Stoutmoedige Roofoverval in een rijdenden Trein Portretten 17 Donderdag Maart 1932 VAN HET KOSTERKE Nieuwjaarsgiften voor den Paus Muziek in de Kerk Rond hel Parlement De Nieuwe Leening De ontvoering van Lindbergh's zoontje De Tombola der Werkloozt Bedienden XXXVIII JAAHGAftG NUMMER 64 Kerkstraat, 9 en 2\ Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrond, AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Building/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. H. Gertrude Zonop6.03Zonaf5.55 V. M. 22 L. K. 20 bericht aan onze abonnenten Binnen enkele dagen zuilen kwijt- schriften ten huize worden aangebo den, voor de hernieuwing der drie- maande! ijksche abonnementen. Wij verzoeken beleefd onze abon nenten te willen zorgen dat de kwijt- schriften bij de eerste aanbieding be taald worden, dit om nieuwe onkosten te vermijden. of het nu broeder koster of vader koster of nonkel koster is, dat gaat niemand aan. Wij zullen het heeteri kortweg; onekosterke of een kovter- ke en we beginnen met 't begin.Pre cies, juist, proporkens en net, (da's eene voorname kwaliteit voor kosters en kosteressen, zelfs bij de masseur- kens en in de begijnhoven bij groot juffers en kleinjuffers) ongejeneerd, niet eeno stem gelijk eene lijster,doch wat verdoofd en verzwakt muzikant op 't orgel... (jandorie die orgel kan beter zijn, versleten toetsen, pijpen, klanken en tcetera). Geen straatair- *kens speelt ons kosterke (daarom ii het te deftig), enfin eene benedictie van een kosterke. Van niemand nooit of nooit kwaad spraken, zelfs van de dooden niet, uls waren ze ook pas toor geweest. Immer 't goede, 't hes- te, 't rechtste, 't gezappigste vertellen en mededeoien. Profijtig in handel en wandel, in gesprek en vertelling, in hemorklng en behandeling... alia perfokt zooveel men kan. Zijn vrouw mag het uitbellen en uitbabbelen, da's eigen aan 't zwak geslacht doch 't kosterke niet. Zwij gen ig voor hem wachtwoord. En dan een berispincske aan zijn weder helft Charlotte toch Iaat mo ook een enkel woordje placeeren valt het omzichtig in de rede. Blijmoedig, opgeruimd, opgezet, voldaan, zonder reklamaties werkt het voort. In do sakristij is alles iu orde en kraaknet en op het hoogzaal of den zangers* poldor geen stofke... en ook niet op den preekstoel want daar moet de predikant mot zijn zakdoek nooit 't stol maar alleenlijk zijn zweet in den zomer afvagen. Nergens geen zierk., geen grein- fja van uilennesten of ander ONNET gerief te vinden. A propo van uilen. De earweerdo Heer Pastoor schreef op zekeren dag in 't danige stof dat op den lessenaar in de sakristij stond, met zijn vinger in dat stofVUIL! Eu 's anderen daags kwam lijj kijken en vond de V schoon en netjes weggevaagd en daar stond maar alleenlijk meer UIL Ge ziot van hier den tabio O o Nog een andere toor, getuige van de eerlijkheid van ons kosterke. Op zekeren dag om het te beproe ven logde de geestelijke overheid een haiffrankske op den plankenvloer derzelfde bovengenoemde sakristij en 's anderdaags was hel geldstukje zorgvuldig aan den plancher gena geld, toen de pastoor het wederom wilde oprammas8eeren en in zijn geldbaugel steken. Ja, ge moogt in de hoekjes der kerk wel rondkijken en uw neuske steken en blaast maar eens fel door, ar zal niet bet minste slofje omhoog 'liegen roert maar met de hand daar is geen vuil te ontwaren of waar Ie nemen, In de hoekjes gaat de borstel over en weer juist gelijk op den platten marmeren vloer. Een beeld van een of ander Sint uitstellen daar is nooit reclamatie bij. Ook niet voor de lijkbaar, met veel vraesen koersen rond en voor, 't balen van kolen om in den kachel te steken of te