20 Bank teer Dost-Vlaanderen De Raid Rrussel-Congo-Brussel Zaterdag Dec. 1950 Belangrijk bericht voor onze menschen die geboren zijn in 1866 en later Spoerwegen De doodende Mist Familievergoeding. G0NG0 De Pastoor van Lourdes overleden Het banket Heyman Bij de Rechterzijde Landbouwbelangen De Ziekte van Poincaré HIER XXXVI JAARGANG NUMMER 293 Korkslraat, 9 en SI, Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuflel-De Gendt. Publiciteit builen het Arrond. AALSTi Agentschap Eavas, Adolf Maxlaan 13, H- Flavianus 'onop7,42Zonat3,54t N. M.20 E.K. 28 Al de menschen. zoo vrouwen als mannenvan stad en dorpdie gebo ren zijn in 1866 en later, en die nog nooit een centiem voor hun pensioen hebben gestort, mogen naar 't Bureel der Mutualiteiten en Pensioenen in het Groen Kruis, te Aalst, Sï Jorisstraat komenvoorna- viel ijlt den Maandag en Dinsdag voor middag van 9 tot 12 uur. Men zal hun pensioenkwestie met welwillend heid in orde brengen Het spreekt van zelf dat ze ook op andere dagen wel gekomen zijn. Nie mand mag nog onverschillig blijven in zake ouderdomspensioenopdat ook niemand zou teleurgesteld zijn, als hij 65 jaar oud wordt Oppassen is de boodschap Scherpe kritiek van de parlementaire kommissie De bijzondere Kamerkommissre, go last mef het onderzoek der bcgrooting van het ministerie van vervoerwezen, heeft Donderdag morgen een vergade ring gehouden onder het voorzitter- Wat het onderzoek tot dusver aan het licht bracht De vreeselijke ramp in de Maasvallei Hostie tot hiertoe hel leven aan 67 per- Op de terugreis Donderdag zijn de vliegers Vander- linden en Fabry, op hunne terugreis uil sonen, waarvan 18 te Engis alleen. Er Congo, le 5 ure 30 namiddag, te Bangui waren in dit diorp 150 zieken, terwijl jvan do 3400 inwoners, naar een ver- schap van M. Max Hallet. De begrooting ,klaring van burgemeester Hubert, ruim Wet van 4 Oogst 1930. 1) Aan wie wordt de Familievergoeding toe gekend De vergoodingen zullen uitbetaald worden aan allo werklieden die kinderen hebben onder de 14 jaar. Voor gebrokkelijke kindoren komt de ouder dom niet in aanmerking. Voor sommige kinderen zal do vergoeding uitbetaald wordon tot hun 18 jaar, 't is te zog gen aan kinderen der werklieden die daglessen van beroeps- en algemeen onderwijs volgen, alsook aan kinderen die gebonden zijn door een leerkontrakt erkond door den Staat. 2) Welke vergoedingen worden toegekend Voor h81 eorste kind 15 fr. per maand. Voor hot tweede kind 20 fr. per maand. derde kind 40 fr. per maand. vierde kind 70 fr. per maand. vijfde kind 100 fr. per maand. Voor elk der volgende kinderen iuü fr. p, m. De vereffening van do gezinsvergoedingen geschiedt por drie maand door de zorgen van de Compensatiekas. De vergoedingen worden uitbetaald, niet door den patroon, doch door tusschenkomst van eene Compensatiekas die voor do uitbetalingen zorgt. Do patroon moet zich dus aansluiten bij oone Cornpeirsatiekas erkend door don Staat of bij de Hulpkas van den Staat. Moeten zich niet aansluitenDo ambachts lieden die rechtstreeks voor Tokening van de verbruikers werken en die, buiten de leden van hun gezin, welke bij lien inwonen, alleen door éCn of, ten hoogste twee kinderen of volwasse nen van minder dan twintig jaar worden bijge staan. 3) Van wanneer is men verplicht zich aan te sluiten bij eene Compensatiekas Do Patroons die op 1 November 1930 1 lot 4 werklieden in dienst hadden, moeten aansluiten op 1 Jauuari 1932. 5 tot 9 werklieden in dienst hadden, moeten aansluiten op 1 October 1931. Ij tot 99 werklieden in dienst hadden, moeten aansluiten op 1 Juli 1931. 103 tot 249 werkliedon in dienst haddon moe ten aansluiten op 1 April 1931. 