NAAR MEER OPVOEDING Bsnk veer Dost-Vlaandereo II De onbewaakte Overwegen Donderdag Dec, 1930 hm cnze Abennedsn Rond het Parlement Hst drama te USckeS HET D00DELIJK ONGELUK TE ERPE 0e kabinetscrisis in Frankrijk Een heldhaftig priester KAMER Korltsïraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. XXXVI JAARGANG NUMMER 285 DAGBLAD 2O Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALSH Agentschap Ha ras, Adolf Maxlaan 13,(< Brussel Rue de Richelieu, Parijs— Bank Building/K ingsway, 20 Londrcs W0. 2^ H Damaeus 2onep7,35Zonal3,52 L. K. 12 N. M. 20 Binnen eenige dagen zullen kwijt- jscliriften aangeboden worden voor de Vernieuwing van de abonnementen voor H931. Onze. prijzen worden licht verhoogd, uil oorzakp de verliooging der verzen dingskosten, (0,05 fr. in plaats van 0,03 fr.) 12 maanden 66 fr. 6 maanden 34 fr. 3 maanden 17 fr. (Ontvangstkoslen inbegrepen)*. Om nutlelooze onkosten te sparen, Vragen wij aan onze abonnentcn dat zij de noodige schikkingen zouden treffen opdat hel kwijtschrift, bij de eerste aanbieding zou betaald worden. De nieuwe abcmnenlen voor 193-1 ontvangen liet blad gratis tot Nieuw jaar. uwer goede ouders, met uw broeders en zusters te. samen, en hel grootste getal dergenen die zoo menigmaal verzuch ten .Ware ik nog maar bij moeder, nu eerst begrijp ik haar zorg en waardeer ik haar goed zijn. Ware ik nog maar bij vader, nu eerst begrijp ik door eigen ondervinding de waarde van wat hij mij voorhield. jongelingen denkt er op. Wilt gij later gelukkig wezen, blijft zoolang mogelijk in den huiskring uwe ouders gelukkig maken; volgt hun be langrijken raad en handelt verstandig en met overleg am later echte mannen te worden met het vroom gevoelen in het hart bewaard. AAN DE JONGELINGEN Er komt een tijd zoolang domr vele kinderen vurig gewenscht dat zij de kinderschoenen ontwassende tot jongelingen «»opgrocien. Het grootste verlangen van het meerendeel hunner Sis zoo spoedig mogelijk mannen te worden en ook wel gansch vrij te zijn en op eigene voeten te staan, met eige ne vleugelen te kunnen vliegen. Mannen worden... vrij zijn...- Twee overgewiohtige -zaken die wel eens mogen overwogen worden, ton leinde te zien hoe oen jongeling waarlijk .lot man opgroeit en hoe hij vrij wiotrclt naar den goeden en echten zin van'het .wo-oird. Vele jongelingen scheppen zich groo te begoochdingen, voor wat een man worden en vrij zijn betreft, want daar door verstaan zij de ontvoogding uit .allen dwang en het ontberen van a-lle gezag. En daarin zijn ze verschrikke lijk mis. Als zij denken dat men hen voor mannen -zal aanzien als zij een.e knevel lof eenc baard bezitten, die hunne we zenstrekken meer vroomheid bijzetten, dwalen zfj, want niet het uitzicht van een min of meer verouderd gelaat, maar wel de houding en het verstandig ge drag zal hen als mannen doen beschou wen. Het is een moeilijke, en zeer gevaar lijke stap: van het jongelingsschap naar den mannenleeftijd, en dien best te kunnen stellen lot hun later heil en welvaren, moeten de jongelingen de .ondervinding benuttigen, die ouderen ,van jaren bezitten en hebben opgedaan, ten koste van voel tegenslagen, bittere wederwaardigheden, lijden en ontgoo chelingen. Met helder oog de wereld inkijken dat is goed, maar met open oor goeden raad aanhooren en hem volgen, dat is do eerste vereisohtc voor een goede