Bank m\ Ooit-Vlaanderen KLEIN SAZET NIEUWSTIJDINGEN istelassdsehe Berichten Wij minnen onze Moederstad Om haren suilen, eigen aard Om 'I Dier «DE GHEEST» dien Goden schat Dat men er brouwt onevenaard t ZUSTER. CLARA t Benjamien Rcyssixck zou van de noodige voorzorgsmaatrege len te troffen. Te 1,30 uur 's morgens had het wa ter zïjn lioogtepeil Bereikt. Sindsdien bleef de toestand ongewijzigd. De Samber stijgt te Charleroi De toestand te Charleroi en in de lomgcving is. dreigend. De Samber 'stuwt geweldige golven onder de brug gen door. Alle sluizen zijn opengezet. De sluiswachters zijn niet uit hun kleeren geweest. De rivier stond Za terdag 3 m. 35 boven haar gewoon peil. Talrijke straten zijn onder' wa ter men bedient zich reeds van boo ten op menige plaats. Afdammingen worden gelégd voor de huizen van de nederstad; Het Irain- vorkcer naar Montigny sur Sambre is" stopgezet. Te Courcellcs is, in den weg naar 'Vicstvelle, een gat geboord, vier meter diep. Tc Gosselies zakte dc grond in op de place de ia Concorde, door de breuk wan een waterleiding. Een wage.n bleef er in steken de voerman werd niet gekwetst. Een later bericht luidt, datbet Jie.il van dc Samber daalt sedert. Zon dagmorgen. Geen enkel incident heeft zich voorgedaan ondanks, de slorm van den vorigen nacht. De Samberwerken bedreigd Dc Samberwerken in de streek van Charleroi zijn bedreigd. iMaartregelen zijn getroffen om rampen te voorko men. In den dijk hebben reeds, ins tor tingen plaats gehad. Het bestuur der werken heeft vrijwillig een reusachti gen gracht laten onderloopen om evenwicht tc hebben in den waterdruk. Huizen onder water te Bergen Wij schreven dat de toestand in de Borinage ellendig is. Voo-ral de Streek tussoheil Jcmappcs en St Ghislain is geteisterd. Aan de Pont Canal te Bergen loopt het water talrijke huizen binnen langs achteren en stroomt er langs voren •weer uit. Tc Quaregnon zijn een tiental arbei ders gezinnen verplicht geweest hun Woningen te verlaten. Het Gileppemeer boordevol K Het water in het Gileppemeer is ge weldig gestegen. Men schat dat het, in één naclvt één millioen kub. meter re genwater heeft ontvangen. De verlaten werken: geweldige golven storten er uit; het is een indrukwekkend spekta kel dat vele nieuwsgierigen lokt. Men \roest dut het meer overstroom/en zal'. Te Kobertville werken de verlaten van de afdaiflming der. Warche sedert Zaterdagmiddag. Het Nelhedal oveslroomd Het hecle Nelhedal is overstroomd te Lier door overstrooming, alsmede door dijkbreuken. Het kasteel van Ringen, van burgemeester Van Cauweriberghe, is heelemaal door het water afgezon derd, alsmede het kasteel van Loc-kenen talrijke hoeven en de huiizon van het Albertfonds. Deze laatste zijn ontruimd de bewoners zijn in gemeentegebouwen 'ondergebracht. Ook tusschen Beilaar en Kessel, op bel gehucht «De Boek» staan verschei dene hoeven in het water. Dijkbreuken te Duffel Te Duffel, hij de brug, is een bres van.3 m. 50; de huizen in de omgeving staan onder wator. De brandweer kon flc bres niet stoppen Zondagochtend, in de vroegte. Een nieuwe deed zich in tusschen voor, 50 meter breed, op den linkeroever, waar do nieuwe brug komt. Alle verkeer tc Waalhem en te Duffel is stop gezet. De kelders