9 Eifler op den dorpel der Regeering Woensdag Dec. 1931 l)e Stand van het Pond Sterling Bond de Verdwijning van M. Kreglinger MINISTERRAAD CONGO De Toestand in onze Kolonie Brief van D. Salvator Fan IXuffel Aposi. Pref. van i\oord-Transvaal De Belgische Dilvoerhandel XXXVII JAARGANG NUMMER 281 Korkstmt, 9 en 21, Aalst. TaleJoon 114. DAGBLAD 20 Gantiamtn Uitgarar J. Van Nuff»l-DeGondt. publiciteit bulten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, {e Brussel Rue de Richelieu, Parijs t—Bank Building/Kingsway, 29 Londres W. C. Lsokadia Zonop7,33Zonal3,53 N. M. 9 E K. 16 Ophefmakende verklaringen V/elke zullen de slaahtoffers zijn van den Nationalistisehen leider? De proclamatie welke de leider Hitier op de muren Tan alle steden en dorpen van gansch Duitschland heelt doen aanplakken, gelijkt op de dagorder van een legeroverste, daags voor een beslissenden slag, We kennen, schrijft hjj, het plan onzer vijanden. We sullen het vernie tigen. De komende weken sullen uwe koelbloedigheid op een harde proef stellen. Sluit uwe ooren, spant uwe zenuwen, antwoordt niet op de uitdagingen, laat u niet medeslee- pen Uit zich zelf, met een juists ze kerheid, zal het lot de zegepraal in onze handen krengen. Houden wij tot dan do tanden opeengoklomd en doen wij onzen plicht. Blijven we uitwendig hard en vastbesloten, do ziel van staal, onverzettelijk. Wezen we vol hoop in ons binnenste schit terend. Alsdan is de.zegepraal aan ons, aan ons is Duitschland Zwetserij Noen, maar zekerheid van te overwinnen zekerheid van welhaast aan 't bewind te komendoor een vlaag van populariteit, zoo diep, zoo algcmoen, dat ze alle hinderpa len uit den weg zal ruimen. Vandaar zijn tegenwoordige leuze LEGAL ZUM SIEG Door de gelijkheid tot de zege Achter Hitier zijn nu gegroepeerd al de handelende krachten van Duitschland de studenten, de ver vallen burgerij, die door do werk loosheid tot ellende is gebracht, de beroepsmilitairen, en ook de groote meerderheid der oud-strijders, die, alien van Adolf Hitler verwachten dat hij het Keizerrijk zal herstellen in zijn vroegere macht in aanzien van weleer. De eerste slachtoffers van een Hitleriaanschen zegepraal zullen de sociaal-democraten, de bankiers en do joden zijn. De meestvooraanstaanden onder hen loopen gevaar in een algemeen moordpartij er het leven bij in to schieten, wat voorzeker, da Hitle- riaanscbo leiders wenschen te ver mijden - want zo kennen en vreezen er de gevolgen van. Maandag bleek de koers van net pond oen verder dalende beweiging te volgen. Zoo luidde de officious® ochtcndno- teering te Brussel 23,5 Belga's of 117 fr. 50. Ook te- Londen vingen de noteerin gen op een la geren stand aan, zoodat rr.cn voor een pond 116,87 Belgi sche frank betaalde terwijl de koers Zaterdag 119 fr. 80 bedroeg. Deze ongunstige schommelingen worden in Engeland toegeschreven aan abnormale handelsverrichtingen. Er doen nog steeds allerlei gorftich- ten de ronde in verband met de ver missing van M. Robert Kreglinger. Volgens een dezer geruchten zou Kre glinger te Marseille in een ziekenhuis liggen. Verder heeft het parket te Brussel weer een anoniemen brief ontvangen, waarin verzekerd wordt, dat Kreglin ger in con tweegevecht door den echt genoot van een vrouw, met wie hij een betrekking zou hebben gehad, in de omstreken van Antwerpen zou zijn ge dooid. De man, die op den Brusselschcn steenweg te Mechelen in gezelschap van Kreglinger werd gezien, zou ge tuige zijn geweest van het tweegevecht De gewroken echtgenoot en de getui ge zouden het lijk hebben doen ver dwijnen. Maar... indien wij al de geruchten moesten mededcelen