Suikerij F. C. JACOBS De IVind blaast fel en 7 is ueer kond Nu drinkt men best DE GH EEST zijn Oud En wordt hel weerken iveer zaclit en zoet Dan smaken zijne Dubbelkens goed. KLEIN GAZET Eveline's Overwinning NIEUWSTIJDINGEN Steeds de Fabrieksgassen De regeering heeft gehandeld, om- ion). Dal is de gedachte van de ïcgee- jda.l de omstandigheden zulks verfden, ring. t>e vrucht was r.ijp. Wij waien enkel De waarheid is dat gij het hinderlijk <Je tuinier di: haar plukt. Men moet vindt, wanneer wij de zaak van een hulde brenger, aan hetgeen wij g daan \ei heven standpunt uit beschouwen. nebben. j M. GLJuROKX. Wij hebben liet ge zegd. M. JASPAR. Goed. Vlaanderen moet Dan zijt ge niet op uw gemak. Wij zeggen dat wij de twee gewesten willen in vrede lalen leven in de Belgi sche eenheid. Wij meeneil dat de e.en- Silch dan herinneren dat wij, twee jaar lieid van-het land noodzakelijk is voor '•71111 Knt-I .1 -1 n a n Al.Awün» 1-^.1 igcleden, voldeden aan een van zijn be langrijkste verzuchtingen. 1 Men moet ook zeggen dat de regee- aring maatregelen genomen beeft die tot da bevoegdheid van het parlement. Ibefiooren. Het is het geval voor wat het gebruik der talen in li-et leger betreft. x M. VAN CAUWELAERT. Verschoo- Tuing. In de memorie van toelichting, zei men dat do bevelen verder in het jFransch zouden gegeven worden. Wij 'hebben geëisohl dat die zin zou weg vallen. M. JASPAR. Ik zeg dat de. regeering de wet vooruitgeloopen is wat liet 'taalgebruik hij het leger betreft. 1Mb DEBEUCKELAERE. Daartoe beeft liet geval van soldaat -De Leeuw u vefc- pliclvt. M. VAN CAUWELAERT. De datum .van elke gebeurtenis moet goed vast gesteld worden. Het slaat vast dat- de regeeringsverklaring over de taal- kweslie in het leger vóór de zaak van soldaat De Leeuw kwam. M. ROMSEE. Gij Tiebt xu tegen De jLceuw gekeerd. UT. VAN CAUWELAERT. Ik heb nooit iels anders verdedigd dan de waarheid zijn bestaan. De scheiding ware hel einde v.an het land, dat eene nationale en een internationale noodzakelijkheid is. En daarom wanneer Ik zeg dat men elke natuurlijke kuituur ontwikkelen moet, zal men aldus in een nationale richting bandelen. (Zeer wel! yan tal rijke zijden) 0och ben ik eenerzijds voorstander van deze toenadering, anderzijds, ben ik tegen om het even welke scheiding. Voorwaar, met beter do Vlaamsche en de Waalsche gedachte te begrijpen, ben ik beter tot hei besef gekomen van het geen ik als een gemeenschappelijk erf goed beschouw. Is er iets. anders le, (loon dan een goede wet te maken over het bestuur van het land," waarbij tegelijkertijd de centalliglieid met handhaving van de verbinding gewaarborgd wordt Indien gfj besloten zijt het land te sioheidon en vaneen te rukken, moet gij die miisdaad maar begaan, maar ik doe niet mëê. Maar indien gij, zooals ik, een eenheidsprogramma wilt uit werken, dat voldoening geeft aan de beide landsdeelen, ben ik te. uwer be schikking om dat -programma uit te en al de aanvallen van de Frontparlij iwerken. Maar geef ten minste den noo- zullen mij niet doen afwijken van delgen tijd om dat werk uit te voeren. De regeering vraagt niet betei dan een uitslag te bereiken in de besluurs- kwesties, In de kwestie van de burger lijke rechtspleging en in dc andere kwesties die opgesomd werden. Voor wat. Wallonië betreft, spreekt liet insgelijks van zelf dat wij willen handelen in den zin van de inwilliging der billijke eischen die daar, gesteld worden. Gfj kent niet loochenen dat wij te goeder trouw zijn. Erken het in plaats van te cr.i liseeren. Ik ben overtuigd dat de toestand in Vlaanderen troebel is. M. FALONY. Hij is nog erger bij de arbeiders wegens de crisis. Al. JASPAR. Ik mag zeggen aan ónze Vlaamsclve vrienden Help mdj anders dan door geweldige en herhaal de aanvallen en door het vergelen van de bewezen diensten. Licht