Zaterdag Nov. 1951 Hunne liefde voor de waarheid De Kommissie van het Duur Leven Staatsgreep voorbereid in Duilschland Belgische Belangen Den fiancieele toestand in Engeland TAKSEN De Strijd tegen de Corsikaansche bandieten Boetsir- Rschtö. vsn Oendermonda XXXVII JAARGANG NUMMER 272 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuf/el-D» Gandt. H. Sosthanus |Zonop7,l9Zon *13,57 L. K. 2 N. M. 9 Publiciteit buiten hot Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 33, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Building/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. Geen schrift, geen feest, geen be* tooging uitgaande van de tronters, zeifs met betrekking tot de meest ornstige vraagstukken, of de stempel van bun kleinzielige politiek staat er in geprent. Wat niet onder bnnne hooge pntroneering staat, of r.iet in bet «Vlaamsch Huis» plaats beeft, moet verdacht, bespot of bezwadderd wor- den I Schande Dit mocht weer eens blijken nlt hot gelabrikeerd verslag, verschenen in «De Werkman» van 18 dezer,over de aanspraak door Heer Poullet, Staatsminister, handelend over don «Volkerenbond». Niet een hunner redacteurs (bood af, a. u. b.) was er aanwezig, zoo schrijft «De Werkman» entocb drukt dit blad de aanspraak over op zijne manier. Go moet maar durven, 't Blad werd immers iugelicht door een zijner vrienden, die het ONGE VEER wist of veronderstelde 1 Wat drollige farceurs 1 Daarin worden den geachten spre ker, gezegden toegeschreven, die hij nooit uitsprak de hoofdzakelijke ge gevens worden weggelated of in een verkeerd daglicht gesteln (zoodoen ook de ketters) verscheidene perso nen worden er in vermeld, die niet oens worden vernoemd, en de beslui ten gansch verdraaid, zoodat ze eer der een beroep tot twiet en verdeeld» beid worden, dan wel een streven naar vrede en verbroedering. En dat lieeten die «vredelievende* fronters- bazen, de waarheid dienen dat hee- ten ze volksverheffing en hoogers cultuur I Of houdt »De Werkman zijne le zers voor den aap I En dan, om aan die komedie maar eenigen schijn van waarheid te geven is het verslag onderteekend met dan naam van den Heer Poullet, een man, die om zijne rechtschapenheid en verkleefdheid aan ons volk, zelfs door zijne tegenstrevers werd hoog geacht. Zulks is effenaf laag en ge meen. Ja, al wie eergevoel in 't hart beeft, scheurt zich at van de front partij, Ze is te ver verdwaald ge raakt. Fiat, Voor alio verzekeringen LE PHENiX BELGE Antwerpen, Brussel, Gent, Hasselt, Luxemburg 50G De broodprijs Donderdag kwajnx de kommissie van hel duur leven bijeen om het onder- j zoek over deri^ verkoopprijs v,an /hel brood voort le zelten. Thans werden de afgevaardigden getïïoord der Antwerpsche bakkerijen. Te Antwerpen wordt het brood 1 fr. 55 verkocht en in de coöperatieven 5 centiemen minder; Te Brussel, volgons de winkels 1 fr. 50 of 1 fr. 55 en in de coopera- tieven 10 tot 12 ten honderd minder. I In andere gemeenten is het brood minder duur. - Te Oostende kost het brood slechts '1 fr. 20. De leden der kommissie hebbsn aan de Antwerpsche afgevaardigden deen opmerken dat de uitbatingsvoorwaar- den voor hen dezelfde zijn als voor Brussel. Op deze opmerking werd geant woord dat het algemeen gekend is dat het brood beter is te Antwerpen. Anderzijds verkoopen de Brursel- sche hakkers meer kleine artikelen, wal hun toelaat zich met minder winst tevreden te houden. Er zal een onderzoek gedaan wor-1 den te Oostende op de werk- en uilba-! tingsvoorwaarden der coöperatief, die 'naar brood aan 1 fr. 20 verkoopt. Donderdag aanstaande zal eene nieuwe vergadering plaats Rebben* I Chineesch-Japansch geschil De militaire waarnemers op onderzoek De vreemde militaire waarnemers hebben gisteren hun onderzoek begon nen over de voorbereidselen die het Ghineesche leger getroffen hpd te Chan Hai Ivouan en te Pai Chi Pou. Commandant Fiesoi, Fransch kicht- vaarlaltaché, kapitein