12 Ik doodeode mist ia de Maasvallei M tier Oost-Vlaandireii Vrijdag Dec. 1950 Aan onze Abonnenten foor de Belgische werk lieden die naar Frankrijk trillen gaan werken Leeniesg Verwoeste Gewesten Landbouwcomice Aalst Socialistische Partijraad Vit Haeltert De lecning der Goedkoops Woningen De kabinetscrisis in Frankrijk Witlof naar Frankrijk De Moord te Gent KAMER Uit Erpe DE VOLKSSTEM Kerkslraat, 9 en 21, Aalst. XXXVI JAARGANG NUIKIYIER 2SS Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuftsl-Do GonJt. Bank Building/Kingsvmy, 20 Londrea W- O. 2. H- Constantinuf §Zonop7,35Zonat3,52 L. K. 12 N. M. 20 EMiciteit buiten hel Arrend. AALSlj Agentschap Havta. Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue dc Richelieu, Parijs Binnen eenige dagen zullen kwijt- Jscfiriften aangebioden worden voor de Vernieuwing van de abonnementen voor {1031. Orizc. prijzen worden licht verhoogd, luit oorzake de verh'ooging der verzen dingskosten, (0,05 fr. in plaats yan .0,03 fr.), 12 maanden 66 fr. 6 maanden 34 fr. 3 maanden 17 fr. (öntvangslkosten inbegrepen). Om nuttelooze onkosten te sparen, {vragen wij aan onze abonnenten dat zij de noodige schikkingen (zouden treffen opdat het kwijtschrift, bij die eerste aanbieding zou betaald worden. De nieuwe abonnenten voor 193ii ontvangen het blad gratis tot Nieuw- Ijaar. Het Belgisch Gezantschap is op dit oogenblik verplicht iedere week lond- enootcn terug te sturen die hoopten een betrekking te vinden te Parijs, doch er aantwa-nwn zonder getuig- chriften van de controle-dienst van den handarbeid en die bijgevolg in geen geval bun toelating tot verblijf in Frankrijk niet konden verkrijgen. Het kan op dit oogenblik niet genoeg aangeraden worden aan de Belgische werklieden, zich stipt in regel te stel len, daar de uitwijking naar Frankrijk streng bewaakt vaordt en de werkgele genheid eerder beperkt is. Diegenen die de grens overtrekken zonder werk contract stellen zich' bloot aan groolo ontgoochelingen; het is tenslotte een daad die. een zekere mislukkig tegemoet aat. Wat n het buitenland zooal verteld wordt Veel wordt er geschreven over den doodenden mist waardoor de omgeving van Engis enFlemalle ge teisterd werd. Opzoekingen naar de oorzaak van zooveel sterfgevallen werden gedaan en zijn nog druk aan gang en toch worden de meest vreemde oorzaken voorop gezet. Herhaaldelijk heeft men kunnen bostatigen dat oeno ramp op een af stand beschouwd steeds grooteren omvang aanneemt, Is het nu don drang bij do journalisten om wat meer literatuur in hun verslag t« to steken of den zucht om hunne -le zers een sensationeel nieuws te kun" nen voorschotelen Worden de fei- ton door den afstand aangedikt Do juiste reden valt niet zoo ge makkelijk te bepalen, Iniedei' geval, het is een feit dat het aantal kilome ters dat tusscken den lezer en het voorval ligt dit laatste dikwijls ver schrikkelijk in omvang doet aanwin nen. Een typisch staaltje hiervan von- don wij nu weer ter gelegenheid der sterfgevallen iu de Maasvallei, sterf, gevallen welke voorloopig nog wor den toegeschreven aan den mist. Hoe treurig do feiten ook zijn en hoe tamelijk talrijk de sterfgevallen, toch had de ramp nu wel juist niet dien omvang welke er in Engeland in de bladen wordt aan gegeven. Zoo meldt b. v. d» «Daily Herald» wiens verslaggever er in gelukt was van enkele ontsnapten aan de ramp een intervieuw af te nemen,het volgende «Een hunner, (der ontsnapten) had van een booge rots, de giftige wol. kon zien komen aandrijven het was zoo verklaarde hij, een schrikwek kend