Nederland gr Belgis Dg Verhoogde Zegelrechten EEN FILM HET HOEKJE VAN DE VROUW Priesterlijke feenaeragsn Hel Wonder van den H. DOORN XXXVIII JAAKGAftG NUMMER 78 Kerkstraat, 9 «n 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf IHaxlaan 13, te Brussel Rue de Riohelieu, Parijs Bank Buiding/King^vay, 20 Londres W. C. 2. ZONDAG 3 APRIL Belokon-Paschon |Zcnop5,27 Zonaf6-22 MAANDAG 4 APRIL 1932 H. Isidorius SZonop5,25Zonaf6,2: N. M. 6 E. K. 14 Minister Beelaerts van Blokland aan het woord. Geen regeling meer dit jaar Onder groote belangstelling fn de tribune werd Vrijdag morgen in de Eerste Kamer van Nederland, het de bat over de begrooting van buitenlands sche zaken voortgezet. Minister Beelaerts van Blokland sprak gedurende bijna een uuf ovar do verschillende punten der begrooting tot hij eindelijk de brandende kwestie van don dag De onderhandelingen met Belgis aanvatte en de aandacht der Kamer ineens vertiendubbelde. Da minister zegde In zake het overleg mat Belgle over de herziening van da verdragen van 1839 hebben verschillende leden zich over de zwijgzaamheid der regeering beklaagd. Het is onverstandig,, over waarschuwingen de schouders Op te halen, ook al zijn zij overbodig. Eén der sprekera heeft gezegd, dat de regeering geen aanraking zoekt mat vooraanstaande mannen uit handel en Bcheepvaart en niet andere specialisten Maar meermalen is op hun adviezen een beroep gedaan en overleg gepleegd met vertegenwoordigers van Kamer van koophandel, enz- De regeering zal voortgaan, voorlichting te zoeken, wanneer zij die noodig hooft. Als het mogelijk was door uitvoerige madedee- lingen mogelijke misverstanden weg te nemen cp dit oogenblik, zou dat voor spreker aangenaam zijn. De openbaarmaking van hst Wit boek in 1929 bewijst wel, dat de regee ring niet afkeerig is van publicaties. De regeering zal verstandig doen reke ning te houden met da stammen uit ds Staten-Generael, maar zij is niet de mrndataris van de Kamers. Alleen zij beschikt over de gegovens cm te be- oordeelen, of deelneming aan da dis cussies door haar in 's lands belang is. Op hefcycogenblik kan zij haar positie alleen gebruiken om het publiek buiten de Kamer te waarschuwen, niet a/te gaan op allerlei geruehten. Men kweekt daardoor onrust. Overi gens is de aangelegenheid slechts van betrekkelijk aciusalen aard. Beide lan den hadden gehoopt, de zaak tot een oplossing te kunnen brengen voor da verkiezingen in beide landen van hot volgende jaar. Maar moeilijkheden zijn gerezen die naders overwegingen voor beide rederingen wensohelijk mnken, mede in verband met do economische mcei lijkheden van thans. Dringender dan dezs kwestie is die der economische toenadering. Het slui ten van een handelsverdrag is van veel gewicht en de moeilijkheden voor de beide landen kunren slechts gemakke lijk worden opgelost, sis het beide lan den gelukt zal zij i, elkaar op econo misch gabied tc vinden. Bij deze varklaring bepaalde zich de minisfer. waaropprcf. da SAVORNIN LOHMAN deed opmerken, dat hij geen onthullingen over don gang van de on- dcrhandalingen gevraagd had, doch al leen do verzekering, dat de minister zich gehouden heeft aan zijn verkla ringen van 1929. Deze verk'aring was achterwege ge bleven pref* Lohman constateerde echter met nadruk en duidelijke vol doening, dat liet gevaar dat, «deze on- nationale daad» (het pseudoMoerdijk kanaal) zal worden gepleegd, althans tot de verkiezingen van 1933 van de luchL is. En hiermee was het voornaamste voorbij, het debat verliep verder in do replieken en de belangstelling zakte weldra weer af tot hat gewone peil. VERBOND DER KATHOLIEKE VEREENIGINGEN EN KRINGEN De aanstaande vergadering der af gevaardigden van het Verbond der Katholieke Versenigingen en Kringen zal plaats hebben op Woensdag 6 April ten 10 1/2 uur stipt, in Patria» Broek- straat, 23, Brussel. Dagorde: 1. De schoolkwestie. De Eanigo School, door M. Charles dc Bus de Warnaffa. 