Bank ïssr Ceat-VlaaBtferin KLEIN GAZET NIEUWSTIJDINGEN QE BULTENAAR Op '1 feestmaal van de Barbaristen In voorbereid van hun Concert Die vlooide 't Bier «OEGHEESRZij wisten Dat 't streel! 't gevoel en staalt liet tiert. luiferclandsGhe Berlshfsn LAATSTE TIJDINGEN BIJSLAG OP DE OUDERDOMS PENSIOENEN. Met ingang van 1 Januarj. 193*1 wordt de aanvullinge- bijslag 1930 op de ouderdomspensioen nen uitbetaald, ten bedrage zooals verleden jaar, van do drie vierden van een kwartaalpensioan. EEN SLACHTOFFER VAN ZIJN PLICHT. E. P. Wintz," van da Con- gregatia van de Paters van den H. Gaest. die reeds 35 jaar werkzaam is bij de negers van Senegal, is bij de verpleging der rnelaatsohên thans zelf ook door de vreeselijke ziekte aange tast. Da ziekte is nog in een begin •tadium, Hij is teruggekeerd naar Frankrijk om behandeld te worden. Hij heeft eohter nu reeds gevraagd om spoedig te mogen terugkeeren naar Senegal. BELGISCHE EOERENBOND.— De lie reeks studiedagen van'den Boeren bond zal gahcuaen worden in het St Fieterscollege te Leuven ze zal be ginnen den Vrijdad 26 December en voortgezet worden tot .Dinsdag 30 De cember. Van Vrijdag tot Zaterdag middag zijn de lessen aan de jonge boeren voorbehouden. Dit jaar zullen de lessen buitenge woon belangrijk zijn- daar ze hoofd zakelijk zullen handelen over de land bcuwcrisis. De loden hoeven te w^ten welke, in deze moeilijke tijden, de taak is én van hun vereaniging én van de openbare besturen én van de boeren zelf. Voor toetredingen en alle inlichtin gen schrijven aan 't adre6: Boerenbond Economaat (Studiedagen) Leuven, RADIOPOST TEZEEBRUGGE. De visschers te Zeebrugge hebban aan de regeering een gezamenlijken brief gestuurd, waarin zij vragen om in de haven een zendpost en een radio onto vangsfpost tot stand te zien kernen. Andere kuststeden zcoals Oostende, zijn aldus reeds modern ingericht. BELASTINGEN. De regeering zal eerlang het aangekondigde wets ontwerp indienen op de bezoldiging van d8 beheerders, da kommiasarissen en de vereffenaars van vennootschap pen. Wanneer die bezoldigingen laag zijn, zullen zij onder toepassing vel?- Ion van de bedrijfsbelasting op wedden en loonen, dus van een progressieve belasting van 1 tot 9 t. h. Hebt U geld ta beleggen in AKTlESof OBLIGATIES raadpleegt da Deze gelaat zieh met het uitvoeren van BEURSORDERS op al de binnen- en buitenlandsehe geldmarkten aan de V00RDEEUGSTE VOORWAARDEN 1652 TWEE ARBEIDERS VAN EEN STAL LING GESTORT TE BRUSSEL Maandag, rond -i u. namiddag,'waren twee arbeiders, de. 32-jarige Henri De- naycr, uil Dwor.p, en Jozel' Hannard, uit SI. (ienesius-Rode, bezig met het-plaat sen van een steiger voor perceel1 n. 6, in de Huishoudstraat, Plotseling schoot een van-de palen lo>s, met" het ge\olg, dal de steiger.instortte en beide arbei ders op straat terecht kwamen. Met zware verwondingen werd on zij naar het St: Jansgaslhuis overgebracht, waar zij ter verpleging zijn gebleven. AUTO TEGEN EEN BOOM TE LEUVEN Zondagavond, omtrent 7 uur, kwami de auto van Ferdinand Michlels, waar om zijne vrienden-, zieh bevonden langs de Dicstsche vest gereden. Aan het l hou (magazijn Everaertè gekom-en, reed de auto legen een boom die op den weg was blijven liggen, verleden Zaterdag. Dóór den schok werden de