heald. De opeengestapelde wolken zakten neer op mannen en vrouwen, welke er als het ware door werden opge slokt. De bevolking noemt den mist «De geel» dood. en de dagbladen meiden ais opschrift boven de kolommen welke zij er aan wijden «De vallei des doods Het blad meldt tevens dat er be roep werd gedaan op de Engelsche geleerden sn experten om het geheim te ontsluieren. Het voegt er tevens aan toe dat de politie den omvang der ramp wil verminderen. De «Chicago Tribune» deelt zelfs mede dal de inwoners van Brussel deuron oil vensters hebben dicht ge- Btopt en niet moer huiten komen dan voorzien"van een gasmasker. En zoo schrijft men de geschiede nis Als de bewoners van Engis en Fiejnallo dit moeten lezen 111 je was, gebrand van 5 tot 7 uiiunvter doorsnee. Op dit briefje was tevens een blauwe inktvlek ie bespeuren. De per sonen die in 't bezit zijn van zioo'n bank briefje, worden verzocht zich aan te melden op hc.t bureel van de rechterlij ke speurbrigade, gevestigd in het ge rechtshof te Gent. Trekking van 10 Dec. 1930 Woensdag miorgen, to 10 ure, heeft in de Nationale Bank van Belgie, te Brussel, de 103«e trekking plaats gehad der leening van oorlogsschade 5 t.lv. 1922. Het toezicht werd uitgeoefend djeor. MM. Corvn, afgevaardigde van het Del- gihgsfonds der Openbare Schuld"; jMiax- Leo Gerard, algemeen bestuurder bij de Schatkist. De winnende nummers werden ge trokken door de oorlogsblinden G. Ver- brugge, uit ltumbeke, en Vanden Bos sche, uit St. Niklaas-Waes. De uitslag is Serie 180.636 n. 1 is uitbetaalbaar. met 500,000 fr. Serie 137.058 n. 2 en serie 183,798 n. 11 zijn elk uitbetaalbaar met 100,000 fr. De andere nummers van de aange duide series zijn uitbetaalbaar met 300 fr. briefje van vijf frank, waarin een gaat- digd worden. Dat hangt af van hel be- stuur, volgens zjine samenstelling, die, naar men ons heeft venzekerd, zal steu nen op de verschillende politieke- par tijen. Wat de aan te stellen bezoekers be treft, ik hoop dat er cnok bezoeksters Dc jaarlijkse,he algemeen» vergade ring van 't Cornice za! plaats hebben den Zondag 28 December a,3. te Aalst,. Groote Markt, in do herberg «Katholie ke Kring 0111 1,30 uur namiddag (Fa- De militaire uitgaven De Landelijke Raad der B.W.P., die gisteren beraadslaagde over de nieuwe militaire uitgaven, die de regeering Ja spar. voorstelt, heeft eenparig vol gende motie aangenomen, onderleekend door A. Wauters, Louis de Brouckère, Vandervelde, Biouchory, iMathieu, Hubin en Van Roosbroeck. «De Landelijke Raad der. Belgische Werklieden-ParFfj in acht nemende dat de voorstellen van de regeering Jaspar inzake nieuwe militaire uitgaven in formeole tegen spraak zijn met de internationale ver bintenissen, aangegaan dioor Belgie in zake ontwapening de resolutie herinnerende en beves tigende van het partijcongres van 19 November j.1waardoor de arbeiders klasse haar wil heeft uitgesproken voor een krachtdadige positieve en sleLsel- selmatige vredespolitiek Legt nadruk op de dringende nood zakelijkheid snel over le gaan tiot de algemeene, gekontroleerde en kracht dadige ontwapening; Geeft mandaat aan de socialistische Kamerleden en senatoren om alle voor stellen te bekampen en te verwerpen betreffende welkdanige vorhooging der militaire uitgaven, waarvan de .modali teiten trouwens worden betwist dloor de militairen zelf en waarvan de doeltref fendheid onbestaande is. zullen aangesteld worden. We weten milieleden en vrienden die geen lid van niet welke hun volmacht zijn zal. Ik ken in mijn streek vveezengestiehlon welker bestuurders geen toezicht mogen uit oefenen. Ik dring dan ook bij den mi nister aan dat hij deze kwestie iu z-ijn koninklijk besluit niet uit het oog ver liezen zal. Na eenige woorden van MM. JASPAR en FISCHER wordt het ontwerp aange nomen. Nationaal Crisisfonds Daarna wordt de bespreking voortge zet van liet ontwerp inzake verplichte ansluiting der gemeente bij he.t natio naal crisisfionds. 