DE NOOD IS GROOT! De Provinciale Kajottersdag te Aalst De Nieuwe wet op den tlandelseigendom WIE STEEKT EEN HANDJE BIJ EENE PROMOTIE R^d-Krwis van Belgis Het Gebruik van Radia-Toesteilen De Financieele Crisis in Duitschlaiul XXXVII JAARGANG NUMMER 164 Ka/kalm». 9 «tl 21, Aalst. Telêfoou 114. DAGBLAD 20 C«o1i«n«n Uitgetar J. Van Nuff«l-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs t— Bank Building/Kingsway, 20 Lo ndres W. C. 2. ZONDAG 19 JULI H. Vincentius Zonop4,03Zonaf7,45 MAANDAG 20 JULI I93I H, Jeroom Zonop4,09Zonaf7,44 E. K. 22 V. M. 29 Wij ontvangen van den Z. E. Pater THOMAS, O. C. volgand schrijven, dat wij volgaarne aan onze lesars mcda deelen, met de vaste hoop dat liefda dige personen don oproep van dan zendeling van Pasrur sullen beant woorden. E, Pater Thomas is voor velen on zer lezers geen onbekende, Gaboren te Pamel, studeerde hij als oapueifin te Rcmo en in 1927 werden de Aaleter- sche bedevaarders in de eeuwige stad door zijne bemiddeling aan den H, Vader voorgesteld. Later kwam hij In onze stad en vervulde in ons Capucie- nenklooster het ambt van Prefect der Studiën. Pater Thomas voelde zioh naar de missiën getrokken en verblijft thans te Pasrur in Britisch Indië, Van daar richt hij ons zijn oproep. Giften die wij zouden ontvangen, zullen in ons blad verschijnen en aan den bohoeftigen zendeling door Onze zorgen gestuurd worden. Pasrur, Juni 1931. BESTE VRIENDEN 'e Heeren besten zegen en vrede van uit het verre Oosten. Lang reads had ikgameend Ued, te schrijven... altijd komt er iets tuesohen. Het zal U san- gonaam zijn te vernemen dat ik het zeer goed stel. Ik zit in den Missiepost van Pasrur, hier in Engelsch Indië. In de maanden Mei tot September, met de verschrikkelijke hitte, zien de misaionnarissen nog al af.Tegenwoor dig is er hior goen spraak van in vollen dag uit te loopan. 't Ware doodelijk. Twee, drie maal ter week, neem ik 's avonds den velo on rijd langs slech te wegen dus slaande en bonkende naar eon dorp. Met zonsondergang ben ik daar lesr do kinderen Cate chismus aan. zeg mot het volk het avondgebed, en dan ga ik slapen, ten ware het volk dat te communis mag gaan, nu wou te biechten komen in plaats van morgen vroeg. Ik geef cate chismus midden alia soort van dieren kooien, kalvers, buffels, honden enz- die daarongeatoord rondloopen of daar gebonden staan. Ik slaap gewoonlijk buiten de huizen in het veld, onder den blauw gesternden hemel, In eon dorp of twee heeft het volk mij zoo gesmeekt een kloemen korks- ken (en kapellekas te mogen maken) se vragen mij enkel hst hout. Helaas het gold sohiet m"ij te1<ort. 's Ander- daag® 's morgens H. Mis en Communie •n rond 8 uur ben ik in Pasrur terug. Daar wordt er binst den dag gebeden, talen gestudeerd, enz. De drl8 laatste dagen der weak ga ik 's avonds gewoon lijk naar do kristenen van Pasrur zelf. 't Is voor mij veel werk mijn sermoen temaken voor twae koeren 's Zondags te preeken. Er zijn hior grooto nOo* den in Pasrur. Da kinderen loopen naar de Protestanscha school en zwol gen daar het vonijn in. hat vergif van dien valschan godsdienst. Ik kan da katholieke kindoren toch maar uit die school niet trokkonmijn hart heeft er pijn van.... maar 'k heb het geld niet om hun boekan ta betalen- Bij da Prot. is alles voor niets; die mannen zitten met geld De ouders zelf kunnen niets betalen. Kon ik zórgen voor de boeken en 't beetje schoolgeld ik zou die kin deren zeker ofwel in een gansch ka tholieke sohool, ofwel in een school van 't gouvernement binnenkrijgen. Wil mij ook a. u- b. al wat in den win kel over is, aan beeldekes, printjes, enz. opsturen. Voor alles zal ik U altijd dankbaar zijn. Wilt ge mij eon geldaalmces sturen za zal altijd wel-* kom zijn, hoe gering ook. Liefst doet ge me die per check geworden. Hoe stelt G j het daar? Laat eens iets hooren over U, a. u b. Uw genegen Vriend, P. Thomas. Het is van belang voor onze Lezers dat zc den inhoud