklenfonds stijgt vna 3 op 6 miljoen, een ander vaoir de mutualitei ten van 40 Vi op 42 y2 '.miljoen, een dorde voor het krisisfonds van 10 op 40 millioen. Een nieuw krediet van 2 y2 miljoen isi voorzien voor de deelneming aan do Koloniale Tentoonstelling te Parijs in 1931. Rechtswezen De begrooting van Rechtswezen voorziet voor 341 millioen 296,532 fr. gewone, voor 14 millioen 160,000 fr. buitengewone uitgaven, in het ge heed 355 millioen 456,532 fr. Hst krediet voor do wel dad i grbedd sgê» stichten verleden jaar 46 millioen 650 duizend frank bereikt thans 49 millioen 850.000 fr. en steeg dus met 3" millioen 200,000 fr. De toelage a.an het Natio naal werk der oorlogsweezen daalt van 11 millioen 120.000 fr. op 9 millioen. m het geheel is de begrooting, ver geleken hij die van vorig jaar, met 605,854 fr. afgenomen. Buitenlandsohe zaken De begrooting voor Buitenlandsohe Zaken daalt met 4 miljoen 546,500 fr., uitgespaard voornamelijk op de buiten gewone uitgaven. Deze bedragen nog 572,300 fr.; ter wijl de gewone uitgaven 93 miljoen 951 duizend fr. bereiken. Binnenlandsche Zaken. De begrooting van Binnenlandsche Zaken daalt, van 84 miljoen 151,701 fr. op 81 miljoen 912,311 fr. voor de ge- jwoue, van 95 millioen 91?,2_60 fr. op 60 miljoen 703.021 fr. voor die buitenge wone uitgaven, dus in het geheel met 37. miljoen 448,629 fr. Gendarmerie De gewone uitgaven voor de Gendar merie bereiken rl43,793,738 franik, dat is een vermindering van 4 mliljoen. De uitzonderlijke .uitgaven bereiken 650.000 frank, dat is een vermindering van 1,397,200 frank. De Gendarmerie bestaat uit 158 of ficieren en G,291 manschappen en 154 paarden voor de (officieren en 2.016 oor de manschappen. De begrooting van Landbouw De begrooting van Landbouw be draagt gewone uitgaven 83.059,112 fr., dat is een verhiooging met 967,437 frank; uitzonderlijke uitgaven 3. mil joen 535.000 fr., dat is een vermin dering met 4,710.000 fr. De vermindering vloeit hieruit voort dat het krediet van 6,500.001 fr. tot vc$rgrtootIng van de Rijks tuinbouw school te Vilvoorde wegvalt en dat er een nieuw krediet van 2,500,000 fr. bij komt tot oprichting van een Rijtks.prak- tiscshe Hoofdschool voor hoefsmederij. Het Parlement zal toekomende week zijne werkzaamheden hervatten. Het staat buiten twijfel dat de (heer Magnettc bij handgeklap, zal hèrko/zen worden tot voorzitter van den Senaat. Voor d>e Kamer zoiu er, naar verluidt slechts één kandidaat zijn voor het voorzitterschap, waaraan de Ibjeer banen Tibbaul verzaakt, namelijk de heer Poncelet, thans ondervoorziitter. De Vlaamsche reehterzij.de zou daar tegen niet opkomen. M. Poncelet im mers alhoewel Waal, heeft de ver- vlaamsching der Gentsehe hoogeschiool en andere Vlaamsche taalwetten (ge stemd. M. Poncelet zou als ondervoorzitter worden vervangen doior M. Marck ter wijl 'M, Sap of M. Van Dipvoet wijlen M. Jan Ramaeckers als secretaris zouden opv o-lgen. Het ondervoorziltersohap, beschik baar door den diood van M. baron Le- monnier, worden bekleed door M. Fer- nand Gocq, liberaal Kamerlid voor Brussel. M. Devêze wordt voorzitter der liberale parlementaire groep. De openingszitting van den Senaat zal worden voorgezeten door M. baron Descamps, en deze der Kaim'er door M. SifTer, wederzijds oudste leden der beide Kamers van het Parlement. Da inwonsrs der Stad AALST, wordon uitgenoodigd tot het bijwonen der Plechtige ISUs van Dankzegging, gevolgd van TE DEUIÏI, welke zal plaats hebben in de hoofdkerk van Sint Martinus, op Dinsdag I I Novembsr a. s. om 10 uren voormiddag, ter gelegenheid van don verjaardag dor bevrijding' van België. De Aalstersche bevolking wordt ook vriendelijk verzocht dien dag de Nationale vlag aan hunne huizen to laten wapperen, In