lotsbestemming. Vooral den raad der .ouders, die lang voor hen geleefd hebben en de wereld kennen, omdat zij reeds veel hebben te gengekomen cn ondervonden. Die kunnen dan wel, beter dan wie ook- hunne kinderen eens tot jongelin Het gemeentelijk en Provinciaal belas tingwezen Vergadering van de rechterzijde De rechterzijde van de Kamer hield Dinsdag een vergadering ten einde te- beraadslagen /ioiver het regeeringsont- wer.p betreffende het gemeentelijk en provinciaal belasting wezen. De lieer Houtart, minister van Geld wezen, woonde de vergadering bij cn volstrekte aan de leden enkele inlich tingen over de beleekenis van het ont- De begrafenis der 5 jeugdige slachtoffers Dinsdag morgen had te Ukkel de be grafenis plaats der 5 jeudige slachtof fers zoo treurig aan hun einde geko men daags voor-St. Niklaas. Die ter aardehestelliitg had onder een ongewonen toeloop van belangstellen den plaats. Van af 9 ure was bet een onafgebro ken stoet van vrienden en kennissen welke aan de zwaar getroffen ouders hunne deelneming kwamen betuigen. De vijf doodkistjes stonden naast el kander opgesteJd cn verdwenen onder een berg van witte bloemen. M. Van der Eist, burgemeester van Ukkel vertegenwoordigde de gemeente. Twee lijkwagens waren noodig om do doods kistjes naar het kerkhof te voe ren. Kinderen welke kronen droegen volgden den droeven stoet met uooraan de vader en -de twee «grootvaders der jonge slachtoffers. Een dienst had plaats in de "kerk van St Job te Ukkel, waarna de ter aarde- bcslelling geschiedde. Zoowel in d-e kerk als op liet kerk hof was den toeloop der menigte zeer groot. De Koningin bij de zwaar getroffen ouders Dinsdag namiddag begaf de Koningin werp. Dc Minister liet uitschijnen dat ngar alwaar zij cen bMoek de Regeering met stelselmatig alle h],n(,h| M pn wpllto nn amendementen verwerpen zal. Tijdens de bespreking over het ont werp werd door verschillende leden aangedrongen op een doelmatiger ver deeling mn het gemeentelijk ^nds waarvoor 20 miljoen voorzien zijn.Hier bij zou in ruimere male moeien reke ning gehouden worden met d'e finan- ciecle behoeften*van de groote en klei ne gemeenten. Het statuut van het gemeentetijk personeel De Kamercommissie - heeft Dinsdag het onderzoek aangevangen lover het ltegeeringsontwerp in zake het statuut van hel gemeenlepersoncel. Door den h. Maenluout werd hel voor bracht aan M. en Mie.vr. Thiry, welke op zulke dramatische wijze hunne 5 kin deren verloren. Hare Majesteit had een langdurig onderhoud met de zoio zwaar getroffen ouders. Te Colorhb-Eechar Ciolomb-Béóhar, 9 Dec. Do vliegers Vanderl'inden en Fabry die. gisteren te .13 uur 45 Oran verlaten hadden, zijn gister, laat'in den iw<h Ie Golomb-Bé- char geland. Het is verheugend vast t.e stellen dat lel gedaan d'e kwestie van do pensioe- do vlochtonzer koene officiers-vliegers nen van het gemeenlepersoneel niet. uit het oog te verliezen. Be commissie zal op een volgende bijeenkomst dit punt, in behandeling nemen. De legeruitgaven en de grensversterkïng Vooir de leden van de Senaatscom missie voor landsverdediging heeft de h. de Broqueville, minister yan Lands verdediging, Dinsdag een uiteenzetting .gegeven over de plannen tol herinrich ting en bewapening van het leger. De leden hebben begrijpelijkerwijze liet geheim over die uiteenzetting be waard, toclv lekte uit dat de «Minister een omstandig verslag uitgebracht heeft over de behoeften van het leger. Hij wees vooral op de verhooging van de •uitgaven ten gevolge van de stijging van de prijzen van het oorlogsmate riaal. De uitrusting van cen regiment voetvolk dat. voor den oorlog 2 mil joen fr. kostte, kost or nu 6 miljoen frank. Terloops heeft de Minister de verwij len weerlegd die tegen de inrichting van tot hiertoe een gunstig verloop had. De twee eerste etappen zijn dus be reikt, zooals voorzien was. Nu gaat do vlucht over don Sahara beginnen. Wij hopen dat tegenslag hun zal gespaard blijven. gen opgegnooid den gouden raad geven,'den vliegdienst in sommige bladen ge die hun zoo kostbaar en heilzaam moet eijn voor den ganschien levensloop en wanneer de ouders rechtschapen zijn en hun kinderen waarlijk beminnen gelijk hel behoort zullen zij hun niets dan goed aanraden, niets dan het slechto afkeuren en laken. Jiongclingen denkt daarop. Gij die zoo vurig haakt naar den stond dat gij een twintigtal jaren oud geworden als mannen zult worden be schouwd peist daar dikwijls op en weest ervan overtuigd dat gij niet te vroeg naar vrijhefd moogt verlangen, om gansch alleen op uw eigene vleuge len te mogen rondvliegen. Gij haakt na<ar vrijheid, naar eigen zelfbestaan. Zeer wel, maar loopt niet te snel. Vrijheid, roept gij uit, met een hert poppelend van vurig verlangen naar den stond waarop gij uw eigen meester wezen zult gij bedenkt niet dat, wan neer gij uw ouderlijk huis verlaat en IVt. Laval bij president Doumergue Parijs, 9 Dec. Om 11,2<5 uur ver scheen de heer Laval, die met. do vor ming van cen kabinet gelast werd door den heer Doumergue, president der Re publiek aan toet Elysée, waar hij door den president wcnsc.hte /ontvangen te worden. Om 11.30 uur, werd hij bij den heer Doumergue toegelaten, terwijl hij aan de persleden, die daar bijeengeschaard waren, verzekerden in den loop van den namiddag een verklaring aan de pers te zullen doen. Na zijn bezoek aan den President zk>u hij nochtans nog eerst eenige persona liteiten ontvangen. De loopbaan van P. Laval Pierre Laval, die na Bartlnotu poogt. uit wtorden. een ministerie te vormen, behoort lot Hij bevestigde dat een krediet van óo «jongere politiekers» hij is 47 300 millioon frank op dc huidige be.-jaar. Reeds'm 1914 vaardigde Parijs grooting geboekt wordt ten einde in de hem af naar de Kamer. In 1924 werd behoeften van de grensverdediging te hij aan 'lvcl hoofd van de Cartel-lijst voorzien. Zonder de versterking van gekozen, maar sloot zich bij geen cn- Luik, «ei ook de Minister, is geen doel treffende grensverslerking denkbaar. Gisteren morgen stierf te Tiourcoing in den ouderdom van 76 jaar, Mgr J-B. I.eclercq. Wanneer hij pastoor-deken was der kerk Saint-Christophe waagde 'hij het van op den predikstoel de inwoners aan te zetten het koper niet in te leveren. Hij deed hen klaar begrijpen dat dit door den vijand werd opgeeisoht tol lvet vervaardigen van munitie, wat vele per sonen geenszins wisten. Tlfwerd voor den oorlogsraad ge- idaagd en ter dood veroordeeld; het vaderlijk gezag, de moederlijke be- werd de straf veranderd in levenslan zorgclheid als ontvlucht, dat gij veelal gen dwangarbeid, eene andere veel min zoete slavernij te gemoet loopt. Als gij later, op den afgelegden weg des levens zult terugblikken, zult gij kele fractie