De Troonafstaad van Keisiog Ilfonso Pee Klak van Moorse! flet Werk ?aa den Akker Bcektiandeivaü «De Volksslem» Zaterdag April 1954 De Handelsbetrekkingen met Frankrijk Professor Baudhuin over de Crisis De Prins en Prinses van Piemont te Tripoli. De Bescherming der Kindsheid Korkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. XXXV! I JAARGANG NUMMER 33 DAGBLAD 20 C»1'™™ Uitgever J. Van Nuflel-DeGendt. H. Ursmarus |Zonop4,57Zonafbl44 N. M. 18 E. K. 25 Publiciteit buiten het Arrend. AALST Agentschap Havas, Adoif fftaxlaan 13,te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Building/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. Een sociaal werk vanhoogebeleehenis. Hot Work van dan Akker mag wel genoemd worden een sociaal werk van kooge beteekenis». Het was ons dan ook aangenaam te vernemen, dat het Bestuur van voornoemd organism er reeds aan gedacht hoeft, dit jaar weer een prijskamp in te richten voor de best ueschikte moestuinen en do best on- derbouden-bloemenhovea voor de woningen gelegen. We mochten ook met genoegen vernemen dat de Maatschappij van Goedkoops Woningen, dit jaar nog een partij land meer ter beschikking stelt van da bewoners der werkmans woningen, dia erom verzoeken, ten eiude er groenten op te winnen. Wanneer we zeggen, dat Het Werk van den Akker of Do Volkstuin een uitmuntend sociaal werk is.dan over drijven we voorzeker niet Inderdaad, behalve dat de moes tuin ot hloomenhof groenten of bloc- mon verschaft, is hij ook uit zijn aard geschikt om da huiselijke deugden van spaarzaamheid on vooruitzicht, netheid ea orde aan te kwoekan zonder te zeggen dat het werk zelf verricht, 't zij in den moestuin, 't zij in den bloemenhof, zijn weldoende» invloed laat gevoelen op de gezond heid en hot spieronstelsel van don be^ la n gil eb ben da. Na zijn dagelijkschen arbeid op de fabriek in bet eentonig geronk van de machieneu, dikwyls in stof en ongozonde luebt, vindt da arbeider een aangename afwisseling bij bet werk in dan moestuin terwijl do huismoeder er de noodige groonten voor de keuken bij opdoet, zelfs voor den winter den noodigen voorraad 'tin verzamelen en er tevens ean aardig aommeken kar. door uitsparen. Dat onze menschan dan, die gele genheid te baat nemen om hun inko men te vermeerderen, met zelf hun groenten aan te kweekon zo zullen op die wijze het nuttige mot het aan gename verbinden en er een gezond tijdverdrijf bij vinden, vooral nu, dat toovolou onzer stadsgenooten zich tonder werk en bezigheid bevinden. Het bestuur van bet Werk van den Akker boudt een algemeeno vergade ring op Zondag 19 Ap??!, om 10 ure in de Ste Annaschool, wijk Schaar» beek, voor al do bewoners van die belangrijke volkswijk. Op die verga dering zullen de schikkingen nopens vordeeling van land uiteengezet wor den. Wij willon deze gelegenheid niet laten voorbijgaan zonder een woord van lof voor de twee verdienstelijke leveraars voor het Werk van dan Akker in onze stad, nawelijd de He. ren G. Van der Veurst en Frans Van den Ilauwe, dis bun vrije uren 1 steden aan dia hoogst nuttige instel ling om op belanglooze wijze bun stadsgenooten dienst te bewijzen en bat bestaan onzer arbeiders to ver. aangenamen en to verbeteren. We wenschen dan dat dit jaar ook hun pogingen met den hesten uitslag mogen bekroond worden tot ieders voldoening en ten bate onzer bevol king. F. P. De Koningin van Spanje te Parijs Parijs, 16 April. De Koningin van Spanje ontbeet -heden in haar private vertrekken van het groot hotel der rue beth' van Belgie is met den sneltrein de ftivoli, waar zij met- de Koninklijke,11^ Brussel te Parijs aangekomen om familie is afgestapt. uur Niets is geweten