kennen dier nieuwe wet. Natuurlijk is het niet mogelijk binnen het bestek van dit artikel dc Wet in bijzonderheden te bespreken. Wij bepa len er ons toe de hoofdlijnen aan te stip pen. I. Het is uitdrukkelijk ontbindend beding wordt als nietig aanzien (art I). Het uitdrukkelijk ontbindend beding in zake huurovereenkomst is datgene waardoor de huurcel van rechtswege verbroken wordt bij de eerste tekortko ming van den huurder. Aan da hand van deze bepaling had de eigenaar het recht in voorkomend geval onmiddellijk opzegging te betee- kenen eii den huurder uit te drijven zon der dat de huurder noch zelfs de Reoht- bank zulks konden verhinderen. Deze laatste had enkel na te gaan of er werkelijk tekortkoming was geweest van den huurder, hetzij onvrijwillige of van voorbijgaanden aard, inderdaad ziekte, tijdelijks crisis, een sterfgeval, enz., kunnen oorzaak zijn dat de huur der met voorbijgaanden moeilijkheden te worstelen heeft. Dergelijk verzuim vol stond nochtans om met da verbreking van de huurceel, den huurder te beroo- ven van de vrucht van jarenlange bekonv memissen en zorgen. Onbillijkheden als deze worden uitge sloten door de nieuwe wet. Zoo min als vroeger zal de huurder ongestra't aan zijne verplichtingen te kort komen. Maar de rechtbank zal er de liRnd aan hcuden dat de gevolgen hiervan in even redigheid blijven tot den aard en den omvang van het verzuim. II. De huurder heeft ten allen tijde liet recht zijne huurceel af te staan spijts alle tegenstrijdige bepalingen (art, 1762/3 li. W Het gaat hior echtèf om eene wet ten bate der handelaars. Het voordeel van bovenstaande be schikking is dus ook slechts dan verwor ven, wanneer de huurder in den betrok ken eigendom (of gedeelte van eigendom) eene handelszaak drijft on zijne zaak overdoet, samen met de huurceel. De verhuurder die afdoende redenen meent te hebben om zich tegen den af stand te verzetten moet deze per aange- teekenda brief aan den huurder te ken nen geven, Op verzoek van dezen laatsten zal de Vrederechter zich uitspreken over de gegrondheid van het verzet. IIL De huurder heeft recht op scha deloosstelling indien de verhuurder bij het eindigen van de huurceel eene soort gelijke zaak uitbaat of laat uitbaten in vrijgekomen woning (art. 1762/4) Aldus belet de wetgever in zekere mate dat de eigenaar zich kosteloos de bestaande klienteel toeeigëne. Strikt gesproken, belet de wetgever niet dat de eigenaar of een derde per soon de clientëel van den vroegeren huurder bewerken. Maar zulks kan en- kei geschieden mits schadeloosstelling van deu huurder. Het bedrag der uit te keeren vergoe ding wordt berekend op grond van de vermeerdering der huurwaarder, die de huurder aan het vaste goed heeft heipen bezorgen hetzij door ds uitbreiding van zijn handel. In geen geval mag die vergoeding meer dan één jaar huur bedragen. Daze nieuwe watsbepalingen zullen in do eerste plaats tan goede komen aan duizenden kleine handelaars. Hoofdzakelijk te hunner besoher-3 ming werd deze wet gsstèmd. Toch zullen ook groothandelaars en nijve- raars er baat bij vinden. Voor de bfou- werijon b.v. biedt de wét aeer interes sante mogelijkheden vooral wanneer men ze in verband brengt met de wet van 29 Oogst 1919 welke het regiem der openingstaks voor drankgelegonheden vaststelt. Hetzelfde geldt, ofschoon in mindere mate voor andere bedrijven, als het tabakbedrijt, de groote voedingsbedrij ven en in het algemeen iedere groot, handel of nijverheid die depots bezit of winkels voor eigen rekening uitbaat. De w§t vormt, onbetwistbaar eens beperking van het eigendomsrecht in zijne traditioneele opvatting. Toch meenen wij, te mogen opmerken, dat da wet geen willekeurige aanslag is, zooals wel eens ward beweerd. Zij draagt een zeer gematigd karak ter. Het pleit te haren voordeele dat dezen meenen, dat zij niet verre genoeg gaat, terwijl anderen vredzen dat zij ta verre gaat. Men vergelijke haar slechts bij de wet welke