inzittenden gekwetst en moes-ten ter plaatse door een geneesheer verzorgd worden. Ad- junikt-kommissaris van politie, heer Lamin, stelde proces-verbaal op en opende een onderzoek om d© verant woordelijkheid vast te stellen. AUTQBOT3INQ TE ST. GILLIS Drie gekwetsten Maandag, te 2 u. 30, reed een taxi- voerder langs de Fonsriylaan in dé lichting van de Grondwetplaats', te Brussel. In de nabijheid van de Jozef CJaesstraat zag hij een iheérenauto uit tegenovergestelde richting aankomen, die van links naar rechts reed.'De taxi voerder kon een botsing vermijden cioor 'Op het gaanpad te rijden. Do oh een-andere taxi, gevoerd door Gustaaf Devynck; woonachtig Pr.ocessiestraat 83, te Anderlecht, die op korten af stand volgde, had de heerenaulo niet bemerkt. Deze laatste werd gevoerd door M. Hertschap Donat, woonachtig Coenraetsstraat, 39 te St Gillis; 'zijn eclvtgenoolc zat eveneens in den auto. F en vrees-el ijke botsing had plaats en beide voertuigen sloegen omver. De echlgenooten Hertschap werden ge wond aan het hoofd. Tevens werd !Mte- viMKiw Hertschap verscheidene tan den uitgeslagen. Chauffeur Devynclr klaagt van pijn in de lvanden. De drio gekwetsten werden naar het Molière- gasthuis overgebracht en konden na verzorging huiswaarts kceren.De stof felijke schade aan beide voertuigen is zeer gnoot. De polilie heeft een onder zoek ingesteld. Alle fijnproevers verkiezen de pro ducten der bischuitfabriek DE TOE KOMST, A ven Ir, Donderleeuw, omdat ze de beste zijn. EEN INTERNATIONALE DIEF TE BRUSSEL AANGEHOUDEN Hij had voor 300.GC0 fr. postzegels te Milaan gestolen. Zijn makker wordt te Munchen ingerekend. Zoo-als gemeld hield de rechterlijke brigade van de Koolmarkt te Brussel in een van de belangrijke inrichtingen van centrum den Oostenrijker Harold Wercken aan. De kerel poogde in Belgie een verzameling, vari mooie postzegels, \oor een. waarde- van 300.000 frank, en die bij in het begin van November jl. in een hotel te Milaan had gestolen-, te verkoopen. Wercken verklaarde de verzameling van een landgenoot te hebben ontvan gen. Uil het onderzoek bleek dat de eigen lijke dief de 40-jarige Thomas Lasser zou zijn, die sekretaris was in het Mi- laansclve hotel, waar de diefstal werd geploegd en waar bij ook oen siom van i 40.000 lira verduisterde. Dank zij de inlichtingen van Werc ken, kon men Lasser op het 'spoor ko men. Thans verneemt men dat Lasser in een hotel van de Willerbacherstrasse to Munchen werd aangehouden. Een groot deel van de gestolen geld som vond men in zijn ge.ldtasch terug. ARBEIDSONGEVAL TE KORTR1JK Put toegeslagen Werkman bewusteloos opgehaald Op den buitenkant van het gehucht Walle te Kortrijk, is. men bezig met het aanleggen van oen duiker voor de af voer van het water der aldaar staande huizen naar de Klakkaertsbeke. Maandagmorgen was een ploeg werk lieden volop aan den arbeid. Een hun ner de genaamde Henri Van de Kerck- hove, 44 jaar oud, stond in den put om er do afvoerbuizen ineen te steken. Op eens siioeg de put toe en een-mas^va aar de plofte op den arbeider neer. Seffens sprongèn zijn gezellen toe om hulp te bieden. Het slaehtoffcr was bedolven lio-t boven de borst. Hoo'fd en schouders sla ken alleen nog boven de aarde. Men toog dadelijk aan het werk on> den