Wie maakt den Kleinhandelprijs? Moord te Schaerbeek Bink toer Gost-VIfiindiren Aan onze Abonnenten Muntstukken van 29 frank Het Technisch Onderwijs in Oost-Vlaanderen Geen vredespropaganda in Duiischland De luchfrerbinding Belgie-Congo Erg Ongeluk te Gent Rood-Kruis van Belgie Diocesane Bedevaarten naar 0, L ¥r. van Lewrdes De Belgische Trekpaarden Priesterlijke benoemingen Kerkstraat, 9 an 21, Aalst. XXXVI JAARGANG NUMMER 288 Telefoon i 14. DAGBLAD - 20 Uitgever J. Van Nuflel-De Gendl. publiciteit buiten het Arrond. AALS1\ Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13,te Brussel Rue dc Richelieu, Parijs— Bank Building/Kingsway, 20 Londres W- C. 2. ZONDAG 14 DECEMBER H. Nioaisius Zonop7,38,ZonafS,52 MAANDAG 15 DECEMBER 1930 H- Ireniua Zonop7,39Zun»f3,52 N. M. 20 E. K. 28 Binnen eenige dagen zullen kwijt Schriften aangebioden worden voor de Vernieuwing van do abonnementen voor 14931. Onze. prijzen werden licht verhoogd, fcit oorzake de verhooging der verzen dingskosten, (0,05 fr. in plaats van 0,03 fr.) •12 maanden 66 fr. 6 maanden 34 fr. 3 maanden 17 fr. (Ontvangstkoslen inbegrepen j. Om nuttelooze onkosten te sparen, .vragen wij aan onze abonnenten dat zij de noodige schikkingen zouden treffen opdat het kwijtschrift, bij die eerste aanbieding zou betaald worden. De nieuwe abonnenten voor 1931 ontvangen het blad gratis tot Nieuw jaar. Zoo moet de kwestie gesteld'worden 1 Wij hebben in verscheidene artikels het zwaar verwijt, den middenstand toegeworpen, de prijzen van den klein handel veel te hoog te houden, gewraakt! Heel lichtzinnig werd den midden stand zoo maar, de groote oorzaak van do huidige crisis op den rug geschoven. Dit minstens lichtvaardig oordeel wordt nog dagelijks geveld door alle soorten van menschen en schriften, van den intallectueelen tot den ongeleerde.! wroeter, en van de onbenullige dozijn weekbladen tot onze groote alwetende dagelijksche kranten. Er komt nochtans kentering: Financieele en economische schriften beginnen den waren staat van zaken in tc zien De realiteitszin komt terug boven. En door 't juiste onderzoek der feiten vindt men de economische wetten terug. ij- Er was een tijd dat de middenstand aüeen de distributie der waren in handen had. Op dit oogenblik, kan men hem be schuldigen den kleinhandelsprijs te hoog te houden. Wij voegen er aanstonds bij ten onrechte. Want waar er veel concurrentie is komt de prijs noodzakelijkerwijze tot 't juiste gehalte. Dit hoeft geen groote bewijsvoeringen. Is er ineen handel of ambacht veel geld te winnen, er komen aanstonds, getrokken door de groote winsten, nieu we handelaars of stielmannen bij. Deze om klienteel te maken, pietsen wat a^n den verkoopprijs, en men komt naar een billijken prijs. Dit phenomeen gebeurt zoolang als de winst boven de noodige per honderd staat om den handelaar een deftig bestaan te bezorgen. Het groote en eenige middel om de minste prijzen te bekomen, is de concur rentie mogelijkheid bevorderen. Dit feit bestond als een groot getal, een onbeperkt getal middenstanders de distributie der waren bezorgden. Doch sedert een 60 tal jaren is een nieuwe vorm van distributie ontstaan om tegen de zoogezegde, te groote win sten van den Middenstand, den gehaten tusschenpersoon te reageeren. Van 1873 tot 1929 zijn 5.416 coöpera tieven gesticht, waarvan er einde 1929 nog 2474 bestonden. (Zie Arbeidsblad Juni 1930). Nevens die coöperatieven zijn alle soorten Naamlooze Vennootschappen gesticht, groote bazars en warenhuizen op comptant en op crcdiet, die allen de distributie der waren aan den midden stander bekampen. Onder de Coöperatieven en Naamlooze Vennootschappen zijn er die een kolo- 6aal zakencijfer maken. 