De Rijkdommen van onzen Congo 18 03 Financieels Toestand LÊGÉmmjïvs Donderdag Juni f951 Koningin Wiihehnina te Parijs Wat Duitsehland betaalde Hei bewaren van eieren Bel gen op bezoek te Parijs K ft m E R Voor onze Handelaars XXXVII JflöRGftBIG NUlflMEB J38 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoou 114. DAGBLAD—20 Centiemen Uitgartr J. Van Nuffel-Da Gendt. Publiciteit buiten het Arrend. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, lo Brussel Rue de Riohelieu, Parijs Bank Building.'Kingsway, 20 Lo ndres W. C. 2. H. Ephrem ÏZonop3,48Zonat7,55 E. K. 23 V. M. 30 De heer P. Jo.nssans, bestuurder van Ona koloniaal Office heeffc in oen sterk gedokumenteerd artikel een bs'angrij- J<e studie gewijd fian da economische bedrijvigheid onzer Afrikaanscha be* zitting: Hij hoeft er een nauwkeurig bilan over opgemaakt en de aanwijzin gen, die hij levert, zijn zeer gewichtig op het oogenblik dat de economische crisis, die de kolonie ni3t spaarde, oen zekere vrees deed ontstaan, die niot kan verrechtvaardigd worden. Na de studie van den heer Janssens gelezen te hebben, gevoelt men zich oprecht gelukkig te kunnen waarne« men welke reuzenw«2doorloopon ward Bodert den dag dat het genie van Lee -pold'if, aan ons gewettigd vertrouwen de deur van Midden-Afrika openzette. Op het huidig oogenblik heeft da ko lonie, in ons economisch leven, zulke plaats ingenomen dat men zonder overdrijven bevestigen mag dat het verdwijnen van Congo voor ons eane echte ramp zou zijn, Onze Afrikaansche bezitting telt 16.000 Belgen: ambtenaars, nijveraars handelaars, op eene totaio bevolking van 23.000 blanken. Die Belgen leven .moestallen van de hulpbronnen def kolonie en hetzelfde mag men zeggen van do 325 Congoleesehe of Belgische - maatschappijen* over een kapitaal be schikkende, einde 1929, dat man oyas milliard schatten mag, maatsoh;as*!Jë"fl wierUpersoneel vergoedt wordt mat do winsten vnrwezentlijkt door do kolo niale transactie. Het belang dezer transacties kan ge meten worden, zonder dat hot uitge put zij, door hst cijfer van dan inv09r, en den uitvoer, cijfer dat niet ophield te vermeerderen volgens een besten dig rythme en dat in 1929, voor den in« voer, 814.553 ton bereikte, ter waarde van 1.943 millioen, en den uitvoer, eene hcoveelhaid van 300.000 ton, vertegen woordigend® eene waarde van 1.444 millioen frank. Om don invoer van Belgische pro ducten te bevorderen, kunnen er bij zondere maatregelen getroffen worden. De eerste van bestuurlijken aard, kan zonder uitjtel verwezontlijkt wor den* Het is onvoldoende de naamlijst on zer cominercieele statistiek ta ontwik kelen met za in overeenkomst te bron gen met da tarisflijsfc der koloniale tolrechten. Da statistieken tot nu toe gepubliceerd, geven inderdaad weinig bepaalda aanwijzingen. Zij bevatten te voel algemeene rubrieken, die tal van artikels omvattan, waarvan men U'.t dien hoofde, hat belang van den invoer naar Cango niet kan bepalen. Welnu, dit bepalen kan voor onze algische voortbrengers van groote waarde zijn, waarvan heb binnendrin gen in de kolonie zou leiden. Da tweede maatregel hasft juist be-* trek op de fechtstreekscho werking on zer nij varheden. Die rechtstreekscho werking zal ver gemakkelijkt worden den dag wiarop de toepassing van dan voor'gaanden maatregel, betreffend© do statistiek,da afzetwegon zal aangeduid hebban, die Congoland nog heeft voor verscheide ne speciale takken