Stables van het Indisch leger en luitenant. Aldrioh der Vereenigde Staten zijn bij de vreemde militaire waarnemers. Japan trekt zijn troepen terug Parijs. In een nota in dato van 25 November, gericht tot de leden van den Volkenbondsraad, heeft de Japan- schc regeering laten weten dat spijts de verkeersmoeilijkheden van wege de zeer strenge koude de Ja- pansche troepen teruggetrokken wor den uit Tstitsikar. De lerugtochtoeht der legers is be gonnen op 24 November en wordt re gelmatig voortgezet. Chineesche studenten oorlogsgezind Shanghai, 26 Nov. Meer dan 10.000 studenten van Shanghai zijn naar de regeringsgebouwen getrok ken en werden daar ontvangen door Chang-Kai-Chek en You-You-Yen, aan wie zij een petitie hebben overhandigd, waarin het volgende geeischt wordt de oorlogsverklaring aan Japan dat Chang Hsueh Liang onmiddellijk de Japanners uil Mandchurie zou ja gen om zichzelf in eere te herstellen; dat Dr. Sze zich uit den Volkenbond zou terugtrekken. De studenten van Nankin hebben besloten hun studiën te staken ten leeken van protest. De basis eerrer overeenkomst te Parijs getroffen Na afloop eener geheime zitting van den Volkeiitbondsraad te Parijs werd gisteren volgende belangrijke mede- deeling afgekondigd: In de hoop. overeenkomstig artikel 11 van het Volkenbondsverdrag tot een eenstemmig, ook voor beide par tijen aanvaardbaar besluit te kofmaen, werd het ontwerp voor een regeling opgesteld, dat de terugtrekking der Japansche troepen in den spoorweg sector en de benoeming van een in ternationale commiissie afzonderlijk behandelt. De grondslagen, van] dit ontwerp zijn de volgende j «Herinnerd wordt aan het besluit van 30 September, waardoor beide partijen zich plechtig verbonden var- klaren. In verband hiermede wordt hij heide regeeringen er op aangedrongen alle noodzakelijke maatregelen te ne men om de. uitvoering van dit besluit te waarborgen, en wel zoodanig dat de terugtrekking der Japansche troe pen in den spoorwegsector zoo snel mogelijk kan plaats hebben, daar d-o Volkonfbondsraad aan deze terugtrek king de grootste beleekenis toekent. Beide partijen verplichten zich, den opperbevelhebber hunner strijd krachten fortm'eel te bevelen, zich van elk initiatief te onthouden, dat nieu we incidenten zou kunnen doen ont staan en nieuw verlies aan menschen- 1 evens ten gevolge zou kunnen heb ben, en voorts de noodige maatrege len te nemen om elke verscherping in den toestand te voorkomosn. Voorgesteld wordt, eene commis sie te vormen, welke ter plaatse den toestand zal onderzooken en den Raad advies zal uitbrengen over alle om standigheden, weLke er toe zouden kunnen Bijdragen den vrede tussohen China en Japan en do goede verstand houding tusschen heide landen te ver storen. Officieel word'i medegedeeld, djft bij de gevechten die bij Tohoellho heb ben plaats gehad aan Chineesche zij de zestig soldaten sneuvelden. De orde in dit gebied is thans her steld. Oeneraal Tchang llsu-lian,g heeft aangekontfigd, dat hij een leger; ver zamelt om tegen de Japanners in Mandchoerije op te trekken. De vroegere tegenstander van den Obineeöchcn generaial Ma Tsan- Tsan. generaal Tchang Ilaiping heeft medegedeeld, dat ook hij tegen de Ja panners zal oprukken en Tsitgikar zal aanvallen. Alles v/as tot in de kleinste bijzonder heden gereed Huiszoekingen in het Bruine-Huis te Darmstadt, hoofdzetel van de nationaal socialistische partij, leidden tut het in beslag' nemen van belangrijke Hil- loriaansche dokumenten, -welke een zonderling licht werpen op de plech tige verklaringen van Hitler als zou hij alleen op wettigq wijze aan het be wind willen komen. Tengevolge van een aanklacht ge daan door den afvalligen Hitleri.ian Schaeffer, lid van den landdag van Hessen, wenden bij verscheidene per sonen huiszoekingen gelast. De politie ontdekte dan ook de bewijzen van een nakenden nat.