der pa pierfabriek en de machines zijn zwaar beschadigd. Toch hoopt men het werk Maandag te kunnen hervatten. Zondagochtend kon de kleine bres mot zakken gestopt worden, maar de vrees is groot voor hot hooge tij van hedennamiddag. Tusschen Lier en Duffel heeft de Ne- thrdijk acht bressen en talrijke harsten. Te Rumpst is do toestand ernstig Verscheidene huizon staan onder. kon zij hiervan getuige zijn Jeannette was diep getroffen. Na zoo langen tijd mijn zoon vruchteloos ge zocht en zooveel geleden te hebben, durfde ik niet lropen, zulk een groote vreugde te smaken. Ik beai al te geluk kig, sprak zij tot de gravin. De Bussières Dierbare Jeannette, antwoordde deze. de goede God schenkt ons beiden, die als moeders zooveel geleden hebben eeno heerlijke vertroosting, door onis hél geluk onzer kinderen te doen aan schouwen. Toen de godsdienstige plechtigheid was afgeloopon kwamen al de jonge meisjes van liet. dorp, in het wit 'ge kleed, op de binnenplaats van het kas teel. Zij boden de schoone gravin een prachtige ruiker aan, en een van haar hield een korte redevoering, en werd met zooveel gevoel voorgedragen, dat alle hoorders diep bewogen waren. Blanche beantwoordde de toespraak met oen paar hartelijke woorden en Hukte hef. meisje een kus op het voor hoofd, hetgeen een uitbarsting van geestdrift yerwekte. Allen, waren yer- SCHOOLSCHIP «L'AVEN IR-» Een ontvangen radio-telegram van het schoolsehip eL'Avenir» meldt de post* tie van het schip op 21 November 1930, op 16c40 Noorderlijke breedte en 3io55 Weeter'engte (ongeveer 420 mijlen Zuid Westen van St Vincent Kaap Ver- disehe eilanden). Alles wel aan boord. DE MOEDER VAN MINISTER LIPPENS OVERLEDEN. —Mevrouw Lippens, gehorende Kerchove de Den- targhem, woduwe van wijlen senator Hyppclyte Lippens, moeder van dan minister van Verkeerswezen, is op 75 jarigen ouderdom in den nacht van Vrijdag op Zaterdag overleden in haar kasteel le Moerbeke Waas- SINTER KLAAS ZAL NIET VER GETEN dat hst schoonste geschenk voor alles meet nuttig zijn. Hij zal dus zijn keus doen in C.C-C. 36 Katte» straat Aalst, 4,61 en 66 Nieuwstraat en Hoogstraat, Brussel en zeer kortelings 5. Vredestraat. Elsene. 2932 DÈ KATHOLIEKEN OVER DE WERELD*De optelling van da ka tholieken over heel de wereld, op het einde van hot jaar 1929, leverde de volgende uitslegen: Europa,200,882,000 Amerika, 109,097,000 Azie 14,536,000 Afrika, 5-330.0C0 Oceanie, 1,585,000. Te zanien 331 millioen 430.000. DE DUMPING-KWESTIE. De door minister Baels ingestelde com missie, met het doel den weerslag der anti dumping maatregelen te bestu- deeren, vergaderde Zaterdag in het minister van landbouw, onder het voorzitterschap van graaf de Llede- kerke. Zij heeft, met het oog ep hare werk zaamheden. eene documentatie ver zameld betreffende do resultaten tot hiertoe door de toepassing der verde digingsmaatregelen bereikt. Zij boslcot eersdaags al de personen of or ganismen te hooren die tegen de beslissingen der regeering geprotes teerd hebben. BEWIJS VAN HERKOMST VOOR INVOER VAN ZEKERE PRODUC TEN IN FRAN KRUK. Oan af.25 November b, s, lullen de hieronder vermelde producten herkomstig uit het Belgisch-Luxemburgsch Econo misch verbond bij invoer in Frankrijk van een bewijs van herkamst