U loip mse met leu tijfl. 18 Bank veer Oost- o e i i o Dinsdag Nov. 1950 ONRUST Tl MADRID -* m MET LEBER ld tagres vaa den tad der Bezinnen Leealssg ïerwseiti B$west@sa Karkstraat, 9 an 21, Aalst. Telefoon 114. XXXVI JAARGANG N'J[Ï!W1ER 205 DAGBLAD 20 Centiemon Uitgever J. Van Nuflel-De Genclt. H. Romanus SZonop7,05Zonaï4,06 N. M. 20 E. K. 28 'Publiciteit buiten het Arrond. AALST^ l*- Agentschap Eavas, Adolf Maxlaan 13}ie Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Building/Kingsway, 20 Een brocliuurtje viol ons ter hand. 't Werd gedrukt in 1892. Het geeft breedvoerig verslag over «een open bare besprekinggehouden den 10 Maart 1892, gehouden in de zaal Willem Teil te Gent, over de eischen der werklieden tusschen gezel Anseele, socialist, en de heeren Wax- icyler en Vander Stegen, liberalen, onder liet voorzitterschap van M. Dücaillles. Een tijdspanne van bijna 40 jaar ligt er tusschen dat debat en den dag van beden, Leerrijke vergelijkingen kunnen er dus afgeleid worden. M, Anseele deed in zijn inleidiig een beroep tot de burgers om hun klasse te verlaten en de «onze bij te treden om daardoor de maatschappij te bevrijden van bot finantieol, poli tiek en zedelijk bankroet, waarnaar hc-t kapitalisme baar voert. Eerste vaststelling Waar 't socialisme toegepast werd in Rusland beeft het zeker ook tot een politiek en zedelijk bankroet geleid waar het socialisme vorloo- jekend werd, gelijk in onze gewesten, beeft liet op zijn beurt een kapitalism verwekt, dat in zijn grondslagen wei- 'nig met liet bevochten kapitalisme 'verschilt, In zijn nummer twee sprak de socialistische leider over bot onder wijs; «Het onderwijs van een volks- kind kost aan de regeering 9 fr. per jaar dat van een burgerskind kost 450 fr, per jaar.» Dat laakte de b. Anseele in 1892. Maar in 'tjaar 1930 vormen de socialisten-met da liberalen in den gemeenteraad van Gent blok op on derwijsgebied, En die meerderheid houdt liet hardvochtig in toepassing voor een burgerskind in het stedelijk meisjesatheneum wordt door bet gemeentebestuur meer dan 4000 fr. per jaar uitgegeven, doch voor het onderwijs der werksrskinderen van de vrije scholen heeft bet geen bloo- ten cent ter beschikking Dat zijn nagels met koppen, In zijn punt n. 8 verdedigde de h. Anseele: afschaffing der contracten en wetten, waardoor de openbare eigendommen,Nationale Bank, Yzer- wegen, Mijnen, gemeentegoederen, enz. verbeurd werden en terugkeer der zeivan aan de gemeenschap, ver tegenwoordigd door den staat en de gemeenten, Het alles in banden van den staat, dat moest worden de heilstaat door bet socialisme beloofd. Doch, tijdens bet ministerschap van denzelfden heer Anseele, werden den Belgische staatsspoorwegen omgevormd in een Nationale Maatschappij Zooals men ziet, de spreuk «Luister naar mijn woorden, maar ziet niet aaar mijn daden» wordt nog steeds ep voorbeeldige wijze toegepast door de socialisten, en zulks overal waar za willen iets te zeggen hebben. Veritas, Hebt U geld te beleggen in AKT1ES of OBLIGATIES raadpleegt da Deze gelast zieh met het uitvoeren van BEURSORDERS op al de binnen- en buitenlandsehe geldmarkten aan da VOORDEELSGSTE VOORWAARDEN 1652 Londres WC. 2. Si Het Parlement bijeengeroepen De eerste minister heeft den heer Poncelet, en den heer Magnette, voor zitters van Kamer en Senaat, verwit tigd dat het Parlement voor Dinsdag j verwezenlijken, moest bijeen geroepen worden. Brief des Konings aan fifl. Jaspar Zaterdag avond heeft de eerste mi nister aan de Pers meedeeling gegeven van den hiernavolgenden brief, welke Z. M. de Koning hem heeft gestuurd Brussel, 14 November 1930 Beste Minister, Ik acht het nuttig u schriftelijk te bevestigen, de redenen