Het voorstel van Hoover 25 Da eujeidonispDos'soenen k Kamer besprokan. Katholieke Actie in Italië Ons Missie-koekje 9 Donderdag Juni 4934 ONZE BELGISCHE KUNSTSCHATTEN DE RIJKSTE DRIE TER WERELD Voor onze Handelaars De Boekerij van Napoleon Kerkstraat, 9 an 2i, Aalst. XXXVII JAARGANG NUMMER 144 Telefoon 114 DAGBLAD 2Q Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-DeGandl^ Publiciteit buiten liet Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Itlaxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, P£''ljs ^nk|||||^"|i'^n^'i"3^Way' ||L°,"'Y|S Y', i r H. Willem Zoneo3,49Zonaf7,56 V. M. 30 L. K. 7 Gisteren deelden wij onze lezers mede dat in de namiddagzitting der Kamer van Dinsdag 23 Juni de inter- pelatie der H.H. Dierokans en De Bunne op het dagorde stond. Daar deze'ondervraging vosr valen onzer lezers van belang is, laten wij hior een breedvoeriger verslag dar be spreking volgen Het gold de interpslatie tot defl be voegden minister over zijn omzend- briei n-0.4 B van 16 October 1930 de controleurs der belastingen verbieden de de dossiers te onderzoeken van de aanvragen om het ouderdomspensioen gedaan door de ouderlingen, na 30 Sep tember 1930, en de vertraging die er voor de oudjes uit voortspruit dit op hun pensioen wachten. .M. Dierckene spreekt alsvolgt De omzendbrief die aanleidin gaf tot deze interpolatie zegt o, m. dat de controleurs dienden te wachten op nieuwe onderrichtingen Rlvorens een beslissing te nemen. Daardoor bleven duizenden dossiers liggen zonder on derzocht te v/Ordon. Dat was het geval voor alle dossiers sinds 80 September 1930 ingediend. Niemand dacht toen waarschijnlijk dat acht maanden later daarin nog geen verandering zou ge bracht zijn, niettegenstaande schrifte lijk aandringen en eane parlementaire vraag. Op daze vraag werd geantwoord dat de onderrichtingen op komst waren Toen na eeno maand nog niata ge beurde, besloten we eindelijk tot eene interpolatie. En wij vragen waarom bleven de onderrichtingen zoolang uit? Wegens gebrek aan personeel? Dosr het aanstellen van tijdelijke badiendon konden vele werkloozen geholpen wor den. En terzelfdertijd zouden de oud jes geholpen geworden zijn door tijdi ge uitbetaling van het pensioen. Nu werden eindelijk op 9 juni j.l. da verwachte onderrichtingen verstrekt. Ik neem aan dat de wet van 14 Juli 1930 veel werk aan de ambtenaars be zorgd heeft, doch het feit staat vast dat met de invoering van elke nieuwe sociale wat, steeds veel werk gemoeid is. Ds minister had dus de noodige maatregelen moeten namen. Zulk3 is echter niet gebeurd, met gevolg dat in- tusschen vele oudo lieden gestorven zijn- Zullen de nagelaten betrekkingen nu san vergoeding ontvangen Ik heb verder den indruk dat het uit blijven van de onderrichtingen eenig* zins met opzet gedaan is om wille van fle politiek van bezuiniging. Zoo staat in artikel 7 van het besluit o. m. dat da renten, vergoedingen wegens f.rbsids* ongevallen, beroepsziekten of door het Fonds der gebrekkelijken aan da aan vragers uitgekeerd, bij da berekening van het pensioen als inkDmsten moeten beschouwd worden. Ik kan zulks slechts schandelijk noemen. M. HEYMAN, minister van nijvsr- hoid en arbeid, neemt da gelegenheid te baat om de kwestie dar pensioenon toe to lichten. Na omstandigen uitleg over de ver schillijs wijzigingen aan de wet -op da ouderdomspansioanon gegeven te heb ben en opgesomd t®t welke groote uit»* gaven de nieuwe bepaling den staat ge noodzaakt heeft, bewijst da minister dat er volstrekt geen spraak is van be sparingen te doen op de ouderdoms pensioenen. Ondanks