Waar er geen Middenstand meer is 6 lank ¥oer Oost-Ylaaecleres Zaterdag Dec, 1030 Fal van het Fransche Ministerie UHIR De gedwongen prijzen- verlaging in Italië Frceselijke Roofmoord te Gent De Overstroomingen in Bslgss Korkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. XXXVI JAARGANG NUMMER 281 DAGBLAD 2Q Centiemen - Uitgeaer J. Van Nuftel-De Gendt. Eubliciteit buiten het Arrond. AALST, j: Agentschap Havas, Adolf Maxlam 13,(e Brussel Rue de Richelieu, Parijs— Bank Building/Kingsway,_JO_^ondr»_WL H. Niklaas Zonop7,30Zonal3,53 V. M. 6 L. K. 12 Citoyan Van der Velde is uit Soviet* Rusland weergekeerd en heeft aijn in drukken medegedeeld in interviews aan zekere dagbladen, In Rusland, zegt de patroon dor Bel* gische socialisten, bestaat er geen Mid denstand meer. Ge zult dus zeggen, dat is het idiale land in de wereld, daar moeten de wa ren door de woekerhanden der tusschen- personen niet gaan om den verbruiker te bereiken. Daar gaan ze rechtstreeks op orde van den staat, van den fabrikant naar de massa Daar moet het leven het best koopst zijn van heel de wereld 1 Wacht een beetje, en luister naar wat de patroon zegt u Het leven is er peperduur.» De menschen staan in lange rijen aan de staatswinkels hunne beurt te ver beiden om hun mager rantsoen te be komen.» Het is het waro beeld van hetgeen we zagen, binst den oorlog aan de Comi- teitswinkels. Verre van ons het gedacht,de oorzaak van het duur leven en heel den droeven toestand der Sovjet-Unie, te wijten aan het verdwijnen van c'en Middenstand, maar wij wijten hem heelemaal, en op gansch de lijn aan het princiep, dat aan de basis ligt der heele Middenstands economie de groote voorsprong van de privaat industrie en het privaat initiatief op de monopool der uitbatingen door den Staat, Socialisatie of nationalisatie van nij verheid en handel beteekent achteruit gang, slechte en mindere voortbrengst, duurder leven, wanorde in,de distributie der waren. Die economische thesis hebben wij -steeds verdedigd. Dit is de hoeksteen van heel onzen strijd voor den Midden- etend. De toestanden in Rusland door Van- der Velde zelf beschreven, komen op de tastbaarste wijze de waarheid van onze thesis staven. Hoe zou de staat, of coöperatie, of gelijk wie ook beterkoop den Midden stand kunnen vervangen, en de destri- butie der waren aan de massa bewerk stelligen. De staat of de coöperatie of de mid denstander moet een huis hebben, en bedienden en heeft de gewone kosten die iedereen heeft in den handel. Welnu Iaat ons eens rekenen welk een percentage er op den prijs der waren moet bijkomen, om aan den Midden stander. tusschen persoon, een waardig 'aestaan te bezorgen. Neem een handelaar in de stad. Huishuur fr. 12.000 Belastingen 3.000 Bankintresten 8 000 Een bediende 10.000 Een winkeldochter 8.000 Minderwaarde of overschotten in magazijn Verwarming en verlichting Bezoldiging van den handelaar 5 000 1.000 30.000 fr, 77 000 Wij rekenen dat een handelaar uit de stad 77.000 fr. bedrijfskosten heeft. Als wij nu schatten dat hij voor 500,000 fr. waren verkoopt dan moet hij gemid deld 16 0/0 bij dan prijs voegen om tol een klein bestaan te komen want hij wint 16 X 500.000 gedeeld door 100 is 89.000 fr. en heeft 77.000 fr. onkosten- Wij rekenen immers slechts 30.000 fr. winst voor hem, dan als vele beambten met weinig of geen verantwoordelijk heid en met min en gemakkelijker werk groote tractementen en pensioenen op strijken. De bestuurders van stads- of staats winkels zouden aan de gemeenschappen zwaardere lasten kosten. Indien dus de middenstand aan betere voorwaarden de distributie verzekert, mogen wij zeggen dat hij een economisch en scclale noodzakelijkheid is- Waarom 