2. Het Katholiek Congres, motie door M. Herinckx. 3. De onderhandelingen betreffende de herinrichting der Katholieke Unie 4. Mededeeling van het Bureel betref fends do statuten van het Verbond. 5. De gemeentekiezingen; do kiezers lijsten. 5. Uitbreiding der bedrijvigheid van het Verbond. 7. Verschillige punten. Eenige nuttige wenken Een wet van 23 Maart 1932, die op 27 Maart van kracht wordt, verhoogt met een tiende het zegelrecht, alsmede de met het zegel gelijkgestelde taksen (overdracht en faktuiurbelasling, taks op roerende verhuringen en op he'fe ervoer, weeldetaks, taks op den huur prijs van brandkasten in banken, op de beursverrichtingen en reporten, op rekeningen van voorschotten in de banken, brieven aan toonder, op dé erzekeringskontrakten, taks' op do jacblt, belasting voor. aanplakking). De wet voorziet dat het bedrag van het recht in hoofdsom en opcentie men in voorkomend geval, afgerond wordt to>b den lioogeren deciem, Voorbeelden. I. Het formaatzegel van 2,50 fr, wordt gebracht' op 2,75 fr. som af te ronden tot den hoogeren decie\nn, dus 2,80 fr. De bestaande formaatzegelbrjieven magmen de oude waarde aanvullen door het aanbrengen van gewone fis- kale zegel. II. Kwijtschriftzegel. Heft verhoog de bedrag is 0,20 0,02 0,22 per 500 fr. te vereffenen zooals volgt a) kwijtschriften van meer, dan 30 fr. tot 100 fr. inbegrepen 0,10 0,01 0,11 af te ronden 'tot 0.20 fr. b) Kwijtschriften van meer dan 100 fr. tot 500 fr. inbegrepen: 0,20 fr.+ 0,02 0,22 fr. af te ronden tot 0,30 fr. c) Kfjtscliriften van meer dan 500 fr. tot 1,000 fr. inbegrepen 0,40 0,04 0,44 af le ronden tot 0,50 fr. enz. P,e kwijtschriflen van 30 fr. en min blijven vrij van alle taks. III. Paktuurtaks 2 per duizend Voorbeeld Eene faktuur. van 220 fr. zal volgende taksberekening geven: 220 fr. aan 2 pér duizend 0,60 fr. taks, verhooging. één Tiende 0,06 'fr, is dus saam 0,60 0,06= 0,66 fr. at te Tonden tot het hoogere (tiental of 0,70 fr. taks. IV. Taks 2 t.h. Overdrachttask, Ver voer, werkaannemingskontrakten, enz Eene faktuur van 1,252 fr. zal vol gende taksberekening geven 1.252 fr. aan 2% 25.20 fr. taks ver hooging, één tiende 2,25 fr. is dus tc saam 25,20,2,52 27,72 fr. taks af te ronden tot bet hoogere tiental of 27,80 fr. taks. V. Weeldetaks, 6 of S p.h. a) Eene rekening van 412 fr., belast met 6<fo zal volgende taksberekeniug geven 412 fr. aan 6% (berekenen op 420 fr. is 25,20 fr. taks, vorhooiginig één tiende is 2,52 fr. dus 'lie saam 25,20 2,52 27,72 fr. af te ronden tot het hoogere tiental op 27,80 fr. b) Eene rekening van 825 fr. belast met) 8% zal volgende berekening geven; 825 aan 8% (berekenen op 830 fr.)l is 66.40 fr. taks, verhooginig, één tien de is 6,04 fr. saam: 66,40 6.64 73.04 fr. af te ronden tol het hoogere tien tal of 73,10 fr. VI Forfaitaire taks, bv. 4 Eene rekening van 1252 fr. belast met 4% zal volgende taksberekening geven 1252 fr. aan 4% (berekenen op 