Is om eran te scliiikksn en to boron Het Bediendepensioen 20 VOLKSONTWIKKELING Het ontstaan van zijne Werken en Vlaamsche Humor Het Belgisch Paviljoen der Boloniule Tentoonstelling in brand Volksvertegenwoordiger Sap over het l laamsch Nationalisme Vrijdag Mov. 1951 XXXVII Eon telegram uit Riga, 13 dezer, meldde ons dat de leergangen der Universiteit van goddeloosheid, die geopend werden te Moskou, zullen overgezet worden door middel van de draadlnoze telegraaf, en dat 1100 luisteraars zich doeu inschrijven hebben,, Een ander telegram, uit Keulen, 15 dezer.deelt mede, dat men ook uit Moskou do aankomst bericht oener afvaardiging van «goddeloozon» uit den vreemde, leden van eene on» godsdienstige internationale, naar Moskou gekomen om deel te nemen aan de feestelijkheden van den 1-lan verjaardag van het bewind der Soviets... Die afveordiging telt Duitschers. Fracschen, Hollanders, Spanjaards, en schikt haar verblijf ginder wat te verlengen, ten einde de soviëtische methoden van ongodsdienstige pro paganda in te studeeren. Ziedaar, achtbare Lezers en Leze ressen, twee Jtelegrammen van on- zogcelijke en schrikwekkende bedie- donis Den oorlog tegen God, Onzen Heer ingericht en stout doorgedre ven, tot onheil en 8lloiide der volke ren. IJselijk werk van 't socialism en diens kind, hel kommunism,,., Welke zijn de plichten van alle deftigo menschen tegenover die suoo- de en vloekbare werking Vooreerst, eon kranig besluit, voortaan met duizendmaal meer kracht dan voorheen het vuige socia lism te bekampen, door onze werk» lieden te onttrekken nan zijne ver slavende klauwen. Daarbij, een even krachtig besluit, voortaan alles in 't werk te stellen om do verlagende nieuwsbladen der socialisten uit de huizen onzer men- schen te weren. Een goed woord,met beleefdheid en liefde gezeid aan een gebuur ofgeburia is zoo machtig op het gebied der lezingen. Verder, meer dan ooit onze ge hechtheid aan onzen heiligen gods dienst versterken en ons nauwgezet kwijten van al onze christelijke plich ten. altijd en overal. O 1 't is van oudsher bekend Woorden wekken, doch voorbeelden trekken Weihoe Ongelukkige verdwaal den. uitzinnige boozen verklaren openlijk don oorlog aan God, den Opperheer, ons aller Schepper en goeden Vader, en wij zouden ons do zaak niet aantrekken Dat kan, dat mag niet Wij trekken ze ons aan tan volle, en dat zal 's Heeren zegen over ons doen nederdalen. En daarom roepen wij uit al do krachten onzer verontwaardigde ziol: Achteruit, goddeloozen 1 Achteruit, gij onweerdigen, die uwen Schepper durtt loochenen, achteruit 1. Eere en glorie zij onzen geliefden Opperheer, onzen goeden Vader Eera en glorie in den tijd en in de eltijddurimde eeuwigheid A, Komt te verschijnen THERESE NEUMANN door, Z. E, II. Kan. Eug. DE HOVRE een prachtig boek 'over een hedendaagsch onderwerp Do Gestigmatiseerde van Konnersreutli Het boek in-8o 288 bladzijden op CP.OXLEY ESPARTO papier, Prijs 30 frank To verkrijgen boekhandel J. Van Nuffel- De Gendt, Kerkstraat, 21, Aalst, DE MINISTER VAN KOLONIËN VAN PORTUGAL TE BRUSSEL. Vergezeld van Minister Crockaert en een afgevaardigde van het Ministerie van Landsverdediging, bebloemde de Pcrtugeesche minister het Graf van den Onbekenden Soldaat. Open brief van de Provincale Kamer van Ambachten en Ne ringen van Oost-l/laanderen aan den heer Hoofdminister en een heer Minister van Land bouw en Middenstand Hoogedele Heeren^ Het Bestimr der Kamer van Am bachten en Neringen van Oost-Vl. drukt de wettige verontwaardiging uit van 'gansch den Belgischen Middenstand tegen de lichtzinnige aanvallen van dein Boerenbond in zijn open brief versche nen in de dagbladen van Zondag" 8 de zer. Indien er een klas der bevolking se dert ettelijke jaren in benarden toe stand verkeert, is het de Middenstand. Langs alle kanten bestreden door or ganisaties van werklieden, boeren en