de hserechend® krisis zijn de uitgaven, ervoor noodig, merkelijk gestegen. In 1980 werden 420 millioen voor da ouderdomspensioe nen uitgegeven, en voor 1931 wordt een uitgaaf voorzien 574 millioen 500 duizend frank. Wat de vertraging in de ultkaoring van de pensioenen betreft, die is het gevolg van het onderzoek in de samen ordening van de dossiers. Het werk wordt regelmatig voortgezet. De vertraging zal volstrekt niat scha delijk zijn voor de belanghebbenden al de pensioenen zullen, met terug werkende kracht op 1 Januari 1931 uit betaald worden. De wijzigingen of liever de verbete ringen door de nieuwe wet aan deze van 10 December 1924 gebracht, var- grooten het getal pensioentrekkendan en bijgevolg de tusschenkomst van dan Staat, Er zullen in de toekomst 870.000 gepen8i0nneirden zijn, te weten 110 000 koppels en 150.000 ongehuwde» weduwnaars of gedivorcaerdan. De boventallige uitgaaf, veroorzaakt door de uitbetaling van de aanvullende vergoeding, baliep voor 1930, 37 mil lioen. Hat verschil tuaschen de cijfers van 1930 en 1931, toont esnc gemiddel de jaarlijkscho verhooginh van 192 millioen aan. Dat bewijst dat de R«- georing de belangen der ouderlingen goed ter harte neemt. Ds minister be- Zie vervolg onderaan volgende kolom. In de YaUkaansohe Stad werden oveï! het gesohil de volgende verklaringen afgelegd De toestand van Belgie 'De «Petit Journal» meldt 23 Juni M. Hymans, minister van buiten- Iandsche zaken, confereerde met baron «Ten gevolge van zekere verklarin- HoutaiT, minister van. financien en met gen van het hoofd der Regeering is het|M< Gutt, die de afgevaardigde van Bel- geschil nog dieper geworden. Het gaatégie was op de conferentie van het thans niet meer. over de Katholieke !y0ung-plan. Aktie» alleen, maar over, geheel de Amerikaansch voorstel heeft het jeugd, die het fascism vooc zich °P~ aspect van eene aigemeene verklaring eischt. die geen rekening houdt met zekere Men heeft gezegd, dat de Heilige particuliere toestanden als die van Bol- Stoel geen verontschuldigingen had ge- gjej eeil land da', vail Dhitschland niet vraagd. Inderdaad: hij heeft slechts ge-'alleen ontvangt dat wat het voor. zijn .vTaagd, dat men leedwezen over het ge- oorlogssehulden fe betalen heeft, beurde zou uitdrukken. Duitschland betaalt -ielkenjare 80Q Men beschuldigt de «Katholieke miljoen aan Belgie dat aan Amerika Aktie» ervan, dat zij anti-fascistisch 380 miljoen te betalen heeft. Zulk hoog is, juister gezegd, dat zij niet aan fas- saldo heeft een uitzonderlijk belang cistische politiek heeft, gedaan. Welnu, voor de Belgische begrooling. alles wat niet fascistisch is, is anti- p>e overeenkomsten van Den Kaag fagcsitischmen kwam. tot het besluitkverden aan het Parlement onderwor- dat de «Katholieke Aktie» hnti-fascis- ,pen en 't Young-plan werd bijgevolg tisch was, omdat ze niet aan fascisti- eene Belgische wet. sche politiek deed. Men heeft ook ge zegd, dat de «Katholieke Aktie» haar, vergaderingen heeft .gehouden in 'n pa leis, dat diplomatieke onschendbaar heid bezit. Wij herhalen wat wij reeds gezegd hebben: die kwestie Heeft niets uit te staan met het internationaal recht. Men verwijt ons, dat wij in ver schillende streken wanordelijkheden hebben uitgelokt door het verbod 0111 processies le houden. Men leze de om zendbrieven aan de plaatselijke fascis tische organisaties, en men zal zich een denkbeeld kunnen maken van dc pogin gen, door de burgerlijke overheden aangewend om le iedere wijze proces sies te doen houden, wat onvermij dêlij- kerwijze incidenten moest uitlokken. Het