22 Donderdag Octobi951 HEES K&Lfifl WERKELIJKHEID De Werkloosheid in België Landbouwbelangen Laeaing Verwoeste Gewesfsn x CONGO Groole Werken aan het Spoor Waalsche Separatisten Hetgeen voor de Missies wordt gedaan De Politieke Toestand in Spanje DE VOLKSSTEM XXXVII JAARGANG NUMMER £41 Kofkslraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuf/el-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, je {Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Building/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H* Cordula Zonop6,22Zonal4,48 V. M. 28 L. K. 3 Wanneer ge, uit oorzaak van uit- wondige omstandigheden, onderhe» vig zijl aan ontroering, schrik, liefde, gramschap en dies meer, dan komt dit natuurlijker wijze tot uiting. De gezichtstrekken verraden den aard van het gevoel waaraan ge on dcrhevig zijt ge staal ontroerd, go lacht, ge kjjkt verschrikt, ge glim. jacht, ge zijt stuur en spreekt luid ruchtig. Wilt ge een sterke persoonlijk heid worden, leer dan meester wor den over uw gomood. Het volledig beheerschen van zijn eigen gemoed is een eerste en nood zakelijke voorwaarde om u zelf tot een ware persoonlijkheid op te voe- ron. Een opvliegende, hevige persoon is een zwak wezen, gezien hij zich niot kalm houden kan, wanneer zijr, gemoed in volle gramschap is. Zijn gemoed hoeft de bovenhand op zijn wil, in plaats dat zijn wil do meester, de gebieder zou zijn van zijn gomoed. Hij is de gevangene van zijn drif ten, do slaaf van zijn gebreken, on dorhevig aan allo uitwendige oorza ken tot gramschap, geschikt om slaafs aan elke ingeving te gehoorza men. Die gevangene, die slaaf moet vrij gemaakt worden, kost wat kost, bij middel der wilskracht. Wilskracht 't Is don grondslag van allen vorderen vooruitgang, zon der haar kan niot voel goods verwe zenlijkt worden. Het leven is een aaneenschakeling van vsr uitoenlooponde gemoedsaan doeningen waurovsr wij meester moetan blijven. De tijd van opstaan is aangebro ken de wekkor loopt at. Er heorscht op dit oogenblik in U een neiging om vijf minuutjes te blijven liggen en or u van ta vergewissen dat go daar werkelijk warm en gemakkelijk ligt. Kunt ge nu hij den eersten tik van don wekkor uit uw bed wippen. Ge komt op 't laatste oogenblik beneden, go maakt u klaar en bij bet aandoen van uw schoenen breekt ge uw neslol, Go denkt op het tijdver lies hierdoor veroorzaakt en in u kookt daar iets, ge gevoelt u ongedu rig, ge maakt u kwaad en ge smijt hst einde nestel weg dat in uw han den bleef. Kunt ge, hij het breken van uw nestel kalm blijven en zonder overhaasting en ruwo woorden, naar een nieuwen vragen of zoeken Ge komt aan tafel en de koffie is nog to heet. Go wilt de schuld op moedor of vrouw leggen en haar ruw weg den raad geven hoe ze handelen moot om het u zoo gemakkelijk en zoo aangenaam mogelijk te maken, om rap naar uw werk te kunnen. Kunt ge, met een beete tes kolfie voor u, zwijgen on zelfs vestrekken, zonder ervan gedronken te hebben, Omdat hij te heet is Ge komt op uw werk, een weinig te laat, en de patroon kijkt zuur en vraagt u ruw of ge niet op tijd ko men kunt. Zonder te zeggen dal uw baas voorbeeldig handelt, mag ik u vragen ot ge dat verwjjt aannemen kunt Vergroot uw wilskracht Gelegen heden hiertoe hebt ge bij de vleet dag voor dag, uur voor uur. Word metsterovsr uw gemoed wees kalm -VN/V BOEKHANDEL J. Van Nuffel-De Gcndt KERKSTRAAT, 21, AALST TE BEKOMEN Therése Neumann door Kan. Eug'. De Hovre fr. 30,00 Be Kajotter door G. Rolf 10,00 Communisme en familieleven