kapitaal, heeft hij, daarenboven den oorlog te doorstaan gehad, waanonder heel zijn handel stil gelegd werd, en de na-oorlogschc geldschominrelingen die zijn bezit steeds deden inkrimpen. De groote ekonomist Baudhouin heeft zulks getuigd in de «Revue Géné rale». Alle die jaren waren v.oor de boeren gouden lijd waarin ze een on gehoorde winstpercentage maakten. Om dit gezegde le staven hebben we maar de depositos der boeren bij hun Middenkredietkas na tc gaan die vol gens het laatste jaarverslag van den Boerenbond een milliard vier honderd millioen bedroeg. Het maakt voor elk der honderd acht en twintig duizend famiïien bij den Boerenbond aangeslo ten, nog (mieer dan honderd duizend frank. En hoeveel boeren werden eigenaar van hunne hofstede Daartegenover stellen wij het groot getal faillisse menten onder den Middenstand, en het onnoemelijk getal gcpnoletailiseerden. Is het dus behoorlijk in die omstan digheden, Hoogedele Heeren, dat de Boerenbond de steen werpt naar den Middenstand en zich durft vergelijken aan werklooze arbeiders om van den Staat op den rug van het gemeenebest, protectiemiddelen te bekomen. Na deze algemeene beschouwing wil len wc de beschuldiging tegen den Mid denstand van nabij onderzoeken. De meeste produkten van den land bouw worden door gansch Belgie rechtstreeks aan den verbruiker ver kocht op wekelijkscbe /markten. Zoo aardappelen, boter, eieren, groenten, zelfs geslagen vleesch. Welnu wat zien wc Dat alle deze noodzakelijke pro- duklen der algemeene voeding, het graan uitgezonderd, aan meer dan tien maal do waarde van voor den oorlog verkocht worden. Hoe durft men dan de duurte dier ar tikelen aan den Middenstand aanwrij ven. Men zegge niet dat inkomrechten op boter en vleesch de prijzen niet merke lijk zullen doen stijgen. De perekwatie der rechten op de ha ver heelt de prijs met 20 frank p3r honderd kilo doen vermeerderen. De liOimimissie van het duur leven heeft de kwestie van den kleinhandel onderzocht en heeft moeten het be sluit trekken dat de prijzen van den kleinhandel niet overdreven waren en dat in vele gevallen de coöperatieven duurder verkochten dan de Midden stand. Er blijft deze kommissie niets meer over dan de kwestie voior het vleesch (e onderzoeken. Hier ook zijn we ze ker dat de vleeschhouwers zullen ge- wioken worden tegen hunne bela gers. De duurste stukken'uit de been houwerij worden slechts tienmaal zoo duur verkocht als voor den oorlog en we zien dat den afval, vel, beenen en vet veel minder verkocht worden. Voeg daarbij de groote Rosten van huis, be lastingen en personeel die op onze beenhouwers drukken cn we zullen moeten besluiten dat bier nog eens geen overdreven winsten gemaakt worden. Wij moeten als (mandatarissen van den Middenstand legen deze onrecht vaardige beschuldiging protest aan- teekenen. We blijven de meening toe gedaan dat alleen het groot getal mid denstanders do prijzen aan bet laagst mogelijke gehalte kan brengen. De ekonoimische wet van vraag en aanbod is daar om zulks le bewijzen. Zijn er veel middenstanders die de waar aanbieden, de prijzen moeien verminderen. Waar de middenstan ders uitgeschakeld worden of in klei ne mate kunnen tusschenkomen, vor men de coöperatieven of groothande laars, door konlrakt of in feite, een trust en houden.de prijzen omhoog. De hooge prijzen van de stikstof,h«t bier en het brood, hebben voor gansch de wereld klaar getoond, dat men niet straffeloos een ekonomisehe wet mag tegenwerken. Na alle coöperaties van socialisten enz. zijn ten laatsten stonde de Wel vaartwinkels met steun van den Boe renbond, nog eens een groot getal kleinhandelaars koimien ruïneeren. Welk resuliaat levert zulks op voor de algemeenheid De levensduurte is niet verminderd. Alleenlijk wordt de konkurrentie ver minderd, met groot gevaar voor de toekomst, öndertusschen vermeer dert de proletarisatie met