Is lampa Mini rar ie iü MjzeesOiioiDineüno in Belpië en elders Vrijdag Mei 1931 ÜE POLITIEKE TOESTAND KAMER EER FILM Lessiiig Verroeste Gawestea Taxibestuurder overvallen Vrouwenhoekje Koïkatraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. XXXVII JAARGANG NUMMER ||5 DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gondt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13,te Brussel Rue de Riohelieu, Parijs Bank Building/KIngsway, 20 Londres W. C. 2. H. Emilius Zonop4,03Zonïl7,32 E. K. 24 V. M. 31 leèken aan de groepleden. Men ging een'grondbeginsel le beslissen. Mits enkele jkere-1, die aan de Waterloolaan den wa- ^nkel voorgedaan sedei.t Herfst 1930, vergadering houden. Inderdaad, allen toegevingen kunnen de twee part!}en 'gen verliet, kan 1,55 m. groot zijn, .isiZij nam een aanvang in de sleden waar, - ,--1 r. tT- ,fi „«n 1 A r. rf nrtol morr'iviinon on HA f.O'O D C T cl Het tempo waarmedo de socialistic sclio Sowjsl-Republickfiti hun vijfja renplan doorzetten bewijst ons de ontembare stootkracht die dit plan voorzit. De groots stootkracht gaat uit vau den landbouw, Hier speelt de tractor de hoofdrol. D« gesocia liseerde bebouwbare oppervlakte is van 48 millioen ha. tot 143 millioen ha- gestegen in 1931. De tarweop- brengsl is gestegen van 71 millioen ton op 86 millioen ia 1929. Men re kent voor dit jaar op een vermeerde ring van 2 0/0, De oorzaak daarvan ligt in het feit dat het trsctoreupark van een millioen pond in den loop van het jaar verdubbeld is. Dit rcuzenmachinisme is in gang gedreven door een onbuigzamen wil Daardoor groeien die collectiefbe- drijven voortdurend aan. Met het voorgaande jaar steeg do uitvoer van landbouwproducten met 13,7 0/0 en bereikte de waarde van 394 millioen roebel. Alleen do uitvoer van vlas, Iruit, wijn, enz. steeg van 83 op 195 millioen roebel. De petroleumuitvoer steeg van 3,6 millioen ton op 4,6 millioen ton in 1930, Het dumpingstelsel op do russisch» waren toegepast, bracht over de we reldmarkt een daverenden inval. En nochtans de weroldindustrie zelf was grootendeels zelf oorsaak van die crisis-verwekkende prijzen. Steunen de westerscho kapitalisten de Sowjets niet met geld en technische raadge vingen Heeft Amerika Rusland geen machienen geleverd voor meer dan 240 mil. roebel? Leverde Duitschland geer, machienert voor 200 millioen roebel Eu dan, was Amerika ver wonderd, dat Rusland hare markt overstroomdo met 5 millioen bushel tarws aaneen prijs die44 cente bene den den marktprijs kwam te staan Trekken de Franschon nu zelf gean duizenden ton petroleum uit Rusland? Bouwen de Italianen in Savona geen duizende reuzen-reservoirs voor Rus sisch petroleum Heden lijdt Enropa onder den dumping der russische landbouwpro- dukten, morgen komen de Industri- eele waarden aan de beurt Is dit niet grootelijks de schuld van Europa zelf Om de lieve leve ringen wordt bet lot van Europa aan de Russen overgeleverd Het Vijfja renplan heeft zichtbaar goede resul taten. Wij leven in het groot gevaar de wereldrevolutie te zien uitbreken door het egoisme der kapitalisten- worold. Door bun egoisme bereiden do kapitalisten van Europa bun eigen ondergang. Zoovelen en zooveel heb ben ze reeds verpletterd. Nu zoeken ze zich zelf te verpletteren P.B. Woensdag namiddag- heersclife eene zenuwachtige stemming in de Kamer, waar M. J asp ar niet aanwezig was daar li ij in den Senaat de. bespreking der taalontwerpen bijwoonde. Vale leden, ook rechts gaven uiting aan hun ver bittering, en verklaarden dat zij van de eerste gelegenheid de beste zouden ge bruik maken om M. Jaspar, te doen tuimelen. In de liberale groep zag men vooral M. Jennissen uiterst opgewonden te keer gaan. Nog denzelfden namiddag zou hij den heer