aan. Sedertdien heeft hij eenige malen deel uitgemaakt van ministeries. Zoo was hij minister van Openbare Werken onder Painlevé, minister van Justitie onder Briand, en in het tweede kabinet Tardieu minister van Arbeid. Als zoo danig kreeg hij de moeilijke beniidde- laarslaak in het groot lexlielconflict in Xoiord Frankrijk te verrichten. M. Laval zal gelukken. Parijs, 9 Dec. M. Mallarmé na zijn onderhoud met iM. Laval verklaade Dc kabinetsvormer heeft vertrouwen maar dc onderhandelingen kunnen den gansch en namiddag duren. M. Daladier oordeelde M. Laval zal gelukken. Ge later 'lukt bij niet, wie zal liet dan kunnen Ook M. Ch. Dumont verklaarde M. Laval gelukt. Worden nog ontboden M.M. Antony Ratier, voorzitter der republikeinsche unci van den Senaat, Hervey, voorzitter Vrijspraak van den Huurhouder De Kerpel Dendermonde, 9 Deosmber. Gisteren werd gepleit in de zaak van het doodelijk ongeluk aan den onbewaakten overweg te Erpe. De feiten deden zich voor al s volgt In den avond van 18 Maart jl. keerden de echtgenooten Johannes De Suttar-Regina Slagmulders, onderscheidenlijk 72 en 70 jaar oud, wonende te Erpe-Hoonegem, huiswaarts gezeten in een huurrijtuig, bestuurd door den eigenaar Charles De Kerpel, huurhouder 64 jaar, wonende insgelijks te Erpe-Dorp. Beide oudjes kwamen van de gemeente Hof- stade, waar een hunner, een kleinkind over den doopvont gehouden had. Gekomen, omstreeks 20 uur, aan dan nie* bewaakten overweg nr 3; cp 1 kilometer on* geveervan de treinhalte Erpe-Vijf Huizen- steeg De Kerpel van den bok van zijn rijtuig om na te gaan of hij over den spoorweg kon rijden, dus om te zien of er geen trein In aantocht was. Da Kerpel hield te dien einde zijn rijtuig stil op ongeveer 40 meter van den overweg. Niets bespeurende keerde De Kerpel terug op zijn stappen. Pas was hij met zijn rijtuig op den spoorweg gekomen of trein 2845, komende van Burst naar Aaht toe. kwam afgereden, zonder dat De Kerpel hem zien afkomen had. Met vreeselijk- ge weld kwam de lokomotief, waarvoor een tender reed. tegen het rijtuig terecht. Dit werd gansoh vermorzeld en de twee inzitten den. de brave oudjes De Sutter-Slagmulders werden afgrijselijk gekwetst. De Kerpel werd van zijn bok geslingerd en liep nog al ernstige kneuzingen op, die gelukkig zijn leven niet in gevaar brachten. Het paard werd op den slag gedood en naast de baan geworpen. Op het geroep van De Kerpel en het gekreun der twee slachtoffers die nog een weinig leefden, daagde er onmiddellijk hulp op. Doch wat betreft de echtgenooten De Sutter was alle hulp overbodig. Korte stonden nadien be zweken zij. Het onderzoek, Da Kerpel verklaarde den trein niet te hebben zien naderen, zelfs g6en lichten to hebben gezien. Da stoomfluit heeft niet ge werkt. De Kerpel, alhoewel een doop voeren de. was niet bedronken, en bezat al zijne koelbloedigheid; De Kerpel staat overigens bekend als een brave, eerlijke en oppassende huurhouder. Nadat het onderzoek gesloten was, achtte het openbaar ministerie dat er gronden ge noeg aanwezig waren om De Kerpel te ver zenden voor de boetstraffelijke rechtbank, onder de betichting door schuld den dood van de echtgenooten De Sutter-Slagmuldors te hebben veroorzaakt, zienswijze welke door de Raadknmer werd gedeeld. In die omstan digheden werd De Kerpel voor de boetstraf felijke rechtbank te Dendermonde