1260 fr.) =50,40 fr. verhooging, één tiende is 5,04 fr. saam 50,40 5,04 55,44 fr. af te ronden (tot het hoogere tien tal of 55,50 fr. VII. Zege! op handeleffeten 0,50 0,05=0,55 fr. per 1,000 fr. Stel een efTekt van 8,100 fr. Het recht wordt berekend als volgt 9,000 fr, tegen 0.55 p.d. 4.95 som af te ronden op 5 fr. Hetzelfde geldt voor al de andere zegelrechten. De personen die waarden bezitten, verkocht door bet beheer of buitenge woon gezegeld tegen heb. oud bedrag moeten, alvorens er gebruik van le maken, ze aanvullend zegelen, of doen zegelen door middel van plakzegels', van bet buitengewoon zegel of van het zegelvisum. Een 'tarieftafel van allo zegelrechten en met het zegel gelijkgestelde taksen, zooals ze voortspruiten uit de verhoo ging mét .10 t.h. zal in April verschij nen. .Van onzen Genlschen medewerker. AAN GENT Oy z\jt niet meer gelijk weleer de trotsche wereldstad die koningen deed beven Gij zijt niet meer dat leeuwennest, dat wijdgeducht gemeenebest, dat tot de volkeren sprak, het hoofd fier opgeheven Niet meer de bakermat van liefde en heldemoed Niet meer de zetelplaats van weelde en overvloed Dat aelipeef da Eecloooaap Ledeganck. meer dan eon halve eeuw geleden. Ik vraag mij af wat hij thans zou gedicht hebban over u. Dank zij het onbenullig bestuur dat sedert den oorlog aan uw hoofd heeft gestaan, zijn uwe financiën, o Gent, naar de knoppen. Da formule van de «Union sacrés» het be- heeren zonder kontrool, het konkelfoezen en overeenkomen irt klein komiteit, van !eiders(?) die graag aan het schotelken zitten, is de schuld van alles. De Liberalen en Socialisten hebben prach tig profijt getrokken uit de toestanden. Zij hebben benoemingen gedaan zonder rede. Daar waar zelfs niemand noodig was, werd er een liberaal en een socialist benoemd, om die twee politieke groepen tevreden te stollen. «Al te lijdzaam schrijft een Brussslsch, Franschtalig en Katholiek blad hebben onze partijgenooten zich laten bedotten.» Heeft geen sohepene, destijds een deel van zijn bevoegdheid afgestaan zonder het mede weten van zijn partijgroep 1 In het Brusselsch blad wordt verder ge vraagd dat een speciale kommissari3 naar Gent zou gestuurd worden om orde in de za ken te brengen. 't Meet er wel slecht voorzitten, dat de roods schepene d'Asseleer met ziekverlof is gecraan, maar met solde--na zijn schan dalige geldverspillingen ten gunste van 't on zijdig onderwijs. Gelukkig nog dat de Katholieke Deputatie van Oost-Vlaandaren de stadsbestuurders heeft aangemaand hunne begrooting te doen kloppen. Om het deficiet van 12 millioen te compen- seeren vond men alras 6 millioen besparin gen... er zullen voer 't overige nieuwe lasten worden gelegd. Wie zal ze wederom op den hals krijgen Altijd en overal de middenstanders. De opcentiemen zullen van 30 op 100 wor den gebracht. De wegenistaks de gentsche grondbelas ting zal J0 t. h. beloopen van het nieuwe en verhoogde kadastraal inkomen. En 't is niet al... Zou er geen wet bestaan om mensehen die zonder tellen het geld van de goede gemeente verbrassen aan hun verantwoordelijkheids- gevol te herinneren Wij meanen dat het onze plicht is de belan gen van onze Lastenbetalers in alle omstan digheden te dienen. Wij protesteeren uit alle macht tegen de nieuwe belastingen, 't Is op den weg der besparingen dat de oplossing moet gevonden worden. H. d. T, BISDOM GENT Z. H, E, Mgrde Bisschop heeft benoemd tot Pastoorto Schelderode