De Pers ee de Maatschappij BEVOLKINGSBEWEGING IN BELGIE HET HOEKJE VAN DE VROUW Rood-Kruis van Belgie l)e Eliegtuigtenloon- stelling te Evere Boetstr- nechtb. van Oindermonda Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. XXXVII JAARGANG NUMMER 273 Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gondt. ONDAG29 NOVEMBER H. Saturninus [Zonop7,21Zona(3,57 MAANDAG 30 NOVEMBER 1931 H. Andreas Zonop7,22Zonaf3,56 L. K. 2 N. M. 9 Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 33, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Building/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. In 1930 telde on3 land een bevolking van 8,129,824 inwoners. HM getal hu welijken van 1920 tot 1930 is gedaald op 71,624. Die daling" Ge lijke. De huidige maatschappij heeftjfjTnde mede een invloed uit op de haar ideaal gezocht in het genot en voortdurende vermindering der. feite 'De "krisis is erg. Onder de oorzaken vindt men vooral geestelijke en zede-iV„n jo6 514 heeft' - Cenige vragen het vermaak brood en spel, gelijk ten tijde van liet Romeinsche rijk dat in de onzedelijkheid zijn einde vond. Alle hervormingen willen op stoffe lijke voldoening uitkomen. God is de weg en daarom wordt Hij verbannen; llij is de onbekende, de ongewenschte. En do gevolgen Instorten der waarden, stoornis in alles. In de maatschappelijke orde be vindt zich dc menscli, die begonnen was met zijne eerste waardigheid te her stollen in tegenwoordigheid van de dwingelandij. De samenleving wordt zieker en zie ker, en minder bekwaam om te lijden of iets te verdragen. De loer van het economiisch-libera- lismc duurt voort. De kapitalen komen in eenige han den samen die ze uitdeden, van niets anders rekening houdende dan van hunne grillen en ambitie. En de wind der revolutie waait uit Rusland en die wind versterkt en ver groot door de medeplichtigheid der Staten. In Rusland heerscht het walgelijk ste regiem dat de duivel ooit uitvin den kon. God wordt er als vijand behandeld. De macht van het rood leger is in dienst van het bolohevisme dat morgen de oude chrislcne beschaving bloed versmoren zal. En met dit bolchevisme willen som mige landen diplomatische betrekkin gen aanknoopen. Zij vergeten dat aan het geld der Soviets het bloed kleeft .van duizenden en duizenden onschul dige menschel*. De noodlottige, holchevistische ge dachten verspreiden zich; meer, en meer. 'Daartegen moet gezet wonden de invloed der katholieke dagbladschrij vers. Men wil God uit de (maatschappij ja gen, maar deze kan zonder, God niet bestaan. Men moet er de eerste plaats aan God geven. Hoe dal Door don Catechismus 7 Ongetwijfeld on dat is het werk der pries i.ors. Maar na de priesterlijke onderrich ting moet dat onderwijs bewaard, be houden bfijven, en dat is liet werk der katholieke drukpers. De katholieke dagbladschrijvers ver vullen eenc verhevene rol, evenals de christene onderwijzers. De katholieke, (dagbladschrijvers om hunne volle maat te kunnen geven, moeten geholpen worden door inlich tingen. medewerking, propaganda, in schrijving. Men verliest bet overgroot belang der katholieke pers veel te veel uit bet oog. Er zijn katholieken die door hunne bijdragen, zekere «onzijdige bladen steunen. Dal. mogen ze niet qmidat er geen onzijdige bladen verschijnen, noch des morgens, noch des avonds. Een katholieke die aan onzijdige bladen medewerkt is in opstand met hef, katholiek geweten. De socialistische pers, de liberale pers, de «onzijdige» pers, brengen echte verwoestingen in ons land te- weeg. De katholieken moeten zich afvra gen of zij al gedaan hebben wat mo gelijk is voor de katholieke pers om die verwoestingen te verhinderen. Het apostolaat der pers is het apos tolaat der waarheid. ïndren elke katholiek aan den op roep der katholieke pers beantwoordt, dan zal de zaak van God zegepralen. lijke