Jaspar. interpelfeergn: een dergelijk dictatoriaal optreden kon geen minuut langer, geduld wórden. Verschillende andere liberalen zag men heen en weergaan, en groo-te ge baren maken. Men zou op dtit oogenlbik -voor de heele ministergroep geen hal ven frank verwed hebben. Het moe.delooze hoofd van een mi nister die goed begreep wat er'omgin deed op dit oogenblik denken aan de koppen van de kermistent met liet op schrift «le massacre des innocents» iH, Devèze gaf op zeker, oogenblik een verdwenen uit de zaal. iB;e beraadsla- gemakkelijk 't akkoord geraken. Wnn- gingen duurden meer dan anderhalf meer de verdediging van Luxemburg uur. Wederom trad M. Devèze als ad- vast is verzekerd i,s de r,ol van de wet- yokaat voor de. regeering op. Wanneer gever ten einde. de leden in de Kamer kwamen bleek M. Poullet wenschl de regéering er- insgelijks jong, 20 jaar, en heeft een de groote magazijnen cn de coöpera tieven het toeken gaven tijdens den grijs pak en een vouwhoed. De taximeter duidde de som van 241 frank aan, zijnde de prijs van den rat. Men Eflold onmiddellijk een klopjacht dat bet een storm was geweest in eed glas water. M. Jennissen had hen ver zacht van de interpellatie achterwege tè laten. Men hoopte dat M. Jaspar in de zitting van Donderdag namiddag eenigen uitleg zou geven over zijn doen en laten van de vorige dagen. Midderlerwjjl hield M. Poullet in openbare vergadering een rede, waar bij hij de voorstellen van M. de Bro- que.vilte met buitengewoon redenaars talent verdedigde. -Het heele verdagingsvoorslel van M. Huysmans brak hij netjes af. En dadelijk trok men reeds de con clusie dat de heele rechterzijde waar schijnlijk Donderdag,-tegen Set verda- gingsvoorsLel zal stemmen. Eenerzijds waren de liberalen gekal meerd, terwijl M. Poullet de regeering kracht(ig had geschraagd. Slotsom in weinige uren was de toestand van het Kabinet Jaspar lieele- maal ten goede gekeerd. Donderdag voormiddag houdt de rechterzijde eene vergadering om den toestand te. bespreken. Van die bijeen komst zal het eindelijk besluit afhan gen. Het zou ons niet verwonderen dat alles in orde komt. over geluk te hebben afgezien van de.in liet boscli maar alle nasporingen bleven vruchteloos. Het parket heeft thans de zaak in handen. De toestand van het slachtof fer Hoewel renstig Js niet levensgevaar lijk. Zittingen van Woensdag 20 Wlei 1931 morgendzitting De zitting vangt aan om 10 ure on der voorzitterschap van M. PONCE- (LETT, De militaire kredieten M. DE LILLE zal de kredieten niet stemmen orndat het Vlaamschc volk geenc voldoening heeft met de huidige inrichting van het leger. M. LEURIDAN, yi. Nat., betoogt dat d-e. regeering met haar militaire kredie ten van Frankrijk niet wachten mag tot na de ontwapeningskonferentie en ziet hierin een veroórreeling te .oneer .van de regeeringspolitiel en de vasa- lileit tegenover Frankrijk. M. HUYSMANS stelt voor de militai re kredieten te scheiden van de overige posten der buitengewone begrooting. Die. kredieten warden amendementsge- wijs aangevraagd en doken dus ineens opzonder eenige memorie van toe lichting. Zij zijn technisch nog parle mentair voorbereid te komen uit inter nationaal oogpunt, op een ongepast oogenblik. Het socialistisch standpunt wordt ook uiteen gezet door de heeren DE GON1NCK, en VAN DER GRACHT, so cialisten. De zitting wordt geheven om 12 u NAMIDDAGZITTING Aanvang om 2 ure onder voorzitter schap van M. PON GELET. De militaire kredieten M. COLLEAUX, soc., spreekt van de huidige toestanden vergeleken bij de vooroorlogsche. Ilij hoopt dat de leger staf het vraagstuk van de landsverde diging ernstig onderzocht heeft. Voor het overige heeft spreker geen lessen in vaderlandsliefde te ontvangen te meer daar hij in de.eerste plaats vaderlander is en niet zou aarzelen in de keus tusschen zijn land en het so cialisme moesten de belangen van het land ovoreenigbaar blijken met de so cialistische opvattingen (Onderbre kingen bij de fronters). De redenaar verklaart zich tegen de legerontwerpon omdat deze hem on doeltreffend voorkomen. Men zou het stelsel van gewapende natie volledig moeten toepassen. Men kan heel wel wachfen met deze ontwerpen zegt M. Colleaux, daar er thans geen gevaar van oorlog bestaat noch in 't verschiet is. 