De Klucht der Vergissingen Sank ¥@§r Oast-VlaaRdBFin Donderdag |i\ov. 1950 Rond het Parlement üieiswe Overstroomingsramadoen eeu beroep °phel Iand- D® .buIp in Belgie luSa-üf!ge¥a5 HET VLAAÜSCHE VOLKSTOONEEL Uit Sottegebi KAMER DE VOLKSSTEM XXXVI JAARGANG NUngmER 273 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. - DAGBLAD 2Q Centiemen Uitgever J. Van Nuflel-De Qendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST-, Agentschap Eavas, Adolf Maxlaan 13,te Brussel Rue de Richelieu, Parijs— Bank Building/Kingsway,J2ü_ Londres WC. 2. J H. Acharius |Zonop7,18Zonaf3,58 E. K. 28 V. M. I. In een reeds verschenen nummer hebben we afschrift gegeven van het Konink. Besluit dat de datums bepaalt waarop de verschillige kategoriën van werkgevers zich moeten aansluiten bij eene Compsnsatiekas. Het is wel verstaan dat de patroons die het verlangen en die dienst willen bewijzen aan hunne werklieden, deze aansluiting vroeger mogen doen. De werkgevers mogen zelf niet de gezinsvergoedingen aan hun personeel uitbelalen. Ze mogen dit slechts doen door middel van eene Compensatiekas erkend door de regeering of door middel van de Hulpkas van den Staat- II. OPENBARE INSTELLINGEN Volgens artikel 41 der wet op de familiever- goedingen (wet van 4 Augustus 1930), ?ijn bepaalde openbare'instellingen niet verplicht zich aan te sluiten bij eene Compensatiekas, maar mogen zelf rechtstreeksoh de gezins vergoedingen aan hunne werknemers uit- keeren. Zoo zegt artikel 41 der genoemde wet De Rijks-, Provincie- en Gemeentebestu ren mogen zich van de aansluiting bij een compensatiekas ontslaan. fi Zij die van die vrijheid gebruik maken, betalen rechtstreeks gezinsvergoeding aan hun personeel, dit overeenkomstig het be paalde bij de artikelen 18 tot 31. Het voordeel van dit stolsel kan worden uitgebreid tot 1) De openbare instellingen 2) Da Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen, de Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen en andere instellingen van openbaar nut. Dit artikel 41 werd nadien bepaald door het Koninklijk Besluit van 29 September 1930, Meerdere openbare instellingen worden opge roemd die zich niet bij eene oompensatiekas moeten aansluiten. Het is wel verstaan dat deze instellingen zich mogen aansluiten bij eene erkende com pensatiekas doch ze zijn er niet toe verplicht. Zie hier hooger tekst van artikel 41. Worden nu ook van die verplichtingen ont slagen, volgens het koninklijk besluit van 29 September 1930, volgende instellingen Commissies van openbaren onderstand openbare pandhuizen; Kerkfabrieken An- glikaausche en protestantsehe consistories Israëlitische consistories Seminaries Al gemeens Spaar en Lijfrentkas Rijksuniver siteiten Polders en wateringen Yuurwa- penproefbank Nationaie Bank Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen Nationale Maatschappij van Buurtspoorwe gen Universiteit te Brussel en to Leuven Yereenigmg van het Rooda Kruis Société anonyme du canal 6t des installations Mari- times de Bruxelles. De Buitenlandsche leening Men weet dal de regeering besloten had op de leening beroep te doen voor hel delgen van een Amerikaanache lee rling en voor liet verzekeren van het evenwicht der buitenlandsche begroo- Lng. In het ontwerp, door den kabinets raad Maandag aangenomen, is er alle.en spraak van een leening van 700 miljoen 'intrest 4 Vu t.h. die aangegaan zal wor den in het buitenland, namelijk in Noorwegen, Nederland en Zwitserland. Deze moet clienen voor de afloasing van de Amerikaansehe leening. "Later zal een tweede leening van een 600 millioen in het binnenland worden uitgeschreven om in de budge- ,tairc behoeften te voorzien. De hoon aan de Nationale vlag. Het wetsontwerp door do Regeering jderland P zai verleend worden onder de