1iem dan blijven bekampen. Middenstanders op, Uw recht is on aantastbaar. Allen op om het te verdedi gen. HET KABINET TARDIEU IN MINDERHEID Parijs, 4 Dec. Na de overlellirug der stemming meldt men in de wandel gangen van den Senaat, dat de regeering rne.t acht stemmen, minderheid versla gen werd. De uitgebrachte stemming luidt 147 legen 139. Belangstelling. Parijs, 4 Dec. De interpellatie van. M. Hery van de democratische linker zijde over de algemeene regeeringspo- liliek,, trok eene aanzienlijke menigte aan. Honderden nieuwsgierigen bevonden zich voor den Luxembourg, de meest vooraanstaande senatoren aanwijzend. De tribunen vioior het publiek voorbe houden liepen vol. Dames vooral zijn talrijk aanwezig. Ton 3 ure stipt nam M. Paul Doumer voorzitter, plaats in zijn zetel. De leden der Hooge vergadering vervoegden hun ne plaatsen. Aanwezig o.m. |M(M. Poin- car.é, Caillaux, de Jouvenel, enz. Op de regeeringsbank MM. Tardieu, Briand, Paul Reynaud, Cberon en tal rijke andere ministers. Ten tien minuten oveir drie werd do zitting geopend. Eenparig werden de 15 millioen fr. gestemd, des morgens door de Kamer aangenomen, ter hulpVerle.ening aan dc slachtoffers van de ramp van Four- vièrea. Dan wordt overgegaan tot de be spreking cïer interpellatie, van M. Hery. M. Hery beklaagt er zich over dat het recht tiot spreken niet voldoende geëer biedigd wordt -voor wat zekere parle mentsleden betreft en dat tijdens het verlof de regeering- heftige redevoerin gen uitsprak tegen het bouwen van vestingen. Hij is, van oordeel dat de regeering zich niet voldoende bezorgd maakt om hel belang dat in oorlogstijd de krijgs- vliegtuigen en de gassen zullen nemen. De regeering neemt ontslag Berlijn 4 De.c. Na de stemming door de Senaat uitgebracht begaf M. Tardieu zich naar het ministerie van binnenilanclsche zaken, alwaar liij de leden van zijn kabinet vereeiiigde en de ontslagname brief opstelde, die hij naar het Eivseum bracht. Hebt U geld te beleggen in AKTIES of OBLIGATIES raadpleegt de Deze gelaat zieh met het uitvoeren van BEURSORDERS op al de binnen- en buitenlandsehe geldmarkten aan de V00RDEELIGSTE VOORWAARDEN 1652 Zittin van Donderdag 4 December De zifting wordt om 2 ure geiopend onder voorzitterschap van <M. PONGE- LET. De dagorde vermeldt: Wijziging van art. 9 der wet van 31 Mei 1888, betref fende de voorwaardelijke veroordeeling M. DE WINDE, verslaggever, verde digt "hel ontwerp, evenals M. CARTON de W1ART. M. DESTREE (soc.) zegt dat het doel van de straf moet zijn, een herha ling van het misdrijf te voorkomen. Het 'vooruitzicht van een straf zal de men schen meer aanzetten een misdrijf niet te bedrijven, dan de herinnering van een straf. Men moet dus aan den rech ter volle vrijheid overlaten om to be slissen dat de voorwaardelijke veroor deeling moet woorden toegepast. Door de wet Lejeuno wordt de voor waardelijke veroiordeeling toegepast voor do straffen van C maanden en minder. Men moei verder gaan op dien weg. We hebben, zegt spieker, in Frank rijk de wel Beranger, die eveneens ver der gaat dan de onze. Het (ontwerp wordt daarna aangenomen. DE DAGORDE Dc Kamer beslist volgende week hel (Ontwerp door den Senaat .overge maakt) (Dit ontwerp wordt zonder bespreking aangenomen. Nationaal crisisfonds De Kamer gaat daarna over tot de voorzetting van de bespreking van de (verplichte aansluiting der gemeenten 'bij het Nationaal Crisis,fonds. M. FIEU1LL1EN (kath.). hioopt dat men de kleine gemeenten niet dezelfde lasten ztal opleggen als aan de nijver- heids.gemeenten. Zeer vele gemeenten zouden die lasten niet kunnen betalen. jM. IÏEYMAN, minister van arbeid en nijverheid, ooiuee.lt dat alle gemeenten zich Bij het