Werk voor den Volkenbond De Internationals Arbeidsorganisatie Het Bediendenpensioen De Strijd tegen de Corsikaansche bandieten Rond hel Parlement Tragische Brandranip te Brussel Het Chineesch-Japansch geschil Aanslag in den trein Parijs-Dieppe G0NG0 De H. Elisabeth van Hongaris XXXVII JAARGANG NUMMER 261 Koi-ksiwat. 9 en 81. Aalst. TaUtoou 114. - DAGBLAD - 2Q Contiem.n - Uitg.v.r J. Van Nuf/.l-D» Gend». Ruo de Riohelleui Parijs Publiciteit buiten het Arrond. AALST i flgentsohap, Havas, Adolf Maxlaan J3, Je Bfiussel Bank Bulldlng/Kingsway, 20 Londres W. O. 2. ZONDAG 15 NOVEMBtR H. Gertrudia Zonop7,00Zonar4,10 MAANDAG 16 NOVEMBER 1931 H. Bertulnu» Zonop7,02Zonaf4,09 E. K. 17 V, M. 25 Nu óvop heel 't land een propaganda- weck vrerd ingezet tot verapraldlng dep internationale gedachten en do kennis omtrent den Volkenbend, dient een allereerste plaats gegund aan een zijner belangrijkste organismen ni. de Internationale Arbeidsorganisatie. Heel en al onafhankelijk en auto- no?m An 'iaRf 'nHehtlntf e" warking, blijft zij nochtans innig verbonden aan hot geheel van do Volkenbondsinstel lingen, door de Vredesverdragen, na den oorlog in 't levan geroepen. Vre'da en betert verstandhouding op industrieel en sociaal gebied, blijft het doel van haar streven en In dien zin is zij van uiterst belang voor de arbeiders aller landen, die in haar de bescherm ster vinden van hun wettige belangen. Wanneer onze werklieden ten huldi gen dage in onbetwistbare betere toe standen bevinden dan vóór vijftig jaar, wanneer zij leefden onder het regiem van het liberalisme, mlt zijn opvatting Arbeid, koopkracht— dat toen hoog tij vierde, dan is dit niet enkel te dan* ken aan de economisohe evolutie, da mecaniseoring der nijverheden, maar ook aan den steeds moer ingrijpenden invloed van de vakvereanigingen, da internationale Congressen van den ar beid, en da daadwerkelijke sociale wer king van mannen als Owen, Descur- tins, Daniel Le Grand, Leo XIII, enz. Hun streven was gericht op het orga- niseeren van den arbeid, dat noodza* kolijk leiden moest tot een internatio nale art ei isorganisatie. En wanneer dus het verdrag van Versailles de Inter nationale Arbeidsorganisatie met haar Arbeidsbureau van Genève instelde, was dat niets meer dan een bekroning van jarenlange pogingen. Deze huidige tijdsomstandigheden van internationaal economisoh leven, van de uitbreiding der staatseconomie in wereldeconomie, vragen ook een internationale en soaiale arbeidsorga» nisatie, bekwaam de belangen van den arbeiderstand te beschermen. Met vreugde dus moeten de arbeiders aller landen de internationale arbeidsorga nisatie van Ganève begroeten on daad- werkolijk steunen. Haar programma luidt als een af kondiging van heilige princiepen, die in de wetgeving van de landen moeten doordringen 1) Da arbeid mag niet als koopwaar beschouwd worden. 2. Recht op vareeniglng' 8. Een loon dat voldoende fa om op een bepaald tljstip an in een bepaald milieu een behoorlijk leven te kunnen lelden* 4. Afschaffing van kinderarbeid. 5. Wokelijksohe rustdag. 