Doode Hand Ons nieuw Mengelwerk DE BOEREN VAN OOLEN Werkloosheid in Frankrijk Onlusten in Kongo VOOR DE BESTEN ONZER BROEDERS De Financieele Toestand in Engeland De Krisis in de Eereenigde-Staten Tegen de levensduurte in Duitschland Onze Buitenlandsche Handel De Uitvoer van Belgisch Brood DE BOEREN VAN OOLEN HET HOEKJE VAN DE VROUW Priesterlijke benoemingen G 0NG 0 XXXVII JAARGANO NUMMER 279 Kerkstraat» 9 «n 21, Aalil. Telefoon 414. DAGBLAD 20 Csntiamtn Uitge.er J. Van Nuffel-De Qondt. Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 33,1e Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Building/KIngsway, 20 Londres W. C. 2. Z0NDA66 DECEMBER H. Nlkolsas Zonop7,30Zonat3,53 MAANDAG 7 DECEMBER 1931 H, Ambrosiu Zonop7,3l Zonaf3,63 N. M. 9 E. K. 16 In zekere openbare middens wordt veel gesproken en is de gedachte ver* spreid dat Kerken en Kloosters rijk zijn. Dooh vergeten we niet dat uiter lijke indruk begoochelt en bedrie&t. Praohtige kerken, moderne kloosters, scholen, ziekenhuizen, kostelijke gods dienstige gewaden, ene. zijn geene vermogenskapitalen In liedetidaag- schen zin. Kerken en kloosters kunnen hooge kunstwaarde dragen. Rentedra gend zijn ze niet, integendeel, ze zijn met groote onderhoudskosten belast. Kerkgoederen hebben vooreerst door de landbouwkriais veel in waarde ver» loren- Wat ze opbrengen dient geen geldgewin, dooh uitsluitend de nood zakelijke goederen voor de kerkelijke organisatie, voor de priestervorming, voor caritatieve en onderwijsdoelein den voor het onderhoud der kerken en kloosters die vaak de nijdige oogen kwetsen van verliohte bollen Vcor scholen en ziekenhuizen of hos pitalen dient het kerkelijk bezit niet tot geldgewin, maar tot welzijn van ieder. Dus nog iets dat niet naar kapi- tali3tischon maatstaf kan gemeten worden. Kan een verstandig mensch stadhuizen, bruggen en wegen als Staats- en milioenfinbezit betitelen Dit zijn nog eens zaken dia het alge» meen welzijn en niet den zoogezeiden rijkdom dienen. Bovendien, wat de Kerk aan geld en arbeidswaarde offert, wordt een be sparing voor den Staat. Om enkel van de caritas te gewagen, vergeet niet dat in Duitschland alleen door de vrije godsdienstigo hospitalen en andere caritatieve inrichtingen 150 millioen r. m, den Slaat wordt bespaard. In dienst van dat werk staan 70,000 kloosterzusters en 32G0 broeders die zonder loon, dit liofdswerk verrichten. In h^t bisdom Munster in 1929 werden 1,812,701 gratismaaltijden geofferd. De Zusters van Barmhartigheid uit Frank' fort bezochten in 1930 160.742 zieken en hielden 12,678 nachtwaken. In Breslau bezochten de Zusters van Maria 6104 zieken en besteedden daaraan 601,700 dagen. Verders leiden ze 33 tuberku!o«- een sanatoria, 33 inlichtingsbureelcn voor moeders en 34 huizen voor zuige lingen verpleging Door da Hoogere Zusterscholen die 30,000 leerlingen be vatte n worde dsn Staat eene besparing geschonken van 9 milliosn r. m. Anti-klerikale vlugblaadjes zullen deze en nog meer zaken verzwijgen. Doch wanneer men aan de ongehoorde offers denkt die de Kerk zich getroost in het belang van armen en zieken, van jeugde en naastenliefde, van gezond* hoid on teistering, dan begrijpt man de praatjes, van atheïsten en politieke leugenaars en neemt men dien geschre ven praat nopens den rijkdom der Kerken en Kloosters met ds stoof tang, en men zendt hom daar, waar de vuil nis wordt verbrand. In dien laster van anti-klerikale pro pagandisten schuilen politieke en wo- reldbeschouwonde bedoelingen. Niet 'om vragen van economie gaat het hier: Doch wie van Paus en Priesters eet die bekemt dreigende stoornisson in de maag De Waalscho socialisten vooral schijnen hat voetspoor der Jaoquemot- tiaton of dar Bolohevisten te volgen. Hun oproerwoord tegen het katholiek onderwijs