AllerheiligenwUlerzielen. Ons Missie-hoekje Bond hef Parlement KARTHOUM Aa de Etigelsche Verkiezitigen De nieuwe Engelsche Regeering? UIT ONZE KOLONIE Storm en onweer in Vlaanderen Het Plan FRAKCQUl Stoutmoedige Inval in eene Juwelierszaak te Antwerpen XXXVII JAARGANG NUMMER £50 Koestraat, 9 en 21, Aalst. Tolefoou 114. DAGBLAD 20 Genlieman Uitgever J. Van Nuffel-Do Gendt. ZOtfMG I NOVEMBER (ALLERHEILIGEN ÏZonop6,3^Zonaf4,30 I MAANDAG 2 NOVEMBER 1931 ALLERZIELEN |Zonop6,40Zonaf4,29 L. K. 3 N. M. 9 Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf ftlaxlaan 33, to Brussel Ift'YvW&ïïgfTv? Rue do Richelieu. Parijs Bank Building/Kings way, 20 Londres W. C. 2. Is do wereld in een poel van matéria lisme ol' vers to ffellj king verzonden 't is te zeggen, dat de menschen niet werkêh dan voor zinnelijke -tastbare, genietbare zaken toch zou tmen met Allerheiligen en Allerzielen geneigd zijn er anders over le denken. Gansche menigten vervullen de kerkhoven, om de graven der naastbe staanden, die voor de gelegenheid fris oh gereinigd zijn te bezoeken on in een liefderijk, aandenken, er een traan oT een bloementuil op te laten. Het gedacht aan de dooden is toch een geestelijk gedacht. Indien de doo den niet overleven, indien van de ver standelijke mensch, koning der schep- ping, juist gelijk van het redelooze <lier niets overblijft dan een weldra verrottend, walgelijk lijk, hoe zou het algemeen gedaoiit en gevoelen der menschen, zoo piëteitsvol de dooden huldigen Neen, onze dooden sterven niet De menseh. alhoewel kort van duur door zfjii lichamelijk leven, stelt door zijn verstandelijk- en zicleleven daden, die een eeuwige draagkracht hebben, en die eeuwige vruchten voortbrengen. Hoe jammer]ijlt toc.h dat bij velen, dit herdenken der dooden slechts een gevoelsuiting is, die de dierlijke psy chose nieT ver overschrijdt 1... Heel hun doodenhulde is in eenige uitwendige eer-eimianien besloten, een gevoelig aandenken, een grafbezoek, 'een Bloemtuil, een ikziebtige dank baarheid voor het goed dat de dooden hun deden..., Hoe veel anders deden onze voor ouders en doen nog de goede christe nen Hun verstandelijk en geestelijk le ven behecrscht alle hunne gedachten, woorden en werken, en zoo ook het geen ze doen voor hunne dooden. De dooden leven Doch waar ieven ze Di! is dc vraag die de meeste kerk- höXbezbèkers zich niet stellen. De mensch oogst in de eeuwigheid de vruchten van zijn leven op aarde, want al zijne daden als verstande lijk dragen een klem held. van eeuwig- Of^vie zou er durven zeggen, dat het eeuwig lot der goede, deugdzame en vorvolgde, gelijk zal zijn met 'dit der dieven, onkuischaards, moordenaars, verkrachters van alle recht hier: op aarde In de eeuwigheid ontvangt elk naar. verdienste In den tlj.d is het al te dikwijls het onreclït en de macht die zegeviert, doch in de eeuwigheid is het alleen het hoogste gerecht I Het Evangelie en Christus' Kerk doen ons over het graf fieenzien in alle klaarheid. Daarom houdt de christene zic-h niet tevreden met eenige uitwen dige plechtigheden voor de dooden. Zijn werk gaat verder en hoo:ger 1 Hij weet dat de gebeden, de goede werken der levenden, lafenis en ver lossing brengen aan de dooden die nog boeten. Daarom bestaat hun aandenken iri gebeden en offers Hoe schoon is al dit kaarslicht dat op de graven brandt I Hef. is de vlam van Geloof, Hoop en Liefde der levenden voor de dooden! En al die wille