'Mi. TROCLET (soc.) wens ebt dal hel tarief verhoogd wordt van 9 tot 11 fr. Volgens M. De GONINCK zou de bij drage der gemeenten 10 p.h. moeten be dragen. M. HEYMAN, minister van arbeid, zegt dat die voorstellen hier niet op lvun plaats zijn. Hij stelt de vooraf gaande! ijke kwestie. Voorloopige kredieten Namens den minister van financien dient M. HEYMAN het wetsontwerp in, waardoor voorlioopige kredieten vc|)r Januari 1931 worden verleend. Vertrouwen in de Regeering Als besluit der interpellatie van gis teren wordt de eenvoudige dagorde aan vaard bij staan en zitten. Minister Heyman zal eerlang op het bureel der Kamer een ontwerp van lee ning van 250 miljoen neerleggen. Op die 250 millloen izullen. er 75 aangewend worden als premien aan weinig vermogende personen die zelf hun huis bouwen; 25 aan kroostrijke gezinnen; 100 aan den afbraak van krotten en 50 aan de Natiionale Maat schappij der Goedkoope Woningen. Le leéning zal in Belgie uitgegeven worden beneden pari per sneden van 50 millloen. De obligaties dragen '4 p.c. interest. De Spaarkas neemt vast een aanzienlijk deel der leening op. Parijs, 10 Dec. M. Herriot is te 16 uur op verzoek van M. Laval op het ministerie van (hrbeid geweest, waar noclïtana volgens zijne verklaringen geen viooruitgang werd bereikt. M. Laval ontving ook MJML Painlevé, H. de Jouvenel en Germaïne Martin. M. Painlevé verklaarde na zijn on derhoud met M. Laval dat de stelling zijner groep (republikein-socialist) nauw verbonden is met deze der radi- kaal-socialisti&che partij. M. Laval ontving nog achterëenvgl- gens M.M. Chéron, Maginiol, IM'arin, Tardieu en Briand. M. Marin zegde bij het uitgaan dat ijn indruk was het kabinet binnen een paar uren te zien samengesteld, ofwel m het geheel niet. Hij voegde er aan toe dat zijn ambt van voorzitter der on derzoekscommissie liem niet toelaat deel van het kabinet to maken. Te 16 uur werd M. Barthou nog bij M. Laval ontboden. M. P. Laval verzaakt. Parijs, 10 Dec. M. Laval heeft van de samenstelling van het kabinet afgezien. .Dit besluit werd met .zeer ge voelens vernomen. Volksontwikkeling .Verleden Zondag hadden wre den De witlofbouwers van Fransclv Vlaanderen hebben gisteren le St. Wi- noksbergen een vergadering gehouden ten bespreking van den wanhopigen toestand, ontstaan door den reusachti- gen invoer van Belgisch witlof ii Frankrijk». Deze invoer is gedurende 1929-30 gestegen tot 10 millioen kilo, wat overeenkomt met één vijfde gedeel te van het geheele verbruik in Frankrijk De vorige jaren beliep de Belgische in voer ongeveer, 1.100.000 kilo. Daar het in verband met het be staande Franseh-Belgische handelsver drag onmogelijk is lvet inviaetrrecht op witlof te verhoogen, verzocht de ver gadering de aanwezige parlement6le den te willen bevorderen, dat de Belgi sche invoer van witlof met 90 t.h. be perkt zal worden. Het onderzoek ingesteld door de rechterlijke speurbrigade ten einde den dader te ontdekken van den moord op. de wed. De Meyer, heeft tot heden nog geen uitslag opgeleverd. In het huis van de misdaad werd het wapen waar mede de moord werd gepleegd niet ge vonden. Het slachtoffer had den naam spaarcenten