25Uen meer werklieden, moeten aansluiten op I Januari IS31. 4) Lasten te dragen door den patroon a) Geldelijke lasten. De patroon zal te storten hebben 0.65 fr. per dag voor el kon werkman 0.35 fr. per dag voor olke werkvrouw. Er moeten gestort worden voor eiken werk man. gelijk van welken ouderdom. Boven de genoemde dageüjksche bijdrago is de werkge ver er toe gehouden euii gedeelte te betalen in de beheerschkosten dor kas waarvan hij deel uitmaakt. Het bedrag dezer beheerskosten wordt bepaald door de kas. Iedere kas is daar enboven verplicht een voorzorgfonds te stichton door middel van bijstorting en door de aange slotenen gedaan. b) Administratieve lasten 1, De patroon teekent de bijtredingsakte bij do compensatiekas 2. Een bulletijn waarin de werkman de sa menstelling verklaart van zijn huisgezin. Dit bulletin moet alleen ingevuld worden door deze dio kiuderlast hebben. 3. Opgeven van werklieden die een familie toeslag genieten en dio 't work verlaten hebben. Opgeven van de veranderingen gekomen in den familietoestand van den werkman (geboor ten, aisterven) Opgeven van veranderingen van woonst. 4) Maandeüjkseho verklaring der gedane stortingen op Postcheckrekcning van du Com pensatiekas. 5) Bij welke Compensatiekas zal ik aan sluiten Het Provinciaal Middenstandssecretariaat met al zijn afdeelingen, middenstandsbonden en Syndikatenis aangesloten bij de Erkende Alge- meeno Compensatiekas voor Gezinstoelagen van Oost-Vlaanderen, 2S, Brabantdam, te Geut. Deze Compensatiekas groepeert reeds onge veer 40,000 werklieden, is puik ingericht en do kosten zijn op 't minimum gebracht. Deze Compensatiekas stolt ziekenverpleeg sters ten dienste der huiegezinnen onzer werk lieden. De zetel dezer Compensatiekas is: Brabant- dam, 28, Gent, Bostuurder Keer Clement V6r- geyien werd goedgekeurd. Daaruit moet men cchl-er niet opmak.cn dat de bespreking van een leien dakje geloopen is. Neen De Nationale Maatschappij van Belgi sche Spoorwegen heeft daar nogal scherpe en vinnige kritiek moeien- boto ren. Groota werken Verscheidene leden hebben er hun beklag over gemaakt dat de Maatschap pij plans van nieuwe werken opmaakt en ook deze werken eigenmachtig dioiet uitvoeren, zonder het Parlement te er kennen. Eerst wanneer de Maatschap pij geld noodig beeft om deze wérken te betalen, komt zij het Parlement ver zoeken om machtiging voor het aangaan van eene leening. Er moet de Maatschappij volstrekt aan herinnerd worden, dat zij geene werken mag uitvicneren, zonder de voor- afgaandelijke toelating van bet Parle ment. Terugname door den Staat Een lid der komimjssie stelde de vraag of het niet beter zou zijn, dat de Staat verz-aakte aan de Maatschappij, en de uitbating van ons spoorwegnet terug voor zijne rekening zou nemen. Het materieel Andere klachten- werden geuit over den slechten staat en de slordigheid van de reizigersrijtuigen, die waarlijk in verval verkeeren-, en die bovendien gevaar opleveren voor de veiligheid der reizigers. Ook het maclii-enmaterieel i.s, in zeer slechten staat. Leening van een miljard M. Marquet stelde voor, dezen toe stand te verhelpen door een radikiaal middel leening decor den Staat van een miljard frank, te besteden tot de ver nieuwing van het materieel en de mo derniseering van de reizigers-rijluigen. Aldus izou de Belgische nijverheid voor. langen tijd werk hebben, de ekonjoimi- sclre lirisis zou er door verholpen wor den en dc reizigers zouden meer veilig heid bekomen. Dc kommissie steunde dit voorstel en heeft eenparig een wens oh in dien zin uitgebracht. AI. Marquet zal izijn voorstel in de Kamer indienen onder vorm van amen dement aan de buitengewone begroo- ling. Ontiergrondsche statie te Brussel