24 Ben armen eegsven Is aan Ooil gelesnd Vrijdag Mi 1951 Hoe ver staat het met de crisis De Financieele Crisis in Duitschland )e opstandige beweging HM SPANJE Centrale der Vrije Mijnwerkers Onderaardsche Hatertunnels Diocesane Kajottersdag 's Pausen heleedigers Openluchtspelen - Gent Groofsche Plechtigheid te Brussel Kerkstraat, 0 en 21, Aalst. Telefoon 115. XXXVII JAARGANG NUMMER IS7 DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffe'-De Gendt. H. Christina jZonop 4,14Zonaf7,391 V. M. 29 L.K. Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Building/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. Om die vraag te beantwoorden raadplegen wij bet Arbeidsblad uitgegeven door bet ministerie van nijverheid, arbeid en sociale voor zorg in België. En wij moeten zeggen dat bot ant woord nog zoo ontmoedigend niet was, al heelt dan ook bot eerste kwartaal van 193! nog geen merkba re heropleving te zien gegeven. Maar de weinig belangrijke schom- molingen in de prijzen der grond stoffen van den eenen kant, en van do grootbandolsprijzen van do ande re zijde. moeten nochtans beschouwd worden als gunstige verschijnselen, als mon den ontwikkelingsgang - der vorige crisissen nagaat. Men schijnt thans in da afwikke lingsperiode te zijn gekomen, welker duur natuurlijk niet te voorzien is Dat is de meoning welke do heor L. II, Dupriez uitdrukt in het jong ste nummer van het Bulletin de l'Inslitut des Sciences Economiques de I'Uuiversité do Louvain Al wat kan gezegd worden volgens de vooruitzichten van het - Institut des Sciences Economiques», dal is: dat de toestand niet erger wordt. De vooruitzichten op nijverheids- gebied zijn roker niet schitterend en do bedrijvigheid in 't algemeen van do verschillende takken der Belgische voortbrenging blijft slap tengevolge van don internationalen economiscben toestand waarvan wij afhankelijk zijn. Talrijke fabrieken vinden zeor moeilijk hot middel omhnn arbeiders aan hoi werk te houden, zelfs door hun toevlucht te nemen tot het op slaan van voorraad of andere uitstel bezorgende maatregelen. De handel mat het buitenland is hij voortduur achteruit gogaan, vooral de iuvoer- haadei, aldus een getrouwe weergave zijnde van den nijverhoidsloestand, waarmede gij innig verhand houdt. Op liet gebied van de werkloosheid, die aan de economische crisis Ie wij ten is, valt nog goon verbetering te bespeuren. Mag men in het algemeen binnen korten tijd op geen ernstige herophau- ring hopen, toch is men er ver af, te moeten wanhopen zulk betrekkelijk laag bodrijvigheidspeil bleef nooit zeer lang weor in gang alvorens de prijzen weer stegen, Een aanwijzing die pas viel op te merken en van bemoedigenden aard is, dient aangestipt do vaste markt, stemming van de metaalprodukten zoowel in Europa als in do Veree nigde Staten. Het is bekend dat de ijzerindaslrie doorgaans den weg wijst aan d'andore bedrijven. Wat er ook van zij, do economi sclie gebeurtenissen van de jongste periode ondergingen dikwijls zulke onverwachte evolutie dat het ge waagd lijkt, voor de toekomst gis singen te maken omtrent de inleusi- leit en den duur van de huidige g. druktheid. De voren aangehaalde voorspelling van het Institut des Sciences economiques is zeer voor zichtig. Hut einde van de crisis zou oen vooruitgang zijn, maar alle noo- den zouden er nog niet door gele nigd zijn. Aan alle zijden zijn er wonden te heulen en horinrichtings. maatregelen te treilen. Het is nochtans niet twijfelachtig dat hel land de huidige moeilijkha den zal te boven komen,gelijk bet de veel ernstiger beproevingen, welke bet sinds twintig jaar beeft moeten verduren, heeft overwonnen. Wij kunnen dus nog geen victorie