te bezitten. De rechterlij ke speurbrigade heeft zooals men weet waardepapieren ontdekt onder een. marmerenblad van een kast maar bank biljetten, welke daar gewoonfijk ge borgen werden, werden niet ontdekt. Dit geld is verdwenen. De politie heeft nochtans in de keu ken een sigarenkistje, inhoudende stuk ken van 1 en 2 frank ontdekt De talrijke vingerafdrukken op de meubelen zijn afkomstig van verschei dene persiotnen, wat het onderzoek nog, moeilijker maaki Men had verondersteld, dat de moor denaar een der personen kon wezen die bij het slachtoffer hadden gewoond Deze personen werden onderhoord. Zij 'Zitting van Woensdag 10 December '30 konden echter, een behoorlijk alibi le- ©e zitting vangt aan om 2 ure, onder veren. het voorzitterschap van den heer PON- De rechterlijke speurbrigade zal GELET. Weezen en slachtoffers van den arbeid Op voorstel van M. Jaspar wiordt on middellijk overgegaan tot de bespre king van het ontwerp betreffende de 'L Gom ice zijn worden ook toegelaten, vrouw- of manspersonen) DAGORDE 1. Aanspraak en overzicht der werk zaamheden van 't Cornice in 193*0 doo£ d'fiecr Voorzitter Louis Callobaut, Bur gemeester, Nieuwêrkerkcn. 2. Lezing van het verslag der laatste algemeene vergadering 3. Rekening 1930 en Begrooling 1931! 4. Kiezing voor de helft der Bestuur leden. Zijn uittredende loden en her kiesbaar MM. Louis Callebaut, Voor zitter; Alfred De Clippel, Ondervoorzit ter; Oscar Dc Cock, Cesar De Gort©, Denis De Gooman en Hubert Van do Putle, Lcdien. 5. Prachtige Voordracht met begelei ding van het ontrollen eener boeiende film door M. dc Opziener-Veearts G. Van denbergh te Gent over De Be strijding der Pokziekle (Tuberculosis)] bij ons rundvee». 6. Tombola voor de aanwezige Iedioni en beslaande in de verloting van een 30tai landbouwvoorwerpen. De genun^ordc uitnoodiging zal ge- eisch't worden voor de verloting. De leden worden dus wel verz,ocht de. kaart mede te brengen. 7. Vriendenmaal om 5 ure in de Ver- gaderingzaal. De leden welke verlan gen deel te nemen aan .het vrienden-1 maal (inschrijving 25 fr. per persoon); moeten zulks .kenbaar maken vooï 15 December 1930. Het Bestuur. thans overgaan tot een reeks huiszoe kingen, waardoor men de njoiodigc in lichtingen hoopt te krijgen, die zullen leiden tot hel ontdekken van den dader van dezen laffen moord. Wie heeft het vijffrank-biljet Het parket van Gent deelt mede dat op den dag van den moord, Woensdag 3 December, omstreeks kwart.voor yijf uren :s namiddags, een vrouw in den geit,, winkel is geweest van de weduwe Dcj De mjddenafdeeling bepaalt dat de Meyec en betaald lioefi eeajgodsdienstigo ing-ening mogt geeerbie- instelling van een nationaal werk voor de weezen van de slachtoffers van den arbeid. M. DlERKENS, verslaggever, zegt dat art. 3 de bevoegdheid van het werk re- Fons Van de Maele-iavond. In weerwil van de talrijke tooneel- of andere aan- ,trekkings-avonden ten alle kante mocht onze vriend Alfc-ns imet vreugde, vast stellen dat een talrijk publiek was op gekomen om hem te hooren. iDe zeer dienstvaardige leden van het Vrouwelijk jeugdverbond zorgden, na een inleidend woord door E. H. Van der Gfruyssen om de goéde stemming te verwekken met het lied «Vlaanderen» Daarna kwam Fons Van de Maele aan liet woord en vertelde ons over zijn le ven en zijn werk. In een eenvoudige sobere taal zonder gemaaktheid, on gekunsteld maar waar oprecht aantrek kelijk toekent hij zijn leven, een leven van strijd om de lcorstbnood, een leven van vreugde en vrede in een krot maar eerst en vooral een christelijk