On tweede Diocesans 50 Pee Klak van Moorse! Gaat liet vijfjarig plan der Soviets in Rusland lukken Donderdag April 1931 Rond het Parlement De Paus en de Facistische leiding Voor de Sfaatsgepensionneerden vergaan De IXautilus bijna Oplossing van het Maat schappelijk Vraagstuk op Socialistische manier Het Davids fonds-Dlinovi Boekhandel vanCe Volksstem UIER Ko/kstraaC, 9 en 21, Aalst. Telafoou 114. XXXVII JAARGANG NUMMER 98 DAGBLAD 20 C®nliemen Uitgever J. Van Nufi®l-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13,te Brussel Rue de Richelieu* Parijs Bank Building/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Catharino Zonop4,35Zonaf7,02 V. M. 2 L. K. 9 De vroomste Mariavereerders zul»» ten, in de moeilijke tijdsomstandighe den die we beleven, wel meer dan eens in gedachten naar Lourdes gegaan zijn, met spijt zeggende: «Nu toch kun nen niet zooveel bedevaarders Maria in haar heiligdom bezoeken Gelukkig dat ze zich vergissen. 800, pelgrims staan gereed om Don derdag morgen het Zuiden in te afcoo- men. Ze dragen in zich dezelfde vuri> ge begeerte hunne goede moeder de rsohtzinnige hulde, liefde en dank* baarheid van hun kinderharten uit te spreken. Mij verwondert het niet. Het Latijnsch spreekwoord immers zegt Bonum ex integra causa wat bateekentOpdat esna zaak goed zij, moet alles ervan goed zijn. Die philosOphisohe waarheid kan ook wel aan onze diocesane bedevaart toe gepast worden za wordt zoo flink bestuurd, dat ze de moailijksten kan bevredigen en daarom ook behaalt ze oen bijval, als wel niet een anders be devaart kan boeken. Het had niemand verwonderd te hooren, dat ditmaal de Meibedovaart niet het succes van vorig jaar zou bekomen, gezien de bijzondere toe standen die wij beleven. Eenieder toch lijdt entwat onder de economische crisis, en'redelijker wijze gesproken, moesten wel een paar hon derd bedevaarders min dan vroeger, uit bezuiniging, de reie naar Lourdes niet medemaken, des te meer. dat niemand nog klaarte ziet schemeren aan den donkeren horizont der moei lijke tijden. Maar waar blijft het «Bonum ex in tegra causa» En rekent men niet af met de steeds groeiende liefde voor Onze Ljeve Vrouw van Lourdes Zoo goed is onze dioeesane bede vaart ingericht, zoo gemakkelijk wordt het onze mensohón gemaakt, zoo vol* maaktelijk zijn da opeenvolgende oefe*- ningen geregeld, zoo afwiseelend wordt de lange reis ingedeeld, dat, mijns in ziens, er niets meer aan veranderd noch verbeterd dient te worden- De oud-bedevaarders stemmen er dan gereedelijk in toe nogmaals naar Lourdes made te gaan. en aan dezen, die dat geluk nog niet kenden, spreken ze zoo geestdriftig over die heerlijke reis, dat zij ook ertoe besluiten Maria in haar genadeoord te bezoeken» Kan het anders Onze pelgrims immers weten toch, dat het een uitdrukkelijk verlangen is van onz-in geliefden Bisschop, M<^r Coppieters, zijne diocesanen met de bedevaart van zijn Bisdom te zien medegaan, en in Lourdes zelf zijn vaderlijk woord te aanhooren. En wat een geluk voor onze brlve mensehen M onseigneur in Lourdes te zien, met zijn eenvoudigen omgang, met zijn vriendelijken groet, mat zijn aangenaam en opbeurend woord, met zijn gemakkelijken toegang voor ieder. En te Lourdes Welk een godvruch tige geestdrift kan onze beminde gees telijke bestuurder, de Z- E. H. Kan. Van den Gheyn erin houden Niette genstaande ook voor hem da tijd heen spoedt, heeft de goede God hem nog een jong hart bewaard,dat, onvermoei baar en opgeruimd, er veel toe bij draagt om onze pelgrims in de noo- dige stemming te behouden, die ze graag naar Lourdes doet terugkeeren. En het bestuur Bonum ex integra causa Vol komen goed 1 Vraagt hst boven men schelijk werk, dient men tien