werkloos heid" en last voor dc algemeenheid. Voor «den oorlog was het goedkoop leven in Belgie spreekwoordelijk. Dit was de periode van den Middenstand. Wij zijn zoo vrij, Hoogedele Heeren Ministers, een beroep te doen op uw rechtvaardigheidszin om den Midden stand tegen zijn aanvallers te steunen en het algdmeen welzijn door de soli dariteit van al de standen dec maat schappijn te bevorderen. FELIX TIMMERMANS spreekt heden Donderdag avond in 't Groen Kruis over TDIt Parijs, 18 November Dezen morgen is brand uitgebroken- in het paviljoen van Belgisch Congo. Alleen een vleugel van het paviljoen is afgebrand op eene lengte van vijf tien-tal meters. Op het middaguur hadden al de pompiers der Tentoonstelling en deze van de nabijgelegen kazernen, het vuur bemeesterd, dat uitgebroken was terwijl men volop aan de opnuilm-ings- werken bezig was. Naar gemeld wordt zou de schade niet aanzienlijk zijn. Het was iete voor h.et middaguur dat M. Brokaert, van het Belgisch commissariaat, die aan de verhuis- werkzaamlieden medewerkte, bemerk te dat het dak van het Belgisch Pa viljoen begon te branden. Hij gaf onmiddellijk het alartmisein. De blusschingswerken werden spoedig aangevangen, verscheidene lansen stonden in een ommezien in batterij en stroomen water kwamen op het jstrooien "dak meer. Tien minuten voD stonden om liet vernielend element te bemeesteren. In het gebouw waar reeds heel wat voorwerpen in kisten gebracht waren, heeft alleen het water schade aange richt. I Benevens liet personeel van het Bel gisch commissariaat, bemerkte pien de aanwezigheid van gouverneur-gene raal Olivier, die op het eerste gerucht van den "brand, toegesneld was. Chineesch-Japansch geschil Japan bezet Tsltsikar Uit Tokio wordt aan het agentschap Reuter gemeld De Japanners heb ben Tsitsikar bezet». De consul van Japan te Tsitsikar en twaalf leden van het consulaat alsme de commandant Hayaski en de bedien den van het spoorwegbureel zijn ver plicht .geweest Tsitsikar tc ontruimen en zijn op 15 November, le ICharbin aangekomen. Moekden door de Japanscho troepen bezet Men meldt dat de Japanners een al gemeen offensief hebben ingezet tegen de troepen van generaal Ma Chan- Clian aan het front der Nonni-rivier. Al de Japansche strijdkrachten werden in den strijd geworpen. De Japansche troepen hebben om 1 uur Woensdag namiddag Moekden be zet. Uit eene redevoering, uitgesproken door den beer Sap, in den Katholieken Arrondissetoenlsbond, te Roesjelaere, verleden Zondag, knippen wij het vol gend Strijden we opdat iereen zijn "recht worde gegeven en zoo zal er rust en or de lieerschen in het land. Wij zullen het dan zijn, die het land zullen beschermd hebben tegen de wan orde van het communisme en het na tionalisme en wij zullen ook dé eenheid ivan Belgie hebben verzekerd (Lange toe].) Moest het echter gebeuren dat men een onvolledige oplossing aan dc Vlaamsche zaak wil geven, dan zullen we niel aarzelen het tot een crisis tc I laten Romen. Ze zullen dat niet doen 'uit koppigheid, invaar omdat we het Vlaamsche land willen redden van zijn grootste vijanden, de Vlaamsche na tionalisten en omdat we de eenheid van Belgie willen vrijwaren. De nationalisten hebben den strijd vooiï de Vlaamsche reahten verkeerd in een strijd tegen de katholieke partij en de Belgische eenheid. Het federaal statuut is een mom, de groote massa van du zoogezegde fede ralisten zijn enkel federalisten, omdat ze .dat statuut aanzien als een eersten stap naar de verwezenlijking van Groot-Nederland. Onder de fronlers is Van Severen do eenigc die logisch is en de konsekwen- ties trekt. Groot-Nederland oordeelt Van Severen, is niet te bereiken langs parlementairen weg, bijgevolg blijft er niets anders meer over dan het geweld aan le kweeken en de imiassa revolutio nair op te leiden, wat hij met een vor-r woede hardnekkigheid doet. Men heeft Van Severen