5 De Monniken van Sint Bernhard Zalerdag Sepl. 1931 - De Politieke Toestand in Engeland Geen nieuwe vrijwilligers meer in het Leger In de Gemengde Mijnkommissie HET HOEKJE VAN DE VROUW Onze Kajolsters naar Rome Verlaat M. Houtart het Ministerie Voor de Belgen in Frankrijk De Bevolking van België in 1930 XXXVII JAARQANQ NUMMER 201 Korkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon i 14. DAGBLAD 20 CantUman Uitgsw J. Van Nufiai-D» Gendt. H. Bertinus Zonop5.13Zonal6.25 L.K. 5 N. M. 12 Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu> Parijs Bank BuMding/KIngsway, 20 Londres W. C. 2. Km Da monniken van hol beroemde St Bernharil-kloosler, gelegen op dan grooten pas van dien naam in de Zwitsersciie Hoog-alpen, zullen ge deeltelijk naar het borgland van Ti- bet verhuizen, omdat wegens vorIeL ging van hel verkeer het klooster ateeds mindor wordt bezocht. De Paus heelt hiervoor zijn toestemming gegeven, De plnats, waar liet kloos ter in Thibot zal worden gevestigd, is gelegen in Wei-si op een pas» hoogte. Er heerschen daar geregeld hevige sneeuwstormen, welke jaar lijks vele slachtoffers eischon. P.eeds eind verleden jaar begaven zicli twee monniken uit het klooster naar Tibet om voorbereidende maat regelen te treilen voor het stichten var een klooster aldaar. De missio narissen die reeds meer dan een halvo eeuw in Wei-Si, gelsgen 16000 voet hoven den zeespiegel, eo i missiepost gevestigd hebben, zullende monniken bij bot volvoeren van bun plannen in alles behulpzaam zijn, Het klooster van Sint Bernhard is gelagen op den grooten Sint Dern- hard-pas in liet kanton Wallis, op de grenzon van bet Piémontische Aosta- dal, waar de Franscba van de Zwit serscbe West-Alpen worden geschei den. Op deze plaats bij ecu kloin meertje, stichtte da IJ, Barnardus llenton, omstreeks bet jaar 962. een klooster, hetwelk al spoedig naar bom werd genoemd. liet klooster is gelo gen op 2172 meter boven dan zee spiegel en algemeen wordt aangeno men, dat bot bet hoogst bewoonde punt van Europa is. Het klooster is bewoond door Paters Augustijnen, GUUR KLIMAAT De Wintor duurt liior negen maan den en dikwijls is do sneeuwval zoo sterk, dat de booge hoofdingang van bet klooster geheel wordt bedolven zoodat de monniken verplicht zijn een trap in de sneeuw uit te bouwen. Da bodem is rotsachtig en komt slechts gedurende drie zomermaanden boven do sneeuw uit, Niet zelden echter vriest het er zelfs in de zomermaan den en treft men zelfs in do maand Augustus groote ijsklompen aan. Het kloine moor, dat aan den voet van de rots is gelegen, waarop bet klooster is gebouwd, bevriest reeds in bet be gin van September. Van September totongeveer in Juni wordt dit meer gewoon als vostpad gebruikt. Van zelfsprekend kan men op een derge lijke hoogte geen boomen- of plan tengroei verwachten. Alle lovans- middelon voor bet klooster moeten dan ook uit lager gelegen dorpen worden aangevoerd, Totdat ongeveer een 40 jaar geleden de ski's ook in Zwitserland op groote schaal werden ingevoerd en de monniken zich even eens op de skisport gingen toeleggen, waardoor de afzondering voor een groot deal werd opgeheven. Ook de postbode, die driemaal per week uit bet dich's'.bijgelegon dorp de tocht naar bet klooster onder neemt, komt per ski. Om hot kloos ter te bereiken berft de postbode drie uren noodig, terwijl de daling in