Met schraal WatVerlies Van zeep! Hel Kasteel iet Verfloemenis om het schraal Water te Verzachte al om de wasch mte t Indien gij wist hoeveel zeep er in één jaar verloren gaat door het Jj|jr gebruik van schraal water, zoudt gij verstomd staan. Vooraleer het sop voor uwe wasch te bereiden, eenige handvoSlen Hemco- wa&ch- bleek soda - bijvoegen dit zal U het wasschen gemakkelijk en aangenaam maken. om het water zacht te maken Het sinds 50 jaar alom geprezen product. 3 JUNI. - H. LUCILLIANUS EN ^GEZELLEN, Martelaars. Lucillia* nui was eerst een afgodspriester. Be keerd zijnde werd hij met vier kinde- rea vastgegrepen en na verschillijs 'martelingen doorstaan te hebben, wer den zij in een brandenden oven ge worpen. Dcor een stortregen werden echter de vlammen uitgedoofd en ze kwamen ongehinderd uit den gloed. Daarop werd Lucillianus gekruisigd en de vier kinderen werden onthoofd. VERBODEN REISGIDSEN BAE DEKER,De minister van Vorkeers wezen heeft besloten dat de volgende reisgidsen van Baedeker niet mogen vervoerd worden op onze spoorwegen: «Belgique et Luxembourg", £02 uit gave 1928 Belgian und Luxemburg" 26e uitgave 1930 «Belgium and Lu xemburg", 16o uitgave 1931. HULDEBETOOG KANUNNIK VAN NUFFEL TE MECHELEN. Naar aanleiding van een bezoek te Rome gebracht door Z- E. H. Kanunnik Van Nuffel, bestuurder der diocesane kerk- muziekschocl (LemmensgestiehtJ te Mechelen, komt hij door Z. H. den Paus vereerd te worden met het Kruis «Pro Ecclesia et Pontifice» en heeft tevens van Z. H. den Paus door be middeling van zijn Staatssecretaris, Kardinaal Pacslli. een schoonen brief ontvangen van gelukwenschen 8n uit- gebreiden lof wegens zijn tot stand gebrachte werken en kunstgewrochten. NIEUWE TARIEVEN IN ENGE LAND. Aangekondigd wordt dat da Britsche raadplegende kommissie voor de toltarieven, binnen kort zal onder zoekon of de mogelijkheid bestaat nieuwe rechten te heffen op den invoer in Engeland van bepaalde vischsoorten door buitenlandsche schepen, alsook op den invoer van sohearmesjas, hand schoenen en geitenvellen. GEEN DIVIDEND. Voor het jüar 3931 zal geen dividend aan da aandeelhouders der Nationale Maat schappij van Bslgisohe Spoorwegen worden uitbetaald. Hat dividend cbupon nr 5 is derhalve eonder waarde. Melk, melk en nootjes, fondant of crème-chocolade,alle reepen CROQ£A MEYERS van 1 fr. geven U recht op een prachtig racket «premier» van de firma Verbist ta Gent- 300 verpakkin gen voor een racket. WERELDHULDE- Ter gelegen heid van 's Pausen verjaardag zijn er Dinsdag in het Vatikaan overtalrijke gelukwenschen toegekomen, uit alle dealen van de wereld. Het mag gezegd dat heel de christenheid den algemes- nen Vader heeft willen huldigen. MINISTERSVERBLIJVEN. M. Ssp, minister van openbare werken, zal zeer waarschijnlijk zijn intrek ne men in het thans ledig staande hotel der Wetstraat, vroeger betrokken door baron Houtart- M. Sap is vader van 6 kinderen en staat in de boeken van den Bond der Kroostrijke Gezinnen op goede plaats,naast M* Henri Carton. M. Renkin betrekt zijne private we ning in de Belliardstraat. M, Carton de zijne op de St Michielslaan en M, Paul Crockaert de zijne op de Molière laan. Z j bewonen dus de ministerieele hotels i.iet, waarover de ministers beschikken. Post-Vlaamsche Dramatische Geschiedenis dóór, Silvain van der Gucht VERBODEN NADRUK 2 Isle Vervolg Nauwelijks was hij daar gèzctoh, of Karei (rad binnen hij was drager, van het verlangde maal en (wee flessclien wijn. Hij plaatste alles op lafel. Mijnheer, zegde hij, hem het loe ren beursje aanbiedend, hier is het geld. Hendrik aanvaardde liet