geboorten. DU getal immers is van 1920 tot 1930 geslonken "van iC3.738 op 151.406. Dat maakt van 22,1 op 1000 inwoners lot 18,26. Dit getal zal nog verminderen omdat het tijdstip waarop de odrlojgsges'laoliten den huwelijks leeftijd (beneden 25 jaar) bereiken zullen, nabij is. Het igetal vroegtijdige huwelijken is nochtans zeer belangrijk gebleven. Hier. bedoe len wij al de huwelijken beneden 25 jaar. Dit aantal huwende vrouwen be reikte het hoogste cijfer in de provin cies Henegouwen (717 p. id.) en Namen (689) en het laagste cijfer in Brabant (537) en Duik (576). Ook het aantal echtscheidingen is loeigenomen. Dit cijfer Is gestegen van 2195 in 1920 op 2491 in 1930. liet. getal vreeimidolingen is gestegen in ons land van 254,547 in 1910 op 316.982 in 1930. Daaronder waren voor 1910 80,765 Franschen 57.010 Duit- schers, 70.950 Hollanders en in 1930 70,201 Franschen togen 12,7 49 Duit- scners. 64.079 Hollanders en 34.890 Halianen, tegenover 4.490 in 1910, De provincies Antwerpen, Blrabamt en Limburg verionen per 1000 inwoners beurtelings 55, 52 on 59 vreemdelin gen. Daar huizen dus het grootste aan tal vreemdelingen. Die cijfers geven een stijgend be volkingscijfer', maar vertonen niet en kel zuiver" statistische gegevens, zij het [wijzen op een stijging van echtschei dingen en een vermindering van hu welijken en geboortecijfers die een vermindering van zedelijke waarde be vestigen. B. Chineesch-Japansch geschil Generaal Rfla wil vrede sluiten Generaal Ma zou volgens de «Eve ning Star» besloten hebben, met de Chineesche generaals die aan Japan- JTchc zijde strijden, vrede te sluiten. Ma zou aan den gouverneur van Tsit- sikar, generaal Tsang Tsjinghoe een brief gezonden hebben, waarin hij in stemt met diens bestuur. De laatste zou daarop genogen zijn vredeson derhandelingen aan te vangen. Dje correspondent van do «New York Times» te Tokio meldt, da!, Eai- gelsche tnoepen van Tsjnagsjan on derweg zijn, teneinde de kolenmiijnen van Kailan te besohermon -die En- gelsch-Cbineesch bezit zijn. Gevecht te Japyangho Moekden, 27 Nov. Volgens een bericht van het alge meen hoofdkwartier van Changhue- liang afkomstig zouden Japanscihe soldaten zich na een gevecht met de Chineesche troepen van de static van Japyangho hebben meester gemaakt. De staat van beleg werd opnieuw uit geroepen.' Gevechten te Tien-Tsin I.onden, 27 Nov, (drakdloos)I Gisteren ontstonden opnieuw ge vechten tusschen de Chineesche en Jaipansohe troepen. In een volkswijk van de stad kwa men de Japanners mgt machinegewe ren dc bevolking op dc vlucht drijven. Ook de troepen van de Italiaansche nederzetting werden verontrust en op geweervuur onthaald. Ruim 6000 personen ziullen binnen kort do Europoesche nederzettingen te TTen-Tsin verlaten. Schermutselingen. Tien Tsin, 27 Nov. Té Jao- Jang-Ho hadden schermutselingen plaats tusschen Chineesche en Ja- panscho legerafdelingen. Jao-Jang-Ho is een gemeente aan den Moekden Peking spoorweg, gele gen tusschen Tsin Min Foe en Ivao- Pang Cze. De Vereenlgde-Staten protesteeren Newfc-Y'ork, 28 Nov. liet nieuws te New-York vernamien van een op- ma'rsch der Japanners in de richting rvan Kin-Tcheou (wat tegenstrijdig is °P. VT d^b adlezers moeten er in mel do bclofte gedaan door Barori va kolieken zijn tegen Skidehara) heeft groole misnoegdheid verwekt. In officieel® middens werd gespro ken over liiet terugroepen van don ge zant der Ver. St. te Tokio. ons land drie een anti-katholiek. De omgekeerde verhouding zal ons katholiek land zedelijk en ook stoffe lijk ten oxiden' b.cengen^ T. .Wie verstaat men dooi; Be diende Antwoord. Zie volledig nr.lwoord in ons nummer, van Vrijdag 20 Novem ber 2. De Kashoudstcrs (caissières) in patisseriën, (magazijnen, enz. wor den die aanzien voor de toepassing der pensioenwet als bedienden of werk sters Antwoord. De kashoudslers worden onder de -categorie bedienden gerang schikt en vallen dus onder toepassing der. pensioenwet op bedienden (maan- delijksche afhouding van 3 t.h. waar dc patroon 5 t.h. yan 't loon moet hij- leggen. 