slechte 50 minuten wordt afgelegd. In begin Februari werd bet kloos ter tengevolge van verschillende la- winnes van de buitenwereld afgeslo ten. Gedurende oen week was het' dan den monniken onmogelijk Jin ol uit te gaan. Ook de postbode kon toen gedurendo een week niet komen. Toen het gevaar geweken was en hij de tocht naar het klooster weer on dernam, werdbij met gejuich ontvan gen. Op zijn terugtocht kroeg bij van de monniken een groole hoeveelheid brieven en pakjes mede, zoodat de daling toen niet zoo vlot verliep als anders. D» laatste jaron is bet kloos ter, wat de inrichting betreft, meer gemoderniseerd. Men is thans in bet bezit van aan telefoon, terwijl er ver- Zie vervolg onderaan volgende kologv M. Mac Donald tot zijne kiezers De Engelsche eerste minister M. Mac Donald is de gekozene der Labourpartij vun Seaham. Het uitvoerend komileit van zijne partij had hem aangemaand uit de regeering te treden ofwel zijn mandaat van de partij neder te leggen M. Mac Donald heeft daarop aan M. Coxton, sekrotaris zijner partij, een brief gestuurd, waarin hij vooreerst zijn groot spijt uitdrukt over deze beslis sing van dc partij. «Mijn gedrag en dit van axuijne kol- lega's gaat de eerste minister voort., is ons Ingegeven door do bekommernis om den werklooshcidsteun en de andere so ciale vergoedingen zoo hoog mogelijk to behouden Wij zijn vast besloten de offers, welke onvermijdelijk moeten (ge bracht worden, zoo rechtvaardig mo gelijk te verdeelcn. En indien wij ge noodzaakt zijn dé werkloozen te verzoe ken zich tevreden te stellen met ver goedingen, welke lager zijn dao deze van 1929, dan is het omdat wij hen te gen eene zwarte ellende willen bescher- unen. «Het kan u wellicht moeilijk vallen deze feiten te erkennen, maar het zal niet lang duren of gij zult verplicht zijn er u rekenschap van te geveri. Ik wil u nochtans zeer duidelijk verklaren, dat ik uwe aanmaning in geen enkele omstandigheid zal aanvaarden, omdat zij" gelijk slaat met de desertie voor een plicht, welke ik als hoogst dringend en onafwendbaar "beschouw. Deze plicht is: de igroolc massa arbei ders van ons land beschermen tegen eene ramp. He wil eerst deze taak ver vullen, en daarna zal ik mij aan uwe aan man i ng ond erwerpen Ondanks de oneenighekl tusschen mij en u, hoop ik dal gij allen zult ge- looven dat het mij pijn 'doet de een dracht Ie verbreken, welke tot hiertoe tusschen ons geheerscht heeft.»' Het Parlement bijeengeroepen De voorzitter van het Lagerhuis heeft hot Parlement bijeengeroepen te- j gen 8 September. Deze b'eslilssing werd getroffen na den ministerraad, welke het financieel regeeringsplan heeft op- es tel d. Bevestiging Donderdag werd te Londen bevestigd, dat hel Parlement voor Dinsdag aan staande is bijeen gerioepen. Men liad er aan getwijfeld lot het laatste ooigen- blik. liet kabinet hield 'is. morgens cn 's namiddags eene zitting. De beraad slagingen duurden vijf uren. Na afloop ervan verklaarde een lid van liet kabi net 't Is gedaan, het werk is klaan En Donderdag werden in het Staatsblad ook de dekreten der bijeenroeping van hel parlement afgekondigd. De economische kris is heeft in de ka zernen zulk eeu toevloed van vrijwilli gers uitgelokt, dat het ministerie van landsverdediging heeft moeten bevelen voorloopig geen engagementen meer te aanvaarden. Aangezien men echter altijd "officie- reu