Crisisfonds moeten aan sluiten. Het werkllO'Ozenfonds voorziet in de noodwendigheden, wanneer d:e werkloosheid normaal is. Wanneer de werkloosheid is aangegroeid en een nationaal gevaar is geworden, <ian treedt het Crisisfonds in werking. Want dan is de kas van het Wierkloozenfonds ledig. De minister "raadt de gemeenten aan zieh aan te sluiten bfj het Crisisfondsij doen zie dit nie.t, dan ontvangen de werklieden dezer gemeenten geen toe lagen in geval van werkloosheid. De Staat schenkt 65 p.h.; de werklieden 15 p.h.; de gemeenten dus .slechts 20 p.h. "M. CARPENTIER (lib.) licht zijn ver slag toe. M. JACQUEMOTTE' (comm.-)] be strijdt het ontwerp. Nemen nog het woord MM. Gelders en Van Opdenbosch, waarna de zitting wordt geheven. Rome, 4 Dec. Door den podesta van Bolzano, het vroegere. Bazen, hoofdstad van het diaor Italië ingelijf de Zuid-Tirool, werd dezer dagen een vergadering bijeengeroepen van de eco nomische radon uit de. provincie, ten einde de houding-dor verschillende eco nomische lichamen te kunnen vaststel len ten aanzien van de prijsverlagin gen, die op aandrang van de Italiaan- isc-he regeering overal ini Italië moeten worden doorgevoerd. Bij den aanvang der zitting verklaar de de podesta Riccini, dat de prijzen in de provincie Bolzano hooger waren waren dan in alle andere provincies van Italië en dat de bevolking hardnekki- gen weerstand bood aan de algemëene prijsverlaging. Hij dreigde, alle, zaken, van de eerste fot .de laatste, te doen sluiten, wanneer hierin niet-spoedig verandering kwam. Voorts wilde hij verkoopce.ntrales in de stad oprichten, waar de waren van de voortbrengers onmiddellijk aan de verbruikers verkocht zouden kunnen worden. Den hulseigenaars deelde hij mede, dat alle huren met 10 t.h. verlaagd zou den worden als de eigenaars er. niet vrijwillig toe overgingen. Ten slotte deelde hij mede, dal de toelage aan de politieke gevangenen zou worden verlaagd van tien tot 5 lire. De huiseigenaars moeten zich onderwerpen Rome, 4 Dec. (De «Tevere» drukt onder zware titels, dat de 35,000 ei genaars van huizen te Rom;e gaarne of niet 10 t.h. van de lvuren zullen moeten laten vallen. Het «Giornale d'Italia» schrijft over dezelfde zaak «Wat die weerspannige eigenaars van huizen betreft, wij ge ven hun de stellige verzekering, dat hun verzet niet lang zal duren. Hebben zij misschien een lesje noodig? Dat zal hun spoedig en op overtuigende wijze gegeven worden. Talrijke aanhoudingen In verband met de ontdekking van anti-fascistische komplotten Rome, 4 Dec. Stefani meldt., dat de politie een geheime, organisatie heeft ontdekt, die. een samenzwering te. het fascistisch regiem smeedde. In verband hiermede, werdeen vier en twintig personen, onder wie 2 vrou wen, aangehouden. De. politieke politie ontdekte verder nog de sporen van een communistische organisatie, die in Reggio Emilia en in cle Romagna gieslicht zou worden. Bij valavond en in het hartje der stad Een Ledenaar aangehouden als vermoedelijke dader Het parket van Gent onderzoekt op dit oogenblik een stoutmoedige misdaad die Woensdag bij het vallen van den avond in een der meest bezochte straten der stad Gent is gepleegd geworden. Ziehier in welke omstandigheden eene. oude vrouw gruwelijk werd vermoord. De weduwe Antoon De Meyer, gebo ren [Miaria Lievens, 62 jaar afkomstig van Seevergem, woont sedert vele ja ren, in n. 161, Kortrijkslraat, waar zij een kleinen winkel houdt van groenten oil eetwaren. Sedert het huwelijk harer dochter, woonde de weduwe alleen. Het goede oudje wierd in de gebuurte zeer gaarne, gezien. Zij had aan de kleine Sim,one De Bock, 8 jaar oud, die in de Veergreepatraat recfitover den winkel woont, een wortel, een