Over Beroepskeuze Wonderbare Crisis-Phenomeenen Ben armen gegeven is aan God geleend De Eiiropeesche Crisis De Arbeidsmarkt in Belgie Priesterlijke benoemingen G0NG0 MINISTERRAAD De Saint Philibert v Belgie= Congo Kerkstraat, 9 sn 21, Aalst. Teleloon 114. XXXVII JAARGANG NUMMER 180 DAGBLAD 20 Centiemen Uitgerer J. Van Nuf/el-De Gendt. Publiciteit buiten tiet Afrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Bullding.'KIngsway, 20 Lo ndres W. C. 2. Een beroep, een vak kiezen ten einde zijn ievensbestaan te verzeke ren is van groot belang; en bet is zoo moeilijk omdat de kous moet gednan worden op zeer jeugdigen leettijd bij bot kind, en vooral omdat er te wei nig voorbereiding bestaat om die keuze te vergemakkelijken, te leiden De ouders kiezon gewoonlijk het beroep, bot vak voor de kinderen. Ileel dikwijls worden ze gedreven door een spoedig winstbejag en be kommeren zicb heel weinig ol bet beroep of vak overeenstemt met de gezondheid, den aard, den natuur» lijken aanleg van bot kind. De gevol gen zijn dikwijls heel noodlottig en van veol zou men kunnen zeggen dat zij dertien ambachten goliad hebben en twaalf ongelukken. Andermaal bandelen de ouders uit hoogmoed, naar het voorbeeld van vader en moeder uit Siska van Rosemaol Hun zoon of dochter zal niet achter den toog staan om kruidenierswaren, enz. te verkoopen: dat is to alledaags niet voornaam ge noeg. Hoeveel jonge lieden bereiden zich voor een loopbaan, die ze nooit zul len bewandelen, omdat zij er de noo, dige kennis niet voor kunnen op, doen; gebrek aan verstand natuur lijkeu aanlog andere zijn soms goed op de hoogte van een beroep maar vindon er geen Ievensbestaan in, omdat er te veel concurrenten voor dit vak zijri, nog anderen blijven sulo keiaars hun leven lang, verdienen weinig en hadden bekwame werkers ot werksters geworden badden zij een betere keus gedaan. Een goede Reroepskeus is noodzakelijk voor liet stoffelijk ol zedelijk wolzijn van den enkeling, hetere loonsvoorwaarde, lielde voor zijn werk, drang naar moer volma king door studie en oefening, en die gelukkige gesteltenis geetteen gunsti- gen invloed op 't karakter. Goede beroepskeuze draagt bij tot bloei en welvaart in de samenleving. Geen werkkrachten zouden verspild of verloren worden, Deroepskeuze is dus noodig. Hij geschiedt voor bet kind, op dien oudordom wanneer bet de lagere school verlaat, en dient wel voorbe reid door de oudtrs. ZONDAG 9 OOGST H. Romanus Zonop4,35Zonaf7,18 MAANDAG 10 OOGST 1931 H, Laurentius Zonopa,S7Zonaf7,16 N. M. 13 E. K. 20 Voor de Missie van E. P. Thomas 0. C. te Pasrur (Engl, India). INSCHRIJVIKGSLIJST Bedrag der vorigo lijsten 132! fr. Onbekend, Aalst, 10 fr. Onbekend. Aalst 5 fr, Omdat Jezus' Itijk kome I0~fr. Ter eero van 't H. Hart van Jezus 10 fr. H. Hart van Jezus, zegen ons huisgezin 50 fr. Totaal 1406 fr. Alle gifton worden dankbaar aanvaard en zuilen ree iistreeks naar den E. P. Thomas gestuurd worden. Z. il>. Exc. cle Bisschop lieelt. be noemd tot pastoor te Audcgem den E. H. H. I>e Bruyn, leeraar aan het Klein Semi narie le Sint Niklaas. Onderpastoor op H. Kerst te Cient|m«if werd geradbraakt, lïeeft men wel den E.H.A'. Duculot, onderpastoor Zwijnd recht; Onderpastoor l"e Meerbeke, den