die ik u monde ling uiteenzette van de houding, die ik aangenomen heb bij gelegenheid van het kollektief ontslag van het kabinet. De kwestie, waarover de ministeriee- lc krisis is uitgebroken, had het voor werp uitgemaakt van debat noch stem ming in het Parlement. Door doodgewoon het ontslag van bet ministerie te aanvaarden, had ik een allergevaarlijkst voorgaande ge schapen voor de normale werking van de politieke instellingen, die sinds een eeuw ,'s lands bestaan hebben verzekerd. Communisten en republikeinen lveb- gen, alsook de 'stichting van bouwon dernemingen. De afdeeling legerdienst stelde het' j -o A ,n j.,fl„ ben de algemeen© staking afgekondigd programma van den Bond op te dezer en onmiddellijk met kracht doorgezet, kwestie en onderzocht de middelen die 'In de buitenwijken lieten ze drie trams geeigend waren om dit programma te, J te lichten over de voorwaarden van de vorming van een nieuw kabinet, ontbra ken en de politieke mannen, die ik zou hebben geraadpleegd, zouden ongetwij feld uiterst moeilijk hebben gehad om mij nuttige aanduidingen te geven. Ook dient vastgesteld, dat het inci dent, waaruit de moeilijkheden vooi't- vloeien, geen voldoende belang had om het. lot van de regeering op het spel te zetten. De parlementaire regeering is een opinieregeering en het parlemen taire leven moet zich afwikkelen in 't volle licht der openbaarheid. Bij gebrek aan de ondubbelzinnige uiting van een gebrek aan vertrouwen bij de Kamers, die mij duidelijk mijn grondwettelijken plicht zou hebben hebben voorgeschreven, zou de aan vaarding van uw ontslag geen andere reden kunnen gehad hebben dan een weigering van vertrouwen van mijnent wege. En ik hoef U niet te zeggen, dat gij al mijn vertrouwen hebt bewaard en dat ik geenszins de uitmuntende diens ten heb vergeten die gij in buitenge woon moeilijke omstandigheden aan het land hebt. bewezen in volle overeen stemming met uw kollega's in de re geering en met de Kamers. In deze voorwaarden is het dat ik u, wanneer gij mij het gezamenlijk ont slag van het kabinet hebt medege deeld, heb laten weten, dat ik het in zicht had dit ontslag niet te aanvaarden Het incident moet dus beschouwd worden als gesloten. De Kamers zullen aldus onverwijld hun werkzaamheden kunnen hervatten. Inmiddels blijf ik, waarde Eerste Mi- nistert .Uw zeer tcegenoegen, ALBERT. Deze brief Is een bewijs dat Z. M. de Koning klaar heeft gezien in den toe stand en juist heeft geoordeeld. Hij toont ook dat onze Koning, al hoewel doordrongen van den eerbied voor 's lands instellingen doch ook vastberaden kan zijn. Dat onze Regee- rings 's Konings voorbécld volge I In den namiddag had eene aigemee- ne vergadering plaats, gewijd aan eene erkentelijkheidsbetooging ter eere van de ontwerpers der wet op de gezins vergoedingen. Koninklijk besluit tot vastlegging der modaliteiten van betaling der maan" delijksche vergoeding van 400 fr. aan miliciens dfS langer dan 8 maanden dienen. Art. 1. Worden, begrepen in de cate gorie der miliciens die twaalf, dertien en veertien maanden dienst volbrengen en recht hebben op de hierboven ver melde maandelijksche vergoeding van .400 fr. 1. Miliciens die aan de door Onzen Minister van Landsverdediging bepaalde studievereischten voldoen en, aangewe- De elementen, van aard om mij voor zen zijn om voor de werving der aan- Het jaarlijkscli congres van dezen Bond werd Zondag morgen geopend in het Paleis der Academiën. De ganschc voormiddag werd inge-c nomen door de werkzaamheden der af- deelingen. In de afdeeLing gezinsvergoedingen werd de wet van 4 Augustus 1930 be handeld. Men onderzocht vooral de ar tikelen die betrekking hebben -op de kroostrijke gezinnen en het