ongelukkige te ontzetten en het duurde slechts enkele, minuten om hém boven te halen. Vande Kerekhiove, die het Bewustzijn had verloren, werd in een liangaar gedragen, waar men hem de eérste zorgen toediende. Een ontbo den geneesheer, spoedig ter plaats, bracht den man lot beginning terug en stelde vast, dal Vande Kerckhove geen erge kwetsuren had opgeloopen. VERKEERSONGELUK TE KORTRIJK De Hjarige Albert Dedeyne was Zon dagmiddag aan liet spelen rechtover ée ouderlijke woonst, op den Gentschen steenweg, te Kortrijk. Op het oogeaiBlik dat. de knaap den steenweg wilde over steken, kwam een auto afgereden welke gvoerd werd door Amand Leclcrcq, nij- veraar te Kain. Op het getoet van den auto, aarzelde het jongentje en liep te rug, maar reeds had de auto gezwenkt en alzoo werd het knsfcpje geraakt. De mötorijder G. Lagache, die uit de ande re richting aanholde, had seffens ge stopt toen hij het kind had bemerkt, en bleef slaan nevens het gaanpad, waar jhij eveneens door den auto aangebotst iwcrd en ten gronde wérd geworpen'. Dc kleine Dedeyne werd gekwetst aan het achterhoofd cn aan bet linker been. Lagache had verwondingen bekomen jaan het voorh-oofd, de lippen en de kin. De twee slachtoffers werden in de wo ning Dedeyne gebracht, waar een ge neesheer hun de noodigo zlorgen Coe- diencTe. De auto. die inmiddels ter plaats was gebleven zette na vaststellingen door de politic zijn we.g vtoort. Een verhaal uit de geschiedenis van Engeland DOOR HENDRIK TENWOUDS 18de Vervolg. Wua «Robert» niet geheel verslon den geweest in de gedachte aan dat blijde weerzien, zeker zou hij dan aan de houding der hovelingen bemerkt hebben, dat er in het koninklijk paleis een of ander niet in den haak w^s.Maar hij lette niet op die voorteekenen van een naderend onweer, wolke in gewo- omstandighede.n niet aan zijn scherp oog ontsnapt zouden zijn. Overeenkomstig den last, van den ko ning ontvangen,' stelde hij persoonlijk aan diens moeder den brief ter hand. Hij zag onmiddellijk, dat de boogo vrouw geweend had en dat ook de hin deren blijk van iönfsteltenis gaven.Dit nu Bracht hem op het vermoeden, dat oen zeer onaangename gebeurtenis voorgevallen moest, zijn, cn in dat ver goeden werd hij versterkt toen de ko ninklijke weduwe hem kortaf verzocht ïn heb» aangrenzend vertrek op haar pnlwoord te wachten. Nauwelijks was hij daar ecnïge minuien, of zijne zus ter Adelaide trad binnen en wierp zich in dc arnien baars bnoèders. Eduard. sprak zij droef, wat Jdunkl u van dien leelijken Glocester, die als regent van het koninkrijk zijn ambl heeft begonnen door Richard Gray, zoon uit het eerste huwelijk der, koningin, alsmede graul' Rivers en Thomas Vaughan in liet kasteel van Pomfrel te laten opsluiten. Dat is de reden waarom zij niet bij 's konings intocht in de hoofdstad tegenwoordig konden zijn; Op dit oogenblik wordt er in "de vertrekken van hare Majesteit een familieraad gehouden, die beslis sen moet, of het al dan niet raadzaam is, aan 's konings, uit-noodiging gehoor te geven en zich daardoor aan Gloces- lers willekeur over te leveren. Die jobsmare deed Eduard vreese- lijk ontstellen. Reeds lang geleden, fluisterde hij heb ik graaf Rivers tegen Glocester gewaarschuwd. In de huidige lomstan- aigheden, is het