niet. De bevelen van Mijnbeer Pas teur zoo op zijn Brabantsch uitge- •proken worden stipt op uur ten uitvoer gebracht. Voor 't luiden bij voorbeeld is het altjjd juist op tijd en slor.d. Indien Tieste Confessor moest weerkeeren uit den hemel, sou bij er >ijns gelijken in vinden in dat koster ke of als ge dat beter aanneemt tjj- ïie vervolg onderaan volgende kolom. Twintigste lijst Seminaristen en godsdienstige sol daten, 635; Naamloos, Turnhout, 300; Bestuurder en Klooster O.L.V. Bun- deren, Moorslede, 300; Dochters van Maria, gesticht Paridaens, Leuven, 200 Algemeene overste der liefdezusters van den verrezen Zaligmaker, 200; E. H. Principaal en de E.E. II. H. leeraars Sl Alovsius college,. Meenen, 150; E. P. Provinciaal van hel Gezelschap Je- su van Belgie. 200; M. P. Veldekens, Sl-Gillis, 100; M. Bastogne, 100; L. en V., 10; Naamloos Gingelom, 10; J. M. J., Tirlemont, '5; Een pater van het bisdom Doornik, 100 M. Loon Stilman, Edegem, 100 M. H Schmets, Narnen, 50; Naamloos, Po- miel-Ledebergh, 5; B.D.X.L, 100; Ba- ronhe Dre de Villenfagne de Vogel- sanck, Zolder, 100; A.S.M.R,R, Gent. 50; INI. G. Lefebvre, Bergen, 20; M. Dangreau, Hautrage-Elat, 20; Naam loos, Belgie, 20; M. Winne, gebroeders Thourout, 100; Gravin B. de Bergevcfc BrusséT, 100; Baronnes G. de Spautle, 100; Notaris Yermeire, Zwijnaerde, 100 Relig. Ursulines, Vilvoorde, 100; M. L. Tombeur, Hoei, 20; M. L. Daubioul, La Louvjere, 20; Kleine Viviné, 10 M. HepTïa, Luik 100; L'. L, Doornik, 100; Naamloos, Turnhout. 100; Onbe kend, Aalst, 50; P. B. Aalst 25; Onbe kend Aalst, 50; Onbekend, Aalst 100; Onbekend, St Job, Aalst, 50; M. J. Cou- gnet, Brussel, 50: Onbekend Slrom- bcek, Ï0; St. Jozefscollege, Isegem, 100: M. Joris De Vos, Diendermonde 100; M. P. Hednerickx, Dendermonde. 25; St 'Jozefs Weverbond, Roeselare 100; Weduwe G. Blenckx, Winters, St Ilubrecht Lllle, 25; E. H. T. Marimian, bestuurder Hospitaal St Noklaas Waas 100; Overste van St Garolius' ge sticht. 100; Derde orde van het ou derlingenhuis, 50; I,D,V. Thielt 100; Franckscaansche dorde ordelingen Wervik, 100; K.R. Roeselaere, 25; F. R. E, Brussel '100; Ingelmunster 25. Totaal fr. 205,721.00 Met het doel aan alle betwisting over schrijvers- en uitgeversrechten, te be talen voor de uitvoering van gewijde muziek in de kerken, eens en vooral een einde te stellen, heeft de Congre gatie van het Concilie, liet volgend besluit genomen Zoolang schrijvers- en uitgevers- rechten zullen geüischt worden voor de uitvoering van gewijde muziek iri de kerken gedurende de .godsdienst- plchtigheden, zal de geestelijkheid er op waken dat enkel moderne composi ties worden uitgevoerd van toonkundi- gen en uitgevers die schriftelijk heb ben verklaard dat de uitvoering vrij van rechten is. Overigens, de toepassing van dezen regel zal cle godsdienstige plechtighe den niet van muziek beroovcn, want buiten de Gregoriaanschen zang en do klassieke polyphonle, bestaan er oude en vermaarde gewijde partituren die, in hel publiek domein gevallen, vrij in de kerken mogen uitgevoerd wor den, op voorwaarde dat zij overeen stemmen met de voorschriften van het miotu proprio van Pius X, in datum van 22 November 1003. Anderzijds hebben talrijke loonkun- dlgen verklaard dat hunne werken vrijelijlc mochten luitgfevoerd worden. na weerspiegeling.'t Is effenaf zonder doekskens er rond te winden een pracht tan een kosterke» als 't zich daar zoo presenteert zoo gemanierd en ge dienstig zoudt ge het stelen moest ge het niet bezitten. En denk eens na 't maakt deel van den H. Hertebond, een voorbeeld das» en van al de god* vruchtige genootschappen van de pa rochie. D'appreoiatle van de Paters binst de missie was de onderschrijving van dit portret. Atchieë, knorren morrenf tegenstribbelen» 't is reeds wel ge* noeg zeggen, zal en kan het niet. 