Eens reeks volksheiden Bsek vior Oest-VlaaedsriD Staatsifiirsisto feesle doar eens ber&erle getreffen Veertien Perssiasi bezweten Os Suehtverbinding Belgie-Congo Twee Kas9?pi®enh©!igilcn gestertfen T ."F1X3E Eiigis Priesterlijk® benoeming®® De imrd te fat Rosd-iCrssis van Eelgie Men schrijft ons uit Erpe Kerkstraat, 9 en 2i, Aalst. XXXVI JAARGANG NUMMER 282 Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt.^ ZONDAG 7 DECEMBER H. Ambrosius Zonop7,3I,Zonaf3,53 MAANDAG 8 DECEMBER 1930 O-L.Vp. Onb. Ontv Zonop7,31Zonaf 3,63 L. K. 12 N. M. 20 Publiciteit buiten het Arrond. AALSTi MB——a MBB1 - a Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13,te Brussel Da's thans zoo eene week waar we er van die beschermers van ons volk in ontmoeten.S.Thomas moet in zwart op wit geschreven hebben dat de devo ties tot do devotie leiden !En we nemen dat gezegde gretig aan, zooveel te meer dat ons vlaamsche volk het als iets eigen bezit zijne heiligen hoog te schatten, te waardseren, te eeren en na te volgen. Smeeken en bidden dat doet het zeker en voorwaar-., en navolgen of op hunne voetstappen vooruittreden, blijft toch ook niet ten aohter. Alia, met dit voorwoord zetten wij in en blijven eene wijle staan bij Sint Eligius, patroon der smeden, ijzerbe werkers, goud- en zilverarbeiders en van allen die met peerden omgaan en van hoefijzers en ander getuig kennis hebben- J de boeren vieren ook St Elooi, apostel van Vlaanderan en Bra bant Guido Gezalle spreekt van Smeds foore, Cavalottersmesdag, paardenren nen. peerdenwijüing en van gepint zijn gelijk fen St Elocispeerd- Ds vlaam sche namen Lgys, Loyaerts, Loyens. Lcyssone of Loonus komen voort van den naam van dien volbsheilige, die eens bisschop was van Doornik, Te Nederbrakal, te Leeuwergem en elders bestaat nog den paerdenomme- f'anjr. In ons 's Graven Aalst bezit St Eligius een puik prealaltaar ia de hoofd kerk van St Martinus. 't Spreekwoord luidt op zijn feestdag «Msn kan geen ijzer met handen bre ken». Nog iets St Elcquius werd door Sint Elooi priester gewijd en zijne re- likwiën berusten te Schoonendale, Men viert nog St Franciscus Xave- rius, apostel van Indien en Japan, die leefde in de 16a eeuwen stierf in 1652, St Eligius verwisselde hat eeuwige met het tijdelijke in 659. Dat was zijn voor ganger van over duizend jaren. De grootste apostel en zendeling na Si- Paulus was een Jezuit. een van de eerste of beter de kameraad van Sint Ignatius, stiehter van het gezelschap Jesu. Ne Spanjaard, volbloedig, edel van naam en hert. rijk aan aardscha en geestesgoederen, verliet hij de Hcogeschool van Parijs om missionna- ris te worden en te sterven op een eiland in 't zicht van China, dat hij insgelijks voor Christus wilde verove ren 't Is de patroon en beschermer onzer Xiverianenbonden, onaer dap pere mannengilden- Pator Gaspar Barze, een Zeelander, stond Xaverius bij in zijn apostelrei- zen en 't was hij die dat woord van St Franciscus verwekte: «Da mihi Belgas! Geeft mij en zendt mij Belgen Zijt ge nu niet fier Leve onze zendelingen zoo hoog gewaardeerd en geschat. De vlaamsche naam Saverijs komt voort van Xaverius.- Een andere volksheilige viert men ook deze week. Sinte Barbele, Barbara, of Barbe, eene christen® heldin, maagd en msr- telaresse, door eigen vader vermoord cm redewille dat zij het christen geloof wilde blijven bewaren. 't h de patronesse van Busssniera Kolveniers, kanonniers, koolgravers, mijnwerkers, wapensmeden on wapen lieden van allen aard en graad.ook van vuurwerkmakers, enz, ja, nog van gevangen lieden, enz. en wordt gediend tegen da onvoorziene en schielijke dood- Gereed zijn altijd voor to ver trekken naar d'eeuwigheid is 't wacht woord. 