Saai! m\ ^Qst-Vlafindiren 9 Rond het feest der Onbevlekte Dinsdag Dec, 1950 Onbewaakte overwegen De doodende mist te Luik Koning Albert moet zijn papieren laten zien De luehtverbinding Belgie-Congo Het Nationaal Coloniaal Congres te Brussel De Belgische ingenieur Hankart uit Rusland te Luik aangekomen Minister Heyman te Beveren-FCaas vogrdeeliëste voorwaarden Kofkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. XXXVI JAARGANG NUHIKIER 283 DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuftel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALSTj 1: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13,U Brussel Rue de 20 Londres W- G. 2. H. Leooadia Zonop7,33Zon af 3,531 L. K. 12 N, M. 20 Ongeschonden, ongerept en zuiver rein meer dan een ooge is Onze He» meimoeder do gansch Onbevlekte Maagd Maria. We zijn fier op 't pertre* van onze Moeder en we vinden haar gelijkenis toch zoo schoon, 200 fijn, 200 welge lijkend, We staren met nog meer fier heid Op de wondere trekken van de schoonste der Moeders en bewonderen immer meer de wonderbare schoon heid der Onbevlekte, die het Hert van God en het oog der msnschen verrukt, i We waren geschapen naar het beeld van God, doch onze eerste ouders zondigden en schonden d® gelijkenis... Doch do Oppermeester wilde eene Onbevlekte zien geboren worden, uit wie de verlosser ter wereld zoude ko men. Zij zal de kop van rt serpent ver pletteren en Maria zal medevorlosse- res zijn. Ziet de Onbevlekte wordt ontvangen en geboren en de duivel met machte* loosheid geslagen. Een kunstgewrocht des Hoeren, een nooit volprezen schoonheid, meer dan een engelachtig figuur komt to voor schijn. Niet "to verwonderen dat de Engel haar begroette als genadevolle, geze gende des Hearen en gebenedijde onder alle vrouwen en schepselen- En haar vlekkeloos leven en haar zoo machtig rein afsterven en hare opneming rrmt lichaam en ziel ten h'« mei O wat ll wonderen van sneeuw blanke ongereptheid. O wellust aller heiligen, o koningin der Maagdon, o heersclieres der engelen, 0 altijd reine maagd en Moeder Gods. O Maria zonder vlek ontvangen bid voor ons die tot U onzen toevlucht nemen O Maria wij verheugen ons over uwe eindelooze schoonheid- ja de menige vuldige aonden welke de wereld oven zwalpen doen ons pijn. O konden we het gebrek aan recht en rechtvaardig heid, aan naastenliefde en onwaarheid verhelpon en meer tekeergaan. Hebzucht, hoogmoed, onmatigheid en onreinheid verachten wij en we kijr- ken naar omhoog om dat holderblan ke bevoorrecht schepsel dat Maria Is te zien, te bewonderen, te smeekan, te aanroepsn. Op do stormende an woedende z®e do zer wereld staat d® vredigs, vreugdige, aantrekkelijke en rustige morgenster te glinsteren. Zij bestraalt iedereen die maar wil haar weldoanden glan ontvangen. Over haar streek nooit de adem der zonde, heen l Maria is immers 't ideaal van zon. deloosheid- Zij toch was en bleef al tijd nederig, godvruchtig, den Hfiere onderdanigen gevallig, rein en kuisch, liefdevol voor God en de mensohen. Maria boezemt ons moed in, zij beurt ons op, zij berispt ons zaoht en teedor na 't vallen, zij wijst op fouten en gebreken, zij zet om haar op te volgen. We weten het, Maria's onbevlekt zijn. moet ons een ideaal blijven, wat we tooh nooit zullen bereiken. Aan ons do Maagd der Maagden te vcresren om door haar tusschenkomst te ver krijgen de zuiverheid, die elk en allen moet bewaren of wederbekomen, be oefenen en hoog in oere houden. In bekoring dus tot Haar klagen en vragen In de gavaran hare hulp in roepen 's Morgens ön 's avonds drie Weesgegroeten bidden ter van Maria's zuievrheid. Dan zullen we de vijanden onzer ziel en ook wel dezen van ons lichaam kunnen overmeesteren en verslaan en de zuiverheid naar onzen staat kunnen onderhouden. Gedenk Lourdes en de woorden die de schoone Dame aan de gelukzalige Bernadette sprak .