27 Heide» en Boschgroaden in Limburg PERSOVERZICHT Dinsdag Jan, 1051 Nieuwjaarsgiftsn voor don raws Racd-Krsds van Belgie De honing ie Charleroi Rij de Genfsche Liberalen XXXVII JAARGANG NUMMER 22 Telefoon 1 li. DAGBLAD 2Q Centiemen Uitgever J. Van Nuftel-De Qendt. Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Publiciteit buiten het Arrend. AAL8XI Agentschap Uava*, Adolf Maxlaan 13Je Brunei Rue de Richelieu, Panic. H- Julianus Zonop7.30Zonaf4.381 E. K. 27 V. M. 3 Bank Building/King sway, 20 Loridreo W- C. 2. Het nijpende woning vraagstuk. In den loop van de laatste sitting van don Senaat, sprak de Z. E. H. Kan. Broeckx, ovor den toestand in LiinViurg, mode in verband met bet feit dat de bevolking van Limburg in Je laatste 25 jaar met een derde is toegenomen. Wij drukken sijn met cijfers gestaafde uiteenzetting hier over Herhaaldelijk hebben gemeentelijke overheden mij gevraagd of de heide- Inschrijving geopend door den Bond der. Katholieke Dagbladschrijvers van Bel- gie, onder de Hooge Bescherming vanj het Episcopaat. Acvhtste lijst. Etlvihar, Antwerpen, 1.000; M. en Mad JLeonco van de Werve, Antwerpen, 500; 1st. Lucasschool, Doornik, 500; iM. Clï. Baus, Brugge, 200; Mad. Nolléo de No- duwez, Brusael 200; M. en Mad. J. Man sion, Luik, 200; De Premio-nstreiten van Belgie, 600; De Redemptoristen van Belgic, 500; Graaf Jean de Hemptinne, Gent, 5-0; Geeslelijkheid der Dekenij Tcmpleuve, 100; Graaf en gravin Idraigen om Belgie de belangrijke plaats te doen behouden welke het zich- onder i fh (de groot© economische mogendhed.en veroverd heeft. Het werk in de mijnen blijft nog ge vaarlijk, ondanks al de voorzorgen, al den, en indien er fouten zijn gedaan, dan zijn die te wijten aan lvet parle mentair regiem. Professoren Swarts en Bidez namen de verdediging der Ecole des Hautes Etudes en vielen uit tegen het gouver- 300 Mad. en boschgronden in LÏmburg niet alelGoetlials, Gent, 300; Graaf en Gravin landbouwgronden zouden kunnen Charlea de Heiwplinne, 300; Graaf en onteonnen worden. Particulieren Gravin de Broquevrlle, Brussel, ontgonnen wora.n. dieiBokloor Wibo, Brussel, 300; vroegen m.j een s!uksk«T*n 'V,® Buysse van den Bossche Gent, 200; Rid- wo.ste gronden te mogen kOope"l IkIfier Bol.ugliel de Bueren, Gent 200; Mej kon echter geen toelating bekomen omdat dozo gronden bleken af hangen van het boschhehaer. Ik begrijp dat bet patrimonium iMatlhys, Gent, 200; Mad. Jean Verhae- ghe, Wervick, 200; P.T.R. Antwerpen, 200; Burggravin Davignon, Douairière, deze adminiatratle 200Burggraaf en Burggravin Davi- moet beschermen, gnon, Brussel, 200; Md. Bosch" van Dra- 00; iM'. en Mad. Si Doch er doen zich nieuwe toestanden keatein, Hoesselt, voor. De bevolking in Limburg is in lmonis.de Foeslraels. Pollen, 200; M. de 25 jaar meteen derde toegenomen.In de gemeenten van de mijnstreek is die toeneming vooral groot, In 1911 werden de gronden toebeboorendo aan de openbare besturen aan oen onderzoek onderworpen, betreffende oppervlakte en aard van de grond en men stelde vast: streek Beeringen be- bosebt 837 ha 87,08 804 ba 30,40 woeste grond streek van Bre^ 1619 ba 80,08 bebosebt 2759 ba 89,85 woeste grond streek van Hasselt 2922 ba 32,65 beboscht 8.229 ba 89,02 woeste grond. Het zou een weldaad zijn