maal terug aan te klop pen en groote en lastige verplaatsingen te doen, moet men herhaaldelijk geno men schikkingen-wijzigen, gezien da groote toeloop der bedevaarders, nooit is iets te veel gevraagd, als het geld: Onze Lieve Vrouw meer eer en hulde te geven I Zoo komt het, dat het beste materi aal altijd ten dienste staat van de rei zigers en dat ze, zonder den minsten tegenspopd en zoo regelmatig mogelijk de 1150 kilometer naar Lourdes afleg gen, waar onze bedevaarders over de beste inrichtingen op alle gebied beschikken. Maar ik msen ook dat O. L. Vrouw- op oene gansch bijzondere wijze med- helpt om onze bedevaart te doen uit groeien tot eene der schoonste, der best ingerioite en der talrijkste aan deelnemers, die Lourdes kennen kan. Onze Lieve Vrouw van Lourdes heeft wel eene voorliefde voor het Vlaamaohe volk. Telkenmale de H. Kerk of da krise 'ten wereld in groote verlegenheid verkeert, komt onze Hemelsche Moe e der er op eene bijzondere wijze tus- sohen. Dan laat de goede God toe, dat da earedienst tot Maria meer en meer zou uitbreiden en zijn goddelijke Moe der meer hulde wordt gebracht, opdat Zij, wederkeerig, haar invloed zou doen gelden, om dan geesel te keer te gaan of het gevaar van Kerk en Volk af te weren. Welk volk. moer dan het onze, bleef getrouw aan de Mariaveresring l Welk volk telt meer ware Mariakin deren dan het onze Waar zijn scapulier en paternoster meer nog in voege dan bij ons volk Daarom juist ontsteekt Maria in 't hart van ons volk dat vurig verlangen, om in Lourdes zelf» op den heiligen grond, waar Maria verscheen, da be langen van Kerk en Volk. in de gunst van de Hemelsche Moeder aan te bevelen. En is heb niet meer dan noodig We zien, we voelen het allen, er is gisting in 't hart van soovelen en Satan steekt in vele landen den kop op in strijd tegen de H. Kerk en de ziel onzer kinderen. Maria dan is het, die onze ohristen mensehen oproept, om door hunne gebeden het gevaar af te keeren eene goede Moeder immers, kan het verlan gen van hare kinderen niet beschamen, 800 pelgrims zullen dus Donderdag morgen ale ware zonnekinderen naar Lourdes heenreizen. Wat zijn ze gelukkig Ze vergeten echter niet, dal wij ze In hart en geest vergezellen en O' L. Vrouw hier geweld zullen aandoen, opdat hunne boden ginder zouden verhoord worden Ze dragon immers de belangen mee van gansch Oosi-Vlaanderen om ze in Maria's gunst aan te bevolen, En onze zieken, zoowel zij die Lourdes reeds bezochten, als zij die vurig verlangen er heen te gaan, steken U de gevouwen handen toe en smea- ken dringend om uwe welwillende medehulp. Maar ook de gezonden vragen U hunne belangenaan Maria's voe ten neer te leggen. Ieder huisk en immers heeft zijn kruiskon en ieder hart heeft zijn smart. Wie onzer z«u den vinger durven opsteken,en zeggen dat hij Maria's voorspraak missen kan? Goede reis, bedevaarders naar Lourdes, en zor^t ervoor.dat Gods mil de zegen rijkelijk neorkome over ons enristelijk Vlaanderen, door Maria's bemiddeling. Het alkootregiem De middenafdeeling der Kamer, ge last met liet onderzoek der wet tot be scherming tegen het aikoolgevaar, ver gaderde Dinsdag namiddag. De commissie nam de voornaamste schikkingen van. het ontwerp aan. Voor nader onderzoek stelde zij de volgende schikkingen uit 1. die betreffende huiszoekingen door, de agenten van den fiscus in de voor het publiek openstaande plaatsen on in de private vertrekken der lokaalhou ders; 2. die betreffende de toepassing van opcentiemen op de openingstaks; 3. die der opcentiemen op de boeten; 4. die welke bepalen wat men moet verstaan door onluohthuizen. Deze beschikkingen zullen toeko mende week worden onderzocht en de middenafdeeling zal dan een