het Vlaamsche volk op onpar tijdige wijze óp. Koirrnt lot bezinning. Schenkt uwe volle medewerking aan nuijn goeden wil. Zegt aan het Vlaamsche volk dat waarheid en van de overtuiging dat rle Vlaamsche kwestie door een regee- r.ingsmcerderheid kan opgelost wor den. M. JASPAR. Wij zijn dus op die ge bieden de wel geving vooruit geloopen en liebben bewezen dat wij de taal kwestie willen oplossen naar de in zichten van de Vlaamsche bevolking. Ik vind liet jammer dal de lveer Sap ons ontwerp betreffende liet bestuur onzin genoemd heeft. M. SAP. Het is zoo. M. JASPAR. Het ontwerp betreft het gebruik van lvet Vlaamsch van de laag ste fot de hoogste sport van de hiër archie. Is zulks niet goed Welnu, in plaats van amendementen in te dienen heeft, men liet afgebroken. M. SAP. Ik hob Het ontwerp in zijn .geheel beschouwd. M. HEYM1AN. Wat ontbreekt er aan? M^JASPAR. Het komt er op aan de, gemoederen te bedaren, met het doel 's lands e.enheid waarop de heer Sap evenveel prijs stelt als wij, te verster ken. Do Vlaamsclve eischen werden spoedig door de Kamerleden evenals|wij willen werken voor lvet geluk van door de leden van de regeeriing naar waarde geschat. Het is van belang dat dit gezeid en herhaald worde om de gemoederen in Vlaanderen tot bedaren te brengen. Welke houding wil de regeering aan nemen. Zij wil de gelijkheid in feite en in rechte bekomen tusschen de twee cull uren van het land. Wij willeii een volledige oplossing van de moeilijkhe den op taalgebied. Wij willen de volledige ontwikkeling van Vlaanderen en Wallonië. Wij" willen dat Vlaanderen gelukkig weze in het kader van de Begjsche eenheid, zoo ge lukkig als was hot zelfstandig (Onder brekingen bij de Vlaamsche nationali3- OF IERLAND IN DE DAGEN VAR CROMWELL Kaar het Engelsch door F. A. Kramps. 21ste Vervolg Na weinige dagen kwann een ver trouwd boodschapper hun eenige tij ding brengen. Vader Fitzsymous had eene veilige schuilplaats gevonden in een oude bouwvallige hut, midden in een moeras, op ongeveer zeven mij len afstand van de plaats waar; zij vér- toefden. De dames besloten lvem te gaan op zoeken. Elisabolh was zeer verlangend hem over eene zaak van gewicht te raadplegen, en Mary was er op gesteld haar te vergezellen. Zij deden een ge deelte der reis in een ruwe boerenkar, en toen het hotsen en sfooten op het laatst onuitstaanbaar werd, daar de wielen steeds dieper ,ln de modder zonken, wilden de dames liever le voet gaan, en voorafgegaan door een knaap met bloote voeten en schitterende oogen, gelijk men er in Ierland, in onze dagen, nog zoovelen aantreft,ver volgden zij hun weg, naar de plaats hunner bestemming. Het was een woeste plek, want mij len In het rond strekte zich- het een- loonige moorasland uit er was geen spoor van eenige menschelijke woning lo ontdekken de boomen waren kaal en bladerloos, de winterkoude drong door hare mantels heen, on akelig fcrijsohende roofvogels vlogen door de donkere en benevelde lucht. Vlaanderen, evenals voor dat yan Wal lonei. Uit den tégenwoordigen toestand zullen wij niet geraken, zoo het ver trouwen niet. hersteld -is. Ik vraag dat men hulde brenge aan mijn goeden wil. (Toejuichingen op talnijke banken van do katholieken en de liberalen)'. De vergadering wordt te kwart voor zes opgeheven. VV\ De Stre/ste Gebruikt er Min Kwaliteit is ome leus Wie 't niet gelooft Bedriegt z'en beurs2925 Met veel moeite vervolgden zij hun nen weg, en bemerkten eindelijk in de verte twee menschelijke wezens. Hier verzocht hun gids hun stil te staan, totdat hij een paar woorden met deze personen trouwe makkers van hun be minden en geëerde'n Vader zou gewis seld hebben. Zeer d.iep bogen de man nen toen zij vernamen wie de bezoek sters waren en de dames konden ver der gaan, terwijl zij nu telkens meer, op wacht staande mannen ontwaarden en