De Kerken in Mexico gesloten HET HOEKJE VAN DE VROUW De Werkloozenaleun Belgische Fabrieken in Engeland De Fransche Verminkten in België XXXVIII JAARGANG NUMMER 121 Kerkstraat, 9 en §i Aalst. Telefoon 114. DAGBLAD 20 Contieiasn Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrond. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan ,13, te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Bank Buiding/Kingsway, 20 Londres W. C. 2. ZONDAG 5 JUNI H. Bonifacius Zonop3,52Zonaf7;4i MAANDAG 6 JUNI I93? H. Norberlus Zonop3,51 Zonaf7,4É K. II V. M. 11 Weerom hèeft het vrijmaohti< woord van den Paua over de wereld geklon ken. Zal het de stem blijven van een roepende in de woestijn De tijd is te somber, het gevaar is te groot, en onze mede-verantwoordelijkheid te zwaar dan dat we niet luisteren zouden. We mogen niet gelijken aan kinderen die öp de markt zitten, en naar elkander roepen en zeggen we hebben voor u de fluit gespeeld, en gij niet gedanst, wij hebben een treurlied gezongen, en gij hebt niet geweend. Schouwt rond en hoort toe: handel en nijverheid liggen lam. en het aantal werkeloozen is aangegroeid tot in de vele millioenèn. En verveling en ge brek zijn de donkere geesten die hen voortdrijven over den weg der mis noegdheid. Banken springen. Staten staken de betaling hunner schuld, ge ruïneerde geldmagnaten schieten zich voor den kop, en sleuren in hun val het fortuin mee van talloos velen. Opent de wereldkaart en wijst Op één land waar het gaat naar wensoh. Eiken dag spreken ons de berichten over gisting alhier,opstand aldaar, over handtastelijkheden en relletjes die de voorbode blijken van gevreesde om wentelingen, Naastenliefde wordt niet begrepen, plicht miskend, 't gezag verloochend, en zij die het voeren steken, in menig land, de vuist cp naar het Allerhoogste gezag God. En wat uit dit alles moet groeien weet Hij, die het morgen van enkeling »n volken in zijn hand hesft- In zijn encycliek Caritata Christi compulsi» wijst de Paus.op de vele wonden waaruit de wereld bloedt. Ze werden toegebracht door de begeerlijk heid, de overdreven vaderlandsliefde, dn de goddeloosheid* Begeerlijkheid schuilt in ieder be dorven natuur, en komt reeds tot uiting Sn het mijnen van het kind,En men moet over bovenmenschelijke zooniei bovennatuurlijke krachten beschikken om de hebzucht in bedwangte houden. De tijden zijn voorbij, waarop de buur een broer was, en een vreemde van den huize mccht wezen de gast«» vrijheid een nationale deugd hiet, en dienstboden Gan doodgewone plicht. Ik en de rest kan me niet bommen» zoo praat nu menig mensoh. Heb ben en genieten is de leus van velen, die daartoe de meest slinksche midde len zullen aanwenden woeker, bedrog speoulatie, diefstal en wat al me8r. En flie ondeugden traden zoo aanmatigend op. dat za binnen de regels der moraal willen geduld worden. Eigenbelang bezielt ook menig land In alle doen en donken. Hoe heeft de zelfzucht Europa's landen verkaveld Welke verdommolijko tolmuren heeft hij opgetrokken tusschen de volken Welken geest heeft hij geblazen in het edelste gevoel dat een veilt bezielen kan. da vaderlandsliefde mijn ras» «mijn volk* buiten do grenzen wo nen de Kanaünieten Alsof alle man- sehon niet broeders waren in Christus, en kinderen van éénzelfden vader, tot wien eenieder bidden moet in naam van allen. En wat moet het worden als ieder mensoh in een wolk van zelfzucht wan delt naast zijn evenmansch, als de va- derlandsche vlag den gemeensten schoft beschut, en het patriotisme het eene volk legen 't ander op, doet aan zwellen tot een dreigement. Vrede en liefde en vreugde, hoe doet het egoïsme van individu en van volk u plaats ruimen voor afgunst,haat en ellende,die de wereld volblazen met donkere