't ls waar ook. al de tram, trein, en autobusbedienden, die aan zooveel gevaren zijn blootgesteld, moeten dik wijls aan Ste Barbara denken en bid den om behoedingen hulp. Want voor de dood is er geen kruid om eten. Barbe, Berbel, Bay. Bayken enz. zijn vlaamsche namen voortko mende van Barbara. 't Heilig mensch stierf in 235. Ze wordt afgebeeld met tqren waarin drie vensters, zwaard, palmtak en e|jn kolk met de H. Hostie er boven zwe vende. In S- Martonskerk binnen Aalst en in meest al onze kerken bezit zij een altapr of beeld, confrérie of broeder schap. We moeten eona weerkomen op 't zoo kenmerkend altaar en geschil derde tafereelen vftn onze hoofdkerk. Dat doen wij met gelegenheid. Daarmee zijn wij op 't eiede der week en wo zetten ons kloefken voor den goeden man Sint Niklaas, met zijn tabaard aan, die 's nachts zal ko men om de brave kinderen ta beloo- nen en te verblijden, 't Gaat verre an bij met zijn kados., w«nt onze Too de broeders van Gent hebben op hunn vietorienen van hunne magazijnen ook al geschilderd j Klaasgesohenken. Niet Rue dc RichelieuParijsBank Building/Kingsway, 20 Londres W- G. 2. M—h te verwonderen want de goede Sint wil goed doen aan iedereen. Koeragie met de schoenzettinge op Sint Niklaasavond* schreef de priester dichter de voornaamste die ooft Vlaan deren voortbracht en bezat. Die goedhartige bisschop stierf in 325, te Myra waar hij zijn hoogweerdig ambt waarnam. Den 6en December viert men zijn feest en het vervoeren van zijn overblijfsels naar Bari herin nert men dan 9 Mei. Hij is de patroon der hoofdstad van 't Land van Waas en beschermheilige der winkeliers, De beste vriend der kinderen... Alhoewel zij St Marten niet vergeten. Nog patroon der matrozen, dokters en apothekers... vandaar misschien hot spreekwoord den eenan helpt de zalv®, den andoren 't potje- St Niklaaskerk te Gent, die thans zoo sohoone ontbloot-., en welhaast hersteld wordt, is een van do schoonste parels van ons land..- de oudste tempel Gods van Vlaanderens hoofdstad. De St Niklaaskerk te Brussel zou insgelijks moeten ontbloot worden., de devoties bloeien daar binnen en de me nigvuldige relilcwiën der heiligen zetten daar toe aan in dat kerkje, een der oudste van 's lands hoofdstad., achter de Beurs, Neygem 8n Swynaerde aanroepen StNiklaesala beschermheilige. Yper bezit ook eene kerk hem toegewijd, Sinte Niklaes, appelenbaea met zij nen tabbaerd. zijn wit peerdzijne roe, zijn sehuitje vol lekkerding, vol appelkens van oranjenenz* 't Is ook stoeldraaiers,- oude kleer- koopers, voddenmarohands en schip- persmesdag of misdag, In onze St Martonskerk weet iederr een zijn rijkzarsierdo altaar staan... O Goede Sint geeft ons genade naar staat, zooveel niet voor den tijd als voor de eeuwigheid. Mare In den loop van een feestmaal, Don derdag avond gegeven in een restau rant te Mons, ter gelegenheid van bet Ste. Barbarafeest en ingericM door de Fédération socialisle boraine, en aan welk feest talrijle vooraanstaanden uit de partij deelnamen, werd Staatsminis ter Anseele door eene beroerte getnoif- fen. Hij ontving onmiddellijk geneeskun dige zorgen. De toestand van den ge troffene is niet angstwekkend, maar men mag niet vergeten dat de heer An seele 73 jaar oud is, en dat- het reeds de tweede maal is dat het geval zich voordoet. Hij werd Vrijdag avond per auto naar zijne woning te Gent vervoerd. Bij gure weer en kouden regenslag, ls't goed te dooden sneeuw- en winterdag Dan is een boelc de beste vrind Dien gij in onzen winkel vindt. Boekhandel Kerkstraat21, Aalst. Onze vliegers kapitein Van der Lin den en Fabry zijn gereed om hunne vlucht aan te van gem. Zij wachten slechts het gunstig oogenblik. af om te vertrekken. Alles werd