M Ut CmhéMi Uraat Dinsdag Maart 1931 Bod-Kruis van Belgie Een nieuwe Raad van Vlaanderen Landbeuwbelastgeu Koning Albert te Parijs Het Belgisch geschenk aan Prinses Marie-José Aan de werken van den Tunnel te Antwerpen Vrije Tribuun. H. Ist* en Plechtige Communie KERKBOEKEN PATERNOSTERS BEELDEKENS XXXVII JAARGANG NUMIHER 67 Ke/kstraat, 9 ®n 21, Atlst. Telefoon 114. - DAGBLAD - 2 O Ceotjoman uit«aVM' J- Vafl Nuft*'-D' Gaa<it publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf iflaxlaan 13,te Brussel Rue do Richelieu, Parijs K^pgaas.^esBaggroRiBl Bank Building/Kingsway, 20 Londres W. C. H. Simeon Zon»p5,48Zonal6,07 E. K. 27 V. M. 2 't Is treurig om bostatigea sn -t is ten droeve waarheid, telkens tuen spreekt van hot communistisch en holchevistisch gevaar, zijn er nog im- iser menschen en vrijwel niet van de minsten, die de schouders ophalen en u glimlachend, ja. zoils spottend antwoorden hersenschimmen, ver beeldingswerk - Hersenschimmen Ofwel zijn die menschen onwetend van wat er rond hen gebeurt, ofwel, gelyken ze dan struisvogel, die, by 't naderend govaar, den kop in het zand steekt en intusschen het beste mikpunt aan den jager aanbiedt, Hoe durft men nog spreken van verbeeldingswerk, dan, als de Paus zijn stom verheft en de beschaafde wereld oproept om den strijd aan te hinden tegen do afschuwelijke en menschonteerenda praktijken der Russische hellogasten Geen week gaat voorby, of de een of de andere kerkvoogd, verschrikt en geërgerd door oen goddelooze en homeltergendo progaganda in 't open haar of bedekt in alle landen ge maakt, laat zijn vermanende stem weerklinken, om zijn kudde te waar schuwen voor het satanisch gekon kel van valsche profeten, die er op uit zijn, het laatste greintje gods clienstzin uit het hart van 't volk te rukken. En zien we niet dat in onze eigen stad de protestanten hun valscbe en weerzinwekkende leering ongestoord Verspreiden, en oen vinnigen strijd voeren, tegen alles wat ons liof en heilig is Randen ze niet de fonda- nienteele grondslagen aan van ons jeloof En wat beteekont dan dia vïaag van ongodsdienstigheid en zedeloos heid die in allo rangen on standen der maatschappij is doorgedrongen Trapt men niet het reine onder do voeten, om van 't lage en 't wulpsche te genieten 1 En heeft onze hyper- beschaafde moderne snobsenwereid, niet alle eer- en schaamtegevoel over boord gesmeten Dat alles de feiten bewijzen hot werkt de verderfelijke en noodlottige progaganda der godde* iooze communiston in de hand, En dan zijn er nog, die da stem des Pausen, de dringende vermaning der kerkvoogden, den alarmkreet hunner geestelijke overheid minach tend over 't hoofd zien en bejegenen als hersenschimmen en verbeeldings' werk 't Is onzinnig Onbegrijpelijk Zal het dan immer waar lijn. dat de kinderen van 't licht den duim zullen leggen voor de boozeu Gelukkig blijit daar 't onvergan kelijke woord van Kristus En de poorten der hel zullen tegen haar niets vermogen. En toch, moesten de Russische bloedhoudeu or in geluk ken, Daitschland en nog eon paar an dere landen mee te sleuren in den draaikolk van hun gruwelijk duivels werk, dan greinst het spook ons in 't gelaat en dreigt het werk van eenen beschavingsarbeid to loor te gaan. Dringend is het, hoog tijd wordt het, de misdadige onverschilligheid af te loggen en zich werkdadig te wear te stellen, om dat onheil te voorkomen en land en volk te sparen voor algeheelen ondergang. E.P, genwoordrg-er, van den. President; M, de Fouquières, overste van bet proto- kol; baron de Gaiffier d'Hestroy, ge zant van Refgie, die door, de leden van het gezantschap zal vergezeld zijn. De Koning zal zich onmiddellijk naar liet 'Belgisch gezantschap begeven. Van Afdeel ing Aalst. Vergiftiging AARD. De vergiftiging' is, hel indringen, langs den mond of langs wonden, van zekere zelfstandigheden daar uil zal hij ten 12 ure 15 naar het die aan tiet Uchaam