wijst op een keerpunt en geeft lucht aan een lang verkropte anti-klerikale woedo. De donkere lau weren van het Russisch atheisms doen do roode volksvrienden van benauwd heid rochelen, verstoppen hunno nier- buisjes en verwelken hunne hersens. B. Geen blanken gewond of gedood Er worden thans bijzonderheden gemeld over het oproer in het San- koeroe-gebied. Een militaire expedi tie werd ondernomen langs de Loe- kenie. Tc N'Tola vond (men het dorp verlaten. Onderwegen waren evenwel een paar negers gewond door giftige angels. Dit liad nochtans igeen ernsti ge gevolgen. Toen men op weg was naar Djoka, werd een neger door een giftigen pijl gedood. Een treffen had plaats. Een territoriaal agent werd afgevaardigd naar Kole. op zestijg kilometer afstand, waar hij verslag uitbracht aan den beheerder die naar België terugkeerde. Aan deze expeditie namen een veer tig man deel, onder bevél van kom mand ant. Colmant. Deze gebeurtenis sen deden zich voor in de eerste da gen van Oktober. Naar men ons uil bevoegde bron verzekert, werden geen. blanken ge wond of gedood bij deze onderneming. Dom, Salvator Van Nuffel, O. S, B. Apoi toltaoh Prefski van Noord Transvaal doet eau oproap aan zUq straekfanooten uil het Laud vim Aalst, om geld In te zamelen voor het opbouwen eener Kerk in de Hoofdresl- deutie Zijner Missie. De drie Kunstkringen t Do Koninklijke Redertjkkamer De Catharinisten, Hal Ko® nlnklijk Zang- Tooneel- en Latterkundig Ge zelschap 'I Land van Riem, aaraan met den Kunstkring Da Barbaristen, zullen op hun Vertooningen on Concerten geldinzamelin gen doen teu voordeel® van dit Missiewerk, Het pond weer iets gezakt Vrijdag, deed het pond zich öve£ het algemeen talm'elijk stevig voor al kon men nog een zekere daling vast stellen ten opzichte yan de noteerin gen van den vorigen dag. Officieel bedroeg de Engelsohe wis sel te Brussel 120,10 fïj. terwijl te Londen bij de opening 120.90 fr. be taald werd voor. een pond. Ook te Parijs was er een zekere da ling en noteerde men 85.50 tegen 86.20 den vorigen dag. Deze koers van Vrijdag kwam overeen met 119,70 Belgische fr* Het Pond moet zich zelf redden In het Engelsche Lagerhuis werd door verschillende leden geïnterpel leerd betreffende de jongste schomme lingen van het. pond. Aan Neville Chamberlain, den kan selier van de schatkist, werd gevraagd of de regeering geen bijzondere maat regelen overweegt onu den internatio nalen wisselkoers te stabiliseeren. De kanselier antwoordde dat de jongste daling van het pond hoofdza kelijk te wijten is aan buitenlandsche verkoopen, welke de Engelsche regee- ring niet kan verhinderen. Echter meende Neville Chamberlain dat er geen reden bestaat voor eenige bezorgdheid. Het pond moet' zichzelf stabiliseeren en overigens bewaart de Engelsc-ho munt een eigen waarde die niet aangetast wordt door-de beurs- noteeringen welke aanzienlijk dalen wanneer toevallig seizoenbetalingen samengaan met een ongewonen invoer. Daarna werd ook" gevraagd, of de Engelsche rogeering geen stabiliteit in den wissel tusschen -de verschillende deelon van liet Britsche rijk kon be werken. Daarop antwoordde de minister, dat deze kwestie de voordurende aandacht van de regeering heeft maar in den eersten tijd kan daarover geen nadere verklaring vestrekt worden. Reeds meer dan de helft minder aan inkomstenbelasting Het ministerie van Financiën te Washington heeft zoo juist een aan tal cijfers gepubliceerd, die een fel licht werpen op de enorme verliezen, die in de Vercenigde Staten zijn ge leden, sinds 1929 de jaren van voor spoed voor de zich voortdurend ver scherpende financièele en economische krisis plaats hebben moeten maken. Minister Mellon breekt zich dan ook reeds geruimen lijd het hoofd over de vraag, op welke wijze hij het steeds