gedaagd. Men kan aannemen dat dit eene groote op schudding verwekte. De rechtbank is samengesteld uit de heer Langeroch, voorzitter, assessoren rechters Maillet en Van den Abeele openbaar min: sterie substituut Goffinet griffier de heer Van der Meeren. De getuigen De Kerpel loochent alle schuld. De eerste getuige die gehoord wordt, is d. opperwachtmeester der rijkswacht, Bracke. der brigade Meire. Deze is van meening dat De Kerpel, van op zijn bok, den trein die hem aangereden heeft, kon zien aankomen, maar is toch ook van meening dat de overweg gevaarlijk is, daar hij zelf, twee uren amper, na het ongeval, bijna overreden werd door een trein op denzelfden spoorweg, had een bediende van den spoorweg hem niet verwit tigd dat de trein in aantocht was. Bracke zegt dat hij zich alsdan heeft omgekeerd en dat hij zelfs den trein niet kon zien. Hij is ook de meening toegedaan dat van op het spoor een vergissing mogelijk is met de lichten die zioh langs de baan bevinden. Isidoor De Sutter, te Erpe, verklaart dat dien avond geen licht aan den onbewaakten barreel brandde, dat «de electrioiteit kapot was.». Jozef Dherde van Erpe, zegt dat de eene trein zijn aankomst aankondigt met de stoom fluit, de andere niet. Hij zegt dat hij den weg door De Kerpel gevolgd, reeds menigmaal heeft gedaan, zonder te hebben kunnen be merken dat er een trein in aantocht was. Jules Bal, machinist aan de spoorwegen te St Gillis, Brussel, voerde den trein dia de botsing veroorzaakt heeft. Hij verklaart geen bepaalde onderrichtingen te hebben om zijn aankomst ai of niet aan te kondigen door middel van de stoomfluit, Hij zegt dat er echter geen misbruik van dit sein mag ge maakt worden. Hij zegt dat de maohinisten die weten dat zij aan eene plaats komen waar een ongeluk gebeurd is, dikwijls dan de stoomfluit doen gaan, en dat er dan aldaar bijzondere oplettendheid is. De uitspraak Het openbaar ministerie eischte vervol gens een veroordeeling van Da Kerpel, met verzachtende omstandigheden. De verdediging pleitte vrijspraak, er op wij zende dat alleen het beheer van spoorwegen schuld treft. Dit laat zelfs na bijzondere on derrichtingen te geven aan het personeel, met het ocg op gevaarlijke plaatsen, om dan des te minder verantwoordelijk te zijn. Bij het einde van de pleidooi komen zich voor de rechtbank de twaalf kinderen plaat sen van de slachtoffers. De oudste van hen, in zijn naam en In die van zijn broeder en zusters vraagt aan de rechtbank dat De Kerpel zou worden vrijgesproken. Naoankort beraad werd De Kervel door de rechtbank inderdaad vrijgesproken. Gedurende 17 maanden bleef IMjgr Lecleroq opgesloten "in de iDuitsohe ge vangenissen en werd slechts na den wa-junci van den Senaat, Hervey, voorzitter gure weer en kouden regenslag, penstilstand weer op vrije weten ge-|der republikeinsche linkerzijde van den Is>t QOed le dooden sneeuw- en'winterdag dan ook mot diepo aandoening in de st eild. .Senaat, de Ghappcdcla.no, algemeen ziel moeien bes'aiigen. dat de. geluk- Pc Fransche regeering kende hem verslaggever der Ka mee, Canille Chau- *77 j, kigste uwer levensjaren, deze waren die het oorlogskruis toe en Z. H. dc Paus temps, radikaal jopmlisl, oud-Kamer-.Dw» gt) onzen vnnlcel vindt. gij beleefdst in de gelukkige slavernij .hernoemde hem lot, huisprelaat, [voorzitter, Boekhandel Kerkstraat, 