3. Onder welke categorie worden de diensters (serveuses), in patisse riën' gerangschikt Antwoord: Deze staan op dezelfde lijn als werklieden en vallen dus on der toepassing der; wet op het Ouder domspensioen. 4. Onder welke categorie wor den deze meisjes gerangschikt die overhand dienst doen als kashoudsters en diensters Antwoord. 'Deze moeten aanzien worden als bedienden en móeten dus de afhoudingen en stortingen gedaan worden als voor bedienden. 5. De koster eener kerk, moet die aanzien worden als bediende of als werkman Antwoord. Indien de persoon in kwestie alleen koster is, wordt hij aan zien als werkman en moet dus de wet op het gewoon ouderdomspensioen toegepast worden. Doch, indien de koster ter zelfdertijd organist of ka pelmeester is, dan valt ,hij onder de categorie der bedienden. 6. Iemand die reeds pensioen trekt, b.v. een gewezen onderwijzer, een gewezen gendarm enz. en nog eene bediening uitoefent, valt die persoon nog onder de wet van het ouderdoms pensioen of de wet van het bediende- pensioen Antwoord. Deze vraag werd des tijds aan het Ministerie gericht en volgend antwoord werd gegeven. Mi nisterieel® brief van 9 Juli 1927. f. Elke mannelijke persoon die krachtens oen schriftelijke of monde linge bediendenarbeidovereenkomst, voor rekening van een werkgever, een arbeid van intellectueelen aard ver richt, is persoonlijk alsmede zijn werkgever er toe gehouden de voor schriften der wet dd. 10 Maart 1925 en van 10 december 1924 na te leven. Het heeft weinig belang ter zake dat een belanghebbende reeds pensioen trekt als op wacht gesteld onderwij zer of andere. In dit geval, zal hij op het oogen- hlik der bij bedoelde wet vastgestelde Tngenottreding terzelfdertijd het voor deel van 2 pensioenen gpnieten. 7. Mag een bediende die moer dan 65 jaar zijnde liet pensioen trekt, in bediening blijven De bediende die den leeftijd der bij dc wet dd. 10 Maart 1925 vastgestel de ï'ngenottreding bereikt, miag vol strekt de hem door zijn werkgever toe gewezen bediening voortbetrekken. De te zijnen voordeele gevestigde rente zal hem in elk geval van dit tijdstip af worden uitgekeerd. Er valt op te merken, dat eens den 63jarigen leeftijd overgcscbreden, er geen af- houding meer dient gedaan, noch oen werkgeversbijdrage ten voordeele van den belanghebbende gestort. Immers, de bij de wet opgelegde verplichtingen zijn op dit oogenblik vervuld. 8. Mag een bediende die tijdelijk zonder bediening is om gelijk welke reden blijven stortingen deen Antwoord. Dc lijfrentkas, in akkoord met het Ministerie, laat aan dezen be diende toe, iedere maand, gedurende zes maand, persoonlijke stortingen to doen voor een bedrag dat de gezaimen- lijkc persoonlijke en patron aio stor ting niet te boven igaat der laatste zes maand dat hij in bediening was. Eens die zes maand voorbij, mag belang hebbende stortingen doen als vrijwil lige verzekerde in de voorwaarden der [wet op het ouderdomspensioenj TROOSTEN. En zijn veel menschen dis troost noodig hebben,maar weinig dis troost kunnen geven. De kunst van troosten bestaat niet in enkele beleefheidsvormen, en is nist afhankelijk van 'n grooten woordenschat. Neen, vaak wordt meer getroost door zwij gen dan door spreken. Troosten is geen kwestie van woorden, maar van hst hart. Er zijn zooveel mensahen, die aan het ziekbed, bij het overlijden of ander egroote smart door hun woorden nog andere nog meer droefheid in plaats van troost brengen. Y/ilt gij weten waarin hat wezen van het troosten ligt. 