moeten vergezeld zijn Levend gevogelte, dood gevogelte, duiven in begrepen suikor, suikarsi- roep gemeene houtsoorten, (uitgezon derd hout van harsachtJgen aard in rollen van ten hoogste 2.50 m. lengte, bestemd tot da vervaardiging van pa pierdeeg). DE AANSTAANDE BELGISCHE LEEN ING. Baron Houtart minister van Financies, had Zaterdag, een on derhoud met de vertegenwoordigers van Belgische en buitenlandsehe Ban ken. ov€r de voorwaarden van uitgifte der aanstaande leening. bestemd om, o,a. de omzetting van het saldo der Amerlkaansche leening 8 t. h. toe te laten. Waarschijnlijk zullen deze voor waarden in den Ministerraad van he den Maandag, voorgesteld worden. POOLSCHE ZAKKENROLLERS AAN GEHOUDEN TE BRUSSEL De groote magazijnen stallen, met de komende Sinterklaasfeesten, prach tig speelgoed uit, hetgeen dan ook tot gevolg heeft dal men er veel ouders en Nieuwsgierigen kan ontmoeten. Maar waar veel volk samenstroomt kan men ook dadelijk de tegenwoordig heid vaststellen van zakkenrollers en gauwdieven, voor wie dergelijke samen scholingen uiterst gewenscht zijn I Verscheidene klachten werden in de laatste dagen Dij de politie ingediend. De speuragenten De Bruyn en Sterckx kregen opdracht de dieven aan te hou den. Zaterdagnamiddag werd hun gemeld dat in een groot magazijn van de Nieuw st mat te Brussel opnieuw twee belang rijke diefstallen gepleegd waren. Ernstige verdenkingen rustten op een koppel dat met den fijnten smaak ge kleed was. De speuragenten zagen ze zitten in een chankgelegenheid aan de Anspachlaan en stelden vast dat de vrouw vreedzame klanten beroofden en den buit overmaakte aan haar medie- plichtige. Het jongste slachtoffer van deze behendige zakkenrollers was Mevr. De Larivière, 18 Jules Die Beckerstraat te Koekelberg. Het koppel werd onmiddellijk bij den kraag gevat en naar het. kommissariaat geleid waar hun identiteit werd vastge steld. Het zijn twee Polen, Eslera Dzignan, geboren te Lodz op 18 Mei 1900 en Fe lix Gcrtel, geboren, te Warschau op 8 Mei 1902. Deze was. drager van een som van 1200 fr. in verfrommelde bank- briejjes, gestopt in zijn zakken. )De twee zakkenrollers werden ter be schikking geste.ld van den p^okureur |es konings. Hebt U geld te beleggen in AKT1ES of OBLIGATIES raadpleegt de Deze gelaat zieh met het uitvoeren van BEURSORDERS op al de binnen- en buitenlandsehe geldmarkten aan de V00RDEELWSTE VOORWAARDEN 1652 rukt over de minzaamheid der gravin. Na deze begroetingen deden de jon gelingen van het dorp vreugdeschoten hooren. Alle jongelieden van 'Arfouille en uit de omstrekea waren genoodigd tot een gastmaal, dat op de plaats gehouden werd. Daarna werd vuurwerk afgestoken; zoodra dit af-geloópen was werden de tuinen en een gedeelte van het park plotseling door een onnoemlijk getal Venetiaarisch'e lantaarns, terwijl nu en dan Bengaajsch vuur in alle kleuren werd gebrand. Er was een troep muzikanten gelmurd en zoo was het feest in volle gang. De handen van zijne jonge gade in de zijne sprak Philippe met bewogen stem: Zou er op aarde nog grooter ge luk te vinden zijn dan dat, ik thans smaak Ik geloof het niet. Nimmer zal ik onze eerste ontmoeting vergeten in de herberg te Gray. Ik was wanhopig en gij zeidel loc mij: God zal u