meer dan ooit nood zakelijk, dat niemand wele, wie ik ben, voordat de koning gekroond is erf doen kan wat hem behaagt. Groote God, welk lot zou me beschoren zijn, als die ellendige bultenaar te weten kwam,dat Eduard Warwick, en Robert Buckleigh dezelfde, persoon izijn 1 Eduard, kom Glocester niet on der de -oogen. ik smeek het u 1 hernam Adolaide, oneer en meer ongerust.Hebt go mij lief, wacht u dan., naar den «Tower» terug te kecren. Ik vrees yoor uw leven... Zuster, antwoordde de jongeling, het ware eene misdaad, den koning in deze hachelijke oogenblikken te verla tten. Trouwens, Glocester heeft voor het oogenblik te veel werk om aan een 'armen jongen zooals «Robert Buck leigh» te denken. Wees derhalvg niet jbékommerd over, mij. JONGE DIEVENBENDE TE OOSTENDE Zeventien knapen van 12 tot 16 jaar aangehouden Sinds geruimen Lijd'werd de "Vuurlo- renwijk te Oostende door onbekende dieven geteisterd, die de. hand legden op alles, wat ©enigszins waarde kon hebben. Het regende klachten bij den politiekomnnissaris yGoethals', "die ter dan ook eindelijk in geslaagd is, de hand te leggen op een bende van. zeven tien jonge deugnieten, allen van 12 tot Terwijl broeder en zusier dit ge sprek voerden zag men aan den ingang van het paleis oen geheel ander, too- ncel. Achteruit, luie hommels 1 riep een krijschendie stem. Plaats gemaakt voor de nijverige bij, die den. korf wil binnenvliegen om der koningin haar, kostelijken lioningcijns aan te. bieden. Vindt hare IM-ajesteil ditmaal een bitter smaakje aan mijn honing, toch zal ze haar nuttiger zijn dan al uw zoetsap pig gevlei. Laat me door, mooie, hee- ren 1 Of wilt ge misschien kennis ma ken met den nagel eener echte dochter van Wales Kom, Harry, geef mij de hand, en we zullen ons door do rijen dier leeglioopers een weg banen, zooals een ever door een dorre haag. Men zal van ons niet zeggen, dat we vruchteloos eene zoo verre en moeilij ke reis gemaakt hebben. Eene minuut en vrouw Bloome stond met haar zoon in de kamer,waar zich de jiomgo graaf .Warwick en zijne zuster bevonden. Wat ben ik blij, u hier te zien, mylord I riep zij, nog verhit van haar stormloop. Wil mij zonder toeven bij de koningin aandienen. Ik kom hier eigenlijk aan de slip van mijn jongen, want persoonlijk heb ik met de groo- Jen en machtigen dezer aarde niets uit te staan. Wat er vafi zij, ik heb een hekel aan onrechtvaardigheid, en zeg ,rnaar gelijk Joannes de Dooper tot Hc- Iredes Het is een groove misdaad, eene schreeuwende onrechtvaardig- 16 jaar qud, die naar liet voorbeeld van de Amerikaanse he gangsters ingericht zijn. De bende bracht den dag door met stelen en had haar hol ingericht in den kelder van een afgebroken huis, wel twee meter -onder dén grond. Dit hol was als een echte private club ingericht De jonge kerels vergaderden er, rooklen er duchtig op los en vermaakten zich. Af en toe hadden zij een festijn met ge stolen gevogelte. Vooraleer toegelaten te worden moest' de kandidaat-gangster den eed van trouw afleggen en beloven nooit zijn kameraden te verraden zoo hij ge vangen» werd. Hij ontving in ruil een schuilnaam, bv. Zoro, Vischscholel, Ne ger, Kilo, Kodde, enz. Alles wat mogelijk was werd gestolen tot zelf stalen platen dienende voor het herstellen van