bloemenpraal laat ons totaal in de duisternis. Allerheiligen, Allerzielen, de twee aand-oenlijkste feestdagen van gahsch "net geestelijk jaar. Allerheiligen is het feest, der: vreug de, omdat de mensch jubelt met al de zen die voor eeuwig leven in den overvloed van het Rijk Gods». De psal mist zong reeds in zijn profetische schriften «Gij zult ze dronken maken n den overvloed van uw huis, in een stroom van wellust zult gij ze baden». Allerheiligen is het feest der vreug de, ómdat de mensch in al de wissel valligheden van den strijd voor het goede en den plicht, op de heiligen den kend, den mioed vindt onverschrokken door alle moeilijkheden voort Te wer ken: een korten tijd last, brengt een eeuwigheid van geluk. Allerzielen is de dag van medelijden en lieferijk godenken, van droefheid, doch niet zonder hoop, want door onze gebeden en sacrificiën, bijzonder door het Sacrificie der Mis de vernieu wing van_Christus' offer- leunnen wij de lijdende zielen de poorten der Zalige Eeuwigheid openen I Elo. Hot incident der verslaggevers Het incident der. verslaggevers waarover wij reeds gesproken hebben en dat zich voordeed tijdens de laat ste vergadering der Karner-afdeelin- gen, una able liet voorwerp uit van eene bespreknig door het Bureel, gehouden Vrrijdaig mortgen. Deze, na de zaak aandachtig te heb ben onderzocht en de zaak -tot zijne nen worden, acht men het waarschijn juiste verhouding willende terugbren- lijk dat het kabinet terstond door het Parlement bijzóndere volmachten zal den aard daarvan en de vermoedelijke uitwerking. liet rapport dezer zal aan het kabi net worden voorgelegd en van het La gerhuis zal (mien trachten de noodige volmachten te krijgen om de aanbeve lingen van het rapport te kunnen uit voeren. Aangezien echter, in afwachting van de in werking treding van deze maat regelen, groote hoeveelheden goederen in '-t buitenland ingevoerd, zoudon kun- Karthoum is dood, Die verbijsterende mare bereikt one pas uit New-York. Gij kent Karthoum niet Hoe is 't mogelijk l Karthoum was in den dierentuin te New-York de opvolger van Jumbon die het hebbeken was van Barnum zaliger. Die Jumbo was een eeht bedorven kind en eiken morgenin plaats van een potteken koffie of een jat te ken cacao, sloeg hij een glas stout en een pinte whiskg-soda door zijn gu'zig-smekkend keelgat. Karthoum had een andere voorliefde. Gelijk St Franciscus, de poverello van A ss isië, beminde hij de vogel hens uit gan- scher hart. Quido Gezelle zag ze ook zoo gaarne, en hij lispelde nog op zijn sterf bedde Ik hoorde zoo geerne de vogelkens schuifelen», En Karthoum hoorde ze ook geerne en met zijn kodak-groote oogen volgde hij met voorliefde de speelsche doenwijze van een meezeken, dat zoo plezierig met. zijn staart je kon kwikken en een leutig petieterig draai orgelken in zijn keclken had. Helaas, zekeren dag kreeg een sluwe tij- gerkat het meesje onder de klauwenen het klein orgdken zweeg voor goed na nog even tjes een tjilpendeii hlaagklank. Toen heeft Karthoum kuipen water ge- schreemd. Zijn fiere snuit bleef lusteloos grondwaarts hangen. Niets meer kon hem nog bekoren. Heb ik u reeds gezegd dat Karthoum een olifant was Hij deed er een neurasthenie en een hert- ziekte van op en nu is hij gestorven op 29- jarigen ouderdom, als een slachtoffer der liefde Das hatte die Lorelei getan Jb Amour, quand tu nous tiens Karthoum, ik gapet u als een prachtig voorbeeld van