SOLEIL Laatste tijdingen Bel OpsiliMspsl uitgesti STADSNIEUWS Bedsvaari nsar Onze Lieve Vrouw van Lóurdes Sport. KAATSEN OOST-VLAAN DEREN'S DERDE BRIEF. Lourdes, den 8 Oogst, 's avonds* Vrijdag, gisteren dus, was de bijzondere dag van het gebed, alhoewel, zooals m'n voor gaande brief meldde, alles, hier te Lourdes. met het gebed, zij om smeeking, zij tot lof, vereenzelvigt. Ook, mogen wij vast verhopen, 't wordt wel zekerheid, dat O. L. Vr. van Lourdes ge nezingen voor zieken, bij Haar Goddelijken Zoon, bekomen zal. Groote baternis, het geneeskundig onderzoak zal de volstrekte buitengewone genezing ofte niet uitwijzen - werd'vastgesteld bij twee onzer zieken eom jufvrouw uit Lokeren en een vrouw uit Gent- St Pieter, En de dagen vliegen voorbij in immer hoogerklimmende godsdienstdrift, mat de herhaling van verscheidene oefeningen, hot zij.do mi's aan do grot.de H, Sacramentspro cessie eh de fakkeltocht van 's'avohds. Twee bijzondere solemniteiten -trekken nog onze aandacht. Nachtelijke Aanbidding en de Kry'sweg. Poph, vooraf, hoef ik u te spreken over een heel; aandoenlijke en troostende caremonie, well^é ieder jaar, tijdens de Oost Vlaamscha Bedevaart, door het Bestuur bijzonderlijk wordt ingericht. We noemen de Requiemmis en hst bezoek aan onze dooden welke op het Lourdes-Korkhof rusten, in Maria's schaduw. Machtig veel volk was tag3nwoordig en uit vojle kristen harte stegen diep-gevoelde baden op. Z. E. Haer Kan. Mannaert hield, op den doodenakker, de gebruikelijks toespraak, waarvan hier de hoofdgedachten. Deze plaats (het kerkhof) geeft ons een uit stekende gelegenheid J° om te bidden voor onzo duurbare afgestorvenen zij warende beste vrienc'en van Maria 2° om in ons eigen hart eens diep in te gaan en daaruit te leeren de vergankelijkheid van het wereldscha leven. Blijven wij die gedachts getrouw dat wij dopr Maria onze ziel moeten zalig maken. Hoeft er bijgevoegd dat, langs da straten van aan d3 parochiekerk tot aan het kerkhof, voortdurend, en zonder menschelijk opzicht, de paternoster werd gebeden, zoodiit d9 om- staunders bewonderend tot ons opkeken Slechts da Vlamingen kunnen zoo bidden >i. Dat zulks ook maar waarhoid worde in Vlaanderen zelf 1 De nachtelij <o aanbidding in do Rozenkrans kerk, in tegenwoordigheid van Mgr Coppie ters, is tot een uiting geworden van innerlijke godsvrucht en vrome wijding, in den nacht van Vrijdag op Zaterdag. Nauwelijks een uur waren de laatste flam beeuwen der avondprocessie gedoofd, had het •Credo» weerklonken uit duizenden mon den, of de hssiliek stroomde vol in het late avonduur. Do grooto zware poorten stonden vej* open, Jesus rustte op het hoogaltaar, in een zee van lloht, en al da Viaamsche bede vaarders waren rond han God geschaard. Buiten rustts de nacht in stergeflonker.... we hoorden slechts het klptsen der Gave, wijl de slanke boven Basiliektoren in een afwis selende lichtstraal klaarde. Tijdens de godsdienstige oefeningen wer den verscheidene zangen,door een Aalsttfrsch meisjeskoor uitgevoerd, met Meester Yol- pkaert aan de orgel. Meditaties, geleid door den Z. E. H. Kan. Van den Gheyn en zangen volgden elkander op.tot middernacht, wanneer Mgr Coppieters aah het hoofdaltaar, en de andere priesters in. de talrijke zijkapellen Van het ruime hei ligdom het H. Misoffer opdroegen.