geschil, zegt men eindelijk, zou tusschen de twee partijen moeten blijven. Neen! de Paus, Vader van al dc geloovigen, werd rechtstreeks ge troffen door de gebeurtenissen in Ita lië; en daardoor werden de geloovigen van heel de wereld in de zsak betrok ken» In die voorwaarden kan geen de min ste wijziging ingezien worden van dit plan, zonder nieuwe internationale on derhandelingen en een nieuwe overeen komst. die aan de goedkeuring der Bel gische Kamers zou voorgelegd worden. Voor het oogenblik m.oet men herin neren aan den heel bijzonderen toe stand van Belgie. Alle internationale bijeenkomsten hebben erkend dat dit land zulke zwa- verliezen geleden heeft, en dat het zoo zeer benadeeld werd dat het op eene bijzondere behandeling recht heeft. N. d. R. Gisteren deeldeh we me de lioe het problema waarschijnlijk z.ou opgelost worden door eene Ameri kaansche lcening voor de benadeeligde landen. Dit. nieuws verschijnt vandaag in meeste dagbladen, als komend uit ze kere bron. Het wordt in alle geval ner gens tegengesproken. Da AmerikaanEche pers De Wlissie-Ijver in Ierland •Een overzicht yan de missionearende gezelschappon yan de wer.eld uitgege ven door het nationaal lersch bureau van het werk der Geloofsverbrciding, wijst op een indrukwekkend aantal. Ier- sc-he priesters, zusters en broeders, in de missies werkzaam. In alle deelen van de wereld worden Iersche zonen en dochter^ aangetrof fen, van den versten uithoek van Afri ka, lot in de sneeuwvelden van Alaska, en van de eilanden van Oost-Indïc tot in de dorpen van Noord-Ghina. Er wordt een.'totaal aangegeven van 585 pries ters van.Ieraohen oorsprong, 250 broe ders en 1.163 zusters al.s leden van verschillende missiecongregaties. Deze oijfers steunen natuurlijk alleen op wat tot nu toe met det-ailaangave werd gepubliceerd. De verslagen van ver schillende congregaties, waarvan vast en zeker een overgroot aantal Iecen deel uitmaken, geven ongedetailleerde ge tallen aan. De geschiedenis van den missie-ar beid van Ierland klimt op lot in de zes de eeuw, toen de Heilige Golumcille een klooster stichtte te Ona. Yan daaruit trokken de missionarissen uit ter be keering van de Pikten in het Schotsche hoogland en later drongen de monnik ken verder door. Engeland, Frankrijk, Duitschland en IJsland werden door hen bekeend. Zoo verdiende Ierland zijn titel van «leermeester en bekeerder der volkeren», en van «eiland der, heiligen». De schatten van het half-eeuwfecst- rnuzeum gelden meer dan eon milliard De Commissie die gelast is met het schatten van de Staatseigendommen heeft (Miaandag nare werking voor'ge zet. Na eenige kleinigheden geregeld, te hebben betreffende de Yzerenwegen door Maatschappijen uitgebaat, heer Capart gehoord de conservator van het Half-Eeuwfeostmuzoum. Men vroeg hem of het mogelijk zijn zou eene schatting te maken van de waarde der stukken welke in de muzea zijn gebor gen welke onder zijn bestuur staan. Het was een 'zoeken naar. de moge lijkheid of men met niet al te groote kosten "in mogelijkheid wezen zou een dergelijken inventaris te maken. lieer Capart heeft dadelijk bevesti gend geantwoord. Wat meer, is, reeds in 1923 is er eene schatting gemaakt, toen er eene verzekering legen brand De pers is van ooi deel dat het wclge- lukken van het voorstel van Frankrijk zal afhangen. De «New York Evening Post» denkt dat niettegenstaande de bepaalde ver klaring van Hoovec eene herziening van bet reglement der Schulden onver mijdelijk is. De «New-York Sun» wijst op. de noodzakelijkheid, Frankrijk er, van te overtuigen dat het belang heeft bij het