9 Een kijkje in den Oven Pee Klak van Moorsel Donderdag f April 1951 Een papierfabriek in brand te Ter Hulpen De Kath. Radio-Omroep De Ramp in Nicaragua tiet 11" Legerkorps naar het Kamp 12° handelsjoor te Brussel K«/katraat, 9 on 21, Aalst. XXXVII JAARGANG NUMMER S3 Tolofooa lil. D AGBL.AD 20 GB»,i8m,n U'tg9™1 J- Van Nuliel-Po Gendt. I H. Francieca IZonepS, 15Zonal6,31 L.K. 9 N.M. 18 Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf IVIaxiaan 13,te Brussel Rue (ie Richelieu, Parijs Bank Building/KIngsway, 20 Londres W. C. 2. volgens Henri Lavedan Henri Lavedan, lid der Fransche Academie, die te Milaan een tooneel vsn lijkverbranding heeft bijgewoond, geeft ervan eenuitvoerigebeschtnjving, die we hieronder vertalen. Een stoet van oen twaalftal perso nen volgde een lijkkist, die op een wa gentje geladen was en door vier be- diendon van den lijkoven werd voor- uitgestooten. Ik spoedde mij ®n was weldra bij de kleine groep bloedverwanten en vrien den van den overledene. Zij die hem vergezelden (ik zeg niet: naar zijn laatste rustplaats, maar naar zijn brandstapel) gaven geen teaken van droefheid men zou eerder gezegd hebben dat zij een lange, vervelende en sombere plichtpleging vervulden. Ik ondervond dan ook onmiddellijk een innerlijk medelijden met dit arme ontzielde liohaam, wien nog slechts twee uur be3taans ovörbleven en dat, vóór 't einde van dien stralenden mor gen, zou op'ïaan in lichtblauwen rook (waarheen door de hooge steenen schouw van den tempel, waarvan we nog sleohts enkele stappan verwijderd waren; Plots ging er een deur open, mst blij geknars van slot en hengsels, en de lijkkist op hat wagentje werd binnen gereden. Men stiet ze in een hoekja van 't vertrek, waar een soort alkoof was en gordijnen van gewone zwarte voedering, die van de zoldering warden neergelaten, onttrokken ze aanstonds aan onza blikken. De bewaker van d8n tempel begon zijn les op te zeggen De verbran ding duurt, hoop ©n al, anderhalf uur. Spoedige er verzorgde bediening l Twee gcada dingen. Geen gaur-Zoo de doode aan asn besmettelijke ziekte is gestorven, dan wordt hij met kist en al vsrbrand anders met ontbloot go- laat, Zoo deze hier en zijn lange arm wees met een breed gebaar het lijk aan achter de gordijn nista be smettelijks dus zult gij ham met on bedekt gelaat kunnen zien.» Dit vooruitzicht stond me, om het rechtuit te zeggen, maar half en half aan. Ik liet dit onbeschaamd gewau wel over me heen gaan zonder te ver pinken. De verbranding kost vijftig frank ging hij voort. Maar, voer da onbe middeldon. voor de armen, doen we 't voor niets. Zie nu het vuur Met dan top van den vinger .ontbloot te hij, in 't midden van een v'erkantan ijzeren plaat, een kleine ronde ope ning. Ik riohtte mijn oog er hoen en eng werkelijk hat vuur, hot vreeselijke vuur door vier zwarte buisjes uitga spuwd, Uit eiken bek kwamen ronde vlammen, als gloeionda stekken, als ik 't zoo zeggen mag, en zo richtten zich recht naar 't midden van den oven Daar gingen ze uiteen in bundels goud en purperstralen en gloeiden er mot haast bovennatuurlijke kracht, Ondertussche# was de bewaker ach ter de gordijnen wordwenen men hoorde hem korte bevalen uitdealen dra kwam hij weer en zei, terwijl hij do handen aan zijn voorschoot afveeg de Nu ia 'fc voor goed, hoor Ieder een stond op. Mijn hart bonsde ge weldig en mijn hemdsband spande rond mijn hals om ma te doen stikken. De gordijnen waaiden open doop een lichten tocht, die 'k weet niet van waar kwam, an ik zag de dragers over de open lijkkist gebogen. Ze stonden ge reed om 't lijk er uit te nemen, 't lijk, dat ik met onbedekt gelaat zou zien verbranden, zooals man het mij be loofde. Men hoorde 't gestomp tegen 'ft hout, 't gesohuivel van de schoenzolen op da plaveien, een stem die: Zachtjes, zachtjes aan beval. Eindelijk wer den