grooter wordend gat in de schatkist zal kunnen stappen en naar verluidt, zou het thans in zijn bedoeling liggen een belasting op luxe-artikelen te gaan heffen. De inkomsten-belasting levert na melijk bij lange na niet voldoende op. Slechts 3 °/0 van de 120 millioen zielen tellende bevolking der Venee- nigde Stalen betalen inkomstenbe lasting. Fïft zijn dus ömstreek's 8,600.000" personen, wier verliezen als gevolg van speculaties over 1930 op meer dan tien milliard frank worden geschat. In totaal daalden de individueele in komsten verleden jaar vergeleken bij 1929 met 25 milliard frank en die van maatschappijen met 36 V-i milliard. Het gevolg is, dat de schatkist aan in komstenbelasting 3.750 millioen aan particulieren en 3.375 imiillioen op maatschappijen derft. Tot dusver is in 1931 52 minder dan inkomsten belasting binnengekomen dan in 1930. De stukken van 5 pfening zullen zullen weldra in Duitschland uit den omloop verdwijnen en vervangen wor den door 4 pfenningstukken. De regeering meent daardoor de da ling van de liandelprijzen te bevorde ren. Zij gaat van het standpunt uit dat men in den handel al te zeer de ge woonte heeft gekregen om de prijzen «af le ronden» en dat men zoowel han delaars als publiek opnieuw moet lee- ren met pfenningen te rekenen. Het Nationaal Comiteit Van 'den Buitenlandschen Handel, vergaderd on- derd onder h.et voorzitterschap van heer Theunis, heeft de zoo pas uitge komen maatregelen besproken, idie door verschiljige landen inzake in voertarieven genomen werden» Bedoeld camjlteit heeft zich' vooral beziggehouden met de nieuwe Engel sche invoertarieven, de Fransche con tingent eefingen, alsmede de regle menteering van dein deviezjBnhandql in sommige landen tot stand' gebracht. Het heeft kennis genomen van dc inlichtingen ingewonnen door het de partement van Buitenlandsche Zaken, betreffende den weerslag van. derge lijke maatregelen op onzen uitvoer. Men heeft berekend dat onze uitvoer die door de nieuwe Engelsche tarieven in 't gedrang gebracht wordt, een som vertegenwoordigt van 700 millioen fr. en de' uitvoer getroffen door de Fran sche contingenteeringen, een so(mj van 189 millioen. Het nationaal comiteit van den Buf- tenJandsch'en Handel zal eerstdaags opnieuw vergaderen, om kennis te ne men van den uitslag der stappen die gedaan werden en van de aangeknoop te onderhandelingen. BERICHT AAN DE WINKELIERS EN VOORTVERKOOPERS Van heden af te bekomen, almanak ken huisvriend, groote on kleine. Boe ken van inkomsten en uitgaven, dag boeken, karitoor-agendas, zak-agendas met pracht en andere banden, Nieuw jaarsbrieven, kaarten voor Kerstdag en Nieuwjaar. Vermindering aan winkeliers en voortverkoopers. Boekhandel J. Van Nuffel-De Gondt, 21, Kerkstraat, Aalst. Hevig protest van de bakkers in Noord-Frankrijk Dc hakkers uit de Noord-Fransc.be grensstreok hebben Donderdag avond een prolesl-meeting geliouden tegen den massa-invoer van Belgisch brood en een verzoek gericht tot de regee ring waarin de tusscihenkomst van' de bevoegde overheden gevraagd! is. Voorts werd besloten, dat op 9 (Die- ceimiber aanstaande alle bakkerijen in N-oord-Frankrijk zullen gesloten Izijn ten teeken van protest. Dienzelfden dag, zal te Rijsel een nieuwe massabe- tooging plaats hebben. Verklaring van den Nederlandsche minister van Arbeid Dr Verschuur, Nederlandscli minis ter van arbeid, nijverheid en handel, handelende over hot wetsvoorstel be treffende de regeling van den invoer, verklaarde, dat verscheidene sprekers ook den invoer van Belgisch brood willen geregeld zien, daar het hier de vrijwaring van de Nederlandsche nij verheid betreft. De minister beloofde dc zaak ernstig te onderzoeken. Hij wees er echter op, dat allerlei fakto- ren verband houden met bet vraagstuk