56 socialistische coöperatieven ver kochten in 1929 voor 772,156,324 fr. goederen. De coöperatieven van werklieden en beambten als openbare diensten 51 in getal deden in 1929 voor 370,312,970 fr. zaken. (Arbeidsblad hooger genoemd). Deze nagenoeg 100 coöperatieven deden in 1929 voor meer dan een milliard aan verkoop. Het is jammer dat wij geen juiste cijfers hebben voor heel den omzet der coope<* ratieven en vennootschappen. Wij zou den zeker tot verbazende cijfers kernen en tot het besluit dat de middenstand de overwegende factor niet meer is in de economie van het uitdealen der waren. Zooals wij in vroegere artikels schre ven kunnen concentratiegroepen, coöpe ratieven, enz. die de distributie in handen krijgen, den prijs stellen die ze willen, zooals de trusts, kartels, enz. Dit deden ze reeds, zoodanig dat de staten moeten tusschenkomen. smSLt We willen echter heden zoo verre niet besluiten. We willen alleen doen zien dat de middenstander, voor dit oogenblik ver drongen is. in groote mate van het terrein der distributie, en dat hij dus don prijs van den kleinhandel niet meer kan vast stellen. Is de prijs van den kleinhandel te groot, is er overdreven winst, aan wie de schuld Aan hem die- den prijs maaktDe coöperatief. De Middenstand. De commissie van den. munt was toen er stukken van een en twee belgas werden uitgegeven qok zinnens van stukken van 20 frank te laten staan. Het overlijden van M. Lïebaert weilke de muntcommissie voorzat kwam ech ter de werking dezer onderbreken. Kortelings echter zal d;e dojmmissie opnieuw zetelen en zich in de eerste plaats bezig houden met het ontwerp lot het uitgeven van stukken van 20 fr. Wij mogen deize nieuwe muntstukken dan ook kortelings verwachten. Bij gure weer en kouden regenslag Is't goed te dooden sneeuw- en winterdag Dan is een boek de beste vrind Dien gij in onzen winkel vindt. Boekhandel Kerkstraat, 21, Aalst. De Kris tel ij ke Federatie van het Per soneel bij fret Technisch Onderwijs (af- docling Oost-Vlaanderen) heeft de kwestie van de kriais in de bestendige deputatie van Oiost-Vlaanderen en het Technisch Onderwijs nogmaals onder zocht, en zij komt tot fret besluit dat weinige bevroeden in welken zorgwek- kenden toestand, in afwachting der op lossing van gezegde krisis, het Tech nisch Onderwijs in O-ost-Vlaa-nderen ge raakt is. Die Federatie schrijft ons Inderdaad, voor het dienstjaar 1930 ia er nog geen cent toelage doior de provincie uitbetaald en aangezien die toelage in de meeste gevallen 1/3 van de schoolbegnooting bedraagt, zijn die scholen sinds October ronder geld. Wat meer is, verscheidene scholen heb ben nog gnoole bedragen op de provin cie te vorderen voor 1927, 28 en 29. Wij kennen eene school wier tegoed voor 1929 ongeveer 300.000 fr, be draagt- Hel gevolg Bijnia overal worden de leeraars niet meer betaald: hee.le ge zinnen waaronder zeer kroostrijke, zon der inkictinien. Leveranciers der scholen weigeren nog te leveren, omdat ze sinds jaar en dag niet meer betaald werden-. Moest zulke toestand zich- in een nij verheidsinrichting voordoen, het hield geen 24 uren zionder zware verwikke lingen, zonder interpellatie in de Ka mers. Is hel Technisch Onderwijs dan nul en van geen belang, dat men gedoogen kan dat er zoo mee omgesprongen, wordt. Welke ook de oorzaak zij of de aanleiding tot krisis in de Bestendige Deputatie, de algeheele ontwrichting van het Technisch- Onderwijs, dat toch een levensbelang is. van de natie, zou ze niet lot gevolg mogen hebben 1 Denken de provinciale raadsleden er wel aan, hoo ook de mocningsvcr- schillen mogen zijn die hen verdeden, dat het de bedoeling der kiezers niet, kan geweest zijn, twee