dat zaten we mor gen avond nog te schrijven. Het ver- bazendsle is dat geen enkel, die be weert bet fijne te weten zich komt aan geven bij iiet .gerecht* Leening van 600 miljoen voor, de spoorwegen De leden der^ regeering. h'ebben Maandag namiddag eon belangrijke ministerraad gehouden. Het eerste onderzoek liep over, do financieering van de groote werken, welke de Natio nale Maatschappij van Belgische Spoorwegen wil doen uitvoeren, tot bestrijding der. werkloosheid). Het gaat om het bouwen van 1500 metalen rij' tuigen. De regeering zal de Maat schappij machtiging verleenen tot het uitgeven van eene leening van 600 miljoen, in drie schijven van 200 mil joen. Het zal eene gewone leening zijn welke onder het publiek zal geplaatst worden. De Staat zou er een deel van ten zij nen laste nemen. De spelen Vervolgens werd een onderzoek u wijd aan de kwestie der spelen, welke zouden toegelaten worden, niet alleen te Oostende en te Spa, maar te Blan kenbergRe, Knocke. Na'men Dinant, ei in andere vakantieoorden, waar; een gemeentelijk casino bestaat. Dit zou den fiskus eene ontzagelijke som op brengen. Doch, in den schoot der re geering is er terecht hevig verzet te gen dit voorstel opgegaan, daar de zedelijke zijde van het vraagstuk toch hooger staat dan de stoffelijke kant. D,e regeering heeft dan ook ter zake nog geene beslissing getroffen. Het Albertkanaal Hiervan is in den ministerraad niet gesproken. Doch, daar er geruchten in omloop zijn over. het verzaken aan het Albertkanaal, zoo, hebben wij den be voegden minister gevraagd wat daar van is. En het antwoord luidde a «iBiaar is wel iets van, in alle geval, ik logenstraf die geruchten niet Dat beteekent dus dat de zaak reeds wel zal geklonken zijn en dat het Albert kanaal gevaar loopt er nooit te komen. Men is nu bezig met de werken van Luik tot Briegden. In de plaats van voort te bouwen over Eigenbilsen en Hasselt, zou men eenvoudig te Briegden eene aansliui- tingsvaart op 1350 tonnemaat bouwen over I.anaeken en Ncerhaeren, om hier de bestaande Eu|id-Wille\mivaart te vervoegen, welke op 600 tonnemaat gedolven is, en welke men ook op 1350 tonnemaat zou verbreeden. Dit zou eenigc honderden miljoenen min der kosten. En daar er geen geld is, zou men die oplossing aanvaarden, of schoon er menigvuldige nadeelen mé de verbonden zijn, vooreerst den lan gen omweg, vervolgens nog de tal rijke" tijdroovende sluizen, de belem meringen voor de scheepvaart, enz. Waar zijn de groote redevoeringen, beloften en verzekeringen Wij hebben ook halvelings gehoord dat men ons voor een zeker deel voor de verzaking aan het Albertkanaal wil verantwoordelijk stellen, uit hoofde van onze gerechtvaardigde kritieken over de onmogolijko delving door den «gevreesde zwelkleb van Eigenbilsen. Maar, dat gaat zoo niet op Wij zul len eerstdaags gelegenheid hebben de ze zaak breedvoerig te behandelen en de puntjes op de i's te zetten. Vertrek van de «Leopoldvllle» Dp Belgische stoomboot «Leopold- vilre» van de Compagnie Maritime Biel- gc, is Maandag morgen te 10 uur, on der bevel van kapitein Biebuyck, uit Antwerpen naar Congo vertrokken. Niettegenstaande het klein getal pas sagiers had het uitgelezen® weder heel wat belangstelling naar. liet schip ge lokt. Er bevonden zich aan boord 80 pas- agiers van lc klas, en 29 van 2e klas; voor Lobito vertrokken 8 passagiers van lo klas, 5 van 2e en ,4 van lus- sclienklas. Onder de verlrekkenden, bevond ziek ook de eerw. broeder A. Yan Asbroeck, der; Broeders van de Christelijke Scho len. De lading bestaat in liet geheel uit 3000 ton verschillende goederen, waar onder 250 