loven een nauwgezet volbrengen van de plicht als Ghristenmcnsch. En de schoionReid van dat leven heeft hem weekabonnent Fons Van de iMiaele getroffen en die schoonheid heeft hij met onzeggelijke mioelte inspanning geduld en studie, ge bracht te vertolken in zijn versjes die zoo nederig eenvoudig oprech't zijn als de dichter zelf. En dit Was juist de oorzaak van zijn gnoot succes bij zijn toehoorders. Een heele reeks gedichten werden door den dichter zelf voorgedragen en verscheidene ervan op toon gezet werden op meesterlijke wijze gezongen door heer Hil Gyssels van Kerkxken met de flinke begeleiding van heer Paul Jooris koster. Na het dankwoord door E. H. Van der Cruyssen werden eenige volksliede ren gezongen door het Vrouwelijk jeugdverbond of door heer Hil. GysseTs en daarna werd opgevoerd het blijspel «Dynamiet» door de Kajiott.ers van Haeltert. Het was weeral een verrassing een eerste optreden van veelbelovende jeugdige tooneelkrachten. De heer De Smet, schoolbestuurder bedankte vanwe-ge Fons Van de Maele de toehoorders om hun aandachtig toe luisteren en belangstelling maai* hij moest ook de tolk zijn van de toehoor ders die hun tevredenheid lieten blijken om al de medewerkers van dien aange- namen avond te bedanken Dons Van de Maele, heeien Gyssels en Jooris, do Ka jotters en 't Vrouw Jeugdverbond, en noodigde uit op 21 Dec. J Prof. Verbist van Mechelen die zal handelen over «Jacht op genot» en daarna opvoering van het geconcentreerde looneelspel «Dej Vuurproef» door den tooneolgroep van Wies Langelet uit Welle. De kafholiek)e jmeiisjles zongen nog «liet lied der Vlaamsche .Meisjes» en Hihiire Gyssels stoot roei «De Vlaam sche Leeuw» geestdriftig 'meegezon gen do6e al dé aanwezigen, Bij gure weer en kouden regenslag, Is't goed le dooden sneeuw- en winterdag Dan is een boek de beste vrind Dien gij in onzen winkel vindt. Boekhandel Kerkstraat21, Aalst De gemeente Erpe was Zondag l.lv in volle feest. De, familie Coetsiers- Ruyssïnck, kwam begunstigd te worden met eenen 7de zoon. Z. M. de Koning door den Heer Burgemeester hiervan verwittigd, aanvaardde het gebruikelijk peterschap, en stelde het hoofd der. Gemeente als zijn vertegenwoordiger Zondag dus -om 13 Ys u. wierd het ge lukkig zoontje per auto, tot het H- Doopsel gebracht, onder het luiden den klok, bij het bevlaggen der huizen, bo venal onder den toeloiop van 3 h 400 kleine Erpcnarcn om het gebruikelijk kindjes-suiker te ontvangen; het kind je draagt den naam van Albert-Alphon-^ Hartelijk proficiat aan de brave ou ders, deftige inwoners, vlijtige wer kers, plichlbeseffende christenen. Eer ook aan den heer Burgemeester, die in dergelijke omstandigheden geen enkele gelegenheid laat voorbij gaan om zijne burgers, volle genegenheid e.n oplettendheid te fcetoonen. Terloops woz/e (zonder hare toestem ming) een woordje van hulde gebracht aan juffer G. te weinig vermeld, doch de troost van armen en bedrukten, den. door alle inwoners in het hart gedragen laatsten toevlucht der meest veriatanen; de schiaone daad het kinderwelzijn» welke zij op eigen krachten in onze Ge meente komt te stichten, is een «edel Werk» hoe lief is haar omgang met moeder en kind. Dank, achtbare juffen G..., God beware U lange jaren in ions midden als onz« zoete cn gcnegcnvollc beschermster 1 Hebt U geld te beleggen In AKT1ES o/ OBLIGATIES raadpleegt de Deze gelaat zieb met bet uitvoeren van BEURSORDERS op al de binnen-en buitenlandeeha geldmarkten a an de VOORDEEUGSTE VOORWAARDEN 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1