28 Eet ïïij Kati Donderdag; April 1952 De Alkoolkwestie Spelling van de Vlaamsche Plaatsnamen Ma de Duitsche Verkiezingen HET NETELIGE HER- STELVRAAGSTUK Da Werkloosheid in Engeland De Begrooting van Post, Telegraaf en Telefoon HET INDEX-NUMMER KAMER De Wisselkoersen De Prinsen van Piemoni ie Palermo XXXVIII JAAKUAiliQ NUMMER 99 Karkstrant, 9 «n 21 Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffol-De Gendt Publiciteit buiten het, Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Hlaxlaan 13, te Brussel Rue de Richelieu. Parijs Bank Bulding/KIngsway, 20 Londres W. C. 2. £7 H. Paulua Zonop4,38Zonaf 6,59 N. M. 5 E. K. 13 msssam ass Het katholiek onderwijs zoowel eu als de christelijke opvoeding moetan in voege blijven, anders zou men eene diepe bres maken en bloedige kanke» rende wonden slaan in het christen familieleven en in 't persoonlijk wel zijn onzer kindaren, die later groote menschéa worden en op hunne beurt hot katholiek geloof moeten* belijden naleven en verspreiden. Nu da geu zen van allen akabiet zijn er op uit om 't katholiek onderwijs te onder» mijnen, to doen in de lucht springen en te vernietigen. Duivelsche plan nen door de framassons en andor» he'lsche plantrekkors gesmeed en ge reed gebracht, zouden wel willen on ze katholieke scholen ten onder brem gen en ze leeg doen loopen, of ten minste hunne bevolking doen verhui zen. Daarom beginnen ze stillekens aan in congressen, in slochto gazet ten te strijden, te schrijven en te wrijven tegen al dia uitmuntende In stellingen van ons katholiek hooger lager en middelbaar onderwijs. Ze rekenen misschien zonder don waard en ze denken dat de katholieken goed» zakken zijn, Halte.la, blauwe of roo- de of bloedige broeders,.. Zoo zal 't niet-gaan, 1879 moet ge u herin neren en die datum is nog niet verge ten Onze vrijheid zult ge ons niet ont stelen on nog veel minder zult ge ontvreemden de schoone ziel onzer kinderen Spant maar strikken, graaft maar grachten, draait maar ror.d den pot, zet maar maskers op, trekt maar uw zeemvellen hand schoentjes aan, buigt diep en hor» baaldelijk... hangt maar de vossen en de valschaarde uit, ziet maar zuur en zoet, 't zal niet passen om ons te bo» driegen, om ons to misleiden, te ontmoedigen of te vernijpen, om ons te kandaleeren of te snoeien, om ons zoetekes weg to ontwapenen, en ons als goede lieden iu den nek te scbup- pen en ons met onze eigene koorden aan den balk te hargen. Hoeren van het valsche leerstelsel we woten waar ge naartoe wilt.Komt aan do christelijke opvoeding of aan 't katholiek onderwijs nietRaakt dat niet aan. Anders springen de leauwen los, niet om te dansen maar om den goe den kamp te strijdon en de overwin ning te behalen. Nu we zijn voor den vrede eerst en vooral, en voor de vrijheid insge lijks. Laat ons als broeders over eenstemmen en hand in hand werkon tot.welzijn van onze kinderen mot ze te vrijwaren van alle valsche, verder felijke en ongodsdienstige leeringen. Van scholen zondor God en dus ook zonder Meester, verlos ons Heer! Do schoone ziel vau 't kind zullen ze nooit veroveren MARC. Heden Donderdag zal de Kamer, ge daan maken met. de bespreking van de plkoolwet en zal beslissen of het huidig regiem zal behouden blijven, of vrijei Of scherper zal gemaakt worden. Men heeft gezien dat de minister raad van Maandag avond ook het vraag stuik onderzocht heeft, en dat er, na deze vergaderinjg', geruchten Hepen als zouden 'de herbergiers voortaan ge machtigd worden likeuren 'te bezitten in andere kamers hunner woning dan do herbergzaal. Tusschen de katholieke en liberale groepen "werden daarover drukke onder handel ingen gevoerd