indien die gronden in landbouwgrondon konden berschauen worden en m.tlion in r\ r\ et r Q daarvan son perceel koudon volksvertegenwoordiger P. David, "Ver- viers, 200. H.Y.C., Antwerpen 100; M. J. Van Troetik, 50; Mad. Art. de Pierpant, Brussel, 100; M. Paul Mothoul, Bergen, 100; M. L. Moens de Has©, Aalst, 100; M. en Mad. De Trooz, Heverl'é, 100; Ml. Adrien Buys, Ans, 100; Familie Brachot 100; Naamloos, Houdenjg-Goegnies, 100; C., Kortrijk, 20; D. Korlrijk, 10; M. L. Rc-eseiare, 100; M. A. Grobet, Antwerpen 100; M. G. Spinewine, Bolles, 100; M. Dutordoir van Mems, 100; M. V. San- sen-Vannieste, Poperinghe, 100; M. V. Kortrijk, 100; !M. Ide de Segrais, 100 M. Jacqmoüe, Leuven, 100; M. -en Mad. P. Peers*, 100; M. Olm. Van der Doncht, Hcxorebeke, 50; Derde Orde H. Francis- Mad. Wed. Jules Ransart, Waudrea de veiligheids'm'aatregelen welke geno- |nement, dat in die school een strijdwa- nomen zi.jn. Hier, meer dan elders is,pen .ziet, terwijl zij enkel een centrum noodig een gevoegd, goed afgericht en .van wetenschap is. dapper personeel en ik h'oiud er aan tej Jen slotte werd het verslag goedge- herinneren hoe bewonderenswaardig de kcurd'. opoffcringsgeest en do moed is der in genieurs, der opzichters en der eenvtou- dige mijnwerkers, telkenmale er in de mijn menschen in nood of slachtoffers le helpen zijn. Belgie heeft oen 'stevige economische structuur, die liaa.r prioieven geleverd heeft, Belgie heeft een rijk, erfdeel en beschikt over de kostbaarste hulpbron, mannen die werkzaam volhardend en bewust van hunne verantwoordelijkheid zijn. Zijt gij zelf niet de waardige vaorzelters van de geslachten die Hun slempel hebben gedrukt op de ontwik keling onzer nijverheid De toekomst heeft altijd behoord aan degenen, die het meest werkzaam, vol hardend en ondernemend zijn. Daarom ook zal onze nijverheid nieuwe bloei tijdperken kennen. Mogen deze weldra aanbreken voor dc instellingen die gij met zooveel inzicht, ijver en toewijding bestuurt Afdeetin-g Aalst. 50; P» «ronln noninir in 50; Georges, Frans, Jules en AJbert'Hef koopon. Er 8 P "werden lleputte, 50; M. J. tHelameUleune, Brugge dien zin geda Naamloos Velsjcque, 25; Naamloos, 600 hoctaar. te Mechelen 500,te Eys- I 20 M. A. don 300 ba grond verkocht aan de I r LouwCi 20;M. H Nezer, 'Mar- kolenmijnao, In Hollandecu Limburg L 5. z E H ianunnili Blampain, waar men ons tien jaar vooruit 19 lyikaris-generaal, Doornik, 50 Z.E.H. beeft men erkend dat de koloniën, eu ,kan Laoouv6|(i j<j. 50; d.G. Leuven, 125. citüs voor mijnorbeidersniet aantrek- De par0chie van Aye en zijn pastoor, kolijk zijn; 't zijn als 't ware «aparte» 12o; Baronsc della Faille Huysee 100; menscben die daar wonen hel liefst Dochters van Marie van Pcches, 10. M trekken do arbeiders daar weg, Dat jiiiodard Avin, 25; Pierreen Georges Bdireef oen Hollander reeds 10 jaar Hensy, 100; M. de senator Simonis Ver geleden, Voor de cilés gebouwd op vroege re gemeentegronden bezit ik do vol gende statistiek Er zijn 34S1 gebouwde woningeu, 6732 menscben wonen daarin daar onder zijn er 4101 vreemdelingen of 06 t. b. en 2128 Balgen of 34 t. h, In de 69 hotels wonen 1628 vreem- delingen ot 94 t. b. en 101 Belgen ol 6 t. honderd. Dus is er geen oplossing geweest voor bet woningvraagstuk