o Autolaus op Rails HET HOEKJE VAN DE VROUW ill EEN FILM XXXVIII JAAKGAIlG NUMMER 84 Kerkstraat, 9 en '2i Aalst. Telefoon 114, - DAGBLAD - 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-D. Gendt publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Haeas, Adolf Maxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Euidirrg/Kingsway, 20 LondreB W, C. 2, Z0N0A6 (0 APRIL H. Maonrius Zonop5,13Zonaf6,31 MAANDAG II APRIL 1932 H. Leo Peus Zonop5,11 Zonaf6,3! E. K. 14 V. M. 20 oi erftlijken éénhoofdigen Regeeringsvorm De aanhangers van Hitler en de aanhangers van Hindenburg vallen opnieuw elkander aan met eene uiterste hevigheid. Genen verwijten aan Hindenburg do oppersso '"«langen van Duitschland op schandelijke wijze op ts ofleran, doordat aij ayno zwakheid inroepen tegenover do Duitschs socialisten en tegenover do overwinnende volksren van Grooten Oorlog. Do aanhangers van Hindenburg antwoorden me! Hitler te beschuldi gen van hoogverraad om raden van zijne voorbereidselen tot eenon staatsaanslag. Wie dezen Zondag ook de verkoze- ncweze.'tzij Hitier of Hindenburg,hij «al do staatsmacht enkel bcklseden, dan ten pryzo dor grootste verminde ring van zijn vertrouwen on van zijn gezag't is tiist mogeiijk weksn lang aan de hevigste aanvalleu blootge steld to zijn, zonder er langen tijd den weerslag van te ondergaan. Wat moeten da gevolgen nadeolig tijn van al dit wantrouwen tegenover ile hoogste politieke persoonlijkheid van oen ianil wantrouwen dat haast noodlottig wordt, wanneer het staatshoofd dient aangewezen door do verkiezing Welke tegenstelling mot de mo narchieën waar de troonopvolging op een manier geschiedt, die gemakke lijker, gezonder en waardiger is De Koning is dood! Leve de Koning! Gean gewoldigo kiescampagne is er noodig, noch bijtende scheldwoor den, noch onverzoenbaren laster, noch gevaar voor schandelijke be schuldigingen oa verwijten als dit van hoogverraad, Do erfgenaam van den troon neemt de Staatsmacht over, aanstonds ge niotendo van het aanzien van zijn vorstengeslacht, waarbij hij zijn eigen gezag voegt, Hij begint zijne regee ring met ontzag. Hoe is het mogelijk dat do dwepers die do verkiezingen tot alles hebben willen uitbreiden, dit onschatbaar voordeel nooit hebben opgemerkt? ild De Mieheline of do autobus op rails, is Vrijdag morgen rond 10,37 uur ta Brussol toegekomen. Zij aal altaar blijven tot Zondag avond. Maandag ta 9,30 uur, zal zij van uit de statie Brussel Noord vertrekken, teneinde eene proefrais te ondernemen naar Gent. Da Minister van verveer, M. Van Isaeker, evenals de Fransehe gezant, zullen deze reis medemaken. Dinsdag zal er eene nieuwe proefrit worden ondernomen. De «Micheline» zal te 9,30 u., de Noordstatia van Brussel vorlaten. Woensdag wordt er een derde proefrit ondernomen met Montzen-bij-Luik als bestemming. Het zegelrecht; qn de kwiitingen zul dus vanaf 27, Maart 1932 t j moe ten vastgesteld worden als volgt Voor een bedrag van 30 fr. of min der niets. van 30,01 tot. 100 1 0,20 van '100,01 tot 500 0,30 fr. van 500,01 tot. 1000 0,50 fr. van 1000,01 tot 1500 0,70 fr.: van 1500,01 tot 2600 !l. 0,90 fr.; van 2000.01 tot 2500 1,10 fr. van 2500,01 tot 3000 1,40 fr. van 3000,01 tdh 3500 1,60 fr. van 3500,01 tot :4000 1,80 fr. van 4000.01 tot 4500 2,00 fr. van 4500,01 105 5000 !5 2,20 fr.; van 5000,01 lot 5500 2,50 fr.: van 5500,01 tot 6000 2,70 fr. van 6000,01 tot 6500 2.90" fr;. van 6500,01 tot 7000 3,10 fr. van "7000,01 