- Ik ben de Onbevlekte Ontvangenis.» Wij ook beoefenen de zedigheid en de rein heid. MARC. lijk attest over zijn activiteit. Ook ko ning Albert, die zich in den loop van het uitstapje niet kenbaar liad gemaakt .voldeed, zooals alle toeristen, <aan het .verzoek 'Om te. teekenen En lüj toeken de... in volle oprechtheid Albert, koning van Belgie.» Waarop zich het navolgend gesprek ontspon Geen gekheid, asjeblief Dit do cument is ernstig en ik heb liever dat er geen grapjes in staan. Maar ik heb er alles behalve een grapje in geschreven. Gekheid, gekheid. Ik verzoek u be leefd mjet uw waren naam te signeeren. Het spijt mij wel zeer, beste man, maar dat is mijn ware naam. En de koning nnoest wel zijn identi teitspapieren laten zien, om den onge- Joovigen Thomas te 'Overtuigen. Toen bleek de gids nog minder in zijn schik en droogjes merkte hij aan t Nee, maar, Sire, dat is niet aar dig zoo te zwijgen Ik zou u anders «geleid» hebben... als ik geweten had wie u is. Bij ff ure weer en kouden regenslag, Is't goed te dooden sneeuw- en winterdag Dan is een boek de beste vrind Dien gij in onzen winkel vindt. Boekhandel Kerkstraat, "21, Aalst. Ten einde meer ongelukken te vermijden De 'ongelukken aan de onbewaakte overwegen verwekken in 't algemeen nog meer opschudding dan de verkeers ongelukken met de voertuigen van allen aard op de baan. Het is om bij te dragen tot het we ren van het gevaar der onbewaakte overwegen dat de heer IMiasson in de Kamer aan den minister van verkeers wezen de vraag had gesteld WTdkFWb'örzoigen er genomen wer den om deze ongelukken te vermijden? Welke onderrichtingen er onder andere gegeven werden aan de machinisten Moeten zij fluiten wanneer zij een 011- bewaakten overweg benaderen Ziehier bet antwoord dat de achtbare minister op deze vragen gegeven heeft: De meeste onbewaakte overwegen Kijn op de volle baan gelegen aan da kruising van het spöor met weinig be langrijke banen :of met weinig bezochte landwegen die bijna altijd door dezelfde personen benuttigd worden. Tol hiertoe werden 34 niet bewaakte overwegen voorzien van pinkende vuur- lichl.seinen die aan de voorbijgangers het gevaarlijk punt aanwijzen. De toe rusting van andere overwegen wordt gedaan of londerzocht. Al dg onbewaakte overwegen zijn op zulke wijze vrijgemaakt, dat een voor bijganger, die een gewone voorzichtig heid aan den dag legt er kan overstap pen zonder eenig gevaar te loopen, Want de treinen zijn zichtbaar Op ta melijk groolen afstand. iDe seingeving is in overeenstemming met deze aange-, prezen door de internationale conferen- der spoorwegen. Er wordt geziorgd dat de seinen nooit te wenschen over laten en desnoods zelfs versterkt wor den. Geen enkele bijziondere onderrichting wordt aan de machinisten gegeven be treffende de onbewaakte overwegen. De machinisten mogen niet. van hun voornaamste bezigheid afgeleid worden door de verplichting te fluiten aan de overwegen.*Zij moeien al hun aandacht wijden aan het voeren van huri trein en de naleving van de seinen van allen aard die langs de lijn geplaatst zijn om de veiligheid van den gang der treinen te verzekeren. Veel zegt dit antwoord niet, en wij houden meer aan de mededeeling die Donderdag namiddag werd verstrekt in de algemeene vergadering van den Ifyoo- geren Wegenraad. De Nationale Maatschappij der Bel gische Spoorwegen/ zioo luidt zij, heeft besloten krachtdadig mede te werken tot. de afschaffing der overwegen, door jaarlijks een belangrijk krediet in hare begroeting in te schrijven. De werken van verlegging van het spoor Brussel-Namen, ten einde den overweg van Gembloux te kunnen af schaffen zullen eerstdaags in openbare