zal noodig hebben, wordt nog uit zondering gemaakt voor jongelingen die in het bezit zijn van humaniteitisdi- plomas. Wat de tienduizend bedieningen in de korpsen en diensten betreft die aan de opnieuw geengageerden zijn voorbe houden, deze blijven alleen bezet- De gendarmerie heeft, meer kandida ten dan zij noodig heeft en er zijn geen plaatsen open hij de muziekkorpsen ol' bij rle hoornblazers, want daarvan zijn er een dozijn per regiment opnieuw ge- engageerd. Enkele jaren geleden had het minis terie het noodig geoordeeld schooDe ge ïllustreerde plakbrieven te doen uithan gen waarin de voordcelen werden opge somd, welke de vrijwilligers genoten. De communisten mogen nu gerust deze plakbrieven verwijderen... Een nieuw voorstel tot loonsverlaging Een referendum over'de algemeene staking De gemengde kommissie der mijnen vergaderde Woensdag namiddag oirrii de kwestie te onderzoeken van het verda gen van den voor-opzeg door de pa troons. Alhoewel iien in eene ruime male -vol doening gegeven was door de Fransch- Belgische overeenkon3t, hebben de pa troons geweigerd van den voor-opzeg in te trekken. Zij hebben een nieuw ióonsvoorstel gedaan waardoor eene vermindering van 2,5 t.h. zou worden toegepast en dit van af den eersten Zondag van Sep tember. l>e afgevaardigden der werklieden welke gebonden zijn door eene beslis sing van het kongres, verzetten zich Le gen iedere loonsvermindering welke builen "dc overeenkomst valt. Zij heb ben de kommissie-zitting verlaten. Onmiddellijk daarop vergaderde liet Nationaal komileit der centrale van mijnwerkers over het inrichten öp Zon dag a.s. te bespreken van een referen dum in al de koolbekkens aangaande eene algemeene staking. De socialistische centrale zal lieden Vrijdag een manifest uitvaardigen om de werklieden lot het referendum op te roepen. Het is zeer te vreezen dal er een meerderheid zal zijn voor de slaking. Tn alle geval beslaat er nog hoop. dat de heer minister die luslsclienkomst dat wij gisferen reeds (mededeelden, het incident zal kunnen beslechten, waar op de bespreking zou hernemen. Het statu quo zou voorloopig behou den blijven wal de loonen betreft cn mogelijks zou men er. toe komen een nieuwe overeenkomst le sluiten. Oproep tot het Referendum Donderdag, werden m al de mijnbek- kcn.s van het land. hij.middel van plak katen 3e mijnwerkers opgeroepen voor hef. referendum van Zondag. De mijnwerkers zullen door «ja» of «neen» antwoorden op de volgende kwestie «Z'ijt- gij partijganger van de staking om het huidig loon te behouden Van den anderen kant wordt gemeld, dat M. Heyman, minister van nijverheid cn arbeid, bij hoogdringendheid de ge mengde mijnkommissie voor heden Vrijdag nami/.ldag heeft lb#eenge,roe pen. en elec tion centrale verwarming Irisch licht zijn aangelegd, Het Sint Bernliards-ktooster is vooral bekend als toevluchtsoord voor verdwaalde toeristen. De monniken trekken er stoods op uit om de reizi gers, die door een sneeuwstorm zijn overvallen, op te sporen en bon veilig naar het klooster te geleiden, waar zij «en hartelijk en gastvrij onthaal vinden INNERLIJKE RUST. Iets waar we nu het msest behoefte aan hebben en missöhjen minst aan denken is innerlijke rust welke als een verfrisschend bad op onzen vermoeiden geest werkt. Er zijn ontzettend veel zenuwlijders en hun getal groeit met den dag. Geleerden en ook