lot 7500 ff 3,30 fr,: van 7500,01 tot 8000 :t 3,60 fr. van 8000,01 lot 8500 ri 5)80 fr. van 8500,01 to't 9000 4,00 i'r. van 9000,01 tot. 9500 "4,20 Tr. van 9500,01 tot 10000 4,40 fr. enz. enz. Het lioogsie bedrag van het kwijt De katholieke bavolking van Liver' pool (Engeland.) dia in de laatste jaren geweldig is aangegroeid, hseffc Sir Edwiti Lutyans balast hot plan op to maken van eene grootscha cathedraal, die at n Christus-Koning zal toegewijd worden Het geldt hier het plan van een werk van buitengewonan Omvang. De oathe- draal zal de grootste der wereld zijn, die zei? vqor St Pieters van Rome niet zal moeten onderdoen, Eenige vergelijkingen Da grootste dom die een gebcuvv bekroont is deze van het graf van Sultan Mahomet Adel Shah, te Rijapur in Engelsch Indië. Daarna komt deze van de Basiliek van St Pietera te Rome. Da dom van Bija- pur heeft 50 meter doorsnede, deze van de nieuwe cathedraal van Liver pool zal niet min dan 156 m. doorsne de hebben, De oppervlakte van St Pieters te Ro me beslaat 227 069 voet-vierkant, deze van Liverpool zal ze met 6G03 voet overtreffen, en zal 225 m. lang zijn. Het kruis dat op don Dom zal op** gerioht worden, zal 150 m. boven den grond prijken, wijl dit van St Pieters sleehts 115 m. hoog is. De cathedraal van Liverpool zal !n jRenaissance-stijl gebouwd worden. Groote pilaren zullen den Dom onder steunen en aan den voet van ieder pilaar zal een altaar gebouwd worden. Er zullen in totaal 46 altaren zijn zon der deze mede te tellen van de crypte, die in de rots zal gegraven worden, waarop de cathedraal zal gebouwd wor den. De tempel zal 3 deelen bevatten, afgescheiden van malkander door bronzen grillen en marmeren trappen. Do orgel zal onzichtbaar zijn, achter het hoofdaltaar, Achter de cathedraal wordt eene pastorij, een boekenzaal en vorgade- fingslokalen voor gilden en confreriën opgericht. De bijzonderste eakristij Zal 70 meter lang zijn. De bouwwerken zullen 30 jaar duren meent men de eerste steen hoopt men in 1933 te leggen sclïrifizegelrecht, blijft 10 fr. Verbetering In de nota Verhoogde Zegelwet ten», is eene kleine, drukfout geslopen in IV, Taks 2 t.Ti. Verhooging ét'n tien de, moet' zijn 2,52 fr. en niet 2,25 fr. Verbeterd, leze men IV als volgJt IV; Taks 2 t.h. Overdrachttaks, Ver voer, werkaannemingskontrakten, enz Eene faktuur van 1,252 fr. zal vol gende iiaksberekening .geven 1.252 fr. aan 2%'25,20 fr. 'taks ver hooging, een tiende: 2,52 fr. is dus 'o saam 25,20 2,52 27,72 fr. taks, af le ronden tot het hoogere tien'tal of 27,80 fr. laks*. ZEGELRECHTEN OP Bouwmaterialen Faiencesteenen voor muurbekleeding Sedert 26 Juli 1931' is de forfaitaire taks op de meeste bouwmaterialen ten honderd. Sedert 27 Maart 1932 Werd dit meti 10 °/0 vermeerderd. Vloertegels, vloersteenen en wand- steenen, Ier uitsluiting van deze in marmer zijn ook forfait belast met 4 per honderd meer 10«fo Eenige voorbeelden A. verhandelingen door den fabri kant zelf. I. Levering zonder plaa'tsen van fai- eneësieen door den fabrikant aan a) aannemers of aan handelaars van bouwmaterialen, faktuur verplichtend voor gelijk welk bedrag en taks .4,40 ten honderd, verschuldigd. b) Aan partikulieron zonder zelf 'te plaatsen, faktuur verplichtend voor ge lijk welk bedrag en taks 4,40 ten hon derd verschuldigd. Bemerking. Eens de forfaitaire laks 'toegepast, dan zijn verdere verhande lingen zonder plaatsing der zelfde pre dultten enkel nog vatbaar, voor