De verslaggever bracht de kommissie in kennis met een ontwerp, betreffende het bouwen van eene ondergrondsche statie van 2 kilometers lengte en 250 meters breedte, tiot vervanging van de Noordstatïo, in geval de Noord-Zuidver - binding verwezenlijkt wordt. Ten slotte werden klachten geuit over geschillen tussclien de Alaatschap- pij en haar persioneel. in de lielll min of unieer ongesteld werd. Nog een honderdtal personen zijn dokters handen. Een (officieele commissie werd sa mengesteld om een wetenschappelijk onderzoek aan to vatten. Ook het gerecht legde eene bewon- derenswaardigen ijver aan den dag. Verschillende specialisten kwamen ter plaatse de kwestie bestudeeren. Wat is er nu ontdekt geworden In de eerste plaats dacht men aan de uit-, wasemtngen van dc zinkfabrieken van Nouvelle Alontagne. Maar, werd dan weer aangevoerd, clie fabrieken, werken sinds jaren en nimmer deden zich soortgelijke vergif tigingen voor. Naar het schijnt is ech ter deze fabriek pas enkelen tijd geleden begonnen met de zoogenaamde onder- producten le gebruiken, nadat deze een chemische bewerking hebben onder gaan. Dc verwekte gassen leveren geen ge vaar c-p omdat ze hier ommiiddellijk ver vluchtigen. Zoo ze zich echter nnet ee'n vocht kunnen verbinden is -er wel degelijk ge vaar. Het ware dus Voorzeker gewenscht dat liet onderzoek zich ook in deze rich ting zou wenden om dan dc moodige voorzorgsmaatregelen te kunnen tref fen. Weer dich'.c mist in de Maasvallei Woensdag miorgen was. de Maasval lei weer in oen dichten mist gehuld. Zooals men licht begrijpen kan, heerschte direct ontroering lander de bevolking van Engis, jFemeppo, Seraing, Tilleur en Ougrée. Gelukkig bleek deze mist geheel on schadelijk le wezen. dc Vertrek van de Elisabethvilie Donderdag morgen te 10 uur, is Belgische stoomboot «Elisabethvilie uit Antwerpen vertrokken in bestem ming voor Congo. Aan. boord bevonden zich 39 passa giers van le klas en 33 van 2e klas. De lading bestond uit 4300 ton, waanonder uileengenomen wagons 200 ton, 250 ton spoorwegriggels, 250 ton palen, 100 ton buizen, een uiteengeno men schuit van 250 tion, een uileenge nomen kraan, en als deklast 2 kamions- trakteurs, elk van 5 ton. aangekomen. Z. E. H. kanunnik Barrère, pastoor van Lourdes, in Frankrijk, is schielijk overleden. Dc Z. E. H. Barrère was een heilig priester, die zeer in aanzien stond zcno tc Lourdes zelf als bij de legioenen be devaarders die het genadeoord bezoch ten. Zijn afsterven zal algemeen be treurd worden. De uitvoerende comiteiten der We reldtentoonstellingen. van Antwerpen en Luik hebben gisteren, avond hun tol van hulde "betaald aan den achtbaren minister van nijverheid, arbeid en so ciale voorzorg, den heer Hendrik Hey man. In zijne hoedanigheid van minister van nijverheid' en arbeid heeft de achtbare minister de tentoonstellin gen van 1930 binnen de sfeer zijner werkzaamheden van af den dag van zijn intreden in het ministerie. Zijne werkkracht, zijn steun en zijn hulp stelde hij volledig ten dienste der inrichters, die zich altijd mochten ver heugen in zijne dienstvaardigheid. Al de Tentoanstellingsoverheden on derhielden met den minister de meest hartelijke betrekkingen, en beido uit voerende comiteiten hebben nu eene gelegenheid gezocht om hunne erken telijkheid tegenover den heer minister, in eene betooging -aan den dag te bren gen. Deze had Donderdag avond plaats tijdens een feestanflaal, den heer Heyman aangeboden in het«Hotel Métropol e te Brussel. De nieuwe voorzitter van de katholieke parlementaire greep De rechterzijde heeft op hare verga dering van Donderdag namiddag, op voorstel van den h. Tibbaut, den h. Ren- kin tot voorzitter van de