leiding van de gemeentebesturen met die mede werking van Tiet Roode Kruis. Uit Dendermonde De noodige maatregelen worden ge- Uit DenderniiOnde bericht men ons'troffen om een openbare inschrijving dat de soldaten dapper doorwerken enjle openen. Maandag avond reeds twee bressen te Giften kunnen gestort worden op de Zevecoten hadden gestopt en Dinsdag morgend een derde bres. 1-let water is, 65 centimeters gezakt. Te Baesrode, I-tamme en Moerzeke waar zes bressen zijn waren de solda ten Dinsdag morgend vroeg aan het 'werk. Voor de bressen van den Dender te Dendermonde had men 30,000 zakken aarde gebezigd. De hulp- en versterkingswerken Zoo als wij hebben gemeld, is de uit gestrektheid der overtroomingen veel grooter dan twee jaren, geleden, doch de ding. aangerichte schade, alhoewel belang rijk, zal zoo groot niet zijn als in 1928, dank het snel optreden van de gemeen tebesturen die door het water zijn ge teisterd en de hulp van de bevolking en het leger. Zoo zag me.n langs a.lle kanten wa gens en kamions die zakken met aarde aanbrachten. Op het stadhuis van Dendermonde is de Dost en het llood-Kruis isgericht en nrtn.n TT y .n groote gaten in den polder van Bobo- hel materiaal van het plaatselijk ko- *- kantoren der verschillende bladen van het land en bij de plaatselijke afdee- lingen van het Rood Kruis van Belgie, evenals bij het hoofdkomiteit van het Roode Kruis van Belgie, 80, Liverno- slraat, te Bruss.eJ, Postcheckrekening n. 6566. Het Nationaal Werk voor Kinderwel zijn, 67, Guldenvlies laan, te Brussel, verzekert uitsluitende hulp aan de kin deren slachtoffers der overstrooming. (Veiliging, zorgen, kantienen e.n voe- Het verzoekt allen haar te helpen die taak te voltooien en hoopt dat het pu bliek zijn mildheid niet zal sparen. Postcheckrekening 9085. Tragische toestand te Hoboken Te Hoboken is men ongelukkiglijk in cle onmogelijkheid de bressen te stoppen, door de hooge tij in-den dij'k gebracht en toen in den namiddag het water steeg, stuwde het door de over- opgomaakt tot betuigeling van smaad en hoon aan de nationale vlag en wa pens voorziet een gevangenisstraf tO't 6 maand. Het wetsontwerp bepaalt dat. de vlag kan gehoond worden door gebaar, woord en geschrift. Van de «Braban- ponnc» is e'r in dit ontwerp geen 'sprake. MiW. Poncelet, voorzitter der Kamer en Van den Corput, kamerlid, gekwetst. 's Avonds kwam Ml. Van den Corput, Volksvertegenwoordiger, pér auto gere den langs de baan van Sint Huibrecht naar Neufchaleau (prov. Luxemburg) Hij was vergezeld van M. Poncelet, voorzitter der Kamer, e-n eenige leden zijner familie. Nabij het dorp Lambu- ïine botste de auto tegen een denne- boom, door het orkaan uitgerukt. De zeer geweldige schok werd eenigszins gebroken door cle zwaarte van liet rij tuig, eene machtige limousine, die niet mileit van Gent werd aangebracht 'en verrichtte in de geteisterde gebieden goed werk. Gok liet Nationaal Werk vo>or Kin derwelzijn met M. Marquet aan het hoofd, zorgde voor de kinderen in° de overstroomde gemeenten. De soldaten van de genie en deze van het 3c linieregiment, hebben goed Werk verricht en men zag in de streek van Baasrode, Hamme, Moerzeke, Grembergen, St. Gilles, de dijken ver sterken en de bressen stoppen, zoodat .nxen voor Dinsdag avond geen vrees jiad, dat toestand zou verslechten. Te Grembergen staan 500 woningen onder water, te Moerzeke 150, te Ber- laere 60, waar men vrees had voor een 400-tal andere woningen indien de tij moest keeren; te Hamme 25. Ito Bcrlaere staan meer dan 1000 Ireklaren land m liet water en men schat dat 5000 héktaren land blank staan. Ook de Boerenbond zal niet onledig blijven om hulp te bieden. Men weet welke krachtdadige Wer king door den Boerenbond in het jDen- dormondsche werd op touw gezet bij