en van weerskan ten werden nog groepsvergaderingen gehouden. Vergadering der rechterzijde De Rechterzijde heeft IDinsdag namid dag vergadering gehouden om liet al- koolvraagsluE te onderzoeken. Er waren talrijke leden opgekomen èn de sluizen der welsprekendheid werden wagenwijd open gezet, daar de vergadering duurde van 2 uur tot bij 5 uur. DTe meeningen waren zeer uiteenloo pend. Aan de eene zijde wenschte men de verscherping van de wet; aan de an dere zijde verdedigde men den terug keer tot de vrijheid. Ten slotte werd er nagenoeg eene overeenkomst getroffen op liet s'felsel der gekontroleerde vrijheid. Dit stelsel zou hierin bestaan: de her bergier mag alkooi sehenken (dus "ook in huis Hebben) mits scherp toezicht .1, op de hoedanigheid van den alkool; 2. op de herkomst (s'tokerijen) j 3. kon- l-rool door den üiscus, bij middel van bandeletten. Deze konlrool wordt gevraagd om te beletten dat er alkool uit geheime Sto kerijen zou verkocht worden. Het stelsel der, gekontroleerde vrij heid werd ter slemimng gelegd en aan genomen met 20 Stemmen teged 9.. Verscheidene redenaars verklaarden dal zij dit stelsel aanvaarden omdat de statistieken uitwijzen dat de geheime drankhuizen in ons land op schrikba rende wijze aangroeien. iP,e terugkeer lot de igekontroleerde vrijheid zou ook deze beperking behel zen: dat het schenken van den alkool maar op zekere uren zou, Toegelaten worden. En in geval de Kamer dit stelsel def gekontroleerde vrijheid verwerpt, dan zal de vraag gesteld worden Mag de herbergier voor eigen gebruik alkool in Huis houden (in een andc plaats dan in de herbergzaal) Daarover werd eene drukke bespre king gevoerd. Verscheidene leden' deden opmerken: weigert men den Herbergier vrijelijk alkool te laten schenken, eri laat men hem toe voor eigen gebruik al kool in huis te houden, dan blijft de deur tot. misbruiken open, dan zal de herbergier toch alkool schenken. Immers, laat men hem toe alkooi in zijne keuken 'te houden, dan heeft de fiscus niet meer, het recht daar huis zoeking te doen. Bijgevolg kan daar vrijelijk alkool geschonken worden, zonder dat de fiscus dit kan beletten Verbiedt men den herbergier vrije lijk alkool te schenken dan moet men hem ooE verbieden alkool in zijne keu ken te hebben. 'Dit punt. werd ter stemming gelegd en verworpen met 16 stommen tegen 15, De Politieke toestand Naar uit Munchen wordt gemeld, houdt Bet persagentschap der natio- naaï-soeialistisehe partij zich in een mededeeling met de Landdagverkiezin gen bezig. Oninbare schulden In een hoofdartikel van de New-York Herald Tribune», waarin een bespre king wordt gegeven van Llyod George s boek óver het herstclvraagstuk, wordt I vastgesteld dat de Amcrikaansche re- Het agentschap verklaart, dat de na-, sadert cèn tiental jaren tever- lionaal-socialislcn overeenkomstig den van. do geallieerden de on- nnnirl -711 n tr.f D HTI 1 v wil van het volk bereid zijn tot aan vaarding der rcgeoringstaa'k, overal waar de Huidige regeeringen in de minderheid zijn geraakt. Speciaal geldt deze bereidheid voor Pruisen, mei. be trekking tot wolk land do partij van oordeel is, dat het feitelijk vanzelf spreekt, da't het huidige kabinet Braun voor een door de nationaal-socialislen geleide regeering plaats maakt. De nationaal-socialisten zullen niet accoord gaan met. de onlangs in het re inbare vorderingen binnen 'te krijgen, terwijl de geallieerden op hun beurt de schulden van Duitschland willeri innen. Het resultaat is. geweest, dat ie"t slechts een economische chaos is ingeireden, doch tevens dat di't proces aan zijn ein de is gekomen. Thans is men algemeen van meening, dat Duitschland