moratorium en dat het voorziene jaar geen jaar noch een geslacht zal ver werd 'lengd worden. Het blad oordeelt dat het een wonder, zou zijn zoo het moratorium van s^chts een jaar de verwachte uitslagen zou hebben. Men denke echter niet dat het gebaar eene algeh.eele kentering in de Amerikaansche politiek voor de oor- logsschuliden be teekent. D;e «-New-York Telegram» twijfelt aan dat een moratorium van een jaar zal volstaan voor het herstel van Europa. De ontwapening eu do vermin dering der Amerikaansche toltarieven dringen zich ook op. De houding van Frankrijk moest worden genomen op he': oogen blik dal eene groote tentoonstelling van De diplomatieke opsteller van hek caoutchouc, in de gebouwen van hetjHavas-agent,schap bericht dat de ge Muzeum werd gehouden. zant van Frankrijk bij de Yereenigde Na gemaakte inventaris wef,d deze Staten aan (Ml Slïmson berichtte, dat verzekering aangegaan voor 500.000 fr.jde Fransche' regeering de edelmoedig Op den ÏTuidigen dag, na de waardevcr- jheid van de gevoelens van de Yereenig mindering van onzen frank en de nieu- do Staten op prijs stelde en dat zij ge we aanschaffingen welke er gedaan neigd is er bij aan te sluiten, maar dat, werden, nxag men die som geru,st tot een milliard opvoeren, zonder ds ge bouwen daarbij te rekenen. Onder andere bevat ons Muzeum van do Cinquentenajre ,100 tapijtwerken die tenminste elk minstens 'één millioen waard zijn. De zaal van het Dèlftscli porselein mag gerust op een waarde van 30 millioen worden geschat. En wat er dan nog al niet meer daar. onder dak gebracht. Men denkt dat het Algemeen Verslag der Commissie zal kunnen opgemaakt worden tijdens de vacant,ie. Dan zullen al deze versjagen worden goedge keurd en oogenblikkelijk aan den mi nister van Financiën worden overge maakt. sluit met nogmaals te herhalen dat het onderzoek der dossiers zal bespoedigd worden, en dat de uitbetaling regelma tig zal gedaan worden eene hoeveel heid mandaten zijn voor ^uitbetaling gereed, zij eerst eene grondige studie van het vraagstuk wenscht te doen vooraleer een officieel antwoord te geven. Engelsche inschikkelijkheden In het Lagerhuis heeft Mac Donald in antwoord op verschillende vragen gezegd, dat d'e Engelsche .regeering de [verrassende verklaring van den Aroeri- kaanschen president van harte begroet te en van ganscher harte de door Hoo ver voorgestelde beginselen mede on derschreef. De medewerking der, En gelsche regeering bij de uitwerking der bijzonderheden, zou onverwijld, zoo hoopte spreker, tot een goede uitkomst leiden. Op dit oogenblik was er niets meer te zeggen. De leden van alle partijen begroetten de verklaring van den premier, met in genomenheid cn Baldwin en Lloyd George verklaarde namens de opposi tiepartijen er ook van hapte mea tel kunnen, instem men. To New-York is een onderzoek inge steld naar de vraag, wie de rijkste man ter wereld is.. Gebleken is daarbij, dat het moet zijn de Nyzam van Hyderabad die in zijn paleis voor een waarde van 100 miljoen pond aterling aan gemunt en ongemunt goud heeft opgepot. Dit is ongeA'eer twee derden van deii oogen- blikkelfjken goudvoorraad van de Bank van Engeland, Juweliers, die zijii kost baarheden geschat hebben stellen de waarde daarvan op '200 miljoen pönd sterling. Hieronder zijn niet begrepen de staatsjuweelen, die eveneens een fabelachtige waarde vertegenwoordigen Eén ding doet do Nyza-m nooit. Hij belegt zijn geld niet in effecten en dit is misschien wel een der hoofdoorzaken van zijn rijkdom. Daar hij vreest, dat zijn schallen ham .lastig zouden wor den, indien ze