omtrent den duur' vorstin, met. een wijden marter- bij do leuning van 500 millioen peseta,Ha(fó0 jn (HenSl der Kerk Frankrijk onderhandeld; waarover »m'et werd, niet zal handhaven. De. onder handelingen zullen worden gestaakt. Koningin Eüsaboth van Belgie bij de koningin van Spanje. Parijs, 16 April. Koningin Elisa- van haar verblijf te Parijs. Yan dezen morgen af verdringt een 'zwarte togue werd eerbiedig door de groot e menigte zich voor den ingang reizigers begroet. Zij haastte zich naar van het hotel, in de hoop de Koningin buiten. te zien. Gedurig aan komen personali-j Fotoreporters [verdrongen zich om teiten hun na'nïen neerschrijven in het clichés te nemen, doch de Koningin, register, daartoe in de hall van het ho- .ic,-s ongeduldig zette he ir pelsen kraag lel gelegd; o.m. de prins en de prinses,r©cht op. van Griekenland en Keizerin Zita. j ^ij stapte in de auto, die op haar Er werden verder vele bloemtuilen wachtte, en begaf zich 'onmiddellijk gebracht voor de Koningin, die zeer ge- naar het hotel der rue de Rivoli, waar troffen werd door- de blijken van sympa- de Koninklijke familie van Spanje haar overheden geweigerd hebben de repu- bJikeinsche vlag te hijsclien. Bij een botsing tusschen monarchis ten en republikeinen zijn er drie men- sclïen gedood en vele gewond. Naar de «Echo de Paris» uit de Va iticaansche Stad verneemt, heeft de H. Vader bij de radio-fabrieken Marconi ite Genua een groot aantal ontvangtoe stellen besteld, gebouwd volgens mo del van ing. Miahieu. Deze toestellen zullen aan alle di plomatieke vertegenwoordigers van den I-I. Stoei in het buitenland, alsme de aan alle kardinaal-aartsbisschoppen mantel gekleed, en dragend een kleine :worden (o0gezonden. thie, welke haar ten deel vallen. Ernstige onlusten te Tetaouan Drie docden, verschillende gekwetsten Tanger, 16 April. Uit Tetaouan, in Spaanscli Marokko, wordt intrek heeft genomen en waar Konin gin Elisabeth gewoonlijk afstapt .bij hare bezoeken aan Parijs, i Te 17.25 uur bereikte Koningin Eli- emeld sahoth .'met haar gevolg het hotel. Ver- dat aldaar ernstige onlusten zijn ont- nomen hebbende dat Koningin Ena af staan, omdat de koloniale Spaansche w.Mi& was' beSaf Koningin Elisabeth zich- naar hare vertrekken gelegen op de 2de verdieping. Te 17,45 uur keerde de Koningin van Spanje, die op bezoek was geweest bij bloedverwanten, in het. hotel terug. Zij De republikeinen zouden de ter dood veroordeeling van den Spaanschen be velhebber, kolonel Capaz eisclien, om dat hij bevel had gegeven op de me-jlijkheid. Zijn volk noemde hem nigle te schieten. vankelijk de Rey Simpatico, hij was De Spaansche -hoog. commissaris, [bekwamer dan de meesten zijner mi- ontving onmiddellijk onze Koningin. Wog een en ander over Alfonso XIII Alfonso XIII is een vlotte persoon- aan- generaal Jordana, zou door de repu blikeinen zijn aangehouden. Wleuvve onlusten to Sevilla De staat van beleg afgekondigd nisters, die hij liet doen wat hij wilde. Dat het desondanks op een republiek moest uitloopen zal wel voornamelijk te danken zijn geweest aan de Marok- Madrid, 16 April. Te Sevilla is hel kaansche politiek, waarvan de later Van morgen vroeg opnieuw tor, onre-^oo veelvuldig wisselende regeering een gelmatigheden gekojrhen, veroorzaakt gevolg waren. door de communisten. Maar ook buiten Spanje was hij po- Voor de kazerne van het negende re- pulair. Hij vertoefde gaarne in de be- giment infanterie verzamelde zich een kende Fransche badplaatsen,, en. zijn groote groep communisten, die onder ^gemakkelijke wijzja Van omgaan met het roepen van «Weg met den koning^,menschen, won hem vele harten, leve de republiek» wapens verlangde j Men