katholieke parlementaire groep bij handgeklap ge kozen ter vervanging van den li. Vande- vyvere, de aifgetreden is. De h. "Vandevyvere had ook liet in zicht als Kamerlid af te treden doch zijn vrienden vermochten hem te over halen aan dit besluit geen gevolg te ge ven. De li. Vandevyvere heeft oen reis naar Rome endornomen. Do h. Rcnkin bedankte de vergade ring voor liet blijk van vertrouwen en ibracht oen dankbare hulde aan den h, Vandevyvere, Instemming Bemestingsproeven aanleggen Geen enkele landbouwer welke mocht verwaarloozen ieder jaar, een paar be mestingsproeven op zijne velde aan lo leggen, niet meer /oim te onderzoeken welk bestanddeel, Stikstof, fosfoorzuur, polasch- iof kalk in voldoende hoeveel heid in zijne gronden mocht ontbreken, doch om vast te stellen hoe ver hij met de toepassingvan do yerschillige kunstmeststoffen mag gaan. Wij veronderstellen gewassen ver bouwd op gronden, welke voldoende voorzien zijn van fosforzuur en kalk, waarop eene bemeslingsproef zal aan gelegd worden. Een perceel wordt gela ten als getuige, andere perceelen ont vangen eene gematigde, oeno meer ster ke, en eene sterke hulpbemesFing am moniaksulfaat., nog andere perceelen krijgen ec-ne gewone, eene dubbele, eene driedubbele hulpbemesting po lasch, en mog andere perceelen tevens polasch en ammoniaksulfaat.. Het wegen der opbrengsten is soms nogal omslachtig en in gewone 'Omstan digheden niet volstrekt noodzakelijk. Het o.otg van den ervaren landbouwer is geoefend genoeg om het zicht te besta- tigen welke hulpbemestingshoeveelhe- den de hoogs-Le opbrengsten gaven, en daaruit zal die landbouwer even spoedig kunnen besluiten, welke perceelen hem de meeste winst op leverhen. Algemeene regel 't zijn steeds die perceelen, welke de grootste hoeveel heden ammoniaksulfaat of potasch ont vingen, welke gedurende den groei het weelderigste uitzicht aanboden, voorbo de van hoogste opbrengst; 't zijn dan ook die perceelen die algemeen de hoogste (opbrengst geven; immer zullen het de perceelen wezen, die tevens meest ammoniaksulfaat en potasch ontvingen, welke" de grootste geldelijke winst afwerpen. Intensiever. Aanhoudende verbetering Het. eiektebulletijn, W/oensdag avond, om 5 3/4 ure uitgegeven zegt, dat de erbetering blijft aanhouden. De zieke eet normaal en heeft geen koorts. Belangstelling De Nederlandsche gezant le Parijs, AL Lnudon, bracht een bezoek aan de wening van Poincaré. Anderzijds Iveoït graaf de Grunne, groolmeeestcr van het Huis der Konin gin der Belgen, die zich' thans te Parijs bevindt, inaar dc woning van ;AIL Poin caré begeven om vanwege Hare Majes teit le vragen naar, den .toestand van den zieke. Het ziektebulletijn van Donderdag AI. Poincaré heeft een goeden nacht doorgebracht. Donderdag morgend, le 10 ure, werd volgend ziektebulletijn gepubliceerd «Do verbetering duurt voort. Er zal geen bulletijn meer gepubliceerd wlor- den, alvorens Vrijdag morgend, consult i§ gehouden met jpnofessier Guillain. (w.g.jj Boldin Zitting van Donderdag 18 December De zitting wordt geopend ten 10 ure, onder het voorzitterschap van M. Pon- celet, voorzitter. De Kamer zet de bespreking voort van het ontwerp betreffende de provin ciale en gemeentelijke fiscaliteit. Namiddagzitting De zitting wordt hernomen ten 2 ure, onder het voorzitterschap van AI. Pon- celet, voorzitter. De kamer gaat over tot de bespre king van het ontwerp betreffende im port, erport en transiet van zekero goederen. Het legercontlngent voor 1931 AI. HERMANS (front) bestrijdt het wetsvoorstel. JML ERNEST (soc.) is verwonderd dat de minister van Landsverdediging niets zegt tegenover de geruchten en bewe ringen die doior de pers werden ver spreid