__En onder- tqsschen, niet honderden, Ontvingen onze bedevaarders hun God, dien zij voorafhadden geloofd en gedankt om bekomen weldaden. Reeds was de nacht ver gevorderd, toon de de laatste pelgrims het bedehuis verlieten. Hoe laat ook, dien nacht het rustuur aan brak, toch wilden wij, een groepje Aalste- naars, nog eens, vóór het slapen gaan, onze Hemelsohe Moeder groeten, bij da Grot, in de eenzaamheid der stilte, bij 't pinkend kaarslicht en zachte maneschijn, Wij hadden Maria svoor ons allen, scheen het, wen het harte heel zachtjes, doch do Onbevlekte bad voor de dierbaren, die ginder ver, in het Vaderland, ten ruste lagen. Dat Uwe groote Liejde over hen wake, Moeder. Onze bedevaarders kennen noch rust, noch vermoeienis. De slaapuren zijn, to Lourdes, getold on voltallig namen de O. Viaamsche pelgrims deel aan don kruisweg, ter hunner bijzondere intentie bepaald op den Zaterdag morgen. Di i kruisweg is oen echte Kalvarieberg, in moeilijk opstijgen. Hot voetpad, dat al kronkelend altijd maar hoogcr loopt, door rotsgronden, met kreupel hout en hoogstammigo gowassan bokleed, brengt u beurtolings tot de statièn, alle met bronzen personen van'volle levensgrootte. En op geheel dien godvruehtigen wandelweg «toort niets het hart dat knielend bidt of in nagepeinzon vooruit treedt, geen stadsgewoel, geen straatrumoer, geen voorbijsnellend go- span of gerij. De oogen gevestigd op ellc too- noel van 't lijdensdrama, to midden van die ennzamo woeste natuur, vindt de medileereude wandelaar stof in overvloed tot heilzaam na den kon, Die koude eoldatenwezens aan elke statie de/.' lfdowaar geen zweem van modelijden op te bespeuren is, go on spoor van ontroering, maar onverschillig aan alles wat met den Na- varoenor omgaat onkel wakkergesohut voor het wonderwerk der Beeltenis, op den doek van Vcronika gedrukt en dan vorsclirikt op vlucht gedreven voor eigen lijfsgevaar, aan de 12o statie (12 beelden), als de aardo met duisternis omhuld, aan 't beven gaat... Dio aangrijpendo. getaande Joodsfiguren, de eene 't volk, de andore do synagoog symbo- lyseerende en waarin ougetemde drifton loo diepe grooven trokken afgunst, wraak zucht, spotlust. Bij Jezus en zijn bevriendendio gelaten heid, dio woerdiglieid van houding, onder den druk van 't lijdon van 't lijden gevoeld en gezien 1 Onverschilligen, vijanden, vrienden I da wo» reld van vandaag I Hier toch, Hcere, zijn 't al uw gotrouwen. Wol wenschon wij dit ons levenspad door ze geningen loope, en moge 't zoo, wij blijven U eeuwig dankbaar. Maar dat kan niet altijd, en daarom zijn wij ook gereed U to volgen gelijk de Cyrenièr, door eon liefderijk leven, uw tranen en bebloed wezen af to drogen, zooals Veronika, meé te gaan als 't zijn moot tot op het toppunt vau Kalvaria.Heere. geef ons daartoe, desnoods, den voreisohten moed. De 12e statie, en weinige «tappen verder de" helling $f, do 13o statfe, beiden geplaatst op öen lichtelijk hellend terras, en met do liefolij- ko vallei epjzijdeljngs de stadsgèbouwen als perspectief, zijn taferelen van verrukkende aandoenlijke schoonheid, Daar hield onzo zoo wélsprekonde kanselre denaar. Z.E.H. Kan. Mapnaort, oen sermoen .'•Maria, de Moeder vah Smarten, is ook de uitdeelster van de genaden. Door Haar Lijden heeft zij medeverdiend en kreeg daarom het voorrecht de genaden uit te deelen. Zorgen wij, door ons kristen voorbeeldig le ven, dat wij waardig worden der genaden, die. Maria ons üitdeelen kan,..» Verder kronkelt hot pad tusschen klingen en rotsen de diepte af, en leidt, na enkele mi nuten gaans, tot voor destatio breede berg kloof met voorplein, waar Jozef van Arimathea en Nicodemus, met do godvruchtigo vrouwen het lichaam van don Meester bereiden om het ten grave neer te zetten. De Kruiswegberg wordt in de volktaai «Mon tague des Espelugues» (spolonkenberg). ge- heoten om reden van de merkwaardige spelon ken aan den voet van den berg. 