21, zlalsi. Zitting van Dinsdag 9 December 1930 De zitting vangt aan om 2 ure on der voorzitterschap van M. Cocq, on dervoorzitter. De doodelljke mist M. Jaspar, eerste minister betuigt da deelneming der, regeering, aan da slachtoffers van den doodelijken mist in de Maasvallei. Men is nog altijd aan veronderstellingen, en deze zijn veelaj de eene tegenstrijdig met de andere. F.onè vergadering' heeft heden morgond plaats gehad in het kabinet van M. Jaspar, waarbij de hoer minister, van openbare gezondheid, de heer minister van nijverheid cn arbeid cn een aantal ambtenaren en agenten aanwezig wa ren om de treurige zaak te bespreken, te trachten de 'oorzaken ervan op te sporen en ds noodige maatregelen Te nemen, om den terugkeer van derge lijke tragische voorvallen te voorkomen De heer VOORZITTER dankt den li. eersten minister om zijne woorden, en is overtuigd dat, dc Kamer in afwach ting van den uitslag van het landerzoek, zich zal aansluiten bij de rouwbetui gingen aan de slachtoffers en hunne, familien (Zeer wel op alle banken). De landbouwkrisis. De dumping De Kamer zet de bespreking voort der interpellaties over de Jiandbiauwkri- sis en vooral over de dumping der land- bouwprtSrduktën. M. MAENHAUT is voioct den vrijhan del en vijandig aan alle prolectionnis- mc. Tegen de duinping echter die cen oneerlijk handelsmiddel is moeten maatregelen worden getroffen, voorna melijk tegen de dumping van het Rus sisch graan. De regeering heeft voor plicht den jinlandschen landbouw te jbe-sc.hejrmeii en M. Macnlvout hoopt dat de heer mi nister Bae.ls zal voortgaan op den weg dien hij beeft ingeslagen. M. JORIS, liberaal dringt ook aan op maatregelen tegen de dumping. Hij, is echter van oordeel dal. er een mid- nisme moet geschapen worden. Spre ker herinnert de belangrijkheid der Russische graanmarkt van vroeger ja ren. Hij zegt dat de radikale maatregelen die legen de Russische dumping zijn genomen aorz«aak waren dat verschei dene Russische schepen Antwerpen lie ten liggen en naar Rotterdam stevenden Van daar een groot verlies voor ions land, terwijl het Russisch graan uit Holland toch bij ons wordt ingevoerd. M. Vandervelde zegt dat de binnen- landsche politiek van Rusland gansch is veranderd. M. JORIS dringt nog aan op eeno compensatie-organisme. M. VANDER VELDE vindt dat zulks geene voldoening geven kan. Prolcctionnistische maatregelen zijn goed voor groote landen, de kleine kun nen daar niet tegen. De maatregelen tegen dc dumping zijn onwerkdadig Indien zij niet alge meen zijn. Spreker zegt dat bet onwaar is. dat de Sovjets liet Russische volk uithongeren .om te kunnen uitvoeren. M. JAMAR is vijandig aan het her nomen der betrekkingen met Rusland. M. JAQUFiMiOTTE in eene lange rede maakt den lof der Sovjets. M. BA ELS, zet 'de redenen uiteen, der houding en regeering en zegt dat de beschermingsmaatregelen tegen de dumping genomen, economisch zijn be doeld en geenszins een politiek oogwit hebben. De heer minister w*otrdt menigmaal onderbroken door M. Vander Velde, die de politiek verdedigt dor Sovjets. Dc zitting wordt gelieven om 6 ure* Hebt U geld te beleggen in AKTIES of OBLIGATIES raadpleegt de Deze gelaat zieh met het uitvoeren van BEURSORDERS op al de binnen- en buitenlasidsehe geldmarkten aan de V00R0EEUGSTE VOORWAARDEN 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1