--socialistischen staats greep. Volgens de socialistische pers, zou den de ontdekte dokumenten in Sep tember jl. in een kleine stad, door de leiders der Hitleriaansche partij opge steld zijn geweest. Die dokumenten be- Vclten o.m,. bijzonderheden over de wijze waarop d-e nationaal-sociajljiten het bewind in handen willen nemen. Hitier zou de (militaire diktatuur met behulp van zijn stormtroepen uitroe pen, de grondwet van het rijk en van Hessen afschaffen en de stormtroepen van Hessen belasten met den dienst van de staatspolitie. De staatsgreep zou bekend worden gemaakt door middel van een aanplak- brief. Deze begint als volgt. «Do gewezen machthebbers in het rijk en de rijkstalen werden omverge worpen door de gebeurtenissen van de laatste dagen. Deze verandering be- teekent, evenals in November 1918, een nieuwen stand van zaken». De regeling van den staatsgreep werd in een vergadering van do .Title-; riaansche leiders voorgelegd door een hooggeplaatstcn magistraat namelijk Dr Best, assessor bij de politierecht bank van den landdag! De wraak van Schaeffer Men twijfelt geenszins aan de echt heid van de te Dailmsladt ontdekte ha- tionaal-socialistische dokumenten, wel ke thans door het gerecht worden on derzocht. Met nieuwsgierigheid en ook met ongeduld wacht men den uitslag van het onderzoek af. Het is belangwekkend er op te wij zen, dat Schaeffer uil wraak zijn ge wezen vrienden heeft verklikt. Hij had onlangs moeilijkheden met de stormtroepen van zijn partij .gehad en een orgaan van Hitier, de «Volkisclier Beobachter», had achteraf me.degc- deeld, dat. kameraad Schaeffer van zijn mandaat afzag en dat, bij deze gele genheid, de hoofdleider hem al zijn dank voor de bewezen diensten betuig de. Maar de «ka'mleraad» logenstrafte het gerucht van zijn ontslag waarop de stormtroepen zijn huis bestormden en zich meester maakten van allerlei dokumenten. Schaeffer, die belangrijke dokumen ten in veiligheid kon brengen, waar schuwde de overheden. Wat de dokumenten zooal bevatten Uit den tekst der. dokumenten blijkt dat de Hillerianen geen onderscheid maken tusschen bomimiunisten en so cialisten. De bevolking moet volgens dezelfde dokumenten, gehoorzamen aan de lï- den van stormtroepen. Weerstand kan met den dood gestraft worden. Dragers van verboden wapens wor den op staanden voet terechtgesteld. Ambtenaars, beambten of bedienden van den staat die hun werk verlaten worden insgelijks ter. d.ood veroor deeld. Wie weigert eetwaren te levj'ren verdient de doodstraf en al. zijn gc e- deren worden in beslag genomen. Tot nader bevel worden de per soonlijke inkomsten afgeschaft maar de fortuinen worden geëerbiedigd, de gedwongen tekoop stellingen verbo den en de huishuurgelden afgeschaft. Al de Duitschers, mannen en vrou wen moeten van hun 16 jaar af wer ken. Alleen de Joden moeten zich niet aan dien maatregel onderwer pen. Verder bestaat er nog een lijst met de namen en de adressen van personen die uit den weg moeten ge ruimd worden.- Zie vervolg onderaan volgende Kolom. In antwoord op een schriftelijke vraag van oud-minister Destrée.ver- klaarde de eerste minister De Belgische regeering beschouwt met sympathie met het oog zoowel <»p den vrede als op de ekonomie van Europa, de moeite die de regeeringen van Frankrijk en Duitschland zich getroosten om oen toenadering van heide' landen le bewerken. Met voldoening stelde zij vast dat deze regeeringen, door een kommissie te belasten nut <!e studie der ekono- mischo vraagstukk ii dit- de beide na ties aanbelangen, hnn inzicht lieten blijken ook rekening le houden met de belangen van de andere staten en beroep doen op de medewerking der andere staten, telkenmale als daartoe aanleiding bestaat. Wegens zijn aardrijkskundigen, ekonomischen en politieleen toestand heeft Belgie een overwegend belang bij cTe Duilseh-Fransche toenadering. 