Hoi voorstel tan Hoover Bissclioppelijk Jubileum Eond Slot Pieter en Sinf Panwelsfeest, Dinsuu Juni 1931 Brandramp in de Tentoonstelling te Parijs HET HOEKJE VAN DE VROUW De Heldere Nachten Hoe men Miüionair wordt Het Indexcijfer DE SPAANSCHE VERKIEZINGEN Kortstraat, 9 on 21, Aalst. Telsloon 114. XXXVII JAARGANG WUffllVIEB 148 DAGBLAD 20 Centiomon Uitgever J. Van Nuftel-De Gendt. H. Lucina j Zonop3,52Zonaf7,5C V. M. 30 L. K. 7 i Dit jaar viert men met meer geest drift, met meer godsvrucht, met meer genegenheid do feesten van de II. II. Apostelen Petrus en Paulus, 't Is niet te voel want door die al» gameene en inniger viering willen wij herdenken den stedehouder Christi, den wettigen opvolger van dan H. Petrus op wion de Moester lijne kerk gebouwd heeft. Thans wordt Z,H. do Paus belee- iigd, gehoond, miskend,,. Zijn vre desstichtingen en vredeshowerkingen wordon bekampt.,, -zijn tusschen komst van bevrediging en ovaraen. komst in doganscha wareld voor het openbaar nut, voor dsn oprechten vooruitgang, voor het algemeen an bijzonder welzijn, schijnen niet ge® heel en ganscb in den smaak te val len van sommigen. Nochtans 't is als plaatsvervanger van het onzien lijk Hoofd der H. Kerk dat Hij, d» vader van ons allen, handelt om zoo 't meests goed te bewerken en zijne kinderen ha een gelukkig leven op aarde, het ware, hot esnlge, het eeu wige loven eens to doen binnentreden en genieten. Hoe is het mogelijk zulken weldoe ner niet op den voet te volgen en zij- no raadgevingen in den wind te slaan 1 Hoe durft men het aan zijn opperste gezag te miskennen 't Is niet uit baatzucht, ovorweldigings- zucht of intrest dat de Opperherder alles in 't werk stelt, maar alleen lijk uit liefde tot zijne ond0rdanen,tot zijne lievelingen, tot de goloovigan en zelfs tot de ongeloovigen.,. want zijne liofda omsluit alle menschen die Hij wil kost wat kost totde zaligheid brengen, In navolging van de H.H, Petrus en Pauius is Hij da goedheid, de goe dertierenheid, de minzaamheid in persoon. Hij is geworden alles voor allen om zo allen te wisne» voor Christus Aan ons Hem te balpen door onze gebeden, misoffers, H.H- Com muniën. Bidden voor den Paus is oen noodzakelijk werk Zijn opper gezag ondersteunen, verspreiden, versterken dat kunnen wij niet alleen door ons gebod, maar ook door onze voorbeelden door een goed woord te plaatssn als 't past, door geou aan val tegen den vader te laten onbe antwoord voorbijgaan. Van onzen kant meer onderdanigheid aan don Paus, uiet alleen door 't onderhou den van zijne geboden, maar door 't nakomen van zijne hesluiten, raad gevingen, verlangous. De Vredevorst is toch wel Z. H. Pius XI en wij willen de vredes on derdanen en geliefdon zijn Daarom met hert en ziel voortgekampt onder zijne hoede en bescherming en luide den kreet in woord ®n daad her haalt Leve ?ius XI Paus en Koning MARC. Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf IVÏaxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs ess Een ware ramp Parijs, 28 Juni. Zondagmorgen oven over. drieen, is een felle brand uitge broken in het Nederlandsehe paviljoen van de koloniale tentoonstelling le Vin- connes. Het geheele gebouw werd in asch gelegd. Alleen de schouwburg en het alleenstaande kleine bijpaviljoen bleven gespaard. Het vuur greep verbazend vlug om zich been en met zulk- geweld, dat de vlammen oversloegen op een eethuis, dat in de nabijheid was opgetrokken. Ook van dit bleef enkel rockend puin over Gelukkig hebben zieh geen per soonlijke ongevallen voorgedaan, al ma,g de brand op zichzelf reeds onheil genoemd worden. Het eerste onderzoek heeft uitgewe zen, dat de brand ontstaan is door kort sluiting. Aan kwaadwilligheid valt zelfs niet te denken. Ook nog een paar ge bouwen van minder belang, waarop vonken vielen, zijn beginnen branden. De Fransche minister, van koloniën, telefonisch op de hoogte gebracht-, is k.ort nadien ter plaatse (gekomen. De Nederlandsche gezant te Parijs en de voorzitter van de municipalen raad wa ren reeds .aanwezig. Op dat oogenblïk was de brand bedwongen, en kon de toegesnelde brandweer niets anders doen dan rustig afwachten, tot 't gloei ende pn'in zou afkoelen en alle gevaar zou geweken zijn voor weder-opflakke- ring van het vuur. Een groote vuurzee Parijs, 28 Juni. Het onheil, dat de koloniale tentoonstelling trof, was in een uur tijdsi voltrokkn. Daiar, waar zieh tot dusver het prachtige Nederlandsche paviljoen verhief, ziet men thans nog slechts een hoop puin met door, het vuur verteerde balken en armzalige Bank Building/Kingsway, Op 8 Juli a:s. zal Mgr. Van Reckem. Hulpbisschop, te Gent, Algemeen Over ste der Zusters van Liefde, zijn jubi- I leumj van 50 jaar priesterschap vieren. De eerwaarde jubilaris z,ag het le- iveinslicht, te Bevere-bij-Oudenaerde, !den 8 Api-!V*1858. Hij werd priester ge- jwijd in 1881, en trad daarna, achler- I eenvolgens oip, als ondeirpiastoop te Lembeke-, onderpastoor te Aalst- (St. Jozef) on tevens godsdienstleeraar aan Rijks IMIiddelbare Jongensschool der stad, bestuurder van het Seminarie, Al gemeen Overste der Damen der Krisi- telijke Leer en Opziener der Godsdiens tige Congregaties". In 1893 benoemde de Bisschop den E. H. Van Reckhom tot Kanunnik der St. Baafs-kathedraal. Wanneer de Z.E.I1. Kan. Roelandt Pastoor-Deken van Aalst wend, volgde E. H. Van Rcchem hem op als Alge meen Bestuurder der Zusters van Liefde, werkzaamheid welk'e; hij, ji.n diepe godsdienstige» lief del, volbracht. jDen 17 Mei 1914, werd hij verheven tot titularis-Bisschop van Carpatie en benoemd tot Hulpbisschop van bet Bis dom Gent. Immer toonde de ievervollc priester de volheid van zijn werkkracht -en schonk zich gansohi aan de godsdiensti ge instellingen die hem toevertrouwd waren, breidde ze uit of schonk hun vaste basissen. Zijn hoofdwerk blijft nog immer de stichting der zinneloioiziengestichten, opgericht- naar het. voorbeeld van de reeds bestaande in Duit se,lila,nd en in Hollanid en welke hij ter plaatse had bestudeerd. Verklaarde njiet loud-minister Mas-' son: «Ik was getroffen door de groot- beid der sociale rol van dezen prelaat en door de overgroote «lamme goeushoop en pleister. Het paviljoen, dat 80 20 Londres W. C. 2. tot welke hij geroepen is over, de on gelukkigste wezens der maatschappij te storten. En hoevele andere liefde instellingen (zooals sanatoriums en klinieken), al len door de Zusters van Liefde bediend, werden door Mgr. Van Recliem opge richt. Tijdens verscheidene reizen, bezocht hij meermalen, in den vreemde, de missievelden der Zusters van Liefde. Een bijzonderheid vo-or Aalst het is Mgr. Van Rechem welke onlangs het Begijnhof der stad