den voormiddag om 11 uren en 's avondsom 7 uren zal de heer KAREL DE METTE, Stadsbeiaardier, te dier gelegenheid, twee bui. tengewone beiaardconcerten geven., De Burgemeester, R. MOYERSOEN, Verhoor der overlevenden Bij de behandelingen voor bet bij- zonderhof, dat belast is met een onder zoek naar de oorzaken van de ramp van de «R. 101», zijn t-hians. de vier over levenden leden der bemanning gejhoord. De mecanicien Gook verklaart, on geveer vijf minuten nadat hij de wacht in een motor gondel had overgenomen, e hebben waargen-omen, dat het voor schip daalde. De machinisten ontvingen toen bevel, vaart te minderen. Toen hij nog bezig was, dit bevel uit te voeren, daalde het schip andermaal. Ditmaal sterker. On middellijk daarna stiet het luchtschip reeds op den. bodem. Hij zette zijn machien. stop. Op dit oogennli-k kreeg het luchtschip opnieuw een opwaarts oh en stoot, waar na direct een ontploffing plaats had. Cook verklaarde direct naar, den tank te zijn gesneld. Deze "stond evenwel reeds in lichterlaaie. Hij zelf had toen reeds alle .hoop op redding opgegeven, tot. dat het ihem op het laatste oogen- blik gelukte, door een gat in den wand in de -open lucht te komen. Hoewel het luchtschip tijdens een gedeelte van clen tooht meermalen daalde en later weer steeg, had Cook daarbij evenwel niets bijzonders op gemerkt. De mecanicien Leech verklaarde, dat hii zich in het rook sal on bevond, toen het 'schip plotselings van 30 tot 35 gra den daalde, waarbij borden en glazen van de tafels vielen, en hij zelf van een sojfa op den grond viel. Drie vier mi nuten later lag het schip w-eer hori- zontaial. Daarna daalde de «R. 101» voor de tweede maal. De lichten gingen uit en er 'had een ontploffing plaats, die evenwel niet zoo hevig was,-. Dislev, marconist, heeft geboord, hoe captain Atberstone den stuurfmlan een aanwijzing gaf, niet beneden een 17 priesters te Leningrad gefulsiljeerd Steeds zeldzamer worden de offieiee- le berichten over de geloofsvervolgin gen en kerkenroof in Ruis Land. Wie ech ter regelmatig de organen van dien bond van godloochenaars volgt, vindt daarin menig bericht, dat den liuidigen gods. dienststrijd in het roode Hjk in een [zekere hoogte te vliegen, geheel ander lidkt stelt. Hetgeen de De vierde overlevende Savofy ver- agentschappen verzwijgen of Verbor- klaarde, dat hij den eersten staat niet gen houden, vindt men,hier, zij het dan had bemerkt. De tweede evenwel was onder bedekte en verzachte termen Izoo hevig geweest, dat hij tegen de weergegeven. Doch ook hier wordt de voile waarheid niet onthuld. ITbem als sprekend, voorbeeld een voorval, dat alle god sdionsl-iggez inden in het noode rijk sterk Leeft aangegre pen: voor vijf weken verdwenen uit Le ningrad plotseling 17 orthodox.© pries ters. Voor de soviettist is die aoviet- unie echter niet hermetisch gesloten, steeds vindt hij middelen om de gehei men zelfs, der Gepoe te ontraadselen. En zoo kwam aan het licht dat de 17 priesters niet uit Leningrad verbannen waren, zelfs de vroegere tsaren-nesi- dentie niet eens verlaten hadden. En op zekeren dag bleek, dat hetgeen, men lang vermoed had, droeve werkelijk heid was gewordende 17 priesters wa ren in de week van 10-15 September op hooger bevel der Gepioie vermoord 1 De 'soviet-pers heeft dit. schandelijk feit verzwegen; weken nadien, kwamen de naas.tbestaande achter dé ontstellen de waarheid. Ectbler het uitleveren der lijken werd him wederom op hooger bevel geweigerd. Waarom zijn echter, deze 17 priesters vermoord Omdat zij geprotesteerd hebben tegen de smade lijke dwangmaatregelen der Soviets en in de bres wilden springen voor de ge knechte arbeiders in de bosch-gebieden van Archangel.Aldus deelden de familie leden der