rumoeren. En doorheen die donkera rumoeren klinkt do vloek van het communisme, dat God zelf den oorlog heeft ver- klaard. Al de ellende die de wereld teistert, en wier oorzaak we niet elders moeten zoeken dan in onze eigen zonde, wil men God ten laste leggen, die zich zei- ven gaf opdat de Liefde zou heerschan Vroeger dichtte de hoogmoed: ik ben een god In 't diepst van mijn gedach ten, en men glunderde. Vroeger beweerde wel een zondig geweten er is geen God on men had medelijden met den verdwaalds, die zijn wensoh voor werkelijkheid nam. Nu gaat men er satanisch Oj>Ios. Niet tegen dezen of genen godsdienst, maar tegen allen godsdienst, God zelf moet weg uit de school, het gezin, het pri vaat en openbaar leven. Zijn kerken moeten veranderd in danszalen en ki nema's. waar de meest weerzinwek kende films warden afgerold, op zijn altaar dient het beaat geheven en be wierookt. Men zou haast denken dat hier en daar hot rijk van den antichrist is begonnen, Zoo ver staan we. Nu moet men niet heel diep nadenken om te gissen welke rampen er over de wereld zou den neerkomen, indien het communis me erin gelukte God to vervangon door het beest, en Gods wet door den gril van de tyrannen. Waaf dan redding gezooht De Paus heeft herhaaldelijk gewezen op de middelen tot pais on vrede. Maar velen staken de vingers in de ooren wanneer Hij spreekt, en spelen liever in de kaart van het communisme tot hun eigen bederf. En waar menschelijke middelen niet behoorlijk worden aangewend, of on toereikend zijn om de ongebreidelde macht der duisternis te fnuiken moet men daar het gaat voor of tagen God, naar de wapens grijpen die Gods eigen Zoon voor strijd heeft aangewezen Gebed en boete. Eilceen kan ze hanteefen, tot zelfs het kind, en kinderlijken nog het best. Privaat en oellectief gebed een stille versterving het offer van een toegelaten spel of verzet de aalmoes die zooveel vergoedt het geduld in de beproeving, en wat al meer. Door gebed en boete ontmaken we ons zeiven van datgene wat onzen innerlijken vrede stoort, verkrijgen we licht en sterkte voor degenen dia ons rogeeren en vrede bewerken moaten, fnuiken we don moedwil dar koppig- sten die den vrede gestoord willen, en roepen we God zelf in 't gelid tegen den ergstan vijand, Wie het doet met een zuiver inzicht ten bate van den algemeenen vreds, kan meer aarde aan der. dijk brengen dan menig diplomaat. En ons aller antwoord op den wek- rosp van den Paua moet wezen we doen mee Zijn Rijk kome toe, hot Rijk van Christus, den Vorst van liefde en vrede. BIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. ZIE ONS MENGELWERK OP HET VIJFDE BLAD. Til een vorig nummer hebben wij ge meld dat in den staat Mexico alle ka tholieke kerken door dé politie waren gesloten, aangezien de aartsbisschop van Mexico totnogtoe uit de 150 nog aanwezige priesters geen keuze van 34 priesters om de kerkdiensten te ver vullen heeft gedaan, zooals door de wet voorgeschreven. De «Maasbode»" merkt erbij aan rf Sedert het voor de Katholieke Kerk en het ka'tholieke geloof in Mexico zoo rampzalig bewind van president Galles een einde nam, is, na een korte verade ming, de slrijd tegen de uitoefening van den katholieken eeredienst in de be ruchte republiek steeds heftiger ont brand. Door de verplichte registreering van priesters, door het hatelijke contingen teeren van de geestelijken, in zulk een mate, dat op 50,000 katholieken slechts één priester werd toegestaan, hebben de Mexicaansche machthebbers gepoogd het geloof in de harten der Mexicanen te dooden om tenslotte den bewoners van het ongelukkige land de practische beoefening van den katholieken eere dienst onmogelijk te maken. Het is den goddeloozen bewindvoer der totnutoe niet