schepen, en meer dan 100 kgr. wegende. Er was zelfs een kinema ingericht in den kelder. Hel bureel van den policie- kommisisaris gelijkt op een tm.useum. Het onderzoek was ver van gemakkelijk daar de jonge kerels eerst weigerden te spreken. Maar minder trouw aan den eed dan lvun Amerikaansche vakgenoo- ten eindigden zij met alles, te, bekennen. |heid, een onschuldige 'aan den doodjuitstekep,, De italiaansehe overheid heeft een rijken huiseigenaar van Napels naar de eilanden laten wegvoeren, om dat hij niet alleen de 10 t, h. huishuur verlaging toegestaan had, maar daarbij nog afln deze huurders eene medades- ling had gezonden, waarbij een nieuwe huishuurverhooging werd aangekon digd met ingang 1 Januari. Naar uit Rome wordt gemeld hfieft de meerderheid der 700000 Italiaansehe handelaars da prijsverlaging van 10 t. h. toegepast. Te Sauohe Foy, in Savooi, heeft zich dezer dagen een bergversehuiving voorgedaan. Zondag kwam de berg massa weer 42 centimeter vooruit en vertoonden zich scheuren en barsten in de muren van vele nabij gelegen huizen,scodat er groot onrust heerscht onder de bevolking. Het parket der Fransche stad St Malohad verscheidene klachten Ont vangen tegen den bankier Peter Per- oeveaux, die voor vele 100 duizenden franken aftruggelarijen gepleegd heefi Het parket heeft da klachten gegrond bevonden en den bankier in 't gevang doen opsluiten. Tet hiertoe beloopt het bedrag der aftruggelarijen een half millioen- De Amerikaansche bevolking zou schijnen ertoe besloten te zijn af te. zien van haar weeldeleven, om een meer eenvoudige levenswijze aan te kleven. Da schouwburgen en cinemas over te leveren, ziander hein volgens de wet geoordeeld te hebben. Al werd ik voor de tweede maal ver oordeeld, op den stoel der schande plaats te nemen en lvet vuile Theems- water te slikken, toch zou ik niet ijgen, toch die woorden van Joan nes blijven herhalen. Zeg, is. mij wel licht iemand vioor geweest, cn weet gij al, dat lord Hastings op bevel van den regent den armen Rivers, Richard Gray cn. Thomas Vaughan heeft laten ter dood brengen in den burg van Pomfret, waar ze gevangen gehouden worden Ja, ja, men heeft ze als ge- meene misdadigers terechtgesteld, die brave mensehen Maar dat hun bloed over het hoofd van Gtocester en over zijn huis korne 1 Dat de vloek des Ho mels hem en de zijnen trcffe Dat hij arm en ellendig als een bedelaar wor de Dat hij vruchteloos om een korst beschimmeld brood simeeke Dat, men hem ouhange, wurge, den leelijken kop afsla Vrouw Bloorne schreeuwde zoo luid, dat hare stem door een groot deel van het. paleis weerklionk en ook door de koningin gehoord werd. Bij het vernè men van die schrikkelijke tijding be greep zij, welk lot ook den. jongen ko ning verbeidde. Hare smart kende geen palen maar zij moest zich geweld aandoen en op de eerste plaats naai* middelen zoeken om baar tweeden zoon te redden. Immers het leed voor haar geen twijfel, dat een monster ook haar dat arme knaapje den klauw zou zijn niet zoozeer meer bezocht en on dervinden zware verliezen. In 't zeevlak van Miami (Florida) 8 brand ont6taan. aan boord van de yacht "Eureka II», tengevolge ecner ontploffing. Drie personen werden gedood 32 anderen zijn verdwenen. De "Eureka II» bevond zich op on