't is aan deze dat men, bij 't eindigen van da kruiswegoefe ningen ook oen bezook brengt. Daar zijn er twee. van malkander afgescheiden, door een vooruitspringende rotskam. van waar hot oog gemakkelijk de eigenaardigheid en ruimte de zer bergholten kan nagaan, Maar do bijzonderste reden van 't gebrachte bszoak is da godsdienstige bestemming aan de grotten gogevon Deidon immers zijn herscha pen in kapel, toejjowyd de eenc aan O. Lieve Vrouwe van VII Weeën, en de andore aan de H. Maria Magdalona. Zingond den "Wees Gegroet» dalon we den berg af, om, bij het uiteinde, stootsgewijs voor1 Monseignèur Coppiotors (Hij had gansch den kruisweg meegemaakt) te stappen en hein een liefdevolle ovatie lo schenken. Do H. SACRAMENTSPROCESSIE, ierteren namiddag 1 't Is één vlam van lieldo tot den Hoor, éèn jubelende uiting vau alles overwin nend geloof, één immer stijgende smeekbede tot ontferming... Het aantal pelgrims is nog grooter gewor den. Spijtig I Het weder, dozen morgen reeds on zeker. wordt slecht. De lucht is dikzwart be wolkt on, even voor 4 uur, begint het te stuif- regonen. Zal de processio uitgaan vandaag Het hart onzer pelgrims beklemt't is toch he den ONZE processie en wij verwachten nog zooveel, wij hebben Christus nog zooveel to danken I En toch, gaan wij naar de Grol toch wor den da lange rijén kaarsdragoadmannon ge vormd cri, ondanks den regen, dio aanhoudend doorvalt. als doordringende miet, neemt do ommegang aanvang. To Lourdes schijnen da menigten immer an dere menigten te roepen. Eu in bonte monge- ling komen allea voor hun God-Koning do knie buigen. Weerzij don den weg. dlou straks Christus volgen zal. staan trossen mensoheu, biddend, hoopvol dea regen trotseerend, en zingeno. wiorookwalmend, gaat da stoet voorbij, allen mannen, fier in hun kristen-zijn, wen maagde kens (waaronder tal van ONZE bedevaart), wit gesluierd de processie openen... Daar. onzichtbaar nog ón zoo tegenwoordig, straalt de Eucharistie. Haar tegenwoordigheid gaat dsn gang van den koninklijken stoet vooraf. Ver-af zweeft zij reeds over de menigte der lijdenden dezer'wereld ou kondigt liun de hoop aan. Heden, Zatordag. draagt Mgr Coppieters de remongtraus hem volgon geestelijke dignita rissen dor andero bedevaarten. Wanneer, na den gewonen ommegang, het Allerheiligste op list Rozenkransplein komt, overvloeit de Esplanade, zoo groot was het aantai mannen. Als omlijsting tot dit onvergeetlijk schouw spel dutzendon pelgrims, om de schipbreu kelingen van het mensohelijk leed, of, in over groots trossen, op de galerijen hangend; op beide trappen, de maagdekens, bijeenge schaard, in hun wit gesluierde kleederen: een zuivere vlak opde zwarts regenlucht. En voort regent het Hoe anders wanneer alles staat in str&lendhaog-op het statige kruis van de Pic du Jer nu weerkaatsen met de rotsen der omgevende bergen do helle zon nestralen, maar blijven gehuld in grijs don keren nevel. Het schijnt alsof ook aarde en hemel treuren, om het nietige menschen- lijden, ommedom de Esplanade uitgestrekt, lichamelijk lijdend en toch in oen zalig ge- loofsapotheose, toen Kristus, één voor één, al de zieken met het teeken der genade zegent vredevolle zielen en ingetogen, slachtoffers van een soms afgrijsalijke kwaal, door da zuoht van het sacrificie vergeestelijkt. En allen bidden, de gansche menigte, eenvor mig, ter ontferming. Dat is wat Lourdes vooral kenmerkt: die algemeenheid van het gebed, de vereeniging der zielen naar een zelfde doel, de ideale broederlijkheid, die al de Geloofsbewegingen Jeidt en hen in één enkele gedachte vareenigt, bidden voor de zieken. Dringender worden de aanroepingen; E, H. Van de Fonteyne, smaakvol hopend, sohijnt als Kristus te willen dwingen. God geve..., O, L. Vrouw van Lourdes, help onzo zieken. JEAN MAURY, De zielientrein Witte treinzal heden Dinsdag te l3u!4 te Aalst aan komen en de Roze trein te 20 uur. IJlt oorzake van liet slecht» weder moest het Openluchtspel Zondag avond uitgesteld wonion. De laatste vertooniug