niet verlaten. Ook zal ik mij altijd herinne ren met hoeveel yreugde ik u yoor de NACHTELIJKE SCHIETPARTIJ TE ANTWERPEN In de Boogslraat, achter het kon. Atheneum had 's nachts een schietpar tij plaats in vrij geheimzinnige om standigheden. Toen de herbergier Beaupain, uit de Lange Winkelhaak- straat, aldaar omstreeks twee uur in gezelschap zijner vrouw voorbijkwam, sprong eensklaps een kerel uit een der donkere hoeken van het Atheneum te voorschijn en loste drie revolverscho ten op Beaupain, om vervolgens ijlings de vlucht te nemen. Beaupain werd door twee kogels ge troffen een die hem den arm door boorde en een tweede die hem in de rechterzijde drong. De gekwetste werd door inmiddels toegesnelde politreagem- ten naar het Stuiveaberggasthuis ge leid. Door de politie der 5e wijk werd een onderzoek ingesteld om klaarheid te brengen in deze geheimzinnige schiet partij. Beaupain, die aanvankelijk verklaard had zijn aanvaller niet te kennen, druk te nadien toch het vermoeden uit, dat het wel zekere S., uit de Stationstraat zou kunnen geweest zijn. Toen de po litie zich bij S. aanbod, verklaarde deze reeds, sedert een maand lijdend te zijn ten gevolge van htft:breken van, een en.- kel, en zijn woning niet verlaten te hebben. Dc h. onderzoeksrechter De Ridder belastte wetsgeneesheer Van Deuren met oen onderzoek- van den toestand van den gekwets-te. Vermoedelijk geldt het hier een wraakneming. Hot, onderzoek duurt voort. EEN HARTELOOZE MOEDER STE-KATHELIJNE-WAVER Zaterdag word liet volkrijke gehucht IJzeren Veld, onder Ste Kathelijne-Wa- !ver, in opschudding gebracht door de ontdekking van een gruwelijke zaak. De rijkswacht van Duffel had vernomen dat eeen vrouw L. V., aldaar wonende, baar 4-jarig kindje deerlijk mishan delde. Dc rijkswacht kwam voor on- kerk to Frémicoujl wederzag on, met, genoegen terugdenken aan onze wan deling op het, met bloemen omzoomde pad langs den oevéi- der Sabteuse. Dier bare Blanche, dit pad ligt op. het grond gebied van Espoir, het behoort aan mijn moeder, wij zullen er nog dikwijls een wandeling maken, vindt gij dat goed En Blanche antwoordde r Ja, wij zullen dikwijls het pad be wandelen, waarop gij tot mij zei'dot, dat ik de leidster uwer hoop was. Daar Philippe, voeido ik bet, eerst mijn hart van liefde kloppen. Zij legde het hooTd legen zijn schou der en ze.ide hem teerder aanzibnde. Pandollo heeft;het huisje to Civry waar ik geboren ben, weder laten op bouwen en meubileeren, ik zou er met u wel eenige dagen in willen doorbren gen. Uw wenscli -zal vervuld worden, Blanche. Na verloop van een paar da gen gaan wij. met mijn moeder cn Pan dollo naar Espoir, indien gij het ver- langt, zullen wij in uw huisje te Civry een maand Jang onzen intrek nemen. derzoek ter plaatse, doch vond de. deur gesloteji. Nadat de deur ingebeukt was, vonden de gendarmen liet kindje gansch naakt in een kuip water zitten. De on taarde moeder was afwezig. Het wicht was, zoo verwaarloosd dat liet op zijn beentjes niet kon staan. Onmiddellijk werd het parket van Mcchelen verwittigd en 's namiddags ïeeds stelde het een onderzoek in. Het arme kindje werd voorloopig door liefdadige buren opgenomen. EEN EEN 6-JARIG KNAAPJE ONDER AUTO TE AUDENAARDE Zaterdag voormiddag