teu behoe ve van ons volk. Op 10 kilometer afstand van het mijngebied Genck ligt eene groote heide van over de 1000 hectaren. De gemeente hoeft er meer dan 700 ba eigendom landbouwingenieurs die deze heide onderzochten schreven dat buiten eonigo zandheuvels en moeras- sou, al da gronden voor landbouw geschikt zijn. Voor heel de streek van bet Maasbekken 382 ba groot, werd er een studie opgemaakt, met het oog op bat droogleggen. Roeds van in 1928 is men er aan bezig, en er komt geen vooruitgang bet bosckbeheer is er mee gemoeid. Alles is afgebroken en alles werd afgewezen. Ik dring dus aan opdat deze af watoring en de ontginning dezer ge meentebeida worde goedgekeurd. De minister gelieve ook eens na te gaan of er geen verandering in dezen toestand kan gebracht worden, opdat aldus aan bonderden families, aan onze werklieden, om bun nutti gen tijd te besteden, een patrimonium kunne verschaft worden. viers 100; M. Gilbert Derol teleur, 5. Templeuve, 100. Totaal tot heden; fr. 118.695 Men kan inschrijven op lvet bureel van het blad, of storten op postcheclire- kening n. 382,79 van iM. Léon Mallié, ccretaris van den Bond, te Doornijk. Honderdjarig bestaan van de maat' schappij der steenkoolmijnen /Dc Associatie der Steenkolenmijnen van Charleroi en Neder-Samber vierde Zondag haar honderdjarig bestaan. De plechtigheid had plaats in de lokalen der maatschappij. Waren o.m. aanwe zig Minister Ileyman, M. Damoiseau, gouverneur der provincie, M. Tirou, burgemeester van Charleroi, de volks- ertegonwoordigers Bodart, Orion en Pater, de senatoren Crioquet en de Dorlodot, leden van de magistratuur en talrijke vertegenwoordigers, van steenkolenmijnen. Te 11 uur kwam de koning aan gezelschap van den h. Jaspar, eerste minister, kolonel Van Overstraeleu den heer Van Malleghem van lvet Kabi net van den eersten minister. De Koning werd ontvangen, door Mi nister Heyman, den h. Roisin, voorzitter en verscheidene leden van het komiteit Nadat de eereteekens waren uitgereikt aan verscheidene leden van het komi teit en van de maatschappij, werd ach tereenvolgens Het woord gevoerd dioor door den voorzitter, den h. Rioisin advokaat Galle-z. Vervolgens sprak de Koning een rede Kunstmatige ademhaling A. Methode Schaeffer. Het slacht offer plat op den buik leggen, de eene arm - strekt en de andere aan deii ellebu-.. geplooid;' het gelaat van den zieke op -don geplooiden arm laren rus ten om neus en mond vrij te houden. ederknielen derwijze dat het lichaam van het slachtoffer geplaatst weze tus- scJven de boenen van den helper. De palmen der handen met de vingejs uit- hörsLkas plaatsen. De armen stijf hou den en allengs met heel zijn gewicht, maar zonder geweld, op het lichaam! van den bewusteloioze gedurende 2 of 3 se conden steunen. Daarna de drukking doen ophouden gedurende 2 seconden. Die bewegingen zonder verpoozen voortzo'tten van 15 tot 18 keeren pet minuut. De kunstmatige ademhaling moet volgehouden worden gedurende 2 uur cn zelfs langer, tot de natuurlijke ademhaling herneme. Eerst na verklaring van den docter dat alle verdere poging nutteloos is, mag de kunstmatige ademhaling ge staakt worden. B) fflethcde Laborde. Trekkingen met de tong. 1. Deri zieke op den rug leggen, het hoofd lichtjes op zij gedraaid. 