verslag gever benoemen. Het onderwijs in do lagere en middel bare scholen IDe parlementaire commissie \an den Senaat welke liet wetsontwerp onder zoekt betreffende het onderwijs der ta len in het middelbaar en lager onder wijs beert Dinsdag vergaderd en hel verslag besproken dat door Pater Rut- ton over doze kwestie werd opgeateld. J tenVijn te buiten gë»aan" Verschillende leden namen dool aan 'Pot genoegen van de gepensionneer- de bespreking. De meesten waren van den kunnen wij thans melden dat al- oordeel dat de beste oplossing bestaat jeT1 de teruggave zullen ontvangen van in het gewoonweg zich houden aan de hBt bedrag dat hen op den 1 wet van 1883 betreffende de regeling April afgehouden werd. van het middelbaar en lager onderwijs. De Kamers zullen zich' eerstdaags Geen schending van de rechten der kerk geoorloofd De «Osservatorc Romano» publiceert een brief van den Paus aan kardinaal Schuster, aartsbisschop van Milaan, waarin hij zich bezig houdt mei de op .19 April te Milaan door den secretaris van de fascistische partij, Giurati, ge houden rede. Naar men weet, heeft Giu rati in die rede de katholieke actie be sproken. Indien men, aldus de Paus, de jeugd in het geloof wil opvoeden, dan is dit goed. Niettemin is het met 'overbodig erop te wijzen dat juist dit gebied onder de bevoegdheid van de H. Kerk ressorteert en dat de overheid den plicht heeft, niet slechts (Je leer van de Kerk, die haar door God is opgedragen, te volgen, doch bovendien de Kerk in de uitoefening van haar leer behulpzaam te zijn. Het tegendeel is het geval, indien men de jeugd haat en ondoelmatigheid bij brengt, waardoor men de volbrenging van geloofsplichten bemoeilijkt als ge volg van Het feit, dat men ten tijde van god'syiienstoefeningexi andere) oefenin gen doet houden en schoonheidswed- strijden voor vrouwe-n organiseert, wel ke zelfs door het heidendom gevaarlijk en onbetamelijk worden geacht. Indien de Paus niet nalaat de katho lieke. actie te redden, dan geschiedt dit in hoofdzaak tot redding van de jeugd. De opmerking van Giurati, dat het con cordaat van den H. Stoel met het fas cistiscli regiem gesloten is, leidt naar het oordeel van den Paus tot andere conclusie's van die waarop Giurati doelt. De Paus verwerpt ten stelligste ten deele in Italië en ook in het buiten land getrokken conclusie's. Z. H. treedt dan nader in de opmer kingen van Giurati over den Staat. Hij verklaart, dat alles wat onder de be voegdheid van den Staat valt, natuur lijk ook onder den. Btftat ressorteert. De bevoegdheid van. den Staat kan zich echter niet uitstrekken tot het in- dividueele huiselijke en geestelijke. le ven. Het zou onzinnig en abnormaal ijn, dat de Staat zich ook met sociale en arbeidskwesties bezig te houden. De zorg hiervoor is door Christus uitslui tend aan de Kerk toevertrouwd. De Ka tholieke Actie wenscht zich niet met politiek ïn te laten. Dit heeft de Paus steeds verklaard en zijn aanwijzingen zijn steeds opgevolgd. Indien ergens kleine afwijkingen voorkwamen, heeft hij deze geremd. Het is derhalve niet rechtvaardig in dezen te generaliseeren. De Katholieke Actie toch heeft het recht zich ook met sociale en arbeidstwestie's bezig te houden. Het fascisme zegt dat het ka tholiek wil zijn. Katholiek zijn niet in naam doch in feite bet eek ent, dat men do Kerk en haar hoofd moet gehoorza men. De Paus hoopt, dat zijn verkla ringen tengevolge zullen hebben, dat het wantrouwen verdwijnt. Rond de aftrok van zes t.h. De gepensionneerde staats- en spoor- agenlen hebben niet zonder ontstelte nis vastgesteld dat bij uilbetaling van het pensioen op 1 April 1.1. het gewoon bedrag verminderd was met 0 t.h. De.ze afhouding geschiedde niette