over de militaire werken. M. de BROQüEVILiLE. Dal is niet waar. Ik heb niet gezwegen. M. ERNEST. Ik heb uwe slem tot dusver niet vernomen. AI. de BROQüEVILLE. Ik spreek alleen in het parlement. M. ERNEST hekelt daarna de politiek van den minister van landsverdediging Men maakt, zich schuldig aan favoritis- me in het verJeenen van vrijstellingen van den dienst. AT. LEURIDAN (front) verklaart dat ook de jrpnters zullen tegenstemmen en zegt verder dat de Belgische minis ters dc vazalen zijn van Frankrijk. AL. DE VOORZITTER. U hebt gezegd dat dc minister een vazal is van Frank rijk. Ik kaai dit niet laten doorgaan M. LEURIDAN. Ik versta u niet I M. de KEUCHOVE d'EXAERjDE, se-j cretaris. De voorzitter kan niet aanne men aat u 'zegt dat de minister de vazal van Frankrijk. AI. LEURIDAN. Ik heb dit niet ge zegd. Ik heb gezegd dat do hoele regec- ring een vazallenhouding tegenover. Frankrijk heeft. I M. DE VOORZITTER. Als u aldus voortgaat, zal- ik u het woord ontnemen! Af. LEURIDAN. De waarheid steekt de oogen uit I (Gerucht, Onderbrekin gen.)! Af. DE VOORZITTER. Al. Leuridan, ik roep u tot de orde terug. Af. LEURIDAN. Goed aoo. Wij zullen dit maar voegen bij al hetgeen men reeds tegen ons ondernomen heeft. De minister antwoordt M. de BROQüEVILLE, minister van landsverdediging, zegt dat hij volledige inlichtingen zxtl geven in de parlemen taire commissie. Een minister mag niet alles zeggen wat hij weet, vooral wan neer induslrioele firma's bij sommigp feilen gemoeid zijn. Ik zal sprQ^en voor, menschen die bescheiden kunnen zijn. Ge weet wel dat mijn doel is het land te dienen. (Toej. rechts). De socialisten hebben "het contingent verworpen wan neer het 70.000 man bedroeg, ook wan neer liet 42.000 man bedroeg en ook thans. Men moet zich dus om hun hou ding niet zeer bekommeren. De minis ter keurt de maatregelen göed die te Gent werdén genomen legen de solda ten die Vlaamsche leeuwtjes plakten in dc kazerne. ML HERMANS (front)' vraagt hot woord voor een persoonlijk feit. Hij zal bij de bespreking van het departement vanlandsverdediging documenten me- dedeelen betreffende 'het militaire Fransch-Belgiscli accoord. De liefdo der Vlamingen gaat naar Vlaanderen niet naar Belgie. (Tumult). De Kamer leden dekken door hun geroep sprekers, slem) AI. DE VOORZITTER. Ik ontneem u hét woord. Dat is geen persoonlijk feit. Het woord is aan AI. Jacquemolte* (Het tumult groeit). Hevige incidenten. De zitting geschorst AI. de Bur let (kalh.) keert zich tot M. Hermans, die wil voortgaan, met spreken. AI. Dolacolettc staat van zijn. plaats op en keert zich dreigend tegen M. Her mans. Ze staan vcchtens gereed. AI. Vanopdenbosch nadert, doch een husier neemt plaats tussclien hem en zijn tegenstander. Verschillende Ka merleden komen nu vooruit. M. Butay (l'ronl.) springt over zijn lessenaar, en ook AI. Leuridan (front) staan op het geveclislerrein, doch daar bevinden zich ook de kwcsloren Van Isacker, Troc-let en Ficher, die de woedende Kamerleden (egenhouden en tot kalmte willen bren gen. Gemakkelijk gaat dat niet. De voorzitter beft de /zitting op; de tribune Wordt, ontruimd, terwijl een tiental le den nog als kamphanen voor eLkandoq laan. De zitting hernomen Wanneer de zitting tien minuten la- ter-wordt hernomen dan zitten allen weer braafjes en kalmpjes op hun, plaats. De zitting wordt voortgezet. Men gaat over tot de stemmingen, liet legerc-ontingent wordt aangeno-» men met 75 stamanen tegen 42. Hebt U geld te beleggen in AKTIE3 of OBLIGATIES raadpleegt da Deze gelaat ziah met bet uitvoeren van BEURSORDERS op al de binnen- an buitcnlandsehe geldmarkten aan de V00RDEEU6STE VOORWAARDEN 1652

De Volksstem | 1930 | | pagina 1