Ion spoorwegriggels voor de «Soeol», en 215 ton spoorwegma- teriaai voor den «Chcmin de fer du Congo». Nu door het vertrek van de «Leopoldville» de gewone aanlegplaats van afdak 22 vrijgekomen is, zal de «Thysville» van afdak 23 daarheen verhaald worden. Verklaringen van Heer Crockaert, Minister, van Koloniën De gesprekken yan don, heer Minis- tec van Koloniën met den heer. Alge- meenen Gouverneur van Congo werden zooals men weet, gedurende een vier tal weken te Brussel voorgezet. Do vraagstukken door. hen te rege len waren inderdaad van het hoogste belang voor den goeden gang dec za ken in de Kolonie tijdens de uiterst moeilijke periode welke de gansche Beste Missievrienden, Enkele weken geleden hadden wc' hier in Pietersburg het veicerend be zoek van een half dozijn hoogc Gees telijken, waaronder drie Bisschopipen on een Apostolisch Prelekl. Ze waren allen vol begeestering met den voor uitgang van ons missiewerk op stoffe lijk en geestelijk gebied. Het viel hun echter ten zeerste op, dat Pietersburg, het centrum der Prefektuur met zijno wereld thans beleeft. Is Europa dio.orjtwoe prachtige Katholieke kostschool- de crisis niet gespaard, de andere we- gebouwen, de ruime Boeren-(Hol relddeelen en namelijk de Koloniën zijn 'landsch-Gorel'ormeeide) kerk en aiuie- het evenmin, zelfs de oudste en de rijkste. Men mag zelfs zeggen dat on der de Koloniën, Congo tot de minst beproefde behoort. De begrooting Men weet dat, ten gevolge der: crisis, de begrooting van Belgisch-Congo, voor het dienstjaar 1931, in deficit was van meer dan 162.000.000 fr. De uit Afrika in verband met de Be grooting voor 1932 ontvangen voor stellen, bedroegen, wanneer de heer Algemeen Gouverneur Tilkens in Brus sel aankwam en niettegenstaande de reeds verwezenlijkte inkortingen, een mali van 162.000.000. De minister, bijgestaan door den Algemeenen Gouverneur en door; do bevoegde ambtenaren, ondernam aan stonds een ontzaglijk werk met het oog op de vermeerdering der ontvang sten en de verfmindering der uitgaven,. Na eene maand arbeid wenden zijne krachtinspanningen met succes be kroond, en alles laat ons toe te geloo- ven dat de minister van Koloniën eerstdaags op het bureel de» Kamer, een ontwerp der: Koloniale Begroo ting zal kunnen neerleggen dat in evenwicht is. iDe uitgavenvoorzieningen werden met ongeveer 100.000.000 verminderd'. De ontvan,gsten-voiorzieningen werden met ongeveer 60.000.000 vermeerderd. Het administratief vraagstuk Het administratief vraagstuk niiaak- te het voorwerp uit van een zeer ern stige inzage. Men diende inderdaad de vroegere en uitmuntende princiepen van bet Beheer in Afrika ongerept te behouden zooals namelijk het Besluit van 28 Ju li Ï914 deze nader heeft bepaald. De Kolonie zal in vier, provinciën verdeeld blijven en deze laatste in districten en gewesten. Het getal der Districten en dit der gewesten zal ech ter worden verminderd naar aanlei- ervaring re aanzienlijke stads/gebouwen, maar alleen een zeer vervallen en door de witte mieren opgevreten gebouw voor onzen Katholieken Eeredienst ten dien ste had. Dezelfde oplmierking kwam ook van Zijne Excellentie, den Pause lijken Delegaat, met de uitdrukkelijke recommendatie dat eene nieuwe kerk in Pietersburg hoogstens wenschelijk was. Dat alles bracht me lot de ge- volgtrelikeing dat het, om in den nood •te voorzien, voor mij oen plicht was zoo gauw mogelijk de handen uit de mouw te steken, en ze aan 't werk te slaan. Maar hoe en wat gedaan De kosten eener fatsoenlijke kerk, die als hoofdkerk der Prefectuur, moet dienst doen en in den nood van een duizend Christenen voorzien,wor