'Mi. de BROQUEfVILLE, minister van landsverdediging, doet een beroep op de vaderlandsliefde van alle Belgen, voor de verdediging van het land. M. POULLET spreekt van op zijne bank. (MM. Vandervelde en de Broque ville die beiden wat har.dhoorig zijn gaan zich voor den redenaar plaatsen.) Spreker zegt dat de discussie feite lijk gaat om het stelsel van Hollebaut dat overeenstemt met het Fransche stelsel en vermeerdering vergt yan ef fectieven. Heeft de Kamer zich met bij zonderheden in te laten derde verdedigingslijn, namelijk die van Antwerpen. Hij zou echter van den minister daarover eene fob me el e ver klaring willen. M. de BROQUEVUjLE. Wij wen- schen niet beter dan dat de vredestoe stand zooizeer vaster worde dat wij ook de tweede en de eerste lijn kunnen af schaffen. f M. VINDEVOGEL vindt het gevaar lijk aan de eene of de andere zijde par tij te kiezen wanneer het uitgemaakt is wij alleen ons zeiven niet kunnen verdedigen. Daarom ook isi Vlaanderen vijandig aan het Franseh-Belgisch ak koord. Men spreekt altijd van liet gevaar uit liet Oosten. Waartoie dient dan Lo carno 2 Wie zal er beweren dat I>uitschland met een leger van 100.000 fnan aan Frankrijk den oorlog zal verklaren De openbare meening zal niet begrij pen dat men op het oogen'olik dat de loionen van bedienden en ambtenaars worden verminderd, dat nieuwe belas tingen worden ingevoerd, miljoenen worden verkwist aan militaire uitga ven. Spreker verklaart zich voor de her ziening van het verdrag van Versailles dat volgens hem den oorsprong Is van alle gebeurlijke komende moeilijkhe den. M. HERiMiANS spreek tin denzelfden zin als M. Vindevogel en de zitting wordt geheven om 6,15 ure. EUREKA Voilazei mijn vriend., en met een deftig handgebaar, reikte hij me zijn krant over Nu zijn we gered Minister Hmtart heeft de gulden for- rrmul gevonden Groote bezuiniging k geboden. Hij heeft al zijne kollegas aange spoord aan duitenklieverij te doen. Zou hij speciaal geschreven hebben om de onkosten te doen verminderen in goudfrank a.u.b. van ons aandeel in den Volkenhond van Gene ve, waai* Belgie aan een hoekje van de tafel zit, waar de duitsche schulden ge durig worden verminderd, en waar de vredespolitiek alleen met- dichterlijke woorden na. Balthazar-festijnen wordt gediend Dat alles riep mijn vriend me toe in een echte roes van welsprekendheid, en hij klopte op de tafel zoodat de gla zen op den disch rinkinkten - En hij liet mij den tijd niet een woordje te plaatsen Hij spreekt alleen van de begroo tingen tijdig in te dienen en hij wil van geen aanvullende kredieten meer weten. t Is daarom zeker dal hij het 'mager budget van den middenstand duizenden.... Nog geen druppel in de zee... terwijl 5 1923 98e trekking van 30 Mei 1331 S. 7.700 n.5 uitkeerb. met fr.100.000 S. 364,852 n.2 uitkeerb. met £r.100.000 S. 291,605 n.3 uitkeerb-. met fr. 50.000 S. 105,008 n.4 uitkeerb. met fr. 50.000 S. 71,565 n.2 uitkeerb. met fr. 50.000 De 15 volgende loten zijn uitkeer- baar met 10.000 fc.: 85,830 n. 5 245,244 n. 3 153.543 n. 1 3F2.018 n. I 31.902 n. 5 861,109 n. 5 369.il32 n. 3 52,482 n. 4 46,300 n. 2 224,227 n. 1 109,519 m. 4 357,155 n. 1 241,496 n. 2 309.470 n.4 357.098 n. 5 De andere nummers, van bovenstaan de