taks 2,20 per duizend. II. Levering met plaatsing door fa brikant. zelf. a) eigen fabrikaat leveren en zelf plaa(«sen door den fabrikant voor re kening van e-en eigenaar 2,20 ten honderd op het totale bedrag (levering en arbeid). Verplicht fakfuiur af te le veren van af 150 fr. b) Eigen fabrikaat leveren en zelf plaaisen door den fabrikant voor reke ning van een aannemer (dus de fabri kant handelt hier als onder-aannemer)) van af 150 fr. rekening met 2,20 fr. per duizend» B. Verhandelingen door tusschen- handeiaar, niet voortbrengers. 1) Levering aan een ander, handelaar of aan een aannemer zonder plaatsing. Daar de faiencesteenen aan de bron be last zijn met 4,40 ten honderd zijn vol gende verhandelingen enkel va.tbaas, voor den taks 2,20 per duizend. Dus bier taks 2,20 per duizend, verplicht* faktuur af te leveren van zoohaast het bedrag "150 fr. overschrijdt. 2) Levering aan een partikulier zon der plaatsen. Isieib verplicht rekening af te leveren Oen ware de som do 150 fr. overtreft en de klant meer dan eene maand wacht le beftalen. Geeft men rekening dan taks 2,20 per duizend. 3) Levering" en plaatsing voor "reke ning van een partikulier. Altijd taks 2.20 por honderd, ver plicht, faktuur af to leveren van zoo haast hot bedrag de 150 overtreft. 4) Levering en plaatsing voor reke ning van een aannemer. Hier handelt men als onder-aannemer. Taks 2,20 per duizend, verplicht rekening af te leveren van zoohaast het bedrag de 15 0, fr. overtreft. KULTUUR EN DE VROUW Ook als echtgenoot® moet de vrouw buiten 't banaal, alledaagsche treden, zich wat hoo» gee op het algemeen menscheüjk plan ver heffen. Of, kom, zou dit wel werkelijk hoe ven Waarom Mijnheer heeft zoo'n gezellig "home", zulk 'n lie? vriendelijk vrouwtje. Komt hij 's avonds thuis, dan vlamt een lekker vuurtje In zijn werkkamer en geen stofje ontheiligt zijn roerlooza bookenrij. 's middags worden ham de fijnste spijzen opgediend, en na 't avondmaal geeft 'n vroo- lijke stem hem 'n breedvoerig relaas van de duizend on éèn gewichtige gebeurtenisjes van don dageiijkschen day-, Inderdaad, een ver kwikkende ontspanning moet hot zijn, na dr ukkonden geestesarbeid, te luisteren: hoe de Innovation zoo'n prettige nieuwigheden uitstalt hoe Mevrouwtjes niouwe japon toe komende week klaar komt on zoo heerlijk Is: verbeeld je. met f jna incrustatie en een leuke overvloed van luchtige «gazen of z'n malle verkoudheid nu wat beter is en of hij het iruk had Verder, hos ze morgen op koffie- bszoek bij hare vriendin gaat, hoe baby van daag braaf was en wat huilde om de pijn van 't nieuwe tandje hoe... héélemaal uitgerust en om zich 'n behaaglijk atmosfeer van ge zellige huiselijkheid, met lichten tred en nog verteerderd climlachje om 't frissche beeld van zijn jongens rozenslaap maar in zich 'n vaag en onbewust gevoelvan beklemde leekheid, zcekt Mijnheer straks z'n studeer kamer op. Bepaalt de rol van de vrouw zich enkol tot prettig praten met haar man, tot 'n keurig ordenen van z'n dassen, tot 't soheppen van eon warm-gemoedalljke sfeer Moet de vrouw haar man niet in de eerste plaats een echte gezellin, 'n vriendin wezen, di9 hem ock soms op verstandelijk terrein volgen kan Meon je niet dat de man zich, spijts den rijkdom en het geluk van het huiselijk leven, soms zoo armzalig eenzaam voelen moet Zeker, zijn wetenschap moet da vrouw niet bezitten, de zware boekdeelen die hij door werkt, niet ontleden, Z9 hoeft niet 'n spits