2. Den mond geopend houden met lusschen de tanden een stop of een stukje hout te. steken. 3. De tong vastnemen tusschen den duim1 en den wijsvinger voorzien van een doekje; de tong uit den mond trek ken en daarna laten terugglijden zon der ze los te laten. Die beweging moet langzaam en gelijkmatig geschieden, namelijk van 15 tot 20 keeren per mi nuut. minister Lippens uitgejouwd omdat hij Vlaamsch spreekt Do liberale Vereeniging van Gent- Eecïoo hield Zondag morgen eene algo- me-one vergadering. In a lezing van het verslag van M. Sto ry, waarin de politiek der regeering be knibbeld werd in zake de taalregeling, doch vorder betrouwen wordt uitge drukt nam M. Lippens, het woerd. Daar hij begon to spreken in het Vlaamsch, begon een gedeelte der ver gadering te jouwen. De minister 'liet het onweer Moorbij- gaan, en zette kalm zijne rede voort, die hij in het Eransch eindigde. Herhaaldelijk werd hij onderbroken, in zoo ver dat de Moorzitler zegde Wij hebben enkel te winnen bij luisteren. Sprekend over de taalminderheden bra ken de onderbrekingen weer los, maar uit en zei o. m. Uwe hartelijke ontvangst treft me de minister overschreeuwde ze en nep diep en ik ben zeer gevoelig aan de uit - De regeering was zinnens die mm- vriendelijke woorden welke me zoo Duur zijn de hedendaagsche tijden maar niet de boeken, te verkrijgen In boekhandel J. Van Wuffel-De Gendt Kerkstraat n. 21, Aalst, J»™* van diegenen die. BOMls S'J. b'J juist in uw naam werden toegestuurd door uw president. Aan allen dan ook mijn hartclijken dank. Ik hecht grooten prijs aan de govoe- derhoden te beschermen; zij logde een wetsvoorstel in dien zin néér en... liet werd gekelderd door de liberalen, zoo- iwel Brusselsche als Waalsolre. De. minister eisehte voor do regeering liet reclïl K>£ nationaal genoemd to wc» De legende der prijsafspraken In «Algemeen Weekblad De Midden standsbond (Nederland) lezen wij Ook de bewering, dat de detaillisten aaneengesloten zoude zijn, en aldus door onderlinge afspraken de prijzen zouden hoog houden, gaat In haar algemeenheid niet op. De voormannen in de Middenstands beweging weten heel goed, hoe moeilijk het is om de detaillisten tot aaneenslui ting te brengen. Bekend is,dat in de krui deniersbranche nauwelijks 10 0;o van de vakgenooten georganiseerd is, terwijl het in tal van andere branches weinig beter is gesteld. Het is wel duidelijk dat een organisa tie, welke hoogstens 10 Oo van de vak genooten omvat, moeilijk prijsregelend kan optreden. Doch zelfs al zouden de gewone winktliers georganiseerd zijn en gezamentlijk probeeren om het prijspeil op te houden, dan nog zou hun zulks vermoedelijk niet lukken. Immers de filialen der grootwinkelbe drijven, de warenhuizen en de coöpera ties en de z. g. compsumptiemarkien vormen eenige geheel buiten de orga nisatie staande groepen, welke steeds concurrentie met de overige detailzaken voeren en een hooghouden van de prijzen door den detailhandel,zoo zulks mogelijk zou sijn, kunnen en zullen voorkomen, Reeds deze overwegingen doen ons zien,dat van een kunstmatig hooghouden van de prijzen door den detailhandel tuf L !?et .sHgm vjt. srjff.u, ..srv atv Joav ..vliu, de concurrentie van filiaalbedrijven, warenhuizen, coöperaties en markten maken zulks