genstaande de Wetgevende Kamers zich nog niet hadden uitgesproken over het wetsontwerp dat de verlaging van 6 t.h. voor gepensionneerdon voorziet. Deze handelwijze was volledig in te genstrijd met de. grondwet. Niemand heeft buiten het parlemént het recht de toepassing van eene fcvat te schorsen. Het Christen Syndïkaat heeft dan ook niet nagelaten onmiddellijk verzet aan te teekenen bij de bevoegde over heid wijzende op de onwettigheid der gepleegde afhouding. De rogeering heeft erkend dat de be voegde diensten inderdaad hunne rech- De Onde.rzeeer voor den Noordpool Kapitein Wilkins, die per duikboot wil trachten de Noordpool te bereiken, heeft geen geluk, want Zondag, tijdens een proefneming in de Hudson, te New- York, is zijn boot bijna vergaan. De «Nautilus» had juist een duike ling gedaan en was nog ongeveer vijf tien meter onder de oppervlakte, toen er plotselings, tengevolge van een scheur in een der ijzeren platen, langs de periscoop water in de romp drong. Kapitein .Wilkins gaf ;onmiddeillijk bevel de ballasttanks te openen, opdat het schip als een sitop terug naar de oppervlakte zou schieten, maar hot ma- noeuver hielp niet, omdat er te veel wa ter naar binnen vloeide. De, «Nautilus» bleef dus ongeveer op dezelfde diepte drijven en de beman ning van het schip, verkeerde in den grootsten nood. Gelukkig verlpren commandant Da- nehower, de veteraan der duikboot uiU vindingen, die zich1 aan boord bevond, en de bemanning Lel hoofd niet en na een kwartier werken gelukten zij er in de «Nautilus» terug boven te brengen. Het was tijd, want in de voornaamste rnachienkamer stonden de mannen reeds tot aan de onkels in het water. niet de terugwerkende kracht op 1 April vast l.e stellen. Dit wil in andere worden zeggen dat de afhouding maar zal gestemd worden van al 1 Juli aanst. Als tweede goed nieuws kunnen wij ook melden dat zooals het overigens geschiedde voor de lagere loónen en wedden, ook de lagere pensioenen niet de volledige vermindering van zes t.h. zullen ondergaan. Wij kennen echter nu niet de bedra gen die van alle afhouding zullen ge vrijwaard zijn of een vermindering van min dan 6 t.h. zullen ondergaan. De staats en spoofweggepen.sion- neerden zullen niet zonder vreugde bo venstaande nieuws hebben vernamen. Dit laatste is het besle antwoord op de aanvallen der socialisten en van het Nationaal Syndikaat die niets anders hebben gezocht dan de mislevre.denheid van het Slaatèpersoneel en van de ge pensionneerden uit te buiten. TEN BUREELE DEZER Beeldekens 'uitspreken over den datum van toepas sing der afhouding. voor Eerste en Plechtige H. Communie Wij vernemen uit goede bron dat de met gouden druk, de 25 15 tot 45 fr, jregeering de Kameel zal yi'ijlalen al of In «Recht en Vrijheid» van 26 April l.l. schrijft A. Vyverman in een artikel getiteld «Eén Mei 1931», letterlijk Alleen hot Sooialisme integraal toe gepast kan het maatschappelijk vraagstuk oplossen, (zwarten druk van ons) Wat is de integrale toepassing van het Socialisme We meenen dat de steJler van het artikel in groote verle genheid zou zijn, moest hij dat eerst omschrijven, en dat is toch noodig of mogen "de volgelingen dat misschien niet welen even als ze niets mogen weten van de socialistische financieele en kapitalistische roode instellingen banken en fabrieken. We kennen één land in de wereld waar Hel socialisme integraal wordt toegepast en dat is Rusland. Alle kapitalism is er afgeschaft, de werklieden zijn er zoogezegd lveer en (meester,; doch in werkelijkheid bestaat er geen land waar de dictatuur stren ger en wreeder deukt op de werkende klas: de werkman is er een echlo slaaf geworden slecht betaald, slecht ge voed, slecht gehuisvest, geen