vondige disoussia over Kants wijsgeerig etelsel of Einsteina relativiteitstheorie met hem aan te vatten. Ooh neen, dit Is niet Kuituur, kuituur reikt verder, heeft 'n meer algemeens kijkop men- schen en zaken, zonder daarom noodzakelijk in speoialis&tie (want deze kan 'n kultureele ontaarding worden.) uitteloopon. Kuituur is de lichtpoort tct opene, vrije pleinen, de stijgende zegakoepel boven zonne landen, waar de horizonten uitdeinen in klaarte en de hemel in ongekende diepten blauwt. Hier iaat kuituur don geest spele meien, in dit land van windomwaaiende top* pen en bloemendoorblonken vlakten. Kuituur zet alle menschelijke vermogen wijd open voor Sohoonheid, laat se bij geu ten de ziel binnenstroomen en overweldigen. Kuituur doorkneedt den mensch met levend Moht en trillende ruimte, brengt het ver stand wijder draagkracht bij en vindt langs den peilendon geest don weg tot hst levens* warme hart. Kuituur !s de volle, heerlijke uitbating vatf alle mogelijkheden, het rasfijn scherpen van ontvankelijkheid tot schouwend begrijpen en begrijpend schouwen. Kuituur schept in den mensch die evenwichtige harmonie tusschanj verstand en gevoel, die bindends eenheid midden versnipperde verscheidenheid. Kor.- zichtige bekrompenheid en klein burgorlijk® banaliteit slingert Kuituur ver wog en ru.it de grenzen cpan tot hooge, breede banen. Kuituur door 't harmonisch uitbouwen van de edelste wezonsgrenden voert den -mensch nader bij wat hij, ook naar t inzicht van den Schepper, zij n moet, laat hem zn schoonste waardigheid bereiken, boetseer! hem tot 'n evenmatig geheel. Ondor haaï fijnvoelonden vingerdruk, wordt de mensch eerst «Mensch» banadert hij het Ideaal van den volmenachelijken mensch. De vrouw, wil ze in zich haar schoono vrouwelijkheid aan vullen, haar rijke m-oedorlijkheid vollsdigen, moet haar leven stallen in 't Licht van de ware Kn'tuur. «Uit Onze Jou jdr KOOPT BIJ MI DDE N STA N DERS Wij zijn niet bang en.,, we levon nog, zijn twoa leuzen, die wel eens juist door vrees eu juist door de omstandigheid, dat men le veoi heeft om te sterven, maar te weinig om te le ven. wordt ingegeven. Alleen door te willen, worden we «kerels", en hebben we goon vreas, door te willen lovon. leven ws. En dan mag hef waar zijn dat alle factoren aanwezig zijn, om da balans ten gunste van don middenstand t< doon omslaan, in z^jn strijd tegen het groot warenhuis, dan nog zal het tijdstip waarop dezo doorslag daar is, voor ons van beteokenu zijn, hoe eerder niet hoe liever maar hort boter. Daarvoor ia 'allereerst noodig de suggest^ weg te nomen, die uitgaat van de imposant^ gebouwen, door over te nemen de in- en ver' koopmethoden, door dezelfde reclaamraiddell toe te passen die da grootwarenhuizen, def indruk doen vestigen, dat zij waarlijk goedkoo< per zijn. Wat zouden dezo acties echtor baten indien de middenstand zelve niet alleroerst ha» voorbeeld gaf, door niet te koopen bij he( grootwarenhuis, Elke actie teu spijc zou ha' publiek de raeening kunnen blijven zijn toege daan, het grootbedrijf moet toch gcedkoopoi zyu, want wij zien zoo dikwijls,,,, de midden standers er zelf koopen, GEDACHTEN. 1, Wees niet hoogmoodig als het u In (1 zaken goed gaat. Er komt wol een tijd dot dv zelfdo zaken u veel last geven. 2. Enthousiasme en blijmoedigheid zijn twee groote deugden bij het zakendoen. 