geveer 15 mijlen van dekast v. Miami. Het Bchip was Maandag morgen op plezierreis uit Miami vertrokken er moestan een honderdtal passagiers aan boord zijn. Da bodem van do yacht v/as in glas, derwijze dat de passagiers gedurende de reis de vit- schen konden waarnemen- Sinds een paar dagen is M. Raym. Pcinc&ré ongasteld. DrBoiven die hem verzorgd, heeft den zieke, die sinds Zaterdag vermoeid is, eene volledige rust voorgeschreven. Een militair vliegtuig van het cen ter van Centoselle. Italië, is bij eene proefvlucht plots in brand geschoten op 700 meters hoogte. Een der officie ren kon van zijn valscherm gebruik maken en kwam behouden nser- Doch de tweede kon zich niet op tijd los*» werksn en kwam in de vlammen om. DE TOESTA Pd D VAN M. POSNCARIE Parijs, 16 December. Dc toestand van M. Poincaré schijnt dezen morgen, verergerd. De geneesheeren spreken? zich niet uit. Talrijke politieke persionen begaven zich in den voormiddag naar de woning van den zieke. Dm 10 ure meldt men: De genceshee- ren vreezen voor e.ene bloedvergiftiging, die eene gedeeltelijke verlamming zou veroorzaakt hebben. Hot laatste lulletijn zegt dat dé toe stand overanderd blijft. De geneesheeren verklaren, dat voor 2 a 3 d.agen geen beterschap is te voor zien. Om 13 ure (Radiobericht) - Presi dent Doumergue legde een bezoiek af bij M. Poincaré. Toen hij buiten kwam, scheen hij fel ontroerd. Aan journalis ten verklaarde hij dat M. Pioincaré erg vermoeid was, maar dat er toch voor, het oogenblik gee.n gevaar bestond. Toen M. Doumergue zag dat de journa listen dit opnamen, vioegde hij er ter stond bij Doch men weet nooit wat ei) kan gebeuren. Ik ben geen geneesheer. Rond de woning van de zieke staat eene groote menigte die naar nieuws; verlangt. De bezoekers die luiten ko men worden door de dagbladschrijvers; ondervraagd, doch de meesten antwoor den niet. Gisteren bleef dokter Guillain van 9 u. 's avonds tot 10 ure bij den zieke. Hij weigerde iets te zeggen. Uit dien hoofde bepaalde de konin gin zich er toe, Warwick mondeling eene geheime boodschap te laten over brengen. Onmiddellijk nam nu de jon ge graaf den terugweg naar den «To wer» aan. Bij den ingang werd hij af gewacht door den regent, die hem het, antwoord van hare Majesteit vroeg. Hoogheid, antwoordde de pagè.ik heb geen brief, maar de koningin heeft me gelast, den koning to zeggen, dat zij binnen een uur met haar gezin hier, zal wezen. Ge zijt een flinke jongen op een bode zooals gij kan men betrouwen. Haast u, Zijne Majesteit die goede lijding te brengen. Zoo sprekende had Glocester Eduard een t'ikje op de wang gegeven en op zijne manier den page toegelachen... Helaas de tijding, wolke «Robert»» den koning moesl overbrengen, was verre van aangenaam. Eduard weende bitter over den doiod van zijn oom Ri vers en van Richard Gray, zijn stief broeder, en zwoer de moordenaars van die onschuldigen naar. verdiensté te straffen. Inmiddels verbeidde Glocester met klimmend ongeduld dc komst van den jeugdigen prins Richard; telkens wan neer do ophaalbrug nederging, meen-i de hij, dat dc koninklijke familie na-* derdo. Doch' na "ruim een uuf gewaeht té hebben ontving hij eene boodschap* weTke 'hem bitter teleurstelde. (Tl «Yeüyplgt.y

De Volksstem | 1930 | | pagina 2