zwijgend, schudde den inhoud op de lafel uit, en telde hel geld bedaard na. Juist, zegde hij, honderd goud stukken., Karei legde thans het briefje, dat hij bij het kind had gevonden, op de lafel neer. Zie, hervatte hij, liier is het ge schrift, waarvan ik u gesproken heb, misschien kan het u later nog nuttig zijn. -De lieer Van Ileverboom zag het met bloed beschreven papier verwonderd na en slak het vervolgens behoedzaam hij zich. Dan nam hij bedaard een goud stuk en reikte het aan zijn dienaar toe. Daar, sprak hij met ernst, dit is voor uwe moeite waarlijk, Karei, gij zijt een eerlijke boef. Karei stak het goudstuk in den zak. -Mijnheer, gij hebt mij het lovón gered., gaf hij ten antwoord, en ik zal u altijd gó trouw trachten te dienen, ma&r« vooraleer ons leg rust te begeven, LB-H. 15/51 H£VIGE BRAND TE LEB-BEKE- BIJ-EEKLOO Schuur en stadingen afgebrand Meer dan 100,000 fr. schade Dinsdag namiddag is brand uitge broken in de stallingen van den land bouwer Ivo Waulers, wonende in de Weststraat. Het vuur is naar bet schijnt ont staan langs den kant' der, gebouwen waar. heb rijtuig en andere voertuigen zijn ondergebracht. De vlammen namen snelle uitbrei ding. en, weldra stonden ook de aanpa lende gebouwen en de nieuwe schuur in lichte laaie. Gelukkig waren, de hoornbeesten toen de brand uilbrak, in de weide en wej?d de schade daardoor minder be langrijk. Ook de varkens, die in de stal lingen aanwezig waren konden gered worden. Van de nieuwe schuur en stallingen kon echter niets behouden worden., Ook de aanwezige landbouwwerktuigen, een groot gedeel'te van den oogst en ver scheidene duizenden kilogram aardap pelen werden de prooi der vlammen of waren grootendeels beschadigd. iDio schade zal echter toch nog meer dan honderd duizend frank bedragen. De politie beeft een onderzoek inge steld. De oorzaak van den brand is niet ge-: kend. Jbrandiioutv die op-den zolder lag. Men moest zich;tevreden stellen mét'de red dingswerken voort te zetten om de wo ningen van de geburen te beschermen. 'Men was verplicht een muur ten gron de te werpen om het achtergebouw te beletten van vuur te vatten, vermits er daar slroo'was opgestapeld, waarin men ten slotte gelukte. Het vernielend element had intus- schenjijd zulke schade verricht, dat het vuur in de keuken op het gelijkvloers lag uit te branden en bijna al de meu belen zijn de prooi der vlammen gewor den. Vader en moeder De Waele liepen met hunne twee kinderen de straat op en af, niet wetende waar den nacht door te brengen. Doch bun gebuur, Petrus De Berlamont, stelde de familie voor bij hem te komen inwonen. Do woning met gansch den inboedel: 'meubelen, kleederen, huisraad, enz., (werd de prooi der vlammen. Slechts de jbuitenmuren zijn blijven staan. De schade is zeer aanzienlijk en slechts jgedeeltelijk verzekerd. De oorzaak van iden brand is onbekend. De schade is op het oogenblik moeilijk te schatten, doch men spreekt van 80 lot 100.000 frank. ACHTERVOLGING TE BRUSSEL De gerechtelijke policie der Kolen- markt te Brussel', had vernomen dat de Italiaan Giordana-Bruno Forri, 23 jaar oud, reeds herhaaldelijk uit Belgie en Frankrijk gedreven, zich wederom te Brussel bevond en namelijk in een- lo gementhuis van den Anderlechlschen steenweg. Woensdag in den vroegen morgen be gaf de policie zich dan ook ter plaats. Terwijl de gerechtsdienaren vruchte loos klopten op de deur zijner kamer, ihad de Italiaan zich in alle haast aan- jgekleed, opende het venster, en sprong van een tiental meter hoogte op een dak neder, waarna hij over hot dak voor.t- j vluchtte. Alhoewel erg gekwetst aan een been en