min of meer aan groot feestmiaal wordt gegeven, dal j zienjjiï^ke sc-hade kunnen veroorzaken, Elyseum rijden, waar te zijner eer een cn die'zelfs don dood voor. gevolg kun- Ciootr den President en al Se ministers nen hebben. zal JTijgewoond worden. Ten 2 ure 20 begeeft de Koning zich terug naar liet Belgisch' gezantschap, waar M. Boumergue hem een tegenbe zoek zal brengen. In den loiop van don namiddag" zal de Koning terug afreizen naar Brus sel. EERSTE EN PLECHTIGE H. COM MUNIE. Groote keus van kerkboeken en paternosters, aan zeer voordeeüye prijzen bij J. Van EUuffel-De Gendt, (rechtover de St. Martinuskerk), Kerk straat, n. 21, Aalst. WERKGEVERS Verlangt gij, In heel voordeeli-ge voorwaarden, de reis naar ROME, dees jaar mede te maken Vraagt dan onmiddellijk een prospec tus, ten bureele van «De Volksstem», Kerkstraat 9-21 te Aalst. Eenige ge legenheid, aan prijs van 1475 Belg fr. Be "Vlaamsch Nationalistische bla den bevatten een manifest gericht tot het «YJa&mjsohe Molik» en ondertee kend «namens den Raad van Viaande den, door diens voorzitter dr. A. Borms In dit manifest wordt, na een kritiek op de viering, In 193.0, dol or «de ofli- c.ieele vertegenwoordigers van Belgie», van het feil «dat voor honderd jaar do revolutie is uitgebroken tegen hel wettelijk gezag van het Koningrijk dei Nederlanden» en op het beleid van do Belgische regcering liet volgende ge zegd Vlaanderen, ons Vaderland zal le ven I Het Vlaamsche volk moet meester zijn, in eigen huis. De wetgevende, be? stuur lij ke en rechterlijke macht over Vlaanderen moet geheel en uitsluitend in handen gelegd worden van eigen Vlaamsche volksgenooten. Vlaanderen dient zijn plaats in lo nemen in de rij der vrije volken, om zijn betrekkingen met andere volken staten zelfstandig naar eigen Vlaamsclv inzicht te regelen. Dit program, te verwezenlijken is hel doel van den Raad van Vlaanderen, die te Antwerpen is opgericht op 15 Maart 1931». De Lentebemestingen In de Lente volgen de teelten elkan der izonder onderbreking op, van af den zaai der haver en van het vla;s tot de planting der aardappelen en het zaaien dei' beeten. 't Is het meest bedrijvig, seizoen. De diepe 'omploeging en do sl.almestbemesUng hadden misschien reeds plaats van in hot najaar en den Winter; ai of niet werd dan ook de mi nerale bemesting toegepast, hoe eer der, hoe beter. Begin der Lente wordt nog diep omgeploegd, dan volgen de oppervlakkige omwerkingen. Best wordt niet gewacht te dezer gelegenheid slak cn syilviniet-kainiet, toe te dienen, en SOORTEN. Men verdeelt de ver giften in twee soorten in bijtende en in verdoovende vergiften. Tot de bijtende vergiften beliooren: a),. de zuren b.v. vitriool, salpeter zuur, zurkelzuur, wijnsteenzuur, phe- nickzuur, azijnzuur,; b), de loogen, b.v. kalk amjmioniak, soda, potasch; c) de zouten b.v, sublimaat kw.ik- oxyeyanuur. Eenige voorbeelden van verdooven de of plantaardige vergiften cfi'jn ofpjium, morphine, vingerhoedskruid, dolle kervel. KENTEEKENS. 1) IDe bijtenden stoffen verwekken onmiddeillijk hevi ge pijnen in maag en darmen; ook is eneigdheid tot braken; er is. ver zwakking svan den polsslag. Zuren en loogen veroorzaken daa renboven brandwonden lin mond en keel. 2) De plantaardige- vergiften inte- endccl verwekken slaperigheid, moei lijke of vertraagde ademhaling en oms bewusteloosheid. VERZORGING. a). Bijtende ver giften. 