sedert 1926 in Frankrijk in voege is of met onze eigen pachtwet, die minimum huurceel van negen jaar oplegt, Gewis de handelshuurceel zal geene bron meer zijn van onrechtmatig winst, bejag. Doch juist daarom Is de nieuwe wet eon maatregel van billijkheid. Zij bestendigt da vrucht van persoon lijken arbeid. Zij wordt dus oen ele ment van stabiliteit en sociale vrede. Wie irmsr dan de eigenaars heeft belang bij dergelijke maatschappelijke verhoudingen lot de graden aan de Faculteit van Godgeleerdheid in de Hoogeschool van Leuven Verleden Maandag 13 Juli promo veerde Eerwaarde Heer Werner Goos- sens, van St Niklaas, tot Magister in de Godgeleerdheid. De verdediging der thesis had plaats in de promotiezaal der Hallen van 10 tot 12 uur, in de •aanwezigheid van H, H. E, de bis schoppen van Gsnfc, Mgr Coppioters, en van Portland (Vereenigde Staten). Mgr Murray. Als opponenten traden op Z, E. Heer Dr Coppans. professor te Leuven. Hoogeerwaarde Heer Df Van Crombrugghe, vicaris-generaal, en Hoogeerwaarde Heer Abt-Coadjutor Capelle, O.S.B, Daarna hadden plaat3 de gebruikelijke stoet cn de ontvangst in da decanalekerk van Leuven, en het feestmaal, daar sprak Z. H. EX. MGR* COPPIETERS in dezer voege Uwe Excellentie, Mgr, de rector, heeft driemaal een storm te trotsee- ren gehad. En telkens is Uwe Exo. grooter uit dien storm te voorschijn gekomen. Vooreerst de storm op het meer van Tibariade, een twintigtal jaren geleden ik was er zelf bij. Daar hebben we rozenhosdje op rozenhoedje gebe den, tot het noodweer lirwde en we aanlandden in de stad. waarvan Ge, Excellentie, enkele jaren later de titel- vcarende bisschop zoudt wórden. De tweede storm de oorlog Een schok zooals de Universiteit er sedert haar aanvang geen had gekend, Wie had gedaoht, toen alles hier verwoest en dood las% dat Uwe Exb. de puinen eenmaai in verhoogde heerlijkheid zou doen verrijzen De roem van onze Alma Mater Is nog gestegen, het aantal studenten is steeds aangegroeid, nieu we scholen worden bijgevoegd en ver schillende gebouwen opgericht I Een derde storm, een drietal jaren geledon maar 't is de m03ite niet waard om er hitr over te spreken, en ge hebt hem trouwens reeds Overwon nen de kwestie der ballustrade. Nu, ExcellentieiiXoet ik spreken van een vierden storm, die aan den einder opsteekt. Want het tempeest grolt in Vlaanderen. De Vlaamsche hemel is somber. Ik, bisschop van Gentdie ter plaatse ben, kom er van getuigen, en te ij. meer dan iemand, zien al de gevaren, icelke de studenten, die aan de neutrale Universiteit studeer en bedreigen. En om te zeggen ivat ik te zeggen hebzou ik het gezag moeten bezitten van een mijner voorgangers, Mgr Stillemans, die een groot vriend en tocldoener was van de Universiteit tn Leuven. Het is hoog tijd om de vervlaam- sching uit te breiden tot een volledige Uni versiteitsinrichting. Groote moeilijkheden zijn in aantocht, maar, Excellentie, ik ken U. en ik hoop dat uw koen beleid ook over dit gevaar zal zegevieren door de 'spoedige en geheele ver neder landsching van onze dierbare Alma Mater, en dat ge ook uit de zen storm zult komen, grooter dan ge ge weest zijtn TEN B'JFÏEELE DEZER, schoore keus van kerkboeken en paternosters in alle prijzen. Boeken leert fransch zonder meester, 21.00 fr. Dulvencachetten In doosje en fleschje inkt, twee regels, aan 12.50 fr. Afdeeling Aalst. Besmettelijke ziekten DE KINKHOEST AARD.Doaa ziekte, wier overzet ting gebeurt door de ademhaling, is niet zeer erg in zich zelf, maar zij wordt dikwijls gevaarlijk door verwik keling van longontsteking. De kink hoest tast meest da kinderen aan. al hoewel de volwassenen er niet vrij van zijn. De nog ongekende kiemen vindt men in de afscheidingen van neus en lucht pijpen tn in het braaksel. KENTEEKENS. De Kinkhoest begint zooals een gewone valling, die na eenigo dagen in stikhoest overgaat. De hoastaanvallen worden onderbro ken door fluitende inademingen, en soms is de stikhoest zoo hevig en houdt hij zoolang aan, dat het kind bijna versmacht. VOORZORGSMAATREGELEN. 