aankocht voot de Zusters- van Liefde. En, op 8 Juli a.s. zal het dus een hal ve eeuw, vervuld van grooten vooruit gang van intense werkkracht, in het klooster der Mole maarstraat te Gent in 't bijzijn van gansch. het Belgisch epis- kopaat herdacht worden. .Wij zijn dus de periode der he.ldero nachten nigetreden, periode welke gaat yan den 27 Juni tot den 4 Juli. Ten gevolge maxima zonne-afwijkin- gen, is het noordelijk halfrond tijdens dit tijdperk 't meest verlicht van gansch bet jaar,. Tusschen de breedtegraden 48 en 66 is er zelfs dam geen volkomen naclit. Men kan het schemerlicht -zich zien verplaatsen naar het Oosten en ge leidelijk do zonnc-nimbus volgen. Bo- yc-n de 66 graden breedte gaat de zon niet onder tijdens de nachten van den zonnestilstand. De volle maan welke zich -tegenover de zon bevindt, behaalt minimum lioog- tens in den zomer voor de noorderiijke en maximum hoogtens voor de zuider- lijke gewesten. Van den 27 Juni lot 4 Juli zal de maan zic-h bevinden aan het toppunt der plaatsen gelegen tusschen de 26 en de 75o zuiderlijke breedtecirkels. Op 27 Juni ging de maan over de evenaarslijn onzer gewesten. Op 30 Ju ni zal het volle maan zijn te 1.47. ure. De beroemdste Engelsc-he milliomairs stammen af van de familie Rotschild, die haar vermogen dankt aan de specu laties-. De Schotscbe familie Goats be zit een vermogen van ongeveer y2 mil liard mark. Vijftig jaar, geleiden waren de Goals' nqg eenvoudige kooplieden. Zij waren spaarzaam en vasthoudend, becijferden hun prijzen billijk, hechtten niet aan vertegenwoordiging en leidden een hoogst armoedig leven. Thana bezit de familie fabrieken in alle doelen der wereld, die alle vanuit het kleine Schots che stadje geleid wor den. De diamantkoning Solly Joel dankt zijn rijkdom aan de omstandigheden, dat zijn grootvader als' 14-jarige jon gen naar Zuid-Afrika trok en daar een diamant-groeve ontdekte. De millionairsfamilie Courftoiuld ver wierf vermogen in de kunst-zijdenijver held. De Courtoulda verstonden de thans ook nog- veel toegepaste methode be hoeften te scheppen, die voordien niet bestonden? Zij maakten de kunstzijde in Engeland populair en zij slaagden er in hun medemensthen te lovertuigen, dat kunstzijde een levensbehoefte was. De tlreekoning Sir Thomas; Lipton bezit ongeveer 20 'mlillioen pond ster ling. Hij begon als handelsreiziger in een kleine theehandel. Van reiziger werd hij thee-lnkooper, maakte groote rei zen en klom langzamerhand op, totdat hij de grondvester werd yan, den, wereld- jbenoemden theehandel mUlioen gekost heeft en voer evenveel schatten bevatte ,is -niet meer. De scha-- de, door verzekering gedekt bedraagt dus een 80 millloen Fransche frank (112 millioen Belgische frank),.. Prinses Juliana op de plaats der ramp Het nieuws van den brand verspried- de zich als een stroovuurtje te Parijs. Zondagvoormiddag', te 11 u. 30 ston den er minstens 100.000 nieuwsgierigen voor de puinen van het Nederlandsch paviljoen. Deze brand herinnert aan de r.aimp te Brussel in 1910 en is het voorwerp al ler gesprekken. Het is weinig waar schijnlijk dat men zelfs ook maar: oen gedeelte van het paviljoen herbouwt. Rond het middaguur, kwam prinses Juliana ter plaatse. De prinses keek ten zeerste bewo gen de puinen aan van het voorheen zo,o heerlijk Nederlandsch paviljoen. Het mag