do vreeselijke overstrooming van No vember 1928, werking waarvoor hem openbaar en herhaaldelijk door de ge- teisterden dank word betuigd. Bij do nieuwe ramp, die zich thans heeft voorgedaan, zal de Boerenbond dezelfde gedragslijn volgeen. Bij het eerste noodsein heeft de Boe renbond in de opnieuw geteisterde streek zijn taak terug opgenomen. Zijn afgevaardigden hebben zich nmmiddel- lijk ter plaats begeven, om den toe stand na te gaan en zich in verbinding fe stellen met de bestuursleden van zijn plaatselijke vereenigingen, die zij konden bereiken. Vanaf Maandag hebben zij hun bu reel gevestigd ïn het gasthof «Het Va- te Dendorraondè, waar zij ten dienste staan der belanghebbenden. De afgevaardigden van den Boeren bond hebben ook zonder toeven de an dere landbouwgebieden bezocht, over stroomd door Schelde, Nethe, Dender, onz., om na te gaan wellco maatregelen dienen getroffen. Het Vlaamsch Kruis Eene hulpbrigade van het Vlaamsoh Kruis is ook naar Dendermonde ver trokken en heeft met den h. Burge ken. De toestand is daar zeer pijnlijk, daar de overstroomingen geheel de streek van verlichting heeft beroofd en zelfs het grootste deel der gemeente dat niet dooi- liet water werd geteisterd, van gas en elektriciteit werd beroofd. Tot -overmaat van ongeluk hebben de nieuwe overstroomingen van de na middags, nog meer Tiet water verder het land voortgestuwd en bijzonderlijk langs den dijk naar Antwerpen toe. Zooals hooger wordt gemeld staat geheel het lage gedeelte der gemeente Hoboken onder water. Meer. dan 300 huizen zijn overstroomd tot aan het eerste verdiep. Het water heeft ook het gasthuis Stappoert getroffen; de groote zieken werden dadelijk met ambulancierijtui- gen naar de. andere hospitalen van de stad Antwerpen (overgebracht. Ook vele zieken werdén naar, hunne woning gebracht. In de streek van Brussel De toestand is veel verbeterd te Vorst; clo baan Brussol-Ruysbroeck, onbruikbaar Zo-ndag, was Maandag van liet water bevrijd. Door een bres in don dijk van de Zenne, heeft het water ongleukkiglijk zekere wijken van Loth en Ruysbroeck overstroomd. Te Luik. De Maas. zakt langzaam doch van aan Vorst naar de Hollandsche gnens is de toestand nog altijd ernstig. Het waterpeil is echter lager dan bij de. overstrio-omïngen van 1926. Indien het weter beter werd, zou het zakken van het water voortgaan. Op sommige plaatsen moet men toch nog de bevolking bij middel van boo ten bevoorraden. Te Namen. Te Namen is de toestand iets verbe terd, daar een lichte daling werd vast gesteld. Het gasthuis van Yvoir en de, alom gekende grot staan nog steeds onder water. De .marmergroeven St. Laurent te Bauche, zijn ook nog overstroomd. In het bekken van Charleroi voorzitterschap van gouverneur Weyler een nieuwe vergadering te Dendermon de plaats, Door het dichtstoppen van een beek zijn de Kraaigern-wijk te Dendermon de, verscheidene hoeven en barakken door, het water ingenomen, zoodat de bewoners moesten vluchten. Over de werken aan de beek, die ver moedelijk geschikt waren om op an dere plaatsen het water te weren, heerscht in de buurt groote misnoegd heid. Te Scliellebelle. werd aan 6 bressen door de burgers hardnekkig gewerkt. Te Schoonaarde zagen we een br.es, die verlaten lag. Te Schellebelle, Schoonaarde en Ap pels staan vele velden blank. Te Appels zijn tal van huizen door het water bezet. De troepen werken steeds vlijtig door te Dendermonde. omkantelde en op hare vier wiolen middelen van bestaan; fabrieken zullen staan bleef. Niettemin gevoelde M. Van stilgelegd worden. den Corput pijn aan de borst en heeft verscheidene kneuzingen bekomen. Wat M. Poncelet en de andere, leden zijner De Samb-er daalt nog gedurig en hét waterpeil is gedaald met een meter. Ook de bijrivieren die zich stroom