onzer industrieele bedrijvigheid. T*n einde da rechtstreekschs wer king dar Balgen aan to vuren, zullen we wijzen op hst aanzienlijk werk. in do Kolonie ondernemen, door ver scheidene mededingon.de landen Duitsehland, Italië, Tchekc-Slövakio, Japan enz. Japan bijvoorbeeld zendt commer cieels missies, afgevaardigd door voor- namï induatriaole firnias uit dit land. Italië volgt denzelfden weg en zoekt zelfs rechtstraekscha zeevaartlijnen aan to leggen. Dat alles moet van aard zijn de bijzondere aandacht onzer be langhebbende landgenooten te wekken. De darda maatregel betreft de ver plichting van aankoop door het goe vernement opgelegd aan die vergun ningen bekwamen van land en mijnen; verplichting zich in België te bevoorra den in verhouding van eon zeker per cent hunner noodwendigheden, per cent dat verhoogd zou kunnen worden voor de toekomst, met 80 0/0. Dezelfde verplichting zou men kun nen verscherpen.voor do maatschap pijen waarop hstgoevernsme.it invloed kan uitoefenen- Hoe stond het met den Invoer in 1929 Op L940 millioen was het deel van België 970 mihoen, zij omtrent 50 0/0- Dit overschrijdt het deel dat de andere staten bekomen toor den in voer in hunne koloniën. Onze toestand is dus voldoende. ('t Vervolgt,) Vergadering der rechterzijde van den Senaat. De rechterzijde van. den Senaat ver gaderde Dinsdag morgen en. hoorde eene uiteenzetting van M. Houtarl over den financieelen toestand van het land en over de wetsontwerpen, thans in hot /Parlement neergelegd, om dien toestand ie regelen. Een gedachten-wisseling had idaats en de rechterzijde heeft besio- t en haar, vertrouwen aan de regeering te yerleenen. De Binnenlandsche leening Het Parlement zal dch eerlang bezig te houden hebben met de fiskale ont werpen en met de binnemandsche lee ning. Nopens deze leeniftg is het nog niet mogelijk met zekerheid eenige in lichtingen te verschaffen. Er werd reeds 'aangekondigd dat zo zou uitgegeven worden aan 97, en 5 t.h. opbrengen maar men moet er op wijzen dat de on derhandelingen onderbroken door den val van voorgaande kabinet nog m;oe ten hernomen worden. Kortelings zal ju en er meer over. vernemen. BERICHT De militianen van 1932, die eene van de volgende specialiteiten uitoefenen. paswerker, gareelmaker, auto-voerder, teekenaar, electriek-bewerker, smid, Uurwerkmaker, werktuigkundige, bril lenmaker, draaier, schrijnwerker, ijzer- werker, en als ook de telefonisten-sei ners, en die verlangen hun dienstter- im:ijn in het grondver.weer tegen lucht schepen te voldoen, zijn verzocht hun ne aanvraag in te dienen bij den bevel hebber van Grondver.weer tegen Lucht schepen, Ste-Anna's kazerne te Bac ken, zoo gauw zij voor h-el wervingsbu reel verschenen zijn. Al de noodige inlichtingen, voor het pnderzoek over bekwaamhoai in hunne specialiteit, zullen, hen verschaft wor den, De aanvragen worden, aangenomen tot 31 October 1931. jDe militianen aangeduid voor het G. T..L het welke eene tweetalige een heid is, zijn maar, aan acht maanden dienst verplicht. Dinsdagmorgen in de Fransche hoofd stad aangekomen Met de gewonen trein aan welken twee salonrijtuigen waren gehaakt, zijn Dinsdagmorgen te 6 u. 54 konin gin .Wilhelmina, prins Hendrik en prin ses Juliana met gevolg op het Gare du Nord aanngekomen. Op hei station wa ren ter begroeting aanwezig de Neder- landsclve gezant te Pauijs. jhr. dr. J. Loudon en diens echtgenoole evenals de voornaamste leden