in Juli de herstelbeta lingen niet kan hervatten. Met het oog op den algemeenen toestand is het even eens zeker, dat een verstandige rege gïemen't/ van orde voor den Pruisischen bijv00rbeeld een moratorium voor Landdag aangebrachte wijziging. L komcnde jaar met de verplichting Op grond van deze wijziging kan' voortaan de voorzitter van den sischen Landdag nog slechts met. de Idat de uitgestelde betalingen zoo spoe dig mogelijk zullen worden ingehaald, volstrekte meerderheid der Landdag afgevaardigden gekozen worden, ter wijl 'tot dusver een betrekkelijke meer derheid voldoende was. Wij zijn, aldus eindiigt de mededee ling bereid, een smetteloos staatsbe stel in een smetteloos Pruisen te ves tigen en wij zullen niemand van ons afstooten, die zich bereid verklaart met ons samen te werken. Betoog van Hitler's Raad De «Voelkisclie Beobachler», het or gaan der nationaal socialistische par tij, ziet. als belangrijk punt in den uit slag Het stemmenverlies der. sociaal democraten, die volgens het bfad de zwaarste* nederlaag in hun geschiedenis hebben geleden. De beslissing lig't thans bij de Cen trum. Het kan de vorming van een re- geerinjg, welke ook de nat.-socialisten omvat, verhinderen, maar daar tegen over staat, dat de opposi'bie tegen liet zwart roode blok zoo sterk is, "dat zij ook alle maatregelen van dat blok kan beletten1. In een proclamatie van Hitier meer in het belang is van Amerika en de andere betrokkenen, dan de bank roet-verklaring van Diuitschland, welke anders de eenige ui'tweg blijft., Rekening houdende met den Ameri- kaanschen belastingbetaler, oisclit bet blad een definitieve regeling van alle Europeesche vraagstukken te Gehève en liet hoopt, dat na de Fransche ver kiezingen een dergelijke regeling be reikt zal kunnen worden. Protestbetooging Ruim 5000 werkloozen hebben te Manchester en te Salford optochten ge houden om le protestteeren legen de maatregelen van Manchester en Salford een vertoogschrift, uitleggend dat de getroffen maatregelen 70,000 werkloo zen in de ellende zullen dompelen en onrechtstreeks ongeveer 300,000 man nen, vrouwen en kinderen. en Het inrichten van nationale werken te vragen. Tijdens eene monster-meeting, welke be~[na de betooging gehouden werd, werden tuigt hij zijn pa.rtijgenootcn clank voor,{^grammen gezonden aan M. Baldwin, hun onvermoeiden arbeid. Onze taak aan sjr Hilton Young, en aan M. Lans- is thans, zoo besluit hij, geen uur le buig, leider der oppositie van de werk- rusten, maar den strijd voor de bevïij-'Heden partij, om de onmiddellijke hi ding van Duitschland onmiddellijk' te trekking van de beperkingsmaatregelen hervatten en voort 'te zetten.» Anderzijds wordt- (gemeld, dat de na tionaal socialisten zinnens zijn de ont binding van den Rijksdag 'le eisclien. Zoon van den ex-keizer in den Landdag Onder de nationaal socialistische lei ders, die in den JPruisischen Landdag zullen zetelen, dient vermeld prins Au gust Wilhelm van Pruisen, vierde zoon van den ex-keizer. Be Italiaansche fascisten jubelen Gansch de fascistische pers heeft met voldoening kennis genomen van do overwinning der Hi.tlerianen in Pruiisischen Landdag. -Die Een raadsel»., en prachtige prijzeix voor de oplossers Kent ge een tijdschrift dat bevattelijke en toch grondige artikels wijdt aan aardrijkskunde, dior- en planten kunde, esperantisme. folklore, fotografie, geschiodenie. jeugdherborgwozen, kunst, monumentenzorg, rechtskunde,.scheepvaart, scoutlsm», sterrenkunde, toerisme, ver-, keerswezen, enz. enz. dat in iedere handen mag komen en voor leder wat aangenaams en leerrijks bevat dat in de jongste drie maanden bizonder boeiende