6- Voor gelijk werk, gelijk loon, zonder ondersoheid van geslacht, enz. Ziedaar enkale grondregels die van aard zijn om de betrekkingen tusschen werk jevers en werknemers te regelen, de plichten aan de verantwoordelijke staatsbesturen voor te schrijven, in één woord: om rechtvaardigheid te doen haerschen. Van meet af aan hae(t de Internatio nale Arbeidsorganisatie zich beijverd em dezeprinciepen te doen zegevieren Het ging wellicht soms moeilijk om alle belangen van werkgevers en werk nemers tot overeenstemming te bren gen. Sommige landen volgden ook met tragen stap den opgetreden Weg van de sociale wetgeving en waren steeds bedaoht voor naburige concurrentie- Ongetwijfeld heeft de internationale arbeidsorganisatie veel ten goede ge daan en kan Op h&ar actief héél wat soaiale verbeteringen boeken- In de dertig Internationale overeen komsten en verscheidene aanbevelin gen waarvan ons land er een twintigtal bekraohtigde. 1. Werkuren In de nijverheid, (Con* ventie van Washington 1919,) 2-Minimum oudnrdem om toegelaten to worden In de Nijverheid (id.) 1 g^Werl^ooahoid vergoeding (Qenua 4. Vereeniglngs- ei) Coalitierecht (Genève 1921)" 5. Vergooding der Werkongevallen (Gcnèvo 1925). 6. Vergoeding der Beroepsziekte ld- enz. Tot dusver deze opsomming. Het zal volstaan om het belang en de noodzakelijkheid aan te tonnen van de Internationale Arbeidsorganisatie bij al degene die de overtuiging dra gen, dat geene individu, arbeidsorga nisatie, of staat nog onafhankelijk kan laven, maar behoort tot de groote internationale gemeenschap die steeds verder dient opgebouwd. M. HUYBRECHTS, Liqqntiaat in Soaiale en Politieke Wetenschappen Steeds op zoek naar Spada De expeditie is nog steeds op zoek naar den ber.uclilen en doortrapten bandiet Spada bijgenaamd de «Koning der Heuvels». Over zijn avontuurlijk leven wordt vVoel geschreven. In 1924 ging Spada (mot twee andere bandieten, op enkele kilometers van Ajaccio, gastvrijheid vragen bij Mad, Munio die met baar zoon alleen leefde. Deze verleende hun een onderkomen doch toen zij de mannen herkend had, zond de vrouw haar zoon naar de stad om de gendarmen te verwittigen. Deze wachtte tot middernacht om de bandieten in hun slaap te verrassen. Rond middernacht schiet Spada uit zijnen slaap door hondengeblaf. Ver raad .vermoedende verwittigde hij Ru tili en den gids, dien zij meegenomen hadden. Het verraad is in Korsika niet te vergeven. Rulili dringt in de kamer van de gastvrouw en doodt haar even als haar zoon. Juist toen de mannen uit de woning kwamen waren de gen darmen ter plaats. Verscheidene vuur schoten weerklonken. De gids viel even als drie gendarmen. Neg een gendarm Viel en beide bandieten gingen ontsnap pen, toen Rutili opeens in een gracht stuikte. De gendarmen springen toe, terwijl Spada nog een laatste maal vuurt, alvorens het gebergte te berei ken. Rutili werd ter dood veroordeeld, doch de President der Republiek ver leende ham genade. Het was een geluk want Spada had gezworen te moorden, op den dag der terechtstelling van de zen dien hij als zijn eigen broeder be schouwde. De bandiet Spada is nog steeds ver scholen, maar daar de gendarmen zich meester konden maken van het in het vriendin, die gevangen gezet werd, be vindt hij zich zonder voedsel, zonder munitie en zonder geld. Sedert acht-en-veertig uren werden 7 4 personen aangehouden. Het spreekt dat al die aangehoudenen niet even zeer piichtig zijn. Zelfs zijn er, onder hen dïe de politie zullen kunnen terzij de staan. P.q kwestlen der pensioenen e werkloosheid Vrijdagnamiddag heeft de eerste mi nister. besprekingen gehouden met den (minister, van finantien en den minis ter van arbeid en nijverheid, Hooge ambtenaren woonden eveneens de ver gadering bij. Men heeft vooral gespro ken over het vraagstuk der pensioe nen