fideftteit. Indien als spreek woord geldt dat men een olifant-geheugen heeft om te beduiden dat men niets vergeet, moge nu ook de uitdrukking in zwang ko men Ik zie u zoo geerne als een olifant zou kunnen doen.» Dat 3al een verandering je zijn om dat ge durig herhaald - oneindig en eeuwig geerne zien.» Karthoumwat sou Rudgard Kipling heerlijk van u verteld hebben, Mochten de menschen altijd zoo getrouw liefhebben als gij het deed. Niet alleen gij, Karthoum, maar zoovele dieren kunnen de menschen op dat gebied allicht tot voorbeeld dienen. Seneca heeft geschreven De mensch is een wolf voor zijn evennaaste». En dat neer schrijvend heeft Seneca alleen de dieren ge lasterd. Ilamlct de Tweede. In gen, heeft besloten dat de zaken zou den blijven zooals de afdeelingen zc zelf geregeld hebben, daar de verslag gevers welke de meerderheid niet verj- 'egemvoordigen, de verbintenis hebben aangegaan van zich te onthouden bij ile stemming in de afdeelingen. Men wil nochtans vermijden dat der gelijke gebeurtenissen zich nog zouden voordoen en men besloot van niet meer Op voorhand de verslaggevers aan te duiden. Een der socialistische leden van het Bureel, M. Van Belle, heeft, de afschaf fing dor afdeelingen vooropgezet. Dc afgevaardigden welke niet behoo- ren tot de igr.oote bestendige commis sies zouden de werking van deze kun nen bijwonen, maar. geen stemrecht hebben. Het tariefvraagstuk in Engeland Invoering van een voorioopig noodtarief Uit Londen wordt gemeld f Een der eerste maatregelen die het nieuwe Engel-sche kabinet zal nemen om de handelsbalans In etenwicht tc brengen, zal zijn het bistellen van een subcommissie uit het kabinet, die zal besiaan uit vertegenwoordigers van al le parlijen en zal moeten beraadslagen 0veE de invoering van douanetarieven, laten gevori om hierin te kunnen voior- zien. Volgens de «(Diaily Mail» boleekent dit, dat het kabinet voornemens is e.en noodstandaard-douanetarief in te voe ren op grond van de wet, die de regee ring machtigt dergelijke maatregelen le nemen bij «Orders in Council,». Daar. de exporteurs op het vasteland de invoering verwachten van booge ta rieven in Engeland, worden op het oojgenblik groote hoeveelheden goede ren naar Engeland verscheept. De pak huizen zijn overvol met goederen uil Nederland, Frankrijk, 'Duitschland, Belgie, Denemarken, Rusland ,e«t de Scandinavische landen. In handelskringen gelooft men, cat er thans reeds vofeoende buitenland- 8che goederen in Engeland zijn om tot na Kerstmis te kunnen leveren. In eco nomische kringen .gelooft men, dat nog voor Kersmus Besloten zhl worden den invoer te beperken. In oiTicieele Eringen is niets bekend van het gerucht van onverwijlde maat regelen legen dumping. (Dit gerucht Eomt uit conservatieve kringen en is alleen gegrond op het feit, dat onder dc eerste maatregelen, die de regeering dient te nemen, die nopens het herstel van de handelsbalans og den voor grond staan, Londen, 30 Dut. Ziehier op welke manier, volgens sommige bladen, de regeering zou kunnen samengesteld worden, maai: het zijn slechts gezeg- dens Eerste minister, H. Mac D.onald. Financies H. Neville Chamberlain. Binnenland: Sir Herbert Samuel. Buitenland Lord Reading. Zeewezen. Sir Austen ChamBerlain, Leger: Lord Crewe. Jusficie: H. Snowden. Lord-raadvoorzitter: H. Baldwin. Indien: Sir Samuel Ho are. Kan. v. Lancastre: Sir. John Simon. Dcrfm.inons: II. Thomas Handel: Sir