1) Zoo mogelijk afzondering van den zieke gedurende 6 tot 8 waken best hem van lucht doen veranderen, 2) Degelijke ontsmetting van de flui men on het braaksel, die men zal op vangen in spuwbakken en potten, 3) Na genezing, ontsmetting van ka mer en patiënt. Steun het mCnschlievand werk van 't Rood Kruis van Belgie en werdt lid. Op 26 Juli 1931 houdt de Kristeao Arbeiders jeugd van de Provincie Oost Vlaanderen haar gouwdag te Aalst. Uit lederen hoek van de Provincie zullen de Kajotters samen komen in ouzo stadwaar reeds eon bloeiend Kajotters ver bond bestaat. Dit Verbond zal op dezen Gouwdag tevens zijn vlag zegenen en inhuldigen. De orde der feestelijkheden is de volgende 's Morgens om 9 uurPlechtige Mis in de St Martenskerk. Daarna sectie-vergadering voor de afge vaardigden der verschillende gewesten. Om 2 uro Plechtig Lof in de StMartenskerk. Zegenen der vlag door Z. D. II, Monseigneur Coppioters. Daarna korte optocht door enkele bijzondere straten der stad. Na deze optocht grijpt de Groote Feesf- vergadering plaats in den Katholieken Werkmanekring, Zonnestraat. Z. H. Mgr Coppietors zal deze Vergadering met zijne tegenwoordigheid vereeren. Alsfesstredenaar treedt op do generaal dor, Kajotters, de E. H. Cardyn. 's Avonds, rond 5.30 uur, in de Feestzaal van 't Groen Kruis, St Jorisstraat, leutige cabaret avond ingericht door de Tooneelafdeeling van het Verbond, het reeds goed gekend «Kajotters toonaai». Kristone menschen van Aalst, bewijst uwe warme genegenheid aan onze dierbaro jeugd beweging door uwo tegenwoordigheid in de H. Mis en in het Lof. 's Avonds worden ouders en vrienden der Kajotters uitgenoodigd op den cabaret-avond. Geen kristen monsch mag naiaten door zijn steun to helpen aan een jeugdbeweging die in de tegenwoordige samenleving de volle aan dacht verdient. Een belangwekkende uitspraak van de Rtohtbank te Hoei. Twee radio-luisteraars warden ver volgd om hun toestellen niet ta hebben aangegeven, maar daar de gendarmen die de overtreding hadden vastgesteld, de draadlooze toestellen niafc hadden in beslag genomen lieten zij gelden dat zij niet in gebreke waren zij wendden voor dat da toestellen eerst sedert September 1930 In gebruik waren gesteld en zij dus tot de maand September 1931 tijd hadden om hun aangifte te doen. De boetstraffelijke rechtbank te Hoei zich steunende op de wet van 20 Juni 1930, oordeelde dat zij de voorziene taksen tot 31 December van het loo- pende jaar te betalen hadden en het nieuwe dienstjaar op 1 Januari inzet ten in het vonnis worden zij veroor® deeid tot het betalen van 140 fr, boete wegens niet-aangifte, tot 5 maal de ontdoken taksen van 60 fr. met inbe slagneming van hét radiotoestel. Fransche hulp aan Duitschland Een krediet van 17, miljard yolgens de «Echo de Paris» zullen de Bank van Frankrijk, d,e Bank van Engéland en de Federal Reserve Bank aan Duitschland oen krediet van 500 miljoen dollars (17 miljard Belgi sche franken) yerleenen. Dit krediet zou slechts tijdelijk zijn en zoodra mo gelijk moeten vervangen worden door eene dekklngsleeiïing van hetzelfde bo- draig, gewaarborgd door de Vereeruigde Staten, Frankrijk, England, Italië Belgie en Zwitserland. Dje leening, die zal gepand zijn op de ontvangsten der Duitsche toldien- sten, zal in tien jaar terugbetaalbaar, zijn. De Fransche lussohenkomsl zou ongeveer vier miljard frank bedragen. Dil bedrag zou bfj gedeelten worden gestort en een derde ervan zou onver wijld ter beschikking worden gesteld van de Duilsjche Rijjksbank. Wat de waarborgen van financieelen aard betreft, zou Duitschliand, naast de hypotheek op de douanen, imioeten bolo- von de betalingen van het Plan Young te hervatten na afloop'van het mora torium Hoover en in de toekomst zou de Duitsche douane borg slaan voor de uitvoering van liet plan Young. Voortaan zouden de