en vastgesteld dat op dit gebied ergerlijke misbruiken bestaan. Br zijn er die een pensioen ontvan gen In aller zonderlingste omstandig heden. Na die bespreking trad de minister, van openbare werken de vergaderzaal binnen. De bespreking liep vervolgens over de middelen waardoor de werkloosheid kan bestreden worden. Men heeft hot plan overwogen werk te verschaffen aan de staalnijverheid waar zich een groot aantal werkloozen voordoen. An derzijds zal men bij het onderhoud der wegen, een groot aantal werkloozen aan den arbeid kunnen stellen. In den ministerraad van Maandag zal die kwestie nog verder worden be handeld. De reohten op vleesoh en boter De tweede afdeeling van den hooge- ren economisohen raad heeft Vrijdag, namiddag eene vergadering gehouden, het ministerie van Buitenlandsche zaken, onder het voorzittersicihap van den heer Parein, voorzitten van den Boerenbond. De kwestie van de verhiooging der rechten op vleesoh en boter werd be sproken. Die rechten zullen waar schijnlijk .1,05 fr. per (kgr. op het vleesch en i;49 fr. per kgr. voor de bo ter bedragen; er werd echter op ge drukt dat die v-erhooging slechts tijde lijk zal zijn. Het gaat er slechts om de reohten in overeenstemming te brengen met de wereldprijzen. Een verslag werd opgemaakt, dat in de algem-eene vergadering van den Eoonomischen raad Maandag a.s. zal worden voorgedragen. In de paritaire commissie van gas en electrlciteit De nalionale paritaire commissie van gas en electriciteit heeft Vrijdag eeno vergadering gehouden. Het doel dezer vergadering was het trefTen eener nieuwe loonsregeling voor de arbeider dezer nijverheid. Dit doel werd evenwel niet bereikt en men vreest dat de werkgevers deze maand nog do loonsvermindring van 3 ten honderd zullen toepassen, krach tens de vroeger gesloten overeenkoms ten. S dooden - 3 gekwetsten Dez«n necht rond 12 ure bralt een hevige brand los in do bovenverdie pingen van de pasteibakkerij Au Ballon Tourné gelegen Maurice Le monnierlaan Na korte oogenblikken woedde de brand in volle hevigheid en vatte de andere verdiepingen aan, en snoed de uitwegen af. Het geteisterd gebouw heeft een ge vel die op de Muggostraat uitgeeft. De pompiers die eptelig te plaats waren, vielen den vuurpoel langs de Lemon- nierlaan aan en het duurde nog a! lang eer men het gevaar in de Mugge- straat bemerkte. Het was nochtans daar dot het grootste gevaar heerschte wijl de bewoners daar waren gevlucht. Twee personen werden langs de Lemonnierlaan gered bij middel van ladders. In de Muggestraat moest eene winkeljuffer zich redden met door een venster in sen opengaspreid doek te wsrpcn. In haren val brak zij de twea bee nan. Eene andere winkeljuffer verloor het hoofd, aprong door een openstaand venster en kwam op de straatsteenen terecht en bekwam erge verwondin gen aan het hoofd. 3 slachtoffers war* den naar hat hospitaal Overgebracht. Een dezer, Mej, Bourion overleed er bij hare aankomst. Twee andere bewoners mossten langs de daken vluohfcon en een jonge gast die insgelijks i.i een opengespreid doek sprong, werd licht gewond. Ta 7 ure 's morgens berichtte men dat de pompiars op eene verdieping a9n verkoold lijk hadden gevonden. Het wss een loopjongen der pastei- Lakkarij, René Nederkraan, 15 jaar oud. Men vermoedi dat de jongen door da rook verstikt is geworden, toen hij uit zijne kamer wilde vluchten' Tijdsns de reddingswerken werd een pompier door glasscherven ge- kwets