Gunliffe-Lister. Lórd-Kanselier i Lord Sankey, De eerste Katholieke priester Afghanistan gevestigd Rome (Fides) In Afghanistan ma- gen de missiën niet binnendringen. In het midden van Azie gelegen, vormt dit land, met zijn 10.000,000 inwoner een echte burcht van den Islam. Voor eenige jaren trachtte de ex-(koning Aman-Oellah dié Iradiiioneele politiek te veranderen, op Basis van de Wester- sche beschaving. Maar de verbitterde Moellah's verwekten een revolutie die hem het land «deed verlaten. Na een periode van bloedige troebelen, be- meesterde Nadir Khan, de huidige ko ning, de hoofdstad Kaboel. Hij verbood alle vreemde propaganda en bekrachtig de de oude wetten die het land ont- z-egden aan alle bedienaars van een anderen godsdienst dan den Islam. Tot nu toe zijn maar twee mis sionarissen gekend die in den moder nen tijd Afghanistan binnendrongen Mgr. AELEN en Pater! RAATGER, van het bisdom Nellore ze konden in hét land verblijven als aalmoezeniers van de Engelsche troepen van Lord Ro berts en Sir Donald Stewart van 1878 tot 1880. De eerste die er als katho liek priester verbleef is Pater Geonges J. BLATTER, van het bisdom Chicago. Na 18 imaanden aandringen en wach ten kreeg hij eindelijk 'n paspoort en kwam te Kaboel aan op' 28 Juli 1980. Hij werd goed ontvangen door het volk, door de ministers en zelfs door den koning. Op 12 Oct. 1930 moest hij Afghanistan verlal.en door ziekte. Se dertdien heeft hij vruchteloos gepoogd opnieuw Binnen gelaten tg worden. Aankomst van de stoomboot Anversville Vrijdag middag, rond half twaalf is da Bel gische stoomboot Anversville kapitein Gonthier, van de Compagnie Maritime Beige, na eene voorspoedige reis in de haven van Antwerpen toegekomen. Het schip wordt aan; afdek 13 gemeerd, daar geene ander» be" sehikbaro plaats aan de kaai was, xvat niet erg in den smaak der vele belangstellenden viel, die de terugkeerenden kwamen afhalen. Er ontscheepten 63 passagiers van eerste klas, 76 van tweede en 1 van derde klas die alle van Congo kwamen, terwijl er nog 13 van ie klas waren, 10 van 2e klas en 35 van 3j klas die te Lobito waren ingescheept. Tussehen de terugkeerenden bevond zich de Eerw. Pater De Pierpont, en da broeder Aenrode beiden van de orde der Jezuioten. De lading bsstaat ia het geheel uit ongeveer 2300 ton verschillende goederen, waaronder 611 ton palmpitten, 63 tol oopal, 385 ton ka toen, 1045 ton koper, 21 ton koffie, 25 ton cacao, 21 caoutchouc, 2 ton vellen en 51 ton hout. Donderdag nacht heeft op de Belgi sche kust een hevige storm gewo&d. Een woeste Westerwind zweepte de zee onlstuimig op. Er werden geen onge lukken noch groote schade gemeld. Doch voor. de visscherij heeft de storm nadeelige gevolgen gehad. Het tempeest, heeft de sprofbanken verjaagd, zoodat de schepen nu weer op zoek moeten oimi de banken op te sporen. Vrijdag is de eerste sprolboo'. tc Oostende binnen gevaren met eene vangst van 3,D00 kilos, welke ganseh naar Duitschland uitgevoerd werd, Bóven Lokeren en omstreken brak alhier een zwaar on wed er los verge zeld van hagelbuien en overvloedige regenè. In korten tijd waren de straten en wegen overstroomdook te Loókristi !en verderop naar Lokeren, stonden allo wegen onder water en geleken zij aan kleine beken. Op sommige plaatsen waren de kalseiden weggespoeld. Boven Zeeuwsch-Vlaanderen Onweers- en hagelbuien hebben gis- teien over geheel Zeeuwsch-Vlaande ren gewoed. Te Koewacht wend