't Is katholiek en nooit anders ge* weest. Het moeit zich met geen poli tiek» ten andere dat is verboden ook aan zulke menschen want ze zijn de dienaars der geestelijken en moeten dus kost wat kost aan hetselfda koor deken trekken met ben. ft Vervolgt,) MARC. Amendementen der Regeering M, Henkin heeft Dinsdag de volgen de amendementen bij de financieeie ontwerpen ingediend Art. 3. Men heeft het buitensporig gevonden de groote gezinnen te be- rooven van een gedeelte der toelagen wélke bestemd zijn om hun toe te la ten in hun beoeften te voorzien.Daar- om is de regeering van jmieening dat de korting van 10 t.h. niet moet toe gepast worden' op dé gezinstoelagen waarop de Staatsagentcn met. drie en meer kinderen aanspraak mogen ma ken. Art. TO, D.e regoering geeft Zich rekenschap van de bezwaren welke voor liet bedrijfsleven uit de fiscale lasten voortvloeien. Zoodra dê tijds omstandigheden zulks zullen toelaten zullen de maatregelen nog voor den voorzienen tijd opgeheven worden, daar de regeering liet als hhar plicht beschouwt de zware lasten voorzien bij het wetsontwerp geen dag langer te handhaven. D.aaroan meent zij de toelating ie moeten vragen om,even tueel, de bepalingen van dit wetsont werp 'in te trekken, mits te gelegener tijd daarover verslag uit te brengen. De minister van financiën wordt er toe gemachtigd, naar eensluidend advies van den kabinetsraad, alle o? sommige bepalingen dezer wet in te trekken en bij de toepassing er van zoodanige, maatregelen van toepas sing en van verzachting in te voeren welke wegens het algqmieen belang mochten noodzakelijk blijken. Er zal aan de Kamers verslag uitgebracht worden over het gebruik dat van deze machtiging zal gemaakt zijn. In de financieeie commissies De financieeie' commissie en de landbouwcomimissie van den Senaat hebben Dinsdag morgen eeire ge meenschappelijke vergadernig ge houden om het wetsontwerp le on derzoeken, aangenomen door den Se naat, wetsontwerp dat betrekking- heeft op de perekwatie der inkomende rechten op vleesch, boter, fruit enz. Men heeft inzage genomen v? een verslag van M. Mul!ie. Dit ver slag werd met 11 stommen legen .4 goedgekeurd. Be commissieleden waren het ér over eens dat hét land het beginsel van den vrijhandel niet moest vrij geven en dat de beschermende rech ten slechts een lijdelijk karakter moesten hebben. Déze rechten zouden aangepast moeten worden, naar ge lang de crisis min of meer, zwaar werd. De finanlieele commissie liceft M. Moj'ersoen, oud Minister van Arbeid als verslaggever aangeduid voor het ontwerp lot financieel herstel. Zooals bekend, overtreffen de uitsla gen van de uitgifte van de eerste schijf van één milliard van de Belgische lee ning de verwachtingen in binnen- en buitenland. In enkele uren was zie leenitïg on derschreven; zoodot de oers.te-jnrinis- ter in den kabinetsraad lieeft kunnen mededeoien, dat er voor 1,150,000,000 lrank aan loten is besteld geworden. /Deze uitslag overtreft de meest op-r timislisehe -vooruitzichten. Opvallend mag het heelen» dat er zeer vele klei ne inschrijvingen zijn. De kantoren van de Belgische Spaarkas aan de Nederlandsche grens, aan de Fransche grens, in Oost- en West-VIaanderen, in Henegouwen en in het Aarlensche boekten talrijke be stellingen. Het zal nog verscheidene dagen du ren alvorens men tot de verdeeling dei; loten zal kunnen overgaan. De kleine inschrijvers zullen in ieder geval niet benadeeld worden. Er zijn echter reeds vele tcleurg stelden... die le Iaat kwamen: voor