trapsgewij ze in voege stellen van do wet. Ook over de volgende punten werd beraad slaagd: hoe de wet uit te breiden tot niet loontrekkenden de geboortevergoe dingen die van de gemeente te bekomen zijn en de de gezinsvergoedingen die van de gemeenten te bekomen zijn, en de gezinsvergoedingen der Staatsbe dienden. De afdeeling van het Woningfonds onderzocht het wetsontwerp op de leè- ning voor de Goedkoope Woningen en de eischen van den Bond dienaangaande. Zij besprak de middelen, om het Wo ningfonds te verbeteren en, ie yolledi- vullende kaders in aanmerking te ko men; 2. Tijdelijke, stagedoende of vastbe noemde bedienden van Staatsbesturen en van onder het toezicht dezer bestu ren staande instellingen, waarvan de lijst aan Ons besluit van 30 Mei 1929 werd toegevoegd 3. De eerste zoon van eik gezin, die als milicien voor den dienst is aange wezen en niet onder toepassing van voorgaand le en 2e valt 4. Miliciens dié slechts tot acht maan den dienst gehouden zijn, docli eene bijzondere nieuwe dienstverbintenis van vier of vijf maanden aangaan, om twaalf of dertien maanden lang onder de wapens te blijven. (Onder die nieuwe dienstverbintenis hebben deze miliciens geen recht op de voor beroepsmilitai ren voorziene jaarlijksche wedde; zij blijven de soldij van milicien voorttrek ken). Art. 2. Behalve de in artikel 3 bepaal de uitzondering, wordt de vergoeding verleend in iederen stand, die op ge lijk welke soldij recht geeft. Zij is eveneens verschuldigd a) Gedurende de bij artikel 55 der wet op de militie, de werving en de dienstverplichtingen voorziene gunst- verloven zonder soldij van één dag per maand (Monileur van 9 Maart 1929 bl. 10004) b) Gedurende de genees verloven, of op geneeskundig getuigschrift verleng de geneesverloven, wanneer deze we gens door den dienst opgeloopen kwet suren, opgedane of verergerde ziekten of gebrekkelijkheden verleend werden: c) Aan den milicien dié, ten gevolge van wegens door den dienst opgeloopen of verergerde kwetsuren, ziekten of ge brekkelijkheden, na het ontslaan zijner militieklasse, ter verzorging in een hos-- pitaalinrichting van het leger nagehou den wordt. Bovendien wordt de afwezigheid we gens door don dienst opgeloopen kwet suren en opgedane of verergerde ziek ten, als aanwezigheid bij het korps ge teld en komt voor het verleenen der Vergoeding in' aanmerking. Alle andere afwezigheid zonder sol dij schorst het recht op de vergoeding. Koninklijk besluit met de modaliteiten voor betaling van de wekelijksche vergoeding van 150 frank aan de in vredestijd terug onder de wapens geroepen miliciens. Artikel 1. -De in vredestijd terug onder de wapens geroepen miliciens trekken, buiten hunne soldij en de ver strekkingen in natura, een wekelijksche vergoeding van 150 frank. Art. 2. Behoudens de in artikel 4 be paalde uitzondering, wordt de vergoe ding toegekend in iederen stand, die op de gewone soldij en de hospitaalsoldij recht geeft. Art. 3. Alleen de afwezigheden, die voorspruiten uit tijdens den dienst opgeloopen kwetsuren of opgedane of verergerde ziekten, worden geteld als aanwezigheid bij het korps en komen in aanmerknig voor het verleenen der ver goeding. Art. 4. De vergoeding is niet ver schuldigd wegens de diensten van mili tairen die, bij tuchtmaatregel, in actie- ven dienst gehandhaafd of daartoe ^we- dei; opgeroepen woxd<?n4 de stakers met groote standvastigheid ,[e het slachtoffer den dooJ vond de gekregen bevelen uitvoerden. R. de verdachte blanke voerde zelf De staking betreft alleen do hoofd-i i 6 ,ziJne auto en verrichtte al de mancou- stad. Spoorwegen, water, gas en elee- vers die hem werden opgelegd, terwiiL tricieteitsdiensten zijn niet getrolien. A i i