aanbesteding gesteld worden. Voor eene reeks andere overwegen, namelijk die van Ste-Agatho Berchem, hun handteekening zetten, wat tevens iGentbrugge, La Louvière Manage, enz. ),ils .controle dienst d|oet en als, wette- jverderen de studies njorjna&Li Luik, 7 Dec. Het aantal dooden in de Maasvallei, le Engis en Omgeving was gisteren vier en zestig, terwijl nog een honderd parsnmen aangetast zijn. In verband met de waarachtige olorzaak tast men nog steeds in het duister. Dokter Lacomble, toezicht er, van de Gezondheidsdienst meent, dat het feit alleen in den ongewoon dichten mist is le zoeken. Alleen oude personen, die aan een long- of eèn hartziekte leden, zijn gestorven. Er is o>ek een man on der, van 47 jaar, imaar Iwj was een oud strijder en had waarschijnlijk van de giftgassen geleden, in den oorlog. Een-meisje van twintig jaar is ook on der de slachtoffers* maar zij had ee.n zeer enstige keelziekte. Het. is. mogelijk dat de -zware mist lan gen tijd onschadelijke dampen heeft gelegd in de lucht: Jammerlijke atmos ferische omstandigheden hebben der wijze een noodlottigen invloed gehad Op de mensohen met een zwakke ge zondheid, wier hart, longen of keel niet in orde waren. Ik ben, aldus verklaarde dokter Lacomble aan een confrater, in verbin ding met het parket, dat mij zal vragen of een lijkschouwing vcreischt is. Ik zal ontkennend antwoorden. Zij zou alleen bet beslaan van organisch letsel be wijzen, maar ik ben er van overtuigd, dat men geen spoor van zuur of gas 7.ou vinden. - [Londen, 7 Dec. Aan de (Daily Mail» heeft prof. I-Ialdane, van de Uni versiteit to Cambridge, verklaard dat het geval in de Maasvallei een epide misch karakter blijkt te hebben, zoo- iets als de «zwarte pest» in de middel eeuwen. Hij meent niet diat cr schade lijke. gassen mede gemoeid zijn. Mis schien. houdt liet verband met. de (over stroom in gen. 1-Iet blad de «People» herinnert, er aan dat. dezer dagen in Yorkshire, een aantal stuks vee zijn bezweken aan een onbekende besmetting, welke blijkt ie onze ons aan de eera Een ongeloovige Alpengids Het blad der in Belgie verblijvende Zwitsers «Compatriote» verhaalt een grappig incidentje, dat koning Albert bij zijn beklimming der Alpen is over komen. Elke gids heeft steeds een boekje bij zich, waarin de klanten na hun tochten Zondagmorgen zijn de vliegers Fia- bry en Vanderlinden vertrokken voor de ontwerpen vlucht Brussel-Belgisch Kongo, welke de eerste rechtstreeksche verbinding door de lucht moet ver zekeren tussckcn het moederland en d© kolonie. 0,m 4 u. achtten de vliegers, die niet te bed waren gegaan, de weergesteld- biid bijzonder gunstig. Het toestel werd buiten gereden. Adjudant Goppens deed den motor draaien. Om 4 u. 30 werd getracht te starten, maar de vliegers stelden een onbeduidend defekt wast, dat spoedig was hersteld. Om 5 u. 15 steeg het toestel in de beste 'omstandigheden op om dè verre reis aan te vangen. Na boven het vliegveld te hebben ge cirkeld stegen de vliegers honger en verdwenen zij in zuidelijke richting. Bfj het vertrek waren de overheden van de verschillende luchtvaardiensten, ■aanwezig, inzbnderheid generaal GJil- liaux, bevelhebber van de militaire luchtvaart, generaal Pierrot, algemeen opzichter van de technische, luchtvaart diensten. Verder waren ook nog aanwe.- j de kapiteins Medaets en Verbaegen. Men weet dat. de vliegers volstrekt niet het inzicht hebben een rekord te verbeteren. Het plan js van Brusse.l naar Oran te vliegen, met dan als vol gende vluchten Oran-Reggan; Reg- gan-Niamey; Niamey-Fort Lamy, en Fort Lamy-Leopok'stad. Hetzelfde programma zou gevolgd worden bij'de terugreis. '."