een wonder heolen dat het nabij gelegen Belgisch paviljoen, met sitroo gedekt, niet op zijn beurt heeft vuur gevat. Ook het Ialiaansch' pavil joen 'liep groot gevaar daar groote von ken op het dak' van het paviljoen vie len. Gelukkig was dit met pannen ge dekt zooniet ware 'ramp nog grooter geweest, Moderne Interieurlmnst Onze jonggehuwden gaan er dus aan den kin hun nestje zoo gezellig en koket mogelijk in te richten. Doorgaans is er nu nog slechts spraak van bovenwoningen, eerstens door de levens duurte en ook door den praktisehen kijk die we op de dingen krijgen, Groote ruime wo ningen vergen veel personeel en we weter allen dat het bijna een groot lot is, als we slechts een werkvrouw bezitten welke aar bnz6 bescheiden vereischten voldoet en steeds naar haar werkpost wederkeert 1 We veronderstellen dus een apparteman t van drie of vier plaatsen en om te beginnen nemen we de pLats die dus in den eersten rang komt "de studio of eetkamer welke als beiden kan dienstdoen. Het is praktisch en handig hat zoo In te richten, dat u er zslf een geriefelijke eet plaats aan hebt, welke aanstonds in een be koorlijke en intieme zitplaats kan omgetoo- Vsrd worden. Wat ook uw keus zij, stijl- of modare meu belen, denk om de afmetingen welke de mo derne vertrekken hebben, bepaal uw keus bij een groot buffet, en laat kasten of dressoirs Iaïno, In vröoïïjk'ó', franchcör'énde töonen H da ziel Tan uw verirek. Do overtrek der zoiets en stoelen zal in dra toon en zoo mogelijk in de stof van u'* ven- sterbehang- zijn, in velours, satijn, reps of tafta. Kokot zijn du gordijnen in witte of orêmekl.u- rige voile, welke in eon graciouoe boog voor de venster gedrapeerd 2ljn en weerhouden worden •loor een zijden lint in de kleur van de dra peries. Bovon de schouw, hangt ge een mooie gesle pen spiegel in halve omlijsting van zilver of bewerkt hout in don toon uwer meubelen. Om hot schouwkleed, een mooi beeld, eene fr&aio schemerlamp en eone photo in een moderne omlijsting, Uw interieur wint honderd per cent door de kleine snuisterijen, waarm 'de gij u om' ringt en welke een persoonlijk cachet aan alles geeft. Als gravuren, kunt ge gebruik maken van spreuken en dichtjes welke ga laat schilderen op bristol of op Russisch lin nen mooi brodeert mat blc0m3n of cubisti- sohe figuurtjes afgemaakt en in mooie stem mige lijstjes plaatst. Zeer mooie reproducties van oude schilderijen in smalle sobere lijsten zullen ook zeer goed doen en zoo ge de ge lukkige bezitter zijt van een eohte schilderij^ geef ze dan de eereplaats, maar zorg vooral aan menschen over welke over groote ruim- jat het iets is, dat met iedors princiepen plaatsen beschikken. Die kast beulaat dus hef 3trookt. We kunnen uit zuiver kunstgenot een grootste gedeelte van dan bijzonderstanmuur en dat weze bij Voorkeur, die welke recht tegenover de vensters is, omdat het lioht in de bemeubeling een voorname rol speelt. Hot bovenste gedeelte van dit groot buffet weze bij voorkeur in geslepen glas omdat het zulk een heerlijk lichtspel toelaat voor uw zilver of kristal. Da tafel heeft een dubbel blad, dat met schuifladen werkt om desgevallend de tafel te verlengen aan weerszijden. Zes stoolen met zittingen in bruin Isder of fiuweel, en twee lederen of fluweelen olubs volledig en het geheel. Indien het vertrek meer garniering