da gordijnen mat eon geweldigen ruk tot tegen 't plafond getrokken ©n in heel zijn lengte uitgestrekt op de ijzeren plaat van een wagonnetje door do bedienden vooruitgeduwd, kwam daar de doode op ons toegerold. Ik weet niet juist meer of hij zijn kleede ren aan had, dan of hij in een linnen doek was gewikkeld. Ik zag enkel zijn bleek gelaat en zijn wasblauwan neus. Da man moet niet meer dan veertig jaar oud zijn geweest en 'k stond ver wonderd over do gelatenheid waarme de hi^üet begaan, want zoozeer kwam heel dit tooneel te kort aan den eer bied, dien men gewoonlijk aan de over ledenen bewijst,dat ik nietkon gelooven dat het iets anders was dan een proef neming, een herhaling om oens te zien Het scheen me tce dat het niet ge« meend was, dat het lijk zich elk oogen- biik kon oprichten en uitroepen 't Is nu genoeg de klucht heeft lang ge noeg geduurd Maar neen! Hij deed niemendal, de arrhs sukkelaar Hij werd naderbij ge bracht, aangevoerd, altijd zachtjes aan tot vóór de val ik wachtte met koortsige spanning zooals men 't einde van een nachtmerrie betraoht het oogenblik af dat hij eindelijk «ou verdwijnen In de vlammen, die hem opeischten, wanneer de bewaker, plots een wenk govando, mijn angst tot zijn hoogtepunt dreef en, in de mee rt ing dat hij nog meer uitlag verschul digd was, uitriep Het markwaardigste van al (en nu sprak hij met den ernst van een be heerder) is wel 't oogenblik dat heft lijk het vuur terecht komt. Armen.boe nen, handen en voeten, het gaat dan allemaal te gelijk aan dea gang an- hij Ia oft. Ja, hij leeft, mijnheer, ,k zeg u dat hij leeft.« Ik sneed hem het woord af, want ik verstikte. 't Is wel, zwijg nu maar Hij zag ma aan vol verwonderering en wendde zich tot da vier badionden, die huntie krachten raeda samenbrachten, dan hief hij de hand op, deed de val werken en de helpers, met een half luid hopals afscheidsgroet, wierpen de dooda midden van dan vuurpoel, wions vlammen een stond heel de plaats met sen akeligen gload verlich ten. Nauwelijks was de val terug toe geslagen, of do bewaker stiet motegen den muur, deed me haast met geweld door de kleine opening kijken, terwijl hij met een triomfantelijken kreet uit riep Heb ik pelogen. Mijnheer? Hob ik overdrbven Neen, hij had niet overdreven de doode leefde maar wat een leven Dit was zeker de geweldigsto gewaar wording van afschuw, die ik ooit heb gevoeld, in zooverre dat ik niet zal trachten ze weer ts gaven. Bij het denken alleen aan dit krinke land lichaam, aan die armen dio de lucht doorkliefden en om gonads smeekten, san dio toe^enepen vingers die oprolden als krollen bij 't scha. ven, aan dio zwarte baenen dis ge weldig stampten, tewijl zij brandden oils fakkels (ikmeende zelfs o»> zeker oogenblik don doode te hooren huilen) Bij dat herdenken alleen voel ik rillingen, komt hot koude zweet nog op mijn voorhoofd staan en opnieuw voel ik medelijden mat de marteling van dien onbekenden doode, wiens vleesch ik heb hooren braden en verzet afin teakenen. Ik vluchtte weg zonder op 't einde ta wachten, na den bewaker (ik *ai haast den beul) h*t geldstuk ts heb ben toegeworpen dia hij zoo wel had verdiend l LEZERS Doet uwe bestellingen van Soeken in den katholieken boek handel van De Volksstem Kerk straat, 21, rechtover de St. Kïartlnus- kerk, Aalst. landers hunnen omirocp sleunden, dan zou het N.I.H. zeker niet zoo dicloriaal durven optreden hebben. Ziehier hoe deze instelling den zend tijd volgen» rechte en billijkheid ver doelt of... beperkt. Op de 35 uren Vlaamsoh'en zendtijd per week zou K.V.R.O. volgens hetgeen ze in het ver- Tej, leden gespresteerd heeft en volgens politieke macht die ze vertegenwoordigt moeten beschikken over minstens 12 u. vrijen zendtijd. In feite beschikt ze slechts over 4 ure. Deze 4 uurtjes, wor den er slechts spreekbeurten gehouden die