-Ci hangen in de lucht. Drie nieuwe sterfgevallen te Jemeppe Zondag morgen is. de toestand toch niet erger geworden. Inderdaad uil ge nomen te Jemeppe, waar men Zaterdag dre.i nieuwe sterfgevallen lieefl miogen boeken, wat het aantal dooden in de streek op 63 brengt, is de akelige lijst in de omliggende gemeenten niet ver lengd geworden. Daarentegen, zijn er honderden zie ken, wier leven gelukkiglijk niet in ge vaar is. Immers hun toestand is veel verbeterd. Eerst 'Maandag of Dinsdag zal d uitslag der lijkschouwingen, die te En- gis, op bevel van het parket werden ge daan, gekend zijn. Een ammoniakontploffing Parijs, 7 Dec. «Le Matin» heeft £irof. Alexandre Travers, bestuurder van het Scheikundig Instituut van de Lorreinsehe Universiteit., ondervraagd. Hij kan niet de oorzaak in de zinkfa- briekeai ontdekken. Er zijn twee moge lijkheden het beslaan van een fabriek van stikgas in de omgeving, en waar onvoorzichtige proeven izionden geno. men zijn. De tvveede veronderstelling komt liem ec-hter waarschijnlijker voor: dat een ammoniakketel izou ontploft zijn in een fabriek aldaar. Ammoniakgas verdicht de lucht geweldig, en brengt brandende gewaarwordingen in de keel voort, in den aard van die over dewelke de slachtoffers klagen. Deelneming van de regeering. Minister Jaspar beieft den h. Briant., zijn kabinetsoverste, er mede belast zijn deelneming aan te bieden aan de ge- eisterde gezinnen. De h. Briant heeft zich naar Engis, Flémallo-Haute, Flé- myalle-Grande en Jemeppe begeven. De koningin in de geteisterde streek De kioiningin is Zondagochtend, per auto, in gezelschap van dokter Nolf en t hofpersoneel, naar dè doior den mist geteisterde streek vertrokken, met liet doe.l er vergaderingen bij te wonen waar zij geneeskundige uiteenzettingen zullen doen in verband met de oorzaken van de besmetting. Met aantal dooden Het cijfer van het aantal sterfgeval len te wijten aan den mist slaat mag niet vast.. De ee.nen spreken van 70, de anderen noemen een iewat lager cijfer. De toestand van de zieken gaat beter sedert de mist verdwenen is. Hot parket heeft zich, in gezelschap, van gereclvtsdokter, Zondag naar Engis begeven om er de schouwing van enke- Zondag morgen heeft het Nationaal Coloniaal Gongres zijne werking voortgezet,. Er werden besproken de verslagen handelend over de kleine landbouw-cto- lonisaties, waarin gevraagd werd de in richting van net. landbouweredict en de vermindering der douane-rechten, even als deze der vervoerkostenvervolgens uit- der commissie welks aanplantings- systeem, opgemaakt in samenwerking tusschen de Europeanen en de inlan ders bestudeerd had. Het Congres besprak vervolgens de kwestie der verde.eling der landbouw gronden, van landbouwonderwijs .en deze van de inrichting der werken van maatschappelijk hulpbetoon. De besluiten I11 de namiddagvergadering beeft, de algemeenie secretaris van het Congres, M. Goppens, de. besluiten voorgelezen die uit de beraadslagingen van bet Gongres kunmen getrokken worden. Hel Gongres is 'l er over eens dat, de landbouw in Congo volstrekt moet uit .gebreid Worden. Men moet de negers leer en op welke wijizie zij den grond moeten bebouwen. Dit zal tevens de beste manier zijn om den gezondheids toestand der inboorlingen te verbeteren Van de landbouw liangt do toekioms#t der kolonie af. De handenarbeid moet fatsoenlijk be. taald worden, in het algemeen in geld en bij uitzondering slechts in nalura. Betreffende het aanwerven van ne gers voor nijverheidsondernemingen moet er gezorgd worden dat de arbei ders met hunne vrouwen worden aan geworven. Indien men ongehuwde ne gers uit hunne dorpen naar de nijver heidscentra zou voeren, dan znu dit noodlottig zijn voior de kolonie. Op die wijze, izou men tot ontvolking komen. De beschaving van Congo, moet in de de eerste plaats gebeuren door de vrouw De Zusters-missionarissen hebben op dit gebied