een ge deelte van de dakbedekking van de Ka tholieke kerk weggeslagen. Verschei dene boomen zijn door den bliksem getroffen of dooi tukwinden pn^yonteld Het onthaal In Duitschland Hel bekende orgaan van de Duitsche volkspartij, de Kolnische Zeitung behandelt omstandig den huidigen in ternationalen toestand en besluit, dat Duitschland niet veel van Amerika moet verwachten. Men zal dan ook niels anders kunnen dan overleg te plegen met de Franschen en de procc- duur te volgen welke voorzien is d.oor de Youngregeering, zooals Frankrijk dit vergt. Wat het plan van den Belgischen staatsm/in is tér Francqui betreft, dit wekt in Duitschland levendige belang-' stelling, te meer daar Duitschland cr rechtstreeks bij betrokken is. Men is d« meening toegedaan, dat de naderen de vervaldag van 1 Maart 1932 do kwestie van de oprichting van een In ternationale Kredietbank nog dringen der maakt dan de regeling van de her slelbelalingen. Een stoutmoedige inval, die nog ze kere zonderlinge kanten biedt, had gis teren plaats, rond één uur, in een ju welierszaak der I elikaanstraat. In het huis van den overval wordt gelijkvloers eene winkel uitgebaat, ter wijl do juwelierszaak op de eerste ver dieping gevestigd is. Drie kerels waarvan de eerste een Fransebman schijnt te zijn, de tweede ->en Italiaan en ce derde een Daitseher kwamen onderhandelen om zaken te drijven. Het was de tweede maal dat zij zich met dit doel in de zaak -aanbo den, zulks op weinige dagen afstand. Het toen gevoerd gesprek werd her nomen en daarbij stelde de 'zaakuitba ter talrijge gouden uurwerken en pla- tine armbanden op de toonbank te toon Op -een gegeven oogenblik trok een der jterels een revolver en richtte hem op 3en zaakiuitbater, Marcus Konïgs, en beval hem de handen op to steken. Terwijl do gesahrokken overvallene aan dit Bevel gevolg gaf, roofden de twee medeplichtigen van den revolver: man, al de geevposeerde juweolen en uurwerken, waarna hel drietal op de vlnciht slóeg. Toen hij van zijne ontsteltenis een weinig bekomen was ging de bestolene klacht indienen bij de politie der Vcs- Lingstraat. Hij was evenwel no.g zoo zeer onder den invloed van wat voorgevallen was, dat hij geen persoonsbeschrijvingen kon opgeven, noclï de waarde van wat 'gestolen werd. Een onderzoek werd door de Jwlilio ingesteld, D. paasagiere brengen de volgende tlidin- gen mes M. Helblg dé Balzac, oud kabinetsover sta van M. Jaspar is op 30 September to Elisa beth aangekomen. M. Odon Jadot ig mefden koerier van 28 September uit Elisabethstai naar Lobito vertrokken. Op 4 Octo5er bracht de trein uit Lobito te Elisabethstad aan M, Ary Guillaume, alge meen secretaris van het Comité Special du Katanga, to Brussel. Begin September heeft de streek van Albertstad ook liet bezoek van sprinkhanen gehad. Vioe-admiraal Tweedie, bevelhebber van het Britseh oorlcRseskader in Afrika, is met de kruiser "Cardiff, te Matadi aangekomen. De hooge bezoeker begaf zioh aanstonds naar Leopoldville, waar hij ontvangen en verwel komd werd door gouvërueur-generaal Til- kens. Vervolgens werd ook een beleefdheids bezoek afgelegd aan den ffouverneur-generaal van Fransch Equatoriaal Afrika te Brazza ville. Door de Handelskamer van Stanley-Dool, werd een algemeene vergadering gehouden, welke door gouverneur Tilkens bijgewoond werd. Er werd vooral gesproken over de kwestie der nog uit te voeren openbare wer ken; de productencrisis, de