1) Spoedig den dokter doen.roepen en alles bewaren wat hem over, den aard van het vergif kon inLichten, als braaksel, 'mjedecijnflö§fchenz. Den-lijder seffens doen braken met zijn keel met vinger of pluim to kittelen, met heim lauw water te laten tdr/in'ken, of met een braakmiddel to geven door den apotheker gereed ge maakt. In een volgend artikel spréken wij over de verzorging toe ie passen hij verdoovende vergiften. Zooals wij reeds gemeld hebben, zal Z. RL Koning Albert op Donderdag 26 Mlaurt aanstaande een officieel bezoek krengen bij M. Gaston Doumergue, ^resident der Fransche Republiek, wiens zevenjarig termijn presidentschap binnen kor'l ten einde loopt. De Koning zal uit Brussel afreizen den gewonen trein van 6 ure 's morgens, om te 11 ure 18 te Brus- fcan te komen. ïn de statie zal de Vorst verwelkomd worden door generaal Lasson, verte- Zooals wij liet reeds medegedeeld hebben heeft de Belgische delegatie Donderdag laatstleden aan HÏI. KK, HH. den Prins cn de Prinse's van Pié- jmlont de kanten bedsprei welke hun door Nationale Inschrijving aangebo den werd afgegeven. |M)evr. Baeis en Lippens en barones Holvoet, bij wie zich M. Bautier, on dervoorzitter van de Amitiés Italien- nes» en de Konsul van Belgie te Tu rijn, de H. Peiliisisone, aangesloten hadden, werden te half twaalf in het Koninklijk Paleis lonlvangen -door. den eersten vleugel-adjudant van den Prins en door Z. Exc. generaal Clerici en de ordonnans-officieren kapitein Fonzani en luilenant-ter-Zee Corderio dj Moiitezemolo die hen in de zalen van de private woning vergezeld heb ben. De Prins en de Prinses zijn lien al daar (komen vervoegen in gezelschap van de eeredame en van den luofjonker. dat zal in ruime maat. geschieden, al cn mevr. de markiezin di Sant'Albano- naarvolgens de behoeften der plant Lucinge. Geweldige grondinzakking, Doorzeipeling van water. Zaterdag nacht werd de politie der Ie wijk verwittigd dal aan de werken van den tunnel, langs de zijde van den linkeroever een geweiidige doorzeipe ling van water vastgesteld werd. Wa ter en zand hadden reedsi een yiejilal hovingen ondergesppeld. Politieofficier. De Lille spoedde zich haastig naar de plaats waai; het ge vaar bet meeat te vreezen was. Dc overstrooming had plaats op de zand plaat, rechtover de Geniestraat. Dg afwatering der werken was doorge broken, waardoor, bovengenoemde ho vingen onder liet wegstroomend zand waren ondergcloopen. Gevaar, bestond dat al deze hovingen zouden ondèi;- spoe'len. Politieofficier De Lille opende liet onderzoek en stelde vast dat het water afkomstig was van de zandplaat, al waar het in putten was samengebracht tot drooghouding der werken van 'den tunnel. Het water wordt verder doof buizen afgeleid. Het is door de sterke Stroom,ing dat de buizen doioreen en weggespoeld werden. Het wegstroo mende water had hierdoor een door gang gemaakt van 4 meter breedte. Hierdoor werd het omliggende onder- gespoeld. Dadelijk werden de noiodige maat regelen getroffen., de brandweer werd ter hulp geroepen, alsook de heer Fr. Van Overloop, conducteur der werken. Inmiddels; werd door een paar toege snelde politieagenten, denor een 10-tal j;)sfwoners der Geniestraat, geholpen een dam gemaakt om het water tegen he houden. Achter deze dam werd bo vendien een tweede daim.' van 3 me ter hoogte opgeworpen, daar bet wa-, ter op dit oogenblik reeds 3 metei hoogte bereikt had. ;Oe brandweer die eveneens ter plaats'e gdkomen was, heeft" de dammen verstehkt, omdat er nog een kleine doorzeipeling van wa ter vastgesteld werd De pompiers zijn ter plaats gebleven lot Zondag ochtend rond 7 uur. D,oor conducteur V.an Overloop werden de andere noodige maatrege len getroffen. Een conducteur van bruggen en wegen kwam. Zondag morgen Ier plaats. Door de overstroomingèn werden de hiovmgen der villas n. 39, 41 cn 43 gansch ondergespocld van het water en zand. De gracht welke voor deze hovingen ligt werd door het zand on dergespocld. De werken dewelke daar uitgevoerd zijn voor rekening der firma Pieux- Frariki, welke zijn bureeïen beeft op de 'Oude Leeuwenrui, hoek Belliard- slraat. en de noodwendigheden van den gnond. Het amlmtoniaksulfaat, liet superfos faat en de chloorpotasch of zwavelz.u- potaseh worden toegediend tijdens tie laatste grondbereidingen, het schoe penen of kleinen van den grond, welke de zaaiing of de planting voorafgaan, toch altijd bij voorkeur een veertiental