om 11 uur, wanneer de school gedaan was, kwam juist, de scholier Batteaux Hcnri, gebo ren den 21 Juil 1924, zosn van Maurice ondernemer en wonende alhier, Berg straat, over de straat geloopcn, loeri bij gevat werd door de auto der «Gran de Brasserie du Lion» van Doornijk. Het kind zal waarschijnlijk de beide beenen gebroken zijn. Proces-verbaal is ton laste van den autpvoerder opge maakt. Alle fljnproe/ors verfdozen de pro ducten der biscuitfabriek DE TOE KOMST, Avenlrs Denderleeuw, oradaê te de beste zljrt. Tusschen kaap Creus (Spanje) en Leucate is een watervliegtuig van de lijn Barcelona-Genus, in zeo verdwa- nen. Het toestel dat van Barcelona kwam, werd dcor de bemanningen van sloepen, te midden van dikken rhits, gehoord. Plots hield het geronk der motors Op. Men denkt dat het vlisg- tuig mogelijk op de zee gedaald is. Reddingsbooten van Port-Vendrea zijn uitgezonden. Het vtermotor vliegtuig had verscheidene personen tan boord. Daar de zee hol staat is men niet al te gerust over het lot der bemannin- ning. Te Lobito (Angola) zou Vrijdag een in opbeuwzijnde huis van vijf ver diepen tehoorend aan eene spoorweg maatschappij, ingestort zijn. Men zou dertig mensoheulevons te betreuren hebben. Een effektenmakelaar te Bordeaux is aangehouden wegens misbruik van vertrouwen en oplichting. De passiva zouden dertig millioen bedragen, waar tegenover slechts dertien millioen ak- tiva staan. De drie prokuratiehouders van den wisselagenfc zijn eveneens in hechtenis genomen. Lyon, 23 Nov. Het lijk van den brandwacht Guyct. de laatste van de redders, wiens lijk men nog niet gevon den had, is Zondag ochtend uit de puinhoopen te voorschijn gebracht. Op het oogenblik bevinden zich nog alleen burgerlijke slachtoffers onder de puinen. In de mijn van l6chback bij Ho- rem, tusschen Keulen en Julieh hesft eene verzakking plaats gehad. Eenige duizenden kubieke meter aarde zijn tan schuiven gedaan en hebben twee nnjners bedolven, wier lijken nader- hand werden opgehaald. De aange richte stoffelijke schade is aanzienlijk en wordt op verscheidene millioenen mark geraamd. De pomp der mijn Pias was te vol van vreugde om stil tc blijven zitten, hij wandelde in den tuin, eii plaatste zich', met zijn pijpje in den mond, op een rolblok. Pandollo, overstelpt van aandoe ningen, begaf zich eveneens in den tuin om een weinig rust aan zijn over spannen zenuwen te geven. Weldra ontmoette hij Pias en bleef voor hem staan. Beide beschermers vvenschten elkander geluk met de ver bintenis van Philippe en Blanche. Hij was. uw zoon, sprak Pandollo. Gc hebt een edel en rechtschapen man van hem gemaakt. Ze was uw dochter, sprak Pias. Haar lieftalligheid en beminnelijke hoedanigheden zuilen mijn pleegzoon werd vernield en men vreesde over strooming van den put. Bij het Syll-Eiland, Noord-Fries land, werd Zaterdeg in de Noordzee een sloep aangetroffen dragend den naam Stralsund Men vond twee roeispanen in de sloep, dewelke be hoort tct de Duitsch® autoboot Stral sund 362 ton. de i 8 November laatst uit Fowey in Cornwales, afgevaren met bestemming voor Gothenburg in Zwe den. Den 9 November was de auto boot in 't zicht van Dover, en daarna heeft men er geen nieuws meer van gehad. Schepen di9 dezelfde baan