buiten ge gooid in den gouwraad der nationalis ten; doch zij die hem buiten steken ver klaren dat zij in princiep met hem ak koord zijn, maar dat ze verschillen over de methode die moet worden ge bruikt. Spreker hangt ten slotte een beeld op van de moeilijke omstandighsden waarin de verschillende standen ver- keeren tengevolge van de economische crisis, waaraan niemand een einde zist. Als gevolg van den uitleg over het Bedien depensioen in ons blad verschenen werden ons volgende vraag gesteld welke we hier be&nU wcorden. U, WIo moet men onder de categorie «bedien den rangschikken Om deze vraag duidolijk ta beantwoorden nemon we hier over art. 3 en 4 d'ir wet van 9 Juli 1926 op de werkrochtersraden. Art. 3 somt doze catogorion werknemers op die als werklieden mogen aanzien worden, art. 4, deze w«r knemers wolko bij de bedienden moe ten gerangschikt worden. We geven hier beide art. omdat ze elkaar vollcdigen en uitleggen. WERKLIEDEN, Art. 3. Onder werklieden verstaat mon dageneu, dit, voor rekening van een werkge- vor, gewoonl(jk handenarbeid verrichten, hot/.ij gedu-ende hut hccle jaar, heizij gedurendo zekere tijden van het jaar. Met werklieden worden gelijkgesteld 1) Ploegbazen, porions cn opzichters. 2) Huisbewaarders, nachtwakers, loopjon- gens, boden en ander dienstpersoneel. 3) Sjouwers: 1) Leerjongens. 5) Ambachtslieden en in 't algemeen, al wio voor eigen rekening een nijverheids of kunst- nijverheidsberoep uitoolent, hetzij alleen, hetzij geholpen enkel door bij hem inwonende naast- bestaan Jen. 6) Tafeldieners werkzaam in restauraties en drankslijterijen, alsmede vrouwelijke suppoos ten en vorder dienstpersoneel workzaam bij openbare verlooningen on vermakelijkheden, 7) De wachters on ontvangers tewerkgesteld bij de geconcé leerde treinbuurtspoor-, tram- en omnibusbedrij-ven. S) Hot scheepsvolk op koopvaardijschepen, behalve diegenen die höt volgende artikel rangschikt onder de bedienden, al da leden der bemanning dor vischvaartuigen en van het personneel der binnenvaartschepun. 9) Dogenon, die, bij het uitoofenon van een beroep voor gemeenschappelijke rekoning han denarbeid verrichten. BEDIENDEN. Onder bedienden verstaat men degenen die, voor rekoning van eon werkgever, gewoonlijk geestesarboid verrichten, hetzij gedurende bot gansche jaar, hetzij gedurende sommige tijd perken van het jaar, en wel: 1) De klerken, typiston, teokenaars, boek houders, kassiers en audore kantoorbedienden. 2) Do inkasseerdars, 3) De verkoopers, uitstallers, opzichtore. mannequins in don kleinhandel to werk ga- ste'.d. 4) De handelsreizigers. 5) De workhuismeestors, lioofdwerklioden, werkmeosters, coupeurs. 6) De hoofdwachters en controleurs bij de geconcédeejde spoorweg-, buurspoorweg-, omnibus- e'n trambedrijven. 7) Do correctoren on bedienden bij do ba* tuursdienston der dagbladen. 8) De toonoelspelers. zangors, muziekanten en andore artistcn werkzaam bij de ondorno- mingou voor openbare vertooniugeu en ver* makelij kliedon. 9) Do verpleegsters der klinieken, sanatoria of vorplcgingsgestichten. 10) Do zaakvoerders in filialen. 11) De olllcieren'van de koopvaardij alsook r&diotolegrafistcn eu a ider i personen die, op do koopvaardijschepen, goeston arbeid ver» vullen. Do nieuwe wet op het bodionde pensioen rangschikt ook moer bepaald bij do bediendoa da Lorcepsdagbladschrijvers, de leden van het loeraarskorps gehecht aan private instellingen, de lyrische tooneelapeler6, de dramatisch* tconoeispelors eu de muzikanten instrument- spelers. H. Falix Zonop7,08Zonaf4,04 V. M. 25 K. K. 2 XXXVII JAARGANG NUMMER 265 Karkstraal, 9 on 21, Aalst. Telafoou 114. DAGBLAD 20 Contiamon Uitgovor J. Van Nuffel-De Gendt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, tü Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Building/Klngsway, 20 Londrcs W. C. 2.

De Volksstem | 1931 | | pagina 1