dokters hebben zich voor hst geval geïnteres seerd en klagen het jachtige móderne leven, den scherper wordenden levensstrijd en het straatgerucht als voornaamste schuldigen aan. We leven gewis in een drukken tijd en het is niet te loochenen dat dit de drukte onzer zenuwen stork op proef stelt, maar vaak zijn we zelf onbsw^st de hoofdschuldigen, doordat we geen gebruik maken van de oogenblikken welke zelfs in het meest geslagen leven voor komen; Hoeveel jonge hearen en dames zijn er niet welke na afloop van hunne dagtaak in stee van te rusten, hals over kop, wat eten ge bruiken, zich snsl verklaeden om naar dan« cing of bioscoop te gaan en daar hun reeds vermoeide hersenen en lichaam op een harde proef te stellen. Zoo dit ééns gebeurde was het nog niet erg, mam dit kwaad herhaalt zioh dagelijks, en dan durven zij zioh afvragen van waar zij zco prikkelbaar zijn en in grond geen werklust hebben. We gaan meest allen naar bed, met het hoofd vol kommernissen en kunnen de eersta oogenblikken geen slaap vatten. Ganschden dag hebben we onze hersenen laten werken en in plaats van onze welverdiende rust te genieten liggen we te piekeren over dingon welke misschien in den loop van den dag ge beurden of waar wo niet voldoende tijd voor vonden om ze et te werken. Het oude spreek woord, den naoht brengt raad is waar als een dogma, maai' mag niet in den verkeerden zin opgevat worden. Het wil niet zeggen, dat voor we to rusten gaan onzen geest moeten afbeulen om raad of oplossing te vinden maar bij ons zelve moeten overwegen, dat onzen vermoeiden geest toch niets goed kan doen en wo bij hot ontwaken, helder en frisoh, veel beter besluiten kunnen nemen, doordat onzen geest dien nacht een verfrisschend bad ontving. In het begin zal het ons misschien moeilijk vallen aan die ingekankerde gewoonte te ver zaken. maar zoo we da luiken van onze oogan op de zorgen laten dichtvallen en eerst luid, dan halfluid, vervolgens zacht, tot honderd tallen, zal dra de gezegendan slaap over ons komen, Buiten onze natuurlijke behoefte aan het slapen bestaat er nog een rust, die we als werkelijke rust kunnen bestempelen en welke vaa ons zeiven moet uitgaan. Die innerlijko rust zou bijna a!s wakend droomen mogen bestempeld worden, dat best 'uiting vindt bij gevoelige mensohen en wer kelijk heilbrengend is voor hen die ze kunnen waardeeren; Hot schemeruur is bij uitstek daartoe ga- schikt, als langzaam de avond op zwart blauwe vlerken over de aarde nederdaalt en mensahen en voorwerpen vervangt. Net zoo als de groeiende duisternis, de ruwe hoeken en scherps kanten onder zijn donker kleed afrondt, verzacht zij 't intense nadenken en verkwikt den geest. Als kinderen hielden ws reeds van het stille schemeruur, dat als het ware plots den tijd staande hield en even voor ons allen een verpoozen bracht. Het is het uur der herinnering en onbewust laten we ons drijven op den effen stroom onzer gedachten. Het is niet de bestorming van allerlei zorgen of iedereen, maar het over denken onzor dagtaak. Uren van eenzaamheid, wiar we een inkeer op ons zelve maken, leeren ons dat ieder mensehenhart een wereld op zichzelf is. Er zijn vrouwen welke niet kunnen ver dragen, dat zoo de min huiswaarts keert en hij in ziohzelven gekeerd zwijgzaam is, dat toe te wijten is aan een slscht humiur of zich een heele boel nesten in het hoofd halen. Het