van het gezant schap. Generaal Braconnicr vertegen woordigde den president van de, repu bliek, terwijl de chef van hat protokol de Fouquè'res en kapitein Sauzy al vertegenwoordigers van maarschalk Lyauley aanwezig waren. Na de be groeting begaf de Neder, .mdsclie ko ninklijke familie zich onmiddellijk per auto naar de beschikbar^ gehouden villa te Chevreuse. De slachtoffers to Santos overgebracht Kort na de noen komen do vrachtwa gens op het kasteel aan met. de eerste lijkkisten. Eene dichte menigte staat aan de afsluitingen en de nabij liggen de straten zijn vol volk. Geen woord, een geluid stijgt uit deze massa. Op eens een plotseling rumoer. Het is een peloton agenten-wielrijders dat aan komt, gevolgd door de tragische stoet. Al de hoofden worden qp'bioot. De ont roering staat op al de gezichten te le zen wanner de militaire vrachtwagens voorbijrijden. De wagens houden stil bij de doodenkapel. M. Cassegrain, burgemeester van Nantes-, vergezeld van ganech het ge meentebestuur en van al de personali teiten der stad. komt vooruit en houd', stil op enkëlepassen der vrachtwagens. Zij blijven blootshoofd de overbrenging der 77 lijkkisten bijwonen. Om vier uur namiddag zullen de fa milieleden der ongelukkige slachtoffers in het kasteel 'toegelaten 'worden. De vrachtwagens zijn terug vertrokken naar St. Nazaire. Ten 15 ure bevindt zied eene dichte menigte voor bet kasteel. Per groepen van tien mogen de nieuwsgierigen voor de geopende lijkkisten defileeron. Ten 18 ure zijn 32 drenkelingen herkend, 24 vrouwen, 4 jonge meisjes' en 4 mannen. Pijnlijke tafcreelen volgden zich on ophoudend op. Te Pornic zijn lijken aangespoeld. Enkel 3 bedienden op de 35 terug naar hun werk. Maandagmorgen kwamen er op de bureelen der «Union des Coopérateurs» te Saint-Nazaire, slechts 3 bedienden op 35 naar hun werk. De óverige 32 wa ren in de ramp omgekomen. In eene fabriek ontbraken 1L0 werklieden, eveneens door de vreeseljjke schipbreuk in de golven verzwolgen* Belgie's deelnernirag, "De h. Jlymans, mmisUr yan Builen- laridsche Zaken, heelt den Belgischen gezant lo Parijs- gelast, den president der Fransche Republiek de deelneming van den Koning aan te bieden en aan de Fransche Regeering dezer der Belgi sche Regeering, ter gelegenheid der droeve ramp nabij Saml-Nazairm In antwoord op de vraag van een lid, Leeft de parlementaire sekretaris der Thesaurie medegedeeld, dat wanneer men rekening houdt piet de op 15 Juni 1931 vervallen bedragen, de betalingen, sinds den wapenstilstand door Frank rijk aan Groot-Britannië gedaan in korting op de oorlogsschulden, 43 mil lioen 600.000 p. sterl. bedragen, ter wijl Frankrijk 200 millioen dollar, heeft afgelost aan 'de Vereenig.de Staten. Ita lië heeft aan Groot-Brilt anie 2'; mil lioen pond sterling betaald en aan de Verecnigde Staten 39 millioen 620.000 dollar. Wat Duitsehland betreft, met inbe grip van de heden vervallende bedragen heeft het Rijk reeds 20.520 millioen mark voor Hors!cl betaald. De eieren zijn nu betrekkelijk goed koop. We kennen zeer goede huishoud sters die nu eieren opleggen. In Oogst-Seplember .worden ook vele eieren opgelegd. Bij het inleggen van eieren is het af sluiten van de lucht e-erie groote zaak Dë lucht doet de eieren bederven. Eieren kunnen genoeg eenige weken bewaard blijven met ze in boterpapier <'.e wikkelen. Bestrooi den bodem van een kistje met een dikke laag droog zout. fiet zout. wordt