vraagt, kan men in een der hoeken een artistieke schemerlamp op voet plaatsen en enkele mooi- beworkte theetafeltjes welko in mekaar schui ven, of een eigenaardig boekenrekje dat kan verplaatst worden. Tafeltapijten zijn ouderwetsch en worden niet meer gebruikt. Orn de mooie houtsoorten te doen uitkomen der meubels, wordt op de tafel, buffet en theetafeltjes een kleedje gelegd In echte oker of crèmekleurige kant. Heel nieuw ondor dit opzicht zijn de gouden en bro- caato lappen, welke geboord met oen picot van goudkant, en in do grondtooneu van karmozijn, diepblauw en goudgeel, warm vlekken op het donkere houi. Geen enkole plaats is gekleed of doet huise lijk aan zonder het tapijt on in do eethui?or vooral zullen wij daar aan denkon een dik tapijt in Doornik, of namaak van Perzische mooie naaktfiguur schitterend vindon maar zullön ons liefst onthouden van ze dan in onze woonplaats op te hangen, daar er niets zoo hinderlijk is, dan het gevoel, dat er iets is dat uw gast of bezoekers mishaagt. Er worden nu in den handel bloemen ver kocht welke zoo frappant van gelijkenis zijn, dat we eoht wanen. Tulpen in glas geblazen, in hunne natuurlijke kleuren en zoo sterk gelijkend dat men er geboeid naar blijft kij* kon. In het midden van uw tafel kunt ge een breede coupe plaatsen waar ge de afgesneden bloemen van het seizoen in ta drijven legt. Zesr nieuw zijn de ondiepe schalen in geslagen en bewerkte étain, waar ge roode rozen of vlammende pioenen in legt, in glas of zijde bewerkt. In uw glazen kastjes op het buffet, zet ga een theeservies, dat door zijn levendige kleur heel uw kamer doet zingen, kristal, dat mei honderd facetten irisaerend schittert, voor werpen in tin, oude kruikjes in diepblauwe delft worden in uw ka3 gezet. Op het theetafeltje kunt ge een cigarettan- doosje in gedreven koper plaatsen, en twes grappige cendriers. Uw kamer zou niet volledig zijn, zonder eenige voorwerpen, welke ge zelve met feeën- banden afwerkte en waar in de eerste plaats de kussens een belangrijk aandoel hebben.Da smaak etnsr vrouw is te oordeelen naar de kussens welke zij op stoelen, clubs en divana in een heerlijk chaos disposaert. CYCLAMEN, AAM ONZE ABONNERITEN Binnen eenige dagen zullen kwijt brieven ten huize aangeboden worden, voor de hernieuwing der drie- en zes- maandeltjksche abonnementen. Wij verzoeken beleefd onze abonnen- ten te willen zongen «lat de kwijtschrif ten bij de eerste aanbieding zouden be taald worden, dit om verdere onkosten te vermijden. Het vastgesteld indexcijfer voori het land bedroeg op '1.5 Juni, voor. bet gan- sche land, 798 punten tegen 803 op 15 Mei. Het cijfer bedraagt yoog dg yer- sielïillende provinciën Provincie Antwerpen Brabant g ,West-Vla anderen. Dost-Vla anderen .Henegouw; Luik Limburg Luxemburg Voor Juni S03 $02 i792 779 816 779 798 809 Antwerpen en omstreken. Brussel- en omstreken Gent en omstreken L\uk en, omstreken, 826 833 768 776 Gisteren, Zondag, liadiden in gansch Spanje, van 8 tot 16 ure, de .verkiezin gen plaats. Er moeten 474 vertegenwoordigers voor. de Cortes gekozen worden,. De vrouwen en de priesters mogen gekoizen worden; de vrouwen evenwel hebben geen kiesrecht. De kiezers moe ten ten volle 23 jaar oud zijn. 3000 candidaten staan op de lijsten, doch- slechts 1500 staan werkelijk in het strijdperk. Elk