eindelijk eene uit leem en boom stammen opgetrokken lage hut ont dekten, die Vader EitzBymous .tot ver blijf diende. Nog eenige schreden en beiden ble ven stilstaan zelfs hunne oogen, die aan tooneolen van gevaar; en helden moed, geloof en zelfopoffering gewoon waren, werden door hetgeen zij nu za gen fel getroffen. Voor de deur der hut was de priester bozig met biecht te hooren den een na den ander knielde aan zijne voeten neder terwijl nog een aanzienlijk aan tal hunne beurt afwachtten. Grijsaards en jongelingen, jonge meisjes en. oude vrouwen, het kind in zijn onschuld en de krachtige man in zijn krijgsmansdracht., een voor een kwamen zij nader om de troostvolle woorden le hooien Uwe zonden zijn u vergeven ga in vrede. De beide dames gingen op een hoop sleenen zitten, totdat de priester allen geholpen Rad. Toen hij gedaan had, wenkte hij haar bij hem le komen,ter wijl hij met zijn helderen glimlach |Zeido BIJ EEN KONINKLIJK BEZOEK. In De Panne is het nieuws toegeko men, dat de koninklijke familie, op 11 Juli, to Vcurna de herdenking zal bij wonen van de intrede van Leopold I in 1831. Daar het echter op het grond gebied van De Panne is, dat de vorst het eerat in Belgie kwam, hopen de be woners van de genoemde badplaats, dat dekoninklijke familie ook hun ge- moenti met een bezoek zal vereeren. VALSCHE REMBRANDTS TE NEW-YORK. In het Kunstmuseum te New-York hangen zeven en twintig doeken van Rembrandt. Naar verluidt zcu een Amerikaansch kunstenaar, dank zij ingewikkelde scheikundige ontledingen, ontdokt hebben dat op één ns, alle die doeken enkel knappe kopieën zijn. DE FRANSCHE IN- EN UITVOER. De waarde van den Franschen in- voerhandel gedurende de eerste vier maanden van het jaar bedroeg 15 mil liard 700 millioen fr., 't zij een vermin dering van 2 milliard 860 millioen, De uitvoer bereikte 11 milliard 280 millioen fr., hetgeen een vermindering daarstelt van 4 milliard 290 millioen fr. WEDSTRIJD voor de verwezenlij king van lichte motoren met zware olie en snel regiem. Er wordt ter kannis van de belanghebbenden gebracht dat het beheer dor luchtvaart op datum van 1 Juni 1981, de verwezenlijking op wedstrijd stelt, van lichte motoren met zware olie en,*nel regiem. De ontwerpen zullen moeten beant woorden mot Eich tot hat beheer der luchtvaart, Wetstraat, 90, Brussel, te wenden. CQNGRES TE DEN DER MONDE.— Op Zondag 21 Juni 1931 richten de Na tionale Bonden der Oorlogsinvaliden, Oud-krijgsgevangenen, Opgeëischten en Vriendekring der Onder-officieren grootsche feesten in, ter gelegenheid van hun 10-jarig bestaan. Ér zal voor elk deser 4 bonden een gewestelijk kongres gehouden worden waarop hun ne wederaijdsohe belangen zullen wor den besproken. Wij noodigen door do- ze, iedere maaksohappij uit om zoo tal rijk mogelijk op te komen. 3000 frank prijzen. De muziekschsppijen welko hunne inschrijving sturen kunnen bo vendien deelnemen aan het Bestendig festival* uitgeschreven door de stad Dendermondc en waarvoor eene vaste premie van 65 fr. en 12090 fr. premies bij trekkidg, werden uitgeloofd. De toetredingen moeten 10 Juni a. s. ge zonden worden aan den heer G. Bug- genhout, Dijkstraat, 65, Dendermonde. ik zou nooit gedacht hebben, dat (gij me hiier hadt kunnen vinden, kin deren, Waa.r tobt gij nu weer. over vroeg hij terwijl hij de tranen lang zaam langs Elisabeth's wangen zag rollen. Vader, antwoordde zij met gebro ken stem, dit zal u den dood nog aan doen. En wat zóu dat hernam hij is de dood dan zulk een groot ongeluk, dat gij er om moét weenen Wij zijn toch zonderlinge wezens, vervolgde hij, terwijl hij 'voorging naar do but, wij klagen en zuchten óver de ellende des levens, en tóch willen wij er niet van bevrijd worden. Ach kind, wan neer ilc Incr in mijne eenzaamheid in den vroegenmorgen mijne hut verlaat om mijn ochléndgebed le