'De Belgische rctgeering deelde deze gevoelens mede aan de Duitscho en Fransehe negeeringen en gaf den wensch te kennen op de hoogte te worden .gehouden van de op handen zijnde beraadslagingen en er aan deel te ne'mien wanneer onze belangen er rechtstreeks bij betrokken zijn. Het pond weer gedaald Nadat bet pond zich Woensdag eenigzins hersteld had, trad -Donder dag andermaal eene daling in. Te Londen betaalde men 129.09 Bel gische franken voor een pond sterling, terwijl men den vorigen dag 132.30 fr. kreeg. Ook te Brussel ondervond men de daling. Woensdag noteerde het poid er 132.50 fr. en Donderdag mor.gend be droeg de officieuze noteering slechts 128,75 fr. Naderhand steeg de koers tot 129,70 fr. en werd zoo officieei ge noteerd. In de omgeving van Laresta hebben de gendarmen een nieuwen verken ningstocht gehouden teneinde de "bei- do helpers van Bartoli, Gaviglioli en Torre te ontdekken. Tijdens dezen tocht werden vers'ch/illende (geweer schoten ge'iost en men vermoedt, dat deze afkomstig zijn van de beide ge zochte bandieten. Voor de zooveelste maal echter hebben de bandieten aan de politie weten te ontsnappen. Meer en imeer worden zij echter ingesloten en men is er bijna zeker van dat de beide gezochte struikroovers zich nog slechts over een geringen afstand kunnen verplaatsen. Hun aanhouding kan dan o,ok iederen dagj verwacht worden daar zij hoe langer hoe meer ingesloten worden en men geheel op de boogie is van hun doen en laten. Op het ootgenblik onderhandelt de 'goeverneur van de republiek over de overgave van den zoogenaamden eere-bandiet Ettori, die zich reeds se dert twintig jaar in het struikgewas ophoudt. Naar, aanleiding van een moord" op een zijner dorpsgenooten en een moordaanslag op een gendarm werd FllorT vogelvrij verklaard. Sindsdien Rad de man nooit meer; van zich doen sproken, totdat hij in een vechtpartij lm et een misdadiger, die in zijn dstrikt Binnendrong, dozen met een geweerschot doodde. Keukenoveus en Stoven, Kachels en Haarden VR. B. R. to P. Welken ta'-s moet ik to»- passon bij den verkoop van stoven, kachels en foyers AN'TW. Hieronder geven wij volledig uitleg over de toepassing der taksen bij ver- kocpen van stoven, kachals en haarden (foyers), Keukenovens (cuisinières) en keukenstoven .zijn vrij van weeldetaks. J c) Levert men zo aan particulieren voor eigen verbruik en geschiedt de betaling komp- tftnt of binnen da SOdagen dan is men niet I verplicht rekening; af ta leveren. Deen, geeft men rekening, dan plakt men 2 par duizend, j ty Indien ze geleverd worden aan hotels, j kostscholen of instellingen die ze gebruiken I tot uitoefenen van een bedrijf dan is men ver plicht rekening af ta leveren met taks 2 ten I honderd: c) Geleverd aan esn openbaar bestuur dan is dc rekening "frij van tuks. Volgenden uitleg over kachels en foyers zal nierbovenstaanda nog beter uitleggen. 1. Weeldetaks. j De verkoop van kachal3 en haarden (foyers) waarvan ds prijs 1C00 fr. overschrijdt en ge daan aan vcortverkoopers is onderworpen aan een taks van 6 tan honderd. Men is, in dit geval, verplicht faktuur af te leveren en deze toe te pns3on zolfs wanneer de betaling komptant gebeurt. Voor het vaststellen van het minimum van 1000 fr. en voor de berekening der taxe, mag er geen abstractie gemaakt worden van den prijs der mst het voorwerp verkochte schoor steenplaten of gegotene vloerplatfn. Men zal bemerken dat de verkoop van kachels en haarden waarvan de prijs 1000 fr. over schrijdt, en onderworpen is de weeldetaks van 6 ten honderd zelfs als deze verkocht zijn aan kloosters, pensionaten, oafés, hotels, oinemas, enz. Deze zijn immers geen voort- verkoopers, II. Fabtuurtaks. Voor den verkoop van kachels an haarden waarvan de prijs 1000 fr. niet overachrijf- van keukenovens en stoven welka aan partij kulieren tot eigen privaat gebruik toegestaan worden, is men niet verplicht, faktuur af te leveren indien do koopsom korrptant afgele verd wordt of uiterlijk binnen de c0 dagen per levering. Geeft men