door, E. ,P. Dr. Berthold 18,00 Het einde der wereld d. J. Scheirs 20.00 Hes Klak door B. Putteman 18,00 °e Vlaamsche Burgerskeuken door. G.i Broeshaut en E, Van Daelg .10.00 [Wij beleven een somber oogenblik der, geschiedenis,. Sedert vele, vele ja ren en zeker niet in den levensloop van meest al de lezers van ons blad, heelt er zooveel stoornis, zooveel vrees ge-jvan. nijverheid en arbeid kondigt de heerscht. Nooit heeft de toekomst, van laatste statistieken af ,ovce de werk- 70.893 volledige en 120.669 gedeelte lijk werkloozen Het Arbeidsblad van het ministerie denzelfden graad als heden, zulke te genstrijdige voorwaarden gesteld jnet alle redelijk vooruitzicht. In ons land bestaat eene verslapping van den handel en eene universeele pa niek. Duizenden onzer arme |m,'edebur gers worden in het begin van den win ter heengezonden, zitten zonder werk en zonder hoop van er te vinden. In Fi ankrijk verwarmt en kookt de politieke ketel op onzekere wijze; Rus land volgens gewoonte is als een zw«r te en stille wolk, terwijl al de krachten hulpbronnen en invloed van het Britsch keizerrijk, wreed beproefd zijn en nog erger, moeten beproefd zijn in den strijd met den overgroeien en doode lijken opstand van Indie en met het problema zijner gestoor.de "betrekkin gen met China. Het is een plechtig oogenblik eh'gëivh mensch zou durven beweren te kunnen zeggen waai; het einde der gebeurtenis sen zit. Niemand kan liet einde zeggen van onze eigen tegenslagen. Zij zijn geluk- kiglijk tot hiertoe zuiveruit comfmier- oieel. Indien zij slechts als gevolg heb ben ons door de pijnlijke armoede te leeren de wijsheid, de wijsheid dei- eer, der trouw, dc sympathie en der liefde h'ecft geen onkel mensch noodig zich aan wanhoop over te geven. En nochtans, de spoed zelf van zich te verrijken, die de gelegenheid is, welke deze overal verspreide ellende medebrengt, heeft ook medegeholpen aan hef. verwoesten der zedelijke krachten, die wij noodig hebben om aan de ramp te weerstaan en ze tc overheerschcn. Is dit een nieuw artikel Neen, hei is 74 jaar oud: het ver scheen den 10 October 1857 in liet En- gelsclf blad The Harper's Weekly. We dragen het. op aan onze lamzak ken, zwartkijkers en defaitisten, die hoepen dat het einde der wereld nadert. Er zijn er die hen langen tijd voor afgegaan zijn en de wereld staat nog altijd vast. Het is in de beproeving dat men meest moed betoonen mooi. Dinsdagmorgen, te 10 uur, had in de Nationale Bank te Brussel de 101e trekking plaats van de Leening der Verwoeste Gewesten 5 t.h. 1923. Reeks 317823 n. 1 en reeks 345077 n. 1 winnen elk een lot van 100.000 fr.. Reeks 99614 n. 2 r. 267261 n. 5 en r. 389565 n. 4 winnen elk 50,000 fr. De vijftien toten van 10.000 frajik werden gewonnen door de volgende obligaties R. 10005 n. 1, r. 37856 n. 2, r. 138364 n. 4, r. 139616 n. 3, r. 139811 n. 2 r. 151777 n. 2 r. 184899 n. 3, r. 191292 n. 3, r. 239902 n. 4 r. 240779 n. 2 r. 60543 n. 3, r. 283661 n. 3, r. 314494 n. 1, r. 349608 n. 2, r. 393076 n. 4. Al de andere numinrers van dc boven vermelde reeksen zijn betaalbaar met 550 fr. De pctasch in de fruitboomteelt De rol der pola&oh is van overwe gend belang in de fruitboomteelt. Der halve houden wij er aan te herhalen wat wij daaromtrent reeds enikele ja ren gefeden mededeelden in een tuin bouwblad. De polasch werkt op de bruto op brengst, zoowel als op de hoedanigheid,- dc innerlijke waarde en het volume van het fruit. Zij begunstigt de werking van het bladgroen en do ontwikkeling van de