de lippen, klauterde Ferri vandaar op eene ladder, doch werd op hetzelfde oogenblik gevat door de po licie. De Italiaan werd naar de cen trale policieafdéeling geleid en vandaar naar het gevang te Vorst overgebracht. ONGEVAL OP DE TUNNELWERKEïM TE ANTWERPEN Op de Tunnelwerken op den Linker oever had Woensdagmorgen, rond 8 u., een verschrikkelijk ongeval plaats, waarbij een werkman levensgevaarlijk gewond werd. De arbeider, Karei Bodekin, werd er tuss.chen een ophaalbak en een muur gepletterd, waardoor hij levensgevaar lijke wonden aan het onderlijf en de beenen opliep. De ongelukkige werd bij hoogdrin gendheid naar het CamilliusgcsLicht gevoerd, waar de geneesheeren zich niet 'over zijn toestand konden uitspreken. De heer politieofficier Van der Plas- sohe" gèlastte zich met het eerste 011- derzqek en verwittigde het Parket, dat, vertegenwoordigd door héeren Hodum, onderzoeksrechter, griffier Van Bouwel en substituut Van Bouwel, op de plaats van bet ongeval is afgestapt. HEVIGE BRAND TE OULTRE Op het gehucht Leebeke, is gisteren namiddag, rond 4 ure, een brand uitge broken in de werkmanswoning van.heer Leopold De .Waele, wonende Leebeke- straat. Eenige werklieden, die van liunnc da- gel ijksche 'taak kwamen, zagen rook wolken opstijgen uit het gebouw; doch de bewoners zaten nog rustig aan liun gewoon werk. Daar heit vuur zich zeer snel uilbreidde, en Leebeke geen pom pierskorps bezit, kon men slechts r ike- ning houden met de bereidwilligheid der .geburen, die allen druk aan den ar beid waren om 'liet gebouw te kunnen redden. Doch tevergeefs, vaat in en Korten tijd was liet in laaie vlammen herschapen. Men moest water, nemen uit een sleenput, T geen dan ook maar lang zaam gebeurde. Het vuur, vond gretig voedsel in den grooten voorraad van ERG TREINONGELUK IN DE STATIE VAN TERDONK Drie goederen-wagens ontspoord Rangeerder gedood Woensdag had in de statie van-Tcr- donck een erg spoorwegongeluk plaats. Tijdens het rangéeren van den goe derentrein n. 5266 zijn de drie laatste wagons die niet van Westinghouse- remmen waren voorzien en die afge haakt waren, door éene onbekende oor zaak ontspoord. Toen de hoofdwachler ging zien vond hij daar den rangeerder der sta tic ten gronde liggen, wiens kleedcren met bloed waren 'doordrenkt. Men opende de kleederen van den on- j gelukkige en men stelde vast dat hij eene gapende wolide had aan den lin kerkant van den buik, waaruit de inge wanden puilden. Het slachtoffer opende een paar koe ren de oogen, maar, was weldra een lijk. Hoe het doodelijk ongeluk zich juist heeft voorgedaan, kan nog niet met juistheid worden vastgesteld. Die eerste wagons van den goederen trein, die voor Gent-Oost waren be stemd konden bun weg voortzetten. bid ik u, niet kwalijk te nemen, dat uw dienaar een opmerking maakt van ge heet anderen aard. Van Ileverboom, die begon te eten, zoidc Spreek vrij uil, ik ben nieuwsgie rig die te kennen. Sinds den korten lijd, dat wij hier teruggekeerd zijn. heb ik de Fransche soldaten zooveel kwaad zien bedrijven, dat ik u meermaals aanraadde toch voorzichtig te zijn. De boerenwoningen, die zij hebben geplunderd, zijn nog aan liet branden, en ik vrees, dat zij ons eerstdaags ook zullen komen bezoeken. Hendrik glimlachte en schudde lie'l) hoofd.. Uw vrees is ongegrond, zeide hij, men zal zich wel wachten een adelijke woonst te plunderen, wier eigenaar een Franschgezindc zou kunnen zijn. Maar, meende Karei, de soldaten zijn dikwijls bedronken en zij zouden zich kunnen misgrijpen. Dit zou inderdaad kunnen gebeu ren, hervatte de valschaard, zich een romer wijn inschenkend, echter