den E. H. O. Da Bisschop, onderpastoor te Potegem-Deinze te St Antelinckx den E. H. P. Buyserie, onder pastoor te Kemseke te Lernherge den E, H. J. B, Sergeant, bestuurder de;- Broeders van O. L. Vrouw van Lourdos te Itonse tos onder pastoor te Petogem-Deinze, den E. H. M. Le» poutro. professor aan S. Lodewijksgestioht te Lokeren, te Andria (Italië) Evenals de stad Brugge eene kost bare relikwie van het H. Bloed bezit, heeft het kleine stadje Andria (Zuid Italië) het voorrecht een H- DoOrn van de Chrlsti Kroon te bezitten. Als Goede Vrijdag op 25 Maart valt, dus op O. L. Vrouw boodschap, wordt het bloed dat aan den Doorn is ge* hecht. weer vloeiend. Het wonder hoeft zich op Goeden Vrijdag 11. voorgedaan on het zal 64 jaar duren ear men het weer zal kunnsn bewonderen. Ziehier desnangaande eenige nadere bijzonder heden die we aan de «Osservatore Ro mano», het Pauselijk blad ontleenen Van het eerste oogenblik af, dat het vclk begon te bidden, om 13,30 uur, was reeds merkbaar dat de bloedvlekkan van ^en H. Doorn een lichte verandering ondergingen. Van dof en droog als zij warsn, werden ze helder en week. Om 15 uur was het verschijnsel nog beter zichtbaar en om 16 uur was het evident voor allen, die het moohtsn controleeren. De Bisschop hield degenen, die het onge duldigst waren, ter ug, daar hij met alle be hoedzaamheid wilde te werk gaan. Ook Dr Bon beteugelde het enthousiasme, dat aldoor vurig oplaaide in de harten van hen, die het wonder hadden aanschouwd, Onorevole Ceci de burgemeester, geneesheeren, clinici en eenige prelaten bezagen den H. Doorn een laatste maal met lenzen en een speoiale elec- triache lamp en het was voldoende, dat om 16,10 uur een geneesheer instinctief zijn hoed omhoog stak, om den geloovigen mede te doelen, dat thans geenerlei twijfel meer be stond om een niotmeer te beteugelen enthou' siasme in aller harten te doen losbreken. Toen nam de Bisschop de relikwie van het altaar en hief haar omhoog boven de hoofden van het volk, om het te zegenen. Daarna liet hij haar vereeren door de twee Aartsbis schoppen. Pallea en Bartolomasi, die zich niet ?ie vervojfl onderaan Volgends kolqmj IN 'T VERBORGEN De waarlijk g?oote vrouwen dat zijn de moeders van de groots gezinnen, dia de zwa re en moeilijke last:ngaarne en blijde dragen die van den heel vroegen morgen tot den heel laten avond werken en niet moe en riet zenuwachtig schijnen te worden van kin- derrumoer. t Zijn de vrouwen die haar elgenjverlan- g-ens wegcijferen de vrouwen die enkel moeder» zijn die er afgesloofd uit zien en oud zijn voor haren tijd de vrouwen die de wereld dwaas noemt, maar die tot het uiterste staan op de plaats van de plicht en d"e gesta dig verder klimmen den moeilijken weg naar ije hemelpoort. Groet zijn de vrouwen on moedors dio dap per deze slechte tijden doorworstelendie zich zooveel ontzeggen om de eindjos aan elkaar te kunnen knoopen die met'n glim lachje al is dit ook stil en droevig, strijden tegen het dreigende spook van da armoede en niet door geklaag en gezeur den toestand voor man en kinderen verergeren. Groote vrouwen dat zijn zij, moeder of zuster, die heele nachten zwijgend en zonder klagen aan een ziekbed kunnen zitton dio geen vermoeidheid willen voelen in wier hart enkel zorg en hartelijkheid en geduld en liefde heerscht voor .den patient, al is dio ook soms erg lastig. Groote vrouwen dat zijn de meisjes die haar huwelijkskansen