kraaien, maar wij hebben geen reden om te wanhopen en dat is al een hartversterking. TEN BUREELE DEZER, schoore keus Van kerkboeken en paternosters In alle prijzen. Boeken leert fransch zonder meester, 21.00 fr. Duivencachetten in doosje en fleschje Inkt, twee regels, aan 12.50 fr, Do voltallige zitting van Woensdag Londen, 22 J,uli. Do voltallige zit ting der cdnferenlle van de zeven mo gendheden, net alls de voorgaande, had een zeer privaat karakter. Zij duurde bijna drie uren en was Voorbehouden aan de bespreking- der. maatregelen gis teren ingezien door. het comité it der mi nieters van geldwezen, Jeu einde Duitschland ter hulp te komen. Men maakte waren vooruitgang. On der voorbehoud van het bepaaldelijk opstel werden twee aanbevelingen vair nu af aan aangenomen. Door de eerste, zullen de regeoringen de uitgiften instituten van Frankrijk, Engeland en de Vereenigde Staten en de Bank der Internationale regelingen uitnoodigen met drie maanden hot cre- djet van honderd milfioen dollars te verlengen, dat zij voor eene maand aan de Rijksbanken toestonden op ,15 Juli. M. Laval zal bij die gelegenheid her inneren, dat tijdens de bijeenkomst van Basel op 15 Juli 1.1. die vervallende krcdielopening voor. drie weken ver lengd werd. De gouverneur, der Banque de France had alsdan nochtans spon taan een nieuw uitstel Yan drie maan den voorgesteld, terwijl zijn Brilsche collega J\I. Montagu Noitmian, de Bank van Engeland slechts voor acht dagen wou verpfiiclilen. Anderzijds is een principieel akkoord getroffen omtrent een ander, punt dat zich richt lot de aniddenhanken der bij zonderste mogendheden opdat zij van de privaat, financieele instellingen van hun wederzijdsche landen zouden beko men dat zij hot tegenwoordig voluum der aan het rijk toegestane kredieten zouden behouden. Bono bemerking van den kanselier van het .schaakbord M. Snowdcn, gaf aanleicfing tc»t eene lange bespreking. Men weet dat de kredieten op korten termijn waarvan Duitschland de her nieuwing aanvraagt niet geleend wer den in gelijke verhoudingen door di 1'ransehe banken, de banken van Enge land en der Vereenigde Staten. De Fransclic banken zijn veel minder betrokken in die krediet-verrichtingen met Duitschland dan de banken van Engeland en van Amerika. A olgens officieuse maar nochtans be naderende schattingen is de krediet ver deel ing op korten termijn in Duitseh land als volgt te vcrdeelen: Vereenigde Stalen 60 l.h., Fvngeland 35 Ui.. Frank rijk 5 ten honderd. De Brilsche minister eischic voor de drie landen eene gelijke inspanning voor de hernieuwing der kredieten. M. Laval verzei te zich met kracht hiertegen en het voorstel werd ten 'Slot te niet afgenomen. M. Slimson stelde van zijn kant het Amcrikuansehc voorstel voor. Het geheel van dit voorstel wordt verzonden naar het onderzoek der mi nisters van geldwezen, die morgen Donderdag vergaderen. Men meent dat deze vergadering de werkzaamheden der Londensche Con ferentie zal besluiten. Het kabinet Brunïng in een delikaten toestand Berlijn, 22 Juli. - Do parlijlioof- denraad weid bijeengeroepen om zich nil te spreken over do convocatie van den Rijksdag. Men neemt aan dal de sociaal-democraten togen de bijecnroc- ping. zullen stemmen. Maar liet besluit hangt voel meer af van de kleine groe pen als do christelijke socialen, do agrariërs en de «volks'diensH. Het feit dat de bevoegde leiders der politieke middens liet telegram onderteekenden, an het nationaal verzot, doet vermoe den dat zij zich zullen llilspreken voor de oogenblikkelijke bijeenroeping van den Rijksdag. In dat geval, zal hot be- sluil genomen worden, niettegenstaan de de weigering der socialisten, en zal hel