is er een onfeilbaar middci om dit te voor komen; mórgen, met bet krieken van den dag, zullen wij een Fransclie vlag vervaardigen; die steken wij op een der torenspitsen van bet kasteel, en ik cWfag een gansche Fransche afdeeling uit, ons alsdan te durven verontrusten.. Een Fransche vlag, zegde Karei peinzend, ik weet niét waar wij die er gens zuilen kunnen vinden Is er iels gemakkelijker, meende Hendrik, dan er een te vervaardigen Neem een wit stuk linnen, begeef u hu HOLLANDER LANGS DE BAAN GE KWETST GEVONDEN TE LAARNE Dinsdag avond, werd langs den Deri- defmondscherf steenweg, op de plaats genaamd «Rooden Hoek», langs den kant van den. gracht een bewusteloozen persoon gevonden, die eene schotwonde aan he't hoofd had. Naast hem lag een revolver, waarin nog een kogel, en wat verder op de velobaan een ledige huls. Volgens papieren, in het bezit gevon den van- den gekwetste, is deze zekere Brogelever, Iertunatus, Willem, Jan, Cornelius, geboren te Sappemeer, in de Hollandsche provincie Groningen. Hij is leurde in boekjes en woont te Gent, Klein Turkije. Een geneesheer stelde vast dat de ge kwetste een kogelwonde had, naast de linker slaap en dat de kogel in de rech terslaap was blijven steken. Een zijner oogen is reddeloos verloren. Zijn toe stand schijnt echter geen onmiddellijk gevaar op te leveren. Hij werd over gebracht naar eene kliniek te .Wette- ren. Uit het onderzoek is gebleken, c'at een weinig voor. de persoon ontdekt werd, deze in een drankhuis een revol ver heeft laten zien aan andere verbrui kers en dat hij er» heel't mede gedreigd. Een der verbruikers heeft hem zeJfs willen ontwapenen, doch werd zulks door anderen belet. Men denkt met eeii zelfmoord te doen te hebben. De «PIKINA» vervaardigd uit oran jeappelen van Algerie is de aperitief de rijkste aan quinquina 3,538 VALSCHMUNTERSJ ONTDEKT TE RIXENSART Sedert/ geruimen tijd merkte men in de Nationale Bank op dat behendig na gemaakte stukken van 20 frank in om loop waren. Hel Iioogcr konlroolkomileit, ever het feit ingelicht, stelde agenten aan om de-herkomst der stukken op te spo ren. Zij vernamen weldra dat twee vrouwen de groole magazijnen der hoofdstad bezochten en er slechts een kleinen aankoop deden, terwijl zij een van hun talrijke valsche stukkep van 20 fr. ter betaling aanboden. Zij be vonden zich op een goed spoor want weldra kwamen zij tab de bevinding dat |cle valsohmunlerij was ingesteld te Ri- 'xensart. Woensdagnamiddag is bet parket van Nijvel ter plaatse afgestapt. In een villa van een genaamde K. vonden zij een volledig materiaal tot het vervaardigen van valsche stukken, evenals reeds afgewerkte en onafge werkte stukken die allen aangeslagen, werden, D,e plichtige een genaamde R., werd onder aanhoudingsmandaat in de ge vangenis van Nijvel opgesloten. De twee vrouwen die het geld in omloop brach ten, de moeder en de dpch'ber van R., werden in voorloopige vrijheid gelaten. den eersten den bésten boekverkooper Jen koop aldaar voor vier oorden goud papier, daaruit zal ik drie gouden le liën knippen, die plakken wij op het wit [laken, binden het aan een stok vast., la ten het op een der torenspitsen wappe ren on het spel is geklonken. Karei Kwakbeen begon te lachen. Waarlijk, mijnheer, zeide hij, ver geef mij mijn vrijpostigheid, gij zijt een vindingrijk frreesler, voor alles weel ge raad, ik Zal'maar dadelijk het goudpapier gaan Ttöopen. Toen zijn knecht vertrokken was, strekte Hendrik, olie intusscliên gege ten had, .zich. ui't» in zijn zetelstoel en begon deii. tpcslajid eens rijpelijk je overwegen. liet verleden deed hem sidderen. Maar