l:i h?t hospitaal vernemen wij dat di toestand van Mej.Goldstein on rustwekkend is. De bovenverdiepingen van het ge bouw zijn geheel uitgebrand. Om 8 ure waren de pompiarsden brand meester. De aangeriohte schade is aanzienlijk-. LATERE INLICHTINGEN. Bij het ter pers leggen vernemen wij dat Mojuffer Goldstein, die in den val erg gekwetst was, in het hospitaal is overleden. De eigenaar en zijn echt- genoote waren na half twaalf thuis ge komen en zstan aan tafel, toen zij door gesehreeuw werden verwittigd dat brand was uitgebroken. De trap stond in volle vuur en aan vluchten viel niet meer te denken. Hst zijn die twee personen, die langs de Lemonnierlaan bij middel der ladders der pompiers intusschen aangeko men gered werden. Eone talrijke menigte verdrong ziohop de plaats der ramp. Een strenge ordedienst moest ingericht worden. ÏVaar het herstel van het Chlneesche keizerrijk yolgens bericihten uit Chineesohe bnon te Tientsin en Moekden, zou de jonge ex-keizer, van China te Dairen zijn aangekomen, op weg naar Moek den. Er zonden voorbereidselen getrof fen worden om het keizerrijk te her stellen. Zoo zouden o.a. reeds, vlaigjgen met den draak erop gereed gemaakt worden. Op de oevers van de Woni Londen, 14 Nov, De berichtgever van de «Daily Herald» seint "dat een wanhopigen slag geleverd wordt tus- selïen Chineezen en Japanners voor hei bezit der brug over de Noni. iBe Ja- pansche troepen, die 4000 man sterk zijn, bebben den slag ingeleid met een bestoking door vliegmachienen. Tal rijke bommen werden in de c(m(geving van de brug uitgeworpen, terwijl de cavalerie poogde de Chineesche troe pen le otm'singelen. De slag is nog in gang. De Chineezen door eene Russische brigade versterkt hebben den aanval afgeweerd en heb ben zelf den rechtervleugel der Japan ners aangevallen, Vo>l;gctns den berichtgever van «Daily Herald» zouden de erg bedreigd zijn. Het bombardement van Pontoise, 14 Nov. Gisteren avond werd een aanslag gepleegd in den snel trein Parijs-Dieppe via Pontoise. Tus schen dc stations van Us en Montge- roult werd een Engelschman door een onbekende aangerand die hem met een revolverschot kwetste. Op het hulpge roep van het slachtoffer werd aan de alarmbeT getrokken en de trein ver traagde onmiddellijk. De aanrander maakte er gebruik van om uit den wa gen te springen. Reizigers hoorden na den sprong een geschreeuw. Men ver moedt dus dat hij zich kwetste. Hij kon zcih nochtans uit de voeten maken en ondahk9 alle opsporingen kon hij niet gevat worden. Bondige samenvatting. 1. Welke bedienden zijn onderworpen aan de wet Al de bedienden van beidn geslachten, van Belgische of vreemde nationaliteit dio, op 1 Jauuari 1932 niot ouder waren dan 65 jaar (mannen) of 60 jaar (vrouwen), Worden door de nieuwe wot met bedienden gelijk gesteld: de beroepsdagbladsch.-tjveig. do leden van het leeraarskorps gehecht aan pri vate instollingen, de lyrische tooneelapel- rs, de dramatische tooneelspelere en de muzikanten instrumontspelers. 2. Welk ia het bedrag der stortingen vanaf 1 Januari 1932. De persoonlijke storting van den bediende bedraagt 3 t. h zijner bezoldiging, de bijdrage van den werkgever 4 t. h. (vroeger 5 t. h.) De tabel der stortingen berekend op het loon verscheen in ons blad n. £8 van 12 Juli 1931. De bijdrage van den werkgever word dus met 1 por cent vorminderd. Deze bijdrage za later vermèorderen 4 1/3 t. h. van 1961 tot 1975 4 2/3 t. h. van 1976 tot 1990 6 9/0 vanaf 1 Januari 1991. Vanaf 1 Januari 1932 is do werkje vors bij drage 4 t. h. doch buiten deze 4 t. h. zal de patroon in het Toelagefonds volgende bijdra gen per Jaar te storten hebben 120 fr. per Jaar en* per bediende tot in i960. 