't Is bijna te teer om het te kunnen uit drukken en men moet 'n fijnvoelend hart heb ben om ta begrijpen, wat wij noodgedwongen in koude woorden moeten zeggen om ons te begrijpen. Troosten is oen modé-voelen, mede-lijden met het leed van een ander. Wanneer do lijdende, de zieke, de bsdroefde voelt, dat de trooster deelt, medevoelt, mede-laeft in zijn smart dan is hij getroost. Vandaar dat voor de kunst van troosten twee leeraars zijn r. 1.: de liefde en het lijden. Het is absoluut noodzakelijk om te kur.nen troosten, dat zij 'n groote naastenliefde hebben. Wanneer we goen liefde hebben, kunnen wij het lijden van een ander niet begrijpen en bij gevolg ook niet troosten. De tweede laeraar is het lijden t het lijden brengt in eigen hart 'n bron van erbarmen en hulpvaardigheid voor anderen. Omdat wij weten wat lijden Is, gaat ook onze gedachte en ons erbarmen uit naar het lijden van anderen. Wij willen van anderen wegnemen, wat wij bij ons zeiven willen verwijderen het lijden juist omdat wij de zwaarte er van beseffen. Erbarming, medelijden met 'n ander is eotl' groote gave, die hot lijden geeft. Lijden leert troosten. Troosten bestaat niet in beleefdheden en 'n woordenschat, maar in mee-levan... uit liefde en besef. ZEEMLAPPEN. Zeemlappen die vuil geworden zijn maakt man schoon door ze te wasschen in lauw zeep. of sodawater en de vuile plekken in ta wrijven met witte zeep. Wanneer nu de lap pen schoon zijn, spoelt man ze in lauw vet zeepsop na en droogt hen op een warm® plaats, echter niet in de zon. De in het leer achterblijvende zeep doet de lap soepel blij ven. Na het drogen rekke men het leer aan alle kanten goed uit, tot de lap weer zaoht is. ONTVANGEN. Ontvanf do menschen die bij u komen goed. Niet alleen klanten, doch ook anderen die zich bij u aanmelden reizigers, bedien den, menschen die bij u om raad of inlichtin gen komen. Stoot ze niet af. Ook als u den bszoaker hebt moeten teleur- stallen, zal deze toch oen aangename herinne ring aan u hebben, wat u ten slotta wel commercieel gesproken eens kan van paa komen, BEHARTIGENSWAARDIGE REGELS BIJ HET ZAKENDOEN. 1) Vakkennis is niet het voor naamste.liefd® voor uw handel en voor uw vfck is 't bijzon derste. Dan komt vakkenis van zelf. IJver en energie zijn er dan al. 2) Handelaarsters, maakt een verstandig® keus onder uw personeel. Deze leden van uw personeel moeten uwe groots medewerkers worden. 3) Routine mag niet ontaarden in sleur. 4) Men is nooit te oud om te leeren. Bij anderen kunnen we veel kennis opdoen. Afdeelin-g Aalst, De verwarming 7. De Calorifères. Ten huidige dagen wonden deze zeer veel gebruikt. In alle modern ingerichte woningen, kerken, gasthuizen, sanatoria, schouw burgen, zélfs in scholen, wordt de cen trale verwarming benuttigd. Daardoor verstaat |mien het verwar men van al de plaatsen van een .gebouw door een onkelen vuurhaard, die ge woonlijk in den kelder geplaatst wordt en waarvan de warmte langs buizen in al de vertrekken verspreid wordt. Het overbrengen geschiedt door be middeling van heete lucht, van warm water of van waterdamp. Deze toestellen kunnen op gemakke lijke wijze heel goed geregeld worden. Do carolifères of centrale verwar ming met waterdamp, sedert eenigen tijd zeer in voege, zijn het meest te verkiezen zij onderhouden een zach te en gelijkvormige hitte in gansch het gebouw en vorwelcken noch stof, noch geur, noch schadelijke gassen; boven dien leveren zij geen gevaar op voor ontploffing, zooals de carolifères met heet water. Deze vliegtuigtentoonstelling die in ons blad aankondigden voor Vrijdag, 27 November, heeft een grooter succes .gekend dan de inrich ters wel durfden verhopen. De gan- chc luchlvaarwereld van gansch Bel gie was ter plaats. Namen noeiuon van de aanwezige vliegeniers zou ons te ver leiden, hoe graag we het ook zouden doen. Rond 14 ure lwam M. Van Isacker, minister van verkeer, vergezeld van zijn kabinetsoverste den heer De Vos ter plaats-®. Hij werd rondgeleid door