afwaarts van Charleroi in den Samber moes.er van Grembergen onderhandeld zijn 00]_ cdaaJd. over gewenschte samenwerking met de Marchienne en te Dampreray Zijn ph.atsel.jke overheid voor hulpverleen.de gtraten van Iiet water bevrijd. Voor do slachtoffers der overstroom,eg Te chatelet, Coufllet en Chatelineau Een oproep tot het land on FarcicmneSi is de toestand veel ver De overstroomingen, welke tal van beterd gemeenten getroffen hebben, zijn op rekere plaatsen oen ware ramp gewor- De toestand Dinsdagavond den, waarvan de gevolgen zoo ernstig Dinsdagavond was de toestand als zullen zijn als do onheilen, welke in volgt 1926 en in 1928 ons land hebben geteis- De. groote bres te Moerzeke, waar de terd. arbeid van Maandag door het avondtij "De schade is overgroot. Meer dan werd vernield, is. Dinsdag in den lactp 100 gemeenten staan onder water; jjuï- jvan den dag, met hulp van de genisten, zenden inwoners zijn daklons en zonder tot boven het vloedpeil gestopt kunnen worden. Zulks bracht groote. verlichting in de streek. Door het ingeloopen water echter Het bekend en verjongd gezelschap treedt op in 't Groen Kruis, DONDERDAG 27 NOVEMBER, TE 7 UREN, MET van William Shakespeare. Regie Anton Van de Velde. Kaarten van 15, 10, 8 en 5 ir. zijn nog te bekomen in den Boekhandel De Volksstem Kerkstraat 21. Zitting van Dinsdag 25 November 1930 De zitting vangt aan om 2 ure onder voorzitterschap van M. Max Hallet, on dervoorzitter. M. HALLET geeft, lezing van een brief van den voorzitter, M. Poncelet, die licht gekwetst bij een auto-ongeluk ich verontschuldigt de zitting niet te kunnen bijwonen. De heer voorzitter in z,ijn schrijven dringt, er ook op aan dat er maatregelen zouden genomen wonden ten bate der slachtoffers van de overstroomingen. De kwestie zal -om 5 ur,e worden be sproken. M. PIERARD, socialist, bij ordemotie vraagt aan den heer minister van bui tenlandsche zaken of er in den loop der samenkomsten -onlangs bij de ex-koize- rin Zita van Oostenrijk, geene politieke kwestien werden aangeraakt die onze. goede betrekkingen met andere landen zouden kunnen in gevaar brengen. ;M'. HYMANS, minister van buiten landsche zaken Zegt dal die samen komsten een zuiver familiaal karaklef hadden on dat daarover in zekere dag bladen veel -onnauwkeurigheden werden verteld. Do Kamer bespreekt vérvolgens do iandbouwkfisis nopens welke verschil lende interpellaties aan de dagorde staan. 1 Men hoort opvolg,entlijk M. COL- LEAUX, socialist en M. MAENIIAUT, katholiek die het vraagstuk der krisis uiteen zetten. Op zeker oogenblik ontstaat er De laatste vergadering onzer Mid denstanders lukte bijzonder.De opkomst was talrijk; veel stielmannen van den buiten hadden onzen oproep beant woord. De leden en niet leden, die de klare en boeiende voordracht van den lieer. Slruyvelt niet hebben gehoord, misten door hun onverschilligheid een puike uiteenzetting van bun belangen. De voordrachtgever zei dat juist die onverschilligen, die zich vergenoegen met hunne bijdrage te betalen, en we derom afwezig waren, de vraag stellen «Wat nu heb ik aan mijn organisatie?» Zij knorren dat werklieden en landbou wers alles door hun organisatie beko men, terwijl, die Schoo-ne gezinnen aan het land leveren, niets verkrijgen. Nochtans ziin zij mis. iDe Midden stand van Gent slechts enkele jai'en op gericht, weet voor zijn leden een voor- uilgang en voordeel te boeken, die an dere vereenigingen maar na tiental len jargn veroverden. Hij beschikt reeds over een bank, syndikaten en verzeke ringen. Op 12 October laatst had de Nationa le Tentoonstelling van den. arbeid plaats. Van de 10.000 menschen die daar het eereteeken van den arbeid op de borst droegen, waren er zeker dui zenden uit den middenstand. Aan den Koning, omringd van