80 fr. per jaar van 1961 tot 1975. 40 fr. per jaar van 1976 tot 1990. Op die wijze blijft de bijdrage van den pa troon toch 5 t. h. In het toelagen fonds zullen de bedienden zelf ook te storten hebben 90 fr. per jaar voor de bedienden vóór 1 Jan. 1875 geboren. 75 fr. per jaar geboren tusschen 1875 en 1879. 60 fr. per jaar geboren tusschen 1880 en 1884, 45 fr. per jaar geboren tusschen 18 85 en 1889. 30 fr, per jaar geboren tusschen 1890 en 1894, gebergte gebouwde woonhuisje zijner/gebombardeerd^ Vertrek van de «Anversvilfe« Vrijdag middag te 2 uur, is de Bel gische stoomboiot «Anversville», van de Coinjjpagnie Maritime Beige onder, bevel van kapitein Gonthier, uit Auit- werpen naar Gongo vertrokken. Aan boord bevonden zich 77 passa giers van eerste klas en 37 van tweede kals, die de reis Antwerpen-Congo me- demaken? terwijl nog 14 reizigers van eerste, 7 van tweede en 6 van derde klas te Lobito zullen inschepen. Onder de passagiers bevonden zich de; talrijke missionarissen, die in onze Japanner^ kolonie hun heerlijk werk gaan onder- nemen. beiderzijds De lading bestaai in het geheel uit duurt voort en groeit nog in hevigheid, j 3000 ton spoorwegriggels en 120 ton Het Japansche vliegwezen speelt een mateiralen voor den «Chemin de Fer groolen rol. De loopgraven der Chinee- du Congo»; 65 ton bogies en I kist ma zen worden van uit d^ vliegmachienenchienstulcken, een gewicht van 11 ton ixertegenwoordigend^ 3. Tot welk bedragwedde moeten do ver plichte stortingen geda.m worden De persoonlijko en werkgevers bijdrage zijn maar verschuldigd toteeuo jaarljjkecho bezol diging van 18,000 fr, Op het deel der wedden boven de 18.000 fr. moet geen bijdragen meer gestort worden. 4. Wanneer Is do persoonlijke on werkgevers bedrage verschuldigd? Deze bijdrage ie versohuldlgd by iedere beta ling ten titel van bezoldiging. 6. Bij welk organisme mag de bediende zioh aansluiteu Door do vroegere wet mocht de aansluiting alleen gedaan worden bij da Algemeens Spaar - en Lijfrentkas. Door de nieuwe wet worden vyf soorten organismen aangeduid bij welke de aansluiting mag gedaas worden. Deze zijn Nationale Kas voor Bedleodenpensioenou; Aigemoeno Spaar- en Lijfrentkas C. Zelfstandige verzekeringskassen by de nijverheids- handels- of finautieele onderne mingen tot stand gebracht i m D. Gemeenschappelijke kassen van verzeke ring, door ondernemers ingericht. E. De wettelijk tot stand gebrachte verzeke ringsmaatschappijen. Komt te verschijnen THERESE NEUMANN door, Z. E. H. Kan. Eug. DE HOVRE een prachtig bock over een hedendaagsch onderwerp De Gestigmatiseerde van Konnersreuth Het boek in-8o 288 bladzijden op CP.OXLEY ESPARTO papier, Prijs 30 frank Te verkrijgen boekhandel J. Van Nuffel- De Gendt, Kerkstraat, 21, /fólst. Er zullen in versoheidene Landen groOte feesten plaats hebben gedurende dit jaar om den zeven honderdsten verjaardag te vieren van het afsterven eener edeivrouw die na veie eeuwen nog steeds een volksgeliefde heilige is en die nog een grooten invloed uitoefent op de verbeelding van het volk. De heilige Elisabeth van Hongarie namelijk die te Harburg in Thuringen stierf op 19 November 1931 en die vier jaar later heilig