faktuur, ofwel gebeurt de beta ling niet zooals hiervoren werd gezegd, dan is men verplicht de taks van 2 per duizend tos te passon. III. Overdrachttaks Wanneer kachels en haarden waarvan de prijs de lOCO fr. niet overschrijdt, keuken ovens, stoven en kachels, zelfs in ruw ijzer of ruw. gietijzer zonder versiering, bijzonder vervaardigd voor het verwarmen van werk huizen, aangekocht worden om te dienen tot bedrijfsdoeleinden, zooals bij voorbeeld om te dienen in herbergen, pensionaten, hotels, cinemas, ook deze aangekocht door maat schappijen, enz. dan is men verplicht eene faktuur af te leveren, zelfs voor de komptante verkoopen en overdrachttaxs van 2 ten hor- derd toe te passen, dit zijn immers geene aankoopen aan bijzondere personen koopende voor eigen privaat gebruik. De aandacht wordt getrokken op het verschil tusschen da princiepen van eischbaarheid der weeldetaks (zie artikel hiervoren) en deze voor de over drachttaks. Vrijstelling der drie taksen. Da verkoopen aan den Staat, de Provinciën, de Gemeenten en de Openbare Gestichten, worden van de overdrachttaks vrijgesteld, ter uitzonderingen van de aankoopen door deze organismen gedaan met list oog op do v/ederverkocp. (Codex art. 22,4). Dit art. 22,4 wordt ook toepasselijk gemaakt op de weeldetaks door art. 95 codex. En in art. 69 codex lezen wij dat worden van de faktuurtaxo vrijgesteld, do fakturen welke dcOr den Staat, de Provinciën en Ge meenten, de Polders en Wateringen on de Openbare Instellingen verschuldigde sommen tot voorwerp hebben. Zie de lijst der Openbare Besturen, dia vrijgesteld zijn vsn overdrachtaks-faktuur en weelde taxa. Deze lijst verscheen vroeger In ons blad; Een verklaring van de Nation. Socia listische Parij Desgevraagd deelde de nalimaal- socialistische partijleiding te Mun- chen mede dat zij door do berichten uit Darmstadt geheel was verrast. Het is volgens haar uitgesloten dat de partij of dc partijleider Ililler ook maar iets met het geruchtmakende dokument te maken hebben. De dokumenten zijn echt De politieoverheden van Darmstadt dee'len ini'ede, dat. de in beslag g"iio- men nallonaal-socialistiscjic dok/.i- menlcn onbetwistbaar cclit zijn. Het plan voor den staatsgreep werd ontworpen door dr Best, bijzitter van de plaatselijke rechtbank. Best en zijn medeplichtigen zullen wegens hoog vernagel vervolgd woe den.. Diefstal. (De landbouwer Bernard: van Eremibodegenr had op 14 October 11. een schoon schaap in de weide ge- Iplaatst. Toen hij des anderendaags: morgends ging kijken om het beest weg te halen stelde hij vast dat het dier verdwenen was. Een onderzoek werd onmiddellijk ingesteld, en leidde tot cle ontdekking van den dief. Het was de genaamde Marcel Coc.quereau^ van Erembodegem. Deze had zich naai) Moorsel begeven om het le verkoopen aan een pocldcnier. Coequereau werd aldaar aangehouden. Hij wordt verwe zen tot ec-ne maand gevang en 182 fr. boet. Peelers Leopold, van Moorsel, is een jonge kerel, die reeds ineerr mnals in het gevang gezeten heeft. Pas had hij dil verlaten in het begin van dees jaar oi' hij begon terug zijn oneerlijk bestaan. Zoo drong hij in den. |nnohl van 1 Maart 1.1. in eene woning (binnen, maar hij werd verjaagd. De vermoedens vielen op Peeters" omdat hij in die woning een brood had ach tergelaten dal hij zelfden nacht gesto len liad in e,cn huis te Aalst, en alwaar hij vingerindrukken had achtergelaten Peeters welke alle plichtighcid loo chent wordt verwezen lot 6 maanden gevang. Zelfden nacht drong Peeters voornoemd vooraleer voorgaanden diefstal le trachten le plegen in het huis van Octaaf Van den Bosch, to jAalst bij middel van braak en boklim- iming en ontvreemde er 987 frank. Do (Vingerindrukken die achtergelaten wer- 'den, werden als de zijnen erkend. I Peeters wordt verwezen tot één jaar gevang Imet onmiddellijke aanhoqdin^ [alhoewel bij hardnekkig loochent.

De Volksstem | 1931 | | pagina 1