series zijn uitbetaalbaar met 550 fr. elders millioen-en in rook en parade ver gaan.... En nogmaals een prikje naar de staatsbedienden die geen vergoeding voor uitzonderlijken arbeid meer uitbe taald w-orden-... zonder voorafgaande goedkeuring van den Belgischen Schat bewaarder. Nu is ons land voorzeker gered. In Belgie kniezen ze op koperen centiemen maar de groote brieven laat men vlie gen dat vliegt. Mijn vriend snakte naar adem en naai' zijn glas. IIc las aandachtig de gazet... om te kunnen nadenken. Hij was nogal geweldig geiveest, mis schien wel overdreven, maar hij toch vele waarheden gezegd Of denkt gij niet zoo, vriend lezer Hamlet de Tweede. Zomer. Deze vooruitzetting van professor, Baudliuin blijkt erg gewaagd. Voor den vleeschhandel speciaal ver wijzen wij naar onze vroegere artikels dienaangaande. Wat de coöperatieven en de groote warenhuizen betreft, meenen wij dat de professor dit moeilijk met echte ge gevens zou kunnen staven. Wij herinneren ons heelwel hoe. in een Brusselsch blad elke eerste poging tot het doen dalen der prijzen met vreugde werd aangestipt en dat voor heel fiet land. Daar lazen wij nooit de namen van coöperatieven of groote warenhuizen, 't Waren kleinhandelaars die het voorbeeld gaven. En waren het geen coöperatieven die samen spanden om het dalen van den broodprijs in den beginne te keer le gaan Hadden wij tijd en plaats wij zou den dat allemaal in 't lang en in 't breed kunnen doen utischijnen. Intusschen protesteeren wij legen hooger aangehaalde onbeminde en on verdiende lofbetuigingen aan T adres van de coöperatieven en groot waren huizen. Onze kleinhandelaars mogen fier. het hoofd reclit houden F. Met een hamer neergeslagen In de Balisstraat to St. Pi eters Wo- luwe gebeur.de er eene stoutmoedige bandietenstreek. Dinsdagmiddag omstreeks I uur, stapten, op den hoek van do Kruisvaar- tenstraat to St. Joosl-ten-Oode, d-rie jonge kerels in de auto van Vermeiren, om zich naar Ukkel te laten r.ijden. Aan de Walerloosche baan, verliet een hun ner den wagen. De twee andere ver zochten daarop den bestuurder naar Waterloo le rijaen. Ter bestemming aangekomen, aten de «klanten» in het eethuis X., waar na zijn Vermeiren last gaven over. Ter vueren naar Weliiekend te rijden. Ten slotte zouden zij in de Balisstr., te. Woluwe een afgelègen wijk aan de.ii boschkant uitstappen. Een van beiden deed alsof hij zich ,in voornoemde straat, naan het num mer 27 begaf, terwijl de andere onver- hoecis den taxichauffeur met .een ha mer (e lijf ging. De ongelukkige viel bewusteloos op de. straatsteenen, bloe dend uit ee,n gapende hoofdwonde. De bandieten wilden met de auto vluchten maar slaagden er niet in den molon in beweging te krijgen. Het slachtoffer kwam spoedig tot het bewustzijn terug en niep om hulp. De twee bandieten vluchtten ijlings het bosch in en lieten hun hamer aohter. [n de auto lag den wandelstok van een hunner. De taxib'estuurder VermeiTen waar schuwde onmiddellijk de politie en gaf de persoonsbeschrijving van de daders op. De man mot den hamver is ongeveer lm.60 groot, bleek van gelaat, blond, draagt een zwart pak en een zwarten vrouwhoed; hij zou 20 tot 25 jaar oud Wat staat er voor de deur De schommeling dejr detaiipiijzen heeft gedurende de laatste maanden reeds heel wat kopij bezorgd aan de wereldpers. Aan de hand van Professor Baudhuin hebben wij hier dikwijls over dit zeer belangrijk middenstaiidsvraagstuK ge schreven en het daarenboven in. aller lei gelegenheden van andere zijden be licht. Professor Baudhuin in «Le Vingtiè- rae Siècle» schrijft dat da wezenlijke daling van de detailprijzen slechts in November 1930 een aanvang nam. «Toen was de index, die 897 had be reikt, wel gedaald met 25 punten, doch dit