den op ten minste 6000 pond sterling geschat., of de kolossale som van fr.: 1.050.000. Om een begin te maken moeten we ten minste 2000 pond in handen heb ben, Zullen de igoede Belgische men? sc.hen, die met zooveel belangstelling sedert jaren ons missiewerk in Noord Transvaal hebben gevolgd, er geene eer op stellen eenen steen bij te dra gen tot het opbouwen van een waardig Godshuis in Pietersburg Alle weldoeners kunnen vrij reke nen op de rechtzinnige dankbaarheid van alle Missionarissen, Priesters, Broeders, Zusters cn Christenen van de Prefectuur en om die dankbaar heid op eene christene imanier te ver tolken, wordt op den eersten Vrijdag van elke maand eene Plechtige Heili ge Mis gezongen voor hun geestelijk en tijdelijk welzijn. Voorname wel doeners zullen daarenboven nog volj- gende voorrechten genieten Wie de som van fr. 26.000 stort, ontvangt den titel van stichter, en een bijzon der bewijs daartoe. Wie 10.000 fr. geeft wordt medestichter. De namen van al deze weldoeners zullen in de archieven der Missie bewaard blijven en mot de andere gebruikelijke Offi- cieefe stukken in de grondvesten der ding der door de ervaring geleverde aan '^e ^a^ere geslachten ter biij- lesseri. Tevens zal eene belangrijke !venc*e en dankbare herinnering wor- hervorming geschieden in dezen zin IcJen overgemaakt. dat er voortaan in elk district een Districtcommissaris en een adjunct- district-commissaris, en in elk Gewest een .gewestbeheerder cn een adj.-ge westbeheerder zullen aanwezig zijn. Zoodoende, zal er steeds in elk Dis trict en in elk Gewest een ambtenaar in de hoofdplaats en een aimibtcnaar op ronde zijn derwijze dat een besten dige rondreizende inspectie bekomen weze. De Landmacht Wat de landmacht betreft, werd door den .minister in volkomen eens gezindheid met den Algemeenen Gou verneur besloten dat de bezetting der gebieden door Öe territoriale macht merkelijk zou worden versterkt. Zoo komt het dat er voortaan ongeveer 4.500 soldaten der territoriale troepen over de verschillende gebieden zullen verdeeld zijn en dat er anderzijds 4.500 soldaten in Cdmipagnies zullen worden samengesteld waarover der Districtcommissarissen gansch zullen kunnen beschikken en die zij steeds bij de hand zullen hebben. In het geheel, zal het getal man schappen dat als gendarmerie-macht kan worden beschouwd 9.000 soldaten met volledige militaire vorming be vatten. De andere troepen welke bataillons of technische eenheden uitmaken, compagnie wielrijders, compagnie der genie, compagnie der spoorwegen, .ge- Zie vervolg onderaan volgende kolom* Uw steeds toegenegene in Christus, D. SALVATOR VAN NUFFEL, O. SB. Apost. Pref. van Noord Transvaal. TE VERKRIJGEN IN DEN Boekhandel J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 21, Aalst Kerkboeken in alle banden, met kleinen en grooten druk. Officie boeken der H. Maagd. Heilig uur boeken van Getbsernam. Mis en Vesperboek, enz. Paternosters, beeldekens, verfdoo- zen, passersdoozen, albums voor por tretten, Woordenboeken, kjleinie en groote, leert Fransch zonder meester, allerhande schoolgerief, enz. enz. schutsbatterij, zullen in do kampen worden verdeeld op de strategische punten van het gebied en derwijze dat zij' nabij de groote verbindingswegen gelegerd zijnde, zij zich overal waar hunne aanwezigheid wordt noodig ge acht als hulptroepen zullen kunnen begeven. Wat de opleiding der recruten be treft, deze zal derwijzo worden ver lengd dat er niets meor dan volkomen gevormde manschappen zullen wor den in dienst gesteld. Op gebied der gerechtelijke inrich ting en op dit dor medische inrich ting worden