jaar geled n, het Technisch Onderwijs ten gronde te la ten richten. Duizenden en nog duizen- De dagbladen hebben gemeld dat de film «lm Westen nioHts neues» getrok ken uit het bekende boek van Erich zettend, zijn de vliegers Vaax der Linden jvf. Remarque, in Duitschland werd ver en Fabry, die Reggan op 10 December boden en de redenen opgegeven die Te Gao aangekomen Hun reis naar Belgisch Qongo voort- te 15 u. 30 verlaten hadden, Donderdag omstreeks 12 u. te Gao aangekomen, na tijdens hun tocht geland te zijn op het vliegveld van OuaJlen. Een geladen wagen bolt de Guinard- straat af. Twee gekwetsten Vrijdag namiddag, rond 2 ure, had er in de Bagattenslraat, een ongeluk plaats, waar een paar maanden geleden ook eene vrouw dioor een auto, die van zelf in beweging was gekomen, en de Guinardstraat. afbelde, werd gedood. Om 2 ure, reed een wagen, bespan nen met. twee paarden en zwaar geladen met kisten katoen-, de helling der Gui nardstraat af. De voerman, zekere Désiré Aers, 27 jaar, van Eekloo, die nevens zijnen wa gen stapte, zette de remmen toe, maar, niettemin verminderde de snelheid niet. De veerman sprong naar de koppen zijner paarden om ze tot staan te bren gen doch hij viel ten gronde en de zware wagen reed over de Bagatten slraat tot op het voetpad van het huis n. 35. Enkele meters verder sprong -de heer, Gustaaf De Gaster, machienzetler, wo nende Bagattenslraat 2, moedig naar de paarden, kón ze tot staan brengen en zoo verdere onheilen-voorkomen. Het erg ongeluk bepaalde zich daar niet bij: -op den hoek van die Pollepel straat, waar de wagen- op bet. voetpad was gereden, bevond zich- mad. Goralie D-e Cosier, wed. Aug. Van Loo, geboren te Gent, den 28 Juli 1866, handelaar ster, wonende Koestraat 12, die werd -omgeworpen en^ daarenboven de rech terhand werd vermorzeld en erg aan liet. hoofd werd gekwetst. Dc voerman, Désiré Aers., geboren te Eekloo, den 17 September 1903, wionen- de te Eecloo, Zandvleuge, werd gekwetst aan het linker been en de rechter kneu- sel. De twee gekwetsten werden na voor k'Otpige verzorging door den heer dok ter Vanden Berghc, naar het gasthuis overgebracht. De schuld is niet gelegen aan den voerman die al gedaan heeft wat hij kon, dooh mogelijks is de zwaar gela den wagen over do Vochtige steenen voortgehold, niettegenstaande de rem- 'men goed gewerkt hebben. daartoe voorgewend werden. De ware toestand is, dat het offi- cieele Duitschland zioh heeft ten on der gegeven voor de Hitleriaansche agitatie. De film in kwestie bevat niets kwet send voor het Duitsche leger en de sol daten van den o-cxrlog 1914—f9»! 8 heb ben er niets bij te leeren. Doch de ultra-nationalistische krin gen willen beletten dat de vredescam pagne en gedachte want de film heeft eene onloochenbare pacifistische trekking de jongere generatie bein- vlo-edc, die, voor de noodwendigheden der toekomst, ongeschonden moet-wor den ovegeleverd aan de nationalistische aanhitsingen en drijverijen. Het verbod van den film getrokken uit het boek van Remarque, beteek-ent onder voorwendsel van handhaving der orde, eenvoudig- een. officieel verbod der pacifistische propaganda in Duitschland. Men zal in den vreemde wel doen, elfft niet uit bet oog te verliezen. Afdeeling Aalst. Venijnige wonden. Beten van dieren BEHANDELING. Dadelijk tus-selven het hart en de wonde; 't is te zeggen boven de wonde, zoo deze zich bevindt aan een lidmaat/ een welkdanig om snoerend verband (riem, hals- of zak doek) stevig bevestigen. De wonde overvloedig doen bloeden met er rond te drukken o-rn het vergif te verwijderen.