was grootendeels aan de seizoen- daling te wijten. Opdat de detailprijzen beïnvloed werden doc^ de prijzenschommeUng over de wereld, moest deze eerst een groote uitbreiding nemen En professor Baudhuin gaat ver der «Talrijk zijn de oorzaken van deae vertraging. Voweerst de normale dé- calage, cfie bij stijging als bij daling wordt vastgesteld en dit bij ajle cri sissen. Daarbij komt nog dat onze prijzen naar de stijging georiënteerd stonden tengevolge van de stabilisatie; deze wending moest eerst geneutrali seerd worden vooraleer rechtsomkeer mogelijk was. Daarbij komt dan nog dat In tmzen index een groote factor De invloed der vrouw Omdat het voor vele onzer zal zijn 'n echt goeden raad, waarmee we ons voordeel kunnen doen, ontleenen wij aan 't artikel De invloed der. Vrouw» in 'n buitenlandsch weekblad, het vol gende r Men kan er, bijna zeker van zijn, dat als men een man ontmoet, wiens le.ven en werken van beteekenis zijn, hetzij in het openbaar, godsdienstig of maat schappelijk leven, of die zich een naam heeft verworven, op handels- of kunst gebied, dat. in de levenssfeer vari dion man, wellicht op den achtergrond, bij na onzichtbaar, een vrouw haar in vloed heeft doen gelden en dat een moeder, een eehtgenoote of een zuster de eenvoudige maar. toch onmisbare» drijfveer is geweest, die den man aan spoorde t.ot ontwikkelingen van zijn talenten tot breeder ontplooiing van zijn energie. Men kan zelfs bijna het tegenovergestelde volhouden, dat, wan neer het leven van een man een mis- Tj'^ lukkig wordt, dit veelal daaraan te wij ten is, dat geen enkele waarachtig goe^ de vrouw met volle kracht van haar liefde en toewijding in hem geloofd heeft en hem ondanks zichzelf in het spoor heeft weten te houden. En hij het welslagen van een levens loop behoeft men niet alleen te den ken aan de grooie mannen, die zich on derscheiden hebben door opvallend groote daden. Op zich is ieder leven, even belangrijk, omdat het werkelijk leven de ziel betreft die voor ieder mensch bij God van dezelfde waarde is. De arme, in het zweet zijns aanschijn^ tobbende daglooner heeft wat zijn ziel aangaat naar hetzelfde doel le streven als een eerste, minister en niemand dan God zal kunnen uitmaken, wiens leven het meest waardevolle is. Al heeft dan ook niet iedere man voor zijn maatschappelijke positie be hoefte aan een «leidende ster» of aan voortdurende vrouwelijke inspiratie, al zijn er heel veel mannen, die èn ala mensch en als werker de volle maat verantwoordelijkheid dragen bunnen, hetzij die in het klein of in het groot wordt vereischt, toicih blijft in hel le ven van iederen man de invloed dejj vrouw als een wegwijzer, waarnaar, men ziiet zelfs bij het gaan op welbe kende paden. Iedere goede vrouw kan zulk een wegwijzer wezen, doch wel voorname lijk natuurlijk de getrouwde vrouw, voor haar echtgenoot. Wat een man behoeft is vooral iemand, die onvoor waardelijk in hem gelooft, zelfs al zoit hij aan z»Ich zelf twijfelen; iemand, die steeds gereed is, hem aan te moedigen^ die hem zelfs bij een mislukking of tegenslag nog waardeeren en zelfs b«-j wonderen kan terwille van de pog£ng> diie hij aanwendde, ook al bleef die. zon-' der resultaat. En natuurlijk m'jt éeïi stijgende bewondering bij Verkregen wordt toegekend aan den vleescbhan- del, die slechts zeer laattijdig aan het j succes (wamt mian lief dat jpetf zijn. Zijn medeplichtige is grooter, 1 Jdalen ging en dan nog zeer moderatoihict misschien, raaar hij 3fs op dat putxt m. 70 cm. heeft zwart haae en een ivoor wat het mager vleesch betreft. Heel fjdel ei\ gevoelig yoofj een yleieS Dcenszins zij KgsJLt, '&lefiht$ over hetjsnor en draagt 'eert ovsrjas, B$] werkelijke clajing heeft zich

De Volksstem | 1931 | | pagina 1