groote. hervormingen voorzien. Het oordeel van de «Daily Telegraph»» over enze afgevaardigden In de «Daily Telegraph» wordt een vleiend portret gegeven van de Belgi sche afgevaardigden die te Londen aangekomen zijn om overleg te plegen betreffende de kwestie van de toltarie ven. liet blad wijst er op, dat minister) Hymans tijdens- den oorlog geruimen lijd te Londen vertoefde. Hij is er een zeer geziene persoonlijkheid en staat bekend als een gloedvolle spreker, en man met een klassieke kuituur. Trouwens heeft de h. Hymans geen moe/te ontzien om te ijveren voor een vredelievende piolitiek op grondsfag van Europeesche samenwerking. Wan neer de polilieke en ekonomische on afhankelijkheid van België op het spel staan is de li, Hymans werkelijk on verzettelijk. Wat den h. Van Langenhove betreft, dezje is een zeer stil iman met een merkwaardige begaafdheid voor be stuurlijke aangelegenheid en de sta tistieken. Zijn huidige positie dankt hij aan zijn groote werkzaamheid en aan zijn politiek inzicht dat zich nooit liet beinvloeden door een verkeerd ge- vool of dopr een vooropgezette ge dachte. 'De besprekingen te Parijs De verdaging van de Fransch-En- gelsche handelsbesprekingen op ver zoek van de Engelsche overheden heeft verhinderd, dat ide Fransche afvaardi ging te Londen de Belgische vertegen woordigers zou ontmoeten. Deze ontmoeting zal dus, naar van Fransche zijde aangekondigd wordt, te Parijs plaats hebben, tegen het ein de van de week. Van nu af wordt te Parijs verzekerd in de regeeringskringen, dat toegevin gen aan Belgie zullen kunnen gedaan worden op het gebied van het kontin- gentstelsel. In ruil zou Frankrijk van Belgie zekere maatregelen vragen ten gunste van eenige Fransche produk- ten. Minister Hymans bij' zijn kollega Simon De h. Hymans had in het Lagerhuis, een onderhoud met sir John Simon, Engelsch miinister van buitenlandsche zaken. Naar verluidt liep het gesprek oved de ontwapeningskonferentie en ande re internationale vraagstukken. Toen de h. Hymans Zondagavond le Londen aankwam verklaarde hij aart de journalisten, dat de huidige toe stand zeer kiesch i9. Chineesch-Japansch geschil Japansche posten aangevallen Tokio, 7 Dec. Naar het Japansche ministerie van oorlog mededeelt zouden Chineesc-he troepen onder bevel van Tsjang IIsu- liang een aanval hebben gedaan op Japanscho posten aan den spoorweg Moekden-Tsjintsjau. Zij zouden do' spoorlijn op verschillende plaatsen hebben doorgebroken. Verder zoudon zij twee bruggen in de lucht hebben laten vliegen. Het besluit-ontwerp van don Volkenbcndsraad .Tokio, 7 Dec. De aanvaarding door Japan van het besluit-ontwerp van den Volken- bondsraad schijnt thans geheel ver zekerd te zijn, want nog slechts twee punten zijn hangende do draagwijd te der onderzoekscomjmissie en do kwestie van de bestrijding der ban dietenbenden. De Japansche regeering heeft dol hoop niet verloren maarschalk Tsjang Hsuliang zijn troepen te zien terugtrekken achter den Grooten Muur, maar men komt er openhartig voor uit dat die Japansche troepen overtuigd zijn dat de vrede niet zoit kunnen gestabiliseerd worden, zoo lang deze bron van gevaar, niet ver dwenen is. De Japansche overheden zouderi evenmin er voor terugdeinzen doi Chineesche troepen desnoods in Chinaj terug te drijven. Staat van beleg te Nanking* Londen, 6 December. Men bericht uit Shanghai B;e troe pen werden gealerteerd en do krijgs wet Is te Nanking uitgeroepen om aart de regeering toe te laten het hoofd to bieden aan den toestand in het leven geroepen door de studenten die do oorlogsverklaring pan Japan gi&chcn^

De Volksstem | 1931 | | pagina 1