volg den, hebben echter laten weten dat zij met onstuimige tempeesten hadden af te rekenen. Men vreest dat de Stral sund met gansch de bemanning is vergaan. Vier banken uit de Zuidelijke Sta* ten van Amerika en twee van Middle- west hebben Vrijdag hunne deuren moeten sluiten in den staat Kentucky zijn er zeven gesprongen zoodat er in het verloop van een weik in het geheel 15 banken hunne deuren hebben ge sloten in deze staten. Ook in Noord- Carolina is Vrijdag eene bank gespron gen dat is dus de 9e bank in twee da gen tijd in den staat Carolina. Een neger-bankte Nashville en ver scheidene andere hebben eveneens hunne poorten moeten sluiten, De dertig Gregoriaansche missen voor dc ziellafenis van Mevr. wed. Jan-Baptiste LUYPAERT zullen gecelebreerd worden in St Mar- linuskerk om 6 ure te beginnen van Dinsdag 25 Nove.mber 1930. In het Jaar OnzeB Hceren Jezus-Cbristus den 22 November 1930 is godvruchtig overleden in liet Klooster der Zwarte Zusters to Aalst, na ontvangen te hebben al de Rechten van Onze Moedor de H. Kerk, DE EERWAARDE in do wereld Juffrouw VIRGIN1E VAN BESIEN, geboren to Moerkerke den 23 December 1355 en godvruchtig overleden te Aalst den 22 November 1930 in het 45° jaar haar Religieuso Professie. Wij bevelen hare ziel in uwe H. Sacrificiën en Gebeden. De Lijkdienst, gevolgd van de Begrafenis.zal plaats hebben in de Kerk van het Klooster op Dinsdag 25 November 1930, om 9 uren. Men verzoekt ons het overlijden te< melden van MIJNKJ3ER weduwnaar van Mevrouw ROSALIE, EM 1 LIE CLAUS echtgenoot van Mevrouw MARIA, JUSTINA DE CONINCK geboren to Erpe den 12 Augustus 1854 en aldaaar overleden den 24 November 1931, ver6torkt door de HH, Sacramenten. De Lijkdienst cn Begrafenis Donderdag 27 November om 9 1/2 ure in de kerk van Erpo. Vergadering ten sterfhuizo Dorpstraat, om 9 u. Vrienden en Kennissen die bij verge., tclheid geen doodsbericht zouden ont vangen hebben, worden verzocht dit al*. dusdanig te willen aanzien. «pwxaj oen hemel op aarde doen vinden. Ge hebt or voor gewaakt, dat lmar edele gevoelens heerlijk ontwikkelden. Wat gaat ge nu beginnen, Pias? Om u de waarheid te zeggen, Pan dollo, ik weet. bet. niet. Welaan, waarde Pias, ga met mij naar Espoir. Dat blijft afgesproken, ik ga met- u naar Espoir, sprak hij; Mdaï.... Maar wat Ik neem mijn marionetten mede. Toen Pandollo overtuigd was, dat allen die hem dierbaar waren, voor geen gel)rek meer behoefden te vree- zen, besloot hij de wel verdiende gol den, aan de zalige nagedachtenis zij ner moeder 1c besteden. Twee jaar na het huwelijk van Phi lippe en Blanche zien wij op de plaats Uisscben Madrid cn Saragossa, waar vijf en twintig jaar terug, eene vrouw door de vlammen is omgekomen eeno kleine kapel. Een grijsaard, in wie we Paiidolle. erkennen, kwam hier dagelijks bidden, lot God hem riep om beloond te wor den voor zijne weldaden. Onze lezers en lezeressen zullen gaarne hunne gelukwensohen voegen bij" de deelnemers van liet feest. Het zal bun niet ontgaan zijn dat alle kwade middelen, door eenige personen van dit verhaal gebruikt, om tot geluk Na een oogeirblik le hebben na-ge-jte komen schipbreuk hebben geleden, i dacht, gaf Pjag aan Pandoliq de haAdjJi JMNBlE

De Volksstem | 1930 | | pagina 2