raap en een kool beloofd om dit voeder in haar schoentje te leggen tegen de komst van Sinter Klaas. Zonderling bezoek Kwart na zes ure, Woensdagavond, kwam het meisje met haren korf het beloofde halen; zij vond de deur, op slot en keerde weer naar huis om dan een half uurtje later haar bezoek te hernieuwen. De deurklink draaide nu onder den druk der kleine hand open cn juist op het oogenblik dat het kind wilde in den winkel binnentreden, kwam een man uit de keuken geloopen, waar zich gewoonlijk de weduwe ophield. De kerel zegde aan het meisje dat Marie daar even was uitgegaan. Het kind ging terug naar huis en vendelde aan zijne ouders., dat de weduwe afwezig was en dat het in den winkel oen vreemden man ha'ö ontmoet. De gewoonten der groenselvrouw wei kennende, vonden deze menschen dit bezoek zeer zioinderling en begaven zich naar de woning dor weduwe. Zij stelden vast dat de keukendeur op slot was. Akelige ontdekking. De politie werd aanstonds verwittigd Deze deed de deur openen en vond het nog warme lijk der oude vrouw naast de tafel -op den grond liggen, het hoofd met een hamer ingeslagen. Een ge neesheer, onmiddellijk ter plaats ont boden, stelde vast dat de sclïedel met een zwaar werktuig, waarschijnlijk een hamer, was gekloven en dat de mis daad tusschen -zes en zeven ur.e van den avond moest gepleegd geworden zijn door een kerel, die wel bekend was met de gewoonten van het slachtoffer. Er was ook goudwerk gestolen. Op zoek naar den moordenaar ontwerp betreffende de gozamentlijkeOok in verband hiermede werden meer en provinciale fiscaliteit te bespreken. Daarna wordt het volgende ontwerp behandeld i Jury. Wijiziging van sommige be- paTingen van de Wet op de rechterlijke dere personen gearrasteerd. Tenslotte ontdekte de. geheime poli tie te fiome een geheime anti-fascisti 'sche [organisatie die anti-fascistische geschriften verspreidde. Drie leiders s-lagen hebben bekomen op het hoofde De schedel werd letterlijk in twee ge kloven van aan het votorhoofdbeen totjj aan het. achterhoofd. De dood is volgenaj de wetsgeneesheéren bijna onmiddellijk geweest. Uit den aard van de wonde itf het aan te nemen, dat de nxo-ord werd gepleegd met e.en hamer of een zwaai*, stuk ijzer van een tamelijk groote leng te. Het schijnt evenwel uitgesloten, dat de moordenaar zich zou bediend hebben; van een gewicht. Hoe de aanhouding gebeurde M. De Rouck, kommissaris bij de rechterlijke opdrachten, werd Woens dagnacht, toen hij op het St. Pieters- slation aankwam, verwittigd door den politicbrigadier, dat een kerel die eecnigszins overeenkwam met de per soonsbeschrijving gegeven door de 8- jarige Simone De. Bock, zich in de na bijheid van het. stalijotn bevond. M. De Rouck ontdekte den kerel in een herberg op de Elisabe.thlaan. De man, een inwoner van Lede, had een akletasch onder den arm. Eerst be weerde hij uit Eekloio te zijn gekomen met den laatsten trein, volgens hem om streeks 11 u. 30. Maar dit werd valsch bevonden j de laatste trein, uit Eekloo komt te Gent aan omstreeks acht uur. Daarna beweerde hij uit Waarschoot te zijn gekomen. Zijn antwoordc\hie ven verder zeer verward. Hij kon ook niet bepalen, hoeveel het bedrag aan geld was, dat hij op zak had. Door het verder onderhoek werd nog vastgesteld, dat de kerel verscheidene herbergen gelegen aan het St. Pielers.