voorbij laten gaan. om dat zij rr.eenen dat zij haar ouden vader en haar hulpbehoevends moeder niet alleen kun nen laten. Denkt ge dat zij niet begrijpen, dat zij daarmee hun eigen leven opofferen en meent ge dat zij deze smart niet diep voelen? Groote vrouwen dat zijn de armelijke sloofjes dia 's morgens in d'aerste mis ach teraan in de kerk knielen voor wie heel den verderen dag één hardo arbeid is die schrapen om thuis zooveel mogelijk te kun nen helpen en die gekleed eraan in een japon van jaren her, die een mantel en een hoed dragen, waarvan men zioh het mode jaar niet meer herinnerenkan. Groote vrouwen dat zijn zij, die zich vrijwillig en blijde opsluiten binnen de kloos termuren, om haar verdere leven door te brengen in offer, boete, arbeid en gebed voor anderen. Groote vrouwen dat zijn zij, die met een glimlach alles verlaten en naar de verre Mis siën gaan, cm daar ten koste van haar ge zondheid en een onnoemlijk getal offers, wat licht en blijheid te brengen aan de duizenden die leven in duisternis en droefheid. Groote vrouwen dat zijn al deze onbeken de heldinnen aan wie wij een voorbeeld ne men kunnen zij die niet schitteren In deze vrereld, maar die schatten vergaren voor de eeuwigheid dia een weldaad zijn voor Bfl' deren en wier aantal, ook in dezö moeilijk» dagen, gelukkig noi groot is. Uil De Nieuwe Eeuw.» SCHOONHEIDSWEDSTRIJDEN Sommige bladen zijn weer volop bezig met het walgelijke, afkeurenswaardige gedoe des schoonheidsw^dstrijden, Niet uit minachting voor lichamelijks schoonheid keuren de Katholieken —en met hen vele andersdenkenden die wedstrijden af. Maar omdat ze al t8 zoer een -uiting zijn van heidensche geest, huldiging om wille van iets, wat met verdionsta niets te maken heef) terwijl dan anderzijds heldenmoed, simpe« le goedheid werden miskend. Een moedei) van tien kinderen wordt bespot, een hersen loos jong ding, dat zonder blikken of blozen de sohoonheidsproef doorstaat, wordt be kroond. Dat schoonheidswedstrijden ook slecht kunnen afloopen voor de min of meer onnoo- zele deelneemsters is nog onlangs in Amerika gebleken. Teleurgestelde kandidaten uiteen Europeeschen sohoonheidswodstrijd werder uitgenoodigd om den Oceaan over te steken. Ginder gouden eerlijker reohters haar de i lauwerkroon schenken die haar hier werd. geweigerd. Miss Frankrijk, miss Duitsehland, miss Rusland. miss Polen en miss Denemar* keu lieten zioh verlokken, Treurige lotgevallen «tonden de prinoessen te wachten. Tenslotte is miss Rusland _in de gevangenis terecht gekomen, daar zij haar schulden niet kon betalen. Miss Duitsehland moest door bat konsulaat naar haar land te rug worden gestuurd, Da anderen zijn, langs dancing en music-hall, heelemaal aan lager wal geraakt en van miss Polen is elk spoor verloren. Ze had haar aan een Mexicaan toe vertrouwd en men vermoedt dat ze voor reke' ning van een der beruchte Zuid-Amerikaan- sche ondernemingen» ontvoerd is. In Italië werden de schoonheidswedstrijden verboden door de tussehenkomst van den bisschop van Galveston (U.S.) en van een ka tholiek Iersoh blad, werd er geen Ierscha schoonheidsprinses naar Galveston gezonden, Dit zijn reods een paar uitslagen van de werking. Wanneer zal den invloed van de ohrlata» lijke vrouwen zoover strekken, dat do schoonheidswedstrijden en andore ziektever schijnselen bij gebrek aan belangstelling van wage de eerlijke lieden in 't niet verzinken. Als alle menschen die