vruchten, zij geeft meer strafte aan het hout, bevordert de zaadvorming en de rijpwording, en de regelmatige botvorming. De potasch begunstigt de vorming van koolhydraten, suiker en zedmieel, die des te intensiever is naarmate meer koolslof door de bladeren kan geves tigd worden, versterkt de weefsels, geeft meer taaiheid en stevigheid aan het hout, verhoogt liet ig:ewioht der vruchten, verzekert een rijke kleur en een fijnen geur, en verhelpt de diasta se. Zonder potasch (geen weelderig, schoon gekleurd fruit, geen kort, kloek hout. Fruit dat gewonnen werd onder een flinke potaschbemesl'ing bewaart be ter, is vaster van vleesch, minder; ge neigd tot rimpelen. Do schoonste en fijnste fruiten wor den gewonnen in gronden welke rijk zijn aan potasch en kalk. Land- en tuinbouwers, vergeet dat niet. 't Zij tot een nieuwe aanplanting van fruïtboomen overgegaan wordt, 't zij het fruitboomen betreft welke reeds vroegere jaren geplant werden, past loosheid in BeLgie. Op 717.757 leden van 175 kassen van verzekering legen werkloosheid, was het getal geheel werklooze arbei ders, op 5 September 1931, 70.893 ('t zij 9.9 t.h.) Deze verhouding was 9 t. h. de vorige maand en 3 t. h. in Au gustus 1930. Op denzelfden datum wa ren 120.669 verzekerden ('t zij 16,8 t. h. tegen 16,4 t.h. de vorige maand en 8,2 t.h. in Augustus 1930), bij tus- schenpoozen werkloos. In het geheel gingen gedurende deze maand 2.621,634 dagen verloren 't zij 730 per duizend aangeslotenen en per week. tegen 775 de vorige maand en 310 in Augustus 1930. Indien men als vergelijkingscijfer (100) hef. getal dagen neemt geduren de dewelke de verzekerden hadden kun nen werken, vertegenwoordigen de ver loren dagen 12,3 t.h. in Augustus 1931 12,9 t.h. in de vorige imiaand en 5,17 t.h. in Augustus 1930.» Leening 5 t.h. 1923 Vertrek van de «Thysvillc» Dinsdag voormiddag, te 10 uur, is de Belgische stoomboot «Thysville» van de Compagnie Maritime Beige, on der bevel van kapitein Heiremans, naar Congo vertrokken. Er waren aan boord 103 passagiers, waaronder 49 van eerste klas en 37 van tweede; voorts nog 7 van eerste klas en 10 van tweede klas, vipor Lob ito. Tusschen de vertrekkenden bevon den zicli de E. Pater R. Pycke en E. Broeder G. Yan Tendeloo deri Paters Passionistcn. De lading bedroeg in het geheel 3000 ton verschillende goederen, waaronder 167 ton spoormaleriaal, 110 ton ma- chienen, waarvan verschillende bijzon der zware stukken, en 308 ton spoor- wegriggels. Voor 400 millioen frank Door den raad van Beheer der Na tionale Maatschappij van Belgische Spoorwegen is besloten tot de uitvoe ring of voltooiing, in 1932, van ver scheidene groote werken, welke een to tale uitgaven zullen vergen yan .400 millioen frank. De lijn Sint Niklaas-Antwerpen (Ylaamsch-HoofdV, zal op dubbel spoor worden gebracht, terwijl ook tusschen Gencik, het centrum der nieuwe mijn- nijverheid in Limburg, en Bilsen, een nieuwe spoorlijn komt. Met hel brengen op vier sporen van de lijn Brussel-Antwerpen, zal, tus schen Meclïelen en ConFiah. voortgang worden gemaakt. Verder hoopt men, het volgend jaar, de nieuwe lijnen Brussel (Zuid)-Den een flinke potaschbemesting toe, 't is Iderleeuw en Fexhe-le-haut- Clocher- thans, en 'heel den Winter door, het Kinkempols (Luik), in gebruik te k,un- meest geschikte tijdslij daarvoor* lnfin nemen. Een federatieven Staat [Verleden Zondag werd te Luik een congres gehouden van den Concentra tion Wallonne, onder, voorzitterschap van het socialistisch Kamerlid Van Belle. Tusschen de aanwezigen