de versteende moordenaar was zoo zeer op deii weg'der'bflpshéid gevorderd dat hij, in plaats varüeefaig spijt over zijn euveldaden te gevoelen, alle inwendige gewetenswrpëgiiïgjn. verwierp, en in stille begon «te beVamen hoe hij zich [de toekomst gunstig zou maken. I Hij was gelijk wij reeds meermaals jbehben gezegd, zeer gierig. Hij besloot dan, gedurende den tijd, dat de kleine [Frans minderjarig zóu zijn, op. bel I kasteel te verblijven en, al was hij .van zijn erfdeel ontbloot, met liet wei- jnig geld dat hij bezat-, zoo zuinig te leven als het maar mogelijk was en :geen winstgevende zaken, al waren zij zelfs strafbaar, Ie laten ontsnappen, jOm zich op korte jaren schatrijk le maken en alsdan met vollen trol-s op zijn vijand, den geneesheer, neer le zien. I Meer dan drie uren zat hij dit alles zorgvuldig te beramen en zijn zinnen te scherpen, bij het ledigen van de laatste der twee flesschen wijn, die Karei Kwakbeen hem gelijktijdig had gebracht, toen hij aan het kindje be gon te denken, dat hem zoo zonderling op den hals'was geschoven. Daar oleef zijn gedacht een oogenblik op staan. Bah, zegde hij eindelijk, ik zal morgen, met behulp van Trees, aan een voedster trachten te geraken, want blijft liet kindje leven, dan wordt- dit wellicht voor mij eën winstgevende zaak. Zoo sprekend, raadpleegde hij zijn uurwerk, het was ree-ds meer dan één uur van den nacht. Hij stond recht en no nog eenigen tijd de kamer op on neder «le hebben gewandeld, ontdeed hij zich van zijn kleederen en begaf zich te. bed. Den daarop volgenden dag wapperde op het kasteel dè Fransche vlag'. Veie .voorbijgangers bezagen dit met eeie soort van Verwondering, en men dacht algemeen dat aldaar: zich eene Fran sche overheid had gehuisvest, en men beklaagde den eigenaar van het ge bouw, die genoodzaakt was, misschien tegen zijn dank, liet vaandel van den vijand uit ï/e hangen. Dit nieuws kwam ook Weldra ter oore van dokter Meert, die den snood aard kende. Hij dacht er liet zijne ynn en schudde afkeurend het hoofd. Van Heverbooin liet zich weinig ge legen aan hetgeen de menschen dach ten bij achtte zich in veiligheid en dit/ was voor hem 'genoeg. Inmiddels had Trees, op zijn bevel, zich aldra voor het kindje, dat zij den vorigen avond zoo liefderijk had verpleegd, een voedster aangeschaft, die op bet kas teel, aan zeer gematigden prijs zou blijven wonen. Men zegt gewoonlijk dat de aanblik van een schuldeloos wezen dikwijls voldoende is om het wreedste gemoed le vermurwen. Die snoode Van Ilever boom, in wiens gemoed reeds lang elk menschlievend gevoel was gesmacht, gevoelde, als hij het kind aanzag, zich inwendig ontroerd, en hij vatte van lieverlede voor dit'kindje, welks ouders •hij niet kende, een zeker soort gene genheid op, welke hij 'nog nooit had gevoeld. 1 [Dank aan de voorzorg die hij hart [genomen, liet. men hem ongestoord hek kasteeltje bewonen, en van dokter Meert hoorde hij niet meer spreken. J Echter hield de schelm zich stil., De knevelarij der Fransehen ging zoo ge durig voort en hij vreesde zich bij den vijand verdacht te maken, die niet zou liebbe'n gewacht," op cle minste aan klacht, gelijk van welken aard, hem [met geldboet of lijfdwang le straffen hij oefende dan geduld in afwachting van betere tijden. Zoo verliepen or twee jaar- tot eindelijk den 18 Oktober 17-iS, do vrede te Aken werd geweekend, en ons vaderland onder keizerin Maria- .Theresia terugkeerde. 'L Vervolgt. Het Kasteel der Verdoemenis is te 'verkrijgen in den boekhandel J. Van Nuffel- De Gendt, Kerkstraat. 21, Aalst. Prijs 7,50 fi\

De Volksstem | 1932 | | pagina 2