leven ligt niet alleen in het uiterlijke gedoe van den mensch, neen, het beste van ons ligt in die stille onbegane paden onzer ziel, welke we vaak zelf moeten zoeken ta midden van het kreupelhout eer we ons eigsn gevoelsleven ontdekken. OM SCHOENEN te bewaren tegen sohimmel moet u het leer bestrijken met een mengssl van één deel kamfer op negen dealen tarpatijn; dat houdt de ratten en muizen uit de buurt en voor komt sohimmslen. Ge kunt ze ock bestrijken met rioinusolie, DE AMERIKAANSCHE VROUWEN geven per jaar de gewichtige som uit van zevenhonderd millioen dollar, aan b33tuur» ders van sohoonhoidsinstellingen. Behalve da lippen worden ook de wenk brauwen aan de vaardigheid van de schoon heidskunstenaars onderworpen. Op oen laatst gehouden congres werd vastgesteld dat er op 100 Amerikaansche vrouwen er nmper maar 30 moer zijn waarvan de wenkbrauwen onge- snoeid of ongeverfd zijn. We zullen op den duur, nog gaan gelooven dat Amorika de ijdelsta vrouwen der wereld heeft. Geschilderde en opgepoetste eigenlijk, en duszonder waarde. OM DE FIJNE WASCH togen hot schroeien met hat strijkijzer te be schutten, wordt aanbevolen het linnengoed, nadat het gewasschan is onder hat stijven met een oplossing van zwavelzure ammoniak ta drenken. Cyclamen. Aankomst te Milaan Het blad «Ilalia» van Milaan wijdde eeu geestdriftig artikel aan de aan komst dej- Kajotstera in Milaan: Een groole menigte die naar de sta tie gekomen was ,om de kinderen die van dc zee terug kwamen, af te halen, was rond 16 uur getuige van een onver wacht schouwspel: de aankomst van 2 speciale treinen die uit Belgie de twee duizend jonge meisjes voeren naar Ho me in naam van de Vrouwelijke Katho lieke Arbeidende Jeugd. De «LIbre Belgique» beweert dat M. Houtart, imiinister van Financiën, na do herziening der begrootingen bepaald uit het kabinet zal treden. Ontvangen aan de sitatie door de be- M. Renkin, eerste-minister, zou op stuurders van hel reisagentschap dat de hoogte zijn van dat voornemen. jdeze talrijke bedevaart inrichtte, de Als vermoedelijke opvolger van don jonge meisjes met een buitengewone heer Houtart wordt getsiproken van M.irapheid schikten zich in rijen, die een Van Zeelandt, bestuurder bij de Natio-1 prachtig schouwspel cluarsteldeiïj. Al- nale Bank en professor bij de Hoogc- Ien dragen een alpenjnvuts met Het ken- school van Leuven, die geen politieker.leeken hunner organisatie. De 2.000 be is, maar eene bevoegdheid in finan-ciee- dcvaarlsters, allen van 20 tot 25 jaar, le kwesties. deelen z.icli in verscheidene groepen, Ook worden de namen vernoemd van geteld door oen juffrouw die een arm- den liberalen senator Ingelbeeck en van'band draagt met het kenteeken. Op een het katholiek Kamerlid voor Oostende,!bevel was de talrijke massa buiten M. Brusselmans, beheerder van den Boerenbond. Dikwijls ontstaan moeilijkheden voor het afleveren cf voor het hernieuwen van paspoorten, voor Belgen die tijde lijk in Frankrijk, maar in 't algemeen buiten Frankrijk verblijven. Ziehier, desaangaande, de schikkin gen welke dienen in acht genomen le slappend in flinke houding door den grooten uitgang van de statie te mid den van de geestdrift van een groot deel der bevolking. Na ccn korte rust in de verscheidene hotels waar dc meisjes vernachten, werden zij 'vervoerd in speciale trams naar de plaats der hoofdkerk. Daar