doen, en ik het gezang der ontwakende vogels hoor, kom! er, zulk een verlangen naai de eeuwige rust bij m,ij op, dat ik me zeiven van vatsigheid beschuldig. Zij hadden 'de deur der hut bereikt en Elisabeth wierp een onderzoeken den blik in hot rond. Het was er zoo laag, dat iemand van gewone lenglo er niet reel;top in slaan kon. Het eeni ge huisraad bestond uit een paar bos- json stroo voor eene legerstede, een kleine tafel en drie stoelen er was [een stookplaats, waar echlér geen vuur te zien was. Dezelfde opening in het dak, die lucht en liicht naar binnen lief, gaf insgelijks vrijen doorgang |aan wind en regen. Eene rilling ging |haar door de leden, als zij aan de bit tere koude dqr laatste gure nachten ldach't, en op ditzelfde oogenblik hield DE WEGGEVOERDEN. Eene af vaardiging var» het-Nationaal Verbond der Weggevoerden, aangeleid door MM. Levêque en Doornaert, sekreta- rissen werd Dinsdag morgen ontvan gen door M. Briant, kabinetsbestuur der van Binnenlandscho Zaken. De on derhandelingen liepen over de herzie ning van het pensioenstelsel en over de herinrichting der rechtspleging voor oOrlOgsohade aan personen. DE EERSTÉ NIEUWE AARDAP PELEN. Dseeerste nieuwe inland- sche aardappelen zijn op de Mechel- sche groentenmarkt verschenen. Zij werden verkocht tegen 8.00 fr, het kilo. DRONKEN WERKLOOZEN OVERVAL LEN DE BENDIENDEN IN HET STEUNBUFilïEL TE LIER Dinsdag nanniddag te 3 uur boden zich een zestal dronken werkloozen aan het steunbureel te Lier. Een opmerking, betrek hebbende op hun ongepast aanstellen, werd hen ge maakt door den genaamde M. Goossens wat voor gevolg had d,at de. dronkaards hem te iij\e gingen en slagen toebrach ten. Da bedienden van 't bureel en de po litieagenten Boeckx en Engels kwamen tusschen, wat de woede der aanvallers verhoogte 'in zulke mate dat de twee politieagenten ten gronde geslagen werden, en zware kwetsuren opliepen, terwijl hunne kleeding .verscheurd werd. Onderlusschon werden de politie wachten verwittigd, die spoedig toe snelden. Hierop namen de. aanvallers de vlucht. Enkel de genaamde Docks Leopold, 34 jaar oud, dokwerker, kón aangehouden worden. De agent Engels werd geneeskundige hulp verleend door Dr Van Hof. VECHTPARTIJ TE BRUSSEL Gisterenavond was de h. Pasleau uit Luik, verzeild geraakt in een herberg van de Korte Beenhouwersstraat, waar, hij kennis aanknoopte met een hem onbekenden herbergpilaar. Rond elf uur verlieten zij samen de drankgele genheid. Om welke reden is nog niet uitgemaakt, maar op zeker oegenblik geraakten zij buiten aan het vechten. Stompen en stooten vielen als kamer slagen légen eikaars hoofd en borst. De R. Pasleau kreeg plots een slag in het aangezicht, zoodat hij legen den grond plofte en bleef liggen. De ge troffene moest door de politie naar het St. Jansgasthuis gevoerd worden, waar hij werd gehouden. INBREKER AANGEHOUDEN TE BRUSSEL Dinsdagnacht, kwa'rt voor één uur keerde de politieagent Legendro, langs de Jagersstraat huiswaarts. Hij was in burgerkleeding en werd aldus minder opgemerkt. Plots hoorde de Ir. Legen- dre. noodkreten slaken en meteen zag hij een manspersoon vluchten. Hij sprong er achter en was zoo gelukkig den weglooper in te lralen en aan te houden. Op liet politiebureel werd diens' identiteit vastgesteld. Het is Si- man Wiesman, geboren te Galatz (Roemenie), op 2 Januari 1833. Hij is ingeschreven le Anderlecht, Kliniek- straat. De vreemdeling werd betrapt op lvet oogenblik dat hij in den juweelwinkck Huidevetlerss.'traat 39, poogde in te breken. SMARTELIJK ONGELUK TE HEINDONK Gisterenavond rond 10 uur, had op den «Rupcb alhier, een ernstig onge val plaats. Een dnielal mannen uit Terhagen, hadden zich in den vooravond le Hein- donk vermaakt en zouden te 10 u. huis- waarls keeren. Om den weg te verkorten, en daar zij den «Rupeb overmoesien, hadden