het li berale Kamerlid Jennissen en het s,o- cialrstisch Kamerlid Hubin,. Een heele morgen werd besteed aan de behandeling van een voorstel tot wijziging van iden Belgischen staats vorm. Hel Unitaire Koninkrijk zou plaast maken voor een federatieven staat bestaande uit de gebieden Vlaan deren en Walenland en ,het federale ge west Brussel. De meeste artikelen van het Waal sche voorstel kiomien overeen met den geest van het zgn. «federaal statuut» der. Vlaamsch-nationalisten. Andere wijken er echter van af, zoo bijv. wat betreft Brussel en de landsverdediging. Het voorstel vond warme verdedi gers in de Kamerleden Jennissen en Van Belle die verklaarden dat, zonder, het federalisme, het Walenland tegeri het gevaar voor overrompeling dooi; het, in Belgïe, zooveel talrijker Vlaam scire element, niet meer verdedigbaar; moet worden geacht. Het werd tenslotte op it onthoudin gen na,, eensteommiig goedgekeurd. Be sloten werd tot de oprichting van een Algemeenen Raad, als leidend lichaam der Waalsche Concentratie. Een derde Congres zal binnen enkele maanden, te Namen worden bijeengeroepen. Al de Waalsche vercenigingen van liet land zullen verzocht worden zich bij de Con centratie aan te sluiten. Zooals men ziet, vindt iïréri heet hoofden overal. Wat die (mienscben in het brein hebben verstaan we niet. Al le Separatisme, het home uit Vlaande ren of uit Wallonië dient afgekeurd. De bijdragen voor de missies uit alia landen De «össervatore Romano» meldt dat het «Comimentarium officiate», dat do «Acta ponlificalium a Propagatione Fi- dei ct a Sancto Pctro Aposliolo pro Cle- ro indigeno» ovgr het jaar 1930-31 be vat, verschenen is. Het commentarium bestaat uit twee afzonderlijke deelen, waarin de zede lijke en financieele balans van de bei de groote pauselijke werken, welke ide Katholieke missies steunen, is opge maakt. In totaal weiden in het afgeloopen jaar 63.133,297,97 lires ingezameld. De opbrengst, der inzamelingen in Engeland, Belgie, Franrijk, Duitsoh- lard, Holland, Oosterijk; Zwitserland, Polen en Venezuela vertoont eene loe- namie, terwijl Beieren, Hongarie Indie en Schotland op hetzelfde peil zijn ge bleven. Een kleine vermindering der inkoms ten valt aan te stippen in Tchec.ho- Slowakie, Ierland, Yugo-Slavie, Por tugal Canada en de Vereenigde Staten van Nourd-Amerika. Bijzonder gunstig in verhouding tot vroeger is de opbrengst in Italië. Het werk van den H. Apostel Petrus heeft 22.400.327,20 lires ontvangen. Nederland gaat aan de spits van de naties, welke in verhouding tot huil aantal katholieke inwoners het meeste bijdragen. D|e 2.500.000 katholieken van Neder land brachten 2.489,499.27 lires o.p, dat Beteekent bijna een lire per hoofd. Als Irèt prachtige voorbeeld van Ne derland door alle katholieke gevolgd zou worden, dan zouden de eerste rim pels in het voorhoofd van den penning- meeslengeneraal voor de missies spoe dig uitgewischt zijn, merkt de «össer vatore» op. Verder Heet het, dat uit Nederland voor' liet pauselijk werk voor inland se Be priesters de (moeste giften zijn binnengekomen. «Edelmoedig Neder land» noemt de «össervatore» liet land dat meer dan drie millioen lire op bracht en daarmede de andere haties ver achter zich liet. Dat Nederlandsch voorbeeld mogen wij Trier wel eens aanhalen, opdat het navolging moge vinden,. Botsingen en betcoglngen In het dorp Barcarota, bij Barcelo na, is het tot bloedige botsingen geko men tusschen betoogers, die gevange nen wilden bevrijden, en politie. Van beide zijden werd yan de