E. H. R. Yander Poorten, onderpastoor te Denderleeuw; Onderpastoor te Nieukerken-Waas, den E. II. IC. Van Vooren, onderpastoor te Burght; Onderpastoor te Vlierzelc den B. H. J. Mafderen, onderpastoor le Hillegem. Tic had mij heel wat laten .wijsmaken over de crisis in Duitschland Zoodra ik te Kèxilen aankwam, moest ik alras ondervinden dat erniets spe ciaals le zien was. De koffiehuizen Hun gewoon pu bliek. De hotels f Hun gewone jrrijzen In de Hohe. Strasse die misschien kan vergeleken worden aan de Brussel- sshe uR-ue Neuve» vond ik in mijn gewo ne aCanditorei dezelfde tafels bezet door dezefde physinomecnen. Ik kreeg nauwelijks nog een plaatsje aan een rond taf eiken,,tegenover een in ternationaal koketteerende Fraulein. Wanneer men een zestal uren moe- dermensch alleen in een trein-comparti- Gisteren werd onder 's fionings Voor zitter-schap in het Palcis van Brussel een Ministerraad gehouden. De minister van Bui ten landse he Za ken "brachl de Raad op de hoogte van de werkzaamheden, der te I-onden verga- dorde deskundigen om de uitvoerings modaliteiten van liet voorstel van Pre sident Hoover te bestudeerem. De Raad onderzocht de grondslagen Volgens dewelke door den Minister van Buitenlands ah :e Zaken onderrichtingen zullen gegeven worden aan de Belgi sche afgevaardigden met hot oog op Belgio's. toetreding lot liet ofnilpvolo- eool. De Minister van Financien gaf eene uiteenzetting van den huidigen stand der werkzaamheden tol voorbereiding der Begrooting voor 1932. uit de. be spreking welke op deze uiteenzetting Volgde, bleek dat de verschillende de partementen zich eene aanzienlijke krachtinspanning zullen moeten ge troosten, om tot eiken prijis liet even wicht dezer Begrooting te verzekeren. Na de vergadering verklaarde de Mi nisters dat hoofdzakelijk over/ de Con ferentie van Londen werd gesproken, feneinde de onderhandelingen niet, te schaden konden geen inl ie li tingein ver strekt worden oyer de instructies die j»an onze afgevaardigden te Londen zul- gegeven worden; wel vcrnamien we dat. de Eerste Minister een krachtdadi ge houding tijden^ de besprekingen had genomen. Dp i Augustus zullen de besluiten deskundigen bekrachtigd en dus openbaai gemaakt worden. De Belgische afgevaardigden hebben Volmacht om te teekenen, indien vol- Zie vervolg onderaan volgende kolom PROVINCIAAL KAPITTEL der E.E.P.P. Minderbroeders-Kapucijnen gehouden te Isrghem op 4 Augustus Minister Provinciaal Hoogeerw. P. Donaluis van Wello. Definitoren Z.E.P^ Theobaldus van Gullegliem,- Z. E. P. Raphael van Oreye. Z. E. P. Robertus van Corlelmiarek Z. E. P. Daniel van llorenthals. Custoden Z. E. P.. Fredegandus van Antwerpen. Z. E. P. Be.nvenutus' van St. Mi ch iels bij Brugge. Secretaris Prov. Z. E. P. llugo van Eernegiicm. Gardiaan Vicarius Antwerpen - E. P. Leonard us Z. E. P, Ponifacius Brussel r E. P. Ephrem E. P, Andreas Leuven Z. E. P. Franekscus E. P, Pauius Brugge (Cl a ra straat)- E. P. Urbanus Doornik E. I'. Eliseus, Bergen E. P. Sera pb intts Yper E. P. Ircneus Aalst Z. E. P. Samuel EdiRg.cn Z. E. P. Venanliuus Yervicrs E. P. Tbeodosiue M eersel E. P. Fidel is E. P. Roc-hons E. P. Raynnldus E. P. Angelus E. P. Bmiiius E. P. Cyprianus Z. E. P. Vineentius E. P. Remacle