verklaard werd door Paus Gregorlus IX in de Basiliek van den H. Franoisous van Assisie. Elisabeth was de doohter van Alexander II koning van Hongarie. Zooals te dien tij het gebruik was werd ze al heel jong verloofd met den zoon en erfgenaam van Harman landgraaf van Thuringen, Van toen ze vier jaar oud was werd ze opgevoed in het land wiens toekomenden heersoher te zou huwen en nooit is ze nadien naar haar geboorteland teruggekomen. Hare plaats aan het hof van Thuringen was onder de hofdames. In weerwil van de vaderlijke genegenheid van den landgraaf en van de vurige liefde van den prins Lodewijk werd ze in den familie» kring als een indringster behandeld. Het was een harde school voor zulk een kind voor wier liefde een natuurlijke be hoefte was. Verstooten door hen met wie ze dagelijks in aanraking was, vond ze uitweg voor haar behoefte in hare diepe godsvrucht. God en zijne Heiligen mocht ze beminnen zonder vrees afgestooten te worden.'t Was dan ook in hun gezelsohap dat ze zich hst best te huis gevoelde. Toen ze nauwelijks 18 jaar oud was huwds Elisabeth, Lodewijk van Thuringen, door wien ze zooals het etiket toen vergde, van ts voren zeer weinig gezien was, De jonge land» graaf was even als zijn vader zoer godsdiens tig aangelegd en bezat een zeer ridderlijk karakter. Hij beminde en bewonderde zijne jonge vrouw, moedigde haar aan in hare lief dadige werken en stemde in met haar asce tisme. Wat Eiisabeth aanging ze schuwde zooveel mogelijk den luister van haren prin» selijken staat. Op enkele uitzonderingen na ging ze altijd zeer eenvoudig gekleed en gebruikte aan tafel slechts da eenvoudigste spljzeïl. Heel weinig verteronde voor haar persoon» lijk gebruik, besteedde ze bijna haar ganscho bruidschat om den nood der armen te leni« Jen. Za stichtte twee hospitalen, bezooht de ïutten der srme menschen en gaf milddadig waar ze werkelijken nood zag, nooit gaf ze zonder onderscheid. Aan dezen die konden werken verschafte ze werk. Meermalen dreef hare liefdadigheid naar zoo var dat zs de ar me zieken met eigen hand verzorgde en een hand toostak aan een overwerkte moeder in het verzorgen der kinderen of In het in orde brengen van het huis. De faam harer liefdadigheid is vereenigd geworden ia de mooie legende van de Rozen van S. Elisabeth Daarin worde verhaald hoe zekeren dag de landgrauf zijne vrouw tegenkwam toen ze de steile helling afdaalde die van het slot naar de stad voerde. Onder haar mantel droeg za een zak vol levensmid delen. Met vriendelijke plagerij vroeg hij haar om hem hars kostbare gaven ta toonen. Eiisabeth opende de zak en ziet I in plaats van levensmiddelen bevatte hij niets dan prachtigs rozen. Door dit mirakel ten zeerste getroffen vereerde de landgraaf Elisatbeth nog dieper In 't vervolg. Haar huwelijksleven was kort, het duurde slechts vijf jaren. In 1227 trok de landgraaf ter kruisvaart en stierf aan da koorts te Otrante. Zijn broeder Hendrik die het rust van Lodewijks zoon niet erkende maakte zich meester van 't kasteel, en nam tevens ook den titel van landgraaf en ook het voorrecht daaraan verkonden, Elisabeth en hars drie kinderen werden aan hun lot overgelaten, Ze zocht esn toe vlucht bij de arme mensahen waar ze zoo goed voor geweest was, maar dezen bevreesd den nieuwen regeerder te beleedigen, sloten hunne deuren voor haar, Dan ging ze naar de Franoisoaotf paters een aoht verblijf afameeken.

De Volksstem | 1931 | | pagina 1