zal Donderdag avond tu 9 ure doorgaan. De kaarten voor Zondag geuomen, sullen Donderdag geldig ziju, De Passiespelen. De herhalingen voor deze groot6cho opvoeringen gaan regelmatig hun igang ondier de kundige leiding van den E. H. Buyle, .geestelijk adviseur en van den h. Egd. |ï>epont, al gemeen spelleider. Dinsdag avond Ie 8 uur zeer stipt heeft een herhaling plaats van het or kest, de koren en platstTseihe beelden groepen. W oensdag avond te 8 uur heeft een herhaling plaats van hot toneel. Iedereen weze op post op het geslel- dc uur Bestel Uw kaarten voor een der op voeringen de beste plaatsen guhn stilaan weg Bijzonder aan de inrich ters van groepreizen welke 10 korting genielen wordt den raad ge geven zonder uitstek hun plaatsbewij zen tc nemen. OIRIQ TOMAAT BOVEN ALLEN, «SÉIg. I 6E 10-034 0 BFfc Niet meer wrijven Geetie 6lameur meer om het waschgoed dat ge niet klaar krijgt. Laat dit alles over aan SOLEIL, hec nieuw produkt voor de wasch* dat evenveelwaard is alszonne* stralen. Ge kunt om zoo te «eggen» zienderoogen volgen hoe SOLEIL langzaam uw linnen ontvlekt. De werkzame zeepbelletjes wen telen en dwarrelen onvermoeid! <en zelfs de wederspannigste vlekken maken zich uit hun weg. Als het linnen droog is snuift dan eens zijn frischheid en zijn «achtzuiveren geur op. Wat een verblindende reinheid! Wat een» schitterende blank* beid! Er» het wollengoed', boe mollig eEEPZIEDERIJEN CERROEDER3 LEVER. URUSbltL. CABIUKANTEN DER sunlight; ZELP. VOLLEN AFLAAT in de Kerk der Arme Clareu Colotienon. Woensdag 12 Augustus, feestdag van de H. Moeder Clara, Orde der Diensten Om 6 ure gezongen mis »;i uitatolllng van het Allerheiligste Sacrament tot na het Lof. Om 5 ure het Lof met serinoan door een Eerw. Pater Capucieu. MEISJE DOOR EEN AUTO AANGE REDEN OP DE GROOTE MARKT. Verleden Zondag had rond half acht op de Groote Markt in onze stad een autoaanrijding plaats welke mei doodelijk gevolg voor het slachtoffer had hunnen afloopen.De genaam de gezusters Ilaerena kwamen op de Groote Markt zij gaven elkander de haud. Op dit oogenblik kwam Mej. Goedertler, dochler van den Geneesheer Goedertior uit onze stad, 20 jaar oud en studentinne te Leuven, met een auto waarin haur moedor en twee zus ters gezeten wuren, de Lange Zoutstraat uitgereden. De gezusters Haerons, willende hot voertuig ontwijken, liepen van den eenen kant naar den anderen kant de kleine Catharina kwam aldus terecht onder den auto, waarvan het rachtar voorwiel over de borstkas van het kind eu het achterwiel tegen het aangezicht afreed. De kleine word bewusteloos opgenomen met gansch bebloed aangezioht. Zij werd overgebraoht in het polioieburee), waar de Haer Dr Willema, die telefonisch bijgeroepen was, het kindje ver zorgde en vaststelde dat het gelukklgiyk geen zwaar letsel had bekomen. Do policie heeft ter plaatse de noodlge vaststellingen gedaan voor het optnako» van het gebruikelijk proces-verbaal en bet ver der bepalen der verantwoordelijkheden, Vltrfen uitgereden. Zaterdagavond rond zes uur kwam de genau/mide JNloens Remi, Kandelaar, woonachtig -te Aude- gem, met zijn aulo-camionnet «de Kat- testraat ingereden. Door een defect aan liet stuur werd de aoito weggeslagen, met het gevolg dat het paviljoen vaji het huis van den h. Blanckaert, kleer maker, afgerukt werd en medegeslcurid tot in de groote vitrien van de wcdiuwe Deries. Het uitstalraam werd gansch verbrijzeld. Er is groote stoffelijke schade aan paviljoen; uitstalraam en auto. Alles is door verzekering gedelrt, Er zijn verder geen persoonlijke onge vallen te Betreuren. OPENING CAFÉ Vrijdag a, s. 14 Oogst opening van het Cefé In don nieuwen Tiefler Ledebaau, 73, (Puiteuput), T/S. Lek kere dranken der Brouwerij De Blieok. Prachtig muziek, 1580 BERICHT. Te provinciale taks op de hon den moet aanstonds voldaan worden. De taks bedraagt 15 fr. per werkhond 45 fr. andere gewono hond en 150 fr. per, jachthond, (Do gemeente opcentiemen erin begrepen). Volgens de provinciale verordening van 13 Maart 1931 moet deze taks zond it eenige uit- noodiging vóór 1 April van ieder jaar betaald worden. Per uitzondering nochtans voor liet jaar 1981 voor 1 September. Proc63-vcrbaal zal na dezon datum kunnen opgomaakt worden. De Ontvanger A. SCHOTTE. Onze LEZER9 aanbevolen Extra Suikerijpeon DE RYCKE. 