Brugge (Bovcriestraat)' E. P. Germanus E. P. Martial is ïfercnlhals E. P. Bavo lseghem r? E. P. GodfriduS Ciney Z. E. P. Raphael Lommei -Werplaafsen Z. E. P. Daniel, Beer.nem liospitium Z. E. P. Hilarion. Z. E. I>. Robertas Z. E. P. Valerianuls E. P. Nica'Sfus E. P. Elzoar E. P. Ignal-ius In dè machicr.kamer- werden 4 lijken ontdekt, alsook negen in liot voorrium en. 1 in den achlcrsalon. Met het lijk van e^n Oostenrijker dat gisteren ook ont dekt werd, heeft men nu reeds 15 lij ken opgehaald, sedert het schip te Mon- din il aangebracht. doening wordt gegeven aan de hoofd eisehen der Belgische Regecring. De Flnancieele kwestie De heer Hou tart verklaarde wederom dat men zich niet zal kunnen redden, indien geen doortastende bezuinigingen worden gedaan. De meeste belastingen brengen veel minder op dan voorzien was. De taks op roerende goederen waar voor 1 100 njillioen was voorzien, zal rlit jaar slechts 775 (mil li oen opbrengen. Met andere taksen is- 't nog erger. Dc kwestie var, de inlandschc tarwe werd niet opgelost en tot een volgende zitting verschoven. De volgende Ministerraad wordt ge houden Of» 2§ Augustus lust wat te praten. En de atmosfeer van Keulen en misschien niet die alleen stemt mij immer praatziek. Zijt u niet van Hamburg, mijn heer f Gar nicht, waarde Fraulein. Ik kom zoo pas van Brume.l Ik dacht hier heel wat miserie aan te treffen. Ja de toestand, is wel gespannen, doch de uiterlijkheden van het leven zijn dezelfde gebleven. Vader Rijn stroomt even grootsch en even-prachtig dour nijverheids- cn landbouuUreken. Alleen aan de spaarkas kan men den crisis-toestand bemerkendaar er werd geafficheerd de beperking van het be drag der gelden die men mag terug trekken. En zie maar zelf hoeveel vreem delingen hier zijn. Het toerisme heeft er niets onder te lijden. En 't is waar. Ovefal ontmoet ik de atmosfeer van. vroeger,. Men werkt en rust, als naar gewoonte. Waarom niet f lil Belgie ook wordt kij 'i praten aver crisis wel veel overdreven. Te Knocke verzekerde men ons dat er in de maand Juli 8000 badgasten meer waren dan verleden jaar. Dc prijzen zijn natuurlijk seizoen- hoog. Een kilo roastbeaf 40 frank. De visch even-duur. Melk eieren, boter en brood alleen verschillen bitter weinig met de andere steden van 't land. 'Te Blankenberghe liepen in Augustus al de hotels stampvol. Te Oostende ontmoet men in hei Kursaal misschien nog-prachtiger toilet ten dan vroeger. Crisis f Men leest erover, spreekt ei- van, doch men leeft, er niet naar. Crisis in theorie. Weelde in praktijk. Indien hei kan blijven duren, zoo veel. te beter. M"ar Interim. De Duitactie ministers in Italië Aan de grona Dr Bruning en Dr Curtius zijn Don derdag namiddag bij dan Brsnnar aan gekomen. Op de grensatatia werdan zij verwelkomd door den Duitschen ge zant von Schubart, legatieraad Paldon i en den prefept van Bolzano. Om 5u30 werd de reis in den specialen troin van Mussolini voortgezet. Ontvangst door M. Mussolini Uit Rome, 7 Aug. Da haeren Bru- nmg en Curtius. die rond 8 uur ha- den morgen te Rome toekwamen, be gaven zich in gezelschap van don Duit schen gezant naar den Duce, die hun onmiddellijk een onderhoud toestond- Da bespreking werd bijgewoond door dan heer Grandi, Italiaansch