be wonderden zij de prachtschoonheden der Kathedraal; die ze binnen traden, zingende hun Vfaamseho liederen. Een groote volksmassa omringde zo op de Groote Markt, vanwaar ze 'n stoet op- worden: De belanghebbenden moeten ^r0^^en naar kerk van St. Ambrosius zich aanbieden bij hunnen diplomatie- ^aarna tmiocht het volk toejuichen hun- ken of konsulairen agent in t buiten- ne bondsliederen, die veel indruk land, en deze voorleggen 't zij eeiiiniaa^'en °P m(-nio^e- Belgisch paspoort dat minder dan een Het dagblad wijdt daarna een lang jaar vervallen is, 't zij een onlangs af- artikel en spreekt met veel lof over de geleverd getuigschrift van inschrijving.'organisatie der V.K.A.T. en kondigt aan ofwel, bij gebreke ervan, een geregis-jhet publiek aan de bedevaartsters recht trcerd getuigschrift van nationaliteit, naar Rome optrekken, waar ze in bui- te hekomen bij de gemeenteóverheid Irjngewone audientio zullen ontvangen der plaats waar zij het laatst, in Belgie'worden door; den Paus voor wlen ze verbleven hebben. Diaarbij nog moeten prachtige gdschenken meóbrenjgen en de Belgen, die den milicieoudeidom be- aan wien twee woordvoersters in 'l reikt hebben, kunnen bewijzen dat zi^'Vlaamsch en in 't Fransch de hulde zul- aan de militaire verplichtingen voldaan len mogen brengen van de jonge kallid: .tH't'bqn. lljcka arbeidsiep Bglg.l§» Berekend volgens de gegevens deö bevolkingsregisters beloopt het bevol kingscijfer des Kijks op 31 December 1930, 8.129,824. Het geldt hier echter slechts een benaderend cijfer, aange zien het vaste cijfer bepaald moet wor den door de thans in uitvoering zijndo beweiklng van de gegevens der alge meene telling van einae 1930. In vergelijking met 1929 bedraagt de bevolkingsaangroeï in 1930 69,635 zielen, waaronder het overschot der ge boorten op de sterfgevallen begrepen is met 41),874 eenheden (67 In 1930 werden 150,271 geboorten geboekt, aantal dat het cijfer over da drie vorige jaren ongeveer met 5.00(1 overschrijdt: hot geldt hier wellicht een slechts voorbijgaande geboorlctoenc- ming, die hoofdzakelijk kan toegeschre ven worden aan den voorspoed tier ja-* ren 1928 en 1929. Het aantal sterfgevallen (103,397) ia naar verwachting, merkelijk gunstiger! dan dat over 1929 (115.901), daar da sterfte in 1929 sterk beinvloed word' door den buitengewoon strangen winter.' Geboorte- of sterftecijfer per pro vincie luiden als volgt Antwerpen 21,2 en 10,9 per duizend; Braband 5 15,7 en 12,6; Wesl-Viaanderen: 22,5 en 12,8; Oost-Vlaanderen: 20,3 en 12,8; Henegouwen: 15.0 en 13,8: Luik: 15,2 3.4: Limburg: 29,3 en 11,1; Luxem burg: 13,R en 13,5; Namen 16,7 en 14,3. Het ff ijk: 18,5 en 12,7. Aan de uiterste punten bedraagt het overschot der geboorten op de sterfge vallen, dat voor het heele Rijk 5.8 poe duizend inwoners beloopt, aldus 18,2 voor. Limburg en slechts 1,2 voor He negouwen. Wat de overige provincies betreft, bedraagt liet 10.3 voor, Antwer pen, 3.1 voor Braband, 9,7 voor Wost- Vlaanderen, 7.5 voor Oost-Vlaanderen. 1.8 voor Luik, 5.1 voor Luxdmbung en 2.4 voor de Provincie Namen. Hot aantal imvykingën over 1930 be loopt 51,409, (Jat der uitwijkingen 2t,567, 't zij. dus een toeneming van ongeveer 25.000 personen bij cerslgo* noemde.^ Voor alle verzekeringen LE PHENIX BELQE Antwerpen. Brussel, Gent, Hasselt, Luxemburg .-50(1:

De Volksstem | 1931 | | pagina 1