kabinet Bruning zich in een zeer delikaten toestand bevinden. De Londensche conferentie vandaag geëindigd Londen 22 Juli. M. Slimson, Apiië- rikaansch minister van buitenlandschc zaken, door journalisten ondervraagd, verborg zijn optimisme niet. Hij zegde dat de conferentie morkbare vorderin gen had gemaakt en dat zij morgen Donderdag hare slotzitting zou houden. Villen in de Rijksbegrooting Berlijn, 22 Juli. Het rijkskabinel wacht oj) den terugkeer van kanselier Zie vervolg onderaan volgende kolom. Voor de f/lissie van E. P. Thomas 0, C. Ie Pasrtir (Engl, India) INSCHRIJVHNGSLfJST Bedrag der vorigo lijstea Dokter Willerns, Aalst Onbekend, Aalst Onbekend, Aalst Gezusters, Aalst Gopensioneerde Machinist, Aalst Mej. Emma Bonte, Aalst Onbekend, Aalst 541 fr. 50 fr. 50 fr. 30 t'r. 20 fr. 20 fr. 5 fr. 2 t'r. Totaal 721 fr. Alle giften worden dankbaar aanvaard en zuilen rec.itstreeks naap den E. P.•Thomas gestuurd werden. -V De onlusten te Sevilla Gemeld wordt, dal Sevilla een mili tair, aanzien gekregen, heeft. Patroel- jes trekken door de stralen. De brood voorziening is verzekerd. De stakers zijn er in gelukt dc ar beiders yan een labakfabriek mee te ironon. De gouveneur van Sevilla heeft bij zonderheden verstrek! over de aanhou ding- van den syndicalistischen leider de Vallira en zijn aanhangers, die in vier autobussen, lol dè landen gewa pend, uit Alcala de Guaraira naar Se villa onderweg- waren. Een compagpiie infanterie en een coJivi[pagie cavalerie, die lien 'tegemoet gegaan waren, verrasten hen bij La Geus del Campo.cn namen hen gevan gen, voordat zij den •geringsten tegen stand hadden kunnen bieden. Men wisjt eveneens dat. een twintig gewaponden. langs den weg geposteerd waren, om eventueel op dc gendarmerie te schieten. Zjj werden weldra over weldigd en naar de gevangenis overge bracht. Uit voorzorg tegen een cven- tueele overval zijn voor de gevangenis -nxachijxogfiuifu.'an wLikL In den loop van den vorigen nacht zijn te Sevilla groolc voorzorgsmaatre gelen genomen, 's Ochtends is de al- gemeene typografenstaking begonnen. De troepen blijven geconsigneerd. De stakers hebben Dinsdag getracht het telefoonkantoor te bestormen en in brand tc steken. Men gelukte -erin dit te verijdelen, .maar niet dan nadat er vijftien gewonden gevallen waren. De indruk, die de gebeurtenissen in de regeeringskringen maken is groot. Minister Maura heeft in den minister raad een wetsontwerp ingediend, dat veroorlooft in geval van slaking de be trokken vakverecnigingen ter verant woording te roepen. Aanval op een telefoon centrale Men bericht uit Goria Rio dat een roep opstandelingen na de telefoon lijnen overgesneden le licbbcn gepoogd heeft (le telefooncentrale te overvallen. Dc politie begaf zich ter plaatse, maar werd op -steenworpen en geweer schoten onthaald. Drie betoogers wer den gedood en vele gekwetst. Talrijke aanhoudingen geschieden. De toestand te Sevilla De burgemeester van Sevilla aan zocht de handelaars hunne winkels té heropenen. De poliTie hield een Duilscli onder daan aan, drager van dokumenten door de sovjets onderteekend en waarvan er eenige in het HebreeuwseiE waren op gesteld. Zal de regeering optreden 7 Dinsdag a\4ad heeft de Ministerraad talrije besluiten getroffen en volgende motie aangenomen Vast besloten het h ets laan te verhin deren van drijverijen, die het economi sche leven van Spanje zouden kunnen ontwrichten, door aanzetting tot wan ordelijkheden verklaart de regeering zich eenparig bereid alle maatregelen te treffen, welke haar door de wet wor den toegelaten en haar gezag ten volle luit le oefenen. Besluiten aangaande de loonskwestie ■Do Centrale der. Vrije Mijnwerkers, vergaderd in kongres op 19, 20 en 21 J'Juli 1931, na kennis genomen te heb ben van het zedelijk verslag waarin dof kwestie' der loonen en de werking- dor Nationale Gemengde Mijnkojmimissie besproken werd, overwegende 'j 1. Dat de loonen der mijnwerkers te genwoordig op het peil der. overeen komst staan. 