3. Wanneer 2 dames een etuic toilet komef koopen, dan moet u niet alleen letten op dl dame dlo koopt, doch ook op de andere dif dikwijls do raadgeefster is. 4, Maak niet to veel plannen fneenf. Beatm deer elk ontwerp afzonderlijk, praktisch ei goed en voer dit uit. 6, Wanneer ge enkel doet wat ge doen mooi zult gij het niet vor brengen. 6. «Zeggende woorden» zijn niet voldoend^ in den haudel. u moet kunnen bewijzen. in den beheerraad der Nationale Maatschappij van belgische Spoorwegen De Beheerraad van do National# Maatschap pij der Belgische Spoorwogoa vergaderde op 8 April. Do Balans en de Rekening Winst on Varlies over het boekjaar 1931,welke aan de Algemeone vergadering van 27 Mei dienen voorgelegd, worden vastgesteld. Hot boekjaar sluit met een licht verlies. Er kan geon uitbetaling van dividend voor do preferpnte aandeden vorwacht worden. Ds Raad heoft zijn goedkeuring gehecht aan de sluiting mei een Belgische firma, van oen publiciteitscontract dat al de stations en inrich tingen van het net omvat. Dit contract treedt op 1 Mei aanstaande in werking. Vrrschillende voorstellen von het Bestuur voor verbeterde en drukkere exploitatie van bijbanen werdoa onderzocht. Er zal een aanmorkeiijke uitbreiding worden gegeven aan hut gebruik op die banen van motorwagens of, tot dezo laatste geleverd zijn, van lichte treinen die meer ritten afleggen. De op de baan Vervifs-Spa bekomen uitsla gen zijn zeer bovredigend. De kwestie dar tarieven word besprokenHet is evenwel onmogelijk gebleken oen algemeene verlaging dor tariovon te overwegen, zonder de Maatschappij later aan misrekeningen bloot te stellen, De drie eersto maanden van 1932 sluiten met oen belangrijk tekorten er kan op hoegenaamd geen verbetering van het verkeer binnen kor ten tijd ivorden gehoopt. .Van onzen. Genlschcn medewerker.; POËZIE Deze film is een letter diefte. Doch Marntx Gysen zal het ons wel vergeven, dat wij zijn pittige kroniek aan Da Standaard ontlee- nen, Ziehier dan wat M. G., leuk-bcosaardig neerpent over den diohtbundel u Najaarskleu ren van Victor Speeckaert. De bedoelingen en het karakter van den dichter dar Najaarskleuren vind ik uitste kend gekenschetst in zijn eigen woorden die als volgt luiden Ach liefjeteil niet bange zijn Mijn harte mint geklater Maar 't is zoo helder en zoo rein A Is 't kabbelend toater. Nu is er tussehen den heer Speeckaert der «aloude Gentsehe hoofdkamsr De Fonteyne en mijzelf dit verschil, dat Ik het geklater niet min. ik houd van klank, klank dio een zin en een bedoeling heeft, die iets oproept. Mr Speeckaert houdt van. neen mint het geklater, het ijl gerucht, den klank om don klank. Hij bewijst het ook zijn versjes zijn zoetsappige melodieuss, klaterende rijmpjes, burgerlijk argeloos en rein. hetgeen met de tweede bewering in den gsciteerden tekst vervat, overeenstemt. Moen echter niet dat deze dichtkunst in haar melodie zonder wijsgeerige en moraliseerende diepte zou zijn. Da Ecole- siasticus weet ten slotte niet veel meer te zeggen dan Mr Speeckaert In volgend vers O bouw niet aio schoonheid O een ij del bestaan xoant rozen verwelken en Lenten vergaan Als het waar is dat de hoogste schoonheid haar besehouwer sprakeloos laat, dan wonen wij hier zoo'n phenomeen bij. Want probeer het maar eens op dit stuk iets meer te zag gen dan deze weemoedige en krachtige waar heden. Wat betreft de beeldspraak is het met die aloude Fonteyners ook h9sl aardig gesteld. De dichter neemt afscheid van een "liefelijk kind» fja» dichters zijn tccli maar bedorven kinderen om van -liefelijke