belang stellen de open bare zedelijkheid, het eens waren om dia dingen als iets van laag allooi te beschouwen; als alle fatsoenlijke bladen hun medewerking radiksal waigarden, zou het er gauw mei godaan zijn. uitVrouwenleven,* Sa de avondiwedsïrïjtfsaa 5n het HeyseS-Stadion Het voetbalelftal van Wacüer Weenen dat Donderdag avond te Brusset de Roode Duivels met 32 versloeg van hun bidstoel hadden verwijderd. De bis schop hief daarna het "Te Deum» aan, dat met onbesehrLjfelijken jubel werd gezongen onder uitroepen als - Love de H. Doorn 1 Leve Christus-Koning 1 De naaste omgeving van de kathedraal zag zwart van de mensehen. Om aan de gods vrucht der geloovigen te kunnen voldoen, moest men de menigte samenbrengen op het uitgestrekt Victor-Emmanuelplein, opdat zij den zogen zou kunnen ontvangen. Ruim 50,000 personen verdrongon zich op het plein, teen de Bisschop, omgaven door do Aartsbisschoppen en autoriteiten, waarbij zich nog de prefect van Bari, Cavalteri, en de federale sacrotaris van Bari gevoegd hadden, op liet balcon van het Bisschoppelijk Paleis verscheen, waar een troonhemel was opge richt. Het versehi j nen van den H, Doorn bracht een onbeschrijfelijk enthousiasme teweeg, Het volk kon niet knielen, daar het te dicht opeen gedrongen stond, maar met ontblocd hoofd en zwaaiend met hoeden en zakdoeken, riepen allen met luider stem en telkens Op nieuw brak het enthousiasme los. Mgr Bartolomasi vertolkte de gevoelens van he» geheele biddende volk. toen hij zijn preek besloot mat een hymne op Gods goed heid en het buitengewone geloof van het volk van Andria, dat waardig is, om den kostbaren Doorn van do Kroon van den grooten Koning te bewaren, Om 16 u 53 ging de menig to langzaam uit een en toen de relikwie eenige minuten later door den Bisschop wederom in de kapel was teruggebracht, was de kathedraal opnieuw tot in de uiterste hoeken met geloovigen gevuld. Tot laat in den avond kwam de menigte den H. Doorn vereeren. Op verzoek van den bisschop maakte Notaris Riccareo De Corato de nota rieele acte op, waardoor het wonder wetteliik wordt gedocumenteerd. WERKLOOSHEID EN BOUWBEDRIJF. Uit De Bouwkroniek Dank zij het volkomen sucoes dec leening van een miljard frank en dt flnanoieele ontwerpen der Regeering, is thans niet alleen het evenwicht on zer staatsbegrooting verzekerd, maar is ook 's lands finanoieele tosstanc hersteld en zal de Schatkist weer ovei de noodige geldmiddelen beschikker om de uitvoering der ontworpen war* ken van openbaar nut te kunnen bekos' tigen. Het was voor niemand een geheim meer. dat de Schatkist in verlegenheid zat omdat da jongste inkomsten in ds eerste plaats hadden moeten dienen om de tekorten der vorige begrootin-' gen te dekken. Dit verklaart ook, waar om het gemeentefonds in den laatster, tijd zoo karig was met de geldbedes- ling der gemeenten, vermits de Staa( maanden aohteruit was mat zijne beta lingen aan dit organisme. Nu deze achterstallige betalingen zullen kunnen vereffend worden, is het te hopen dal er meteen een einde zal komen aan den finanoieelen nood waarin vele on zer gemeenten sedert geruiman tijd verkearden. De uitkeering der Staatstoe^agen vcor gemeente»» en provincieworken zal ook v/eer normaal kunnen worden, zoodafe men mag verwachten, dat tal van werken, die tot heden wegens brek aan geldmiddelen verdaagd warei weer in uitvoering gulion kunnen ge< legd worden'

De Volksstem | 1932 | | pagina 1