- Zoo mogelijk met dit inzicht een brandbus plaatsen (likeur glas waarin men een stukje papier brandt en dat men op de wonde plaatst) eindelijk dc wonde overvloedig be sproeien met jodium-tinctuur, zuur- slofwater of Javellewat-er op 1/10 ver dund. Vervolgens de wonde bedekken met een droog antiseptiek verband. AI deze voorzorgen moeten onmid dellijk toegepast vqarden om zooveel den gezinnen in de provincie zijn vecht- n"!°Pc^jk te verhinderen dat net vergif streets bij het. Technisch Onderwijs be-or&an'sme dringe; maar mien trokken door lvun kinderen. Niets I&nt een oplossing voorzien, zegt men Geen wet Iaat ingrijpen toe van wege 's lands bestuur. Nog eens gaat zulks dan voort tot aan de volgende verkiezingen Zwaar is de. verantwoor delijkheid Wij willen of kunnen ons niet be moeien met onderhandelingen noch met het. aan de hand doen van oplossing ïn; zulks is onze taak niet. Wij trekken al leen de openbare aandacht op den on- houdbaren toestand voor het technisch'gens zal men deze lichtjes uitbranden moet zondor uitstel den 'zieke naar een Pasteurgesticht ter behandeling stuTen Men zal dezelfde zorgen geven bij beten van adders, en den gewonde «op wekken met sterken -koffie, met prik kelende dranken (cïlroenkfuidwatër, grog, champagne, enz./ Steken van Insecten BEHANDELING. Men meet be proeven den angel to verwijderen, die in de wonde is kunnen blijven; vervol |C onderwijs en op de schijnbare of blijk- met eenige druppels ammoniak, azijn bare lichtzinnigheid een andere naam'formaline of iodium-tinctuur. Indien de vinden wij niet waabmiode hier mol steken zeer talrijk zijn, kan men den levensbelangen omgesprongen wordt.'gewonde in een lauw bad van zout wa- of moeten de technische schol-en eorst tor cliounpelen en hem er in laten tot de yerplic-ht worden de deuren je sluiten?»,[pijnen fienigszins yopzacht gjjn. Op dc vergadering van fret Bestuur de Decanal e Afgevaardigden der Diocesane Bedevaart naar O'. L. V. van Lourdes, Woensdag 3 December, lender het voorzitterschap van Z.D.H. don Bisschop gehouden in het Bisdom, word' er onder meer beslist 1. De bedevaart met de Lente, dit jaar voor het eerst ingericht, te behou den, zonder ziekentrei-ri; aanstaande jaar zou die bedevaart vertrekken 30 April en terugkeeren 8 Wiel. 2. De mogelijkheid ie bestudeeren van het inrichten eener bedevaart, binst de week der Gentsche Feesten (18-26 Juli), vo.or dc werklieden van Gent en omliggende, ook zonder ziekenvervoer. 3. -De gewone grioiote bedevaart met ziekentrein 200 zieken kunnen op genomen worden te laten doorgaan begin Augustus (van 4 tot 12) (onder het voorzitterschap van Z. D. H. den Bisschop. De uitvoer In de tien eerste maanden, van het jaar heeft men 4,130 hongsteveulens Uitgevoerd voor eene som van 12,883,000 fr.; 4.636 merries., voor 24,137,000 fr.; 9,232 ruinen, voiar 54,451,000 fr.; en 471 hengsten, voor 4,190.000 frank; het zij een totaal vn 18 duizend 469 paarden voor eene som van 95 miljoen, 661 dui zend frank. Onze uitvoer was vooral belangrijk naar Frankrijk, namelijk: 3.648 heng- sleveulens, voor 11.101,000 fr.; 2,634 merries, voor frank 12,698,000 6,948 ruinen voor 38,952.000 fr. en 301 heng sten voor 2.760.000 fr.; 't zij een totaal van 13.531 paarden, voor de som van 64.327.000 fr. Duitschland kocht van ons 165 hengsleveulens, Moor 788,000 fr.: 1.019 merries, voor 7,147.000 fr.; 1,430 rui nen voor 12.150,000 fr., en 38 hengsten voor 451,000 fr.; hetzij sa/men 2.652 paarden, voor 20,536,000 fr. Naar Nederland werden venzonde.n 656 merries, voor 2,281,000 fr.; 710 ruinen,, voor 2,404,000 fr., en 38 heng sten voor 416,000 fr., 't zij een totaal van 1.404 paarden, voor eene som van 5,4 01,000 fr. Herbergierster dood in hsre herberg gevonden Mevr. wed. A, dia in da Koningin EliRabethlsan te