lo voren in den oven gedroogd én daarna fijn gemaakt. Plaats er de eieren in met de punt Een zeker aantal yo Iks ver te gen- naar onder en vul d.e tusschenruimte voordigers en senators, denkelijk on- aan met zout. Het kistje eens per week der de°leiding hunner wcdorzijdsche keeren. In plaats; van zout kunt ge voorzitters, zullen de Parijzer. Kolonia le Tentoonstelling bezoeken en in zon derheid de Belgische sectie, in den loop. der week van de Belgische feesten die aanvangt op 1 Juli. Zij zullen op Dinsdag 7 ffuli aan een groot feestmaal deelnemen, aangebo den in de prachtige ontvangstzaal van liet bestendig Muzeum der Koloniën, door M. Carton, algemeen commissaris der Belgische sectie. Eene ontvangst en een concert zullen op dit fees-'maal, dat door e*en lid der. regeering zal yoQ!> gezeten worden, volgen* droog zand, zemelen of zagemeel bezi gen. Ge kunt de eieren lang bewaren in kalkwater of waterglas. Een kg ver- sche vette kalk vermengt ge met. tien liter zuiver water en ge hebt kalkwa ter. Roert ge '1 liter waterglas onder tien Zitting van Dinsdag, 16 Juni 1931 De zitting vangt aan om 2 ure, on der voorzitterschap van M. PONCELET De Ramp van Saint-Nazaire M. PONGEiLET, voorzitter, voor; de rechtstaande vergadering, betuigt aan Frankrijk de deelneming van het Bel gisch' Parlement naar aanleiding van het vergaan van de «Saint Phiiibe-rl» bij Saint-Nazaire. M. RENKIN, eeysIs-minister, sluit zich hierbij aan. Nationale begrafenis voor generaal IWichet Minister Reuk in brengt hulde aan de nagedachtenis van wijlen generaal Mi- chiel en dient, in hol Franse if en in het Ne,derJ a ndsch, liet- wetsontwerp in waarbij voor een nationale, begrafenis wordt gezorgd. 3D it ontwerp wordt verwezen naar een bijzondere kommissie, die op staand-en voet vergadert. M. MARCK, namens de bijzondere kommissie, brengt een gunstig verslag uit nopens het. ontwerp van na Donate lijkplechligheden voor generaal Michel. M. DENS, (minister van landsverde diging huldigt den overleden veldheer. MM. J AQUEÖMGT TE (kommunist) en DECLERCQ (fronlisi) protesteeren egen het ontwerp in zulke grove ter men dat de voorzitter hun het woord afneemt. I-Iet ontwerp wor.dt gestemd door 79 stemmen legen 12 en 13 onthoudingen. De Rlsgeeringsverklaring M. DESTREE (sec.) meent dai de lieer Van Cauwelaert niet duidelijk heeft gesproken. Ili.j laat toe dat do Walen zich bekommeren om de mani sche toestanden. Wat wil dal zeggen Dat wij dit. niet altijd gedaan hebben Nooit liebt ge de Walen op uwen weg evonden. Vergeet ge dai we de ver- vlaamsching van de r,oogeschooi van Gent hebben gestemd. Waarom1 zegt ge zoo dikwijls dat de lailkwesiie een vrije zaak moet zijn We zijn .ook,-v.aa. die ineening. Misschien hebt ge dit. gezegd voor de liberalen. Spreker zegt dan dat de- grenzen der provinciën moeten gewijzigd wordén de Vlaamsehe dorpen der Waaische provinciën moeten bij da Vlaamsehe provinciën gevoegd worden en omge keerd. M. MARCK, katholiek, spreekt van de militaire kredieten en wii het inci dent van 21 Mei," da', den val uitlokte van het kabinet Jaspar, r.L Haar dag licht stellen. Spreker zegt dat de regeertng in ha re. verklaring niet hoeft gezegd of zij blijft in zake van landsvei dediging bij de plannen van de Bcoqueville. Daar deze de goedkeuring niet wegdragen van verschillende bevoegde legerover sten, kan de lieer Marek dezelve ook niet aannemen. Hij is ten volle t'ak koord met de versterking vr.n Namen en Luik, doch is niet te vinden voor nieuwe vestingen iond Aniverpen. Hij vraagt zelfs da,t de regcering zekere verlaten forten zou sloop en len einde waardevolle terreinen vrij »le maken. M. HTJYSMANS heeft het ever de eco nomische crisis, die steeds nijpender wordt. M. JACQUEM'OTTE [comm T In Maart 1930 heb ik de regeeiing over de werkloosheid willen mier pel loeren, ge hebt mij niet gesteund. 