mi nister van buitenlandsche zaken, en door talrijke leden van dit ministerie. Het program van het bezosk aan het Vatikaan. Het program van het bezoek van Dr Bruning en Dr Curtius aan hat Vati kaan ia nu bekend gemaakt. Hedan Zaterdag in den namiddag tusschen 6 en 7 uur zullen de beide miniatars zich van de Duitsche ambas sade naar het Vatikaan begeven, om, na een bezoek te hebben gebracht aan den Staatssecretaris, kardinaal Pacall i door den Paus in particuliere gehoor te worden Ontvangen. Hat bezoek aan het Vatikaan zal door kardinaal Pacelli beantwoord worden mat eon tegenbezoek, terwijl uan het diner in beslotan kring, dsa Aankomst van de st. -Thysvüle* Tijdingen uit de Kolonie Stipt op het vastgestelde uur, 9 uur, is Vrijdag morgen de Belgische stoo- mer «Thysville». kapitein Hairemans, van da Cie Maritime Beige, uit Congo te Anwerpan toegekomen. Er ontscheepten 46 passagiers van eerste, 65 van tweede en 5 van derde klas, welke in Belgisch Congo aan boord gekomen waren.en 19 van eerste 21 van tweede en 65 van derde klas die teLobito inscheepten. Onder de eerste klasreizigere wsi de heer Heenen, vice-gouverneur van Katanga, die mat 2ijn echtgenoote zijn verlof in België komt doorbrengen. De lading van da «Thyaville» bestaat in het geheel uit ongeveer 3G0Ó ton verschillende goederen, waaronder8)0 ton palmpitten. 3 ton ivoor, 90 ton katoen. 1104 ton koper, 60 ton suiker, 63 ton copal, 78 ton koffie, 65 ton cacao 6 ton caoutohouo en 38 ton koatbare houtsoorten. des avonds in de Duitsche ambassade wordt gegeven, de pauselijke Staats secretaris eveneens zal aanzitten. De Duitsche ministers zullen ont vangen worden op hot Vatikaan met het gebruikelijke ceremoniCal voor jZie vsrvpJcj onderaan volgende kolpm, J bezoeker* Ygn hun rtn|\ Da passagiers brengen de volgende tijdingen mede In de streek dar Groote Mearen zijn goud inhoudende ertslagen gea vonden, die reeds eene zending van 18 kilo 400 gr. goud toelieten. Vanaf 16 Juli is de luohtkoerier Elisafcethville-Lualaburg en vice versa afgeschaft. Voorloopig blijft de lucht- koerier tusschen Leopoldville en Lua- laburg bestaan. Het nieuws, dat heel onverwachts kwam. enkele dagen voor de afschaffing van den dienst, verwek te nog al ontstemming in de hoofdstad van Katanga. De Aéro-Club zal nu trachten op eigen iniatief een koerier to verzekeren. Op 5 Juli is te Albertvilla overle den M- Raymond Dubus, principaal griffier bij de rechtbank aldaar. Op 12 Juli is te Kolwezi, Musso, nole, Katanga, door advokaat Jamar, voorzitter der Aéro-Club, het private vliegplein ingehuldigd aldaar, inge richt door de Union Minière. De vlucht van Elisabethville naar Musso nole duurde twee uren. Elf propagan davluchten hadden met het toeristen vliegtuig plaats. Zijn naar Europa vertrokken via Lobito M. Gustin. bestuurder der Grandes Bculangeries Africaines. Mevr. Gustin en hun dochtertje. Het orgel der Kathedraal van Elisabethville op 31 Maart 1931 bostqjd aan M. Fr. Van den Boomen, orgel- factor te Tongerlé, Eindhoven, Holland zal einde Augustus voltooid zijn en uit Antwerpen via Lobito naar Elisabeth ville verzonden worden door de zorgen der Agence Maritima Internationale. Onze confrater Leon Gaurts, die van Jadotville naar