dagen voor het zaad, de knollen of de jonge planten aan den grond toever trouwd worden; zij worden duchtig door gansch de bouwlaag verspreid. Sla'k en sylviniet-kainiet zijn in den H.H. K.K. II.H: hebben met de le den van de delegatie een vriendelijke onderh- ua gevoerd en zijn onuitspre kelijk geweest in hun lof over hel kunsüsituk v.an onze kantwerksters. Zij hebben blijk van gnoole belang stelling gegeven voor de eerste bc,- gunst.igde, juffr. Franco let, die zich thans te ltomc met eene studie over Duquesnoy bezig houdt. Mevr. Baelc heeft eveneens aan de Prinses het geschenk van Haar geboioirT testad aangeboden; dé indrukwekkende regel voor de vroegste lentebewerkin- |viS.schcrsboot, gewrocht door de heeren gen, superfosfaat en cbloio-rpotaseh of Courtons, hetwelk daags te voren toe- zwavelzure potasch voor de laattijdige bewerkingen. ■Slak en sylviniet-kainiet mogen al tijd voor "de uitstrooiïng met elkander gemengd worden; hetzelfde geldt voor het ammoniaksulfaat, bet superfos faat en de chloorpotasch of de zwavel zure potasch; zulks is zelfs de meest geraadzame doenwijze, toch raden wij aan de mengelingen slechts korten tijd voor de uitstrooiïng te doen. In de Lente, evenals op elk ander tijdstip, dienen de bemestingen volledig te wezen. INTENSIEVER, gekomen was, versierde een der trekKen van lvet gelijkvloers*. IDé delegatie werd op een ontbijt met H.H. K.K. H.H. en de officieren van het Paleis uilgenoodigd. Na een bezoek Van de prinselijke salons verliet zij rond twee uren liet koninklijk paleis;. De prinsen waren zoo hoffelijk hen voor Vrijdag op oen uitstap naar Cla- verüe uit te noodigen, waar zij zich da-r gelijks aan de vreugde van Wintersport overleveren. Het onthaal vanwege de Turijnsche bevolking was allerhartelijkst. NUddenstands-cooperaSie Onder dezen titel kregen wij eenigen tijd geleden een artikel te lezen waarvan hot be- sluit was dat er twijfel bestond als zou de ccoporatieve actie bij de middenstand voordeo- lig zijn voor dazen stand. Schrijver besloot zelfs dat de coöperatie eerder noodlottig was dan voordeelig bij den middenstand. Tijdgebrek liet ons niet toe daarop onmid dellijk te antwoorden, maar aangezien do actua liteit van die kwestie blijvend is, zoo stellen wij ons voor nu daarop eens in te gaan. Schrijver van bedoeld artikel schynt geen juist begrip te hebben van wat een midden stander is. Zoo wij hem goed begrijpen, dan zou het voldoende zijn aan gelijk wie, lid to zyn van een middenstandsbond om daarom als middenstander to mogen doorgaan, als weze hij werkman, bediende, handeisvertegenAvoor- diger, ambachtsman, neringdoener, groothan delaar of grootnijveraar. Welnu dat is verkeerd. Laat ons eerst afvragen Wia ia eon MID DENSTANDER en wij antwoorden: Eau middenstander is deze welke voor eigen reke ning koopwaren verkoopt in kleine hoevool- heden of werk levert rechtstreeks aan don ver bruiker. Do middenstanders kunnen dus in 2 klassen Verdeeld worden 1. Neringdoende Middenstanders. 2, Stieldoéude Middenstanders, 1, Neringdoende zijn dez» welke voor cigoa rekening koopwaren aankoopon bij groothan delaar of fabrikant en deze onverandord ia kleine hoeveelheden aan den verbruiker ver- koopen. Onder deze zijn b.A'. kruideniers, schoenwin kels, ijzerwinkels, tabakwinkels, herbergiers, enz. 2. Stieldoende zijn deze welke voor eigen rekening koopwaren aankoopon en dezo ver werken ef verbruiken om een voorwerp to ver vaardigen of een werk voort te brengen dat rechtstreeks aan don verbruiker verkocht of geleverd wordt. Onder dezen zijn b, v. een schrijnwerker, eon meubelmaker, een bakker, een kleermaker, een schilder, een smid, enz.., Is dus geen middenstander, een persoon, welke bij een kruidenier of eon hakker Averk- zaam is om in do zaak to helpen, (werkman) ook niet een persoon Avelke koopwaren verkoopt voor rekening van een ander (handelsvertegea- woordlger,). Wij