onrechtvaardig vermoorden mee Doch de geschiedschrijvers boie- ken zeventien nieuwe belijders in 'het gouden boek, der Christus, machienen was geslagen. Hij verklaar de voorts, geen aanwijzing te (hebben ontvangen, de machien af te zetten. Na den stoot werd hij gelijk een hurk in het kabineruim geslingerd. Het is hem elu'kt, langs een brandende olietank zich in vrijheid te brengen. Een hevig Lemipeest nog versterkt door slagregens heeft over Belgie ge woed gansch den Zondag en den daarop volgenden nacli|t. Het tempeest werd veroorzaakt door een cycloon welike over de Bntsche eilanden is getrokken en die zich Maandag morgen boven de Noordzee bevond ten Zuiden van Noor wegen. Een ware stormwind waaide even eens over een groot gedeelte van Frankrijk van uit de Britsqhe Eilanden en van onze gewesten. Later deed hij zidhl ook gelden in Duitschland, Staudinavie en de Ball'i- t. i s ch e ge weaken Zijn grootste snelheid bereikte hij op Zondag met 20 meter per second en dit tusscih-en 11 u.re des morgens en 15 ure in 3ren namiddag. Het regende daar bij overvloedig. De hoeveelheid geval len. water op Zondag tusschen 7 en 19 uur bedroeg te Chinay. 35 mm. en te martelaren yqqx jUkkel 21 mm. Op de kust heeft de storm QJbk zwaar, gewoed vooral tij'dens den naciht van Zondag op Maandag; geen enlkeLe vis- schershoot is uitgevaren en deze welko zich in zee bovonden zijn do haven bin- nengeloopen. Er was Maandag .morgen dan o.ok enorm veel visch top de mijn te Oosten de. Tot hiertoe werd er nog geen enkel ongeluk gemeld. Wel werd er zware schade toegebracht aan- het telefoon net en stortte te Oostende een bouwval lig huis in. Personen werden er echter niet ge troffen. Maandag miofrgen is de maalboot Oostende-Dover op tijd uitgevaren. Bange vooruitzichten In het Waasland neemt de onrust van de bevolking tote, in verband met do overstroomingen die zich andermaal 'hebben voorgedaan en men vreest voori een verergering van den toestand als, de regen blijft aanhouden. Die onrust is zeer goed te begrijpen, na wat er verleden jaar is voorgevallen zonder dat er feitelijk iels doeltreffends gedaan werd om aan die ©lledigen toe stand te verhelpen. Mien kent de ver woestingen, die verleden jaar werden aangericht en die nog niet heclomaal hersteld werden en reeds dreigt op nieuw het waterspook, waartegen men- schenhanden en menschenkracht jmjach- teloos blijken, zoolang niet doelmatig en krachtdadig wordt ingegrepen. Wanneer zal men van hexogerhand eens inzien, dat liier zonder uitstel moet worden gehandeld, vraagt de be volking zieh met angst en niet zonder verbittering af. De scheepvaart gestremd op den Dender Tengevolge van de aanhoudenden regen, tijdens de jongste dagen is, in de omgeving van Denderleeuw de Den der buiten zijn oevers getreden. Ak kers en weilanden staan blank en bie den een troosteloozen aanblik. Olok el ders in de Dendervallei zijn partijen Jand ondergeloopen. Een ramp is het nog niet, maar alle f-edenen zijn er] toch, dat dringend maatregelen noodig zijn, wil men een zware verwoesting' voorkomen. De sluismeester te Den derleeuw deelde mede, dat verscheidene', .luizen gesloten werden en de scheep-, vaart dienvolgens totaal gestremd is. Door de felle stuwing van het water i§ de rivier trouwens niet meer veilig. Heden Dinsdag namiddag zal waar schijnlijk de sehcepvaart hernomen; worden. In dezen tijd van regen en storm; blijkt voor de zoo-veelste maal dat een grondig onderzoek van dammen en dij ken dringend geboden is. Hebt U geld te beleggen in AKTIES-o/ OBLIGATIES raadpleegt de Deze gelast zioh met het uitvieren van BEURSORDERS op al de binnew^n.buitenlandsohe geldmarkten aan de VOORDELIGSTE VOORWAARDEN 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1