mogen; gelukken, in hun duivelschen opzet te slagen. Niet. alleen stroomden de kerken naar bericht werd, in de stad Mexico vol, maar de priesters, die wegens hun ge ringe aantal meerdere hêilige Missen per dag mochten lezen, mochten den troost smaken, dat zelfs buiten de ker ken duizenden zich ophoopten om, in aansluitink met de geloovigen binnen deel te hebben in het H. Misoffer. Verschillende kwellende en de gods dienstuitoefening beperkende maatrege len werden genomen. Noodgedwongen, en om erger te voor komen, legde het Mexicaansche epis copaat zicli bij deze dwangmaatregelen neer. Maar nu de Staat aan de Kerk slechts de. bevoegdheid wilde laten om het be lachelijk kleine getal van 34 priesters aan 'te wijzen voor een ontzaglijk uit gestrekt land als Mexico, is liet be grijpelijk, dat de aartsbisschop van Mexic-o, Mgr Pasquale Diaz, zijn «non possurmis» heeft laten hooren. En deze alleszins te verklaren weige ring is nu door dc Mexicaansche be windvoerders beantwoord met de slui ting van alle katholieke kerken. Moge dc geschiedenis zich ook hier herhalen, en de Kerk «tenslotte ondanks alle vervolging, over. haat, doodsvijan den zegepralen'.. Een wetsontwerp voor eenmaking van de basis van uitkeering De kwestie van de eenmaking van de basis van werkloozensteun is sedert lang het voorwerp van .drukke bespre kingen en onderhandelingen. ÏDe Ka binetsraad heeft er. zich reeds verschei dene malen mede bezig gehouden. Naar .verluidt heeft de minister Heyman thans een we/ts ontwerp klaar dat reeds ■Woensdag a.s. bij het bureel der Ka mer van Volksvertegenwoordigers zal ingediend worden. D;e Kabinetsraad van Maandag a.s. zal over dit ontwerp te beraadslagen en het eventueel goed te keuren hebben. Hel is bijgevolg voorbarig in bijzon derheden te treden, doc.h we kunnen reeds mededeclen da't dc nieuwe voor gestelde regeling eenerzijd8 dc eenma king van de betaling der provinciale en gemeentelijke toelagen en anderzijds de beperking van bet bedrag dcc vergoe dingen beoogt. Zekere gemeenten verschaffen aan hun wepkloozen inderdaad geen toeslag, terwijl andere te veel schijnen uit te koeren, zooda'b er onder de werkloozon een indruk van ongelijkmatige berech- tiging verwekt .werd. Het wetsvoorstel zou aan provinciën en gemeenten een verplichte tusschenkomst opleggen en het Krisisfonds zou de noodige gelden voorschieten, indien de bCt-rokken open bare besturen niet voldoende bij kas zijn. Om de tegemoetkomingen te kun nen beperken, zouden de gemeenten in drie klassen onderverdeeld worden: nij verheidscentra, gemengde en landelijke centra. Voor elk dezer aifdeelingen zou een maximum vastgesteld worden. Het Krisisfonds zou zooals vroeger optreden, maar voor, werkloozon, be- hoorendo tot eenzelfde gezin, zou er' een evenredige y.ermmdering toegepast word en,, Sedert de verscherping van het En- gelsch protektionism, dat den invoer van liet vasteland schier onmogelijk maakt, zijn er talrijke Europeesche nijverheden overgegaan tot- de oprich ting van fabrieken in Engeland zelf. In heit- Lagerhuis werd aan den minis ter van nijverheid en arbeid gevraagd hoeveel vrefemde fabrieken er sedert November 1931 in Engeland opgericht worden. Do minister, verklaarde dat dit getal fabrieken 123 bedroeg, zijnde 65 Duitsche, 11 Fransche, 11 Oostenrijk- sche, 9 Belgische, 9 Amerikaansche, 9 Nederlandsche en .12 vooc de andere landen, DE STILTE Min da stilte in uw wezen, Zook de stilte, die bezielt :Zij die alle stilte vreezen hebben nooit hun hart gelezen, Hebben nooit geknield. Leer U aan de stilta laven Waar het leven u geleidt, Zij is uwe veil'ge haven, Want zij is de groote gave Van de Eeuwigheid. Sluit de stilte in uw gaarde Wees in haar gelukkig kind Al wie ze aan haar schoot vergaap de- Alle zaligen op aarde. Hebben haar bemind, (Adama van Sheltema.) Maai ze zijn toch zoo wonder, dia klei- nen klaagt moeder, je staat aanhoudend voor verrassingen.» En daarmee wil bezorgd moedertje zeggen, dat het soms niet zoo heel gemakkelijk is, dit meevoelen. 