in tiet algemeen de 7 minuten niet mogen 'overschrijden, een tijd die be paald onvoldoende is voor een degelijke Dinsdag mórgen rond 5 ure toen de gemeente nog in rus,t was gedom- fpelrl, scheurde opeens het schril gegil eIdei stoomfluit van de papierfabriek te Hulpen door de lucht. Het gegh klonk gedurig herhaald en steeds scherper. De inwoners, plots uit den slaap gerukt, stonden haastig op in de veronderstelling dat het ergens moest branden. Inderdaad was het op korten tijd in gansch de gemeente geweten, dat de papierfabriek door het vuur was aangetast. Van alle kanten kwamen personen toegesneld naar de plaats van verhandeling. (Deze spreekbeurten 0nheil, waar de gendarmen onder staan dan ook nog onder censuur). Dat de eérs,töll. aankwamen. Uit het dak van deze maatregel niet getroffen is m liet hel geb0UWj waar de vodden worden be- belang der luisteraars, om hun niet e werkt-, zag men een dreigende rookzuil veel gesproken uitzendingen op te dis- Ontegensprekelijk is er liet huidige oogenblik in liet "vlaamsche land een geweldige aangroei van radio belang stelling aan het opkomen. De radiokwestie is aan de dagorde en elk. wiordt genoopt daai: mcc.r over tejzijn gedood. Zij werden bedolven schen, bewijst best, dat op de uren van het N.I.H. eenzelfde spreker gewoon lijk over 20 tot 30 minuten mag be schikken. Het is zonne klaar dat liet hier enk'èl gaat om beperking van de kleur Radio ten vuordeele van de neutrale uitzen dingen. Ja neutraal laat ons lachen, als Fiet niet zoo bedroevend was, Neu traal of liberaal, twee handen op een buik. Liberaal, Vrijheid... vrijheid vioor hen, banden voor anderen. Leve de vrijheid nietwaar h'eeren van het N.I.R. Daaromi Katholieke Vlaamsc-he luis teraars, op ten strijde. Reeds te- lang hebt ge getalmd en U onzijdig gehou den, steunt den, K.V.R.O. uwen omroep. Abonneert u op de Vlaamsche Radio Gids, ilvct -officieel orgaan van den K.V. R.Ü. het is uwe plicht Dus katholieke Vlamingen, luiste raars of niet steunt en helpt uwen Ra dio-omroep, wilt ge niet dal deze groot macht der toekomst voor u verloren ga een middel worde om u te bekampen. Luisteraars het .Katholieke Vlaan deren rekent op u. De huidige toestand De toestand in de door de aardbeving geteisterde stad Managua is iets ver beterd. Amerikaansche en Nicaraguaansche troepen zorgen voor de handhaving der orde. Het gelieele net der waterleiding en der gas- en electriciteitsvoorziening is vernield. Het grootste deel der bevolking is naar Granada en Masyas gevlucht. De regeering bevindt zich thans eveneens te Masyas. Het aantal dooden wordt thans ge schat op 1800. Een zeer gering aantal huizen is zoo weinig beschadigd dat zij nog voor be woning geschikt zijn. De plunderingen zijn thans door de scherpe maatregelen der regeering op gehouden. De groole banken en kantoren zijn ook tijdelijk ondergebracht te Granada. Gemeld wordt dat te Managua op nieuw vijf personen door een aardschok onder vernemen en te weten. Het Nationaal Instituut voor Radio-! omroep (N.I.R.heeft de Vlaamsche uiizendingen in gewichtige mate ver meerderd. Dit alleen zal op zichzelf de belangstelling vnor de Radio in Vlaanderen in de hand werken. Nochtans mogen we ons geen ooren laten aannaaien door het Vlaamsch van het N.I.R.voor ons Katholieken komt, het er bijzonder op aan, wat men ons in hel Vlaamsolv aanbiedt. Nog te veel luisteraars, en niet. de, minst ontwikkelden, aanzien de radio als een sioort muziekdoos. Dit is noch tans gansch verkeerd. De radio heeft bijzonder eene kullu- reele en moreele sitrekking; hetzij ien goede, hetzij ten kwade aangewend het is onbetwistbaar en behoeft geen verder betoog, dat we deze grootejhel. Japansche leger op Kiocop Kioe- macht der toekomst niet mogen onder- Sjoe, te Talsjiarai is door een plotse- een omvallende muur, toen zij tracht