het einde van den dag, was de inschrijving gesloten. Misschien zou een onmiddellijke tweede inschrijving op de tweede scfiijf van één milliard de lelaalko miers voldoening schenken. Die eerste trekking van de nieuwe leening Heeft op 25 Juni a.s. plaats, Er zullen zijn één lot van 5 millioen, een van 1 millioen, één van e-en half millioen, drie loten van 250 duizend frank en tv/ee honderd san 25 duizend fianki Gemaskerde bandieten houden den hoofdtreinwachter met hunne revolvers in bedwang. Twee postzakken met waarden ontvreemd. De buit zou de 400.000 frank overtreffen Dinsdagavond stond de Zuüdslatie te Antwerpen in rep en roer wegens het toegekomen bericht van een roof overval op een der treinen welke pas de statie kwam in,gestoomd. De omstandigheden waarin deze overval plaats liad, zijn van dergel ijken aard dat men wel geneigd zijn zou om aan te nemen dat het niet- in onze ge westen, maar wel ergens in de Veree nigde-Staten is dat het geval zich heeft voorgedaan. Twee gemaskerde en mei revolvers gewapende kerels zijn terwijl de trein nog volop reed in den pakwagen van den trein gesprongen en hebben zich aldaar meester gemaakt van twee post zakken welke waardepapieren inhiol den. De trein naderde de statie.™ .Ziehier in welke omstandigheden de ze stou'imodige roof plaats had: Het feit deed zich voor op trein 3550 welke uit Willebroeck vertrekt vOo Antwerp en-Zuid en aldaar te 18,53 toekomt.:'t Is een lokaaltrein welke dus bij iedere statie stopt, ook te Hoboken van waar uit hij le 18,51 vertrekt. (Dinsdag avond had de trein op nor maal uur de statie verlaten. Hij was reeds een honderdtal meters de statie uit en begon eene merkelijke snelheid te krijgen, toen plots twee bandieten den pakwagen binnen sprongen. Zij hadden den voorzorg «genomen hun aangezicht met een masker te bedek ken. De hoofdtreinwachter, M. Dillen, stond gansch verbluft bij de onver wacïïte verschijning der twee kerels. I\ezo Heten echter geen t-iid lot na denken, maar hielden hem liunne rc volvers voor en eischlen onder de be dreiging hunner vuurwapens dat 'bij hen rlë postzakken zou aanduiden waarin de brieven met waarden gebor en zaten. Eene list die mislukt Be hoofdtreinwachter die wel zag dat er met geweld hier niets te halen was, trachtte alsdan cLc beide trein hoo vers om den tuin te leiden. Hij wees ftern twee postzakken aan waarin ech ter slechts gewone poststukken gebor gen waren. Ook hoopte hij hierdoor, tijd te winnen daar de steeds voort- stoomende trein meer en inecr de Zuid- statie naderde. Dc roovers vertrouw den echler de zaak niet ten volle. Terwijl nu een hunner den hoofd- tceinwachl-cr met zijn revolver bleef; bedreigen, haalde de andere een mes uit zijn zak en sneed er de postzakken, mede open. Zij stelden alsdan vast dat de Hoofdtreiinvachter hen had "bedro gen. Tegen revolvers valt er niet te redeneeren Hunne dreigementen werden er de3 te heftiger om, zoo dat de hoofdtrein- wachter ten slotte wel verplicht was, toe te geven en hen de postzakken meS waardepapieren aan te wijzen. Nadat de roovers zich vergewist hadden dat zij ditmaal de gezochte zakken voorhanden hadden wierpen zij den pakwagen open. In de duisternis verdwenen Bij middel van het rorruLoestel dat zich in den pakwagen bevindt, hebber, de twee bandieten den trein tot stil - sand gebracht en gingen onder dek king van hunne revolvers met de twee postzakken op de vlucht. De trein was toen reeds gekomen aan den achterkant der oude Schiet baan op het Kiel. De machinist verwonderd over het stilvallen van don trein, ging kijken wat er aan de hand was. IDaar echter, alle vervolging onnuttig bleek, besloot men door le