meenen nu juist bepaald te bobben Avie een middenstander is. En nu stellen Avij de bewering vast dat de kAvestie van het voordeel of het nadeel van de coöperatieve actie bij do middenstanders enkel en alleen door midden- standers kan en mag opgelost worden. Ja, wij zijn het volkomen eens dat de coope ratieve werking bij de werklieden oa ook deuls_ bij de boeren altijd tegen de middenstand ge-" richt Avas en ook altijd noodlottig tog^n de middenstanders inwerkte. Maar wij bestatigon ook dat die coöperatieve actie bij Averklieden en boeren voor die standen een bron van welstand en een krachtig middel tot ontvoogding is geweest. Do coöperatie Avas dus voor die standen een machtig Avapen te genover de onbewapende middenstand en moest iet zoo voortgaan dan moet de middenstand onder dit wapen bezwijken. Een middel blijft voor de middenstand over, 't is van zich van hst zelfde wapen te voorzien om den strijd voor het bestaan te voeren, De Middenstand moet strijden, moet zich wapenen, of moet vergaan. En wij herhalen het, en willen het bewijzen, het eeuige wapen is de coöperatie. Wat voor anderen een middel was om tot welstand en ontvoogding te komen moet het ook zijn voor de Middenstanders. Hoe kan een alleenstaande neringdoener, laat ons zeggen een kruidenier, conc-urreeren tegen de coöpe ratieve winkels der werklicdon, wanneer hij zijne koopAvaren in betrekkelijk kleine hoeveel- heden moet inkoopen bij een groot of half groot handelaar en .deze koopwaren reeds door verschillige handen zijn gekomen vooralleer zij hem bereiken, Ziju inkoopprijs zal natuurlijk grooter zijn dan deze van do coöperatief welke zelf fabri- keert of de AA'aren bij groote hoeveelheden in koopt, rechtstreeks bij den fabrikant. De ver koopprijs moet natuurlijk hooger zijn bij den kruidenier dan bij de., kooperatiove winkels, ofwel moet hij zich vergenoegen met oone hongerwinst, Terwijl moesten alle kruideniers van een stad of van eene provincie samenkomen en hunne waren gozamentlijk inkoopen, bij groote hoeveelheden,dan zou de winkelier Avel in staat zijn den strijd te voeren tegen de coöperatieve hij zon'zich immer zijne koopwaren aan veol voordeeliger voorwaarden kunnen aanschaffen en ookdin wel een beter procent winst ver- Avezentlijken bij den verkoop. Trouwens iedereen gaat den weg der Coöpe ratie op. Hebben de groothandelaars geen groepee ringen en samenaankoopen gesticht Zelfs de grootpijveraars vereenigden zich in trusts en doen gozamentlijk de aankoopen hun ner grondstoffen. De bankinrichtingen cok zijn vereenigd in een paar groote finantieele inrichtingen. Alle alleenstaande banken zijn filiaal gewor den van machtige ver enigingen. Alles spreekt dus van Vereeniging, van Coöperatie. Werklieden, groothandelaars, boeren, nijveraars, financiers, allen zijn ver eenigd. De Middenstand alleen zou het recht niet hebben zich to vcreenigen de Middenstand zou moeten staan zien hoe de andere standen zich verheffen en rijk worden en ae Midden stand zou zich moeten tusschen al de anders standen laten verpletteren. Dit mag niet, en dit zal niet. De Middenstandjheeft begrepen waar zijne belangen zijn, en ^vastberaden gaan Avij den Aveg der samenwerking en cooperatio op. Wij meenen bewezen te hebben 1, Dat de Middenstandscooperatle goed is voor de Middenstanders. 2. Dat die coöperatie noodzakelijk is wil de Middenstand niet vergaan. 3. Dat de cooporatio volledig beantwoordt aan het voorgewend doei en alleen by macht» is de Middenstand te beschermen tegen zijne Vijanden. 4, Dat die coöperatie niet schadelijk is voor ge - n enkele Middenstander. f>. Dat de coöperatie verre van principieel, matsrieel, of sociaal te strijden tegen het doel on streven van alle Middenstanders, het boste en eenigste middel is om tot dit doelte geraken THEO OOETHALS, In gouden of zwarten druk TEN BUREELE DEZER KERKSTRAAT, 21, AALST

De Volksstem | 1931 | | pagina 1