'Och moeder, denk dan eens even aan dichter De Genestet. die u den weg in deze moeilijkheden wees: Ik heb tot God gebeden; Dat Hij mij raden zou, Hoe ik het best dit hartje kneden, dit plantje sturen zou.» Geloof me Hij zal u een lichtstraal zenden in het duister, zoodat u den waren weg ge makkelijk kennon zult. Voel mee met de kleutervreugden I Een kleuter van vier jaar speelt voor paard en springt op het tuinpad naar hartelust. Va der die juist van het werk thuiskomt, vangt den kleinen springer in zijn sterke ar men en in overgroote vadervreugde heft hij hem hoog boven zijn hoofd. Doch dat is broekman hee- lemaal niet naar den zin. En zijn gezichtje betrekt dan ook eenigszins I Geen wonder Hij was in zijn spel verdiept en... een echt« paard wordt door zijn vader op den arm niet genomen. Als vader «meegevoeld» had zou hij voor dartel veulen of voor kar gespeeld hebben, Dan had hij de vreugde verhoogd en niet verstoord.' Och moeder, ik kan al zoo mooi teekenen» zegt aus met een gelukkig gezichtje, 44 zal ik het voor moe eens doen, hier op de lei ?- Zeur niet zegt moeder die het erg druk heeft. Dat is weer niet meevoelen. Dat is versto ren van vreugde. 't Kleine meisje dat moeder aan de wasch- tobbe zag staan, wil helpen en met blij hartje wascht ze haar besfe schortje onder de pomp. Groot voelt ze zich, groot en gelukkig 1 Wat zal moe blij zijn, dat ze al zoo flink helpt En is moe bliij Als het kleine meisje er enkel met een geducht standje, zonder oor-' vijgen af komt. mag ze in de meeste govallen van geluk spreken. Ik vraag u, is dat mee voelen Broer heeft al weken centje bil centje ge spaard voor een oerjaar-oadeau. AW verlegen jongen is hij in zij n keus niet erg gelukkig. En moeder kan dit op haar feestdag maar moeilijk verbergen. In rplaata van dankbare opgetogenheid vind de baas, die het toch zoo good meende, eene teleurstelling, een te leurstelling die zijn hartje diep wondt.Alweer- geen meevoelen. Uit" De Nieuwe Eeuw.» MOET MEN KINDEREN SLAAN Een oude kronijk leert ons, hoe Hendrik- de vierde, Koning van Frankrijk, vader van den tateren Lodewijk den 13n, er over dacht. Hij schreef eens het volgonde briefje aan do gouvernante van den kroonprins Mevrouw, Het spijt me. dat u mij niet te kennen hebt gegeven, dat u mijn zoon geslagen heeft want ik verlang en ik gebied u. dat u hem tel kens slaat, als hij koppig is. of iets verkeerds doet, oindat ik bij mijzelf weet dat er niets ter wereld is wat hem voordeeliger is, dan wat ik bij ondervinding als voordeelig voor mij heb leeren kennen. Want toen ik zoo oud was als hij ben ik ere geslagen en daarom ook wil ik, dat u het doet, dit moet u hem maar zeggen. HET ONDERHOUD VAN ONZE TUINMEUBELEN De tuinmeubelen worden langzamerhand van den zolder gehaald en aan een grondig onderzoek ondorwprpen, alvorens wij ze weer in den tuin plaatsen. Gelakte houten meubelen, die hun glans verloren hebben, bestrijkt men met schellak, die in wijngeest is opgelost, daarna wrijft men ze met een linnen lap na, totdat zo ge« heel droog en glanzend zijn. Wil men houten meubelen opnieuw verwen dan moet men eerst de bovenste laag ver! verwijderen dcor deze met een schuurpapier af te schuren,, daarna worden de meubelen met ripolin of andere voor (het gebruik gë, reed zijnde verf dun overstreken, zoo noodig hèrhaalt men dit nog een maal. Rieten tuinmeubelen in naturel kleur zien er vaak, wanneer men ze uit hun donkera winterschuilplaats in het licht