bijdragen publiceerde over Amster- d m, hiivou'ypan te Antwerpen, literaire wijnkelders in Duitschland, Gei ève.H- lgo- land, Japan, een volkstype op Java, een zee tocht naar Lissabon, hot Ruhrgebiod. eou reis naar Spltsbargeu artikels gaf van me dewerkers ln Dui-sohland, Nederland, Noor wegen, Oost Iudle weinig bekende Vlaam- 8che dorpjes leerde waardeeren als Ettelgem,^ Everbeek, Ossol (Brussegem)merkwaardig ge Pol de Mont-en Lodo Baekelmans-num* meragafjdat zeer bevoegde medewerkers heeft als Professor Mr F. Collin, Victor D# Meyere, Dr Juliane Gabriets. Dr J. Geyskena Prof. Ir. C. Lsurs, Dr G. Moir, Dr G. Soha- meibout. Dr C, Sobry, Dr Paula Sterckens- Cieters, J. Van Llmbergen, Dr R. Van Roos- brocck dat op dit oogenblik de volledigste studie geeft welke ooit over de Vlaamsche volks- kleederdrachten verscheen dat «en esperontokursus b«vat en koste loos de oefeningen verbetert waarin «en hoogIe9raar»advokaat koste loos rechtskundige raad verstrekt waarvan ha&st alle bijdragen overvloedig zijn geïllustreerd met foto's eu teekeningen waarin talrijke boekeu uit binnen- en bui tenland grondig worden besproken door een uitgebreiden slaf recensenten dat om de halve maand verschijnt op 53 bladzijden en U aldus op het einde van liet jaar eon lijvig boek bezorgt van 1250 blade zijdon dat slechts 13 fr. (ge leest goed j dertien fr.) per jaargang kost... Hebt ge don naam van het tijdschrift ge raden, geef hem dan op aan den Vlaamschen Toeristenbond, Paardenmarkt, 70, Antwer pen, stort 13 fr. op postrekening 936,27 (verg«et niet te vermelden op het stortings- bulletijn abonnement op «Toerisme»), en... ge ontvangt nog allo nummers vau 1932 VAN HEDEN AF groote keus van kerkboeken, paternosters, beeldokens, geschenken voor de 1ste en Plechtige Communie, In den boekhandel J. Vart Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 21, Aalsl Het verslag gedaan in naam van de senatoriale kommissie van post, tele graaf en 'telefoon, door M. de Spot, is aan de leden lor hand gesteld. Verscheidene leden der. kommissie denhebben doen opmerken, dat men de ver- mindering van de posdis'tribulie niet Tribuna»' denkt, dat Hitler thans kan aannemen, want wat zou er. van de het Dui'lsche volk op de kan terughelpen. goede baan Handhaving van de huidige schrijfwijze De regeering heeft eindelijk een be sluit genomen inzake de schrijfwijze van de Vlaamsche plaatsnamen. Dit be sluit is:" handhaving van het statu quo. Er wordt dus dit jaar nog niet inge gaan op Het voorstel om de vereenvou digde schrijfwijze, voorgestaan door do kommissie voor Toponymie, algemeen ,en verplicht te maken voor; alle open bare diensten.. Eerstdaags mag men zich dan ver-: wachten aan de afkondiging van de Uitslagen van do volkstelling in liét Staatsblad. Immer? die afkondiging werd verdaagd omdat men wenschte ton am en rekening te houden. Nieuwe gevoelige daling 10 punten voor het Rijk Het ministerie van Nijverheid en Ar beid deelt de index-getallen mede, vast gesteld op 15 April J schrijfwijze vermeld zijn; die namen zullen tusschen haakjes gevolgd zijn van hun vcreenyoudise schrijfwijze. ~|het land 91 'tegen, 92,3 de vorige maand. Deze zijn April Maart Rijt .715 725 Antwerpen cn omgeving ,745- .760 Brussel en omgeving 7 49. 760 Gent en omgeving 68 6 695 Luik en omgeving 687. 695 Per Provincie i2 Antwerpen •726 738 Brabant 718 728 West-Vlaanderen' .715 724 Oost-Vlaanderen '696 709 Henegouw 727. 