den heer Van Crombruigge. die hem alle inlichtingen verschafte betref fende de vliegtuigen, hun bouw en hun nut. Al de vliegtuigen welke vertoond werden waren van Belgische opvat ting en fabrikaat. Er waren drie lichte toeristenvliegtuigen en nog een vierde dat nog niet heelemaal af gewerkt was, (dit was wel het klein ste). Zeven verscheidene toeristen- vliegluigen, twee schoolvliegtuigeri ('militairen), vier verschillende ty pen van verkeersvliegtuigen, dus voor passagiers. Een daarvan kan 22 per sonen vervoeren, en nog veel gewicht goederen. Verder nog twee zuiver mi litaire vliegtuigen, een verbindings- en een jachtvliegtuig. Na het bezoek gingen verscheidene vliegtuigen de lucht in, om te demon- streeren. .De tentoonstelling Jiep, ten einde rond 16 ure, want de duisternis viel in. Voor de inrichters een onverhoopt succes dat hun wel zal aanzetten zul ke dagen nog in te richten. Heden Zaterdag waren de meest® van die vliegtuigen nog ter, plaatse; het publiek mocht ze vrij bezichtigen* Er werden ook vluchten uitgevoerd. Slagen. De S... Oscar, van Aalst, kan zjine schoonmoeder Ciem.ent.ino Dp Schrijver hoegenaamd niet lijden. Volgens hem bemoeit zij zich te veel met. zijn huishouden, en daardoor ont staan er moeilijkheden. Op 13 Oogst II. vond zij het noodig haren schoon zoon eene opmerking te maken. De Smet nam dit. kwalijk op, en bracht zijne schoonmoeder eene goede ramo- ling toe zoodat zij gedurende enkele dagen haar werk nie.t kon verrichten. Die' onzachte schoonzoon wordt ver wezen tot 350 frank boet voorwaar delijk, gezien zijn goed verleden. Pollet Alfons, van Beveren- Waas, heeft den genaamden Vereec- ken Honoré, zijner gemeente niet in zijn hart. Waarom is niet uitgemaakt. Op 7 September ontmoette Pollet zij nen vijand. Woorden werden gewis seld en het duurde niet lang of dc twee mannen waren aan den slag. Vereoc- ken werd door Pollet nag al duchtig onder de handen genomen. Dit kost aan Pollet 210 frank boet voorwaarde lijk gezien zijn goed verleden. Verbekt» Frans, van Lede. kreeg op 30 Juni 11. de opmerking van Elco- nora Spaens, zijne gebuurvrouw dat hij zoo hard op deur zijner woning kon schoppen in het .midden van den nacht Dit stond Verbeke niet aan, hij pakte Eleonora Spaens vast, en oversloeg ze duchtig. Met blauw oogen en bloeden de. neüs kon Eleonora Spaens naar huis gaan. De vrouw kon gedurendo enkele dagen haar werk niét doen. Verbeke moet zijne brutaliteit betaald zei ten met 210 frank boet, voorwaar delijk gedurende vijf jaar, gezien zijn goed verleden. Diefstal. Op 4 Juli 1.1. was het feest in eene straat' van Aalst. Dezo was schoon versierd met allerlei vlag jes, en laat in den nacht keerde zeke re Isidoor Van den Biest huiswaarts. De man was zwaar beschonken en hij vond het noodig een vlagje af te trek ken van eene versiering en het mede te nemen. Doch twee policieagenlen die een oog in het zeil hielden hadden het gezien, en Van der Biest, werd vastgeklampt. Hij zal zijne daad moe ten betaald zetten met 280 frank boet, voorwaardelijk. Sedert langen tijd werd er in eene fabriek van Aalst vastgesteld dal er koopwaren verdwenen, bizonderlijk lijnwaad. Een oog werd in het zeil ge houden, en over eenigen tijd geluk!a het bestuur erin vier werklieden der fabrieken te betrappen op diefstal, liet waren de genaamden Leopold Waey- t-ons van Aalst, Troch Amand, van. Lombeek, Goppena Karei en Coppens Frans, beiden wonende te Aalst. Hel lijnwaad door hen ontvreemd werd verkocht te Aalst aan de genaamde De Groot Valentine en De Smedt Frans Wiaéytens wordt veroordeeld tot 15 dagen gevang en 350 frank boet, do tweede, derde en vierde betichten elk: tot 700 frank boet terwijl de twee laat- sten er van af komen met 350 frank boet. De straffen zijn voorwaardelijk ivoo£ allen uitgenomen voor iWaeytens» X

De Volksstem | 1931 | | pagina 1