rijden tot in de Zuidstatie, alwaar (je statieoverste onmiddellijk op He Hoogte werd gebracht van hei gebeurde. Dadelijk* deed deze 'dé gendarmerU verwittigen, welke de omgeving af« zoclit ten einde een spoor te vinden van de stoutmoedige roovers. Het parket word verwittigd eri dé rechterlijke dienst van liet parket kwam ter plaatse voor hot noodige on derzoek. Men kent nog niet de juiste waar dé van het geslolenc maar de buit moe', zeer belangrijk zijn. Bandiet Spitale weer in actie Er wordt beweerd, dat het bende- hoofd Salvy Spitale die in overleg met de Lindbergh's nasporing-en naar de verblijfplaats van het gestolen kind liad verricht in dc z.tg. «onderwe reld» van New York en Chicago, per vliegtuig naar een niet genoemde plaats is vertrokken. Naar het gerucht wil zou het De troit zijn. Welnu, er wordt ook ver teld, dat de man een bedrag van 250,000 dollar had meegekregen. Opzoekingen te Hamburg De politie zet de opzoekingen voort naar het zoontje van Lindbergh aan boord van de schepen die te Hamburg uit de Vereenigde Staten toekomen. Bij de aankomst van den pakothoot «City of Maltimore» werden veilig- heiidsopzichter van Hamburg gelast de identiteit van een kind vast te stellen 'dat volgens een radiobericht van New- Jersey, veel gelijkenis vertoonde met het zoontje van Lindbergh. Doch liet, onderzoek wees spoedig Uit dal het een uneisje gold, dat. doo; 'hare moeder van Duilsche afkomst, naar haar geboorteland weergebracht werd. Zou het kindje dood zijn Voor dé '1e maal sedert de 15 dagen idat imen opzoekingen doet naar het Ikind van Lindbergh heelt de vrees dat jhet kind dood zoude zijn bij de poli- !tie ingang gevonden. Dit blijkt duidelijk uit een omzend brief die zij. gezonden beeft naar alle hotelhouders, eigenaars van apparte menten en overheden van gemeente lijke instellingen waarin hun gevraagd ;wordt wel aandacht, te geven op het- ijgeen men verbrandt of er soms in den ij afval geen pakjes met kindorkleedei:en j aangetroffen worden De aanvang van .de Tombola dpi; Werklooze Bedienden is met een over- grooten bijval bekroond geworden, Nooit werden de biljetten zoo gretig gekocht en reeds rekent rrnen op een triomf zonder voorgaande, dank Zjij vooral de medewerking der hooge amb tenaren, bestuurders der groote open bare besturen: M. Scihockaert, alge meen t bestuurder der Posterijen; M, Sadzot, algemeene bestuurder der Te legrafen; M. Lejcune, algemeen be stuurder. "der Belastingen; M. Vossen, algemeen secretaris van liet ministe rie van Binnenlandsche Zaken en M< Tilimont, bestuurder, yan de NalïonnU Bank van Belgie. Men weet dat, zonder de medewer king dezer machtige instellingen, het niet mogelijk zou zijn, met eenig suc ces een iewat belangrijke Tombola in te richten. Men verzekert dat de h, jSchockaert, trouwens gevolgd "Hoor zij ne confralers, deze zaak bijzonder feil harte neemt. Aan zijn 20,000 agenten heeft hij een uitzonderlijke krachtin spanning ten vooi'deelc van de Tom* hola gevraagd. Sedert enkele dagen doel een legctf, van 40,000 bedienden al het mogelijké om dc loterij boekjes aan de bevolking aan le bieden. En deze beantwoordt gulhartig dit gebaar. Men voelt dat benevens bet recM- matig verlangen aan de milde uitdec- ling der mooie lof en, aan de uitgetrok ken biljetlen toegekend, deel te nemen* elkeen met meer lofwaardige gevoelens jbezield is: namelijk den wil goed mo gerijk bij (e dragen tol bet lenigen van groote en treurige ellende. VAN HEDEN AF groote keus vani kerkboeken, paternosters, beeldokens* geschenken voor de 1ste en Plechtige Communie, in den boekhandel Van Nuffel-Oe Gendt. Kerkstraat, 21, Aalst

De Volksstem | 1932 | | pagina 1