Iceningsverrich- tingeu van Duitschland in het buiten land onder loezichl slaan. Wat de politieke waarborgen betreft spreken de I rahsche bladen van een politieke wapenschorsing, waarbij alle daden, cfie de politieke atmosfeer zou den kunnen verslooren zouden verme den worden. De «Echo de Paris» schrijft verder dat Frankrijk aan Duitschland de ver bintenis zou vragen zijne militaire be grooting niet te verh.oogen en een stoort politiek moratorium van tien jaar in te istellen, gedurende welken tijd den huidigen slaat van zaken zou worden gcerbiedigd. De modaliteiten der leening zullen vermoedelijk nog deze maand door een deskundigenkonferenlie worden vast gesteld. De «MaCfn» Beschouwt de konferen- tie, welke Maandag te Londen rnoct worden gehouden, als overboilig, daar de groofe principieelc kwcslien beter te Parijs worden opgeloist. De Bankiers van Londen en New-York zullen medewerken De voornaamste bankiers van Lon den en van New-York hebben onmid dellijk na kennis te hebben genomen van het Franschplan voor, hulpverlee ning aan Duitschland, hunne medewer king beloofd. Na eene conferentie onder lien en een telefoongesprek met New-York, werd beisilolën bij gemeenzaam overleg ,të handelen otm| -de terugtrekking van kre dieten uit Duitsichland tegen te gaan. Wanordelijkheden te Gelsenkirchen Winkels geplunderd. Eene ware muiterij is gisterennacht in de wijk Olga-Bismarckstraspe en Grabenslrasse ue Gelsenkirchen uitge broken. Al de lantaarnpalen werlden omver geworpen en uitgedoofd, zoodat in lut tel tijds ganjsch de wijk in duisternis, was gedompeld. De b'etoogers die talrijk waren, be gonnen toen de, bakkerijen, .slagerijen, kruidenierswinkels en andere voedings- wareriwinkels te plunderen. De politie die allerzijdis werd opge roepen, was weldra niet meer bij mach te de wanordelijkheden te beteugelen en men moest beroep doen op gansch de politiewacht der stad om do wijk don Grabenslrasse te olmsingelen. Van weenskahfen werden talrijke re volverschoten gelost.. Te 2 ure 's mor- gends was de politie nog niet meester, van de wijk, die door de muiters be zet was. i Even na 2 ure, had in de Hohenzol- lernJSitrasse een zeeé druk vuurgevecht plaats. Deze wijk waar barrikaden wa ren opgeworpen word gansch door de politie omsingeld, in afwachting van den dageraad, om alsdan te pogen do muiters te verjagen. Er werden een dertigtal voodingsma- •«Zijnen verwoest. Deze muiterij werd uitgelokt door do communisten na eene /meeting waarop tot. opstand werd aangezet. De toestand werd weer normaal gis teren morgend rond 5 ure. Aangezien de muiters hunne gekwet-. sten hebben medegenomen, kan het ge tal slachtoffers niet worden vastge steld. Bij de politic zijn geen verliezen aan te slippen. Er werden 27 aanhoudingen gedaan., m. FYancqui ook naar Londen M. Francqui, staatsminister, zal de heeren Renjkin en Hymans vergezellen tiaar de conferentie welke Maandag te Londen wordt gehouden, Dc Belgische afgevaardigden zullen Zondag vertrekken, sajmen met den h. Van Langenhove, algemeen secretarie van Builenlandsche Zaken. Hoe Hugenberg de zaken inziet Tn het nummer van der «Tag» van Vrijdag, komt een artikel voor van den leider der Duitsch nat. volkspartij, dr. Iiugenberg, waarin deze o.m. verklaart dal op een oogenblik, dat de harten overal Tn den lande sidderen, een woord van geloof en vertrouwen moet worden gesproken. Dat de crisis zoo ernstig en gevaar lijk is geworden, is de schuld van de sociaal-democratie en haar bijloopers. Doch do crisijs was niet te vermijden. Wij hebben gewaarschuwd voor het plan-Young. Steeds heeft men ons uit— jgolachon of als landverraders bespot. ,Dc lijnen der ontwikkeling staan dui- Jdeiijk voor onze oogen. Thanjs voeren zij over smart en een heroischeu wil [weer naar boven. I Het alternatief van een reclilsohe re- geering of he', bolsjewisme is vcor het jDuitsche volk thans slechts een psycho- Vligischc zaak.

De Volksstem | 1931 | | pagina 1