T ,.J x- -i hct Parket op de plaats stond waar zich In de hoofdstad znn er voedingsmid- i ;de boy, die de beschuldiging uitbracht. ion xmnr» 1 ion tnt TAxjnnlr natron vnnr. 1 delen voor tien tot twaalf dagen voor radig. De krijgsoverheid verzekert de brood- bevoorrading. De stad is rustig, de buitenwijken zijn verlaten, het centrum is wat druk ker. Maatregelen zijn getroffen om elke verrassing te voorkomen. De bakkers en aanverwante nijver heden gingen in staking. Een ophefmakend artikel Professor José Ortega y G-assel liet' «El Sol» een artikel verschijnen ge titeld «De vergissing Berenguer». Dit artikel, streng relcwisitorium te gen het tegenwoordig regiem, eindigt met de woorden Spanjaarden uw Slaat tom het vervolg der zaak wordt mei de bestaat met. De monarchie moet ver ontsporen, waarop het bestuur het ver voer per tram stopzette na overleg met vincien gebeurt, ziet men in de streek; van Leopoldsville menigmaal blanken; op den spoorweg in derde klas reizen,) waar men gewoonlijk enkel zwarten ont-( moet. Het zijn vooral zusters en mis-* sionarissen; het eenig voorrecht dat ziji in 3e klas hebben zijn speciale banken,) angezien de negers en negervrouwen; den burgemeester. De arbeiders die inaltijd overladen zijn met pakken, d.ia lange slierten door de stad trokken, jmeer plaats innemen dan zij zeiven. - dwongen eenige café's en groote win- Qp Saterdag 18 Oktober, wettelijk kels te sluiten, waarop de andere vrU_|ke feestdag, verjaardag der aanhech- willig tot sluiten overgingen. De politie ting- van Congo, hadden er in de voor-* trad voorloopig bezadigd óp en heeft naamste steden allerlei feestelijkheden. alleen tegen verstoring van de orde ge waakt maar de arbeiders yoor het overige hun gang laten gaan. In de ar beiderswijken is het echter herhaalde malen tot opstootjes gekomen, waar over echter nog geen bijzonderheden bekend zijn. Doordat de typografen zich bij de staking hebben aangesloten zijn geen kranten verschenen. De hoofdstad alleen tot deel Het Volkshuis is er over verheugd dat plaats en verschenen er geen dagbladen, In Katanga heeft 'n nieuw dagbladï het leven gezien; het draagt als titeL «L'ïnformateur» en is vooral gesticht, met een doel van publiciteit. Be moordzaak te N'Bolo De zaak van den zwarten politieagent; die vermoord werd te N'Dolo, bij Kins hasa, blijft de openbare aandacht trek-« ken. In de tweede week van October had de hersamenstelling plaats der ver moedelijke omstandigheden, in dewel- bevond en van waar hij" zegt de misdaad te hebben zien plegen. Het onderzoek is thans gesloten en R. zal eerlang voor onvrijwilligen moord: vervolgd worden. Toch vindt het publiek deze zaak re delijk raadselachtig. Er is maar één getuige ten laste, de boy, en de jongen houdt zijn eerste verklaringen onver anderd staande. De kwestie is nu van te weten hoe de politieagent werkelijk den dood gevon den heeft. >M!en zogt niet dat er een ge vecht heeft plaats gehad. Er zijn sporen van bloed op de auto gevonden, maar: de expert.isie heeft niet kunnen bewij zen dat het menschen bloed was. Kor- nield worden. Dit artikel Was zoo veel te meer op- schuddingwekkcnd daar de schrijver er van goed gekend is eri tot nu toe bui ten den strijd bleef. 