kooggeplaatsten uit binnen-- en buitenland, werd bet gulden boek gegeven door den heer, Sehuermans, dekeji der beenhouwers. Èr werden enkel vier gouden eeremeta- lcn uitgereikt o.a. aan den heer F. van Acker, voorzitter van den Provincialen Middenstandsbond van Oost-Vlaand. Die hulde aan hem bewezen kon\t neer op onzen stand on toont ons ver kregen gezag. Toen onlangs cm izijn budget in even wicht te brengen, Minister Houtaert verscliiHende uitgaven begon te be snoeien. liet hij niet alleen onaange noord, deze bestemd voor den midden stand, maar nog meer, de toelage word verhoogd. Stilaan maar zeker gaan we naar de oprichting van een Ministerie van Handel en Nijverheid, Ambachten en Neringen. Vroeger en nu nog worden de land bouwers met, kracht, opgeholpen, mil- lioenen werden uitgegeven om den werkman zijn eigen huis te gevea; wij ook hebben geld gekregen om mits. goedkoopen intrest maehienen te koo. pen, onzen handel uit te^ breiden en handelsgebouwen op te richten. In de laatste bestuursvergadering werd beslist te Soltegem een syndikaat voor aankoop van maehienen op te richten. Als opziener zullen wij lieer, ingenieur De Groote van St. Goriks hebben, die met de meeste bereidwillig heid in zijn streek de beste inlichtingen zal geven. Het is niet noodig dat ik hier de voordeelige percenten opnoem, die le iden kunnen verkrijgen wanneer zij een geld moeten leen en, noch de premien Het Belgische volk zal als altijd t'oo- nen hoe milddadig het is- en wij zijn er van overtuigd dat het blijk zal geven zijn ongeveer 200 huizen te Moerzeke familie betreft, die zijn, gelukkig, van een mooi en geest van nationale sa- idoor het water omringd, en ontruimd* slechts licht gekwetst geworden. De au- .menlioorigheid. Te Grembergen. is de toestand dezelfde, to is erg beschadigd, en om zr>o te zeg gen buiten gebruik gesteld, De algemeene Bond der Belgischealhoewel het water zakte. Pers en het Roode Kr.uis van Belgïej Woensdagnamiddag heofi incident tusschen M. Maenhaut en M. Aii&eele, die zekere vooruitzettingen van eerstgenoemde leugenachtig maakt en door den voorzitter wordt gedwongen deze bewering in te trokken. D© overstroomingen M. VAN HOEYLANiDT ondervraagt de regeering in don persoon van den heer minister van openbare werken, nopens de overstroomingen. Spreker beweert dat er tot liet voor komen der ramp niets werd gedaan. Hij schetst de. verschillende doorbra ken der dijken en herinnert aan de be loften vair twee jaren geleden door de regeering afgelegd en waarvan er wei nig is terechtgekomen. Het is betreu renswaardig dat er in de begrooting van 1931 nog niets wordt voorzien om in den toestand te verhelpen.' M. HERIMiANS spreekt in denzelfden zin als M. Van Hoeylandt, M. VAN C.AENEGHEM, minister van openbare werken. De regeering zal het noodige doen om de geteisterden ter hulp te komen en de teohniekèrs der bevoegde diensten zijn ter plaats des onheils om er het allernoodigste. oogen- btikkelijk te voorzien. Zooials reeds in} den Senaat gezegd, kan de heer minis ter nog het cijfer der te besteden kre- Idieten vooj* hulpverlsorring ntet, opge- £mderjVent die zij kunnen bekomen; deze die regel matig hun blad lezen en zo bewaren zijn er van op de hoogte. Ik wil alleen besluiten dat zij, die nog de vraag zullen durven stellen Wat nul heb ik aan mijn organisatie» door de 1 den die tegenwoordig geweest zijn op die welgelukte vergadering, flink zullen bewezen worden dat geen enkele veroeniging zulke voordeelen geeft voor zulke geringe bijdrage. G.D.M, Hebt U geld te beleggen in AKT1ES 0OBLIGATIES raadpleegt de Deze gelast zioh met het uitvoeren van BEURSORDERS op al de binnen- en buitenlandsche geldmarkten aan de V00RDEELIGSTE VOORWAARDEN 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1