reeds Vrijdag in gereed heid gebracht. Zooals men weet is liet geen expeditie voor een sne.Iheidsvluoht, maar wel voor de eerste postverbinding Brussiel- Kongo. De twee luchtvlicgers zullen de lucht- rit in vijf etappen doen Oran, ReggKxn Méamy, Fort Lamy en Leopoidville. Zij denken insgelijks langs de lucht terug te keeren en langs dezelfden weg. Indien zij in hunne poging gelukken, dan zullen zij niettemin alle tot hier toe vastgestelde rekiordS neerhalen. De raid wordt technisch bestuurd door ka pitein Vander Haden, terwijl Fabry zich uitsluitelij.lt bezig izal houden met de studie der reis in het Afrikaansch vas teland. Hij is bijzonder aangeduid voiotr die zending, daar hij reeds een studie reis gemaakt heeft met een imoto-side- car en denzelfden weg heeft gevolgd. Het vliegtoestel is een Breguet doior een motor Hispano van 600 HP in be weging gebracihi. Het is een soort handelsvliegtuig, dat 1400 liters essence als reserve kan opnemen, wat toelaat- een afstand van bijna 2600 kilometers af te leggen. Geheel het toestel is in orde gebracht door den adjudant Coppens Jioa-ef. Prince Leopold et; Successeur D'Herse «Prince Leopold», de mooie hengst van het Belgisch trekras, van den h. Alfred Vanderschuexe.n, uit Yollezeeile. (Brabant), is onlaiigs gestorven. Hij wa.s 17 jaar oud. De hengst wras de af stammeling van «Golo'sse Henrien »Blondine de Berghon» en behaald© talrijke eerste prijzen en premien. «Successeur d'Herse» van den h. An- toon Delepine, uit Homies (Henegou wen) een andere beroemde hengst is eveneens clezer dagen gestorven. Piit paard, -dat nauwelijks negen jaar oud was, behaalde het kamp menschap in den internationalen wedstrijd voor trekpaarden van het zware ras in 1926. «Successeur d'Herse» wras de afstam meling van «Albion d'IIor» en «Alice d'Herse». Deze twee raspaarden vertegenwoor digden een waarde van meer dan een miljoen frank. OPVOERING VAN 2e leden aan aamborstigheid en de mist zou hun dood verhaast hebben. Men meldde uit Engis, provincie Luik dat elf personen aan aamborstigheid onderhevig in de laatste 24 uren over leden (zijn, waarschijnlijk uit hoofde van den zeer dichten mist welke sedert drie dagen over de streek hangt. 1-Iet gerucht had geloopen aat het uitwasemingen waren der zinkfabrieken uit de omgeving van Engis, welke oor zaak waren van deze talrijke sterf ten- Maar in bedoelde fabrieken wordt se dert eenigen tijd niet gewerkt. Men ver onderstelt thans dat de mist doordron gen is van giflgassen eener ongekende herkomst. Volgens een ander bericht, Eouden er niet elf, doch zestien BISDOM GENT. Z. D. H. de Bisschop heeft benoemd tot Pastoor te Oycke, den E. H. A. De Wulf, onderpastoor te Auwegem; tiot Onderpastoor te St. Pieters te Gent den E. H. A. Weyers, onderpastoor te Deyn- ze; te Gentbrugge Centrum) den E. H. G. Deschaunes, onderpastoor te Gent- brugge S. Eligius. Een valsch spoor De persoon die Woensdag nacht aan Sint Pielersstatie le Gent, werd aange houden in een spijshuis der Elisabeth laan, genaamd S., verzekeringsagent te Lede, werd Vrijdag in liet kabinet van den heer onderzoeksrechter Van Eeck- liaute onderhoord. S..., 23 jaar Qud.fverklaarde het vol gende Woensdag heb ik den dag dooerge- slacMoffers 'bracht te Denderleeuw; ik heb mijne zijn. Ook ziouden talrij"ke stuks vee om gekomen zijn. Vrijdag avond werd bevestigd, dat men van Donderdag middag tot Vrijdag morgen elf overlijdens bad geboekt. Na derhand is een twaalfde sterfgeval voorgekomen. Men vreesde dat de mist, die binst den dag was opgetrokken, Tiiog dichter dan voorheen binst den' naclit zou heersclion. Twee dooden te La MailSieu Op. het gehucht te La Maillïeu, heeft men Donderdag nacht twee overlijdens