'Mi. HYMANS. Denkt u dal een inter pellatie werk zal geven aan de arbei ders (Mon. lacht.)' M. HUYSMANS. En daarbij wij hebben vroeger geïnterpelleerd. De re geering heeft niet het noodige gedaan om de schatkist te vullen. De zaak der sekwesters is nog steeds niet vereffend Waaarom niet De crisis zou minder zijn indien men de bëiasilngen verle den 'jaar niet verminderd had. Men heeft niets gedaan om ci?: crisis, die aanstaande was te vermijden Op taalgebied zal de socialistische thesis zegevieren de oenheid van cultuur in Vlaanderen en in Wallonië. Dë oplossing der Vlaamsehe grieven zal de eenheid van Belgie v ersiterken. M. HUYSMANS zegt verder dat ër sancties moeten zijn tegen degenen die de taalwetten overtreden. De taalkwestie moet opgelost wor den; dit is de wcnscht van alle partijen IETS OVER HET NEMEN VAN EEN MERK. Da fabrikant was het moe aan de willekeur van den kleinhandelaar blootgesteld te zijn en wenschta zijn produkt te identificeren. Het publiek, redeneert hij, koopt de waar dia hem door den detaillant aangeboden wordt. Mijn produkt is buitengewoon goed. Kon het publiek zijn produkt onderscheiden in da massa van koopwaren dan zou het er speciaal near vragen. Mijn produkt dient dus geiden-1 tifieerd te worden. Zoo ontstond merk. Het was een omwenteling in den zaken wereld. De kleinhandelaar wilde, kost wat kost waren verkoopen die geon merk droegen. Hij boweerde dat deze even goed zijn en zoo veel kosten niet voor hoeft te maken. Talrijke klanten eisc'nten nochtans het gemerkte produkt daar het degelijk was, altijd van dezelfde hoedanigheid, netjes inge pakt en niet hooger van prijs. De fabrikant moest zich inspannen om zijn produkt te lanceeren. Zoo word h'j er toe ge bracht 1) aan publiciteit te doen; 2) zijn ver- koopdienst in te richten; 3) moderne handels methoden te volgen. In don modernen handel speelt het bijzon der merk een niot te onderschatten rol. Tot nu toe hecht men er te weinig belang aan een degelijk merk uit to kiezen. Een goed merk moet sprekend zijn, kort, zeer eenvoudig, gemakkelijk te zien, te lazen en te spreken. Volgende marken zijn zeer good gekozen en hebben ook voel bijval: Oxo, Era, Lux, Kodak. Men zal nooit ingewikkelde woorden nemen; noch woorden met lastige spelling noch we tenschappelijke termen. Indien het merk uit een teekoning bestaat, dan moet deze eenvoudig, sprekend, en niet over Iaden zijn. Groots firmas uit net buiten land doen hun merk voorkomen op hun sehrijfpapier, fakturen, omslagen, kisten, in» pakking, vrachtauto's, enz. Hieronder geven we enkele merken op.ZoO zal men tot de overtuiging komen dat ze geen suggestief of zeer eigenaardig kunnen zijn. Eigen namen zijn niet aan te bevelen. Vroeg of laat komt er een ander merk dat het publiek in de war brengt. B. v. Chocolade Meunier en Chocoiade Manier. Er zijn verschillende manieren om een goed merkte vinden, 1. Men geeft aan zijn produkt een histoid" sehen naam of een naam door een bekende persoon gedragen Klakken "Nelson», kousen Astrid 2. Men bestudeert de scort klanten waar mede men in aanraking komt High life Tailors. 