Stanleyville per auto reisde, heeft het op de terugreis gemakkelijker gehad, daar hij nu den weg beter kende. Het traject Nyangwe- Kasongo Congolo (zie de kaart) legde hij op een dag af; bij do heenreis bedroeg dien weg 21/2 dagen, M. Hemeloers, conservator van het Nationaal Park Albert, die wegena ziekte naar Europa moest terug koe ren, zal eerstdaags terug zijn post vervoegen. Gedurende zijne afwezig heid werd het toezicht over het Park waargenomen door dan territorialen beheerder van Rutshuru. - M. Maffei,prokureur des konings ia te Bukavu aangekomen, met den 8ubstjtuut en Mevr, de Merten. De heer éubstituut wordt gehecht aan het parket van Bukavu* Op de vraag der katoen-bouwen de maatschappijen en rekening hou dend van den toestand der markt zal in het volgend seizoen de katoenkui tuur geschorst worden in een dsel van Noord Uëllé, dat in de verleden cam pagne 3.300 ton katoenzaden opbracht. De Watermaatschappij van Leo- poldvilie, laat op het oogenblik een nieuwen vergaarbak bouwen in gewa pend beton, welke een inhoudsvermo- gen van 1,250 kubieke metera zal heb" ben. Aldus zal de reserve gedistilleerd water verdubbeld worden, De steamer «Kundu» tosbehoo- rende aan M. Lucas, resident te Kins hasa en toevertronwd aan kapitein Dionizo, is gezonken te Bishanga. tus schen Port Francqui en Bena Makina Aide blanks passagiers zijn gered; een inboorling is verdronken. Machinebouw.—De toestand is steeds slecht en men stelt geene enkele verbetering vast, op eenig gebied. De vreemde mededinging is zeer scherp en men ziet namelijk de Duit- schers door hun lage prijzen sommige op drachten weghalen. Voor den uitvoer is de marktstemm.'ng eveneens zeer kalm en de tolgrenzen werden van langs om meer on overkomelijk. Aardowarkbedrijven. Grooto bedrijvig heid in de steenbakkerijen. De vervaardiging is in vollen gang en reeds in de eerste helft van Mei werden ovens onder vuur gezet. Het weghalen, gaat geregeld en de oude voorrader» zijn ernstig aangetast. In de gleiswerkerij is geen verbe tering aan te stippen, evenmin als in de fabTieken van vuurvaste produkten. De opdrachten blijven ontbreken en in al de fabrieken werdt één of meer dagen per week het werk stilgelegd. Uit een onderzoek bekend gemaakt in de Nation Beige, blijkt; In een gleiswerkerij, waar in normalen tijd 2S00 arbeiders en ar beidsters werken, bedraagt de productie nau welijks 50 t.h. van de vóóroorlogsche, In 1914 voerden wij 60 t.h. van de produkton uit, het overige diende voor het binnenlandsohe ver bruik. Thans zijn de zaken omgekeerd bin- nenlandsch verbruik, 60 t.h.; uitvoer 70 t.h. De Duitsche dumping is de oorzaak van de gedruktheid waaronder de tegelfabrioage lijdt, terwijl beschermende rechten de Belgi sche produoten bij hun invoer in Frankrijk of in Duitschland treffen. Aan de Fransehe grens betaalt men 45 fr; par 100kilo aan de Duitsche grens 171 frank Maar om in Belgie ta komen met hun produc- ten, betalen de Franschen en de Duicschers slechts 24 frank. KantDe handelsdrukte is nagenoeg nie tig in al de soorten. De ongeschoolde arbeid sters zijn verplicht het kantkussen neer te legtren bij gebrek aan werk. De geschoolde kantwerksters worden aan 't werk gehouden door de voornaamste fabrikanten, voor