aan te stippen gehad, welke zich voor gedaan hebben in dez-elfde voorwaarden nis te Engis. beminde bezocht en dan ben ik in ge zeischap geweest van andere, agenten met wie ik op zwier ben geweest. Toen ik 's avonds met den bommeltrein iom 10 M ure uit Denderleeuw vertrok om huiswaarts te rijden, was ik dronken. Ik ben op den trein in slaap gevallen en was verwonderd in Gent te zijn aan gekomen. Het was 11 3/4 ure; ik had honger, ben e.enige koffiehuizen afge- loopen, om ten slotte aan te landen in den restaurant «Alberta» waar ik een «souper» heb Besteld. Men is mij daar klom en aanhouden, mij van een wreede misdaad beschul digende, waarover ik niet het minste 1-Iet treurig bilan wijst, bijgevolg opjwoord had vernomen, veertien doodepi Die ye.rklarjng wetcd dan na gegaan;]? door ,L. DE VR1ENDT en POLDI SOREL Op Zondag 21 December, wordt in da groota feestzaal van da VOLKS KRING bat nieuwe transformatiespel Lourdes opgevoerd door den ereidberoemden tooneelkunstenaar LDe Vriendt. Het is de eerste en eliicbt de eenige gelegenb id in de streek van Aalst KAARTEN aan 10 fr. (Voorbehouden plaats), aan 6 en 4 fr. in den Volkskringkunnen ook aangevraagd worden bij E. II, Bugleonder pastoor en zullen toegezonden worden na storting van het bedrag op Postcbekrekening N. 71421. De vertooning zal eindigen vóór bet vertrek der laatste treinen en autobussen. Deuren te 4,30. Gordijn te 5 ure. verdachte in bijzijn van rechterlijke agenten is clan naar Denderleeuw gere den- Men is overtuigd dat S. gansoh on- plïchiig is; cwok het meisje, de Bjarige Simonne De Bock heeft S... niet her kend. Een paar getuigen werd ook gehoord onder andere de gebuurvrouw Marie "Van Mol, vellenhandeiaarster, die. zeer be vriend was met het slachtoffer Maria Lievens en nog in huis was geweest met den valavond, om aankoopen te doen. Volgens die getuige moet de misda diger een welbekende zijn van het slachtoffer. Immers, de persoon die tegen het kind heeft gezegd «Mietje is niet thuis zij is. hier rechtover moet geweten heb ben dat de vermoorde ook ten mijnent kwam. Overigens, niemand in de buurt sprak de vrouw aan als «Mietje» maar wel als «Golette Een belangrijke verklaring Een belangrijke verklaring was nog de verdere getuigenis van Maria Van Molle. Deze vrouw is ook de laatste persoon die Gal et t a Li evens in leven zag. Zij Was een goed bekende van het slachtoffer en wist te verklaren dat fcij omstreeks 4 u. 30 Woensdagnamiddag m den winkel van vrouw Lievens kwam. Zooals altijd begaf zij zich naar de keu ken, waar het slachtoffer zich gewoon lijk ophield. Getuige heeft opgemerkt dat twee kopjes, waarin koffie was ge weest op de tafel stonden; dit doet ver onderstellen, dat het slachtoffer be zoek had ontvangen. Op de tafel lag een papier met een rekening op. In den namiddag zou vrouw Lievens dus een bestelling hebben ontvangen. Er werd overigens een pakje gevonden me.t blik jes on andere waar. Verder verklaarde getuige een beta ling le hebben gedaan aan het slacht offer. Zij gaf haar o.a. een briefje van vijl fFank, waarop een groote inktvlek was veroorzaakt door het kurk van een inkt'flesch. Dit laalsta is een detail van groot belang voor het onderzoek daar de. dader, die ongetwijfeld geld heeft geroofd, in het beizit moet gekomen zijn van dit bankbriefje. Getuige verklaart ten: slotte dat er niets ongewoons Bij vrouw Lievens was op te merken. Deze heeft haar ook niet gesproken over het bezoek dat zij in den namiddag zou ontvangen Rebben. In vrijheid gesteld Zooals wij hebben gemeld weid door de rechterlijke speurbrigade een on derzoek ingesteld nopens het «alibi» opgegeven door S... uit Lede, die in verband met deze zaak werd aangehou