kent het verhaal van den race- om tegen dc gendarmerie le kunnen 'wedstrijd met een Franschman, langs vechten. de kust bij San Sebastian. De Fianscli (De betoogers zijn door de wacht uit-iman won dezen sportleven wedstrijd eengedreven. Later kwamen zij terug,'en toen hfj stopte zag hij, dat hij den en losten eenige revolverschoten op de Spaanschen Koning verslagen had. Be poort van de kazerne, waarop de wacht grijpelijkerwijze wat in de war, opende het vuur beantwoordde. hij deur van het restaurant, waar- Een communist is ernstig gekwetst, voor beiden waren aangekomen, hield Toen de communisten spoedig daarop deze voor Koning Alfonso open. Maar een wapenwinkel plunderden, werd op deze zei «|De overwinnaar gaat voor. besluit van de republikeinsche junta te Ka u---* Sevilla, de staat van beleg afgekondigd. Bet ontbrak hem niet aan persoon- Te Bilbao trekken patroeljes door de lijden moed. Bij een bezoek aan Parijs stad om ordeverstoringen te verb inde- werd een bomaanslag op hem: gepleegd, ren. Overigens is het in Spanje overal ,De toenmalige president van de repu- rustig. jbliek LouBet, snelde naar hem toe, maar De verantwoordelijkheid der monarchie dc j°n£e Koning kalmeerde den presi- Madrid, 16 April. De eerste volle-,dcnt met de woorden «Het zijn maar dige ministerraad heeft besloten on-'oen Paar voetzoekers, meneer de pre- middellijk drie processen te beginnen S1dent over de verantwoordelijkheid der mo- Over den bomaanslag bij Op het kasteel werden hun de over heden voorgesteld en vervolgens, in do. cortile Garamunli en voornaamste Mos lims en Joden der kolonie. Hier bood Hassoen pasja de prinses namens da gemeente een prachtige witte boernocs aan, met zilver beslikt. Na deze plechtigheid zijn de prins en prinses, opnieuw onder de geestdrifti ge toejuichingen der menigte aan boord, van de «Cilta di Palermo» terugge-. keerd. Dè toestellen zijn gebouwd volgens het heterodynamisch type voor korte golf R.-195 en zijn voorzien van tien lampen. De kardinaal-staatssecretaris zal tevens voor elk dezer toestellen een dag en uur opgeven, waarop de bezitter van het toestel zich gereed zal moeten hou den, om telegrammen van het Vaticaan op te nemen. Op het oogenblik is het. pauselijk staatssecretariaat in onderhandeling met de verschilenae regeeringen over de officieele toelating van. het draad loos verkeer met het Vaticaansche ra diostation in de respectieve landen. Tot nog toe had alleen een uitwisse ling van telegrammen plaats tusschen het Vaticaansche radiostation en de Katholieke missies door middel van het agentschap Fides. Naar verluidt, zullen ook de lezingen die in de a.s. studieweek vanwege de pauselijke academie van wetenschap pen zullen worden gehouden en ook de zitting van deze academie op Zondag 19 April a.s. door de Vaticaansche ra dio worden uitgezonden. Verlaging van de rechten op aardappelen en paarden Te Parijs werd tusschen de Fran sche regeering oenerzijds en de Belgi sche en Luxemburgsche anderzijds een aanhangsel onderteèkend behoorende bij de handelsverdragen van 1328 en .1929 tot regeling van het ruilverkeer tusschen Frankrijk en de Belgisch-Lu- xemburgsch'ö Unie. De besprekingen waren begonnen teneinde een verlaging te verkrijgen van het Invoerrecht op aardappelen, die sedert 17 Juli 1930 15 frank bedraagt. Voor de Unie is thans een vermindering van 30 t.h. verkregen, terwijl 't jaar- li jksch invoerlïontigent -op 350.000 kwintalen is vastgesteld. Verder werd vastgesteld, dat per jaar 4500 paarden naar Frankrijk mogen worden uil gevoerd, terwijl de rechten 40 t.h. minder dan het minimumtarief zullen bedragen. Deze nieuwe bepalin gen zullen onmiddellijk in