waaronder de levering van goedkoop brood aan de bevolking. De kwestie van de vreemde arbeiders De Fransche socialistische Kamergroep heeft hare dagorde vastgesteld als be sluit op het debat betreffend de werk loosheid in de Kamer. De groep heeft de schikkingen gehandhaafd welke aangeduid werden in een voorlo.opige dagorde, luidend dat de inwijking van vreemde arbeidskrachten in Frankrijk moet stop gezet worden. De Fransche en Belgische afgevaardigden zullen die zaak te Tariis bespreken, Onze lezers zijn reeds ingelicht Maandag avond beginnen wij ons nieuw mengelwerk, fragmenten uit het werk De VROOLIJKE DADEN van KEIZER KAREL De eerste fragmenten zijn Rijk geïllustreerd met prachtige penteekeningen, die het zoo lustig verhaal nog veel belangwekkender zullen maken, voor iedereen. alleman moet LEZEN. De wroolïjksle lektuur die er bestaat MODEGRIL. Een nieuwe Par ijsehe mode is hel dragen t-an handschoenen van verschillende kleuren. Zoo heeft men al een dame zien wandelen met Sen zwarte en een witte handschoen, en een andera sohoone met een groene en een beige. Een Duitsch uitvinder beweert behangsel fan... glas gemaakt t9 hebben. Het is düur- taam, verkleurt niet en kan gewassohon worden. In de Voraenlgda Staten zijn momenteel 370 bepaalde beroepen. Hiervan worden 535 ook door vrouwen beoefend. HET ONTWIKKELEN VAN SOCIAAL GEVOEL BIJ HET JONGE MEISJE. Men denkt er niet over dat er voor lederen mensch verplichtingen bestaan, maatschap pelijke, zedelijke, moreele verplichtingen om rekening te houden met anderen, mat onze omgeving op de eerste plaats en verder in steeds wijder wordende kringen mal allen en alles wat tegelijk met ons op aarde bestaat. Wat is dan sooiaal begrip? Wat Is dan sociaal gevoel Niets 'bijzonders. Sociaal be grip ls hot begrijpen dat God ons niet ge schapen heeft voor ons-zelven alleen, maar dat lederen mensch hier op aarde een taak te verrlohten heeft ten nutte van 't algemeen] sooiaal gevoel is eigelijk identiek aan naasten liefde;'t is het meevoelen dat elke mensch moet doen met het algemeen, metal wat ar in en buiten hemzelf in de wereld, in de ge meenschap omgaat, Sooiaal beteekent niets anders dan alge meen, en wie uit een sociaal oogpunt onze huidige samenleving aanschouwt, zal de drln gende behoefte voelen aan sooiaal gevoel bij zijn medemensohen, en wel speciaal bij het jonge meisje. W&arom speciaal bij haar Maar is zij dan niet de vrouw dar toekomst de moeder van het toekomstig gezin 1 Zal zij dan niet zijn aangewezen door God zelf om de kinderen, die Hij haar schonken zal, een sociale opvoeding te geven, van hen sooiale monsohen te maken, om in die dringende sociale behoefte te voorzien, de behoefte aan sociaal gevoel. Hoe zal zij kunnen geven wat zij zelf niet bezit. En hoe zal zij als vrouw Sn moeder n kunnen bezitten wat haar als jong iheisje niet is bijgebracht Ën waar moeten onze jonge meisjes dat sociaal begrip en gevoel dan gaan halen. Moeten zij opstaan en zioh aaneensluiten, zioh organl3eeren, zooals alles on Isdereanj zioh tegenwoordig organtseerd? 't Is mogelijk maar Zeker is 't dat geen enkele organistioj hierin iets zal bereiken, wanneer het jonge zich niet Innerlijk bewust is dat zij vrouw is, omdat God zelf het aldus beschikt heeft en dat Hij hierdoor haar de taak en verplich tingen heeft opgelegd die aan».haar vrouwi zijn verbonden zijn. Wat zijn die verplichtingen van «vrouw zijn Voor 't jonge meisje: zioh klaarmaken voorde taak die haar waohten zal wanneer zij tot volle ontwikkeling zat zijn gekomel- En wanneer zij niet trouwt, wanneer zij' geen moeder worden zal Dan zal God toch van haar eischen dat zij, in welken levens-^ staat dan ook, haar vrouwelijke deugden en: vrouwelijke gaven gebruiken zal voor het doel, waarvoor Hij haar