maar steeds blijven aan groeien, derft hij gaarne de rente er van. Soms geeft hij geschenken, die hem ongeveer 15.000 pond kosten. De rijkste Amerikaan, en op één na de rijkste man ter wereld is; John D. Rockefeller. Het vorige jaar betaalde hij 7.43A.710 dollars aan inkomstenbe lasting. Zijn inkomen werd geschat op 12.500.000 dollars, waaruit deskundi gen afleiden, dat zijn vermogen 250 miljoen dollars bedraagt. De bankier Stuart. Chase evenwel schat het op 600.000.000 dollars. Maar ook dan blijft Rockefeller nog ver; ach ter bij den Nyzaani. De Fords, vader on zoon, volgen on middellijk op John D. Rockefeller, Henry Ford heeft 2.467,945 inkomStbe- lastihgen betaald. Edset Ford heef-1, op Henry voor een rijken vader te hebben. De gecombineerde Ford-vermogens worden op 1000 miljoen dollars bere kend De inkomstbelasting van William Wriglev, de kauwgomkoning, bedraagt 1.254.420 dollars. Bestrijding van heft Cadeauxstelssl ENGELAND Een aanvalsplan tegen het eadeauxstelsel Een der bijzonderste oigarettenfirma'a Imperial Tobaeo Cy had evenal de andere concarroerende firma's, aan de kleinverkoo- pers toegelaten, dat deze in ruil van oen zeker aantal koopbons, cadeaux gaven, onder an dere sehrijfbenoodigheden en porcelein- W Cie^handelaars in schrijfgerief en porcelain, waren kwamen overeen dat ze als cadeau eene doos cigaretten van eene vreemde firma zou den geven. Poets wederom poets Met het gevolg dat de firma Imperial weldra aan clsze praktijk een einde stelde en aan de kleinver- koopers verbood nog andera cadeaux te ge ven dan deze in tabak. ZWITSERLAND. Het eadeauxstelsel is het kostelijkste der publieiteitsmiddelen. De beweging welke door de machtigs Zwit- sersche Vereoniging der Kleinhi ndelaarg werd op touw gezöt, heeft geleid tot de bijna volledige afschaffing van het oadeauxstelsal. De voortbrengers die bleven volharden, wor den op de zwarte lijst gesteld welke door het syndikaal blad gepubliceerd wordt. Een dezer voortbrengers, om zijne houding te verklaren, heeft eene brochuur uitgezonden waarin de bekentenis te lezen staat dat de oadeau geen cadeau ie, doch op het budget der al gemeens onkosten voorkomt, juut zooals da inlasschingen in de dagbladen, de etalagia- kosten en alle andere publieiteitsmiddelen. Bijgevolg is het wel de verbruiker dia betaalt. M. Olivier, voorzitter der Zwitsersche Ver- eeniging der Kleinhandelaars heeft hierop in zijn blad geantwoord, dat deze wijze van publioiteit veel kostelijker is dan alle andere. Inderdaad, dit brengt gedurige uitgaven mede, die in tegenstelling met de andera middelen, met het zakencijfer mede verhoo- gen; aankoop der voorwerpen, bewaring, ver deeling, en daardoor lokalen, vervoer, per soneel voor de bewerking en voor de kontrool. Voor wat aangaat de andere publiciteits- onkosten, deza worden integendeel door da verhooging van het zakencijfer in evenredig heid verminderd. Verkeerde handel Uit het Algemeen Weekblad De Midden standsbond Verkeerde handel is het cadeaustelsel, dat ondanks alle maatregelen, welke winkeliers- vereenigen er tegen beramen, als een kanker verder vreet. Niet het wegschenken aan den klant van zeker voorwerp, zeker artikel, is onder allo omstandigheden verkeerd. 1 Indien een fabr.» kant een nieuw artikel in den handel brengt en zijn wederverkooper een zekere hoeveel heid ter beschikking stelt om ter kennisma king ftan het publiek uit te reiken, is dat yol- komer geoorloofd. Zoo ook valt er weinig tegen inta brengen, indien een zaak op zekere dagen, Nieuwjaar, Paschen of bij zekere ge legenheden, opening van een nieuwen win.