werking kunnen treden. n arclvie. Het eerste proces zal de nederlaag zijn hu welijk hebben we gisteren gesproken. Alfonso is sportman. Zijn renstal be- bij Melflla van 192.1 behandelen, waar- zat groot# vermaardheid. Als Hertog bij meer dan 10.000 Spaanscbe' levens lvan To,edo, onder welken naam hij TE VERKRIJGEN IN DEN KERKSTRAAT, 21, AALST De kluehtiga levensgeschiedenis a an de prijs van 18 frank. verloren gingen. Het tweede proces is gericht tegen de handelingen van alle leden der dic tatuur Berenguer, tijdens den duur van hun ambtstijd. Het derde proces beoogt de herziening van het vonnis van den krijgsraad inzake den opstand te Jaca. Het vermogen van Alfonso XIII. 't Wordt geschat op meer dan 4 milliard Londen, 16 April. De «Daily Ex press» weet mede te deelen dat het ver mogen van koning Alfonso op ruim 2 y2 miljoen pond sterling (of 4 milliard 375 millioen frank) gesc-hat wordt. Het grootste deel hiervan zou in En- elsche papieren zijn belegd. Toebereidselen te Southampton om Koning Alfonso te ontvangen M. Professor Baudhuin nam gisteren het woord in den Antwerpschen Rota ry club en sprak over de huidige crisis, die hij een crisis van groei betitelt. Se dert eene eeuw verklaarde dc spreke® doet zulke crisis zich zoowat alle 10 jaar voor. Bij de ontleding der ver schijnselen der crisis stelt men vast dat die dezelfde zijn als bij de vorige crisissen. Het is verkeerd te beweren dat de crisis het gevolg van te snelle productie is. Inderdaad na de evoluliq aller crisissen werden de productiecij- fers nog vergroot en zulks zal nu ook het geval worden. Wij hebben eene pe riode doorgemaakt tijdens de welke d§ productie zonder harmonie groeide, nu gaat men de productie in harmonie ge houden krijgen. De voorgaande crisissen ciuurdcq telkens 15 tot 22 imiaanden. Daar do crisis aanving in het begin van den 2n semester 1929, kan men het einde van het tijdperk van inzakking bepalen tot het begin 1931. De beurs, de koersen en werkeloos heid zijn zwaar, maar niet zwaarder dan bij de voorbaande crisissen. Dg crisis échter is moer algemeen, doordat zij zoowel op den landbouw als op de nijverheid terugslaat. Het schijnt inderdaad dat het laagste punt der inzakking bereikt werd, maar de herneming geschiedt nooit dan na eene periode van stabilisatie. De wer keloosheid zal echter nog toenemen, daar zij later intrad. TVIeri mag zich aan de eigenlijke stij gende herneming der zaken tegen den Lente 1932 verwachten. Dit mogen wij des te meer vooruitzien daar wij don weerslag moeten ondervinden van den wetenschappel ijken vooruitgang. Het is de plicht der Belgen zich daarop vo-or le bereiden. LEZERS Doet uwe bestellingen van Boeken in den katholieken boek handel van De Volksstem Kerk straat, 21, rechtover de St. IViartinus- kerk. Aalst. Voor alle verzekeringen LE PHEN5X BELGE Antwerpen, Brussel, Gent, Hasselt, Luxemburg 506 zijn paarden liet meeloopen op de groo te courses, verdiende Tiij ongeveer 2 y2 millioen peseta's aan zijn paarden. In 1930 werd de stal opgeheven om bezui nigingsredenen. Belgie te Geneve geluk gewenscht De beschermingskommissie der kindsheid van den Volkenbond beeft Woensdag te Geneve haren jaarlijk- schen zittijd geopend. Tijdens de eer ste zitting heeft de kommissie een ver slag gelloord van M. Johnston, afge vaardigde van het weöerlandsch ar- beidsbureel, over vde' wijzigingen welke sedert een jaar gebracht zijn in.de. ar- Londen, 16 April. Tot. nu toe zijn j'oeidswetgeving en welke recht- of on er in Engeland geen toebereidselen ge- rechtstreeks de bescherming der kinds- roffen om er de Spaansche koninklijke jbeid aanbelangen. Graaf Carton de familie te kunnen onderbrengen, doch