5 t.h. 1922 In de Nationale Bank te Brussel had Zaterdag morgen de 102 trekking plaats der leening 5 t.h. van de Verwoeste Ge westen. Een lot van 250.000 fr. werd gewon nen door Reeks 173,781 n. 12; R. 186,864 n. 13 en R. 102.448 n. 7 winnen 100.000 frank. De andere nummers dor uitgetrokken reeksen zijn betaalbaar met 300 fr.' Aankomst van de st. Albertvllle» Zondagmorgen, stipt op het vastge stelde uur, is de Belgische stoomboot «Albertvillc» onder bevel van kapitein Bosquet, van Congo in onze haven toe- ek-omen, en de terugkeerenden werden door eene groote menigte familieleden, kennissen en vrienden, die bij gelegen heid van den Zondag waren toegeko men, opgewacht. Aan boord bevonden zich 103 passa- grootsle belangstelling tegemoet gezien Havcnbeweglrig in beneden Congo lil den loop van het jaar 1929 zijn 269 stoomschepen van lange omvaart binnen geloopen in de haven van Bana na, 262 te Boma en 136 te Matadi. Goud productie De goudmijnen van Kilo Moto brach ten in October op 427 kil. 864 gr. tegen 397 kil. 438 kgr. verleden jaar. De eerste tien maanden van het dienstjaar 1930 brachten op 3.693 kil. 641 gr. togen 3,223 kil. 475 gr. verle den jaar hetzij eene vermeerdering van 470 kilo 166 gr. In deze voorwaarden zal do produc tie van 1930 voorzeker 4500 kil. berei ken. Daar er in 1931 nieuwe werkhuizen in werking komen zal de productie ver moedelijk stijgend blijven. De levensprijs te Coquilhatvillo Ziehier eenige inlichtingen over den economischen toestand te Coquithatvil- le-hoofdplaals der lEvenaar-provincié. De blanke bevolking telt er zoo wat 650 zielen; de inlandsche stad 12-500. Het pensioen in een hotel verschilt van 70 tot 85 fr. per dag, kamer 35 fr. pen nacht; appartementen zijn te huur van 1000 tot 3000 fr. per maand. Bloem kost 10 fr. per kilo., vleesch 30 a 40; kiekens 15 tot 25 fr., aardappelen giers van le klas, 86 van 2e klas en 2 5 tot 9 fr. per k., boter 25 fr. de doos; van 3e klas, terwijl een 6tal passagiers eieren 1 fr. stuk melk 0 tot 11 fr. da zich te Lissabon hadden ingescheept, doos, suiker 10 tot 12 f. per kil. enz. Tusschen de terugkeerenden bevonden Spoorwegen in Kataga. zich de eerw. paters Yisbeek en Vissers, De economische ontwikkeling vaii van de orde van den H. Geest, en de/'0 provincie Katanga heeft aan den eerw. zusters 'Dueatillon en A. Flipts, Latanga-spoorweg toegelaten in den voor het ministerie van koloniën; en M. ji°°P van 1929 enormen vooruitgang to Van Ommeren en Werbrouck van de doen. Het trafiek nam toe met 11,12 °/0 de ontvangsten verhoogden met 11.539 ondanks de handelscrisis. De balans einde 1929 van den Leo- kadispoorweg sloot met 11.473,384 fi** winst. Het rapport der compagnie zegt dat, sedert Juni 1929 heel de weg is gelegd met ijzeren dwarsbalken; men gaat voort met de baanverhooging te ver volgende! snerken en gebouwen op te trekken. Het trafiek neemt toe zoo bij in- al$ bij orde van Sint Augustinus. Het is eene voortreffelijke reis ge weest, die zich door geen enkele bijzon dere gebeurtenis heeft doen kenmerken De lading bestaat uit 433 ton palm- noten; 363 ton copalgom; 27 ton kof fie; 300 ton katoen; 1301 ton koper; 40 ton hout; 2 ton ivoor; 6 ton huiden; 14 ton verschillende en 88 ton palmolie. De passagiers brengen de tijdingen mee Nabij de mijn van Lubumbashi, bij uitvoer.. Elisabethville, is een neger die per rij I De tonnemaat aan vervoerd.koper, zaj wiel reed', met een negerkind voor hem dit jaar 36.000 ton bedragen, zittend, omvergereden door eene auto;| De studiën der lijn Port Franqui-* de wielrijder bleef ongedeerd, doch- het Leopoldville (800 kilometer)) vorderejj- negerken is 48 uren later aan zijne .goed. wonden bezweken. Op de lijn Tsjilongo-Dilolo, die ^ed To Leopoldville is een blanke pa- |Benguelaspoorweg verbindt met den troon door zijnen negerklerk voor eene Katanga-spoorweg was einde Maafrt he(Ü[ som van 9000 fr. bestolen; de zwarte, platform gelegd op 281 kilom.; de baan en de centen, bleven tot nu toe onzicht- Ibaar. I In strijd-i-met wat in andere pro- was gelegd op 217 kil.; in Januari is dq baan voltooid.; zij zal in Augnsty^ iivs gehuldigd Svorden4

De Volksstem | 1930 | | pagina 1