schijn van vrijheid meer i enkele personen regeeren als echte tirannen over dat rijk van millioenen mensehen. De toe stand der burgers is er afgrijselijk. Rusland is een land van ellende en afschuwelijke dwingelandij. En daar wordt het Socialisme inte graal toegepast. Op Zondag 19n 'Juli e.k. Houdt het Davfdsfonds - Gewestbond Aalst-Den dermonde-Ninove zijn jaarlijkscbe fees.tvergadering te Ninove. Aan oen omstandig programma, dat later be kend zal gemaakt worden, en dat be grijpen zal feestzitting, perstentoon stelling, bozoek aan de aloude kunst schatten der, kerk, muziekfeest en dies meer, wordt van nu af aan ijverig ge- we r3?t. Davids fond sc rs_ hou dj, ftien dag- vrij. Sn; John Sanderman Allen, conser-. vatief, lid van bel Engelsch Parlement* verklaart lvet vólgende daarover «Ik.beweer ufeC dat het vijfjarig plan lor. Soviëls volstrekt lukken za.'. Maar het is klaar, dat de "poging ecner regeering, die gewetenloos is be trekkelijk liare wijze van werken die lerzelfdertijd een woeste propaganda aanwendt en die door middel der vrees een onderbroken nazicht handhaaft over de inwoners des lands, daardoor een allerernstigste bedreiging daarstelf tegenover de andere nijverheidsnatiën der wereld. De Soviets bouwen fabrieken in aan zienlijk getal. Zij k'oopen de beste nij- verheidsmachienen aan. Zij bekemert de medehulp van de meest ervaren per-t onen uit de kapitalistische wereld, en zulks door middel van 't toekennen van zoo groote vergoedingen, dat het, men- schelijk gesproken, onmogelijk is dio te kunnen weigeren. Ik moet zeggen, dat het meerendeel der soviëtsche, voortbrengselen vuil buitengewone goede kwaliteit zijn. Hunne voortbrengst neemt op ver bazende wijze toe, en hunne, koopwa ren worden aan den man gebracht te gen prijzen, die 25 tot 60 ten honderd iager staan dan de laagste prijs der voortbrengselen van de kapitalistische landen. Onder zulke voorwaarden moet d<j Werstersclve wereld zijne verdedigings lijn inrichten. Maiir om een verdediging in te rich ten, daar heeft een land krachtdadig® en g&zaghebbenden leiders toe noodig; het heeft behoefte aan tucht; het moet vaste inrichtingen hebben en eea druk pers, die 't algemeen welzijn zij toege daan; zij heeft vooral verkleefdheid en vertrowen iroodi'g. Zoo spreekt Sir John. Sanderman Alleii Het is een ernstige verwittiging voor de he.ele besc.haafde wereld bedreig# door de Russische barhaarschheid, die op tyrannieke wijze hare geldelijke iniacht aan 't uitbreiden is... Wee Wee Europa 1 zoo er alhaast geen paal en perk gesteld wordt aan koene mons terachtige, duivelsche werking l... TE VERKRIJGEN IN DEN KERKSTRAAT, 21, AALST De kluehtige levensgeschiedenis van aan de prijs v6n 18 /rank. Zitting van Dinsdag 28 April De zitting wordt geopend ten 2 ure, onder voorzitterschap van M. Poncelet. De Kamer gaat over tot de bespreking van de interpellatie van Ml. JACQUE- MOTTE (comm.) over de aanhouding van M. Moulin, in Italië. Spreker heeft het over de Ilaliaan- sche regeering die hij als eene bende moordenaars betitelt, over gevallen van werklieden die in Italië werden gemar teld. De voorzitter roept M. Jacquemotlej tot de orde. Antwoord van M. Hymans De minister protesteert namens de re-» geering tegen de aanvallen op de Ua- liaansche rogeering. De interpellateuij heeft een bevriende natie aangevallen; dat is on-duldbaar. Sprek'er erkent dat de feiten die Mou lin tan Jaste worden gelegd, ernstig zijn. Spreker heeft hier twee oogmerken to betrachten; vooreerst heeft hij vooï) de vrije verdediging van een aangehou- don Belg te zorgen; ten tweede heeft hij er voor te zorgen dat de goede be-< trekkingen wopden fcieh'o.uden,

De Volksstem | 1931 | | pagina 1