haalt, grauw en onfrisch uit. Daarom halen wa ze op een zonnigen dag naar buiten, borstelen het stof er eerst af en boomen ze dan met een vet sunlightzeep (zonder soda) na daarna wordt het rietwerk, nog nat zijnde, met zwavelpoe- der bestrooid, dat men goed in het riet laat inwerken en dat men eerst met een borstel verwijdert, als de poeder geheel droog is. Men zwi versteld staan hoe de rietenmeubelen, door deze behandeling ar als nieuw uitzien. HET NIEUW DUITSCH KABINET Bezoek aan de stad Dinant Na hun bezoek aan de stacl Namen, zjjn de Fransche verminkten, Donder dag namiddag per au'to naar Dinant ge- roden, langsheen de boorden van de Maas. In deze martelaarsstad werd halt gehouden voor den muur der gefusil- jeerden waar door de Fransche ver minkten eene kroon werd neergelegd. Die autokaravaan sloeg dan de richting in van het Kasteel der Ardennen vaar de verminkten tot Vrijdag morgen er- bleven, Vrijdag middag weiden de Fran sche gasten 'te Bouillon ontvangen en ten 1 ure werd hen oen lunch aangebo den door M. Tournay-Solvay. Zaterdag morgen, ten 11 ure zijn zij officieel ontvangen doojrj de stad (Dinant* Van links naar rechts Zittende: V. Braun (Bevoorrading en Landbouw,!, von Gayl (Binnenland); von Neurath (Buitenland) Rechts; Dr. Gurther (Financiën); Dr Warrnbold (Handel) Gen. von Sehleieher (Reichswehr)* von Papen uit het Centrum gesloten De benoeming van von Papen tot rijkskanselier heeft niet verzoenend maar, integendeel verscherpend ge werkt. Hoewel twee dagen geleden uit dc kringen van den nieuwen rijkskan selier verluidde, dat hij zijn ontslag als lid van de Centrum-partij had geno men, nam de Rijksdagfractie van het Centrum een motie aan, die gelijk staat .met zijn uitsluiting uit de partij. Het Centrum heeft zelfs weten te bewerken, dat de katholieke Freihcrr von Luninck, die aanvankelijk bereid was de portefeuille van Landbouw in het nieuw kabinet te aanvaarden, zich op het laatste oogenblik terugtrok. Het' kabinet is in werkelijkheid een Duiisch- nationale combinatie. De Duitsch-na- tionale partij los't het Centrum af in het dragen dér verantwoordelijkheid. Sterke Oppositie. fD!e parlementaire positie van een dergelijk kabinet is uitermate zwak. De overtuigde aanhangers zijn gering in aan'tal en bij de nationaal-socialis- ten heeft men slechts op'ciulding te re kenen, Daaarentegen is de oppositie sterk. Zij strekt zich uit van de com munisten tot- en met de Beierschc Volkspartij, terwijl onder de kleine r'eclitsche fracties, zooals onder dc Evangelische Volksdiensi ook nog te genstanders zitleiij von Papen mag niet naar Amerika Ui't Washington wordt geseind aan, de «Central News 2>| In de Amerikaansche diplomatische middens wordt verklaard dat het ge zantschap der Vereenigdc Staten to Berlijn in eene zeer onaangename po sitie is geplaatst door de keuze van von Papen als rijkskanselier^ Inderdaad zijn de vervolgingen l'e-t gen hem tijdens den oorlog ingespan nen, toen hij uit de Vcrecnigde Staten werd gewezen, niet officieel geschorst en men weet dat hij door een groote federale jury plichtig werd erkend aan de feiten, die 'te zijnen laste waren ge-» legd. von Papen zou zich dus, wanneer hij den voet in de Vcrecnigde Staten zet,' aan aanhouding blootstellen. Men zegt dat dienaangaande kabels Iele/grammen werden gewisseld tus-, schen het gezan'bschap te Berlijn en he.tj slaalsdepartement van Washington. Eene motie van de Sociaal-Democraten De sociaal-democratische groep vrfi; den Rijksdag heeft in het Parlement volgende mcflie ingediend «De Rijksregeering geniet Itct yer-« trouwen van den Rijksdag niet.» - Aangezien de ontbinding van den Rijksdag verwacht wordt, zal deze mo-, tie tot niets dienen*

De Volksstem | 1932 | | pagina 1