als vronw gesohapen! hoeft, namelijk hulpe zijn van anderen, WENKEN, Om krassen en schrammen van meubelrf te verwij deren vermengt men In een fleeclr gelijke deel# sla-olie en azijn en schudt die! stevig door elkaar. Dan vouwt men een zach-f ten lap (flanel b. v.) eenige malen dubbel tot een kussentje, doopt dit in het mengsel en wrijft de meubelen tot alle krassen verdwenen! zijn, Vet geworden kragen van haerenjassenj worden geborsteld met warm water waarin! een seheut ammoniak, Elvlekken kan men in de meeste gevallen' door gewoon wasschen doen verdwijnen.) Helpt dit niet, dan moet men eens probeeferf of citroensap helpt. Dit moet op de vlek gedruppeld worden, daarnt komt er een natte doek overheen en dan strijken met eenl heeten bout, Rabarbsrsap is een uitstekend middel om reesvlekken uit linnengoed te verwijderen. Men kan een harde spons zachter maken,! door haar in een oude pan met water te ba-] dekken, een lepel borax toe te Voegen art zachtjes aan de kook te brengen? De spons en uit halen, en wat droge borax inwrijven en nul onder ds kraan uitspoelen. Dit uitspoelen] moet gedaan worden tot men schoon water, uit den spons knijpt en er dus geen spoor vani borax meer over is. Z. H. E. Migr dc Bisschop heeft be-« noemd tot i Pastoor le Gent Meulestede den Et H. O. De Ponrqnov, onderpastoor op_ Chineesch-Japansch geschil Vadalenwerk De schade aan den Manchoerijschen spoorweg betrokkend door. de Chinee- sehe bandieten wordt hoe langer hoe Sint Martinus (Akkergem) te Gent. grooter. Daarom heeft de Japansche Aalmoezenier van de Bijloke en al- minister van Oorlog bevolen dat cenigomieen bestuurder der Zuster Giatef- detachement der Keizerlijke Garde vanjsianen te Gent, den E. H. II. Lust, on-» Tokio naar Mandchoerlje zal vertrek ken om1 er. te helpen bij herstellings werken. De dooden en gekwetsten aan Japansche zijde Het Japansoh ministerie van Oorlog derpastoor te Geeraardsbergen. Kolonel Moulaert, eere-ondergoe- vemeur-genoraal van Congo, is Vrij dag morgen uit Brussel vertrokken om publiceert eene lijst, waanuit blijfcl dat *ich 0v5r Gemia-Moensassa naar do sedert 18 September j.l., 12 officieren en 198 soldaten van het Japansche le ger ïn Mandohoerije werden gedood 27 officieren en 456 soldaten van het- zelfcTo leger wenden er gekwetst. Nieuwe onderrichtingen Dc nieuwe onderrrichtingen, die de kolonie te begeven. Hij gaat toezicht uitoefenen in de goudmijnen van ICi- vu en Tanganyika, vanwaar hij zicli langs den stroom over Stanleystad naar Leopoldstad zal begeven, waad hij tegen Mei aanstaande zal aanko men. Zijn toezicht betreft niet enkel de Kilo-Motomfijnen, welke feitelijk i'egeering van Tokio aan hare afge- een Staatsreigie vormen, daar de ko- Vaardigden bij den Volkenbondsraad lonie 200 miljoen op 2»10 miljoen van overseint, zijn nog niet volledig ge- hot kapitaal beait en dus een volst-rek- kend. Zij werden Vrijdag namiddag te kontrool erop heeft. De kolonel zal ontcijferd en overhandigd aan de leden al de «placers» bezoeken, yan Uele lot van het komitoit der XII. Dit laatste vergaderde te 18 ure. aan de Meren. Het is te verwachten dat er in 1932 Van Chineesc-he zijde worden even- een groote goudkampanje in Congo zal eens onderrichtingen verwacht. Zij ingezet worden ten einde de opbrengst zullen hel, Chineesch standpunt laten, welke nu op 5.000 kilo of ongeveer be kennen, inzake de ontruiming van Kin- loopt, op het dubbel te brengen. Da Tchau door de Chine-esche troepen, waarde van 1 kilo goud wordt aan ontruiming welke de Japanners on- 23.000 fr. gerekend. Het is bijgevolg verwijld willen zien aanvangen, ge- van het grootste belang, dat men do lijkvormig met zekere beloften, uit opbrengst zoo hoog mogelijk kunn^ Nanking 1 opvo eien.

De Volksstem | 1931 | | pagina 1