zij een bootje losgemaakt om over te steken. Midden de rivier, geraakte een hunner de 30-jarige August Van Acker, le Terhagen wonend, te water en ver dronk jammerlijk. Zij lijk is opgevischt vader Fitzsymous zich aan de deurpost vast, om zich staande te houden gedu rende eene. hoestbui, die hem ireigdé le doen nederzinken. Toen het over was lachte hij vroolijk, en zeide dat het de rook van het laatste vuur was, dat hij gebrand had. Het heeft mij zoo aan het ku chen gemaakt, zeide hij, dat ik den moed niet meer had andermaal vuur aan te leggen. Maar Vader, hoe lang moet dit nog duren vroeg Elisabeth op sis- senden toon. O, het zal weldra lente zijri,ant woordde Be Vader, de weken vliegen om, en ik kan hier werkelijk eenig goeds verrichten. De menschen komen van mijlen in het rond naar mij toe; zij liebben de grootste behoefte aan een priester. Ik ben overtuigd, dat het lot van velen onzer is om zich in ho len en galen te verbergen, opdat wij onze vervolgers mogen ontkomen en het volk onze geestelijke hulp kunnen verleenen. Het is mijne vaste overtui ging, dat, zoo de priesters slechts pal slaan cn bereid ziijn le lijden, wij het geloof onder dit volk zullen bewaren, ondanks al de pogingen van Engeland om het te onderdrukken. Vader, zeide Elisabeth, gij hebt geloof ik, niet veel hoop op hel wel slagen onzer zaak. De priester schudde z.ijn hoofd. Kind, zeide hij, eene natie kan evenmin als een enkel vriend in "één oogenblik loeren, hoe zJj zichzelve re- gceren moot. Eene plotselinge, een goede gelegenheid heeft zich voor ons Sluiting gelast van fabrieken te Ougree en te TiIleun Naar aanleiding van de talrijke sterfgevallen, die werden veroorzaakt tengevolge van de schadelijke fabrieks gassen welke in de Maasvallei tijdens een zwaren mist bleven hangen, had de bestendige afvaardiging van de pro vincie Luik het gemeentebestuur van Tilleur en dat van Oug.rée gemachtigd maatregelen le nemen met met oog op de openbare gezondheid. De h. Durieux, waarnemend burge meester van Ougrée en de h. Van Bel le, burgemeester van Tiilleur, hebben thans efk een besluit genomen, waar bij de sluiting wordt gelast van de fa briek, die voor de openbare gezondheid schadelijk wordt geacht. In elke fabriek wordt thans gewerkt aan de plaatsing van toestellen, die de ontwikkeling of verspreiding van de gassen moet beletten. opgedaan, wisten wij slechts hoe haar te gebruiken, doch het is te plotseling gekomen en wij waren er niet op voor bereid. Wij zijn geen vereenigd geheel partijzucht en ijverzucht houden ons verdeeld, en terwijl wij kijven en rede twisten, gdat de t'ijd zijn gang. Indien de lord Protector, zooals zij Crom well noemen, hier eenmaal zijn voet aan land zet, zijn wij verloren ten minste voor zoover dit geslacht be treft, EP de Nuntius dan? vroieg Miary. My Lord de Nuntius is,'gelijk do H. Schrift zegt, een oprecht man,doch bij begrijpt ons volk niet. Eri waarlijk we zijn moeilijk te begrijpen': wij ha ten den gemeenen vijand, én zijn niet willens gemeene zaak tegen hem te maken, uiterst voorzichtig in vele din gen, en tevens hoog zorgeloos in an dere, dapper als een leeuw in fiet ge vecht, toch gemakkelijk af te schrik- door bedreigingen. Wie kan er zjch dan over verwonderen dat de Nuntius inwendig ontstemd is, en een gedrags lijn volgt, die ons verkeerd toeschijnt. J Mary liet den priester en Elisabeth nu alleen, om hu/Ine bijzondere zaken 'af ie handelen, terwijl zij den jongen jmel de bloole voeten trachtte op te sporen, die eenige pakjes, welke eerst op de kar gelegen hadden, gedragen had, welke pakjes enkele versnaperin gen en andere kleinigheden voor den "Vader bevatten, zooveel hun eigen ar moede en de moeilijkheden van het ivervoer ben hadden ii\ staat gesteld, bij een te brengen* J rf yervolgt#

De Volksstem | 1931 | | pagina 2