2. Dat de samengestelde index der loonen kunstmatig omlaag gedrukt is door dc daling dep kolenprijzen. 3. Dal de index der levensduurte niet in verhouding tot de loonen gedaald is. 4. Dat de loonen der mijnwerkers in minder dan één jaar tijd een offi.cioelc loonsvermindering van 19 l.h. en een officieuse (minsten van 2 L.h. ondergaan hebben. Dat de mijnnïjverheid van den an deren kant zich in zeer grootc ekono misehe moeilijkheden bevindt. 6. Dat een nieuwe zelfs belangrijke loonsvermindering geen afdoende op lossing in dezen toestand brengen zou. Besluit 1. Zich krachtdadig tegen alle extra-conventioneele loonsvermin dering te verzetten. 2. Bij de regee ring aan le dringen opdat de kommis sie door liaar ingesteld hare werkzaam heden zou bespoedigen ten einde een definitieve regeling in de kolenmarkt te brengen. 3. Steil vertrouwen in zijn afgevaardigden in de Mijnkominissie. Dc gróote fabriek van. Ford in Dear born lieef! hoofdzakelijk voor de af koeling van den ketejdamp dagelijks ongeveer 4.5 miljoen kub. meter, water noodi.g, die tegenwoordig door. een nieuw aangelegden tunnel uit de River Rouge naar de fabrieken geleid wordt. •Dit benoodigde water komt ongeveer overeen--nret iti" hTn-vTT^-»rtiu groote steden verbruiken. Do tunnel bestaat uit oen pijp die binnen een miiddellijn heeft van 4,5 en van buiten een doorsnee van 6,5 m. zoodat er gemakkelijkeen onder gronds spoor door heen kan. Deze leiding beslaat uit de aaneen schakeling van 4579 betonnen ringen, die iéder uit tien afzonderlijke gebogen doelen tot een gewicht van 1,7 ton he slaan. Deze tunnel van 3.6 Kim lengte loopt onder vele hoofd- en zijstraten, spoor lijnen, bruggen, zelfs onder een kerk hof door. Het boren geschiedde met machiencn die in de looze aarde gemakkelijk vooruit kwamen, zoodat de aarde daar achter als een tandpasta-tube opzwol. Onder gunstige omstandigheden werd een gedeelte van den betonnen ring. door geweldige machien-armen iin 45 (minuten op zijn plaats gebracht en in een maand lijd kwam men onge veer 650 meter, vooruit. (26 OOGST) MGR. GOPPIETER3 KOMT l Onze geliefde Bisschop bemint zijno Kajotters I In zijne geliefde Stad Aalst, kemt bij ze begroeten. Te 2 ure spreekt hij St. Martinuskerk Te 3 ure zal hij de optocht van de Kajctters In oogenschouw nemen, vóór het St. Maartensgesticht, Esplanade plein. De Aalstenaars zullen blij zijn «hun nen» Bisschop terug te zien. Dc Kris- tene Arbeidersjeugd vooral verheugt zich over deze blijk van hooge waar deering. Aalstenaars bevlagt uwa huizen op den doortocht van den stoet. De inhoud van het pamflet De mogelijke straf B run ing om in de Rijksbegrooting flinke villen le doen. De besparingen zullen cle begroot ingen Yan het land en der gemeenten treffen. Men weet nog niet welke punten der begroolingen zul len geofferd worden, maar eene nieu we beperking der loonen wordt overwo gen. Ook oordeelt (men het noodzake lijk reserven te stichten voor de terug betaling der verpjichljngcp. op korten termijn* BEATRYS Volksvertooningen aan algemeene In- gangsprijs 10 frs. Zondag an Maandag om 9 u. 