vrijwl ondenkbaar. Decs ondanks kan ieder constateeren, dat inderdaad het verschil tusschen de daling der engrosprijzen en van de d^tailhan' delsprijzen soms niet onbelangrijk is. Over willekeurige prijsbepaling door den detaillist door de concurrentie onmogelijk, schrijft nog het Algemeen Weekblad De Middenstandsbond Het zeu van belang zijn. om eens te weten, wat degenen, die over het hoog houden var. de prijzen door den detail handel spreken, daarmede eigenlijk bedoelen. Zijn zij van meening, dat ieder détail handelaar de prijzen, welke bij berekent geheel willekeurig kan vastellen of meenenzij, dat door onderlinge afspra» ken van de detaillisten de prijzen worden hooggehouden Zij, die liet eerste meenen, overzien de werking der concurrentie. Velen zijn van meening, dat het mei de concurrentie in den detailhandel zoo'n vaart niet loopt. Zij wijzen dan b.v. op hel prijsverschil, dat geconstateerd wordt tusschen de buurtwinkeltjes en de grootere zaken in het centrum der stad. Nu is het niet te ontkennen, dat in lal van buurtwinkeltjes, de prijzen vaak hooger zijn dan in andare zaken, meer in de zakenwijken gelegen. Dat is een ge volg van twee omstandigheden 1. Dat deze winkeliers slechts zeer geringe omzetten hebben en dus hun algemeene onkosten moeten worden omgeslagen over «en klein getal verkoo- pen, en consumenten.verbruikers 2° Dat de consumenten graag een klein prijsverschil betalen in ruil voor het gemak, dat zij het artikel in onmid dellijke omgeving kuiÉien krijgen. Ik leg nadruk op het woord klein, immers, zoodra het prijsverschil werkelijk be« langrijk wordt, heefs de consument wel een wandeling voor dit prijsverschil over en haalt hij de waren in do stad. Boven dien zijn er in de woningwijken ver schillende buurtwinkeltjes, welke onder ling fel concurreeren, zoodat ook deze omstandigheid er loe medewerkt, dat de detailhandelaren aldaar in hun prijsbepa ling door de concurrentie sterk wordt ingeperkt. Dat in de zakenwijken de concurrentie fel Is en iedere berekening van te booge prijzen feitelijk onmogelijk maakt, zal ieder duidelijk worden, die ziet, hoe de zaken door groote en dure advertenties, door lichtreclames, door liet organiseeren van goedkoope weken van bepaalde artikels en door tal van andere middelen trachten om iets meer van den totaalomzet in hun branche machtig te worden. He» behoeft geen nader betoog.dat ook in deze zakenwijken van een willekeurig vaststellen van de verkoopprijzen door de detaillist geen sprake is. doch dat deze gebonden is aan de prijzen, welke onder invloed van de concurrentie worden bepaald. De rijkste man ter wereld Wij lezen in de New York Review Te New York is een onderzoek inge steld naar de vraag, wie de rijkste mail' ter wereld is. De rijkste man ter wereld zou zijn de Nizam van Hayderabad, die in de schat kisten van zijn Indisch paleis over een waarde van 100 mlllioen pond sterling aan gemunt en ongemunt goud heeft opgepot. Dit is ongeveer twee derden van den oogenbllkkelijken goudvoorraad van de Bank van Engeland. Juweliers, die z'n kostbaarheden beschat hebben, stellen de waarde daarvan op 200 miljoen pond sterling. Hieronder zijn niet be grepen de staatsjuweelen, die eveneens een fabelachtige waarde vertegenwoor digen. Een