ten uit hun verwoest huis eenige be zittingen te redden. Tot nu toe zijn 800 personen ter aarde besteld. Paaschzondag zijn in de omgeving van de stad aan den rand van een kra termuur de lijken ontdekt van de 40. vrouwen, die op liet. oogenblik der ramp den wasclï behandelden. Tot nu toe zijn dertig personen te rechtgesteld, die betrapt werden op het plunderen van gebouwen en woonhui zen. Het vliegveld te Tatsjiarai door een orkaan -geteisterd 4 personen gedood en 10 vliegtuigen verbrijzeld Tokio, 8 April. -De vliegbasis van opslaan. Seffens volgde een ongewone drukte bij het inrichten der reddingswerken. Ploegen arbeiders vatten een zware taak aan en het bluschmateriaal van de fabriek werd in gang gezet. Maar, degenen die den strijd aanbonden tegen het vernielend element, werden spoe dig gewaar dat zij, aan eigen krachten overgelaten, het pleit niet zouden win nen. Te 6 ure 20 werd de hulp ingeroe pen van de pompiers van Elsene. On derwijl ging men voort met den vuur poel duchtig te besproeien. Er was overigens water in overvloed voorhan den, men Had liet slechts te pullen uit den vijver, gelegen al den overkant van den steenweg, rechtover den bedreigden blok gebouwen. Ondertusschen had men ook M. Van- dendries, algemeen bestuurder van de papierfabriek, woonachtig in dc hoofd stad verwittigd van hetgeen er gebeur de. M. Vandendries spoedde zich per auto naar Ter Hulpen. De pompiers van Elsene lvadden evenmin tijd verloren, en (oen de algemeene bestuurder bij fabriek kwam, zetten zij precies hun eers.le spuit in werking. Juist geleld 30 minuten nadat men lien ontboden had, waren zij reeds aan het blusschen. Onafgebroken gedurende verscheide ne uren werden er stroomen water in het laaiende gebouw gejaagd. Do auto- pomp die gebezigd word, gaf niet min dan 3000 liter per minuut. Ten slotte moest het vuur, woekerend in den af val papier, opgestapeld onder het. dak van het gebouw, zwichten voor het wa ter dat onophoudelijk neerdretste. De vlammen moesten wijken. De vloer in ijzercemenl liad gelukkig weerstaan aan de hevige hitte, uitgestraald door den gloed. Maar het dak had moeten begeven onder het geweld van de vlam men, en het werd heelemaal verhield. Wanneer het vuur was gedoofd en terwijl Het water steed langs de muren neerzijpelde, wierpen leden van het personeel de nog rookende pakken pa pier van boven in den koer. waar ze in een laatste opflakkering verstierven. Men heeft de oorzaken van den brand nog niet kunnen vaststellen. Is er eene «kortsluiting in het spel, of gaat het or om een geval van zelfontbran ding Het onderzoek zal dit. punt wel licht ophelderen. Er zou volgens de eersto vaststellingen, geenszins sprake kunnen zijn van kwaadwilligheid. Er zijn geen gekwetsten. De schade zoowel aangericht door hot water als door het vuur, js aanzienlijk maar door verzekering gedekt. -vr— '4e linie Brugge, lot Aeltre-Bellem* dan Nazareth-Eecke, dan Scheldewim deke, en eindelijk tot Aalst, waar dfl| trein genomen wordt, naar het kamp, - 5e linie vertrek uit Antwerpen naad Viersel-'M'assenilïoven, dan naar Casler- lé, dan naar Desscbei en van daais rechtstreeks naar het kamp. 6e linie verlaat Antwerpen voor Ber- laer, dan naar Nóorderwijcik-Oolen, dan. tot Gheel en van daar rechtstreeks naatr het kamp. En eindelijk het 9e linie, dat van Brussel naar Herent gaat, dan naar Hauwaert-Billacr, vandaar naar Diest en de laatste etape naar liet. kamp van. Beverloo. De -regimenten komen alle op 13 April te Beverloo aan, tegelijkertijd met de wedenopgeroep.enen en met do bataillons-mitrailleurs en de voetvolk batterijen van de le en de 2e voetvolk- divisie. Wat het geschut betreft van het ile legerkorps, dit verlaat op 11 April zijn respectievelijke garnizioenplaatsen, en doet eveneens eerst een nac-ht-etape, daarna een dagtocht en dan wederom