kinderen" zoo maar afscheid te nemen) dat ook wel eens «roosje der dalen* genoemd wordt. «Ik heb slechts mijn harte En ijdel getraan Tot staf van den zwerver Om henen te gaan Een zwerver moet een staf hebben, dat staat va3t. Iconografisch en wereldliteratuur- historisch lijdt het geen twijfel dat e9n zwer ver een staf moet hebben. Ér moet ook voor I gezorgd worden dat die staf een staf is. Wie ^niet juist weet wat een staf is, leze het korte meesterstukje van Paul Claudel La Ganne. «Elle est cette presence, cette constance dans ma main, oette chose bien adaptée au poing cette amplification de ma force, J9 paux taper aveo». Stel u nu voor dat de dichter van da Najaarskleuren op zijn baan een razenden hond ontmoet. Hij zal zich verdedigen mst zijn staf. Wat is zijn staf? Hij bestaat uitzijn "hart en uit ijdel getraan». Er is dus, naar mijn oordeel, veel kans dat de zwerver een stuk kuit erbij zal verliezen. Hier hoor ik een bezadigd en gevoelig lezer mij onderbreken. Ge hobt gelijk, Speeckaert moest zwijgen maar het is daarom niet noo dig hem zoo publiek te vermoorden Dit ont ken ik. Het is mij onbekend welke eisehen de Fonteyne aan haar leden stelt, of er oen joatisch examen wordt afgenomen, of Prins -eopold de benoemingen controlieert, of er een Meistersüngar-kamp plaats heeft. enz. Maar ik zou het als een nationale ramp aan zien Indien de oude rederijkerij terug aan het woord moest komen, indien wjj in alle steden en dorpea weer een groep rijmelende burgers gingen aanmoedigen, dia de dichtkunst ba- oefenen zooals ze bak spelen of wiezen. Uit de oude rederijkerij is stellig wat goeds voort gekomen, en zelfs meer dan men Gewoonlijk bekennen wil. De referijnen-literatuur bevat een aantal gediohten die vrosg of laat tot on» beste literair bezit zullen gerekend worden, maar dia tijd is voorbij en wij mogen Ons enorm gelukkig achten want de Rederijkerij gaf vorm aan een der zwakste zijden van ons volkskarakter onze neiging tot het phrasee* ren, onze romantiek. De praalzucht van onza toegepaste kunst was ook op onza literairs uitingen overgeslagen: parvenuïsme van het woord. Als het woord maar ronkt en schittert, laten wij de idee gaarne onaangeroerd wij zijn geen denkers. Het moet verhinderd worden dat het groeiend roaliamo in Vlaanderen zich lato versoüalkeu door de uiterlijkheden van een kunstuiting wien het aan alle daïmonische bozieling. aan alle verplichting van binnen uit ontbreekt. De rederijkerij is een burgerlijk misbaksel want poëzie on burgosdom zijn essentieel antipoden, Plato dreef de dichtors uit zijn ideaal-staat. Het kan dan ook geen verwondering wekken indien de dichters den burger toegang weige ren tot hun mansarde. -Elckpoigt om 't sijne»« BISDOM GENT Z. H. E. Mgr de Bisschop heeft benoemd tof Professor a»o het Klein Seminarie te Sint Nb klaas, den E. FT. J. Bressers aan het Bisschop pelijk College to Eecloo, den E. H. L. Do Vyl* der aan hot Bisschoppelijk College te Aude» naarde den E. H. A. Sabottot Bewaker aan hot 8t Lievensgesticht te Gent den K. II. H, Bruwiere aan het Bisschoppelijk College ts Doodermondo den E. H. J. Collage aan de Bisschoppelijke Normaalschool te St Niklaas den E. H. L. Do Braekeleer aan St Maarteus* gesticht te Aalst den E. H. A. De VreeBe aan St Henricusgesticht te Deinze den E. H. R« Haonebalcke aan St Aloisiusgesticlit te Nino- ve don E. H. W. Rooms, allen priesters in hal 1 Seminarie.

De Volksstem | 1932 | | pagina 1