Wfart wees in verband hiermede op de vele personen uit de aristokratie heb- 'belangrijke hervorming door Belgie ver ben hun hulp en medewerking aange- wezenlijkt door de wet van 4 Augustus 1930, waarbij al de werkgevers ver plicht zijn gezinstoelagen te betalen. Men verwacht de beste uitslagen van die hervorming. ,Die, Kommissie heeft Het kalksalpeter als dekmest Voorgaanclelijk hebben wij gezien, dat het kalksalpeter de stikstof bevat onder nitrischcn of salpeterzuren vorm dus eene zeer werkzame meststof is, vooral geschikt in de Lente en het be gin van den Zomer. Zij past bijgevolg voornamelijk op planten welke s.nel moeten groeien of voor hel bladerge- Tripoli, 16 April. Met groote was verbouwd worden, geestdrift en feestbetoon zijn de kroon- Het kalksalpeter is de beste stikstof- prins en zijn gemalin te Tripoli inge- mest voor de dekbomes.tingen; het haald. De voornaamste straten waren slorpte de vochtigheid van de lucht op, versierd met masten, bekroond door en dringt spoedig in de bouwlaag; Even den lictorenbundel of den Romeirischen :wel is het altijd geraadzaam, daar waar! adelaar en van de huizen on winkels zulks mogelijk blijkt, na de loepas.sing waren kostbare tapijten uitgehangen 'lichtelijk te braken of te. eggen, ten ein- lerwijl een bloementooi het aanzien der de de verspreiding er van door do stelijke gasten van den landingssteiger jgevolg ter dekbemesting een ruim ge- op Tripolitaanschen bodem. Maarschalk ibrui-k gemaakt van kalksalpeter, op al- Badogho, de gouverneur van Libye was;le gronden welke gebrek mochten heb- de bezoekers met de sloep van boord ben aan stikstof, of waar de verbouw- boden. In de haven van Southampton zijn maatregelen getroffen om den Spaan schen koning een waardige ontvangst te bereiden. Geen leening in Frankrijk Madrid, 16 April. In een onder houd met journalisten heeft de nieu we minister var; financiën, gezegd dat meeste huizen verlevendigde. Door een (ferepoort kW aim en de vor- bouwlaag nog te begunstigen. ïn de Lento en den Zomer wordt bij- gaan halen; zijn dochtertje bood op den steiger de prinses een bloemtuil aan. Nadat de prins de eercwacht. ge schouwd had is. hij onder de eerepoort toegesproken door Hassoen pasja Ca- ramanfi, die hem als «oudste en 'trouw ste» vriend van Italië welkom heette uit naam van de Mohammedaansche be volking en er op wees, dat do Prins, vie gewassen eenen onvoldoenden stand cenen lijdenden groei vertooncn. Hoo vroegtijdiger uitgestrooid, hoe beter niet te lang wachten weze de boodschap ten einde ntevens eene bespoedigde groei te verwekken en de rijpwording niet, te vertragen. Het spreekt van zelfs, dat de grond, waarop het kalksalpeter toegepast wordt tevens 'ruim moet bemest gewor den zijn mei fosforzuur en polasch die in tien jaar de kolonie, niet heeft bezocht, daar ontzaglijk veel veranderd [Ontbreken dele bestanddeelen in vol- en verbeterd zal vinden. doende verhouding, dan worden zij voorj Vervolgens stapten de prins en de,de dekbemestingen >ook terug gpgeven( 'prinses in een auto en reden de stad Hotst onder vorm van superfosfaat ei{ Belgie eenparig om die hervorming ge- binnen onder het gejuich van een dich- Hjhloorpotasch of zwavelzure potascl^ luk gewenscht en hét. verlangen uitge- te menigte, die rijkelijk voorzien wv,s en worden deze meststoffen ook onder drukt, dat het sehoon voorbeeld van van I tali aan s,che vlaggetjes, waarmee gebraakt of ingeegd; voor deze is zulkï Belgie door d.c; andere landen ?qu ge.- zij Prins tJmb'erto en prinses Marie-Jo- jzeker meer nog noodzakelijk dan voor volgd worctpfi, (sé toewuifde. (het kalksalpeter, Synthetic*

De Volksstem | 1931 | | pagina 1