ding heeft de Nlzam gemeen met den armen man.Hij belegt nooit zijn geld in effecten en dit is misschien wel een der oorzaken van zijn rijkdom. Daar fiij vreest dat zijn schatten hem lastig zouden worden,Indien zij maar steeds bleven aangroeien, ontdoet hij zich gaarne van de rente daarvan. Soms geeft hij gesohenken, die hem ongeveer 16,000 pond sterling kosten, hetgean in verhouding tot zijn bezit, niet eens erg royaal lijkt. Een ander vazal van Koning George, de Gaekwar van Baroda, behoort eveneens lot de 25 rijkste namen dar wereld. Als de rijkste man van Europa geldt sir Basil Jaharoff, een te Parijs wonende Griek van Bulgaarsche afkomst, gena turaliseerd in Frankrijk en gepopulali. seerd in Engeland, waar liij steeds wordt aangeduid als een mystery man en waar hij iwaalf jaar geleden geheim.-. zinnige betrekkingen onderhield tot M- Lloyd George en diens coalitie- oabineh _p rijkste man ter wereld, is John D. Roe» kefeller, jun, onder wiens toezicht het grootste deel van de belangen der Rockefeller-famille slaan. Het vorige jaar betaalde hij 1,487,034 pond sterling aan Intromstenbelasiing. Zijn inkomen werd geschat op 2,500,000 pond sterling waaruit deskundigen afleiden, dat zijn vermogen 50.000.000 pond sterling beu draagt. De eoonomeen Stuert Chase even wol sehat het op 120.000.000 pond ster ling. Maar ook dan blijft Rockefeller ver achter bij den Nlzam. De Fords, vader en zoon. volgen in da Amerikaansohe plutocratie onmid dellijk op John D., mr. Henry Ford heeft 493,539 pond starling tun inkom stenbelasting bataald- Mr, Edsel heeft op mr- Hanry hat voordeel een rijken vader te hebban. De geoombineerde Ford-vermogens worden op 200 miljoen pond sterling berekend. De inkom sten belasting van mr. Wil liam Wrigley den «ohawlng-gum» ko« ning, bedraagt 230.884 pond aterling. Deze belasting is sla maatstaf dik wijls misleidend, want M.J.P' Morgan die me» Rockefeller en de Fords tot de allerrijkste behoort, heeft niet meer dan zijn advokaat, D. John W. Davis, op zijn inkomen moeten batalan, De Vanderbiiti, de Astors an do Bid die» behooren thans nog maar tot de millionnairs van da tweede orde. even als da Whitneys en mr. George F-Bak- kar, die in twee dagen tijds 2.400.000 pond aterling verloor en terugwon in dan wisselhandel- Afschaffing van geld. De Nieuwe Eeuw sohrijf» t Uit Rusland komt bericht van aalt nieuw experiment op het gebied van hef economische laven. Het Centraal Comité dar Sovjet Unie en de Centrale Controlecommissie hebben besloten tot invoering van zgn. gesloten coöpe ratieve winkel», dia uitsluitend b«. stemd aullen zijn voor de arbeiders van bepaald» fabrieken en onderne mingen. De artikelen zullen niet gala» verd worden tegen oontant geld. dooh tegen inwisseling van bons. die gedaala telijk het arbeidsloon zullen vervangen. Deze coöperatieve winkels zullen voor» looplg nog «lachti worden opgerioht voor ondernemingen met meer dan 5000 arbeiders, «n ondernemingen met minder dan 5000 arbaiders, dia voor het Volkscommissariaat van Oorlog werken- Met dit aysteam zal voorloopig aan proef worden genomen, waardoor men hoopt tegemoet te komen aan d» goud- en zilvermoeilijkhedan, Mooh» het systeem slagen, dan overweegt, men uitbreiding ervan,

De Volksstem | 1931 | | pagina 1