3. Men neemt 2ijn toevlucht tot de vreemde talen Gramophone. 4. Men stelt eenvoudig een feit vast: Haut- Charmeur Philipps. 5. Men lanceert de eerste letters van zijn naam: A. E, G. Fiat. 6. Men speelt met woorden Samva £a- va-seul, 7. Men organiseert aan wedstrijd 't publiek verzoekende zelf een gepa3t woord te vinden. S. Men spreekt van de hoedanigheden van het produkt Noiseless Simplex. 9. Men duidt de herkomst der produkten aan Palmolive Phcscao Congo.leum Coeoso, HOE WINT MEN EEN KLANT TERUG. Het is eigenaardig, het verlies van een stuk van 2 fr. heeft vaak langdurig zoeken en allerlei onderzoekingen, woordenwisselingen met het al het daarmede verbonden tijdver lies ten gevolge. Wat gebeurt er echter als handelsmenschen een klant verliezen Dit verlies wordt vaak eerst na geruimon tijd geconstateerd en dan wordt er nog nauwelijks op gelet. Meestal verricht do boekhoudor de begrafenisplechtigheid door een streep onder de rekening van den verloren klant te trekken. Op dit gebied valt er wat ta Ieeren van da Amerikanen en hun methoden. Een groot huis doet het zoo: De boekhouding schrijft maandelijks reke ningen vcor alle klanten uit, ook voor die, welke niets besteld hebben. Op deze wordt dwars over heel de breedte der rekening een stempel gezet Geen bestelling en op de rugzijde worden niet potlood datum en bedrag der laatste bestelling geschreven. Deze kennisgeving van overlijden» wordt den bestuurder voorgelegd, die haar nagaat en als hij meent, dat er nog eenig uitzicht op een nieuwe bestelling bestaat; den klant een korten persoonlijken brief schrijft. Daarin verzoekt hij met een paar woorden op de keerzijde da redenen op te geven, waarom hij sedert die en die datum niets moer koopt. Hij verzoekt evenwel dit antwoord direct aan zijn persoonlijk adres op te zenden, opdat hij de aangelegenheid tot tevredenheid van den klant kunne afwikkelen. Een gefrankeerde enveloppe voor het antwoord wordt byge» voegd. Betreft het een vrouwelijke klant, dan luidt de brief ongeveer aldus Is 't om 'n verzuim van ons, dat u sinds November niets meer bij ons gekocht hebt Zoudt u ft. u b. een paar regels op de achter zijde van deze rekening willen schrijven en u daartoe van inliggend potlood bedienen en mij een antwoord zenden aan mijn persoonlijk adres Het resultaat van deze methode is zeer be vredigend. Slechts bij uitzondering komt op dergelijke persoonlijke brieven der directie, welker beantwoording trouwens al zeap ver gemakkelijkt wordt, geen antwoord ir». Vaak volgen nieuwe bestellingen, of minstens wor den de redenen opgegeven, waarom er op dit oogenblik geen behoefte is, maar dat men later weer bij de firma zal aanklrppan. TEN BUREF.LE DEZER, schoone keu» liter water, dan. bekomt eene wa-teriLaat ons van de Vlaaxnsche kwestie een Ivan kerkboeken en paternosters in alle lasoplossing. vrij® kwestie maken en alles, zal spoe- iprjjZen. Boeken leert frarrsch zonder, In "Beide gevallen seliikt ge de "eieren ;tligopgelost .worden.meester', 21.00 fr. Duivencachetten In mët de punt naar onder in een zuiverëftl AI. PIERARD (soc.). zegt dat de so- ■aarden pot en qyepgiët ze met dij. op- ëialisten tegen het Vertrouwen der re o^s mg. geering zullen gjeqiymen. Jdöosje en fleschj^ Inkt, twes regels, laan 1250 fr.

De Volksstem | 1931 | | pagina 1