's avonds Gezien het artistiek succes dat door cle pers en het publiek wordt erkend heeft het eomiteit beslist twee volks vertooningen in te richten om derwijze de traditie der openluchtspelen bij liet volk ingang le doen vinden. Hel is dus een eenige gelegenheid om hier in ons land een kunstpreslatic te genieten, die in den vreemde tegen lienduDbelen prijs alleen kan bewon derd worden. Niet alleen de inwoners van groot- Gent, maar de kunstminnaars van de geheele provincie, krijgen (lus eon kans om tegen den miniemen prijs van 10 fr. plus hun vervoer een eenig schouw spel mede te leven. De prijs der. plaatsen is dus alge meen 10 fr. Enkele genummerde plaat sen zijn le bekomen aan 25 fr. Het "is wel te verstaan dat alleen kaarten wor den verkocht zoolang cle voorraad strekt. 1 Alle bestellingen over dag geschie den in het bureau van The Belgian Ex press, 16, Vlaanderensiraal, Gent en vanaf 6 u. bij den ingang van het open luchttheater aan het park, Asirifllaan de dagen der voorstelling* Wij hebben onlangs dc in beslagne ming gemeld van een pamflet met be leed igenden inhoud voor den persoon van Z. II. den Paus. Naar thans nader blijkt, bevatte dit pamflet, dat in de straten van Florence» te koop werd aangeboden en welks vijf auteurs werden aangehouden, den vol genden zin «De gevangenneming en veroordee ling van den inijeineedigen Italiaan, Achiïle Ratti (de Paus) en zijn imede- plielltigen zou slechts een eenvoudige» handeling zijn voor een legioen zwarl- hemden en het logisch gevolg van een vonnis van cle speciale rechtbank». Het pamflet wa's gcleekend door de vijf auteurs en er onder volgen de woorden «Verlosten in God en daar om handelend in overeenstemming met het geweten. Trouw, aan den fascisli- schen eed. •De voornaamste beschuldigde die zictr thans voor. de speciale rechtbank tci; beveiliging van den Staat zal hebben te verantwoorden, is Emilio Sellimeili. OÜcT 27 jaart QTir~ZTrn7-TTir--jTrii upinarouu naar Rcxm'c, in de journalistiek begaf en een nieuwsblad, de «Impero» uitgaf en dat reeds herliaadelijk, dank zij zijn extremistisch karakter, werd geschorst. Eenige maanden .geleden is hij uit de fascistische- partij gezet, waarop liij Rome verliet en zich te Florence ves tigde. De straf welke op liet door hem be dreven misdrijf staat, bedraagt één lot 'drie jaar gevangenisstraf. De uitreiking der belooningen van moed en zelfopoffering In liet Paleis der. Academie en werd Woensdag morgen le Brussel overge gaan tot dc plechtige uitreiking van burgerkruisen en medalies eerste klas voor daden van moed en zelfopoffering. Aan hel bureel hadden plaats geno men M. M. Ileyman, minister vai\ ar-, beïil cn nijverheid; Max, Staatsirninistcr; Dc Wael, kab ine Its-overs te; Jacquemin, secretaris-generaal, en de Biolley, di-. recteur bij binncnlandsch'e zaken; Ga- jYius, directeur-generaal bij koloniën Slriclièr i'd. bij openbare werken Cois- termans", id. bij buitenlandsche zaken; Gastiau, secretaris-generaal bij ver keerswezen; Henin, id. bij financien Ernst, id. bij juislilie; De San, direc teur-generaal bij kunsten en weten schappenHenry, id. bij landbouw; De Walque, directeur bij P.T.T.; gene- raal-majoor Van Strijdonek. Bij hunne aankomst werden de Ko- ing, de Koningin, prims; Leopold en hun gevolg begroet door een «Braban- Qonne»; cn door de aanwebigen geest-» driftig toegejuicht. Minister Ileyman in zijn gelegen heidstoespraak begroette de loden van do koninklijke familie, hij wees op do bel eekenis van de onderscheidingen on bracht ten slotte hulde aan dc red ders uit Hornn-Waiames. Vervolgens werd overgegaan tot do uitreiking der belooningen. De Koning, of ,de Koningin zelf spelden de eeretee- kenen op de horst van de kinderen en (le vrouwen, die zich door hun daden hebben ondeuacheiaeri, als mede op dro van de redders van Hornu-Wasaiics en van arbeiders die zich bijzonder onder- ScïïeiiTden te GenE en te M;onligny-le-* Ti Heul,

De Volksstem | 1931 | | pagina 1