rijstteelt; de verleging der vervoertarieven de belastin gen op de inkomsten en de kwestie van den postclieckdienst in ke kolonie. Een geweldige wervelstorm heeft over het district Leopoldville gewoed. Aanzienlij- ke schade wepel aangericht aan een stoom schip van ds Cominière. de «Batetala» dat door het geweld van den wind op de linker zijde geworpen werd, met het gevolg dat het achtorschip vol liep. Een bask van de «Se- coume. en een sleepboot van de »Comuele» hebben insgelijks zware avarij opgoloopen. Een begin van brand brak uit te Leopold ville,in een houtopslagplaats van de-Comuelé- Het vuur bedreigde een tijdlang de nabijge legen brouwerij van Leopoldville on een ftn- der groot magazijn, maar het gevaar kon gelukkig r.og tijdig afgewend en een zware ramp voorkomen worden. In den loop der maand Augustus ver voerde de Unatro op den grooten stroom 2040 ton naar boven ea 4818 ton naar beneden in het geheel op al da rivieren 3937 ton naar boven en 7435 ton naar beneden, 't zij in hat geheel 11372 ton in beide riohtingen. Wij hebban onlangs gemeld dat een hospitaal voor negers ging opgericht worden. Wij vernemen thans dat de aanbesteding niet doorgaat en dat de kosten der inschrijvers zullen terug betaald worden. Beter die kleine uitgave dan groote kosten, die men tot betera tijden kan uitstellen: De waterglijder van de Sotranco, dia zoo goed debuteerde, ligt opzijn achtersta pikkels te Combo, Jadotstad heeft op 19 September het bezoek gehad van den Araarikaanschen nij ve raar, M. Brown, beheerder van do San Francisco Mining Company, die op studiereis is iu industrieel Katanga. De inwoners van Kipushi zullen ervan af 27 September klaar ia zien dien dag werd do electrische verlichting ingehuldigd. Men meldt ook dat de baan Elisabethstad-Kipushi, go- naamd do baan der Union Minière goopond is voor het publiek, Do regeering van Soudan heeft de Belgi - scha kerkhoven te Redjaf, Yei, Loka, Kiro en Lado terug in behoorlijken toestand laten brengen en zal voortaau de graven ook be hoorlijk onderhouden. Leeuwen in het gebied van Mwanza. De hoofdij van Nkulu. gebied Mwanza, ba- leeft sedert oenigen tjjd het plezier van door leeuwen bezocht te worden. Tot hiertoe tijn er geen ongevallen aan per sonen geweest die ongenoode gasten bepalen er zich bij in de veestallen te ruizemuizea eu honden op te peuzelen, Tot driemaal toe kwamen z(j da missio van Nkula-Malömba verkennen, deden de roude der omheining en trachten vruchteloos in de stal lingen binnen te dringen. Ook de inwoners van dit gebied durven leou- wenstreken uitzetten, in andere woordon zich heel brutaal aanstellen. Een landbouwkundig agont kreeg knuppelslagen van inboorlingen en een territoriaal agent word met lansen bo- dreigd. In Kivu De studiozending van den Kivu-spoorvreg waarvan men had gemeld dat zij hare werk zaamheden had geëindigd in Ruanda, hooft zich terug aan 't werk gezet en houdt zich nu voor al bexig met de studie van het tracé der lijn. De bouw van den weg Uvira-Usumbura na- dort het einde en men voorzag voltooiing der baan voor einde November. Mon moet nog en kel zorgen voor hot veer over de Ruzizi reeds rijden de automobielen langs beido ztjdeu van het veer, Vertrek van de "Elisabeth vil lev Heden Zondag namiddag zal de steamer «AU bortville- gemeerd op u. 22 der afdaken, uit de haven van Antwerpen naar Congo vertrekken, om 3 uro Qamiddag,

De Volksstem | 1931 | | pagina 1