- station, had bezocht; ook dat hij er koortsachtig uitzag net als een persoon die niet gerust is. Hij werd dan ook opgesloten. Donderdagnam.iddag werd hij ander maal onderhoord en daar nog verschei dene diaor hom uitgebrachte beweringen dienen gekontroleerd en onderzocht te worden, werd hij opgesloten ter be schikking van den prokureur des ko- nings. De hh. Moors, Verdeuren e.n iDe Rouck, van de rechterlijke speurbriga- de beijveren zich om dozo geheimzinni ge roofmoord op te helderen. Het onderzoek duurt voort De opzieners hij de rechterlijke bri gade hebben in het huis alwaar de mis daad werd gepleegd, talrijke vingeraf drukken opgenomen. Op de tafel werd een stuk papier gevonden met de vol gende rekening 9,00 fr., 1,50 fr., 2,50 fr. 1,75 fr. 14,75 fr. wat laat veronder stellen dat het ongelukkige slachtoffer werd neergeslagen, terwijl zij aan de tafel gezeten en deze berekening had voltrokken. Onder het marmer van een kast, ge plaatst in de keuken, werden een reeks van waardepapieren, toebehoorend aan. De kleine Simone kon tamelijk nauw-jde vermoorde vrouw, gevonden. Alleen keurig de persoonsbeschrijving geven van den man, dien zij in den winkel had ontmoet. Hij is van gewioue gestal te draagt eén heldere, klein geruiten familieleden en personen die zeer be vriend waren met het slachtoffer ken den deze schuilplaats. Mogelijk werd de moord dus bedreven door een per slachtoffer. overjas, een bruin vilten hoed en had soon uit de naaste, omgeving van een lederen sérviet onder den arm. Het parket kwam spoedig een onder zoek instellen en kon vingerafdrukken opnemen. Tezelfdertijd toog de rech terlijke politie op zoek naar den moor denaar. Is Hij het M. De Rouck, commissaris des rech terlijke afvaardiging, trof rond mid dernacht in eene herberg in de omge het TE GREMBERGEN De zeer benarde en hachelijke toe stand te Grcnbergen, welke wij breed- voerig beschreven hebben, is in de laat- Ving der St. Pietersstatie een kerel aan, &l(J dagen mePk6irjk verbeterd. De ge- afkomstig van Lede, die nie.t de per soonsbeschrijving goed overeenkwam en hield hem aan. De man gaf verwar de antwoorden en werd opgesloten. Donderdagmorgen werd de kleine Si mone in zijn tegenwoordigheid ge bracht, maar bet kmd kon hem nie.t met afdoende zekerheid herkennen. Het lijk der ongelukkige vrouw werd naar het doodenhuis overgebracht, waai de lijkschouwing zal plaats hebben. De inwoner van Lede werd Donder dag door den onderzoeksrechter, M. Van Eeckhaute, ondervraagd, die hem opge sloten heeft gehouden. De lijkschouwing meen te zelf is nu vrij van water en het verkeer in het dorp kan wees normaal geschieden. De bewoners der overstroomde hui zen zijn uit zolders en verdiepen ween naar Het gelijkvloers verhuisd, en heb ben daar den groolön kuisch aangevan gen. Water en slijk hebben veel bedor ven. Nu eerst blijkt welke ontzaglijk© schade in de woningen werd aange richt. Aan de bressen in den Scheldedijk. wordt onverpoosd doorgewerkt. Zij «ijn. reeds in zooverre gestopt, dat hat icver- loopende water de kom van de gemeento niet meer kan bereiken. Doclv, de wij- Donderdagnamiddag werd in het dbo- ken Boschstraat en Hekkenhoek en do denhuis van de Bijloke overgegaan tot polders staan nog onder water. Dit. de lijkschouwing van de vermoorde laatste Begint stilaan weg te trekken en. vroiuw Coletta Lievens. Deze werd gedaan door de welsge- neesheeren Ze-nner en Faut, in tegen woordigheid van de hh. De Heem, pro te zakken. Men hoopt deze week heelemaal klaar, le komen mef lvet stoppen der bressen, 't Zal noodig zijn, want den 8 December, inrichting, het Wetboek van de straf- van deze organisatie werden gevangen vordering en de we.t yan 3 Mei 1889, [genomen, kureur des konings, Van Eeckhaute, on- aanstaande hebben wij den hoogsten derzoeksrechter, die belast is met het tij, en alles moet in 't werk gesteld onderzoek. 'worden om dezen hoogen vloed in te Volgens de wetsgeneesheeren konden'dammen, zooniet wordt het een nie.uw.Q vaststellen, moet. het slachtoffer twee/amp.

De Volksstem | 1930 | | pagina 1