den. De beweringen van S... werden ter plaatse onderzocht. Er werd uitge maakt dat de man Woensdag in den namiddag tot 's avonds te Denderleeuw heeft vertoefd, zocdat hij onmogelijk te Gent, kan geweest zijn op het oogen blik van den moord S... werd dan oiok terug in vrijheid gesteld. Het slachtoffer had vroeger twee kostgangers Vrijdagnamiddag werd de schoiou- zoon van de vermoorde vrouw Lievens, de h. Boiron uil Namen door de rech terlijke. speurbrigade onderhoord. Hij deed kennen, dat enkelen tijd geleden twee personen bij zijn Bchooinmioeder waren op logist geweest. Hij gaf de persoonsbeschrijving van deze pasjo nen die. ongetwijfeld op de hoogte moe ten geweest zijn van de gewioonte van het slachtoffer. Een onderzoek is thans aan den gang ten e.inde deze personen te vinden. Men mag hopen dat de na sporingen om' den dader of dc daders le ontdekken met e.en gelukkigen uit slag zullen bekroond* worden.. Afdeeling Aalst. NEUSBLOEDEN In dit geval zal men den aiekenper- soon met opgeheven hoofd in een frisch en wel verlucht lokaal plaatsen. Men zal de slapen en het voorhoofd met frisch water of met azijnwater nat maken. Verder is het noodig met den vin ger 't bloedend neusgat gedurende ge- ruimen tijd stevig toe te nijpen, tot zich een stop gevormd heeft. Zoo de bloeding voortduurt, tzal .mien den neus opstoppen met propjes watte of kiomvrije gaas gedoopt in zuurstof water of in een opliossing van anlipy- rine op 1/10. VERPLETTERING Bij verplettering zal men de wonde afdruppen met boorzuuroplossing en dan een nat antisoptiek verband leggen Het verpletterd lid wordt onbeweeg lijk gemaakt. Wonden veroorzaakt door vuurwapens Men zal aan de wondie niet raken, maar ze spoedig mogelijk bedekken met een droog antiseptiek verband. Het gekwetste deel wordt onbeweeg lijk gemaakt, en men zal onmiddellijk den dokter ontbieden. In een volgend artikel handelen we over venijnige wonden. Op Mftandftff 1 December vierde de Boe- rencllde Sint Isidorui haar jaarlfjkfoh Sint Elonifeest. Talrijk kwamen de leden op om de plechtige mis bij te w onen die opgedragen werd ter eer* van St Eligius en St Iddorus. Om 10 ure werd er in het lokaal fcenr be langrijke voordraeht eegeven door M. Van der Auwera, van den Boeronbond van Leu ven, over de vertorging der fruitboomrn. Do geachte spreker wist op meesterlijke wijze uiteen te zetten, het belang van de opbrengst onzer boomgaarden, en het over* groot verlies dat de landbouwers ondergaan door de ziekten en talrijks insekton en woekerzwammen welke onze boomen en vruchten aanranden. De geschikte middelen om die verschillige vijanden te bestrijden werden ten slotte uitgelegd en besproken, AI de toehoorders drukten hunne tevredenheid uit over de nuttige ©n praktische wenken, door den ge leerden vakman uiteengezet. Het smakelijk noenmaal vereenigde rond den middag do leden onzer machtige gilde en ge moet niet vragen of er geeten werd! In den nnmidd g werd oen bezoek ge- braoht aan de leden herborgitrs, om den dag to sluiten door eeno loting van nuttige voorwerpen, die de hulshoudster zeer wel kom zullen z^n. Mochten al de landbouwers onzer ge meente hot nut van onze gilde begrijpen en zich zonder verwijl bij deze aansluiten, want 't is enkel door de macht der vereenigen, en liet aanwenden der middelen die de weten schap ons ter hand stelt, dat wjj de moei lijkheden zullen zegevierend doorkomen, die de Belgieche landbouw ten hnidigen dage doorworstelt. Hebt U geld te beleggen in AKTIES o/ OBLIGATIES raadpleegt da Deze gelast ziah met het uitvoeren van BEURSORDERS op al de binnen- en buitenlandaehe geldmarkten aan da VQ0RDEEMGSTE VOORWAARDEN I 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1