van de 60 provincies van het schiereiland en yan de eilanden, vormen ©ene, kiesomschrijving. Do steden .van meer dan 100.000 in woners vormen een afzonderlijke kies omschrijving, ze zijn ten getale yan elf. De Marokkaansche steden Ce,uta en Me- l'illa vormen eveneens een omschrijving èn kiezen een verilegenwioioridiger. De verkiezing gebeurt op lijsten. Iedere kiezer mag slechts 80% yan de député.si van hun omschrijving kiezen, ten einjde de hechten der minderheid te waarborgen. Aldus, in eene omschrij ving, die 10 mandatarissen te kiezen hoeft, mag de kiezer slechts voor. 8 na men een stem "uitbrengen. Ofrm gekozen le zijn mioiet een oandi daat niet alleen de betrekkelijke meer derheid behalen, maar een aantal stem men minstens gelijk aan 20% van het aantal stemmers. De tweede stembeuri zal op 5 Juli plaats hebben voor. de opengebleven plaatsem De candidaten nïogen zich in ver- sehillige omschrijvingen voorstellen. (D|e Cortes zullen de verkiezingen te bekrachtigen hebben.; Madrid, 28 'Juni. Gans oh den nacht werd propaganda gevoerd en beerschte eene ongewone drukte. Toch deden zich geen incidenten yoor. Alle vooyzorgs- maalreigelen waren getroffen geworden In de andere steden en in de provin cies was de drukte al even groot. 'M,. Alcala Zamora, voorzitter der voorloopige regeering, stemde ten 8 ure, M. Sanchez Gr, er ra stemde in liet paleis der Bibliotheek; M. Santia go ALbo i n hek bureel lCiei' "rincipe de VergaraslraatojJD.i n^uest ev n uur lang zijn beurt afwwrincn. Ten 13 ure had men den indruk dat de republikein socialistische coalitie vooraan,kwam, gevolgd door de steun- kandidatuur der republiek, van de na tionale actie en de federalen. De com munisten hebben weinig stemman. To Barcelona doodde een kiezer dia met valsche stukken gekomen was eeno voorbijganger en kwetste bij een meis je. De misdadiger kon vluchten. Een persoon die liem vergezelde werd bijna gelyncht. doden zic-h bij plaatsen inciden ten voor en werden enkele personen n eengesoho t en,. Men beeft den indruik dat kolonel Ma- cia eene groote meerderheid bekomt. flfl. von Hoesch bij M. P. Laval M. Pierre Laval heeft M. van Hoesch gezant van (DjüitS'cbland ontvangen. Het onderhoud ging over, het voorstel van president Hoover en de vraagstukken, die er het gevolg van zijn. M. Pierre Laval bevestigde zijn ge voelens: die hij in de Kamer uitdrukte in verband met het bezoek van (M!M. Bruenfnrg en Curtius. MM. Aristide Briand en Andréo Francois Poncet woonden het gesprek bij. Amerika's intikken Washington, 28 Juni. Nieltegen- iStaande den pijnlijken indruk door het Witte Huis ondergaan wegens hot niet integraal aannemen van het Hoover- vooiristel door Frankrijk, gaan de on derhandelingen toch voort in een guns tige atmosfeer. M. Gastle, onder-secretaris van den Staat heeft, bij afwezigheid van M. Stimson, de onderhandelingen voortge zet zonder er nochtans commentaar aan vast te knoopen. Hij heeft enke-1 ver klaard dat men in Slaatadepartement optimistisch gestemd was en tevre~ den van te onderhandelen met de Fran sche regeering die den steun der Kamer, heeft. 1 i De kredieten noodig tot dé herstel lingen in natura schijnen geen ernsti ge moeilijkheden op te werpen; de re geering zou bereid zijn de tauk vai\ [Frankrijk le yergeraakkelijken.

De Volksstem | 1931 | | pagina 1