737, Luik 692 701 Limburg 718 726 Luxemburg 726 738 Namen .714 722 Het stabilisatie index- getal is voor Zitting van Dinsdag 26 April DRIE INTERPELLATIES De zitting wordt geopend ten 2 ure door M. PONCELET voorzitter;.. Interpellatie van M.M. Balthazar en Nichels tot den heer minister van nij verheid, arbeid' en sociale voorzorg en tot den lieer minister van binnenland- sclie zalken en volksgezondheid «over. de staking uitgebroken in de «Allumet- lenfabr.iek de Onafhankelijke Nationa le» te Ohkerzele bij Geeraardsbergen en over het daarmede verband houdend optreden van de «gendarmen»". M. CARTON, minister van Hinnen- laiïdsche zaken, antwoordt dat de werk- willigen door de gendarmen moesten beschermd worden. De werkwilligen werden Herhaaldelijk bedreigd. Men heeft- zelfs ruiten ingegooid. Het is de taak der openbare macht eenieder te beschermen. Interpellatie van M. Fjeliattré 'tot den 'briefdragers geworden, die dan 'te veel zouden zijn. In talrijke gemeenten breng^de twee de distributie niet op en de minister is van oordeel ze 'tijdelijk af le schaffen zoolang de economische toestand niet verbetert. In het verslag komt eene bemerking voor, van de kommissie, nopens het frankeeren van de postkaart, gebracht op 50 centiemen, wat tienmaal de prijs is van voor den oorlog, alswanncer de frankeering der brieven slechts 70 cen tiemen kost, het zij 7 maal den prij van vóór den oorlog^ M. HEYMAN, minister van arbeid en nijverheid, heeft een onderzoek doen instellen en zegt dat- geen enkele pro i'essor een klacht heeft ingediend. In'dien er misbruiken zijn, da't men ze bekend make Het geld van den Staat moet zorgvuldig beheerd worden. Ver. 'der zegt de minister dal hij nog een on derzoek zal instellen, iDrde interpellatie f Interpellatie van M. Winandy tot den Daling van het pond Het feit van den dag is de daling vaii het pond sterling, dat maar .130,375 meer haalt. De andere deviezen blijven nagenoeg ongewijzigd. De dollar noteert 35,66%; en de kabeldollar 35,675; de Fransche frank 110,575; de gulden 14,45 en do Zwitsersche frank 6,93%. De Duitsche mark is vaster en no teert 8,467, zoowel als de peseta di<j 2,78 noteert. De lira blijft ongewij* zigd tegen den koers van 183,5-. D.e Zweedsche kroon en de Noorsché kroon zijn vast en gelden 6,5 f >4 eq 658%. (Die Deensche kroon is zwTakkei3 en noteert 7,16 De Tjechoslovaksehe kroon wordl verhandeld tegen 1-5,375 en de Kana- deesche dollar 'tegen 3.1,95. De zloty i^ zwakker legen 4,005, vertrouwen aan een ander die Duitscher heer minister van nijverheid, arbeid en {is gebleven en broeder is Van, een socia- sociale vooriorg «over de misbruiken listischen schepen» Feestelijkheden De prins én de prinses van PierhonJ hebben Maandag le Palermo de inhul diging bijgewoond der paviljoenen van verscheidene liefdadige instellingen. Na de villa der Favorita bezocht te Rebben, begaven zij zich naar den hippodroom. In dc villa Galidora on'tvingen de prinsen vervolgens de hulde der jeugd- heer minister van binnenlandchc zaken jinrichtingen van de Fascistische partij, en volksgezondheid «betreffende den] Prins Umberto en prinses Mafio-Josd maatregel, genomen door het gemeen-'woonden vervolgens een «garden par- 'tebcstuur le Malmédy cn waarbij aan tij» bij, door de mualaipaliteit inge--. oen inwoner van dezo gemeente, zijn:richt in ie villa Guilia. Vandaar bcga- functie wordt ontnomen om ze toe te ven zij zich naar den mili'tairen kring, waar eene ontvangst plaats had te hun ner eer. .begaan door het bestuur, van de St-Lu- kassclïool van Bergen»^ Zie vervolg onderaan volgende Rolopl» De minister, die afwezig ïs zal later antwoorden. De zifting word geheven tc 5u. 10^ Eindelijk werd Hun een diner aange-», boden door" prinses Gangi. Ter gelegenheid van dit hoog bezoek was de sf-ïd Ealernio fees.tel.ijli .verlicht

De Volksstem | 1932 | | pagina 1