het varvaardigen van schoone stukken met het oog op betere tijden. Men gelooft dat deze toestand zal voortduren zoolang de mode van het wit linnengoed niet zal teruggekomen zijn» Het is slechts onder die voorwaarden dat da Vlaamsche kant eenigzins den vroegeren bloei kan bereiken. Bouwbedrijven. De toestand duurt voort op hetzeifdo peil als in de laatste maanden. Niet alleen is de crisis ver van even scherp te zijn, in de bouwbedrijven als in de andere maar dank aan de openbare werken en zelfe de private werken, die betrekkelijk talrijk zijn, is er overvloed aan arbeidskracht, maar toch niet te veel. De loonen blijven op peil. Het èohijnt trouwens dat men te dien aanzien een zekere vastzetting heeft bereikt. Over het 'gemeen dalan de prijzen van de grondstof» Houtbewerking en stoffeering. In da mechanische zagerijen ondergaat de bedrij vigheid den Invloed van de verbetering in da bouwbedrijven, zonder dat er nochtans aan houdende bezigheid is. Inderdaad, de houtbe werking richt zich minder snel op dan da bouwbedrijven, en er ie nog groote werkloos heid onder de schrijnwerkers-timmerlieden, vooral in de streken van Brugge en van de kust, wasr bijzonder talrijke arbeidskracht in deze beroepen beschikbaar is. Het getal werkloozen vermindert nochtans stilaan, evenals in de meubelmakerij en in de fabrie» ken van kerkmeubeJen. Enkele opdrachten voor het binnenland en ook voor den uitvoer werden aangestipt, zoodat In de voornaamst# inrichtingen regelmatig kan gewerkt worden, met een beperkt psrsoneel. Voor de lattenklieverij van St-Joris-Beer- neem is er ook eenlge opleving aan te stippen, dank zij 't werk voor den uitvoer naar Frank rijk. De scheepstimmerwerven aan de kust ondergaan geenszinsden invloed van de orisi# evenmin als de zeevisscherij welke hun voor naamste afzetgebied uitmaken. TEN BUREELE DEZER, schoone keus van kerkboeken en paternosters in allo prijzen. Boeken leert fransch zonden meester, 21.00 fr. Duivencachetten in doosje en fleschje Inkt, twee regels, aan 12.50 fr. Franseh-Balgisehê onderhandelingen M. Dumesnil, Fransoh Minister dep Luchtvaart, heeft Donderdag namid dag te Parijs den.Belgischen Minister van Vervoerwexen, M. Van Isaoker, ontvangen- De twee ministers hebben de besprekingen, welke verleden week te Brussel aangevangen werden, voort gezet, betreffende de maatregelen welke Belgie en Frankrijk in gemeen schap moeten treffen voor de inriohv ting van luchtvaartlijoen door Afrika» De technische deskundigen aan wier hoofd zich van Belgische zijde, bevon den, generaal Van Crombrugghe, ba- stuurder der handelsluchtvaart, én Devos, bestuurder van het kabinet van den minister, en van Fransehe zijde MM.Chaumieen Vivent, bestuurder en onderbestuurder der Fransoha Handelsluchtvaart, waren op voorhand vergaderd in het ministerie en deelden aan de twee ministers dan uitslag mee van hunne werkzaamheden, walka Vrijdag nog moesten voortgezet wor-< den door drie onderkommissias, name lijk voor posterijen, voor den dienst, der radio-elektriciteit en voor den weerkundigen dienst. MM. Van lsacker en Dumesnil zijn ten volle t'akkoord om, in nauwe sa- manwerking, de verwezenlijking ta bawtrkanvan dit belangrijk onlwarp*'

De Volksstem | 1931 | | pagina 1