<el, jubilea, zijn klanten met een aardigheid ver rast. Dat alles is. te rangschikken onder het hoofd zakelijke reclame Maar anders wordt het geval, rIs niet lan ger het verkochte artikel, doch het daarbij, gegeven cadeau den klant moet verlokken tot koopen. Men kan wel aardige toestanden daardoor krijgen, als het leuke voorstelletje dat in de Londenscho Passing Show - te lezen stond, van eene advertentie van een sigarettenfabriek: Vanaf heden bevatten onze doosjes van honderd ooupons slechts vijf cigaretten Zooals een satiriek blad betaamt, heeft de Passing Show het er wat dik opgelegd, maar dat we dien kant uitgaan, valt niette ontkennen, speciaal in do sigarettonbranche. Heel dit cadeaustelsel is ten slotte weinig anders dan een speculatie om de domheid van het publiek, dat maar niet sohijnt te beseffen dat het geld voor de cadeaux uitte lengte of uit de breedte moet komen, dus uit verhoog- den verkoopprijs of uit verminderde kwa i- teit. In beide gevallen betaalt de kooper hot cadeaux en het gelag. De concurrentiestrijd in onzen tijd is waar lijk wel van dien aard, dat geen zaak er in zal slagen niet alleen goede kwaliteit te paren aun laagsten prijs, maar bovendien nog aller lei voorwerpen, waaronder soms zeer kost bare, den klant oadeau te geven. Wie dat wonder vermag behoeft niet bevreesd to zijn voor malaise en dalenden omzet. Bedenken we dit nu maar altijd, dan komt men vanzelf andera te staan tegenover al die schitterende dingen, welke men al etende, drinkende, roo- kende en snoepende bij elkaar verzameld heeften gaat men zich langzamerhand reali- soaren, dat er weinig zoo duur gekocht wordt in den handel als... de cadeaux. duitschland. Motiea tot wettelijk verbod van het geven v&n eadeaux Twee moties werden in den Rijksdag in gediend, ten einde de Regeering uit te noodi- gen tot het indienen van een ï.mandement aan dewetop da oneerlijke ooncurrentie, en dit tot beteugeling van het cadeaustelsel. Een dezer moties bedoelt volgende handel- Een dezer dagen wordt te Berlijn per opbodi de boekerij van Napoleon I ver kocht. De boekerij bevat talrijke wer ken van allerlei slag uit de klassieke litteratuur1; handelingen over natuur wetenschappen, wijsbegeerte, gods dienst, zeden, volksgebruiken, tot de gekende volledige uitgaaf in zestig en enkele boekdeel en van de werken van Voltaire, welke werden uitgegeven door Beaumanchais. Bovendien bevat de boekerij 23 kas sen landkaarten, waarvan Napoleon zich bediende iïjdens zijne veldtochten en waarop hij eigenhandige aanteekenin- gen maakte. Al deze kaarten zijn op, zijde geplakt, 'zoodat men ze kan ploQï- en en herpl.ooion zonder ze le bescha digen., Isdar voorwerp, vreemd aan den handel van den belanghebbende, aan te bieden of ta beloven, gratis of mits zekere voorwaarden, dan als het voorwerpen zijn die eene ge bruikswaarde hebban en geen zichtbare toe kans vertoonen van oene publieiteitsreclame. Do boeken zijn allen voorzien van heli wapen van den Keizer en dragen den stempel van zijn huis. Allen zijn uitste kend bewaard. Napoleon las veel en stelde in alles* belang. Hij hield er echter eeno vrij zonderlinge wijze van boekonkouren op, na. Hij doorljep enkele bladzijdon van het nieuwe boek. Stond bo.fc hem niet, aan, dan wierp hij het 'tejh gronde en nam cr een ander. Deze Welke hem bo-> vielen, rangschikte hij, afzonderlijk. - Deze werden alsdaa aan boekbinder^ toevertrouwd w;elke zorg droegen vooi} een kourigen band. Sommige dezor ?ie vervolg kolom bier reven. AU11 wbre pie os t ers I ikk c n r

De Volksstem | 1931 | | pagina 1