een verheven rol te vervul len. Het onderwijs moet lioelagen ont vangen volgens de bekomen uitslagen, d. i. dat de toelagen m;oeten berekend worden violgens' het aantal leerlingen. Spreker betoogt diat, de voertaal van het onderwijs.de Congoleesche taal be hoort te zijn of een der twee naTionale talen van Belgie, dus niet. de Engelsche taal, wat in sommige str.eken nog hel geval is. Ten slotlle wordt het plain goedge keurd om te Leopioildville een school op richten waarih inboorlingen zullen aanvaard worden om opgeleid te wioir- den voor hel ambt van geneeskundig helper. Verder werd uiteengezet dat de wegen 111 Congo behooren verbeterd te worden Het leven in Rusland is een hel Tal ik, 7 Dec. Zooals gemeld, iS dank zij de tusschenkomst van bet Bel gische Ronde Kruis, de Luiksche .inge-^ nieur, de h. Hankart, die sedert 'een paar jaar in de macht was van de Sovr jets, naar Belgie kunnen terugkeererf. De ingenieur is gisteravond met den sneltrein uit Duitschland te Luik aan gekomen. Hij was vergezeld door Mevr* Moerman, uit Njoordsehoote, bij Dixmui- de wier echtgenoot in Rusland is over leden. Zij kon ook het" Sovjet-gebied verlaten. De ingenieur, die. blind is, werd op gewacht aan het station, door zijn kin deren en zijn vele vrienden. Zijn vrlouw, zijn zoon, die als offi cier dient bij een artillerieregiment, alsmede de h. Dronsart, algemeen be-' stuurder van het Belgische Roode Kruis waren hem tot aan de grens tegemoet gereisd. Veel honger geleden De aankomst en het wederzien tus schen den vader en zijn kinderen was zeer aandoenlijk. (De h. Hankart ziet er nog goed ge zond uit, ondanks de vele ontberingen. De ingenieur verklaarde dat men ziclï niet kan voorstellen welk een hel Rus land thans is. Hel v.odk lijdt op een ont zettende wijze. Indien het niet in opstand komt is dit alleen te wijten aan de ma chinegeweren, jie men op alle straat hoeken aantreft. De h. Hankart zei verder nog dat. hij veel honger heeft geleden en gelukkig was wanneer hij zich kon voeden met aardappelschillen. Gevaarlijke brieven Alle brieven, die hij ontving, werden geopend 011 meer dan honderd maal werd hij bij de Gepeoe ontboden, 001 uitleg te geven van de brieve.n die hij. uit Belgie kroeg. Ton slotte word hem het verblijf to (Moskou en in de andiere groote Russi sche steden ontzegd. Hij moest wonen in een dorpje, waar hij de ecniga in- telleklueel was. Znnder het Hood Kruis was hij van honger en ontbering be.- z weken. Zondag 7 Dec. te 10 u. werd h. Mi nister Heyman verwacht in de groot© nieuwe zaal van 't Gildenhuis die to taal vol volk was. De E. H. Yan den Abeel®, proost opende de vergadering. De minister van Arbeid kwam dadelijk aan 'l woord :Wolk is de huidige lo(\- stand Er zijn 325.000 oudjes gepen- sionneerd; einde '31 zullen er 400.000. zijn 't getal oudjes boven de 65 jaar. bedraagt 500.000. In Belgie is 't groot ste getal ouderlingen die, pensioenen zullen trekken en dat kost 375 miljoen fr. per jaar. Van af 1 Jan. 1931 zal het 525 miljoen fr. kosten, plus de mjjnwer- kerspensioenen of 100 miljoen. Mien schat op 600 miljoen do totale uitgave aan ouderdomspensioenen einde 1931, wat 2/3 beteekeni van heel het budget van 't ministerie door h. Heyman be stuurd. In ganscb Europa is geen pen sioenwet zoo voordee.lig en goed als dfo- ve van Belgie. Tjocli zullen de socialis ten en tegenstrevers roepen dat er niets/ gedaan werd. Dat noemt men politiek. !e lijken te tan. Hun advies zal pas'Ka do vergadering werd aan de cleelnc- of Dinsdag bekend zijn.* [mers. een thee ftangebodcnt Hebt U geld te beleggen in AKTIES 0OBLIGATIES raadpleegt de Deze gelaat zieh met het uitvoeren van BEURSORDERS op al de binnenen buitenlandaehe geldmarkten aan da I 1652 pMaundag

De Volksstem | 1930 | | pagina 1