9307; VOETBAL Eendracht te Willebroeck Eendracht maakte te Willebroeck gelijk spel 3—3. Op eigen plein won Eendracht tegen Dendermondo mot 5—0 Door plaatsgebrek zijn wij verplicht het verslag dezer twee matchen te verschuiven tot morgen. Volharden deed de verplaatsing naar Goeraardsbargen en behaalde er de overwin ning met 5—0. Verslag over de inaich ver schijnt morgen. Uitslagen der. lutten van Zaterdag 8 Oogst Brussel-Slachlhuizen Nijvel klopt Jolimont met 13 spelen om 5 on ver overt den bekei: van «La Perm ére Heu- re» Zondag 9 Oogst Nijvel: Soignies klopt N'Uvel met 15 spelen 83 vijftienen om 13 spelen 82 vijftienen. Stekke van Soignies loonde zien op achterman de man van den dag. Jolimont Bruine klopt Jolrm.Ont met 15 spelen 76 vijftienen. Estinnes Eslinnes klopt La Louviè- re mei 15 spelen 63 vijft. om 4 sp. 42 v, Houdeng Houdeng klopt. Ec-auesln- nes met 7 spelen 39 vijft, om 5 spelen 32 vijftienen Ecaiisslnnes klopt Feluy m^l 7 spe len 33 vijTlienen om 3 sp. 29 'vijftienen. Houdeng klopt Ecoulssines mei spe len .43 vijft. om 5 sp. 28 vijft. tv.M. HANDELSONDERWIJS Na zes maand knap bediendt be kwaam winstgevende betrekkind te bekleeden bijzonders avondlessen. VoOr inliohtinien schrijven Sterok, 35. Dendormondgohs iteanw. t» 5t, 1579 Lindberg zet zijne vlucht voort New-Vork, 10 Oogst. Kolonel en Mevrouw Lindbergh zeilen hunne vlucht;, voort. Gisteren zijn zij te Ahlavik ge land. Dit is hel. uiterste punt van hca., Alaska schiereiland. Auto in het kanaal van Marseille Aix-en-Piovcnce, 10 Oogst. Een. auto waarin 5 pensonen zaten is giste ren in het kanaal van Marseille gereden, ter lioogle van het dorpje St. Eslèrc» Janson M. Gaussen, consul van Frank rijk te Valparaiso, die de auto voerde., zijne zeventien jarige dochter en eent* kamermeid zijn verdronken. Mevrouw. Gaussen en hare tweede dochtei; kon den gered worden. De «Nautilus» te Troemsoe Oslo, 10 Oogst. De «Nautilus» op., reis naar dr- Noordpool is te TromsoO», aangekomen. De' reis verliep gunstig. Onlusten in Duitschland Berlijn, 10 Oogsl. l>ezc nacht werd de leider der nationaul-socialisten van hel distrikl. Keulen door revujvcrscJio- len gedood. Acht communisten en on der hen de moordenaar werden aange houden. Te Berlijn werden twee Engel- sche journalisten briefwisselaars vam de «Daily Express» cn die lichtbeelden op namen van een kiezingsbureel, doon communisten aangevallen en erg ge kwetst.' De daders konden niet aanigo-» houden worden. Motor van vliogtuig ontploft Cincinnati. 10 Oiogst. Op het vliegt plein van Cincinnati stond een vliogr tuig gereed oim ie vertrekken. Zes per sonen hadden cr. in plaats genornéni. Opeens door eene onbekende oorzaak ontplofte de motor De 6 passagiers eh de loods werden gedood. Ontploffing te Detroit Detroit, 10 Oo^6t. Dezen naphfc heeft een ontploffing plaats gehad iix een gebouw der bijzonderste straten der stad. 1 persoon werd gedood en 15; erg gekwetst. 5 huizon zijn ingestort^ Men denkt dat de ontploft fig in, een ét geheime stokerij plaats. Bad, Alle fijnproevers verkiezen d« pr.ow ductcn der. bleohultfabrlek DE TOE* KOM8T, Avenlr, Denderleeuw, omdat da basta allo.

De Volksstem | 1931 | | pagina 3