vuurwapenen gebruik gemaakt, waarbij 5 personen ernstig weiden gewond. Te Bilbao en te San Sebastian heeft de bevolking den uit Madrid terugge keerden katholieken afgevaardigde, die, als protest togen het aannemen van artikel 24 der Grondwet, dc Kamer heb ben verlaten, een zeer, hartelijke ont vangst bereid. Te Bilbao hebben studenten groote betoogingen gehouden tegen de an li- kerkelijke maatregelen der regeering. De poTitie moest herhaaldelijk in grijpen. Volgens een bericht uit het dorp Aznal Collar, zijn er bij liet dorp 2 boerderijen in brand gestoken. Do schade wordt op 25.000 pesetas ge schat. Optimistische berichtgeving De minister, van Arbeid deelt mede dat de staking van /de maiqhinisten in Aridalusie als geëindigd beschouwd mag worden. Gok de aïgdmieene sta king te Cadix zou achter den rug zijn en moeten de havenarbeiders van Ceuta besloten hebben het werk te hervatten.; Geniesoldaten door stakers aangevallen Uit Madrid komt het bericht toe dat te Malag^ het centrum der Andaloczi- sche spoorwegarbeiders een groep in genieurs der genie aangevallen werd door een aantal stakers. Men weet dat soldaten van het geniekorps, hunno diensten verleenen in vervanging van de stakers. Niettegenstaande eene spoedige tusschenkomst der burger wacht werden drie der ingenieurs ta melijk ernstig gewond. Een incident te Barcelona In een voorstad van Barcelona werd een chauffeur, onder bedreiging van revolvers gedwongen, in volle straat, zijn camion met kolen te lossen. Do chauffeur, werd door een schot Ijicht •gekwetst. De H. Stoel en Gardinaal Seguera tD.e «össervatore Romano» deelt den tekst mode van een brief van Z. II. aan: cardinaal Scgura, nadat deze afstand had gedaan van den aartsbisschoppe- lijken zetel van Toledo. In deze daad, zegt liet schrijven,' hebBen wij een nieuw en klaar bewijs gezien van uw vurigen iever voor do zielen, want het is Imiet de hoop aan hun grootste heil mode te werken of zelfs eenvoudig geen voorwendsel to leveren lot erger kwalen, dat gij, naai; het voorbeeld van St Gregorius van Nalianze, niet geaarzeld hebt u op to offeren. De «Össervatore» onderlijnt dat hoe wel cardinaal Scgura het als een voor wendsel mocht aanschouwen idat hij gehouden werd als een symbool van oppositie aan liet nieuwe regiem do cardinaal verkozen heeft af te treden, opdat dc toestand konde opgeïïclderd geraken. Verijdelde poging tot brandstichting Naar «El Mati» «uit Bilbao verneemt, zagen eenige Jongemannen, die de twee aan het Mercèd-plein gelogen kloosters bewaken, 's nachts plotseling twee ver dachte personen naderen. Een der geide mannen klauterde over het hekwerk met een groot pak onder zijn arm, dat hij echter liet val len, toen de bewakers alailmi-maaktetï'. Toen men het pak, dat de man had achtergelaten, nader onderzocht, bleek: dat liet een groote bus met petroleum bevatte. Boomaanslag tegen een kerk Voor de deur van de kerk San Ge- cilio ontplofte heden eon bom waai'-, dooi1 de gevel der kerk ernstig bescha digd wercf. De nuiten van de naburigo huizen werden door de kracht der .ont ploffing verbrijzeld. Do politie stelt een onderzoek" in. Dreigende staking in Arragon Een afvaardiging van het nationaaft arbcidssverbond heeft zich naar dea: voorzitter van de regeering begeven; om hem mede te deelen dat in Arragort Woensdag de algemcene staking uit-* breekt als protest tegen de aanhou-: ding van den syndikalist Joaquin Egnai] die er van beschuldigd wordt een. pp.-t litie agent tc hebben gedood»

De Volksstem | 1931 | | pagina 1