een nachtmarsch en een dagtocht. Ziehier den te volgen weg Het le regimen geschut van Gent naar Welle-'Dónderleeuw, Hal, Villers-. la-Ville-Mellery, om in den trein lo gaan te Bovesse en te Rhisnes. De derde groep van het le regiment eschut vertrekt uit Lier langs Hever- lé, Grand-Rosières, naar de staties van Andenne en Namèche, om per trein het kamp van Elsenborn te bereiken. Het 2e geschut verlaat Antwerpen voor Leuven, vandaar naar Grand-Hal- Iat, dan naar Huy om in de staties van Hamoir en Oomblain-au-Pont den trein nanr Elsenborn te nemen. Het 13e regiment geschut verlaat Brugge en gaat langs Lembeke-Basse- velde naar Exaerde-Dacknam, Baerde- gom-Maxenzeel en zoo naar de staties van Corlenberg en Saventhenl. Deze regimenten komen op 15 April in het kamp van Elsenborn toe en blij ven daar tot 8 Mei, waarna zij vertrok ken naar het kamp van Beverloo, om er lol 23 Mei deel le nemon aan de ma- neeuvers; van het tweede legerkorps. ling opkomenden stwm met ha g elslag volkomen vernield. Tien vliegtuigen zijn totaal verbrijzeld, tien andere kregen schatten. Het is juist door bovenvermelde, ver keerde voorstelling van de radio dat de Katholieke Radi-o zullcen harden strijd 'zware avarij, te leveren heeft. Immers de moeilijkste] Bovendien zijn dertig huizen geheel strijd die we te strijden hebben is niet verhield, 40 andere gedeeltelijk. Er zijn tegen de, tegenpartij, maar wel tegeniviex dooden en eonige tientallen ge- de onverschillige houding der Vlaam- iwonden. sche Katholieke luisteraars. Hadden] 'Be schade aan de vliegbasïs alleen alle Katholieke Vlamingen (en Gode zij wordt op f.000.000 yen geraamd, dank ze zijn zoo talrijk) den K.V.R.O. j Be omgekomenen waren allen vrou- (Katholieke Vlaamsche Radio Omroep)'jwen. die onder den wrakjioop war.en ge- gesteund, zooals de katholieke Nede,r-}raakL Na de wapenschouwing van vandaag beginnen in heel het Ue legerkorps de laatste preparatie ven voor. het vertrek naar het kamp. Op Donderdag, 9 April, vertrekt het voetvolk van het tweede legerkorps, omvattende het 2e linie te Gent. 3e li nie te Oostende, 4e linie te Brugge, het 5e en 8e linie te Antwerpen en het 9e linie te Brussel garnizoen houdende, respectievelijk uit die steden om de eerste etape af te leggen. Deze eerste', toch geschiedt des nachts, evenals de derde. Ziehier nu den te volgen weg met de verblijfplaatsen. 2e linie eerste tocht tot Zele, twee de tot Lippeloo, derde lot Blaesveld- Heffen en vierde lot Lier, waar het re giment. den trein neemt naar, het kamp van Beverloo. 3e linie Oostendc-Bruggc, dan tot Adegem, dan tot Oost-Eceloo, en ein delijk tot Moerbeke, waar, het Regiment in den trein sJapL Heden Woensdag wordt te Brussel de 12e handelsfoor geopende De ver schillende stands en uitstallingen be slaan niet minder dan 31.530 vierkante meters; de vertegenwoordigde natiën zijn ten getalle van 22, en de deelne mers ten getalle van 2.502 waarvan 1.801. Belgen onder welke 124 tentoon- stellers uit Oost-Vlaanderen. Dinsdag morgen had in het salon van het uitvoerend komiteit de tradi- tionneele ontvangst plaats der journa listen. Na de ontvangst werd een bezook gebracht aan de verschillende afdee- lingen. Nagenoeg alle bedrijven treft men aan; metaal- en mekanieknijvorheid hebben saam 399 stands, sloten- en messenmakerij hebben er 206, het bouwbedrijf heeft er 231, de elektrische nijverheid "143, liet boekbedrijf! even veel. Onder de voornaamste afdeeiin- gen dienen vorder vermeld, koloniën-, Uitvindingen, eotwaren, meubelbedrijf; glas- en porceleinwerk, enz. Alle deelnemers zullen op 20 April, 21 uur, vergast worden óp een r'aout ten stadhuize. De Handelsfoor blijft geopend tot en met 22 April, TE VERKRIJGEN IN DEN KERKSTRAAT, 21, AALST De kluchtige levensgeschiedenis aan de prijs van 18/rank.

De Volksstem | 1931 | | pagina 1