Schaerbeek. eon her berg «Brasserie Moderne» openhoudt, werd Donderdag avond door een van haar huurders, dood in de herberg Rangetroffon. Het lijk lag tusschen de toonbank en da kachel en droeg sporen van matrakslagen- De policie werd verwittigd en het parket kwam reeds ter plaatse. Het onderzoek. Het ingestelde onderzoek bracht de volgende bijzonderheden aan het dag licht Sinds de dood van haar eohtge- noot in Juni jl, overladen, baatte Mad. A- Vandreok, geboren Maria David, 61 jaar oud, alleen de herberg uit.Diefstal moet de oorzaak van de moord zijn geweest, moord welke door twee in dividuen wérd gepleegd. Twee koffiefilters werden onaange roerd gevonden, de eene op eene tafel, nabij de deur, de tweede op eene tafel nabij de kachel. Het ilachtoffer moet nog de kracht gehad hebben van rond de kachel te loopen en ia toen tegen den vloer gevallen om niet meer op te staan. De moordenaars hebben vervol gens ten der toogladen geledigd, Zij hebben vervolgens getracht van de tweede tooglade open te breken, maar zijn er niet in gelukt, het lemmer van het mes. waarvan zij zich bediend hebben, is gebroken. Hun buit is niet erg groot. De moordsnaars hebben de plaata kunnen verlaten zonder sporen na te lcten. Al wat men van hen gevonden heeft is een bruine knoop van een overjas. Toen men het lijk ontdekte brandde er geen licht in de café. Het parket bleef tot middernacht ter plaatse, Vrijdag mofgen keerde M. Hermans, politiekommissaria van de wijk, |terug naar de plaats van ds moord ten einde de mogelijke sporen welke de misda digers hadden nagelaten, op te nemen. De lijkschouwing welke Vrijdag morgen plaats had, heeft uitgemaakt dat de weduwe met een jstomp voor* werp werd g6dood, men denkt met een hamer. Versoheidsne tramontvan gers hebben verklaard, dat zij rond 6.45 ure, twee individuen al loopend de herberg hebben zien verlaten en op een ingang zijnde tram springen. De verklaringen van een tramontvanger Drie aanhoudingen Wij hebben medegedeeld dat de da" dersaan de moord, den inhoud van de tooglade hadden geroofd zij hadden het pasgeld verwaarloosd dat in da lade lag evennis 'eene brieventasch welke verscheidene bankbriefjes be« vatte. Het slachtoffer was rond 6.05 ure een dagblad gaan koopen. Men heeft dit opengeplooid op eene tafel gevon** den. Eveneens ontdekte men een stuk inpahpapier dat waarschijnlijk moet gediend hebben tot verpakking ven een ijzeren voorwerp, denkelijk het wapen van de misdaad. Het slachtoffer werd langs achter getroffen. Men heeft ook den tramontvanger van tram nr 4 kunnen opsporen,waar op de twee individuen gesprongen zijn rond 6,40 ure. De twee mannen verklaarden hem dat men een misdaad ontdekt had in de buurt, De tramontvanger kon slechts eeno zeer oppervlakkige beschrijving geven dezer twee personen. Tijdens opsporingen in versohillige logisthuizen gedurende den nacht, heeft de policie drie individuen aange*- hcuden. aan wier overjas een knoop ontbrak- Een hunner werd slapend gevonden in een deurportaal, de tweede ia een zijner vriendon waarmede hij een ge- deelte van den naoht heeft doorga* bracht. De derde is een Rus, welke men om o ure des morgens slapende vond op een stoel in een herberg van de Elsene steenweg. Da rechterlijke brigade onderzoekt thans de verklaringen afgelegd door de drie aangehoudenen. BISDOM GENT. Z. D. H. de Bisschop heeft benoenug lot Onderpastoor te Denize den E. H. F. Van Damme, onderpastoor te Olsene. Hebt U geld te beleggen in AKTIES o/ OBLIGATIES raadpleegt de Deze gelaat zieb met het uitvoeren van BEURSORDERS op al de binnen- en buitenlandsohe geldmarkten aan da VOORDEEUGSTE VOORWAARDEN 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1